Micuiue £riitsrl)e (üotiranl Soldaten in Tuindorp Kritiek op „pak ransel'' van bondskanselier Adenauer Vijfhonderd woningen voor gedupeerden ,Onze kinderen zijn naakt" Bij vliegramp 48 doelen AMERIKA GAF K.L.M. AL TE VEEL VRIJHEID Over Britse bases nog geen akkoord Worden wij opgescheept met onbruikbare tarwe? Muiterij op Nederlandse kustvaarder Cornelia B. DESSDAG 19 JANUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 31 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN f 7.5o per kwartaal: f 2.55 per maand: f 0 59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang Or. e. DtEMER CH RISTE LIJ K-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is ghcbltuen tnyn hert in Icgfjenspoct* DERDE KAMER? MONTE CARLORIT GESTART 'Zie pagina 6, REIS naar tie WEST Amsterdam voorbereid op D-dag Vrouwen protesteren te Djakarta Indonesische vrouwen hebben gisteren volgens A.P. te Djakarta voor het minis terie van handel een betoging gehouden tegen de snelle stijging van de kosten van levensonderhoud. Zij droegen borden met de woorden: Onze kinderen zijn naakt. Waar blijft kleding, waar blijft voedsel?" De betogers waren meerendecjs aange sloten bij de vakverenigingen, die tot de door de communisten beheerste federatie behoorden. Zij eisten een algemene prijsverlaging van vijftig procent De minister van handel, Arifin Hara- hap, weigerde een delegatie van de be togers te ontvangen. Het gebouw werd door militaire politie bewaakt. De goudprijs bedroeg maandag 460 tot 470 roepiah per gram en de dollar noteer de op de open markt 320 tot 350 roepiah (zodat de roepiah iets hoger is dan een Nederlandse cent). Twee weken geleden was de goudprijs 250 tot 270 roepiah's en de dollarskoers 200 tot 240 roepiah's. Een Viscount passagiersvliegtuig van de Amerikaanse Capital Airlines, dat van Ctycago via Washington op weg was naar Norfolk, is gisteravond in de nabijheid van Holdcroft (Virgiuia) neergestort. Al le 48 inzittenden 44 passagiers en vier bemanningsleden kwamen om het le- De A'iscount stortte in een moerassig gebied neer. Het weer was mistig. Toen een politiepatrouille het wrak bereikte, stond het in lichte laaie. ACHTHONDERD militairen, 300 van de Koninklijke Marechaussee en 500 van de Zware Luchtdoelartillerie uit Haarlem, bewaken het over stroomde Tuindorp-Oostzaan, dat langzaam droogvalt. De bewoners zul len zo spoedig na D-dag, de dag waarop Tuindorp-Oostzaan bevrijd is van het water, naar hun huizen terugkeren. In Amsterdam wordt de terugkeer nauwkeurig voorbereid. Het Centraal Bureau Huisvesting kreeg reeds opdracht vier- tot vijfhonderd woningen elders in Amsterdam vrij te hou den. Deze woningen zijn bestemd voor de bewoners van het aantal oude huizen, dat volgens deskundigen, zo ernsstig beschadigd werd, dat afbreken niet kan uitblijven. Volgens mededelingen van de coördi nators van de verdere hulpverlening zullen de mensen na hun terugkeer aantal dagen in de meest primitieve omstandigheden moeten leven. Zij zul len verstoken zijn van gas en licht en talrijke andere gemakken. Aangenomen wordt dat alle meters van gas en elektriciteit in de 2700 huizen ver vangen moeten worden. Ook alle kabels moeten worden vernieuwd en de gaslei dingen zullen worden doorgeblazen. Het drinkwater zal de eerste dagen met tankwagens worden aangevoerd. Deskundigen verwachten, dat alle kaohels onbruikbaar zullen blijken. De bewoners zullen verwarmings- en ver lichtingsapparaten kunnen lenen. Hun wordt ook brandstof verstrekt. De terugkerende bewoners worden vergezeld van een ambtenaar, die meteen de schade ^an meubilair en stoffering opneemt. De 500 ambtena ren, door de gemeente ter beschik king van het Rampenfonds gesteld, zijn uiteraard geen deskundige schade-enquêteurs. Hun taak blijft beperkt tot het maken van inventa rislijsten. Terstond na het droogvallen van de straten zal de stadsreiniging, nu reeds bezig met het verwijderen van wrakhout, met honderd man extra personeel de hui zen en straten schoonmaken. Tot het om vangrijke operatie-plan voor het bewoon baar maken van het stadsdeel, waarbij mensen met ervaring van de ramp in 1953 adviseren, behoort ook de keuring van de aanwezige levensmiddelen en het op gang brengen van de levensmiddelen-distri butie. Ook zijn er bijzondere regelingen Washington Post meent: TYE Washington Post opperde gis- teren het idee, dat de K.L.M maar afstand moet doen van enkele vluchten naar New York, als zij landingsrechten in Los Angeles wil hebben. Het Amerikaanse blad schreef dit naar aanleiding van de luchtvaart onderhandelingen, die sinds 7 ja nuari in Washington worden ge voerd over het Nederlandse ver zoek om landingsrechten in Los Angeles. Noch de Verenigde Staten noch Neder land zelf kunnen er iets aan doen, dat de K.L.M. haar nogal belangrijke aandeel in het wereldluchtvaartverkeer heeft ver worven met een grote handicap. Neder land levert nu eenmaal geen groot aantal luchtreizigers en trekt er al evenmin veel En juist dit punt, aldus het Amerikaan se blad, is het criterium geworden bij het toekennen van landingsrechten in de be treffende landen. Volgens het blad hebben de Verenigde Staten Nederland al een veel groter aan deel in de Amerikaanse markt gegeven dan deze bepaling schijnt toe te staan. Dc K.L.M. vervoert veel passagiers, die na aankomst in Amsterdam onmiddellijk doorreizen naar andere Europese plaat sen. Daardoor kreeg de Nederlandse maat schappij een supra-nationaal karakter en „tapt" zij de Amerikaanse markt af ver hoven de huidige behoeften van het ver keer naar en van Nederland. Zou dit niet het geval zijn of zou de K.L.M, bereid zijn bepaalde vluchten naar New York op te geven in ruil voor de landingsrechten in Los Angeles, dan zou de Nederlandse zaak veel sterker komen te staan, aldus de Washington Post. Het is noodzakelijk dat de bestaande be palingen redelijk en onpartijdig worden toegepast, totdat deze bepalingen met al gemene instemming verbeterd kunnen worden, besluit het blad. voor het onderwijs, de gezondheidszorg en het brandgevaar. De gemeente Amsterdam houdt ook reeds een legertje timmerlieden gereed. Zij zullen de bewoners assisteren bij hef herstellen van de schade die overigens nog niet te overzien is maar die vooral zal bestaan uit niet sluitende deuren, ver wrongen ramen en beschadigde kasten. Het gemeentelijke energiebedrijf zal bij het omvangrijke karwei (vernieuwen van kabels en plaatsen van meters) alle par ticuliere installateurs inschakelen. Des ondanks zullen er zeker enkele weken voorbijgaan voor het werk voltooid is. In zijn gisteren gehouden vergadering heeft de verbondsraad van het Christe lijk Nationaal Vakverbond besloten een bedrag van 10.000 over te maken aan het Nationaal Rampenfonds. In Amsterdam wordt zaterdag onder auspiciën van het Rode Kruis een col lecte gehouden. Provinciale Staten van Limburg zullen nagaan of er termen aanwezig zijn uit de provinciale kas hulp te verlenen aan de bewoners van het getroffen gebied. Strijdkrachten onder kabinet De Indonesische premier ir. Djuanda beeft gisteren bekend gemaakt, dat de regering het Indonesische leger, dc vloot en de luchtmacht onder eenhoofdig bevel zal brengen. De huidige chefs der staven van de drie onderdelen der strijdkrachten zullen ressorteren onder één boven hen gestelde leiding. In deze nieuwe organisatie zal het bu reau voor de centrale verdediging, be staande uit drie chefs der staven, worden afgeschaft. De drie militaire bevelhebbers zullen ook niet meer gerechtigd zijn eigen voor schriften in hun ambtgebieden uit te (Enkele weken geleden werd bekend gemaakt, dat Sukarno de centrale leiding der strijdkrachten in handen had geno men. In de praktijk scheen echter alles bij het oude te blijven, daar de chef staf van het leger nog steeds voorschriften uit vaardigde). Cyprus 19 maart onafhankelijk HOEWEL het gesprek in Londen over Cyprus niet geheel bevre digend is verlopen, heeft men toch de basis weten te leggen voor een vergelijk dat het uitroepen van de republiek Cyprus op 19 maart de streefdatum ivas 19 februari mogelijk maakt. Aartsbisschop Makarios, de premier van Cyprus, ontvangt een correct saluut van zijn lijfwacht, Athanasios Poulitsas, als hij in Londen arri veert voor de conferentie die daar over het eiland wordt gehouden. Negerleiders uit Kenia boycotten conferentie in Londen De naar onafhankelijkheid strevende negerleiders hebben gisteren in Londen de opening van de conferentie over de toekomst van Kenia geboycot, nadat een afgevaardigde die door de autoriteiten in Kenia gezocht wordt wegens zijn rol in de Mau Mau-terreur, uitgesloten was. De dynamische Tom Mboya en Ronald Ngala kwamen niet naar de formele 'openingszit/timg, nadat de Britse minister van kolonm Ian McLeod geweigerd had de geloofsbrieven van Peter Koyanke goed te keuren. Mboya en Ngala hadden toestemming gevraagd Koyanke als spe ciale adviseur de besprekingen te laten bijwonen. De conferentie is bijeengeroepen om een nieuwe grondwet voor Kenia op te steilen. De zes miljoen negers willen onmiddellijk zelfbestuur en politieke gelijkgerechtig- heid met de 66.000 blanken ln de Oost- afrikaanse kolonie. "I7ELE WESTDUITSE bladen heb- ben gisteren kritiek geleverd op het advies van bondskanselier Adenauer, hakenkruiskladderaars ter plaatse af te straffen. Ook mis dadigers moeten op bescherming var de wet kunnen rekénen, schrijven de bladen die opponeren tegen „lynchjustitie". Bondskanselier Adenauer heeft or dellijk gereageerd door te verklaren, dat hij natuurlijk de wet eerbiedigt. Maar men moet niet bang en schoolmees achtig zijn, voegde hij eraan toe. Wan neer de schuldigen in Keulen een flink pak slaag hadden gehad of direct vooi de rechtbank waren gedaagd en veroor deeld, zou de stille tocht van 20.000 men sen in Londen naar de Duitse ambassadt niet zijn gehouden. De Westduitse regering heeft intus sen een wetsontwerp aanvaard, dat de Bondsdag het recht moet geven, inge val van buitenlandse agressie of bin nenlandse opstand de noodtoestand af te kondigen. Kans dat het ontwerp dooi Meelfabrieken Necl. Bakkerij: sche Bakkerij is met grote zorg ver vuld over de voorstellen betreffende het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de Eurcmarkt. Zo deze ongewijzigd worden aanvaard zal Nederland gedwongen zijn tot aankoop van een overmaat van voor Nederlands behoi *ten onbruikbare tarwe. Dc houding onzer regering moet daarom volstrekt afwijzend zijn. Dank zij de brede en hechte grondslag, voorzichtige dividendpolitiek, gunstige ligging, uitstekende outillage en onge schikt vertrouwen in de kwaliteit der produkten zal de N.B. echter een voor aanstaande plaats in de Euromarkt inne men en zij hoopt, dat het gezond verstand De strijd om de omzet, waardoor elke verkoop steeds grotere verliezen mee bracht, werd in maart door een wapen stilstand gevolgd, waarna de uiterst lage prijzen nog maandenlang doorwerkten. Men hoopt binnen niet al te lange tijd op een bevredigende oplossing. Desniette min waren de eindresultaten nog bevre digend, dank zij de dochters en verdere deelnemingen, de volledige bezetting ge durende een groot deel van liet jaar, waardoor bijzondere maatregelen nodig werden om aan de vraag te voldoen, en de zeer ruime voorzieningen in vroegere jaren, die de lasten van de strijd geheel opvingen. Ook na deze onttrekkingen zijn de op de voorraadwaardering in minde ring gebrachte reserves grotendeels on aangetast gebleven. De koopjesdag in Tuindorp- Oostzaan gaat niet door. Win kelier en kopers hebben het veld moeien ruimen voor het watpr, maar inmiddels komen de flessen melk voor de win kel alweer droog te staan, als bewijs van het snelle leeg pompen van de ondergelopen De Bredase rechtbank heeft de laatste maanden enige verspreiders van porno grafische lectuur veroordeeld tot straf- van twee of drie maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf. Hoewel er geen sprake is van een alarmerend ver schijnsel, is de aard van deze lectuur, die zowel in boekvorm als gestencild en ge typt ln het Bredase arrondissement wordt verspreid, van dusdanige aard, dat het openbaar ministerie een waar schuwing heeft laten horen. Politie en justitie zullen streng optre- en maar de ouders zullen ook zelf waak- imer moeten worden, zo meent het openbaar ministerie. Echtpaar omgekomen in brandende auto Vanmorgen omstTeeks zeven uur is op rijksweg 7 (Amsterdam, Afsluitdijk) een verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee personen het leven hebben verloren. Door de gladheid van de weg slipte een personenauto en kwam terecht tegen een pijler van het viaduct van de Koggen- randweg op de grens tussen Wieringer- meer en Lambertschaag. De auto, die als het ware om de pijler werd heengevou- wen, raakte in brand. De inzittenden wa ren een artsenechtpaar uit Friesland, waarvan de vrouw aan het stuur zat. Zij kwamen in de vlammen om. Brand aan boord gestrand schip Aan boord van het Helderse. vissers vaartuig De drie gebroeders, dat bij Texel aan de grond is gelopen, is brand uitge broken. De schipper de enige die nog boord is heeft assistentie gevraagd de brandweer. Wetsontwerp voor noodtoestand haalt het niet de Bondsdag zal worden aangenomen, is er echter praktisch niet. Er js een meerderheid vereist van twee derden, zodat ook de socialistische oppositie voor het ontwerp zou moeten stemmen De socialisten hebben verklaard, het ontwerp niet te zullen steunen. Zij hebben er bezwaar tegen dat een een voudige meerderheid van de Dondsdag het recht krijgt de noodtoestand af te kondigen. Voorts dat er geen duidelijk verschil wordt gemaakt tussen binnen- en buitenlandse aanleidng voor een noodtoestand en verder dat deze wet misbruik van strijdkrachten voor in terne politieke doeleinden mogelijk De minister van binnenlandse zaken Schroder, heeft verklaard dat met de socialisten overleg zal worden gepleegd Gisteren werd in West-Berlijn een pro testdemonstratie van 3000 studenten ge houden tegen de aanwezigheid van oud nazi's in de bondsregering. Genoemd wer den de namen van de ministers Oberlan- der, Schroder en staatssecretaris Glöbke. Adei Rode agenten Ook uit West-Duitsland komen berich ten dat communistische agenten de ham hebben gehad in het aanstoken van d- antisemitische incidenten. De Duitse bondsregering zou over geheime docu menten beschikken, die een aanwijzing vormen voor de veelzijdige achtergrond van de voorvallen.. De documenten, echter niet als volledig be wijs voor een rode leiding bij de inci denten beschouwen. De politie in Klagen- furt (Oostenrijk) heeft antisemitische pamfletten in beslag genomen, geschri ven door de Noor Einar Aberg. Zij ware gesteld in het Nederlands. Duits, Engels, Frans, Italiaans en Spaans. De Engelse regering heeft gisteravond haar twijfel te kennen gegeven dat een organisatie van betekenis achter de anti semitische uitspattingen in Engeland schuilt. Zij grondt dit op het feit, dat de antisemitische leuzen niet alleen op syna gogen, maar ook op anglicaanse en rooms- katholieke kerken en op andere plaatsen zijn verschenen. Het Oostduitse persbureau ADN heeft de berichten dat rode agenten voor de incidenten grotendeels verantwoordelijk zijn, gebrandmerkt als doorzichtige leu gens, bestemd om de aandacht van eigen misdaden af te leiden. Bezoek in Moskou De Westduitse ambassadeur in Moskou heeft gisteren een bezoek gebracht aan premier Chroesjtsjef om overleg te ple gen over de voortdurend slechter wor dende betrekkingen tussen Rusland en de Bondsrepubliek. Een woordvoerder van de ambassade verklaarde dat zij gesproken hebben over de internationale toestand en over de Duitse kwestie, bezien in het licht van Adenauers laatste brief can Chroesjtsjef De inhoud van deze brief, die vorige week werd overhandigd, is niet bekend gemaakt. Aangenomen kan worden dat de West- jduitse ambassadeur en Chroesjtsjef ook gesproken hebben over de felle aanval die de Russische premier vorige week bij zijn toespraak tot "het Russische par lement, heeft gericht op Adenauer en de bondsrepubliek. Dr. Adenauer heeft gisteren in een verkiezingscampagne van de CDU de internationale toestand buitenge woon gevaarlijk en kritiek genoemd. Hij achtte het zelfmoord als het Westen de topbesprAringen over Berlijn begint op basis van de wes telijke compromisvoorstellen die Rusland in Genève verworpen heeft. KAPITEIN MOCHT NIET AAN BOORD Drie opvarenden van de Neder landse kustvaarder Cornelia B van de rederij O. Bosma te Groningen heb ben in de haven van Ba.vonne ge tracht hun kapitein, de 38-jarige J. Ludwig. bij zijn terugkeer de toe gang tot het schip le beletten De te hulp geroepen politie heeft .twee an hen, de 30-jarige J. van den V. en de 27-jarige J. van D., die zich op de kade bevonden, gearresteerd. De derde, de 20-jarige kok H. B.. die zich op het schip bevond, nam met een hakmes en enige keukenmessen een dreigende houding Na tussenkomst van de Nederlandse consul te Bayonne heeft de Franse po litie B. van boord gehaald. Het drietal .ar Nederland overgebracht a de rederij vernemen wii, dat er onenigheid ontstaan was over de uitvoe- Rustige verjaardag prinses Margriet Voor de verjaardag van Prin: griet staan vandaag geen bijzond telijkheden op het programm, gaat gewoon naar school, De pri zoals be kend bevinden zich Prins Bernhard en Prinses Irene buitenlands Morgenmiddag deputatie vam het Prinses Mar grietfonds haar een geschenk aanbieden. ring van de dienst- Aangezien het schip vandaag naar Bordeaux moet vertrek ken om daar te laden voor Dakar, zijn onmiddellijk plaatsvervangers voor de drie muiters afgereisd. De Cornelia B meet 499 ton en wordt bevracht door de Oost-Atlantic lijn te Vlaardingen. Geelzucht in Nijega treft vele gezinnen In het Friese plaatsje Nijega (nog geen 400 zielen) is een geelzuchtepidemic uit gebroken, die velen aan bed heeft ge kluisterd. Dokter S. Westra uit Balk heeft er handen vol werk aan. De school heeft men nog niet gesloten maar men verwacht, dat het daar toch wel van komen zal, omdat het aantal zieke kinde ren steeds groter wordt. De leveranciers komen nu bij de zieken aan bed. Ook in de omgeving van Nijeg- komt vrij veel geelzucht voor. De ziekte heeft tot nu toe een goedaardig verloop. De conferentie slaagde er niet in de meningsverschillen tussen aartsbisschop Makarios en de Engelse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd op te lossen. Lloyd wenst op het eiland Britse bases met een totale oppervlakte van ongeveer driehonderd vierkante kilo meter en Makarios heeft 57 vierkante kilometer aangeboden. Volgens Griekse kringen in Londen gaat het er nu maar om, de delicate kwestie van de grenzen te omzeilen door die grenzen slechts in theorie te laten bestaan. Afs Engeland bereid zou zijn de soevereinieit te delegeren naar ambtenaren van de Cyprische regering, zou het probleem veel van zijn scherpte verliezen. Daar volgens de laatste Britse voorstellen slechts een paar dorpen binnen het gebied van de bases zouden vallen, kan de toestand van de bewoners gemakkelijk worden geregeld. Een bezwaar van Makarios tegen het onder Brits gezag blijven der gebieden ts, dat het juist een deel van het vrucht baarste land op Cyprus betreft; een ge bied, dat bovendien wat betreft de wa tervoorziening van groot belang Is. Spaak ontstemd Franse kernproef eind februari Frankrijk zal zijn eerste kernbom in de laatste tien dagen van februari tot ont ploffing brengen, zo is gisteren van be trouwbare zjjdc in Parijs mdegedeeld. Er zullen geen vertegenwoordigers van de pers bij de proef aanwezig mogeu zijn. De secretaris-generaal van de N A.V.O., Spaak, heeft gisteren opnieuw de klacht geuit dat Frankrijk enorme schatten aan vindingrijkheid en geld moet verspillen om zelf de atoomgeheimen te ontdekken, die zijn bondgenoten al jaren geleden hebben ontdekt. „Is het werkelijk nodig voor het pres tige van Europa, dat het wederom ont dekt wat zijn bondgenoten al lang heb ben ontdekt? En wordt de veiligheid van de V-S. werkelijk in gevaar gebracht als zij hun vrienden op de hoogte brengen van geheimen die hun vijanden al ken nen?", zo vroeg Spaak zich af. R.t.c. 111 Brussel begint morgen In Brussel is gisteren officieel mee gedeeld, dat de rondetafelconferentie over Belgisch Kongo morgen zal begin nen. De besprekingen zullen worden ge opend met een rede van de Belgische minister-president, de heer Eyskens. Aan de conferentie zal worden deelgenomen door de Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, de minister voor economi sche en financiële zaken van Kongo, Scheyven, tien Belgische parlements leden en 44 Kongolese vertegenwoordi gers. De kongolese delegatie zal voorts een aantal plaatsvervangende leden en adviseurs omvatten. Verwacht wordt, dat de conferentie ongeveer vier weken zal ■wmm Enkele buien De Bilt verwacht tot woens dagavond: Enkele buien, later ook opklaringen. Matige tot krachtige, langs dc Wadden- kust tijdelijk harde wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Dezelfde tempe raturen of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) WOENSDAG 20 JANUARI Zon op 8.38, onder 17.04, maan op onder 11.18. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur t Advertentie.) Als wassen 1» niet meer helpt j WIT

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1