Jlietnue geii&ctfe (üourant ZWEEDSE KUSTVAARDER VOOR HOEK VAN HOLLAND VERGAAN Franse atoomproef spoedig verwacht Twee aannemers gooiden om bouw van kleuterschool Ike 10-19 juni naar Moskou Gehele bemanning veilig aan wal fl W Uitzonderingstoestand in Belgiseli Kongo B W.A.-verzekering ook voor bromfietsers verplicht Ondanks Haags bezwaar gratificatievoorstel MAANDAG 18 JANUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0 18 per millimeter korting) Veertigste jaargang 110. 11771 Dr. E. DIEMER CI1RISTEL1JK-ISATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuntwasticfj is gbcbltuetr trign hert In tcgbenspocU Uitsla} KERSTPUZZEL Zie pagina 3 MR H.K.H. prinses Margriet Francisca, het petekind van de Nederlandse koopvaardij, hoopt morgen haar zeventiende verjaardag te vieren. Foto Max Koot erluchtvaart gewaarschuwd Burg TTET FRANSE ministerie van defensie heeft gisteren het burgerlucht- verkeer gewaarschuwd dat de Franse eperimenten met een atoom bom m het gebied van de Sahara thans op elk willekeurig ogenblik kun nen worden verwacht. Het ministerie gaf een communiqué uit met in structies voor het luchtverkeer boven- vrijwel de gehele Franse Sahara. In de verklaring wordt voorts gezegd dat de nieuwe instructies „gedu rende enige maanden" van kracht zullen zijn. Een nadere aanduiding van de tijdsduur werd niet gegeven. Een volledig verbod voor het overvlie gen van toestellen geldt slechts voor een betrekkelijk klein gebied rond Reggane in het centrale deel van de Sahara. In de rest van het gebied dienen vliegtui gen tenminste op een hoogte van 3000 me ter te vliegen, m-oeben ze bepaalde delen vermijden en in radio-contact blijven met de Franse autoriteiten. Uit verschillende recente gebeurte nissen valt af te lelden dat de eer ste Franse atoomproef ophanden is. Vorige week hqeft president De Gaulle de nationale defensiecommis sie in vergadering bijeengeroepen en vorige week heeft Jacques Soustelle, minister van de Sahara en belast met het atoombeleid een bezoek aan Reg gane gebracht. Vermoed wordt dat thans het wachten alleen nog is op gunstige weersomstandigheden. De burgerluchtvaartmaatschappijen, wier routes boven het betrokken gebied lopen, zijn voornamelijk Britse en Fran se. Vorige maand heeft het burgerlucht- verkeer reeds gedetailleerde gegevens ontvangen omtrent beperkingen van de luohtvrijheden boven dit gebied. Hier aan was de mededeling verbonden dat te voren zou worden gewaarschuwd als de nieuwe instructies van kracht zouden worden. Het gisteren uitgegeven commu- In Washington èn Moskou is gis teren officieel bekendgemaakt dat president Eisenhower van 10 tot en met 19 juni zijn voorgenomen be zoek aan de Sowjetunie zal brengen. Het staat vast dat Eisenhower zijn tien daags bezoek zal beginnen in Moskou. Het overige programma is nog niet be kend. Radio-Moskou deelde in een korte uitzending voor de Russische luiste: zondag mee dat de data van het bezoek door Eisenhower en Chroesjtsjef in briefwisseling waren vastgesteld. Eisenhowers bezoek valt waarschijnlijk circa drie weken na de topconferentie tussen Oost en West die op 16 m< Parijs zal beginnen en waaraan de ringsleiders van Frankrijk, Rusland, En geland en de V.". zullen deelnemen. Het is nog niet bekend of mevr. Eisen hower de president zal vergezellen. Ook len aanzien van Eisenhowers vier 1 kinderen, die door premier Chroesjtsjef bij zijn bezoek aan de V.S. zijn uitgenr digd, is niets bekend. niqué kan als deze waarschuwing wor den beschouwd. Door de Afrikaanse landen is by de Franse regering en in de Verenig de Naties protest geuit tegen het voornemen. De Fransen beweren evenwel dat de vrees voor radioac tieve afvalstoffen, die in de landen rondom de Sahara heerst, bij kern proeven ongegrond is. (Van een onzer verslaggevers) ACHT TOT OP DE BOTTEN verkleumde zeelieden, een triest hoopje mensen, nog geheel in de war van doorgestane narigheid, angst en schrik en nauwelijks in staat te vertellen, wat er nu feitelijk was gebeurd, bracht de loodsboot Sirius zaterdag in de namiddag binnen de pieren te Hoek van Holland. Een half uur tevoren was hun schip, de Tjellstö, een Noors coastertje van 298 ton, 5 a 6 mijl ten noorden van het noorderhoofd gezonken, kort nadat het buitengaats was, op weg van Rotterdam naar Oslo. f - •IX ff* „Zonder dat we er ook maar enigs- ns op werden voorbereid maakten e ineens zware slagzij,' vertelde ka pitein Olav Spjell later. „We hadden geen keus. We moesten van boord, en tijdig, wilden we niet door de zuiging van ons zinkend schip worden mee getrokken. Met ons zessen sprongen we in zee. Twee man probeerden in allerijl de reddingssloep te strijken Gelukkig deden zich daarbij geen moeilijkheden voor. Toen de sloep half uur voordat we alle maal in de boot zaten. Kort daarop zagen wij de Tjellstö op de stuur boordzijde ondergaan." Zo snel had de ramp zich voltrokken dat er geen tijd was geweest, de scheeps papieren of particuliere bezittingen te redden. Met hun hebben en houwen ver dween de Tjellstö in de diepte. De Tjellstö was een schip van de rede rij Bals Eydem uit Bergen. Het schip werd enkele jaren geleden gebouwd als z^g Rijncoaster. Eenmaal in de veertien dagen maakte het de reis van Duisburg via de Rijn naar Rotterdam en dan ver der over zee naar Oslo. In het begin van deze week had het in Duisburg blik en stukgoed geladen. Vrijdag kwam het in Rotterdam aan. Naar de cargadoor ver telde heeft de Tjellstö in Rotterdam geen lading meer ingenomen. De lading uit Duisburg was bestemd voor Oslo en daarom waren in Lobith de luiken ver- Zaterdag kort na het middaguur koos de Tjellstö zee. De bemanning bestond uit acht koppen, van wie er een met griep te kooi lag. Tijdens de vaart op de Nieuwe Waterweg deden zich neen bijzonderheden voor. Ook dc eerste mijlen buitengaats ge beurde er niets wat op een naderende ramp wees. Er stond een min of meer stevige noordwester met een windkracht van ongeveer 5 en er was een wat kop pige zee vooral op lager wal. Maar is die koppige zee oorzaak geworden van het drama? Heeft zij dc lading doen ver schuiven? De vraag zal wel altijd on beantwoord blijven, want de Tjellstö ligt diepte van 10 a 15 meter op de bodem 1 i de Ongeveer negen kilometer uit het Noorderhoofd maakte het coastertje in eens een zware slagzij, naar schatting van 35 graden. Van stonde af aan on derkenden de kapitein en de bemanning het gevaar, waarin zij verkeerden en daarom werd onverwijld besloten het schip te verlaten. Man verdronken Nog diep onder de indruk van het on geval bjj de berging van de Heldersc kotter Hd 79 De Drie Gebroeders voor de kust van Texel, waren de opva renden van de Stortemelk toen het schip gisteren aan het eind van de middag de haven van Terschelling binnenliep, even als de bemanning van de Simson, die vrgwel tegelijkertijd de haven van Den Helder binnenvoer. De mannen hadden een van hun collega's, de 62-jarlge op varende Joep Starrenburg, van de sleep boot Stortemelk vergeefs voor zyn lc- StammenooiTog duurt voort Dr; gouverneur-generaal van Belgisch Kongo, Cornells, heeft gisteren de uitzonderingstoestand afgekondigd voor het gebied van Kasai, waar de bloedige onlusten tussen de Baloeba en Loeloea de laatste maanden al vele tientallen doden hebben geëist. De vorige week hadden leiders van de twee stammen, die elkaar de grond be twisten waarop zij zich hebben gevestigd, bemiddeling van een verzoeningscom- ;sie een overeenkomst bereikt, die er op neerkwam dat de 100.000 Balceba zich binnen twee maanden uit de Loeloea-ge- bieden zouden terugtrekken. Dit besluit had echter heftige reac ties tot gevolg onder de Baloebastam en leidde tot nieuwe botsingen tussen de twee stammen, die de afgelopen week elf doden tot gevolg hadden By de overvallen op de wederzijdse dorpen werden bovendien ruim 130 hutten in brand gestoken. Twee Ba- loeba-leiders, die aanvankelijk hun goedkeuring hadden gegeven aan de overeenkomst trokken enkele dagen daarna onder de druk van de gebeur tenissen him handtekening in. In een radiotoespraak, waarin de maat regelen van het Belgische bestuur den aangekondigd, deelde Cornelis dat hij de overeenkomst niet kon be krachtigen, „niet alleen uit overwegin gen van menselijke, maar ook van prak tische aard". Hij wees er op, dat, om de besluiten kunnen uitvoeren, elke dag tussen 1500 en 2000 Baloeba hun woonstede zc den moeten verlaten, hetgeen tegen het belang van de ontwikkeling van de Kon- >u zijn en het economische leven in het gebied van Kasai in gevaar zou bren- )c waarnemende gouverneur-generaal n Kongo, Lafontaine, heeft alle civiele militaire bevoegdheden gekregen om trachten dc rust in het gebied te her stellen. In berichten uit Leopoldstad wordt gemeld, dat er inmiddels nieuwe botsingen tussen de twee stammen zijn voorgekomen. Het is nog niet bekend of hierby nieuwe slachtoffers zijn gevallen. ven zien vechten, toen hy onder de in de branding omgeslagen sloep terecht was gekomen. De reder van de Helder 79 De Drie Gebroeders, de heer Slot uit Den Helder, vertelde hoe zijn schip, waarop zijn broer Jaap Slot het commando voert, zaterdag morgen omstreeks elf uur uit IJmuiden was vertrokken om weer ter visserij te gaan in de noordelijke Noordzee. Men was Texel al gepasseerd, toen zich een refect aan de smeerolieiei.di.ng van de 500 pk sterke motor voordeed. Jaap Slot be sloot de haven van Den Helder op te zoe ken, maar kwam in zware sneeuwbuien met hevige windstoten terecht. Plotseling stootte het schip op het strand. Onmid dellijk verzocht de schipper om sleep boothulp. Omstreeks half elf poogde hij nog op eigen kracht met het schip vlot te komen, maar deze poging faalde. Daar het weer beter werd, besloot hij met de andere zeven man aan boord te blijven. Het sohip was niet lek geslagen, maar wel was het roer volledig ontzet. Po gingen om een sleeplijn over te brengen, mislukten gisteren. Nadat een wippertoestel bij de kot ter was geplaatst, begaven zich vijf van de acht opvarenden aan de wal op Texel. Drie man, waarbij schipper Jaap Slot, bleven aan boord. Vandaag probeerde men opnieuw een sleepverbinding tot stand te brengen. Verdronken runner aangespoeld Op de Engelse kust bij Skipsea onder Hull is zaterdag het 'stoffelijk overschot aangespoeld van een van de twee run ners op de Engelse baggermolen Port Sunlight, die verging tijdens de storm op 7 december. Het gevonden lichaam is dat van de 54-jarige C. de Back. Met nog drie an dere runners had hij de baggermolen, die werd gesleept door de Titan van bureau Wijsmüller, verlaten in een rubber boot Twee mannen hebben toen de kust kun nen bereiken. Het stoffelijk overschot van een van de twee vermisten spoelde al vrij spoedig na het onge luk aan, thans is dus het tweede slacht offer aangespoeld. Zaterdagmiddag is voor Hoek van Holland de N oorse kustvaarder Fjellstro vergaan. De 47-jarige Sour Espeland, die met griep in bed lag, werd met een draagbaar aan land gebracht, nadat hij met een reddingsgordel om over boord was gezet toen de toestand precair was. Justitie werkt aan wetsontwerp Fonds waarborgt dekking schade ze parlementsredactie) ROMFIETSERS, automobilisten en alle andere bezitters van motorrijtuigen zullen verplicht wor- den zich te verzekeren tegen wet telijke aansprakelijkheid (W.A.), in dien de plannen doorgaan waarover het ministerie van justatie thans overleg pleegt met de verkeersbon- den, verzekeraars en andere belang hebbenden. In 1955 kwam een Beneluxverdrag tot stand, waarbij de drie landen ovei kwamen zo'n verplichte verzekering i voeren. In België gebeurde dit bij wet van 1 januari 1957. Te verwachten is dat minister Beerman binnen afzien bare tijd in een wetsontwerp aan de Tweede Kamer zal voorstellen dit Bel gische voorbeeld te volgen. Ook thans reeds is iemand die met motorrijtuig een ander schade berokkent op grond van de wet verplicht deze schade te vengoeden. De meeste automo bilisten hebben dan ook al een vrijwillige verzekering tegen deze wettelijke sprakelijkheid gesloten. Naar men neemt, zijn de nog niet verzekerden veel al juist automobilisten die zich hun ROTTERDAMS COLLEGE ZET DOOR Kosten: anderhalf miljoen gulden Het Rotterdamse college van bur gemeester en wethouders stelt de ge meenteraad voor, aan het gemeente lijke personeel een gratificatie te ver lenen. Deze gratificatie (een week loon) zal ten minste 60 gulden en ten hoogste 100 gulden bedragen; zij zal echter niet worden verleend aan amb tenaren, die werkzaam zijn bij de po litie of bij het onderwijs. Dit voorstel zal donderdagavond door de gemeen teraad in behandeling worden geno- In een toelichting schrijven ter en wethouders: De mogelijkheid aan de ambtenaren in dienst van i provincie en gemeente zo spoedig moge lijk een voorlopig voorschot te verstrek ken op een binnenkort, te verwachten definitieve salarisverhoging, geeft we] blijk van het feit, dat de regering een verbetering van de financiële positie van het overheidspersoneel noodzakelijk acht. In onze gemeente, die zich in het Water weggebied in de moeilijkste positie be vindt, zullen de spanningen daardoor evenwel weinig verminderen. Voorts wordt in het schrijven gememo reerd, dat tot dusverre ondanks het nijpende personeelstekort de goede voortgang van de openbare dienst ver zekerd bleef. Dit was te danken aan de arbeidsbereidheid en de onverflauwde toewijding van het personeel. Met het oog hierop gaven burgemeester en wet houders de gemeenteraad op 7 januari in overweging als blijk van waardering het gemeentepersoneel een gratificatie te ver- Het is ons intussen bekend, aldus B. en W. van Rotterdam, dat een besluit" van deze aard bij de minister van binnen landse zaken ernstige bezwaren ontmoet. Met erkenning van de aspecten vao centraal geleide overheidsloonpolitiek meent niettemin een meerderheid var het college (zij het op verschillende gron den), het toekennen van een gratificatie te moeten voorstellen. Met deze gratifi catie zal een uitgave van 1,5 miljoen gul den gemoeid zijn. Een minderheid van het college acht het nemen van een gratificatiebesluit doelloos aangezien dc minister zich reed; by voorbaat hiertegen heeft verzet. De minderheid neemt dan ook aan, dat uit voering van het besluit zal worden belet. Enkhuizen heelt be sloten een kleuter school tc bouwen. En dat zo zeiden burgemeester en wethouders in verga dering bijeen dat kun nen we niet zelf Daar hebben we meer des. kleuterscholen bouwen een prettig werk. Het zou allemaal vredig zijn verlopen dat moeten we hebben; trekken, vijf in totaal ieder, onze kleuterschool mag niet Dat gebeurde, gedeeltelijk al le duur worden. thans. Halverwege de trekke- llct aanbestedingsreglement rij zei de heer Borst: Dit s de kleuterschool schrijft^ dat bij twee of teem is onaanvaardbaar, de gerept was, als niet twee v doen. de tweeëntwintig aanncmt hetzelfde bedrag op hun schrijvingsbiljetten zonder dat gelijkluidende laagste inschrij- nieuwe briefjes zijn anders vingen het lot moet beslissen, dan de twee oude. Kijk r De heren Dekker en Borst Burgemeester en we werden derhalve uitgenodigd ders keken. En inderdaad: dc kundige lieden voor nodig, geschrev. Do deskundige lieden Zowel dc heer Th. Dekker Dat nooit, zei de beer Dek ker, als dc eerste aannemer het goede briefje trekt, zijn kenners noemen ze de kansen heer Borst trok prompt het goede briefje. Met het beproefde „kruis- ot-munt" systeem, waarbij het goedkoop te houden dc tweede tien losse centen werden ge- kwamen maar dam was gekomen, noteerde: al te graag naar het raad huis van Enkhuizen om aan te nemen. Twee-en- erspeeld ij aan de beurt is gekomen. Daar zit lets in, overwogen wijze verloot. Verloot is iet- pre- burgemeester en wethouders wat overdreven: de gunning zij maakten er acht brief- werd aangehoiden. Zo noemt bedrag. En dat zo zeiden jes bij. Om beurten zouden twintig kwamen er, want burgemeester en wethouders de briefjes mogen antwoordelijkheid niet goed bewust zijn en dus veel ongelukken veroorzaken. Daarom verwacht men bij invoering van een verplichte W.A.-verzekering welis waar geen grote stijging van het aantal verzekerde automobilisten, maar een aan. zienlijke toeneming van het aantal scha- deuitkeringen. Bromfiets De verplichte verzekering zal ook voor bromfietsers gelden. Het is bekend dat de verzekeraars daar niet erg geestdriftig over zijn, omdat de vele kleine ongeluk ken met bromfietsen hoge administratie kosten meebrengen. Vandaar dat het overleg tussen het departement en deze belanghebbenden nog wel enige tijd kan duren. Voorlopig denkt men op het departe ment aan de volgende minimale bedragen voor de verplichte W.A.-verzekering: Bromfietsenf 60.000 per benadeelde en f 100.000 per gebeurtenis. Auto's op vier wielen: resp. f 100.000 en f 200.000. Auto's op meer dan vier wielen: resp. f 100.000 en f 400.000. Autobussen: minimaal f 50.000 per zit plaats, maximaal f 500.000 per gebeurtenis. De verplichte verzekering zal ook gel den voor gemotoriseerde landbouwwerk tuigen zoals trekkers, maar niet voo handwagens met hulpmotor. De premies zullen voor bromfietsei Prinses Beatrix heeft zaterdag in het Koninklijk instituut voor de tropen in Amsterdam een galaconcert bijgewoond, waar van de opbrengst is bestemd voor het comité Vluchtelingen- jaar 1959/1960. Het Nationale jeugdconcert gaf de uitvoering onder auspiciën van de Lions- club Amsterdam. De Prinses was vergezeld van haar secre taresse, mejuffrouw M. C. C. Wijnen. Na afloop van het con cert kreeg zij een grammofoon plaat met twee door het concert uitgevoerde werken. uiteraard veel lager zijn dan voor auto's. De verzekeraars zullen een bepaald per centage van alle ontvangen premies moe ten storten in een waarborgfonds. Tot dit fonds zal een benadeelde zich kunnen wenden indien hij geen verhaal kan vin den. Dit is van belang indien de schade is veroorzaakt door een motorrijtuig dat gestolen is of niet meer kan worden op gespoord. Bij een materiële schade van niet meer dan f 50 zal de verzekeraar niet aansprakelijk zijn. De benadeelde moet zich dan wenden tot de veroorzaker van het ongeluk. Voor de verzekeraars be tekent deze gang van zaken een grote besparing van administratiekosten. Personen met gemoedsbezwaren tegen de verplichte verzekering zullen in plaats van de premie een of andere belasting SCHILDER ZELF MET OE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST S1KKENS-TJALLEMA PRODUKT FLEXA verkrijgbaar bij Ondanks dooi guur weer (Van onze weerkundige medewerker) JJOVEN de zuidoostelijke helft van ons land wist de vorst zich zaterdag staande le houden en nam van daar uit zondagnacht nog met succes een tegen offensief. In het gehele land vroor het zondagmorgen bij helder weer en op cle Veluwe, waar nog 10 centimeter sneeuw ligt, daalde het kwik op het vliegveld Deelen nog tot min is graden. Een de pressie die gisteravond Denemarken be reikte, verdrong de vorstlucht opnieuw en dit keer met meer succes. Overal in ons land lag het kwik van morgen even boven het vriespunt. Een nieuwe, actieve depressie bereikte van daag Schotland en trekt in de richting van de Duitse bocht. Hierdoor gaat de wind uit westelijke richting tot hard of stormachtig toenemen, waardoor voor lopig lucht van zee met dooitveer wordt aangevoerd. Achter de depressie worden morgen uit het noordwesten gure buien aangevoerd, waarvan sommigen met hagel en natte sneeuw gepaard kunnen gaan. Het blijft voorlopig guur, maar vorst van betekenis zal de eerste nachten niet voorkomen. Veel wind De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan regen of sneeuwbuien. Matige tot -(ifcr-jk krachtige, langs dc kust tjj- delyk stormachtige wind, aanvankelyk tussen zuid- west en west, later tussen west en noordwest, west cn noordwest. Over wegend lichte dool. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 8-39. onder 17.03; maand op 23.30. onder 10.52. Chinese inval. Volgens Bharat Sjamser, de leider van de grootste Nepalese oppo sitiepartij, hebben Chinese communisten inval gedaan in Nepal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1