IR bondig Appèl ESBBB1- Edmund Hillary gaat nu naar de „sneeuwman" zoeken op het gedu'd ZATERDAG 16 JANUARI 1960 hongerige meeuw HET LEVEN cirkelt tussen de gebouwen e r het r overkant staat handen In de zakken de vallende sneeuw na te staren. B(j die ene meeuw voegen zich nog een paar van zijn soortgenoten. Ze zweven sierlijk boven de dun-besneeuwd». daken, op zoek naar Iets, dat op voedsel lijkt. De man staat onbeweeg lijk In de warmte van zijn huiskamer. En de lucht is grijs, omdat er nog veel meer sneeuw zal komen. Beneden in de straat zijn kinderen bezig om (voorlopig nog vergeefs) te trachten van de dunne massa een sneeuwman te maken. Zij proberen een bal te rollen, die al heel gauw met het zwart van de straatvnll Is vermengd en ze laten al spoedig hun plannen varen. En terwijl het winter in Holland is, hebben Russische onder zoekers met grote klem verklaard, dat de „verschrikkelijke sneeuw man", die in de Himalaja moet ronddolen alleen maar een legend is. De bevolking van dit onherbergzame gebied houdt de bewerin gen over dit geheimzinnige dier staande, maar de Sowjets zijn tot de conclusie gekomen, dat er in het hooggebergte geen enkele aan wijzing is voor de aanwezigheid van de „verschrikkelijke sneeuw man". Dat hebt u deze week in uw krant kunnen lezen. Sir Edmund Hillary, de be roemde beklimmer van Himala ja' s trotse top Mount Everest, gaat rustig door met de voorbe reidingen voor zijn tocht. In sep tember van dit Jaar hoopt Sir Ed mund gereed He zijn om met een goed-uitgeruste expeditie en ge steund door ervaren Sherpa-gid sen, een succesvolle tocht naar het hooggebergte te maken. Sir Edmund en zijn Nleuwzee- landse. Amerikaanse en Britse reisgenoten zullen in de schier on bereikbare dalen van de Himalaja op hun beurt gaan zoeken naar de ..verschrikkelijke sneeuwman". Zij zullen geweren meenemen, waar in patronen met verdovende mid delen zijn geladen. Op die manier hopen ze een sneeuwman" te kunnen schieten, zonder het dier te doden. Zij zullen ook camera's met sterke telelenzen met zich omhoog dragen. Zo hopen ze toch nog de bewe ringen van de ontdekkingsreiziger Shlpton, die hl 1951 voor het eerst de voetafdrukken van het myste rieuze wezen in de sneeuw meen de te zien, met doorslaggevende bewijzen te kunnen staven. En de grote vraag is nu, of zij er in zullen slagen de nieuwste Russische ,,Njet-theorie" omver te werpen met een duidelijke foto of film, of zelfs met een levend specimen Overigens gaat de Nieuwzee- landse bergbeklimmer met naar de Himalaja om alleen maar naar dit dier te zoeken. Hoofddoel van de expeditie blijft: het bestuderen van de gevolgen voor de mens van een verblijf op grote hoogte over een lange periode. Het was een dag van vreugde, maar... Eén trieste herinnering aan een dag, die een sprankje nieuwe hoop bracht in een land, dat op dat ogenblik de vrij heid zag gloren, maar die niet herkreeg, want op deze dag maakte de ene bezetter plaats voor de andere. Dit is een foto van het Kasteelplein in de Poolse hoofdstad Warschau, genomen op 17 januari 1945, toen de Duitse troepen definitief werden verjaagd door de Russische, die bleven. Dat is zondag a.s. vijftien jaar geleden. De Poolse vlag wapperde toen voor het eerst in vrijheid op het vernielde standbeeld van koning Sigismund VII. De werkelijke vrijheid duurde echter niet lang Terrassen zwaar belast De terrascafe's op de PaTijse Champs Elysées worden bedreigd. De gemeenteraad heeft het be sluit genomen om de belasting op de beschutte terassen van 120 (nieuwe) francs per vierkante me ter te verhogen tot 600 francs per m2. Ook de belasting voor de on beschutte terrassen is aanzienlijk hoger geworden. De café-eige naars klagen en verwachten deze verzwaring van hun lasten niet te kunnen opbrengen. Ze mogen de aanslag niet in hun prijzen door berekenen en sommige café-hou ders piekeren er al over om in het komende seizoen maar geen stoelen buiten te zetten. Krant als levens middel Wij hebben de krant wel eens ..het voertuig van de le vende gedachte" horen noe men, maar het zou ons toch wel verwonderen alz we later te horen kregen, dat deze ru briek „Het leven bont en bon dig" met huid en haar was verslonden door een koe. Toch schijnt dit weldra tot de mogelijkheden te zullen gaan behoren. In het Canadese Vancouver heeft dr. A. J. Wood van de Universiteit van Brits-Columbia n.l. juist deze week een belangwekken de verklaring afgelegd. Dr. Wood zei, dat experi menten, waarbij kranten wor den veranderd in voedsel thans het stadium hebben bereikt, waarin zij op koeien kunnen worden toegepast. De kranten worden gemalen, andere stoffen worden er aan toegevoegd (misschien om het lekker te maken?) en van de ontstane brij worden tabletten gemaakt. Krantenpapier bevat evenals hooi en andere voedingsmidde len cellulose en de inkt is on schadelijk en bevat zelfs nogal wat suiker (glucose), aldus dr. Wood. Wellicht komt het nog wel eens zover, dat Uw dagblad na lezing als broodbelegging kan dienst doen. Dan zal de slagzin „De krant kunt U niet missen, geen dag!" meer dan ooit wer kelijkheid worden. Indianen kwaad over tv-pro gramma's De Amerikaanse Indianen hebben zich op het oorlogs pad begeven om de strijd aan te binden met de televisie. In de staat Oklahoma, om pre cies te zijn in de stad Fort Gibson hebben elf Indiaanse stamhoofden namens hun on derhorigen een scherp pro test laten horen tegen de ma nier, waarop de televisie stations steeds maar weer de „Zwolle, stad met karakter" In opdracht van de ge meente Zwolle, hebben Hans Alma en Jan Louwen een fo toboek samengesteld, waar van het eerste exemplaar maandag j.l. de scheidende hureemeester jhr. rar, G. A. Strlck van Linschoten werd aangeboden. De uitgave Is op uitnemende wijze verzorgd door de N.V. Kon. Uitgeve rij de Erven J. J. Tijl. Het camerawerk is voor een deel van de samenstellers en voorts van Dolf Henneke. A. Meulenbelt. Pieter Gerritse. Studio Vincent, A. v^n Dijk. ■I W. A Sluiter en een bijzon der goede overzichtsfoto van Zwolle van Aerocarto K L M Het is bijna een goede gewoon te geworden, dat de steden zich representeren in goed ver zorgde fotoboeken met camera werk van de hoogste klasse en ze worden graag ter hand ge nomen door het publiek alhoe wel de prijzen meestal en uiter aard aan de hoge kant zijn. Wel, Zwolle stad met karakter, mag er zijn. Het zijn allemaal foto's op niveau, maar zelfs in dit kader zijn er een aantal die door hun compositie en de prachtige zwart-wit werking bijzondere aandacht verdienen. Wij denken bijv. aan „Zwols venster". Het typische raamor- nament en de donkere figuur op de voorgrond suggereren schoon de binding met het ver leden. Prachtig is ook het licht spel in de nauwe Lauwermans- gang Het spel der strakke lij nen in de foto van de IJssel- centrale, verbeeldt zeer goed Zwolle's binding met het mo derne leven, zonder dat het eigenlijke karakter van de stad geweld wordt aangedaan De stemmingsfoto in een nuchter decor van een strakke fabriek i houtzagerij) verenigt beide zijden van dit leven in één plaatje. Alle foto's aan een be schouwing onderwerpen, zou wel de moeite waard zijn. want er zijn bijzondere exemplaren bij, wij moeten echter volstaan met op te merken, dat het ge heel een treffend beeld geeft van Zwolle dat inderdaad een heeft kunnen bewaren uit het verleden. Een prachtige uitgave waarvoor de samenstellers alle eer toekomt. Indianen afschilderen, n.l. als wilden, die met tomahawks en al krijgsdansend de weer loze blanken naar het leven De zgn. „Westerns", waarin een romantisch beeld wordt gegeven van het leven, der pioniers, die in de achttien de en negentiende eeuw steeds verder naar het Amerikaanse westen trokken en zo de Indi anen verdreven, geven een scheef en vertrokken beeld, hebben de stamhoofden niet ten onrechte verklaard De Indianen zijn altijd de onbetrouwbare boosdoeners die er maar op los scalperer. en de blanken zijn de helder in deze soort van televisiespe len. Dat moet nu eindelijk maar eens afgelopen zijn, vinden de opperhoofden en hun stamge noten. In Fort Gibson zeiden ze: „Per slot van rekening wa ren wij het, die uit ons stam land werden verdreven en mochten wij ons daartegen as- tublieft verdedigen"" De Indianen willen ook protesteren bij Elsenhower. president Vreemd grapje Wilhelm von Itter, een 32- jarige Duitser uit Bitsburg. zal er ook wel spijt van heb ben. dat hij op die dag in sep tember van het vorig jaar meende zo grappig te moeten zijn. Wilhelm kwam toen na melijk aan de politie van dit dorp in het Eifelgebergte ver tellen. dat hij enkele dagen te voren met vier anderen per parachute was neergelaten door een Russisch vliegtaig om militaire installaties te bespio- Toen Wilhelm echter oog in oog kwam te staan met een Russische tolk. bleek dat hij geen woord kon verstaan en alleen maar en zonderlinge Maar daarbij bleef het niet wapt vorige week is de man veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Wegens mis leiding van autoriteiten. L ast het van zenuwen.' te Een niet-officieel, maar gezagheb bend orgaan voor leger, vloot en luchtmacht schreef: „Het wordt niet nauwkeurig om schreven. maar in de militaire begroting van president Eisen hower voor 1961 worden gel den uitgetrokken voor het ko pen van kalmerende middelen tot een bedrag van meer dan een miljoen dollar 3.8 mil joen). Horizontaal: 1. jongensnaam, 6. heeft een haan, 8. tropische slingerplant die zich om boomstammen windt (meerv.), 13. stad in Spanje, 14. smergel, 15. maanstand, 17. mens, 18. oude lap, 20. iemand die treitert, 21. gouverneur-generaal (afk.22. lichaams deel, 24. landschap in Oud-Griekenland, 26. jongensnaam, 27. voor teken (Lat.). 28. godin der wrekende gerechtigheid. 30. gem. in N. Brab.. 31. voorzetsel. 32.puntig voorwerp. 33. rechterbijrivier van de Weichsel, 35. smalle weg, 36 korter. 38 vrijbuiter. 40. oog ziekte. 42. mist. 44. gebaar. 47 gebied in Achter-Indiè. 48. keurig, 49 eertijds hoofdbestuurder der rep. Venetië, 50. zichtbare voor stelling. 52. plant, 54 mat (Mal.). 56. geneeskundige leefregel, 58. evennachtslijn. 60. bijl, 62. arbeidseenheid, 64. ontkenning (spreek taal). 65. puntig voorwerp, 67. teken, 68. toespijs, 71. gekheid. 72. snavel v. e. vogel. 74. broeikas. 76. vreemde munt, 77. voegwoord. 78 wiel. 80. meisjesnaam, 81. ieder, 83 scheikundig element (afk). 84. degelijk. 85. liefdadige vrouw (Bijbel), 87. spijltje, 88. als 64 hor 89 oplopende vlakte. Verticaal: 1. vliegtuigbestuurder. 2 voegwoord (Fr.), 3. jongens naam, 4 aanloop, 5. kippenloop, 6. zuil. 7. bekend Nederl. schilder, 3 tussenzetsel, 9. het oude Mesopotamië 10. schijn, voorkomen, 11 bekende afkorting, 12. zijrivier v. d. Enz in Wurtemberg, 16. staartster, 19. stad in Rusland, 21. aangezicht. 23. snelle loop, 24. Europeanen, 25. bladvezels van verschillende agavesoorten, 26. deel van de mond, 28. land in Europa (afk), 29. levensvocht in orga nische lichamen, 32. nabootsing. 34. handel. 36. wijzer van een kompas. 37. appel. 38. metalen vaatwerk, 39. spelleiding, 40. onder (Lat.), 41. biersoort, 43. tegenstelling van mager. 45. zware zoete wijn, 46. achting, 51. iedereen, 52. keizer v. Abessynië, 53. gem. in Limb., 55. in de adelstand verheffen, 57. gem. in N. Brab. 59. zelfkant, 60. vezelachtige, onbrandbare, warmte isolerende delfstof, 61. geit, 63. jongensnaam. 65. vlies. vel. 65 stad in Frankrijk a. d Loire, 69. hinderen, 70. Turks keizerlijk decreet. 73. een der KI. Soenda-eilaDden, 75. iedere, 78. cilindervormig voorwerp, 79. aanwijzend voornaamw 81. bolrond vruchtje (spreektaal), 82. voertuig, 84. welaan, 86. de oudste (afk). op, 8. ms, 9. enk, 10. noen. 11. Aalst. 13. L.O.. 15 al. '.7. ribes. 19. tabel, 21. ris. 22. Béarn. 25. pol. 26. nagel. 28. blond. 29 dat, 32. tel. 33. spies. 35. elf. 37. ri- gel, 39 lev, 41. eigen, 43. Eer de. 45 dinar. 46 oot. 47. Rijn, 49 Beets, 50. Don. 51 ara. 53. cello. 56 een. 57. Malta. 58 re bel. 60. Jan. 62. Minos. 64. tol. 65. nevel, 67. order. 68. dem. 70. rek. 72. store, 74. reu, 77. Odin. 79 Ezau, 80. nuun, 82. gade, 84. ego. 85 ar. 86 r.i., 87. hal, 89. A.M., 90. en. 92. To, 93. Mr. Horizontaal: 1. brink. 5. Sam. 7. Ommen, 11. Ares, 12. alt, 14. aap, 16 snor, 18. aal. 20. Oeral. 23 kei. 24. L.K., 25. pan. 27 rit, 28. bed. 30. nb. 31. sobat, 33. slaap. 34. te. 36. leger, 38 sport, 39 L.S.. 40. Ie. 42. lelie. 44. Inn. 45. de. 46 ofir. 48. ge bed, 50. diva, 52. Gijs, 53. Ceres, 54 zon. 55. teen. 57. melde. 59 naja, 61. en. 62. mal. 63. Etten, 66 ra. 67 on. 68. dille. 69. sober. 71. N S, 73. lento. 75. lever. 76 do. 78. moa. 79. een. 81. lek. 82. go. 83. Ede. 85. azuur. 87 har. 88. Riga. 90 era, 91. uit. 9? made. 94. nomen. 95 urn. 96 Oerle. Verticaal: 1 brak. 2. rel, 3. is, 4. ka, 5. ster, 6. maat, 7. bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op oen briefkaart worden geschre ven In de linkerbovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing" Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van 2,50. En de stapel post was weer zeer groot.Nu ls dat natuurlijk enerzijds wel in zekere mate vleiend, want het bewijst de daadwerkelijke belangstelling voor onze rubriek. Maar het houdt tevens in een appèl op het geduld, het geduld van jullie die stuurden, goeie dingen stuurden, en dan moeten wachten op die éne zaterdag van het „eindelijk". Ik hoop echt, dat jullie dit geduld zult kunnen opbrengen en je niet laat weerhouden toch maar weer bekende „Ruimte"-enveloppen te sturen. Wat nog even wél of géén onderwerpen betreft: de meningen lopen nogal uiteen, maar zoals het er nu voor staat heb ik meer liefhebbers voor de „vrije expressie", dan voor een thema. Ik zal nog even afwachten eer de uiteindelijke beslissing valt. De Rubriek van vandaag opent met een stuk van Hans Kreu- zen (21 en uit Den Haag), die schreef: Najaarsstemming Het was al laat in de mid dag, toen de man het stadje binnenkwam. Zo op het eerste gezicht leek het een gewone man. Een bronsgroene, slappe hoed, een regenjas, een Ietwat gebogen houding. Allemaal heel gewoon. En toch... Waar hij kwam, keken de mensen hem na met een mengeling van ver bazing en schrik. Hij scheen het te voelen, want huiverend dook hij nog dieper in zijn jas en schoof zijn hoed meer naar vo ren, zodat zijn ogen beschermd waren voor de stralen van de laagstaande zon. Zijn ogen! Ja, misschien w wel. Zulke ogen zie Donkerbruin warei den spikkeltje* e erg droevig alsof iren die het je niet vaak. ze met gou- e alle herfst- poëzie van alle eeuwen hadden gelezen. Bij de ingang van het park bleef hij aarzelend staan. Even vertrok zijn mond in een krampachtige poging tot glim lachen, toen hij omhoog keek naar de nog groene boomtoppen. Dan met een ruk, liep hij de la nen in. Waar hij kwam, fluister den de bomen zenuwachtig en lieten in hun nervositeit hun bla deren vallen. Aan het eind van de laan gekomen, keek hij om. aarzelend alsof hij eigenlijk niel goed durfde Achter hem was, als door een wonder, het gouden kantwerk van de blaren veranderd in een vrolijke kleuren-kermis. Uitgeput zonk hij neer op een bank en met zijn hoofd tussen zijn handen bleef hij daar zit- Van de vijftienjarige Tilly Hofkes(Den Haag en gym) vroeg: „Bent u meneer Herfst?" Er stond een jongetje voor hem. De man dacht, dat het wel een aardig jongetjë was en zei: „Ja". „Waarom kijkt u zo boos, heeft u verdriet?" vroeg het jongetje weer. „Waarom dan". „Omdat ik meneer „Herfst" heet, niemand vindt me aardig, omdat ik zo donker kijk en om dat ik regen en zo". „Oh, ja", peinzend staarde het kereltje naar de grond. Plotse ling bukte hij zich en zei: „Kijk eens, wat ik heb." In zijn hand je klemde hij een mooie, glim mende kastanje, „Heeft u die gemaakt?" De Herfst-man glim lachte en plotseling was zijn ge zicht vriendelijk als een zachte oktober-middag. „Ja, die maak ik ook en ik kan nog veel meer, kijk eens!" En uit zijn wijde mouwen schudde hij gele, brui ne. rode en gouden bladeren en eikels en kastanjes en beukenoot- jes. En terwijl het jongetje la chend begon te graaien naar al dat moois voor hem, danste Herfst het park weer in, zijn jas fladderde achter hem aan en hij floot zachtjes voor zich uit over zijn zusje Lente. HANS KREUZEN. platen, die Jan Meemelink (16. M.U.L.O. e zond, was het maar moeilijk te kiezen. Deze geworden. Tijd De dag is voorbij hoeveel aren? Traag is hij verdwenen, ik kan er niet om rouwen. De nacht maakt geen lawaai, ,t»yj slaperr door. wakker, zijnd U :de öacht is reeds begonnen, kan ik er nu blij om zijn? Ik zou zou graag kunnen dichten, de stenograaf van mijn ziel die in mijn geest, heel zwak de gaatjes zouden belichten. Til LY HOFKES 't Is al weer een vrfj lange tijd geleden,, dat jullie de naam van Hans Bink (uit Leiden) tegen kwamen. Hier is hy dan weer Eenzaamheid Nauwe donkere straat waar de lantaarn staat, er is niemand thuis die mij horen kan er is geen bel om de slapers te wekken waar ik op kan kloppen er is geen deur waardoor ik kan binnengaan nauwe donkere straat moet ik dan altyd buiten blijven staan HANS BINK (p.s. foto's heb ik niet meer van jou, wel een enkele tekening) 'n Sonnet (van F. uit Den Haag) Waarom hebt Gij de wereld zo geschonden waarom moet alles zijn zoals het is wat is uw doel met deze duisternis waarin wij dolen om één enk'le zonde? Is 't leven niet een harde, ijz'ren keten waarvan de schakels elk een bange zucht zijn wij niet steeds met Kaïn op de vlucht voert ieder niet een doodsstrijd, fel, verbeten? O Heer, leer ons berusten en vertrouwen en uitzien naar de dag, waarop Gij komt leer ons berustend onze handen vouwen en zingen, U ter eer, met hart en mond! Want dan zal elke vraag, hoe groot, hoe klein niet slechts een vraag, maar ook een antwoord zijn. F. Van Klaztna Huizebosch (Krim pen aan den IJasel) heb ik ook nog een vrij groot aantal gedich ten. Dit kooe ik voor de rubriek ER UIT GELICHT En deze foto van Hans Opschoor (16, gym. en Rot terdam) heb ik al zo lang bewaard, dat dit kleine joch me bijna verwijtend aan ging kijken. Zinsbegoocheling zo kan de angst zijn die het hart doet spreken een stroom geluiden nimmer tot de mond gekomen: de deuren kraken de ketel beweegt de lamp zakt de melk trekt dieper bi de fles en een grote mug komt als een spokenleven het hart krimpen KLAZINA HULZEBOSCH Ruimte Een gedicht, dat de naam van onze rubriek heeft, kreeg ik van Piet Koster (uit Middelharnis, zoals je je misschien nog zult herinneren.) Hy schreef: De ruimte om de hemel heen blijft in maanarme kringelnacht als een stukje halve wereldbol in het onwerkelijk heldere water van een vliegende stormdropm vallen Fel zoeken schoorsteen-knijp-ogen de echo Van een waterdichte lichtkets en vinden sterren als witte grassprieten voor een verre herinnering aan glinsterend goud Maar ook vanuit een vaag ontwakende lucht doemt schemerig op een zilveren zonnestraal door het open dakraam van mijn slaapkamer in de hoek van een boekenkast PIET KOSTER Zijnde enkele korte opmerkin gen naar aanleiding van binnen gekomen bijdragen. ILLUSTRATIES Ook deze week gaat weer een aantal tekeningen en foto's terug, omdat die minder geschikt waren voor onze rubriek. Ofschoon ik het jammer vind haar te moeten teleur stellen, wil ik Sj. B. (Rotterdam) vertellen, dat haar foto's niet zo briljant waren. Van de tekeningen van „Renja" (Leidenvond ik eerlyk gezegd zeer weinig uitgaan, terwijl de platen van T. van der W. (Rotterdam) me ook niet veel deden. Uitstekend daarentegen vond ik een foto van B. C. van der V. (Rotterdam), maar de kip gaat terug, omdat van deze hen op het cliché (te donkere achtergrond) niets overblijft. Eén (van de vele) tekeningetjes van „Goof" wil ik ook houden. De resl was m.i. niet zó. De drie juffrouwen, die ik uit een enveloppe zonder afzender!ster) haalde, gaan ook al niet mee. GEDICHTEN 't Brult en het loeit allemaal nogal by jou, A. G. (Nieuw- Lekkcrland). Proheer hel eens wat gewoner en rustiger te zeggen dan zal jouw werk beslist aan waarde winnen. Je begrijpt: deze bijdragen moet ik je dus helaas terugsturen. Ofschoon ik de indruk heb, dat P. de P. (Almkerkzich heeft inge spannen vond ik dat zijn gedichten, vooral ritmisch gezien, niet de toets der kritiek konden doorstaan. Had ik van N. A. van D. (Rotter dam) deze gedichten al eens niet eerder ontvangenEn ten slotte Jaap B. (Den Haag): de inhoud waardeer ik, de vorm ii Combinaties zonder einde De titel van dit rubriekje kan verwarring wekken, wij weten het. Daarom haasten wy ons toe te lichten, dat wy bij het schrijven ervan een nieuw boek van de Weense theoreticus Hans Müller voor ons hadden Wie deze Müller een beetje kent. weet dat hij bovenal zijn hart aan de combinatie heeft verpand. Een boek van zijn hand zou dan ook wèl een rara avis een zeldzame vogel moeten zijn, indien er niet het nodige over de com binatie in zou worden gezegd. In „Angriff und Verteidigung" een uitgave van Walter de Gruyter te Berlijn komen we dan ook weer tal van voorbeelden en groeperingen der com binaties tegen En wie zich nog herinnert dat deze zelfde Müller ook de auteur is van het boek „Lerne kombinleren" zal zich nu niet meer verbazen dat er als titel voor dit rubriekje ditmaal een voor tweeërlei uitleg vatbare titel uit de bus Intussen men heeft het reeds be grepen zou het niet aardig zijn het boekje in de kast te zetten zonder u iets van de inhoud te laten proeven. Als enige aanwijzing daarbij krijgt u de titels der hoofdstukjes, waaraan wij de opgaven ontleenden Het zijn, onvertaald: Fesselung (1). Ablenkung (2). Abzugsangriff (3) en ..Von Stellungskontrolle zur Kombination" IA. A W Ai A 1 i S&i lAff wwm m. 6 W A P B i as® 1 Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der problemen, gepubliceerd in onze rubriek van 2 januari j.l. 1. Loschinskl A Ruchlis. 1. Dc7! (dreigt 2. Dxc4> Ke6 2 Dxd7 mat. Of 1Kd4 2. De5 mat. Op 1. Pdl? volgt Pf5! Op 1. Lc5? De6! en op 1. Tc6? Ld4! 2. Larsen. 1. Pd2! c5 2. Pc4* Kc6 3. Txc5 3. Breuer. 1. Da5! Pxc8 2. Lb«t Kb8 3. Lc7 mat Of 1Pd5 2. Da2! b5 3. Dxd5 mat. 4 Nisei. 1 Tf8' Kbl of b2 2. Tb8t Kal 3. Lb7! Kbl of b2 4. Lg2T! Kal 5. Kc2 (zonder pat, wegens de mogelijkheid:) hxg2 6. Tg8 glD 7. Txgl mat. tan zet geeft mat in vijf. zet geeft mat in vier. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinet- ■traat 125, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6