Schrikkeljaren aller lanclen, verzamelt u" Twee boeken over de luchtvaart ^Qobbenbevolk'mcf groeit in Zeeuwse wateren ZONDAGS- BLAD 3lituiu? CcihsctK (ffoarnnl ZATERDAG 16 JANUARI 1960 Op 12 Juli internationale reünie in Purmerend jarige HiIv Haringman, „Wat ben ik eigenlijk begonnen?! 't Wordt hoog tijd dat ik assistentie krijg, 't Werk groeit me anders beslist over de kop. Als ik geen vrouw had die alles doorlas kwam ik er nu al niet meer uit". Met deze korte, snel achter elkaar uitge stoten zinnetjes begroet hij ons, de 51- i free lance journalist Maximiliaan Godfried ichtig op Prof. Dondersstraat 21 en telefonisch te be.reiken onder nr. 9550 (kengetal 2950). Dan drukt hij ons stevig in een gemakkelijke stoel, presenteert sigaren, sigartten en lucifers en bedelft ons vervolgens bijna onder de briefkaarten, brieven, krantjes en sluitzegels, die alle maal een uitvloeisel vormen van een idee, waarmee hij al lang rondliep en dat hij op een goede dag plotseling begon uit te werken. „Waarom", zo had hij zich reeds zo vaak afgevraagd, „kan ik elk jaar op 24 maart m'n verjaardag vieren? En waarom kunnen nog honderden miljoenen andere mensen elk jaar hun geboorte dag herdenken? Behalve al diegenen, die het levenslicht zagen op 29 februari dus op een schrikkeldag? Natuurlijk, zo re- deneerde Haring- gsj - Z man verder, „je Ml hebt nu eenmaal rutnuiHiTr maar één keer in de vier jaar een schrikkeljaar. En ül»BËe in dit besef stelt sf W menig schrikkel- - '"fwBÈtk V<' jarige zijn vierdag - jSfc in de tussenliggen- m. de jaren dus maar - op 28 februari of -"V 1 maart. Toch kan S dat voor hun ge- voel nooit het ech- -. M te zijn. Ze missen H-«ïwM Jagf iets. Er is e'en |0|-^ i P 's hiaat. Een manco. a^j-3 'v - aan welks bestaan - .É&BÊË ze soms nog op Twjfthft'v pijnlijke Sa herinnerd worden whBSBSÜ door plagerijen uit de familie- en vriendenkring. Zou het dus zo dwaas zijn, als aan die schrikkel- jarigen eens wat compensatie gebo den werd? Bijvoor beeld, eenmaal in Initiatief van journalist gaat rollen als een sneeuwbal speeld. De muziek is van de Ha genaar Frans Wijnberg, terwijl een zekere Ben Jamin de tekst ver zorgde: drie coupletten met een refrein. Het eerste couplet luidt: Eens in de vier jaren vieren [we feest, Drie jaren zijn we niet jarig geweest Schrikkeljaardag is vierdubbel festijn Omdat we die dag toch heus [jarig zijn! Wanneer men kennis neemt van de inhoud van sommige brie ven kan men nogal eens ontroerd worden. Zo lazen we er o.a. een van een Spaanse spoorwegbe ambte uit Alicante, die schreef, helaas vermoedelijk niet naar Purmerend te kunnen komen om dat hij geruime tijd in een sana torium verpleegd moet worden. Maar misschien dan over vier jaar, daar voor hem het reis geld nimmer een bezwaar be hoefde te zijn. Of hij nu al vast lid mocht worden, want hij had zich tot dusver steeds diep onge lukkig gevoeld als hij aan z'n ver jaardag dacht. Een Duitse schrikkeljarige uit Bodenkïrche tbij Keulen) schreef: „Wunderbar! Wir kommen mit vi^r Personen!" De oudste hij er", concludeer de Haringman voor zich zelf. „Deze gedachte moet uit gedragen worden!" als persman niet voc problemen stelde. Links en rechts spuide hij eens wat via collega's, onder wie er heel wat waren, dié aan éen grap dachten. Maar som migen lanceerden toch een be richtje. En toen dat ook doordrong tot het gemeentebestuur van Pur merend, waar men met plannen rondliep om van 1116 juli a.s. het 550-jarig bestaan als stad te gaan vieren, zocht de burgemees ter, mr. R. Kooiman, contact met Haringman, wat leidde tot liet be sluit dat Purmerend op 12 juli als gastvrouwe van de schrikkeljari- gen zal optreden. „Zullen het er véél zijn?", vroe gen we onze collega. „Als ik af mag gaan op de reac ties. die ik tot dusver mocht ont vangen, belooft het nog al wat. Vergeet niet, dat er alleen al in Nederland zo'n 6000 mensen wo nen, die op 29 februari werden ge boren. Dat aantal groeit nog steeds, daar er elke vier jaar meer bijkomen dan er afgaan. Hoeveel er van hen in vier jaar overlijden, weet ik niet, maar ik kan wel vertellen, dat er telkens circa 600 kinderen op 29 februari worden geboren België en Luxemburg tellen samen, volgens globale schattingen. 4000 schrikkel jarigen, Frankrijk 38.000, Enge land 40.000, West-Duitsland 50.000, Italië 23.000, Spanje 19.000, Zwit serland 4.000, Scandinavië 7.000. de Ver. Staten 1% miljoen, Zuid- Amerika 0,9 miljoen, Australië 12.000 en Zuid-Afrika 3000. Mén neemt aan, dat er op de wereld rond twee miljoen schrikkeljarigen zijn. Van die buitenlanders den we er ook graag er~ Purmerend ontmoeten. De Hilvt Hi journalist M. G. ikele jaren geleden elde trok tegen het bedrog der istrologen en sommigen van hen mtmaskerde door zich te bedienen ■an schrikkeljarigen. Zó eigenlijk ■ijpte bij hem de gedachte eens wat deze „misdcelden". van „Schrikkèljaar" ter kennisma king. Dat werkt prima. Getuige de stapels post, die voortdurend bij me binnenkomen. I k kom En de 92-jarige mevrouw Fran- ke-Hartkamp. huize „Rusthoeve" in Purmerend, wilde graag we ten, of zij wellicht de oudste schrikkeljarige in den lande was. Aanvankelijk meende Haringman bevestigend te kunnen antwoorden, totdat een brief uit Vlaardingen liet weten, dat de oud-marineman H. J. Raar, Zwartjanstraat 104 te Rotterdam (momenteel verpleegd bij zijn dochter mevrouw G. F. van Cotthem-Raar, Bergweg 209' op 29 februari a.s. 96 jaar hoopt te worden! Voorts woont in Rotterdam nog een schrikkeljarige. die zich voor genomen heeft de organisatie voor allé reünisten in de Maas stad op zich te nemen. Het is de heèr J. Ooteman, Goudserij- weg 182A, tel. 23093. Hoe meer Rotterdammers op 12 juli om 11 uur 's morgens in de kantine van de veiling te Purmerend present zijn, hoe liever het hem is. Op dat uur en die plek heeft nl. de begroeting door het gemeentebe stuur plaats, met o.m. als at tractie de geweldige veemarkt, die daar elke dinsdag gehouden wordt. Tweelingen Schrikkeltweelingen blijken er er ook nog te bestaan. Nog maar mg z kort geleden repatrieerden nl. uit ringman. Andere landen dere landen in de hun kranten verschenen eveneens berichtjes met kopjes erboven als „Année bissextile", „Leap year" en „Schaltjahr", wat allemaal „Schrikkeljaar" betekent. Met als gevolg, dat de verzoeken om in lichtingen uit tal van landen eerst druppelsgewijs, maar al gauw steeds veelvuldiger, naar Hilver sum begonnen te stromen. En nu weet hij er amper nog raad mee! Nu ja. Haringman is een ge wiekste jongen, die zich niet voor één gat laat vangen. Dus wist hij natuurlijk toch wel wat hij doen moest om alles in goede banen te leiden. De enige sta-in-de-weg vormden slechts de duiten. Of lie ver: het gebrek daaraan. Gelukkig daarom, dat het gemeentebestuur van Purmerend hem wat contan ten verschafte om de aanloopkos- kosten te betalen. Waartoe o.m. behoort de uitgifte van een blaad je, dat de naam „Schrikkeljaar" draagt. In november verscheen al het eerste nummer. En het twee de kwam de vorige maand van de pers. Het ziet er keurig uit. be- vr.t vier pagina's leesstof op uit stekend papier en wordt verstrekt tegen 3 per jaar door drukke rij Cuperus in De Bilt. „Op deze wijze", aldus Haring man. „kunnen we alle toekomsti ge reünisten op de hoogte houden van de dingen die komen gaan Ook de buitenlanders, daar er tevens mededelingen in het En- 3els, Frans en Duits in worden ge- aan. Schrijft iemand me, dat hij meer wil weten van hetgeen hij over onze reünie in zijn krant las (of van kennissen hoorde), dan ■turen we hem één exemplaar Er zijn er heel wat, die zon der naar .de kosten te informeren, enthousiast schreven: „Ik kom be slist!" of „Wir kommen be- stimmt". En dat is prachtig. Maar men moet er natuurlijk re kening mee houden, dat men de reis naar Purmerend zelf moet be talen. Ook als men 's avonds wil dineren en overnachten is dit voor eigen rekening. Purmerend biedt 's middags aan alle schrikkelja rige reünisten wel een gratis lunch aan en kosteloze toegangs bewijzen voor de in de week te houden feestelijkheden. Doch ver der kan men uiteraard niet gaan. Hetgeen nu ook weer niet zo heel erg is, omdat zulk een «reünie ten slotte maar eenmaal in de vier jaar gehouden wordt. Als de heer Haringman wat in zijn paperassen graait komt hij tot de ontdekking, dat Rotterdam tot dusver wel heel goed reageerde. Van ruim 40 schrikkeljarigen daar kreeg hij nl. al bericht. Idem uit Amsterdam. -En uit Den Haag meldden zich al 15 schrikkeljari- „In de N.-Guinea twee kinderen uit één gezin, die op dezelfde dag werden eersle Piaa geboren en 29 februari 4 jaar ho- de organisatie, pén te worden. Ze wonen thans te h voorai „0k Overveen. Van Schrikkeldrielingen of -vierlingen bleef Haringman tot voor die schrik- nu tot onkundig. Behoudens dan kcljarigen, die in het geval van die grappenma- ko_ ker, die hem opbelde met de £raag zouden Ko Vraag, of een schrikkeldrieling men, maar de reis ook welkom was op de Internat. nlet kunnen be- Reünie te Purmerend. Toen Ha- ringman even sprakeloos was om talen. En verder dit verzoek te verwerken liet de om de deelnemers leukerd weten, dat hij het oog reünie een had op z'n jonge honden. Op onze vraag of het tevens de pakje sigaretten De oudste schrikkeljarige hier te lande is vermoe delijk de heer H. J. Raar, een oud-marineman die veertien jaar in de „Oost" doorbracht en jaren geleden al gepensioneerd werd als majoor-bottelier. Mèt zijn Atjeh-onderscheidingen hoopt, ook hij straks nog in Purmerend te kunnen verschijnen. Hij woont in de Zwartjanstraat 104 te Rotterdam maar vertoeft thans bij z'n dochteromdat hij er dezer dagen niet zo best aan toe was. Maar ja, als je 29 februari 96 mag worden ft-*-*-*-*-*-*-A-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-* Blijkens de binnengekomen brieven meldden zich tot dusver van Rotterdam uit de meeste schrikkeljarigen. Maar daar woont dan ook de heer Ooteman, Goudserijweg 182.4, die evenals de heer Haringman over organisatorische kwali teiten blijkt te beschikken. Dit is een hoekje van een vergadering, die jl. dins dagavond weer in de Maasstad werd belegd met het oog op de komende bedoeling is een vereniging- vèn schrikkeljarigen op te rich ten kregen we een ontkennend bescheid. „Vrijgezellen hebben zo iets wél gedaan, maar daar ligt bet toch even anders. Vele vrij gezellen zijn immers vrijgezel uit vrije wil. Maar als een mens op 29 februari geboren wordt ge schiedt dit geheel buiten zijn wil om. Intussen gaan de gedachten wel uit naar Centrum voor Schrik keljarigen, waarbij men dan ook diverse buitenlanders zou willen betrekken". Week na week gaat Haringman nog steeds voort met zijn bericht geving in buitenlandse bladen. Hij zoekt daartoe collega's in de Ver. Staten, Engeland en nog heel wat andere landen. Via de Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer ont ving hij verder een verzoek van de Amerikaanse radiozender A.F.N. te Bremen om nadere in lichtingen. „Dat betekent een mooié propagandist erbij" merk te hij niet-ten onrechte op. Want of een flesje eau de cologne te nadat hij onlangs voor de NCRV hler,oe iets wi, diverse mededelingen had gedaan kreeg hij al gauw de boodschap storten bij de Ned. Midden- thuis'v dat er een geweldig pak standsbank, ten name van de post op hem stond te wachten, stichting Internat. Perssyndi- WH een bewijs, hoe gevoelig vele schrikkeljarigen voor die reünie A zijn. Sommige mensen sturen kentehjkheid van de begunstig- zelfs brieven van 4 tot 6 pagina's den doen." waarin ze hun hele levensloop vermei den. En dan slui I' ten ze tevens dik Ij wijls nog hun foto' HHj^B 4 én geboortebewij fBiawMt- v' -W i zen erbij in. HHB' - J* Ten slotte is ei sk nog een anden kant aan deze zaak cieel dan idèëel ge- den. Haringman wordt namelijk ook overstroomd met aanbiedingen van orkesten om de ge zelligheid te ver hogen; voorts door verzoeken van in dividuele artiatèn die gaarne allerlei stunts ten beste willen geven. Én z?lfs een bekend hotel in Amster dam hield zich aanbevolen voor de klandizie. JOG altijd, leven in de wateren tussen de Zeeuwse en Zuid- Hollandse eilanden de honderden zeehonden onbewust van de igrijpende gevolgen, die het Deltaplan ook voor hen zal hebben Iun belangrijkste jachtgebieden in het zuiden van Nederland de litgestrekte Oosterschelde en de wat minder grote Grevelingen :ullen immers van de zee worden afgesneden. De Zeeuwse robben -.ouden indien ze tot beseffen in staat waren dit bijzonder betreuren Want juist deze jachtgebieden, en dan vooral de. Oosterschelde, zijn zeer gewild bij de zeehonden. Terwijl overal elders in Nederland de 'robbenstand zienderogen terugloopt, doet zich in de Oosterscheldezelfs het merkwaardige feit voor, dat het aantal zeehonden toeneemt! Oosiersclielde zeer gewild jachiierrein Purmerend hopen te trekken. Uit Leiden voorlopig vijf. uit Utrecht 2. uit Groningen 3, uit Haarlem 3. uit Kampen 3 en voorts uit vele andere plaatsen als Pernis. Pa- pendrecht, Pijnacker, Kwintsheul, Leidschendam enz. enz. Iedere ge gadigde ontvangt van Haringman een briefkaart, waarop men. als schrikkeljarige z'n naam en adres moet invullen, alsook het aantal personen, dat men denkt mee te brengen. En deze kaarten dienen te worden opgezonden naar Pur merend, opdat men daar een goed inzicht kan krijgen in de extra- drukte, die 12 juli tegemoet kan worden gezien. Er zal die dag ook een Schrikkel- jarenmars worden gezongen en ge- Alles over Straalvliegtuigen, door Hugo Hooftman. Uitgave La Rivière en Voorhoeve, Zwol le. Het straalvliegtuig heeft het luchtruim veroverd en 'vandaar dat mèt dit boek een goede gooi is- gedaan. De schrijver, die al vijftien luchtvaartboeken op z'n naam heeft staan, gaat in op de voorgeschiedenis van de „jet", geeft foto's en bijzonderheden van bekende en onbekende straalvlieg tuigen van velerlei nationaliteit en tracht- tevens een blik in de toe komst te werpen. Dat de Brit Sir Frank Whittle de uitvinder van de straalmotor is, zullen velen heer Haringman. ,^4ls rnyn t rou l lang over het hoofd gegroeid." wellicht weten. Maai- dat Heinkcl. een van de grootste vliegtuigbou wers van deze eeuw. reeds voor de oorlog de eerste, zij 't nog pri mitieve straalmachine de lucht in bracht, is waarschijnlijk minder bekend. Heinkel pionierde samen met niemand minder dan Von Braun, die na de oorlog in de Verenigde Staten verzeilde en thans als de grootste rakettenspe- cialist van het Westen geldt. Noch Hitier, noch Göring, noch de nuk kige generaals van de voormalige .Luftwaffe" zagen er aanvanke lijk iets in. Ze schoven het pro ject op de lange baan met Von Braun's raketten gebeurde trou wens het zelfde! en kregen er pas belangstelling voor, toen de oorlog voor hen verloren was. Men huivert nu nog bij de ge dachte dat het de Duitse lucht machtstaf slechts aan visie heeft ontbroken. Indien deze wel aan wezig was geweest. m.;..w.: als Hitier zijn enorme technische voorsprong op de geallieerden had uitgebuit, dan kan rtien betwijfe len. of Duitsland de suprematie in de lucht had kunnen verliezen Een goed gedocumenteerd boek, dat enige luchtvaartkennis vereist, met veel en dikwijls ook bijzonder fraaie illustraties en met een ver helderende beschouwing over de tragiek van de eerste „Cornet", het Britse straalpassagiersvlieg- tuig, dat met veel fanfares de lucht in raasde, doch door ramp na ramp getroffen werd. Vlucht 714 antwoordt niet meerdoor John Castle en Arthur Hailey. Uitgave Zuidhol landse Uitgevers Mij., Den Haag Vlucht 714 tussen Winnipeg en Vancouver wordt uitgevoerd met een viermotorig passagiersvlieg tuig. Onder de passagiers treden ernstige verschijnselen van voed selvergiftiging op na het gebruik van een bepaald gerecht. Ook do beide piloten hebben ervan gege ten en raken bewusteloos. Dan neemt een der passagiers, George Spencer, de besturing van het toe stel over. Hij was in de oorlog piloot op een één-motorig jager tje. Driemaal is hij „op één vleu gel en een gebed" over de Nodrd- zee naar Engeland teruggekeerd, maar nimmer bestuurde hij een achtmaal zo groot viermotorig vliegtuig, waar ze sinds de oorlog ..wel een hoop speelgoed aan heb ben toegevoegd." Vanaf de verkeerstoren in Van couver krijgt Spencer eerst wat onderricht in het besturen van de kist en daarna wordt hij „binnen- gepraat", doch voor het toestel ten slotte een buiklanding maakt, beleven we de intense spanning in fiet vliegtuig hoog boven de Rock ies. Van minuut tot minuut wordt de situatie in het toestel beschre ven en horen we via de radio de maatregelen, die in Vancouver worden genomen. We vatten sym pathie op voor de moedige Spen cer; voor de kloeke stewardess, die de radio bedient: voor de on vermoeibare plattelandsdokter die de doodzieke passagiers zon der medicijnen moet helpen en voor de aanvankelijk luidruchtige brahieschopper, die ten slotte een paniek weet te voorkomen. Het is een uitermate boeiend en deskun dig beschreven boek. zeker niet te technisch en evenmin te sensatio neel, zodat het in de traditionele ene adem zal worden uitgelezen. De Waddenzee is sinds jaar en dag het dichtstbevolkte zeehonden- gebied geweest. Maar de terug gang is daar opvallend: vier jaar geleden maakte een ruwe telling uit, dat er op de Wadden nog on geveer 2000 robben leefden; dit jaar wordt de Noordnederlandse robbenbevolking op niet meer dan 900 geschat! In Zeeland ech ter bleef het aantal jarenlang sta biel, terwijl er in het afgelopen jaar in de Oosterschelde zelfs een duidelijke toeneming was. In to taal leven er in de Zeeuwse en Zuidhollandse wateren om en na bij 700 robben. Wat gaan al die Zeeüwse robben doen als inderdaad de Zeeuwse wateren afgesloten zijn? Hoewel het nog vele, vele jaren zal du ren voor het zover is, zijn des kundigen nu al bezig de gedra gingen van de robben nauwkeu riger te bestuderen. Onderzoek Onder meer om een veronder stelling te kunnen geven over de „robbengevolgen" van het Delta plan zijn die deskundigen zelfs bezig de trek van de zeehonden te onderzoeken Een instituut met een wijdlopige naam houdt zich hier mee bezig: liet insti tuut voor toegepast biologisch on derzoek in de natuur (I. T. B. O.N) in Arnhem. Een weeklang heeft een bioloog van dit instituut de heer J. L. van Haatten in de Oosterschel de jacht gemaakt op pasgeboren zeehondekalfjes om deze „zuige lingen" van een merk te voorzien. „Het was een heksentoer", ver telde deze bioloog ons, „want de Zeeuwse zeehond is veel en veel schuwer en nerveuzer dan zijn soortgenoten in het noorden" In die week kregen bioloog Van Haatten en zijn helpers dan ook slechts twee kalfjes te pakken! Pijnloze operatie Deze robbenvangst vereist dan ook een speciale techniek en een uitgebreide kennis van het robbe- leven. Meestal legt de zqehond zicli bijvoorbeeld ter ruste aan de steile kant van een zandbank: bij het minste of geringste onraad kan hij dan zonder een eind over het zand te ploeteren het diepe water bereiken. Maar vooral moet de jager, die een robbejong levend wil vangen, weten dat de robbenrnoeder meest al haar jong ter wereld brengt op het moment dat de eb net is in getreden. Het zeehondekalfje blijft dan op de droge zandplaat liggen slapen, terwijl de moeder met het afgaande water meetrekt. F.n dan moet de robbevanger toeslaan. Tegen de wind in komt hij van de andere kant vatt de zandplaat aangeslopen om het zee hondekalfje te grijpen en het ge le merkplaatje op de korte staart van het dier te bevestigen! Tij dens die pijnloze „operatie" van het kalfje zwemt de robbemoe- der huilend en jankend voor de bank heen en weer en stort zich onmiddellijk met al haar moeder lijke zorg op het enkele uren ou- Verhuizing Want dat is juist wat men we ten wil! Maar dit „merkenonder- zoek" is nog zo jong, dat het nog wel enkele jafen zal duren voor de eerste resultaten bekend zijn. Eenmaal kreeg men reeds een merk terug van een zeehond, die in de Waddenzee te water was gelaten. Het dier was echter on geveer op dezelfde plaats gevan gen, waar het twee maanden te- Dat er niettemin een belangrij ke „verhuizing" van zeehonden kan voorkomen is reeds bewezen: in 1957 en in 1959 ontdekte men op de Nederlandse kust enkele zieke dieren, die eerder aan de uiterste noordoostkust van Engeland wa ren gemerkt.. Waar de Zeeuwse dieren echter mettertijd naar toe zullen trekken, is nog volkomen onbekend. Bio loog Van Haaften zegt: „Als de Zeeuwse zeegaten eenmaal afge sloten zijn, zullen de banken voor de Zeeuwse kust waarschijnlijk toch ook veranderen en wellicht vinden de robben daar een onder komen". Ook acht hij het niet uit gesloten dat de robben bij tien tallen zullen verhuizen naar de Westerschelde, waar de zeehonden thans sporadisch zijn te vinden. Niet tragisch Eén van de Zeeuwen, die het robbeleven goeti kent, is robbeja- ger Van Zalm uit Haamstede, een beroepsjager wel te verstaan, die voor dit jaar vergunning kreeg om 50 dieren te schieten voor de ver koop van de kostbare huid. „Er zijn pee] meer zeehonden dan vo rig jaar", vertelde hij ons. Het kostte hem dan ook weinig moei te om na de opening van het jacht seizoen na 1 augustus in zes weken tijds zijn vijftig toegesta ne jonge robben te veroveren. Deze jacht is minder tragisch dan velen denken. In de eerste plaats is de jacht van rijkswege sterk beperkt en bovendien jagen de beroepsjagers op jonge zee honden in de leeftijd van 5 we ken tot 1 jaar. Na ongeveer vijf weken worden de dieren namelijk zelfstandig en moeten zelf voed sel veroveren. De grootste sterf te onder zeehonden komt dan ook juist in de leeftijd van 5 weken tot 1 jaar voor en vele van de door beroepsjagers geschoten die ren waren toch al ten dode opge schreven. Gezond ras Intussen worden de woorden van robbejagcr Van Zalm over de toe name van het aantal zeehonden in de Oosterschelde onderschreven door luchtfoto's van gedeelten van de banken op de Banjaard voor de monding van de Oosterachelde. Op de foto's van «tere banken, die Zeehonden zijn hollebollegijzen in de dierenwereldEen „doorsnee-rob" peuzelt per dag niet minder dan zeven ki lo vis op. En als men dan nog weet, dat er ongeveer 700 zeehonden in de Zeeuwse en Zuid-Hollandse wateren le ven, dan leert een gemakke- lijk rekensommetje, dat er dagelijks circa 5000 kilo vis nodig is om die zeehonden bevolking niet van honger te laten omkomen. Voor de oorlog, toen er veel meer robben langs de Neder landse kusten te vinden wa ren, werd er dan ook een rijkspremie gegeven voor ie dere gedode rob: drie gulden voor het mannetje en vijf gulden voor het vrouwtje. Toch was de jacht op zee honden toen minder winstge vend dan nu, want de robbe- jager kreeg slechts 24 stui vers voor een robbenvel - zo als robbe-jager Van Zalm uit Haamstede ons vertelde. Nu brengt een vel dertig of meer gulden op. De rijkspremie wordt nu al sinds jaar en dag niet meer gegeven, De Nederlandse zee- hondenbevolking wordt im mers kleiner en kleiner. In de eerste plaats werd er in de na-oorlogse jaren veel op robben gejaagd en ten tweede plant dit ras zich langzaam voort: pas in het vierde le vensjaar wordt het robbe- vrouwtje vruchtbaar en ze krijgt dan slechts dén kalfje per jaar. De situatie is nu zelfs zo. dat beperkte vergun ning wordt gegevL.. jacht op robben. In de Zeeuw se en Zuid-Hollandse wateren mochten vorig jaar 230 rob ben gescheten worden, maar in totaal werden ruim 150 dieren gedood. Dit jaar was het aantal vergunningen weer minder. De jagers, die een afschotver gunning hebben mogen van 1 augustus tot 1 januari op pad vaan. Naast enkele be roepsjagers, die om en nabij 50 dieren per jaar mogen schieten, zijn er veel sport- jagers, die vergunning krij gen voor 1 of 2 dieren. Veel van deze sportjagers - waar onder vele Belgen - maken echter niet eens van hun vergunning gebruik. Nederland telt twee „robbenre- ir dus niet op Texel en"VHel gebied bij Schier- ecn lengte van ruim 100 meter be slaan, ziet men soms 40 tot 65 zeehonden langs de randen van de banken liggen. Hoewel het onderzoek naar de gedragingen en de trek van de zeehonden nog maar pas ter hand is genomen door hot eerder ge noemde instituut, is het toch niet helemaal meer raadselachtig waarom de robbenstand in de Wad denzee snel terugloopt, terwijl de dieren zich in de Zeeuwse wate ren handhaven. De oplossing is simpel: de con stitutie van de Zeeuwse rob is sterker dan die van zijn noorde lijker rasgenoot. Bij de robben in de Waddenzee komen namelijk veel meer parasitaire en gewone ziekten voor dan bij de zeehonden in de Zeeuwse wateren. De tijd zal echter leren of de zeehonden zich bij het gereed komen van de Delta-kustwerken altijd even gelukkig in Zeeland zullen voelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5