Er zijn nog tal van gezinnen waar armoede wordt geleden Bijzonder aantrekkelijk jeugdconcert in Leiden van het draaiboek Van het westelijk front geen nieuws, schril oorlogsbeeld Groet uit LeiderdorpOude Rijn rond eeuwwisseling NIEUWE LEIDSCHE COURANT s ZATERDAG 16 JANUARI 1960 Sociale actie niet ten einde Afdeling Leiden van Unitas herdacht 50-jarig bestaan Agenda voor Leiden Zaterdag Ontspanningslokaal Doelenkazerne, 8 uur: dertigjarig bestaan Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, afdeling Leiden. Den Burcht, 8 uur: Nijjoarsveziede Ons Grunnegerlaand. Antoniusclubhuis, 8 uur: S.R.O.-caba retavond. Schouwburg, 8 uur: Herdenking 175- .iarig bestaan Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en optreden dansparodiste Cilli Wang. OEGSTGEEST: Willem de Zwijger- kerk, 8 uur: Volle Evangelie-Zending,, spr. ds. A. Leenhout, Amsterdam. Zang van Maria van Dongen. Zondag Marekerk, 7 uur: Bijzondere Kerke- werk, ds. W. G. Overbosch van Amster- Maandag De Kleine Burcht. 8 uur: C.O.V.S. met huldiging bestuursleden. Foyer Sbadsgehoonzaa'1, 8 uur. Lezing, kleurendia's en kleurenfilm Florida zon der make-up, door dr. J. M, Lodewijks, voor K en O. Gulden Vlies, 8 uur: Ledenvergadering 3 Ootober-Vereeniginig. De Burcht, 7.30 uur: Feestavond Unitas m.m.v. Jong en Jolig. Gulden Vlies, 2.30 uur. Openingsmid dag Ned. Veren, van Huisvrouwen, mevr. Rika Hopper over haar toneelloopbaan. Schouwburg, 8 uur: Nederlands Dans Theater met balletvoorstelling Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Gebouw Steenschuur 6, 8 uur: Leden vergadering De Natuurvriend. Dinsdag Antonius clubhuis, 7.30 uur: Jaarverga dering Ned. Chr. Roisvereniging mm.v. Slavisch ensemble Kazbek, Schouwburg, 8 uur: Haags Studenten cabaret El. Hazmerreir met Bij lach en Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidsoh Stu denten Cabaret met Laat je zoon stu deren, ten bate van herstel Minerva. Restaurant Van d'er Heijden. Breestraat 85, 12.302 uur: Koffiemaaltijd Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, spreker jhr. mr. E. van Lennep, thesau rier-generaal. Gebouw Prediker, Jan Vossensteeg 17, 8 uur: Volle Evangelie Zending met ver toning film Het Zwarte Goud. Woensdag Hugo de Grootstraat en Bilderdijkstraat, 1 uur: Start wandeltocht vijfde klassen lagere scholen t.g.v. lustrum V.V.S.L. Antoniusclubhuis, 8 uur: Song- en jazz- concours lustrum V.V.S.L. In de Vergulde Tuirik, 8 uur: Kon Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Alma Mater koor, Leiden en Gem. Koor Hosanna uit Alphen a. d. Rijn, Amsterdam Kunst- maandorkest. RijkswerkplaaitB, Rooseveltstr.9, 2.30 uur: Opening beroepententoonstelling door wethouder J. C van Schalk. In de vergulde Turk, 10.3012 uur: Kof fie-uurtje Ned. Veren, van Huisvrouwen. Academisch Ziekenhuis, kerkzaal, 12.50 —1.20 uur: Middagpauze-bijeenkomst. Oegstgeest, Endegeest, 8 uur: K. en O.- oursus De behandeling van de psychiatri sche patiënt. Donderdag Antoniusclubhuis, 8 uurLustrum VVS'L hospita-avond met o.m. optreden Caba retgezelschap Minique, quiz o.l.v. Mies Bouman en modeshow. Geref. Jeugdhuis. Breestraat 19, 7.45 uur: Jaarvergadering CBTB. Casino-theater. 8 uur: K. en O.-film I married a witch, van René Clair. Vrjjdag Pieterskerkplein, 8.30 uur n.m.: Lus trumtaptoe V.V.S.L. door Kon. Militaire Kapel en Jaohithoornkorps Garderegd- ment Jagers; na afloop mars door de stad en vuurwerk op Schuttersveld Lakenhal, 8 uur; Vereniging van be langstellenden in de Lakenhal, met be zichtiging aanwinsten. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder land-Enigeland, bespreking werken T. S. Eliot. Kweekschool voor voorber. onderwijs, 8 uur: K. en O.-oursus Zich vrij uiten en bewegen. Kamer van Koophandel, 2.30 uur: Le denvergadering met bespreking bouw- Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Thea ter met De zomer van de zeventiende pop, voor K. en O. Stationsplein, 2.05 uur: Vertrek Kon. Natuurhistorische Vereniging per blau we tram voor strandexcursie. Films Casino (2.30 en 8 uur, zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur): Les enfants du paradis (18 jaar); donderdagavond acht uur: I" O.-voorstelling I married a.witch. Lido (2,30, en 8 uur); Zuster Luc (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Vrouwen' kamp Borneo (18 jaar). Rex (2,30, 7.15 en 9.15 uur): Van het Westelijk front geen nieuws (18 jaar); donderdag: De gebroeders Karamazoff. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Orfeu Ne gro (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Een meisje in dringend* gevaren (18 jaar). IVTET een eenvoudige maar sfeer- rijke receptie heeft de C.N.V.- afdeling Unitas, waarin werknemers in de textiel- en kledingindustrie z(jn verenigd, gisteravond in het gebouw aan de Oude Singel haar gouden jubi leum gevierd. Sfeerryk niet alleen door de mooie bloemstukken maar ook door de vriendschap en het mede leven, waarvan de toespraken en de Individuele gelukwensen blijk gaven. Voorzitter Stokkel nam ze alle namens het bestuur met dankbaarheid in ont- De voorzitter vermoeide de recep- tiegangers niet met een lang histo risch verhaal. Hij sprak slechts een kort maar sympathiek en kernachtig woord over de strijd die aan de erken ning van de arbeider als volwaardig bedrijfsgenoot is voorafgegaan. „En God heeft ons gezegend en heeft men sen met al hun gebreken en zwakhe den willen gebruiken". Unitas heeft zijn bestaansrecht wel duidelijk bewe zen. Overleg is gekomen in de plaats van staking Maar er is nog méér te doen, zo stelde de heer Stokkel- Zowel voor de geestelijke als voor de stoffe- Hoofdbestuurder Slok slaagde erin, de aandacht der recipianlen een kwar tier lang te concentreren op illustra ties van sociale strijd- Hij heeft mid den in die strijd gestaan en kan er met verve over vertellen. Eerst sprak hij zijn bewondering uit „voor die een voudige Leidse mannen, die zich ge heel pro Deo. inspannen voor hun mede-arbeiders". Hij herinnerde zich mannen als Wassenaar en Pison- „Zonder een woord te zeggen is het duideljjk", aldus de bondspenning- meestcr, „dat door het optreden van de vakbeweging voorspoed is verkre gen. De rechtspositieregeling is onmis kenbaar voor verbetering vatbaar, maar zij mag er toch zijn.'' Als iemand de heer Slok A-raagt, of het doel ge heel en al is bereikt, dan moet hij beslist ontkennend antwoorden. „Er zijn, vooral met deze kou, nog tal van gezinnen waar armoede wordt gele den", zei hij. Daarom kent de vakbe weging geen lauweren. „Buiten de strijd van de vakbeweging kunnen de arbeiders niet, maar ook ons volk niet", zo besloot Slok zijn verwarmend Velen hebben deze avond hot be stuur van Unitas bedankt voor zijn werkzaamheid tot geestelijke en so ciale verheffing van de arbeider en energie en doorzioht toegewenst voor de nieuwe ronde. NU is het de beste tijd voor Uw bestelling van de VOLAUTOMATISCHE jks komen er, dank zij de stijgende produktie, meer Daf's op de weg. Dagelijks ook neemt de vraag in binnen- en buitenland sterk toe. Daarom: bestel Uw Daf NU. Vraag vrijblijvend in lichtingen bij de dealer in Uw omgeving, j x 4030 'n standaarduitvoering in cl. verwarming zeer gunstige fmancieringsvooniraorden VAN DOORNE'S AUTOMOBIELFABRIEK N V. - EINDHOVEN -TEL 04900-62062 Voor het gemeentebestuur was gisteravond wethouder Menken aanwezig op de receptie van Unitas. Hij geeft hier erevoorzit ter De Leeuw een hand. Men verblijdde zich erover, dat de heer De Leeuw, die lange tijd voorzitter is geweest van de kleermakersafdeling en na de fusie ook nog korte tijd van de combinatie, dit gouden jubileum mócht meevieren. Rechts van de heer De Leeuw voorzitter Stokkel. Foto N. van der Horst. Wethouder Menken vertolkte de er kentelijkheid van het gemeentebe stuur, dat ook grote waardering heeft voor de moderne methodiek van het overleg. Het is beter, dat het sociale leven zonder schoikkende dingen ver loopt, zei het gemeentebestuur. Hy voegde er nog een persoonlijk woord aan toe- Met het tegenwoordig te pas en te onpas gebruikte woord „verzuiling" zei hy maar weinig op te hebben. Juist de bydrage van de op het principe georiënteerde organisaties is voor de sociale ontwikkeling van groot belang geweest. Een Duitse psy choloog heeft gezegd, dat godsdienst en arbeid de gouden bodem van elk volk vormen; de wethouder wilde dit woord graag onderschrijveh. Hy zou de grote waarde van de principiële organisatie in ons volksbestel niet wil len missen. Sociale strijd zonder moed is on denkbaar. In het verleden was dat wel in bijzondere mate het geval. Daarop wees de voorzitter van de Christelijke Besturenbond, die met secretaris Veerman kwam complimenteren. De strijd om een menswaardig bestaan is in de textielwereld hard geweest. Dat eiste doorzetting en volharding. Voor- Flat aan Haagweg Naar wij vernemen zal het bouwbedrijf j. Th. Wurzer uit Leiden 48 flatwonin gen aan "de Haagweg bouwen. Deze bouw zal voor eigen rekening geschieden. Verbouwing fabriek Architect J. Splinter uit Leiden hceftf het verbouwert van de matrassenfabriek aan de Hansenstraat namens de directie van Redeko N.V. opgedragen aan het aannemersbedrijf A. J. Langeveld en Zn. te Leiden. VOOR het 64ste jeugdconcert, dat de Mij. voor Toonkunst te Lei den hield, bestond zeer grote be langstelling, zodat het programma tweemaal op een middag moest worden gegeven om alle jeugdige muziekliefhebbers tevreden te stel len. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest stond ditmaal onder leiding van Frans Moonen, die tevens de mondelinge toelichting op de drie te apelen werken gaf. Het programma was naar ons gevoel bijzonder aantrekkelijk: na Mozarts be minnelijke Serenata notturna K.V. 239, volgde Ravels betoverende orkestratie van de suite Ma mère l'oye, terwijl de volledige orkestbezetting de gelegenheid kreeg te schitteren in klankvolheid en samenspel in Liszts wat modieuze doch stellig nog altijd briljante symfonische gedicht Les préludes. De dirigent Fran: Moonen, die we bij deze gelegenheid voor het eerst te Leiden in functie zagen, bewees duidelijk ruimschoots voor zijn taak te zijn berekend. Bleef de Serenata notturna nog wat voorzichtig, de orkestdiscipline viel reed; hier goed op, en in Ma mère l'oye were bepaald een hoogtepunt bereikt van goed samenspel, fijnzinnige orkestratie en be- zielde directie. Het gaat er bij Ravel om de nauwkeurig afgewogen klankverhou dingen en timbres in de juiste doseringen te doen herleven, zonder dat ergens een evenwicht wordt verstoord en hierin Volgende week vrijdag Taptoe ter gelegenheid van lustrum van V.V.S.L. gelegenheid van het twaalfde lus van de Vereeniging van Vrouwe lijke Studenten te Leiden zal op vrijdag 22 januari om half negen op het Pieters kerkplein een taptoe gehouden worden door de Koninklijke Militaire Kapel en het Jachthoornkorps van het garderegi ment Jagers, beide onder leiding van majoor R. van Yperen. Het programma luidt als volgl Opmars: Grenadiersmars: F. Dunkier; 1. K.M.K. en Jachthoornkorps: Taptoe Holland: H. de Groot; 2. Jachthoornkorps: Schuttersmars J. H. Jansen 3. K.M.K.Under the double eagle F. Wagner 4. K.M.K.: Trombones to the fore V. Scull 5. K.M.K. en Jachthoornkorps' Sans peur J. Wattelle; 6. Jachthoornkorps: a Jagersmars J. H. b Confiero J. H. Jansen; 7. K.M.K.: Colonel Bogey K. J. Alford; 8. K.M.K.: a) Land of hope and glory E. Elgar, b) Nightfall in camp D. A. Pope, c) Taptoe infanterie, d) Blijf bij mij. Heer; 9. K.M.K.: Wilhelmus. Deze taptoe wordt gevolgd door lars door de stad naar het Schuttersveld aar een groot vuurwerk zal worden af gestoken. Alle belangstellenden wordt verzocht ■n vóór half negen op het Pieterskerk- plein te zijn. Er zullen zitplaatsen zijn de zijde van het G: Hoe Leiden spaarde In december werd bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 1.463.842.17 ei rugbetaald 1-498.818.04. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 332 en het aantal afbetaalde boekjes 202. Op 6643 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd 150.862 bijge schreven. Er werden 907 busjes ter ledi ging aangeboden, met een gezamenlijke inhoud van 24.140 36. Het tegoed der 44 497 inleggers bedroeg aan het éind van het jaar 35.106-450.2l. slaagde Frans Moonen uitstekend. De toelichtingen waren beknopt en zake lijk, voldoende om de aandacht gaande e maken. Voortreffelijk was ten slotte de ertolking van Liszts te Weimar ge componeerde Les préludes, waarbij vóor- il het koper goede kansen kreeg zich te inderscheiden. Een zeer hartelijk applaus an het slot bewees dat het programma en warme weerklank had gevonden. Dr. J. van der Veen. Tussen de bladzijden REX. Tussen de knots van de primitieven en het kernwapen van de moderne mens ligt een lange weg. Maar hoevelé jaren ook vergleden zijn en hoe zegevierend de beschaving ook voortschreed, nog immer is geen eind gekomen aan de ontwikkeling van het oorlogstuig en nog steeds blij ken de mensen niet in staat te zijn simpelweg op goede voet met ëlkaar te verkeren. De oorlog is bijkans zo oud als de mensheid en hoe de me thoden van doden ook veranderden en geperfectioneerd werden, het is al tijd onmenselijk geweest en het zal altijd onmenselijk blijven, wat schepse len elkaar in zo'n abnormale toestand aandoen. Daarom is de film naar het boek van Erich Maria Remarque Van het westelijk front geen nieuws, niet verouderd, al raakt de uitgebeelde manier van oorlogvoeren uit de tijd en al liggen de jaren 19141918 reeds weer zo ver achter ons. De grote verdienste van Remarque is, dat hij de oorlog heeft helpen ontluiste ren, ontdaan heeft van zijn aureool van heldhaftigheid en romantiek. Daarmee heeft hij een bijdrage geleverd tot het uitbannen van dit kwaad, waartoe een ieder geroepen is zijn beste krachten in te spannen, hoe onmogelijk het ook lijkt resultaat te boeken. Overigens blijft het bij het stellen van een probleem. Er wor den de toeschouwer vragen voorgelegd, maar zij worden niet beantwoord. Men heeft hier te maken met een aanklacht, een oplossing wondt niet gegeven Wie het boek heeft gelezen, zal zich bij het zien van de film aanvankelijk enigszins teleurgesteld voelen, omdat de karaktertekening voor een groot deel verloren gegaan, het boek is warm meer bewogen. De film daarentegen, op zichzelf een toonbeeld van soberheid, munt uit door sfeertekening en stelt het gruwelijke van het oorlogsbedrijf nog scheper voor ogen. (Oorlog ontluisterd.) Orfeu Negro STUDIO De opnieuw geprolongeer de film Orfeu Negro is een rolprent zoals men, er slechts zelden één vindt, vol van eigenaardigheden. Een orgie van geluiden vormt een onverbrekelijke eenheid met het beeld en de geladen muziek is. een machtige ondersteuning van de sfeer, die door de filmbeelden reeds zo voortreffelijk wordt opgeroe pen. Een van de belangrijkste kenmer ken van Orfeu Negro is voorts, dat het alles zo reëel is. dat men met „levende" mensen heeft te maken. Het verhaal is een variatie op de al oude geschiedenis van Orpheus en Eurydice. De ontluikende liefde wordt ontroerend en poëtisch in beeld ge- Afgezien van een enkel minder ge slaagd gedeelte is Orfeu Negro een overrompelende film, eert kunstwerk. De mooie kleuren, het bonte Braziliaan se leven, het obsederende ritme van de muziek, het geheimzinnige van de ma gie, het is zeer ongewoon. Orfeu Negro is een feest en een tragedie tegelijk. (Iets aparts). Remarque heeft in zijn boek het zin loze en het domme van de oorlog willen aantonen, zoals de soldaten die zich in de vuurlinies bevinden dat zien. Inder daad. men kan allerlei moeie theorieën opbouwen en men kan het probleem scherp en principieel stellen, maar wat blijft daarvan over, wanneer de grana ten inslaan en modder, mensenbloed en mensenvlees huizenhoog opspuiten, wan neer men zich aan de aarde vastklampt en erin zou willen verzinken om het vege lijf te redden? Waar blijven woorden als „rechtvaardigheid", „vrijheid", „vader land" als men tegenover een mens staat zoals je zelf en de trekker moet over halen om dat leven te vernietigen? Natuurlijk, men kan afstand nemen van deze vragen van Remarque, men kan het een eenzijdige probleemstelling noemen, maar wie het boek eerlijk leest en de film eerlijk beziet, moet boegeven, dat wat hier gebeurt en het gebeurt toch maar in elke oorlog niets menselijks meer heeft. Hier is de mens verlaagd tot beneden het dierlijke niveau, afge stompt, nog slechts instinctief reagerend Meisje in gevaren TRIANON Eddie Cönstantine, de Franse meesterdetective, haalt in zijn nieuwe film Een meisje in duizend ge varen, weer tal van sterke staaltjes uit. Het ligt er allemaal erg dik op, maar dat is ook de bedoeling, want deze soort films beoogt een persiflage te geven Van de „serieuze" gooi- en smijtfilms met sterke mannen, die voor niets, maar dan ook niets staan en er altijd weer goed afkomen. dërwijs, waarbij mén evenwel soms toch nog twijfelt of het nu als ernst of als spel is bedoeld. Een olijk knipoogje van de held geeft daarop dan gewoonlijk het antwoord. Het behoeft geen betoog, dat de dui zend gevaren die in deze film „het meisje" belagen, worden bezworen. De heer Cönstantine banjert tussen kogels en juwelen door zonder er iets van over te houden. (Sterke staaltjes, net echt). KEN tiental weken geleden zyn wy als intermezzo in de rubriek oud-Leiden begonnen met een serie oude plaatjes van Leiderdorp en Zoeterwoudc rond de eeuwwisseling. Mochten wij uit deze contreien nog gen, dan zullen wy dat bewaren voor een volgende serie. U kunt ze ons gerust toezenden: ze komen later in onbeschadigde toestand bij u terug. Vandaag voorlopig dan de laatste „Groet uit Leiderdorp", de Oude R(jn omstreeks 1905. Op de voorgrond was de tuin van de heer Koning en daar achter het huis waarin de weduwe Van 't Riet woonde. De foto werd gemaakt uaar de Leiderdorpse brug toe, vcrmocdclyk op een vrydag of zaterdag, gezien de drukke scheep vaart; dc handelaren trokken dan naar de Leidse markt, eertyds met trekpaard, later met het zeilschip en nog later met stoom. Links op deze prentbriefkaart is het bos van dc Graaf van Bijlant te zien, die daar als geheim kamer heer van dc Paus het landgoed Rijn- vreugd bewoonde, dat omstreeks 1938 onder slopershamer is gevallen. De plaats die hier wordt getoond is nu niet meer te herkennen, omdat daar het verkeer van de rijksweg 4a overheen snelt. Ook deze laatste afbeelding werd ingezonden door de heer W. T. Th. Vink, Rijncgominerstraal 23 Zoeter woudc. Zij is eigendom van dc heer E. van der Valk, Hoge Ryndyk 51. Ten slotte brengen wij graag een verzoek van de heer Vink over. „Zyn er nog lezers die foto's van Leiderdorp, Zoeterwoude en Zoeter woudc Hoge Rijndijk voor mijn ver zameling willen afslaan? Ik zal u er byzonder dankbaar voor zijn". Volgende week gaan wy weer met oud-Leiden verder. Het is nog steeds mogelijk, prentbriefkaarten en foto's in tc zenden. Wij hebben zelfs enkele schilderijen ontvangen. De foto's daarvan hopen w(j zo spoedig mogelijk te plubiceren. Les enfants du paradis CASINO Het mocht dan jaren ge leden zijn, dat Marcel Carnés wonder lijk goed uitgetekend filmverhaal van „Les enfants du paradis" van de kinderen van het schellinkje zich voor ons afspeelde op een wit doek ver van deze rustige Sleutelstad, en het beeld, dat ons er van was bijgebleven, mocht ietwat vaag zijn geworden, één ding was nog altijd duidelijk, dat was de herinnering, dat in deze film de cinematografische kunst eens te meer, en nu dan wel zeer duidelijk had aan getoond, dat ze een geheel zelfstandig leven leidde. En nu had Casino de kinderen van het schellinkje dan opnieuw op zijn programma genomen. Wat lag nog meer voor de hand dan de vraag, of dat oude oordeel van ons de onbarmhartige toets van vele jaren filmische ontwikkeling zou trotseren. Het lijkt onnodig omstan dig en diep te beredeneren, waarom dit puur Franse werk ons opnieuw en wel vier uren achtereen, heeft weten te boeien. Het is gewoon een feit. En over „Les enfants du paradis" is immers in dertijd ook zoveel geschreven en ge- Carnés bewonderenswaardige talent is opnieuw groot en subtiel gebleken. Evenals Jean Louis Barrault opnieuw op imponerende wijze overtuigt van zijn grote speelgaven in de voor ons althans onvergetelijke creatie van de dromerige pantomimespeler Jean Bap- Het verhaal stemt triest en weemoe dig en het is bij lange na niet christe lijk, maar men zou kunnen zeggen: „5a, e'est la vie", althans; zo kan het leven zijn, zeker in Parijs. Wie een zuiver filmkunstige maatstaf aanlegt, zal wel met ons tot het oordeel komen: voor treffelijk werk. (Oude film blinkt opnieuw). Zuster Luc LIDO Audrey Hepburn speelt op boeiende wijze de hoofdrol in de film Zuster Luc (The nun's story), vervaar digd naar de roman van Kathevn Hulmp. Als het veertienjarig Belgische meisje Gabrielle neemt zij afscheid van haar ouderlijk huis te Brugge. Zij is blij en gelukkig met haar besluit non te wor den want zij is ervan overtuigd, dat dan haar grootste ideaal, verpleegster worden in de Belgische Kongo, in vervulling kan In het klooster wordt haar echter dui delijk, dat slechts zelfverloochening én liefde tot God de basis moeten worden voor haar toekomstig leven als religieu ze. Plicht zal haar idealen moeten ver vangen. Na een vijfdaagse voorbereiding, waarin zij wordt geconfronteerd met het silentium, het betrachten van de in- en uitwendige stilte, wordt zij opgenomen in de congregatie der postulanten. Ten slotte volgt na een half jaar haar „inkle ding" zij verliest dan haar wereldse naam en heet voortaan zuster Luc. Door een conflictsituatie met een an dere non, gaat haar wens, verpleegster te worden in de Kongo, niet direct in vervulling. Inplaats daarvan wordt zij tewerkgesteld in een krankzinnigenin richting te Brussel, wat een loutering voor haar betekent. Als zij na verloop van tijd in de Kongo kan gaan werken, blijkt dit tot haar grote teleurstelling slechts tijdelijk te zijn. Zuster Luc wordt haar bijzondere capaciteiteh als verpleegster ten spijt teruggezonden naar het klooster in Bel gië. Zij gaat twijfelen aan haar roeping als kloosterlinge een twijfel, die zeer gevoelig in beeld is gebracht evenaU haar uittreden uit het klooster. Fred Zinnemann regisseerde deze film, waar voor een aanbeveling zeker wel op haar plaats is. (Gevoelig spel van Audrey Hepburn.) Vrouwenkamp Borneo LUXOR Vrouwenkamp Borneo, de filmtitel zegt het reeds, handelt over de toestanden in een vrouwenkamp in Ne- derlands-Indië onder de Japanse bezet ting. Men krijgt een beeld van veel na- rlgheid en leed. van wrede straffen, van honger, vervuiling, van ziekte. Het is alles vanzelfsprekend weinig op wekkend. Ongetwijfeld zal de film emo ties oproepen bij hen, die het leven in een Jappenkamp hebben meegemaakt. Of zij er begerig naar zijn de verschrikkin gen op het witte doek te zien, is maar zeer de vraag. Of het nuttig is zoveel jaren na de oorlog een dergelijke film uit te brengen, kan worden betwijfeld. Al te spoedig neigt men naar het ongezond sensatio nele. Voor mensen met onderscheidings vermogen stemt de rolprent echter niet alleen triest, maar ook tot nadenken, wellicht het enige positieve resultaat van het zien van deze film. Wat het verhaal betreft: de camera richt zich voornamelijk op een jonge vrouw, die het hoofd boven water weet te houden, ondanks alles. (Wat mensen elkaar al niet kunnen aandoen Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrica Petronella Maria, dr v H J A Hilders en A I H Leune; Adrianus zn v A van Woer- kom en C Teske; Gabriel Clemen tina dr v L M Steenvoorden en M P A A Meijer; René Franoiscu6 Maria, zn v F J Bekkerin en W T van den Berg; Peter Arend Jan, zn v H N van den Berg en E C Ederveen; Cor nelia Robert, zn v C de Jong en J P Dolmans. GEHUWD: A C Jöbsis en A M van ONDERTROUWD: H Meertens en G Schut; J W Heetvelt en D J de Bree; T Vraohtdoender en M Nie- vaart; J Noort en P J Kasteel; J Straathof en J Griekspoor; J F M Pont en G van Aartsen; H Leget en M Azier. OVERLEDEN: J Wetter, 78 jf man; A M E de Leeuw, 74 jr vrouw; C Kapaan, 59 jr echtgenote v C J Vos; M L H Deben, 80 jr echtge note J J Dei'L

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3