christelijk; Tuindorp-Oostzaan voor financieel probleem KONING- RICHARD Het water is wel diep maar er is een brug Gaat de Anglicaanse kerk volwassendoop invoeren Een woord voor vandaag Kanttekening Vernieuwing opleiding verplegend personeel Paus ontvangt Adenauer 2 ZATERDAG 16 JANUARI 1960 Contact herv. en gerei. Hereniging zou een bloedeloze heilzame revolutie betekenen Natuurlijk heeft het besluit van de Gereformeerde Kerken om het contact met de Hervorm de Kerk op plaatselijk niveau en tussen de moderamina te handhaven, ook in hervormde kringen de aandacht gewekt. Veel is er nog niet over geschre ven, maar dat zal nog wel ge beuren. Ds. F. H. Lansman heeft de rij geopend met een artikel in Jiervormd Nederland": Diep water Toch een brug: MET nog grotere belangstelling dan gewoonlijk hebben we de verslagen In de pers gevolgd over de vergadering van de synode yan de Gereformeerde Kerken. Ditmaal werd n 1. ook het eind rapport besproken van de com missie voor het gereformeerd-her vormd gesprek. We willen niet de gehele voorgeschiedenis van dit gesprek ophalen, maar er alleen aan herinneren, dat dit rapport ook reeds in de hervormde syno de van november 1959 werd be handeld. Deze besloot toen de ge reformeerde synode voor te stel len in te gaan op het advies van voornoemde commissie, het top- gesprek althans voorlopig, niet voort te zetten omdat men daar weinig verwachtingen van had. Wel zou men gaarne zien. dat op grond van hetzelfde advies, de hervormde-gereformeerde contac ten in de gemeenten zouden wor den vastgehouden en versterkt en dat er voortaan op geregelde tij den besprekingen zouden plaats vinden tussen de moderamina van beide synodes over belangrijke za ken, die beide kerken raken. T\E gereformeerde synode heeft Lf het moeilijk gehad met deze zaak. De meningen schenen aan vankelijk nogal uiteen te lopen. Het beraad strekte zich over meer dan één zitting uit Het thema was: toenadering of afstand houden. Een deel van de leden legde voor al nadruk op de toenadering, een deel vooral op het afstand hou- De laatsten wezen erop. dat m het hervormd-gereformeerd ge sprek toch wel was gebleken, dat de hervormden in meerderheid over een fundamentele zaak als het belijden der kerk en de hand having van de belijdenis anders denken dan de gereformeerden. Het was in de gesprekscommis- sie wel duidelijk geworden dat dit het grote struikelblok blijft. Ze vreesden door een te grote toe nadering bovendien een verzwak king van het gereformeerd ker kelijk besef en bemoeilijking van de zozeer gewenste toenadering tot andere kerken van de gerefor meerde gezindte. Maar hoewel de andere woordvoerders de afstand tot de Herv. Kerk niet wilden verdoezelen, legden zij toch het zwaarste accent op het feit. dat beide kerken niet los van elkaar staan en met elkander te maken hebben. Ze lieten zich niet van hun stuk brengen door synodele den, die de verhouding tot de an dere kerken en die tot de Her vormde, onder de éne noemer van ..de pluriformiteit en de oecume- niteit" wilden brengen. Een der woordvoerders achtte de verhou ding tussen de Gereformeerde Ker ken en de Hervormde Kerk de grote kwestie van het Nederlandse pro testantisme. Wij zijn dit helemaal met hem eens. schap tussen hervormden reformeerden in Nederland door de meeste hervormden zozeer be geerd mogelijk zou worden, zou er al heel veel veranderd zijn. Ge zamenlijke deelneming aan de oe cumenische arbeid zou de kracht van de oecumenie in Nederland be langrijk doen toenemen en een einde maken aan de versplintering van de interkerkelijke arbeid in een groot aantal zelfstandige or ganisaties. Hereniging zou een bloedeloze en heilzame revolutie in het Nederlandse volksleven kun nen betekenen. Maar laten we niet verder dro men. Dan zouden we op die twee koningskinderen gaan gelijken die niet veel anders konden doen dan een liedje van verlangen zingen, maar die tegelijk wisten, dat ze elkander „niet konden krijger", omdat het water veel te diep was. Het water was en is erg ciep tus sen hervormden en gereformeer den. Toch is er een brug gesla gen Ook de gereforme^r ?e sj- node heeft de voorstellen var. de gesprekscommissie, die door eigen deputaten waren overgenomen, aanvaard. Daar zijn we blij mee. Er blijft dus een mogelijkheid voor hervormden en gereformeer den om „over de brug te komen!" TAE afstand blijft bewaard en ze *-t blijft nog behoorlijK groot. Geen wederzijdse vertegenwoordi ging ter synode-vergadering. Dit besluit van Leeuwarden 1955 blijft gehandhaafd. Geen voortzetting van het topgesprek. En toch toe nadering: plaatselijk en landelijk. Daarmede moeten we voorlopig tevreden zijn, maar voldaan zijn we niet. We weten dat in som mige opzichten, b.v. wat betreft de opvattingen over de kerkelijke tucht en de oecumenische samen werking, de lijnen dwars door bei de kerkern heenlopen en dat daar om de huidige situatie iets onwer kelijks heeft. Maar dat is het be langrijkste niet. Belangrijker is, dat we ons in Nederland de ..weel de" van de huidige gescheidenheid geestelijk eigenlijk niet meer kun nen veroorloven, als het ons ernst is met het evangelie en de op dracht van de Kerk der reforma tie in de huidige cultuur. Ener zijds is daar de dubbelzinnige ver houding tot de Kerk van Rome. Een problematiek die met de dag op kerkelijk terrein en in de sa menleving meer acuut wordt. An derzijds is daar de strijd tegen de neutralistische, nihilistische en be wust anti-christelijke krachten in de hedendaagse cultuur. Hoe vaak gebeurt het niet, dat wij het ge voel krijgen, dat we als reforma torische christenen onze krachten aan het verspillen en aan het ver snipperen zijn. waar we eigenlijk de handen ineen moesten slaan om althans iets van onze gezamen lijke opdracht terecht te kunen brengen. vechten nog maar al te vaak tegen de fronten van gis teren. die er eigenlijk niet meer zijn. terwijl we de fronten van nu zelfs nog niet verkend hebben. Daarom willen wij dan ook ein digen met de hoop uit te spreken, dat er een druk verkeer zal plaats vinden op de brug. die, hoe smal ze dan ook moge zijn, toch is ge- WE slagen. Er zullen in de toekomst nog belangrijke beslissingen moe ten worden genomen, zowel door de Hervormde Kerk als door de Gereformeerde Kerken. Daarbij zal het er voor beiden inderdaad om gaan of ze nog ..kerkbesef" hebben. Maar dan: kerkbesef in de zin van onze belijdenis, die spreekt over één heilige en katho lieke (d.i. algemene) kerk. Advertentie Geslaagd dank zij RESA-HILVERSUM (Nederland* Talencent rum M.O.A - Onderwijze en M.O.A. - Mulo PraktUkexamens: I Hoofdcorresponder Predikant van geëvacueerde gemeente: Tijdens haar laatste zittingsdag kreeg de generale synode van de Gereformeerde Kerken plotseling een actueel tintje, en wel door de aanw Schouten, gereformeerd predi kant in Tuindorp-Oostzaan. Door de watersnood plotseling van zijn gemeente beroofd de leden van deze gemeente zijn her en der verspreid meende ds. Schouten niet beter te kunnen doen dan de synode in te lichten over de situatie in zijn gemeente. Hij deed dit speciaal met het oog op een te verwachten aanvraag om finan- ciliële steun, die zeker vanuit Tuindorp- Oostzaan zal komen, als de toestanden normaal worden. De gemeente is klein en bestaat uit een arbeidersbevolking. Zij beschikt over een houten kergebouw- tje, dat reeds ..op" was. doch dat zeker onbruikbaar is geworden. Met het oog daarop spaarde men v het bouwfonds, doch buiten dat offerde de gemeente nog onlangs voor de stich ting van lokaliteiten voor jeugd- en or ganisatiewede; zij verhoogde haar ker kelijke bijdrage met 50 pet. KERKBOUW Hierdoor reeds tot het uiterste haar geldelijke mogelijkheden gebracht, zal de gemeente straks de hoge kosten van kerkbouw niet kunnen dragen. Te meer omdat de gemeenteleden voor her stel van eigen huis en inboedel grote uit gaven moeten doen. Ds. C. van der Woude, praeses der synode, verklaarde dat de synode ten volle meeleefde met de kleine en be proefde zustergemeente en dat een ver zoek om steun natuurlijk haar sympa thie had. Overigens verzocht de praeses aan ds. Schouten om zich te wenden tot de deputaten voor het Algemeen Diaco naal Bureau, die ingeval van zulke pen bemiddelend optreden. SPLITSING Geruime tijd had de synode zich diept in een rapport over het vraagstuk van de kerksplitsing in het algemeen en dat van de grote-stadskerken in het bij zonder. De daarover rapporterende commis sie stelde voor uit te spreken, dat grote kerken, waar de gemeenschaps beleving in het gedrang komt, met ernst moeten trachten tot splitsing te gaan. :en totale oplossing niet mogelijk, dan zal gezocht worden naar een gedeel- Canterbury-synode zal deze maand een besluit nemen j zal beginnen. Het ligt in de be doeling de doop onmiddellijk te I laten volgen door de bevestiging tot lidmaat van de kerk en het eerste Heilig Avondmaal. Grotestadsvraagstuk verschoven naar april-zitting telijke oplossing door partiële afsplitsing. Voorlopig zijn Amsterdam, 's-Gravenha- ge-West en Rotterdam in de vrijheid ge laten om tijdelijk van de kerkorde af te wijken op dit punt. De situatie is daar zo, dat splitsing vooralsnog niet mogelijk is. De commissie stelde voor het verlof voor de drie genoemde grote stadsgemeenten voorlopig te verlengen. Een speciale vermaning voor de kerke- raad van 's-Gravenhage-West werd hier aan toegevoegd, daar deze gemeente door de instelling van een „classis- minor" in strijd handelt met een uit spraak van de synode van Assen dien aangaande. LAPWERK In de bespreking keerde prof. dr. K. Dijk. .die emeritus-predikant van 's-Gra- venhage-West is. zich tegen instellingen als een classis-minor en dergelijke orga nen. Dit is lapwerk. De kerkorde kent zulke instellingen niet. Wanneer men vol gens de kerkorde te werk gaat. worden de grote kerken gesplitst en dan zijn tussenvormen als classis-minor, centrale kerkeraad e.d. niet nodig. De synode mag niet toelaten, dat de kerkorde voortdurend wordt overtreden. Weliswaar kan men de k.o. niet gelijk stellen met de belijdenis, maar men be hoort toch aan de gemeenschappelijk ge maakte bepalingen vast te houden. Dat grote gemeenten niet tot splitsing kunnen overgaan, wilde er bij prof. Dijk niet in. De historie en ook de praktijk in Nederlandse en buitenlandse kerken leert, dat splitsing altijd mogelijk is. Ds. mr. W. S. de Vries te Voorburg gaf toe. dat het een ongewenste toestand is, dat tientallen kerken zich niet houden aan de kerkorde, want buiten de drie grote steden zijn er vele grote gemeen ten, die niet of niet verder splitsen. maakt. De migratie in de grote steden is zo sterk, dat het moeilijk is daarvoor regelingen te vinden. Als voorbeeld noemde hij 's-Gravenhage-Moerwijk, nieuw stadsdeel dat grote verwachtingen wekte, maar dat althans wat de groei van de gereformeerde kerk betreft niet zo tot ontwikkeling is gekomen als verwacht werd, ja zelfs terugliep. Daarom stelde ds. De Vries vo verdere behandeling van dit vraagstuk uit te stellen tot de aprilzitting. In die tussentijd kan een commissie zich bera den over de mogelijkheid om een weg te vinden, waardoor voor de kerken, die niet of nog niet tot splitsing kunnen overgaan, overgangsregeling kerkorde- lijk mogelijk worden gemaakt. SPORTUNIE Op grond van een daartoe ingediend verzoek van de Ned. Chr. Sportunie be sloot de synode deputaten te benoemen aan wie wordt opgedragen als contact orgaan te fungeren tussen de geref. ker ken en de N.C.S.U. en om bij alle vra gen van geestelijke en zedelijke aard. waarover de N.C.S.U. zich tot de kerken wendt, van advies te dienen. Hieraan voegde de synode het besluit toe om meer bekendheid te geven de uitspraak van de generale synode Assen (1957). over de gokzucht. in welke uitspraak ook de deelname aan de 1 baltoto als ongeoorloofd is aangen Tenslotte ging de synode in beslo ten zitting over, om daarna uiteen te gaan tot maandag 25 april a.s. Christus kwam om ons een nieuwe naam te geven. Bij de Joden was een naam meer dan een nietszeggend etiket. De naam beschreef de persoon. Maar als Christus in een leven binnenkomt verandert Hij de mens. Christus immers maakt alle dingen nieuw. Maar dan klopt onze naam niet meer en hebben wij een nieuwe naam nodig. Terwijl naamsverandering in onze moderne wereld niet gebruikelijk is, komt zij op de zendingsvelden vaak voor. We zien dit geïllustreerd in de ontmoeting van Petrus met de Heiland. Christus zegt tegen hem: Gij zijt Simon de zoon van Johannes. Gij zult heten Cephas (vertaald Petrus). Hieruit blijkt tevens hoe radicaal de verlossing van God is. Zijn oude naam verbindt Petrus met zijn vader en zo met zijn voorge slacht, met het verbond van God. Velen in onze dagen zouden daar geestelijk al tevreden mee wezen. Ze behoren immers tot het verbondsvolk? En toch komt Christus en weekt hem daaruit los. Petrus betekent rots, maar hij is helemaal niet iemand om op te bouwen. Hij is emotioneel, wispelturig, veranderlijk. Maar de naam slaat ook niet op wat hij is maar op wat Christus voor hem wil zijn. Niet langer leeft hij onder de verbondsbelofte. Dóór Christus is de belofte werkelijkheid geworden. En dat moet in ieder leven gebeuren. Drie rapporten aangeboden aandacht worden geschonken menstelling van een goed kader. Een tweede belangrijk punt is, dat de leer ling-verpleegster niet meer voornamelijk als werkkracht wordt gezien, waarbij zij naast het praktische werk een aantal theorielessen heeft, maar dat zij als het stage loopt in het ziekenhuis, JN de Anglicaanse kerk wordt jg* DE Voorlopige Verplegingsraad heeft drie rapporten opgesteld betreffende vernieuwing van op leiding van verplegend personeel, waarbij tevens de status „zieken- verzorgsters" wordt voorgesteld. De minister van sociale zaken heeft toestemming gegeven, de in houd van deze rapporten te publi ceren. De rapporten sluiten aan op het reeds in 1955 gepubliceerde in terim-rapport Heelsum, waarin aangedrongen werd op vernieuw de, aan de eisen des tijds aangepas te opleiding voor verpleegkrach ten. De Voorlopige Verplegingsraad. waar in alle takken van de verpleging en de inspecties alsmede de ministeries van j sociale zaken en volksgezondheid en van H g[ onderwijs, kunsten en wetenschappen mu|0 Df daarmee gelijk te stellen onder- liturgische rapport behandelen vertegenwoordigd zijn. niet minder dan 23 leden, die door de aartsbisschoppen van York en Canter bury is ingesteld serieus gesproken over de wenselijkheid om de volwassen- doop als norm in te voeren. Dit'BehaiV°d*ëze"radicale althans zal worden voorgesteld, dringt de commissie op de synode van het aartsbis-, ari in de St. Pauls kathedraal te Londen met een feestelijke dienst; Het*ligt ZWARE VERKOUDHEID EN BRONCHITIS haar rapport dat de doop en de be- lidmatcn van historische •erd zullen worden die hebben voor de huidige tijd. de bedoeling dat de volwas sendoop een centrale plaats zal ver krijgen in het ..Gebeasboek". de li turgische formulieren van de Angli- nieuwde opleiding nog dit jaar te ingaan, maar aangezien daarmee vrjj aanzienlijke rijkssubsidie gemoeid voorzichtige raming zou al de tien miljoen gulden belopen en hier voor nog niets op de rijksbegroting is uitgetrokken, zal ev. realisatie van de plannen nog wel enige tijd vorderen en op zijn vroegst in 1961 een feit worden. Daarom werkt de raad nu snel verder aan twee bijbehorende rapporten: dat over de voortgezette opleidingen (dif ferentiaties en specialisaties) en over de opleiding van verplegenden in psychiatri sche Inrichtingen, waarover de nu ver- 'r1'1,"' kinderdoop ■ctoien rapporten not «wttgn, Immer, aan tJelatingSEXame„ dat ■t verboden zal worden maar op de 'Is een beslissing van de regering over („-pf-maal r ;a~r u-nrrlt rphnnrien kun- .ts moet komen. subsidiëring niet eerder te verwachten, P" Jaar *ordt «ehouden, kon vertegenwoordiger van de dan wanneer de financiële consequenties cn gesprek met de pers houdt In hun geheel kunnen worden overzien. dan volgt de basisopleiding met begrip van aantekening kraamverple- ging en kinderverpleging, welke nog drie jaar en drie maanden duurt. Na deze 3% jaar kan de leerling dan examen af leggen voor het beroep verpleegster, waarvan de titel beschermd is. Wenselijk is daarbij, dat aan het in stituut „opleiding" grote aandacht wordt besteed, zodat daaraan bepaalde eisen worden gesteld betreffende de leiding, de docenten, het leermateriaal, de lo kaliteiten voor onderwijs en vooral de mogelijkheden voor studietijden, waarin de leerling dan niet praktisch werk- Gedaeht wordt, de eis te stellen dat leerling, ten minste 18 jaar oud. wijs heeft ontvangen. Omdat de beroepsuitoefening plegers op enkele gebieden anders ligt dan voor de vrouwelijke verpleegkrach ten. meent de raad, de leerstof voor hen te moeten modificeren, zodat deze meer aangepast wordt bij de werkzaamheden welke van hen worden verwacht. Een nieuw element in de opleiding voor beiden zal zijn de persoonsvorming, ruim onderwijs in beroepsethiek en les- sen^ over sociale achtergronden van de Voorgesteld wordt dat meisjes die geen Mulodiploma hebben maar zich wel vol doende ontwikkeling hebben eigen ge- tweede plaats moet komen. Volgens een vertegenwoordig' kerk in een gesprek met de dit niet in dat deze ingrijpende wijzi ging onmiddellijk van kracht zal wor den, als zij wordt aangenomen. De sy node zal deze nieuwe vorm niet invoe- besluiten of het wenselijk W(?rdl de rapporten ZIEKENVERZORGSTER is als proef teerde gemeenten met deze turgiscne vormen te experimenteren, drie tot vijf jaar ..proefsto- preken. Wat de betekenis langaat, hierin zien we ten eerste ver- j)e raa(j zou wenselijk achten, ueuwingen in de verpleegstersopleiding meteen wanneer het Mulo-diploma voor ïekenverplegin» (diploma Ai. Gewenst leerllngeverpleegsters wordt Ingesteld, te opleiding zlekenver- hogere opleiding. Daarbij moet voorai i synode zich moeten uit-1 Advertentie Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen 25 Doch. helaas, aan de rampen scheen voorlopig geen einde te komen en op een kwade morgen werd het toppunt van ellende bereikt, toen bleek dat zelfs Richard's ijzeren gestel door het ongure klimaat werd aangetast en hij ontwaakte, rillend van kou. door een aanval van kwaadaardige koorts zoals men die in Azië soms onverhoeds op het lijf krijgt geworpen. Nog spande hij zich in om de fiijn te verbijten, doch een toenemende zwakte he ette hem weldra zijn paard te bestijgen en einde lijk zelfs moest hij noodgedwongen afwezig blijven op de vergaderingen van de krijgsraad, waar over alles wat men te doen en te laten had werd be slist. Het eerste wat deze krijgsraad nu deed was met Sultan Saladin een wapenstilstand sluiten van der tig dagen Toen Richard dit in zijn tent te weten kwam. werd hij woedend, maar lang duurde het niet of hij verzoende zich met het besluit, zich troostend met de gedachte dat het^ gemis met lauweren te toi zijn ziekbed moest Wat hem echter hot meest hinderde was de over tuiging dat men zelfs nu bij de pakken bleef neer zitten. want de schaarse berichten die tot hem doordrongen, wezen er maar al te duidelijk op dat velen nu alle hoop hadden verloren, terwijl kenne lijk niets werd gedaan om het leger opnieuw voltal lig te maken, noch om de soldaten opnieuw moed In te blazen, noch om hen opnieuw te vervullen met een vruchtbare eerzucht. Het enige wat ge beurde was het aanleggen van loopgrachten en het plaatsen van stormpalen. zodat men in het kamp meer en meer de indruk kreeg dat men de aanval van ?en machtige vijand moest afslaan, liever dan sail het initiatief in handen ta nemen. SIR WALTER SCOTT wijl hijzelf werkloos op De Engelse koning hoorde dit alles met stijgen de boosheid aan en voelde zich als een gevangen leeuw die zijn prooi ontwaart door de ijzeren tra lies van een kooi. zonder er op te kunnen toesprin gen. Zijn driftig en onstuimig karakter werd zodoen de zwaar op de proef gesteld en het hoefde dus ?een verwondering te wekken dat hij zich weldra tot prikkelbaarheid en opvliegendheid liet verleiden Dit laatste verschijnsel nu maakte de zaken uiter aard erger in plaats van beter Zijn bedienden be gonnen hem te vrezen en zelfs de geneesheren, die hem bijstonden, durfden geen gezag te laten gel den ofschoon dit toch het eerste is wat een dokter nodig heeft om zijn patiënt te genezen. Slechts één trouwe baron was er. die de woedende woorden en uitvallen trotseerde en de koning met raad en daad ter zijde bleef staan. Het betrof hier Thomas de Multon, een man die het leven en de eer van de vorst op hoge prijs stelde en niets onbeproefd wilde laten om verlichting te brengen, ook al stelde hij zich zodoende aan vernederingen en scheldpar tijen bloot en ook al wist hij dan anderen hem om zijn trouw wellicht met een kwaad oog beke ken. Deze Sir Thomas was eigenlijk Lord van Gils- land in de landstreek Cumberland, doch vele Engel sen noemden hem min of meer vertrouwelijk Thom van Gills, terwijl de Normandiërs hem aanspraken met de eretitel van Lord de Vaux. Vele oorlogen had hij als veldheer in binnen- en buitenland mee gemaakt en in bijna al die veldslagen was hij er meer dan eens in geslaagd de aandacht van vriend en vijand op zich te vestigen, zowel door zijn scherp inzicht in de krijgskundige verrichtingen als door het aan de dag leggen van persoonlijke moed. Meest al gedroeg hij zich als een ruig soldaat, tamelijk onbehouwen en ruw in zijn houding en zwijgzaam cn nors in de omgang, net als iemand die alle re gels van beleefdheid en hoffelijkheid met opzet aan zijn laars lapt. Zij echter die hem meer van nabij kenden en enig begrip hadden van het menselijke karakter, beweerden evenwel dat hij in feite listig en eerzuchtig was. aangezien hij zich heel wat nlompcr aanstelde dan hij eigenlijk was. waarschijn lijk alleen maar om de koning in vermetelheid te evenaren en om zodoende de gunst te verwerven van een vorst die zich vaak al evenmin om uiterlijk vertoon scheen te storen als hij. zorgster. Hiervoor is een opleiding van ander half jaar uitgewerkt. Meisjes die na de lagere school twee jaar voortgezet on derwijs hebben genoten, kunnen op 17- jarige leeftijd aan deze opleiding be ginnen Gedacht wordt aan eerst drie maanden internaat ter inleiding op het beroep en voor persoonsvorming en be- gin-theorielessen en daarna opleiding in daartoe erkende ziekenlnrichting. In deze periode zal het accent liggen op de praktische opleiding. Het rijksdiploma zal haar dan in staat stellen werkzaam te zijn in inricn- tingen bijv. voor chronische zieken, in verpleegafdelingen van bejaardentehui zen. in sanatoria, psychiatrische inrich tingen en zo nodig in ziekenhuizen als daaraan behoefte blijkt te bestaan. De bescherming van de titel zowel als het toezicht behoren wettelijke basis te v« krijgen. Indien er ziekenverzorgsters ko men, aldus de raad in het rapport hierover, kan de opleiding van de verpleegster beter worden aange past aan de verhoogde eisen welke DE STATUS VAN DE VERPLEEGSTER gIJ zijn toelichting aan de pers stellen. Meisjes die deze opleiding op de vandaag gepubliceerde niet hebben genoten kunnen zich dan rapporten van de Voorlopige Verple- bekwamen voor het nieuwe beroep verpleegster in de ogen van het grote deze verhoogde onderwijseis te stel- publiek „gedevalueerd is". Er is nog wel iets overgebleven het „aureool van liefdewerk", maa len voor leerling-verpleegsters, zeker onder de huidige maatschappelijke de omstandigheden, maar ook omdat raad zegt vergelijkbaar is met de van de bij de voortschrijding der hoeveelheid kennis, welke bijv. de medische wetenschap ingewikkelder lager acte onderwijs vergt. wordende leerstof. ken, en daarom wordt voorgesteld, van nu de status van de verpleegster EEN NIEUW BEROEP J^AT de tijd rijp is voor de invoering Een wettelijk vastgelegde oplei- onderschrijven. De toenemende ma- waarborgen. dere verpleging-behoevenden die de kenafdelingen in de bejaardentehui- ziekenhuisbedden niet langdurig kun- zen. Dat is van groot belang, maar FRAUDEGEVALLEN praktijken de toevlucht Zo het schijnt, is het vooral de be> geerte naar een leven op grote die leidt tot het misbruikmaken is ook voor degene die gecontro leerd wordt prettig, wanneer blijkt et, dat alles in orde is. Wijzen de fraudegevallen op e vertrouwen. In sommige gevallen zwakking van de moraliteit? Men speelt .ook de alcohol een rol. zou bijna komen tot een bevestigen- Herhaaldelijk blijkt voorts, dat de de beantwoording van de vraag. De controle, zelfs in grote zaken, veel oorlog en de daarop gevolgde jaren ten te ontlasten. Nu schuilt er inderdaad brekkige controle een element Maar toch willen wij hier niet een die ge- zijdig over het heden oordelen. Ook een vroeger tijdperk zijn meer- brekkige controle is geen excuus ste kringen. het plegen van frauduleuze h delingen. Stipte eerlijkheid is alle omstandigheden eis. Wat niet wegneemt, dat ook De mens is tot het kwade geneigd, onder Aan ons allen past de bede: leidt ons, Heer, niet in verzoeking; houdt ons inver- staande door Uw genade. FRAAIE METHODE VOORHEEN Duitse gebieden zijn, huurbedragen d >r collecten bijeen- als gevolg van de oorlog 1939brengt. Maar van deze collecten 1945 in handen van Polen gekomen, wordt eerst nog een belasting ge- thans een communistische, met Rus- heven, die oploopt tot 65% van de land verbonden staat. opbrengst. De tegenwoordige grens wordt wel De „Evangelisch Soziale Warte" ïitsland erkend, maar geeft dit bericht zonder commentaar, niet naar uit, dat de Maar het is toch wel een fraaie annexatie ongedaan gemaakt zal methode! Men onteigent eerst, zon- worden. De Duitsers hebben daarop der schadeloosstelling, laat de kerk dan huur betalen voor het gebruik van de gebouwen, en heft vervolgens Polen optreedt tegen de kerk blijkt nog een zware belasting op de ga- i de kerkleden voor dit doel. uit een onlangs bekend geworden ven wen zijn daarbij tot. staatscigen- verwachten, dom verklaard. Dc kerk, waaronder Maar het wezenlljke dat men praktisch wet reeral de rooms-katho- met derSelijke maatregelen beoogt, lieke kerk ral r.jn te verstaan mag te de ot,de der k,rk de gebouwen ent. van de staat horen. nie, bercik( Het is toegestaan, dat de kerk de Niemand waagde het intussen Sir Thomas' plan nen tc dwarsbomen en niemand ook wilde de rol van ziekenoppasser, die hij zichzelf had toebedeeld, van hem overnemen. Enerzijds immers wist men dat Richard's kwaal als besmettelijk moest worden beschouwd en anderzijds kende men voldoende het ongeduld en de bruisende natuur van de zieke ko ning om zich maar liever uit zijn nabijheid ver wijderd te houden. De gewone soldaten droegen de Vaux om dit alles als het ware op de handen, overtuigd als zij er van waren dat hij de koning ver zorgde met een genegenheid die slechts beproefde wapenmakkers elkaar kunnen toedragen en over Beroepingswerk gereformeerde kerken Aangenomen naar Siegerswoude: P. C, an der Wel. kand. te Kampen. nu vooral in technisch opzicht kun-; gereformeerde gemeenten nen worden gesteld. De Westduitse bondskanselier dr. Ade nauer. die dinsdag in Rome wordt ver wacht voor besprekingen met leden van de Italiaanse regering, zal vrijdag 22 januari door paus Johannes in audiën- algemeen loofden zij dan ook geestdriftig zijn t;e worden ontvangen, des ochtends te eerlijk en onbaatzuchtig karakter, dat hem tot vriendschap inspireerde. (Wordt vervolgd) Met de voorbereiding protocol voor dit bezoek is me: 1 doende. Bedankt voor Poortugaal: J. W. Ker sten te Scheveningen Beroepen te Middelharnis: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. remonstr. broederschap Aangenomen naar Amersfoort: F. Palmboom te Lochem. Bijzondere leerstoel De Stichting Groninger Universi teitsfonds is bij Kon. besluit aangewe zen als bevoegd om aan de Rijksuni- versiteit te Groningen een bijzondere thans j leerstoel te vestigen in de toegepaste kristalkunde. Rector-magnificus universiteit van Rome in Nederland zal op zondag 17 januari blijf van een week in Nederland aan komen. Tijdens zijn verblijf in Nederland zal prof. Papi enige colleges geven aan de universiteiten van Amsterdam en van Nijmegen en aan de Economische Hooge- school van Rotterdam. In Den Haag zal hij, op maandag 18 januari te 20.15 uur. in het gebouw van het Italiaans Cultureel Instituut een lezing houden over ..Euro pean Integration and Italian Economic Development". Prof. Papi is ook voorzitter van het International Public Financial Institute en secretaris-generaal van de nationale commissie van de F.A.O.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2