Jltcume fdtert) ÖTouranl DIJK IS DICHT, WATER ZAKT r Dit is de vrouw van dit jaar wéé® Pompen malen 30.000 m3 per minuut de polder uit Tuindorp 4 of 5 droog dag 111 en Weinig kans op ijslaag Nederlandse industrie krijgt geannuleerde Joodse orders Dertien miljoen nodig voor Rampenfonds Indonesiërs ontevreden OPNIEUW ONTSLAG VOOR FRANS BEWINDSMAN Spectaculair plan voor ontwapening ZATERDAG 16 JANUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.5o per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11770 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEAT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Slantnasticfi is ghcbleuen tngn bert ia tcghcnspoct" De Kerk in Tuindorp Zie pagina S Wie is verantwoordelijk voor dijkdoorbraak? Zie pagina 5 25 jaar geleden (Van onze speciale verslaggever.) EEN KOLOSSALE HAP ZAND, die uit de bak van een bascule-kraan werd gestort, sloot gistermiddag de dijk van de Noordelijke IJpolder: Het was tegen half vier en het begin van het herstel werd hiermee bereikt het begin ook van de afsluiting van het waterdrama, dat in de vroege morgen van donderdag ruim elfduizend mensen dakloos maakte. Vannacht en vanmorgen zijn pompen, zuigers en leidingen in werking gesteld om hét vierhonderd hectaren grote meer weer bewoonbaar te maken. Er moet zo'n acht miljoen kubieke meter water uit de polder worden gepompt en naar het zich laat aanzien, zal men hier een dag of vier, vijf voor nodig hebben. De tijd dringt intussen weer, de tijd, die alle rampen lijkt te beheersen. Zoals het water dag en nacht onrustig heeft gewroet om mensen en huizen te belagen. Zo probeerde ook de vorst het water in zijn kille greep te vangen. De verwachtingen zijn echter niet ongunstig. Er is nog een lichtpunt: het water van het meer met zijn meer dan vijfentwintig honderd huizen is brak. Het zou de vorst dus wel enige moeite kosten het aan zijn stollende macht te onderwerpen. Al dwalend door het rampgebied, waar boten en vletten van de politie patrouilleren en waar het verblijf slechts aan weinigen is toe gestaan, neemt men overal de vorming van dunne, korrelige vliesjes waar. Men moet er niet aan denken wat er zou gebeuren, als deze vjiesjes tot een ijslaag uit zouden groeien. Ruiten, deuren en sponningen zouden het begeven, muren zouden zowel van binnen als van buiten worden ontzet, om nog maar niet van dc schade in de volgestroomde kamers te spreken. Iedereen is nu geëvacueerd De dichting van de dijk heeft een snel en vlot verloop gehad. Het gat, meer dan zeventig meter breed en tussen de vier en vijf meter diep, is in nog geen veertien uur volledig met zand gevuld en het voor lopige dijiklichaam steekt al een aard.ïg eindje boven het water uit. De afwerking, of beter: de versterking ervan, heeft van nacht plaats gevonden. Met keien, kraag stukken en leem is een stuk dijk gevórmd, dat in staat wordt geacht de druk van de „blinde darm" van het Noordzeekanaal te weerstaan, als straks het waterpeil in de polder nog verder zakt. Voor de bemaling zijn vier gigantische zuigers, vier even gigantische pompen en enkele honderden meters persbuis in be drijf gesteld. Ze hebben een gezamenlijke capaciteit van meer dan dertigduizend kubieke meter per uur en zijn voorlopig in de buurt van de verdronken stadswijk Tuindorp-Oostzaan geplaatst. Precies aan de andere kant van het rampgebied, waar het dijkgat is ontstaan, zou vandaag het elektrisch gemaal beginnen te draaien. De pomp is in staat drieduizend kubieke meter water per uur weg te malen. Geen moeite Het dichten van het gat in de dijk heeft zo goed als geen moeite gekost. Het water was rimpeloos, tij was er praktisch niet en door het vollopen van de polder tot aan het zelfde peil als dat van het Noordzeekanaal was er geen trekkracht meer. Iemand, die alleen maar die machtige bascule- kraan aan het werk had gezien, die elke twee minuten zo'n vier kubieke meter zand uit zijn knijper liet val len, zou zich het beeld van een vreed zaam, Nederlands winterlandschap hebben kunnen vormen. Op de achtergrond, aan de overkant van het Noordzeekanaal, verhieven zich, als in een patroonhouder, de machtige schoorstenen van de nieuwe Hemcentrale. Aan de andere zijde van het Barndegat, zoals het zijkanaal H in de volksmond wordt genoemd, rezen lange, slanke rietr pluimen omhoog, terwijl de zon, een oranje-gouden bal, al in de waas van zijn afscheid was gehuld. Een paar vogeltjes tjilpten, een overwiekende meeuw krijste en dook omlaag. De bak van de bascule kraan schuurde dof tegen de wand van de lichter en over het water klonk een als een bevel aandoende schreeuw van In het ondergelopen deel van Tuindorp- Oostzaan is geen levend wezen meer te bekennen. Iedereen, die donderdagavond het bevel van de politie om de bovenver diepingen te verlaten, trotseerde, i gistermorgen uitgehaald, ook de mei die een bootje tot hun beschikking had den. Het was een maatregel, voorname lijk getroffen tegen eventuele plunde raars, die sinds hun beschamende optre den na de stormvloed, die vooral Zee land teisterde, nergens een kans krijgen. Wie nu door de rondvarende politie-vaar- tulgen in de verdronken stadswijk wordt aangetroffen, kan zich nergens op beroe pen. Opdracht is ook gegeven om iedereen, die niet aan een eerste matie voldoet, te schieten, zo mogelijk raak Op het politiebureau Mosplein te Am sterdam-Noord, dat als centrale voor de bewaking van het rampgebied fungeert, is het een gaan en komen van evacuees, die soebatten om een pasje. De een wil wat lijfgoed uit z'n woning gaan halen, de ander z'n kasboek, de derde wil alleen maar poolshoogte nemen. De politie blijft echter onverbiddelijk, hoe men ook zeurt of vleit, welke argumenten ook worden aangevoerd en wat voor kwade woorden er ook worden gezegd. Meer doden Volgens zeggen, lieeft men uit enkele huizen doden gehaald, die daar opgebaard lagen om begraven te worden. Volgens zeggen, is niet alleen die ene, 82-jarige vrouw verdronken, maar moeten er nog meer slachtoffers zijn. Volgens zeggen, zijn er al donderdag twee plunderaars ge grepen, terwijl enkele anderen van plun deren worden verdacht. Het wemelt van geruchten onder de vluchtelingen, die bij doorlaatposten in de kantoren van officiële instan samenhokken en elkaar zo veel mogelijk over de gebeurtenissen trachten in te lichten. Het vraagstuk wie voor de schade loeten opkomen b.v. wordt van alle mogelijke en onmogelijke kanten bekeken, en spreekt van de gemeente,-tie an- van de provincie, een derde van het een vierde van het rampenfonds. Slechts een enkeling doet de sombere uit spraak, dat de slachtoffers zelf zullen en betalen en verbindt daaraan de bespiegeling, dat maar weinigen in staat ;ullén zijn zo maar een paar duizend gul den uit de mouw m kachel, een w misschien wel Lsie-toestel te kopen. Ook de schuldvraag vormt een dank baar onderwerp van gesprek. Er wórdt onverantwoord uitgevoerd hei- en baggerwerk in het uit z'n oevers gebar sten zijkanaal gesproken, over schoeipa- lie voor het meren van woonschepen geslagen zijn, over de recente bouw van (Zie vervolg op pagina 4) schudden om huis- of aan te vullen en naohine, een fornuis i radio, en een tele- Contract met Westduitsers opgezegd EEN JOODSE confectie-industrie in Londen heeft een bestelling ter waarde van 160.000 gulden in West-Duitsland geannuleerd uit pro test tegen de antisemitische inciden- Het Rampenfonds beschouwt de overstro ming in Tuindorp-Oostzaan als een na tionale ramp in de zin van de statuten van het fonds. In principe heeft het bestuur besloten aan allen, die door het water werden verrast en hulp nodig hebben, op dezelfde wijze te helpen als bij de watersnoodramp in 1953 te helpen. Zeer globaal geschat zal dertien miljoen gulden nodig zijn. Mochten er, door vorst, dooi of werking van de grond huizen instorten, dan zal dit bedrag aan zienlijk hoger zijn. Het Rampenfonds heeft thans een reserve van zes mil joen, waarvan tenminste de helft in kas moet blijven. e vice-voorzdtter van het nationaal ram penfonds, staatsraad mr. W. F. Schok king, deelde een en ander gisteravond in een radiotoespraak mee. De heer Schokking verklaarde met na druk, dat de Tuindorpers veel eerder naar hun huizen zullen terugkeren dan de door de ramp van 1953 getroffenen. Ook de financiële hulp dient derhalve op kortere termijn mogelijk te zijn. Het bestuur van het Rampenfonds ver zoekt daarom dringend eventuele gaven spoedig te gireren of te storten op post girorekening 9575 van het Nationaal Rampenfonds. ten. De directeur van de firma, Stanmor, zei dat de geannuleerde be stelling en toekomstige orders bij Nederlandse fabrikanten zullen wor den geplaatst. De firma houdt zich voornamelijk bezig met de produktie van pantalons en windjakken. Zeven andere Londense firma's zullen dit voorbeeld volgen. Westduitse justitie heeft bekendge maakt dat onder de neonazi's die 3 ja nuari bij een fakkeloptocht, in West-Ber- lijn werden gearresteerd, een communist was van de Oostduitse veiligheidsdienst. De Westberlijnse stadsregering is zeer teleurgesteld over het gerechtelijk bevel, drie verdachte neonazi's voorlopig op vrije voeten te stellen. Zij werden woens dag gearresteerd omdat zij een borstbeeld van Hitler hadden uitgeleend aan een verboden neonazi-organisatie. De Westduitse regering heeft bekend gemaakt dat 200 joden, die arbeidsonge schikt zijn door het eten van vergiftigde erwten in een concentratiekamp van de nazi's, een schadeloosstelling van 5000 mark per persoon zullen ontvangen. De vrijwillige uitkering wordt niet afgetrok ken van de gebruikelijke schadeloosstel lingen. De organisatie voor hulp aan Hongaar se vluchtelingen heeft verklaard dat de antisemitische incidenten in communis tische landen worden opgezet. Ook minis- Strauss heeft zich in dergelijke zin uitgelaten. Hij zei in Lissabon, waar hij officieel bezoek brengt, over bewij- -te beschikken dat de huidige anti- joodse campagne in de bondsrepubliek deel uitmaakt van het communistisch po- i eerst Duitsland en daarna Europa zijn macht te krijgen. Het was de mi nister bekend dat de communisten van plan waren in 1960 een grootscheepse las- :ercampagne tegen West-Duitsland in te Het landsbestuu Saarbrücken Aan de bezitters van Prisma horloges Na nauwkeurig onderzoek door de KEURINGSDIENST van WAREN ls gebleken, dat alle Prisma horloges ten, volle voldoen aan de gestelde veiligheidseisen. PRISMA Een mooi en goed horloge (envolkomen veilig) de Duitse Afgevaardigden van zes landen (Ame rika, Engeland, Frankrijk, Finland, Oos tenrijk en Uruguay) hebben de Verenigde Naties voorgesteld een resolutie aan te nemen waarin de anti-joodse incidenten worden veroordeeld en een zuiveringska mer wordt opgericht. Vandalen hebben gisternacht in Chi cago op de joodse begraafplaats grafste nen omvergeworpen en swastika's aange bracht. De politie van Stockholm heeft twee jongens van 17 en 15 jaar gearres teerd die uit zucht naar sensatie haken kruisen op gebouwen hebben geklad. Schroothandelaar heeft weer hoop De heer L. Worms, schroothandelaar te Den Haag, heeft B. en W. van Dordrecht uitstel van betaling verzocht voor de erf pacht, die hij nog schuldig is voor de grond waarop zijn fabriek staat. De heer Worms, die één der eersten was, die de aandacht vestigde op de schrootfraudes, zegt in zijn schrijven aan Dordreehts be stuurders, weer een sprankje hoop te hebben gekregen. Dit op grond van reac ties, ontvangen na zijn beroep op de pu blieke opinie. Onze Koningin maakte gister middag met een hofdame, jkvr. C. E. B. Röell (links) en enkele marine-deskundigen, de vinnige koude noordenwind trotserend, in een kleine open sloep een tocht door het nood- gebied Tuindorp-Oostzaan. NJ Maar mogen niet protesteren Het Indonesische publiek heeft beto gingen gehouden tegen de prijsverhogin gen, aldus meldt A.P. uit Djakarta. Hier op is een officiële waarschuwing gevolgd, dat de betogingen aan banden zullen wor den gelegd, daar de noodtoestand nog van kracht is en betogingen verboden zijn. De betogingen tegen de stijging van de prijzen der eerste levensbehoeften zijn maandag begonnen en de laatste werd gehouden voor het ministerie van handel, doch minister Arifin Harahap weigerde de protestdelegaties te ontvangen. De zaak liep zonder ordeverstoringen af. C.a.o. meubelindustrie goedgekeurd Naar wij vernemen heeft het college van rijksbemiddelaars gisteren de wijzi gingen in de c.a.o. voor de meubelindu strie en het meubileringsbedrijf goed gekeurd. De daarin vervatte loonsverho ging gaat in de week volgende op die waarin de goedkeuring werd verleend (dus volgende week) in. economische zaken Max Fléchet heeft gisteren zijn ontslag ingediend in verband met het heengaan van minister Pinay. De 58-jarige Fléchet is een vriend van Pinay. Hij had al te kennen gegeven te willen uittre den als Pinay zijn ontslag zou ne- Er zijn nu nog drie onafhankelijke mi nisters in de Franse regering: de minis ter van staat, Louis Jacquinot, de minis ter van landbouw, Henri Rochereau en Westen overweegt: TJET WESTEN overweegt binnenkort A een spectaculair, nieuw ontwape ningsprogram aan de orde te stellen. De vijf geallieerde mogendheden die in de ontwapeningscommissie zijn vertegenwoordigd (de V.S., Engeland, Frankrijk, Canada en Italië) zullen op 25 januari in Washington bijeenkomen om de zaak te bespreken. Tevens zal het standpunt worden bepaald voor de internationale ontwa peningconferentie die midden maart peningsconferentie die midden maart gendheden hopen het eens te worden over voorstellen, die het diplomatiek initiatief op het terrein van de ont wapening, aan de Sowjets zullen ont nemen. Het Russische parlement heeft gis teren met algemene stemmen het plan goedgekeurd, de Russische strijd krachten met 1.200.000 man in te krimpen. Een oproep is gericht tot de parlementen van alle landen om dit voorbeeld te volgen. Engeland heeft het Russische voor nemen toegejuicht, maar eraan toege voegd, dat de besnoeiingen in geen enkel opzicht de aanvalskracht van de Russen zullen verminderen. Intrekking oude bankbiljetten De Nederlandsche Bank deelt mede, dat de door haar in omloop gebrachte bankbiljetten van f 1000, model 1945, en van f 50, model 1945, zullen worden inge trokken. Ze moeten voor 16 juli 1960 ter verwisseling worden aangeboden. De bankbiljetten zijn gedateerd 7 mei 1945 en dragen de handtekening van mr. L. J, A. Trip en van mr. J. Westerman Hol- AMERIKANEN VAN IJSSCHOTS GERED Vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht hebben gisteren de laatste zestien mannen gered van de ijsschots „Chai-lie" in de Noordelijke IJszee, waarop sinds mei van het vorige jaar 27 geleerden en leden van de luchtmacht waarnemingen verrichtten. De evacuatie was noodzakelijk gewor den doordat de schots afbrokkelde. Het drijvende station bevond zich op 450 mijl ten noorden van Point Barrow, de noor delijkste punt van Alaska. HERVATTING GESPREK MET WEST-DUITSLAND Het ministerie van buitenlandse zaken heeft desgevraagd meegedeeld dat de staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten en de staatssecre taris van verkeer en waterstaat, de heer E. G. Stijkel, dinsdag te Bennekom met Westduitse regeringsautoriteiten zullen spreken over de hangende kwesties. Staatssecrtaris maakt eind aan broodoorlog De staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp heeft beslo ten met ingang van maandag voor Haar lem, Heemstede en Bloemendaal een minimum-broodprijs vast te stellen van 39 cent voor het ongesneden witbrood. De andere broodsoorten zullen in ver houding tot deze prijs worden gebracht. Het is de eerste keer, dat de regering ertoe overgegaan is een minimumprijs voor het witbrood vast te stellen. Deze prijs wordt voor Haarlem beslist te laag geacht. Het besluit betekent echter een einde aan de broodoorlog, die in sep tember begonnen is. Parijse modeontwerpers zeggen: Parijse mode-ontwer- teint moet zo dachten lengte pers zijn het eens: De de Parijse ontwerpers van 1960 is bru- transparant als porselein ook lang, zijn. zeggen de ontwerpers, ge middeld 1.70 meter. En slank natuurlijk, en elegan tie en persoonlijkheid zijn de garderobe de soms bedrukt met donkere of bloemmotieven. De tin ten zijn veelal zandkleurig, marineblauw, oranje, hei- zwijgzame modc-koningeCi rood. biljartgroen hebben ontfutseld. Ontwer- Pasteltinten, pers, over 't algemeen voor haar belangrijker dan zullen ontwerpen. Het eenmaaI de welgevormde gelaats- zal allemaal bijzonder kort of opgestoken haar, vrouwelijk silhouet; geen dat haar ovale gelaatsvo achtige sfeer van hun modehuis wel eens dingen, dje zij eigen lijk niet wilden zeggen. Ten slotte de Parisienne. die er anno 1960 gekleurd op staat: zij dient wil zij de ontwerpers te vriend houden een jaar lang aarzelen tussen het zeer sofistische type van dé af- „De gelopen winter buitenissigheden; geen op- natuurlijk heef zichtig gedoe en zo; de goed accentueert. Haar taille op de natuurlijke stoffen zullen lichter en „kind-vrouwtje ogen zijn groot en haar plaats en een redelijke soepeler zijn dan ooit, voorgaande de onderminister van financiën, Vaïerjr d'Estaing. President De Gaulle heeft gisteren Louis Joxe benoemd tot minister van onderwijs, als opvolger van Boulloche, die zijn functie ter beschikking stelde uit protest tegen de nieuwe ooMrwijs- wet. Joxe is Frans ambassadeur in Mos kou en Bonn geweest. Hij speelt geen vooraanstaande rol in de Franse poli tiek. Het Franse kafbtnet. bestaat nu nog maar uit weinig politieke topfiguren. Al leen premier Debré en minister Soustell» kan men als zodanig beschouwen. Ver- wacht wordt dat de nieuwe minister van financiën, Baumgartner, de volledige in wisselbaarheid van de frank tot een feit zal maken. Frankrijks nationaal defensiecomité, dat slechts zelden wordt bijeengeroepen, heeft gisteren onder voorzitterschap van De Gaulle vergaderd. Er zou zijn gespro ken over de Franse atoornbomproef in de Sahara. Parijs heeft vorige weck nieuwe voorschriften uitgegeven voor het bur- gerluchtvaartverkcer over de Sahara. Zes militairen met bevriezings verschijnselen Bij zes militairen, die deelnamen aan een oefening bij Oosterhout ,zijn lichte bevriezingsverschijnselen gesignaleerd. De betrokkenen zijn opgenomen op een ziekenzaaltje in Gilze-Rijen en men ver wachtte, dat zij dit weekeinde toch met verlof zouden kunnen gaan. De oefening werd gehouden door de 12de gevechts groep, die daartoe van Arnhem via OLden- zaal was overgekomen naar Oostenhout, waar het corps commando-troepen als te genstander fungeert. De militairen moes ten de nacht in tenten doorbrengen, maar velen maakten van de door boeren en burgers geboden gelegenheid gebruik om in stallen en schifren te overnachten. Van de zijde van de militairen is erover geklaagd, dat men reeds op de reis naar het oefenterrein te veel kou had opge daan, omdat de voertuigen onvoldoende beschutting boden. Ook zouden de rant soenen, die men had meegekregen, be- Vorst mindert (Van ome weerkundige medewerker) r\F. WINTER in ons land heeft in de afgelopen nacht een flinke tegenslag te incasseren gehad. Toen het gisteravond nog helder was, daalde het kwik in Rot terdam tot min. 9. Valkenburg tot min. 6, Ypenburg min 5 graden C., maar daarna kwam er van het noorden een dik wol kenveld binnendrijven van de Noordzee, waarvan de aanwezigheid tot de avond uren onbekend was gebleven. Alleen in. oost-Brabant en zuid-Limburg, waar de bewolking eerst na middernacht ver. scheen,, daalde het kwik nog tot min twaalf a veertien graden. Een storing die over de Noordzee in de richting van noordwest-Duitsland- trekt, veroorzaakte vandaag een zuidwes tenwind, waardoor het kwik vanmorgen in het gehele kustgebied al tot om het vriespunt was gestegen. In de middag is ook hier in het. westen tijdelijk een lichte dooi mogelijk. Wan. neer de storing is gepasseerd, draait de wind naar noordelijke richting met hier en daar een sneeuwbui en wordt het op nieuw iets kouder met morgennacht weer lichte tot matige vorst. Toch is het alge meen weerbeeld heel wat wisselvalliger geworden. Hoewel nog niet van een defi nitief einde kan worden gesproken van de vorst, is het algemene beeld meer gaan lijken op een kwakkel winter. Veranderlijk De Bilt verwacht tot mor- genavond Nu en dan opklaringen, 4»^-.--maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen. Vannacht en morgenochtend lichte en in het oosten van het land plaatselijk matige vorst en hier en daar mist. Morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 17 januari: zon op 8.41, onder 1659; maan op 21.10, onder 10-02. Maandag 18 januari: zon op 8.40, onder 17.01. maan op 22.19, onder 10 27. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur VÜ66 Eeltle Müncher Zürleb Ger.ève Ajsccio Madrid Lissabon gh bew. gh bew,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1