RANG is alleen RANG als er SANG op staat. m tutum Wie is verantwoordelijk voor de dijkdoorbraak? Het grootste paleis Onderzoek zaak-Berends nog niet afgesloten o ïntinnnnr ZATEKDAG 16 JANUARI 1960 195) Toen Nero enige tyd keizer was, vond hy dat het tyd werd zich eindelijk eens een behoorlijke woning te laten bouwen. Voor onze begrippen was hij gedurende zijn gehele leven geriefelijk gehuisvest geweest in de verschillende paleizen die hem ter beschikking hadden gestaan, maar toen de hoogmoedswaanzin de jonge keizer stevig in haar greep had, noemde hy de keizeriyke verbiyven mensonwaardig. Daarom liet hy een paleis bouwen dat naar zyn mening beter by hem paste en het Gouden Huis genoemd werd. De door drie ryen zullen geschraagde hal van dit gebouw had een lengte van by na IVi km (om nauwkeuriger te zyn: 1480 m). Voorts was de voorhal zó hoog. dat het 35 m hoge standbeeld dat Nero van zichzelf liet vervaardigen hierin kon worden onder gebracht. Verder liep door het paleis een beek en waren graan velden, weilanden, wyngaarden en bos sen met wilde dieren ln dit paleis aangelegd, terwyi voorts allerhande snufjes, zoals baden met zeewater, bronnen van reukwaters e.d. er voor zorgden dat het de keizer en zyn gasten aan geen enkele luxe zou ontbreken. Het Gouden Huls met zyn gewel dige gangen en hallen nam destyds een oppervlakte ln beslag die te schatten is op ongeveer tienmaal de oppervlakte van het Kolosseum, het enorme Romeinse stadion, waarin byna 110.000 bezoekers een plaats konden vinden om de spelen en ver- makeiykheden die zich op het midden terrein afspeelden, gade te slaan. Nero's paleis moet dan ook zeker beschouwd worden als het grootste palels dat ooit werd gebouwd. Het spreekt welhaast vanzelf, dat ln Rome destyds niet genoeg arbeiders aanwezig waren om de keizeriyke bouwplannen te verwezeniyken. Daar om gaf Nero bevel alle krygsgevan- genen uit het uitgestrekte Romeinse ryk naar Rome te doen brengen, op dat deze slaven hun steentje lettcriyk en figuuriyk zouden kunnen bydra- gen. Voorts mochten misdadigers In het vervolg alleen nog maar tot dwangarbeid worden veroordeeld, zo dat ook zy de ryen der bouwvak arbeiders konden versterken. Het heeft niet mogen baten, want toen Nero tot opluchting van bijkans alle Romeinen zichzelf door de dwang der omstandigheden het leven be nam, was het Gouden Huis nog steeds niet afgebouwd. En tot voltooiing van dit onmeteiyke bouwwerk zou het waarschynlyk nooit gekomen zyn, als niet het volgend jaar de byna even verkwistende en zielszieke Otho de Romeinse troon had beklommen. In de 95 dagen dat hij keizer was, zette hy een Nero-verering op touw, waar- by de standbeelden van de vroegere kei zer in glorie werden hersteld. Otho liet zichzelf zelfs „Nero" noemen en stelde 50 miljoen sestertiën beschikbaar om het Gouden Huis af te bouwen. Hoe het met de voltooiing van dit paleis is verlopen, valt moeliyk uit te maken. Aangezien de opvolger van Otho, Vltellius ln de eerste dagen van zyn keizerschap, over het Gouden Huis sprekend, opmerkte dat hy niet kon begrypen waarom Nero zo slecht be huisd was geweest, mogen we ver onderstellen, dat er nog steeds aan de vervolmaking van dit paleis werd gewerkt. Niet lang echter, want kei zer Vespasianus liet het Gouden Huls voor wat het was en liet boven een deel er van het geweldige Kolosseum bouwen, dat in het jaar 80 dus onder keizer Titus was voltooid. Bovendien richtte Titus boven een ander deel van het Gouden Huis een geweldige badinrichting de be kende Tltus-termen op, zodat heel Nero's glorie onder nieuwe bouw werken bedolven werd. De herontdekking van het Gouden Huis in de Renaissance doet ons de verklaring van het woord „grotesk" aan de hand. TOCH IS HET ZO! (Van onze parlementsredactie) De oud-S.D.-man A. Berends, die op op 15 december jl. voor waardelijk in vrijheid was ge steld, heeft zich naar Deventer begeven en daarmee de bijzondere voorwaarde overtreden, dat hij zich niet metterwoon in de pro vincies Gelderland en Overijssel zal vestigen of zich daar tijdelijk ophouden. In afwachting van de verdere resul taten van het onderzoek, dat thans nog niet is afgesloten, is op 6 januari besloten tot schorsing van de vooi delyke invryheidstelling, op grond van Berends thans weer is gedetineerd Uiteraard kan thans nog niet worden vooruitgelopen op wat nu verder zal moeten gebeuren, zo schrijft de minister van justitie mr. Beerman, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Scheps (soc.). De minister herinnert Berends aanvankelijk tot levenslange gevangenisstraf werd verooreeld, welke september K WITTE KRUIS DEPIJNSTILLER Kiespijnmaar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS. eind vorig jaar de voorwaardelyke in vryheidstelling volgde nadat tweederde van de straftyd van 22 jaar was ver streken. De proef tyd zou eindigen op 16 april 1968. Berends is voor zyn lnvrUheldstelling van de hem gestelde voorwaarden in kennis gesteld. Hy heeft zelfs een exem plaar van het desbetreffende besluit ont vangen. Op geen enkele wyze is ge bleken. dat hU heeft geweigerd onder deze voorwaarden een voorwaardelijke invrijheidstelling te aanvaarden. Wan neer dit wèl het geval zou zyn geweest, dan zou aan fc 11 zyn gegeven. i net gcv»i i»u «w i het besluit geen uitvoering De vluchtende mens Symbool van samenleving Ter gelegenheid van het vijfde lus trum van de Wageningse studenten vereniging „Unitas Studiosorum Va- dae", dat dit jaar zal worden ge vierd en omdat dit vijfde lustrum in het wereldvluchtelingenjaar valt, zal deze studentenvereniging een boek werk doen uitgeven, dat het vluchte lingenvraagstuk in enige van zijn vele facetten zal behandelen. De baten van verkoop van het boek, getiteld: ,,De vluchtende mens, sym bool van de samenleving" komen ten goede aan de stichting Nederlands Co mité Vluchtelingenjaar 1959-1960, en aan het universitair asylfonds. Onder hoofdredactie van dr. G. Beijer te 's Gravenhage, hoofdredacteur van het „bulletin of the research group for European migration problems", hebben (allen op ideële basis) een bijdrage voor het boek verzorgd prof. dr. R. A. M. Bergman, dr. G. Beijer, dr. Edgar H. S. Chandler, drs. A. M. Dijkhuis, prof. dr. I. Gadourek, prof. dr. Sj. Groenman, drs. H. Hack, mr. J. H. Kraak, dr. A. R. Lindt, mej. ir. Th. F. S. M. van Schaik, dr. W. Verkade, mevr. dr. H. Verwey- Jonker en prof. jhr. dr. J. S. Witsen Elias. Onderzoek horloges niet verontrustend a n ft n n a a n a a n n n ft n n 0 o 0 6 "JjyjUJlUJULIUULUJLUiUUUUU^^ Rang Crème de Cacao 22 ct per rol mensenlevens in de polder? En als mocht blijken, dat dit niet overal het geval is, dan zullen die dijken zo snel mogelijk op het ge wenste niveau moeten worden gebracht! Het door de keuringsdiensten van wa ren ingestelde onderzoek naar de radio activiteit van horloges heeft tot resul taat gehad, dat van de vele duizenden horloges welke zijn onderzocht, nog geen tweehonderd een radioactiviteit toonden, welke de toelaatbare norm te- boven ging. Dit heeft de directeur-gene raal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam meegedeeld. „De afgekeurde horloges zyn aan de handel onttrokken. Het is de bedoeling, dat dergelijke horloges uitsluitend ver krijgbaar zullen zijn voor hen die deze voor bijzondere doeleinden, zoals voor de uitoefening van beroep (bijvoorbeeld diepzeeduikers) nodig hebben. Zowel voor de import, de verhandeling als het in bezit hebben van dergelijke horloges is krachtens het radioactieve stoffenbe- sluit (de warenwet) vergunning vereist van de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Dit vergunningenstelsel is tevens van kracht voor het gebruik van preparaten, welke radioactieve stof fen bevatten en welke voor het Hctitend maken van wijzers en wijzerplaten wor den gebruikt", aldus de directeur-gene- Franse advocaat wil duelleren niet officier Jacques Ver ges, een Franse ad vocaat die vaak Noord-Afrikanen in politieke processen verdedigt, heeft majoor André Girard, die als officier van justitie optrad in een proces voor een militaire recht bank te Parijs, uitgedaagd voor een duel op de pistool. Donderdag trad Verges op als een der verdedigers van acht Noordafrikanen, die beschuldigd worden van een poging om een munitiemagazijn in een Parij- se buitenwijk op te blazen. Op een ge geven ogenblik keerde Girard zich tot de verdediging en schreeuwde: „Jullie liegen allemaal voortdurend". Dit nam de Mohammedaanse verde diger Ben Abdallah niet. Hij bitste te rug: „Het spijt mij dat u geen burger bent, want anders zou ik u in het ge zicht slaan". Er ontstond een hevig tumult. Toen de rust weer hersteld was, vernam Ab dallah dat hij voor zes maanden ge schorst was. Verges reageerde anders op de uitval van Girard. Hij zond vrij dag twee collega's naar de openbare aanklager met de uitdaging tot een du el en verzocht hem twee secondanten aan te wijzen. Je Vol Icslcranl schrijft onder het opschrift „Les Van de watervloed, die één percent van de bijna een miljoen tellende bevolking van Amsterdam heeft getroffen, is op zijn minst te hopen, dat hy het meningsverschil wegspoelt over de vraag of het dijktoezicht in den lande centraal dan wel provinciaal dient te zyn. Wel zeer schrijnend bleek ook het ontbreken van een ziekenhuis in Amsterdam-Noord en het bittere gemis van een snelle oeververbinding door een tunnel. Deze heide leemten waren en zjjn nog het onderwerp van verdrietige gesprekken der ontheemden en ze waren urenlang de wan hoop der honderden actieve redders. Wy willen geen schuldvraag opwerpen, maar dringen wel aan dat men de lessen zal ter harte nemen van een rampspoedige dag, die dan weliswaar geen mensenlevens heeft gekost, maar die toch een golf van leed en ellendo heeft veroorzaakt. ramp" en stelt de vraag hoe een dergelijke dijkdoorbraak mogelijk is Een zo rampspoedige gebeurtenis als Tuindorp-Oostzaan heeft getroffen, moet haast wel tot de conclusie leiden, dat er aan de controle iels gehaperd liecft. Wy hopen, dat het justitiële onderzoek spoedig klaarheid brengen zal in de vragen, die hier rijzen. We hopen ook vurig, dat de schade spoedig zal kunnen worden her steld. Bovenal: dat maatregelen getroffen worden, als gevolg waarvan rampen als deze naar de mens gesproken tot de onmogelijk heden gaan behoren. Veiligheid gaat nu eenmaal voor alles. 2>t ®eUgr<ttff spreekt de verwachting uit, dat de afdoende wijze zal worden vergoed: Dit is een plicht, die op het geKèle volk Onvermijdelijk', rijst de vraag van de ver antwoordelijkheid voor deze ramp. Zonder dat dc weersomstandigheden daartoe maar enige aanleiding gaven, is de dijk van een bijkanaal van het Noordzeekanaal bezwe ken. De voorlopige conclusie kan byna geen andere zijn, dan dat het toezicht op de dijken, een van de meest primaire over heidstaken in een land, dat voor een groot deel beneden de zeespiegel gelegen is, op schrikbarende wyze te kort is geschoten. Advertentie Drie ton voor Indische oorlogsslachtoffers (Van onze parlementsredactie) De minister van buitenlandse zaken mr. Luns beeft bij de Tweede kamer een bedrag van 300.000 aangevraagd voor tegemoetkomingen aan Indische oorlogsslachtoffers, die door het feit dat Indonesië hun vorderingen niet heeft gehonoreerd, ernstig in hun verdere be- I staarismogelijkheden zijn aangetast. gen in dc dijk? Antwoord: eveneens nee. Is er afgezien van de goedkeu ringskwestie sprake van nieuwe wer ken of veranderingen aan bestaande werken in richting, vorm, afmetingen of wijze van samenstelling? Antwoord: zeker. Als er gebaggerd en geheid wordt om een aanlegplaats voor woonschepen te maken, verandert wel degelijk de vorm van het werk, in casu de dijk! Hoofdwaterkering Wanneer men het daarover eens is, komt de volgende vraag: is die dijk van de Noorder IJpolder te beschou wen als een hoofdwaterkering? Ant woord: zonder enige twijfel. Tussen de IJmuidense sluizen en deze dijk ligt n.l. geen enkele andere dijk. De IJpolderdijk is de enige, die het wa ter uit het achterliggende woongebied weghoudt. En daarmee vervult hij de functie van hoofdwaterkering. En dan de slotvraag: bestaat uit dien hoofde de goedkeuringsplicht door gede puteerde staten? Het antwoord luidt: ja. De door ons geciteerde tweede alinea bewyst dit. Daar staat nl. dat goed keuring van gedeputeerde staten niet no dig is „voor rijksrivierwerken, mits zij niet zijn dijken, deel uitmakende van de hoofdwaterkering". Aangezien de dijk van de Noorder IJpolder wèl een dijk is, die daarvan deel uitmaakt, geldt de bepaling dus ongetwijfeld. Goedgekeurd? De vraag, of die goedkeuring is ver leend, zal beantwoord moeten worden. Als het polderbestuur £oesiemming voor uitvoering van de werkzaamhe den heeft gegeven na goedkeuring door Gedeputeerde Staten, berust de ver antwoordelijkheid bij dit college, dat dan, naar men mag aannemen, een on juist advies van de provinciale water staat heeft gevolgd. Is men zonder goedkeuring aan het werk gegaan, dan is het polderbestuur verantwoordelijk. Voorzitter van het polderbestuur is mr. G. van 't Huil. Hij is tevens wet houder van publieke werken van de ge meente Amsterdam. Het werk was in het belang van deze gemeente, en men mag dus veronderstellen, dat de voor- zittei1 van het polderbestuur toestem ming ervoor heeft gegeven aan de wet- hbuder van publieke werken Heeft die voorzitter zich misschien bij het geven yam die toestemming teveel vereenzel vigd met de wethouder van publieke werken? Laten we met enkele algemene opmerkingen besluiten. Het ge beurde in Amsterdam-Noord heeft duidelijk aangetoond, dat we in ons dichtbevolkte vader land niet voorzichtig genoeg met het water kunnen zijn, ook wan neer dat niet ónderworpen is aan de cyclus van eb en vloed. Er zijn méér oude polders in Nederland de laatste jaren herschapen in mèderne woonwijken. Is het niet, voorzover dat nog niet is ge beurd, ten zeerste gewenst eens i)a te gaan, of die oude polder dijken voldoende sterk zijn ter beveiliging van de duizenden Belangrijke vraag rondom Tuindorp-Oostzaan MEN kan het erover eens zijn, dat een dijkdoorbraak als in Tuindorp-Oostzaan, die duizen den mensen op het alleronver wachtst heeft overrompeld, niet mag voorkomen. En het is daar om een uitermate belangrijke vraag, of er gesproken kan wor den van schuld, en zo ja, wie dan de. schuldigen zijn. Is het schuld door nonchalance, door gebrek aan inzicht, door het nemen van te grote risico's, door hét niet na leven van gestelde voorschriften? Het zou onjuist zijn reeds nu een oordeel, laat staan een veroorde ling, uit te spreken. Men mag aannemen, dat het justitiële on derzoek eventuele schuldigen zal aanwijzen en in verband daar mede een antwoord zal geven op de vraag, waar precies de ver antwoordelijkheden lagen en lig gen. Voor goed begrip van de zaak is het echter de moeite zeker waard, iets meer te zeggen over verschil lende zaken, die het polder- en waterschapswezen raken en die ook in het Amsterdamse geval gel den. Het grondgebied, waarop Tuindorp-Oostzaan is gelagen, be hoort tot de stad Amsterdam. Deze wijk is gelegen in de Noorder IJ polder, en mitsdien is het bestuur van deze polder primair verant woordelijk voor de bescherming tegen het water, dus ook voor het onderhoud en de toestand van de dijken. Toezicht .Dit. polderbestuur is; als alle andere polder- en waterschapsbesturen, in de eerste plaats verantwoording verschul digd aan het provinciaal bestuur: ge deputeerde staten zijn belast met het toezicht op polders en waterschappen. Zij kunnen dit toezicht praktisch effec tueren door inschakeling van de pro vinciale waterstaat. Deze dienst con troleert o.m., of de toestand, waarin de dijken verkeren, voldoende is, en wan neer b.v. blijkt, dat daaraan wat ont breekt, kan hij uiteraard met goed keuring van gedeputeerde staten de betrokken polderbesturen sommeren de gewenste maatregelen te treffen. Het oppertoezicht berust bij de rijkswater staat, maar het spreekt vanzelf, dat de ze dienst zich in het algemeen eerst met zaken als de onderhavige gaat be moeien, wanneer er tussen provincie en polder werkelijk ernstige (vooral tech nische) verschillen van inzicht bestaan. Gecontroleerd Nu schijnt het zo te zijn, dat aan die controle van de kant van de provinci- Beschouwing met een algemene achtergrond (Van een onzer redacteuren) ale waterstaat op het punt van de dij ken van de Noorder IJpolder niets ont broken heeft. Nog maar enkele maan den geleden is de dijk volledig gecon troleerd, en naast de normale inspec tie (enkele malen per week) is er dan nog de dagelijkse inspectie door de ma chinist van het pold<#gemaal. Steeds is er niets ontdekt, dat ook maar in het minst op dreigende on heilen wees. Zo gezien zou men dus ge neigd zijn te veronderstellen, dat er zich volmaakt, plotseling een calamiteit heeft voorgedaan. Wat die geweest kan zijn? Een grondverschuiving, een on derloops worden van de dijk? Niemand weet het op dit moment; een rapport van deskundigen zal het naar men mag hopen uitwijzen. Veel verkeer De dijk van de Noorder IJpolder, waarachter vijftienduizend mensen zich volkomen veilig waanden, is een dijk, die dagelijks druk bereden wordt. Ook door het zware verkeer. En de vraag, of de dijk daarvoor zwaar en stevig genoeg was, is zeer interes sant! Heeft men er teveel van ge vergd en is op een gegeven moment op een zwakke plek de ondergrond gaan schuiven? Heeft men onvoldoen de beseft, dat ook een dijk tenslotte maar tot een zeker maximum belast mag worden? Er is ook de veronderstelling, dat de dyk als het ware Is ondermynd door de voortdurende sterke golfslag, veroorzaakt door de zeeschepen in het Noordzee kanaal, een golfslag, die doordringt tot in dit zykanaal. Zoiets heeft men niet direct In de gaten, maar het water ver richt zyn uiteindeiyk verwoestende werk. Als hier inderdaad de oorzaak ge zocht zou moeten worden, dan komt de kwestie van de verantwoordeiykheld wel op een heel ander niveau te liggen. Een heel andere kwestie is die van het geprutsaan de dijk. Men kent de veronderstellingen: er is ter plaatse van de dijkdoorbraak nogal wat ge baggerd en geheid voor de aanlegplaats van woonschepen en er is ook een industrieterrein opgespoten. Het ge volg van het één kan een grondver schuiving in dit zijkanaal van het Noordzeekanaal zijn geweest, het ge volg van het ander zou als het ware in een wegdrukken van het dijkge- deelte hebben kunnen bestaan. Hoe het zij: het trieste resultaat is hetzelfde geweest'. De uitdrukking „gepruts" is gebruikt. Of dat terecht is gebeurd, is de vraag. Er wordt in ons goede vaderland voor het oog van de leek méér aan dijken „geprutst", terwijl dat toch heus wel verantwoord is. Zolang er niets gebeurt, zal niemand in het geweer komen. Maar zodra een onheil zich voltrekt, wordt het anders. Dan rijst ook onmiddellijk de vraag, of formeel alles in orde is geweest. En dan is het ook noodzake lijk. na te gaan, of er op dit punt mis schien wettelijke voorschriften bestaan. Die voorschriften nu zijn er zonder twijfel. Zij zijn te vinden in de Water staatswet, nader wat althans de zaak in kwestie betreft ln artikel 33. Voor goed begrip laten wij de in dit geval van belang zijnde alinea's volgen: Artikel 33 „Nieuwe werken, tot keering van zeewater, water van het IJsselmeerof van opperwater der groote rivieren, daaronder begrepen strand- en oever verdediging, benevens veranderingen aan zoodanige bestaande werken in richting, vorm. afmetingen of wijze van samenstelling, worden niet uitge voerd. dan nadat het ontwerp met toelichting is goedgekeurd, hetzij door Gedeputeerde Staten van de provin cie, waarin het werk is gelegen, hetzij, indien tegen het besluit van Gedepu teerde Staten beroep is ingesteld, door Ons. Op Rijksrivierwerken, mits zij niet zijn dijken, deel uitmakende van de hoofdwaterkeering, en op zomerkaden is dit artikel niet van toepassing. Een paar vragen Een paar vragen dienen dus, in het .licht van bovenstaande hepaling, te wor den beantwoord. Eerste vraag: moet'de dijk van de Noorder IJpolder het zee water keren, het IJsselmeerwater of het opperwater van de grote rivieren? Ant woord: nee. Geldt hier de bepaling van goedkeuring voor eventuele veranderin- Deze foto geeft een uitstekend overzicht van het overstroomde gebied in Tuindorp-Oostzaan. Aerocarto maakte deze lucht opname.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13