Badmannen blijken heel goede weervoorspellers te zijn Van der Niet deed voor echte meteorologen weinig onder Excelsior, Noordwijk, speelde symfonische bewegingen beperkte Citosa-dienst Landbouwoverschot naar India sturen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 VRIJDAG 15 JANUARI I960 Joop den F onkelaar sprak in Noordwijk TN HET HOF VAN HOLLAND werd gisteravond een bijeenkomst gehou- houden, belegd door de plaatselijke afdelingen van Bloembollencultuur en Tuinbouw en Plantkunde, onder leiding van de heer P. de Groot. In zijn welkomstwoord zei de voorzitter blij te zijn, dat onze vroegere plaats genoot, de heer J. den Tonkelaar, bereid was gevonden voor de afdelingen te spreken. De heer Den Tonkelaar, die te Noordwijk ook bekend was als sportman (hij won enkele malen de loop door Noordwijk), is thans vooral bekend als één van de „weermannen" van de televisie- De heer Den Ton kelaar toonde zich verheugd voor zijn vroegere dorpsgenoten te mogen spreken. Hij hoopte, dat door zijn praatje een beter inzicht zou ontstaan bij de eigen weersvoorspellingen van zijn toehoorders die door hun beroep veel met het weer hebben te maken. De weeratoesrtamd ontstaat door een vrij zeldzaam element in de lucht. De atmos feer bestaat voor 80 pet. int stikstof en ongeveer 20 pet. zuurstof. In dit mengsel bevinden zich kleine deeltjes waterdamp En deze zijn aansprakelijk voor het „ont staan van het weer", in casu voor het ontstaan van wolken, regen, mist, sneeuw. Waterdamp is noot zichtbaar, bij be paai de temperaturen condenseert deze in de atmosfeer. De kleine druppeltjes vormen de wolken, dlie eigenlijk niets anders zijn dan mist Deze wateidap moert eerst be vriezen, voordart er in enige vorm neer slag kan vallen, in de winter bij lage temperaturen in de vorm van hagel of sneeuw en in de zomer als regen, of bij Wolken Uitvoerig besprak de heer Den Tonke laar de vorming en de formatie van wol ken. zulks aan de hand van fraaie kleu rendia's. Aan de vorm van de wolken (ageronde randen of rafelige) kan men een vrij zekere regenvoorspeliing maken In het laatste geval namelijk voor 95 pet zeker. Onweersbuien komen altijd op te gen de bestaande windrichting in. Ook onweer kan men vrij zeker voorspellen als men op de wolken let Als deze name lijk gekam teelde randen hebben, of klerne wolkjes als van afweergeschut boven een bank zichtbaar zijn, is er vrij zeker on weer op komst Het oude gezegde: morgenrood, water in de sloot is in het algemeen juist De rode klour van de zon wordt dan veroor zaakt door de waterdamp die al in de atmosfeer aanwezig is. Het avondrood daarentegen wordt veelal veroorzaakt door verontreini ging van de atmosfeer door afval stoffen. Interessant was ook de uit eenzetting van de heer Den Tonke laar over blikseminslag en onweers vorming. Aan de kust is de tempe ratuur van het zeewater van zeer groot belang, waardoor onweers buien al dan niet kunnen worden af gestoten. In de steden komt veel minder blikseminslag voor dan op het plat teland, omdat in de stad veel meer bliksemafleiders zijn opgesteld, die de ontladingen opvangen. Ongeveer 70 °/o van de ontladingen van een bui beweegt zich tussen de wolken onderling, de rest komt als inslag op de aarde terecht. Ramen open Bij onweer kan men het best de ramen open hebben en men moet er vooral aan denken de antenne uit de radio te halen De hitte van de bliksem is ongeveer 20000 graden Celsius en er is duidelijk verschil tussen de geluiden van inslaan en onder- l.nge contacten tussen wolken. Gedurende een aantal jaren heeft het KNMI te De Bilt een zogenaamde Hierbij was een aantal badmannen ingeschakeld en later zün de resul taten van deze voorspellingen ver geleken met die van de echte meteor ologen. Het bleek, dat men elkaar weinig ontliep, wat een compliment betekent voor de weerkennis van deze kustbewoners. De heer Den Tonke laar bracht hierby hnlde aan de heer J. van der Niet, die oud-schipper van de Noordwykse reddingboot, die zelfs in dit gezelschap nog excelleer de en veruit de beste voorspellingen lanceerde. Hierna besprak de heer Den Tonke- aar nog een groot aantal belangwekken de zaken, die deels door de aanwezigen vorm van vragen, naar voren wer den gebracht, zoails de betekenis van kringen rondom de zon en de maan, het depressies, het verschil tus- i lagedruk gebieden. Hilariteit Zeer stellig ontkende de heer Den Ton kelaar verband tussen de schijngestalten de maan en een bepaald weertype, onder grote hilariteit verklaarde de spre ker op een vraag van de heer Van der Niet, dart hot spreekwoord „Krim pende winden en uithuizige vrouwen, daar is geen huis mee te houwen", kennelijk is ontleend aan de Chinese karakters voor „wind" en „vrouwen", zodat dit gezeg de kennelijk ai zeer oud is. Nog vele andere vragen worden ge steld diie aili-e door de heer Den Tonke laar op prettige en duidelijke wijze wer den beantwoord. Feest Lido Er was gisteravond heel veel belang stelling voor de avond in het Lidotheater ten bate van de actie 4 x ZN. Een ge deelte, na het vlotte amusementspro gramma, werd per radio via de NCRV uitgezonden. Ds Th. Ferwerda had de avond geopend. Uit omliggende plaatsen werden vele bijdragen ten bate van de actie aangeboden. Èen groep leden van de NCVB van Noordwijk aan Zee bood in plaatselijke dracht en in Noordwijks dialect 639-50 aan. Verbeteren Langevelderweg opgedragen De directeur van gemeentewerken heeft namens het college van B. en W. het verbeteren van de Langevelderweg een gedeelte van de Kapelleboslaan opge dragen aan het aannemersbedrijf P. Ver- sluys te Bodegraven voor f 223.050 Tevredenheid over expositie in Die Ossewa te Noordwijk De N'oordwgkse amateurfotografen ver gaderden onder leiding van voorzitter J- K de Vries. De voorzitter merkte op, d3t de expositie in Die Ossewa werd be zocht door 401 betalende bezoekers. Er is een batig saldo van f 4. hetgeen niet in de laatste plaats is te danken aan enkele Noordwykse bedreven, die het timmer werk en de verlichting belangeloos hebben verzorgd. Geprezen werden de activiteiten van de heer A- de Vries en zün medewerkers. Zij zijn maandenlang in touw geweest om alles piekfijn voor elkaar te krijgen. De heer De Vries bleek bovendien winnaar van de „publieksprijs". Zijn foto van het zeilschip Johanna Lucrertia, was 47 maal door bezoekers van de tentoonstelling ge kozen. De heer De Vries kreeg een zil veren penning. De vissende trawler van J. van der Niert had de tweede prijs gekregen. De heer B- Cramer, Plet Heinstraat 76, bleek deze volgorde goed te hebben geraden. Hij ontving een prijs van f 10 Vervolgens werden het verplichte en het vrij onderwerp beoordeeld. Het ver- strandweer"-v< rspelling gelanceerd, bezoeken, eveneens OECSTGEEST Burgerlijke stand Geboren: Gertrude W, d v F H Gerrit- zen en I van Schaardenburg; Cornelia A, d v A van der Mey en Joh van den Haak; Lucas H. z v H J Savalle en E G M Tul- Getrouwd; J A A M Schlatmann, 29 j (Vancouver Canada) en M C A Menken 29j; W de Vroon 32 j en J P M Klooster man 30 j (Vlaardingen); A J M Koppers, 23 j en J C M de Jeu, 21 j (Leiden). Overleden; P Schippers, 80 j; M A van Foreest, 63 j- Geen kook-anlmo Door gebrek aan belangstelling (aan wezig waren vijf personen) kon de aan gekondigde vita-demonstratie, die giste ren in het patronaatsgebouw zou worden gehouden, niet doorgaan. Vanavond is de laatste gelegenheid deze demonstratie te Denk aan de toonvorming! HFT NOORDWIJKSE r.k. fanfarekorps Excelsior gaf in het Royal Theater de eerste van een drietal uitvoeringen voor zijn donateurs en kunstlievende leden". De voorzitter had heel wat te vertellen. Het langste verhaal kwam pas aan het eind. Veel dank was het korps verschul digd aan het trouw subsidiërende gemeentebestuur en het „uniformen actiecomité", dat alle leden in het nieuw had gestoken. Met een eerste prijs in de superieure afdeling waren de mannen van het Hillegomse concours teruggekeerd. Voor het hoogste aantal punten verwierven zij de monu mentale wisselbeker en nog een beker van het gemeentebestuur. Ook bij de mars- en de drumbandwedstrijd waren eerste prijzen veroverd. Ten slotte werd de dirigent, de heer L. van der Hoef, namens allen geprezen om zijn kundigheid en pedagogische wijsheid. Zien wij af van de gebruikelijke m.ir- scn-omlijsrtamg Bella vista, Arnhem, Co lonel Bogey en een paaT toegiften dam blijven er slechts drie wenken om te vermelden over. Daarvan was het conooursnummer, het eerst venleden jaar ontstane Mouvement^ symphondques van Herman StrartegSer veruit het belang rijkst Men moot de componist dankbaar zijn voor deze rechtstreeks voor blaas- onkest geschreven compositie, waarvan de naa<m geleerder klinkt dan de werke lijkheid in feite is. Deze symfonische bewegingen zijn een natneenschakekmg van een klein aantal kundriig en tevens doorzichtig grondthema gebouwde delen, het langzame wat omvangrijker is. Zij zijn door levendag gestippelde overgan gen van olkaar gescheiden. Strategier heeft bij de onderlinge bewegingen der stommen coen nieuwe (wil men: moderne) samenklanken geschroomd. Hij heeft dia naar hert eand toe, zelfs steeds veel vul- Voor de gemoódelóe. aan het tradntio- nele fanfare-repertoire gewende, toe- 1 x>rder gaf hij denkelijk talrijke harde noten te kraken. Maar by meer audities zullen zij zeker, evenzeer trouwens als de muzikanten, hier gewend aan raken en deze muziek die niets betekent en alleen maar muziek is. om de helderheid en vitaliteit op prijs gaan stellen. liet korps bleek, zoals trou wens na de intense concours-voorbereiding niet anders viel te verwachten, het werk /onder vallende noten te kunnen spelen De opbouw was voldoende duldciyk te volgen en het élan ontbrak evenmin. Maar de klank werd toch nergens wer- kclijk soepel. Naar onze memtog was dit te wijten aam een aam-tal spelers, dat wed een vaardige, maa-r niet een rrvidd-a fijne en glanzende toon blies Wij schrokken vaak maxima-Ie ha-rdhead en starheid, zij bliezen. Een bekwaam cn muzikaa! '.eider ads de heer Vam den Hoef zal dit toch zeker niet zo bedoelen Minder Na Strategiers Mouvements klonken de een< «elect-.e uit Der Vogelhand!ar en Wald- ceufels Espama-wa-ls, kw3d.1tat.ief beslist minder. Wol mocht men hot loven, dat de spelers met de, pas anderha-lve maand iclodcn im studie genomen wals. nog zo n betrekkelijk gunstig resultaat bereikten Hert is ons deze avond weer eens dui- iolijk geworden, dat de leden ran tam fare-orkest nooit genoeg aandacht kunnen besteden aan hun toonvorrrung De klank loopt immers onophoudelijk ge vaar. bonlcertg. hard en grof te worden Een gestage, gedegen studie van alle mu- .-..kanten persoonlijk, kan dit voorkomen Daarbij zal de één. al naar zün instru ment het vraagt, zich meer dan de ander hebben in te spannen Ook amateurs kun nen zodoende een zeer fraaie samenklank bereiken. We noemen nu maar geen vo< beeld. Het blijspel Welkom freule (Hans N- na) vermaakte de aanwezigen na Joh. 1 Wolfswinkel plichte onderwerp was „portret", waarbü plastiek, sfeer, karakter en compositie be- angrijk zün. De uitslag was: gevorderden: 1. de Vries 209 pt; 2. N. Schmal 168 pt; 3. K. Kok 148 pt; 4. A. Caspers 140 pt, 5. E. J. Vink 135 pt; 6. J. K. de Vries 126 pt- Beginners: 1. A. van Asten 135,5 pt; 2. J. v. d. Harst 131,5 pt; 3. D. Taverne 131 pt; 4- M. Zuiderduin 128.5 pt; 5. C. Ja-gten- berg 126 pt; 6. R. Theunisse 122 pt. Vrij onderwerp: gevorderden: 1. A- de Vries 198 pt; 2. K. A- Kok 179 pt; 3 A- Caspers 166 pt; 4.. J. K. de Vries 51 pt. Beginners: l. R. Theunisse 176 pt, 2. A. G. van Asen 175 pt; 3- C. Jagtenberg 172 pt; 4. J. v. d Harst 168 pt; 5- M. Zui derduin 167 pt; 6. L. Taverne 163.5 pt; 7. Mej. A. Ciere 144 pt; 8. P. C. Romqn 138 pt. Na vijf jaar de foto's te hebben bespro ken, wilde de heer De Roos nu wel eens een ander aan het woord laten. De heer K. A. Kok nam zijn taak over. Als pennim©meesrtere®se koos men mej. mORDWIJKERllOUT Raadsvergadering De leden van de gemeenteraad komen dinsdagavond om zeven uur i-n verga dering bijeen. Als een der eerste punten prijkt op de agenda een bespreking van de huur van het terrein, waarop de muziektent is geplaatst. Deze huur loopt omstreeks april 1960 af en van de muziektent aan de Zeestraat is enige jaren geen gebruik meer gemaakt. De plaats is te slecht gelegen voor het geven van concerten Van het schoolbestuur der kleuter school De Voorzienigheid is een verzoek aanschaffing van buitenspeelmate riaal en van de v.g.l.o.-6chool aan de Herenweg is een verzoek ingekomen om medewerking bij de aanschaf van schoolmeubelen en materiaal handen arbeid voor een nieuw lokaal, dat nood zakelijk is geworden in verband met de snelle uitbreiding van het aantal leer- Ook de rest van de agenda bevat merendeels besluiten van administratieve aard op onderwijsgebied. Woningbouw Namens de heer Van Saase uit De Zillc werd het bouwen van een woonhuis door architect Van Bleyswyk-Sombeek uit Heemstede opgedragen aan C. F. Kalkers' bouwbedrijf te Hillegom Zweden verhoogt O disconto De Zweedse Rijksbank heeft besloten haar disconto te verhogen van 414 tot 5 procent Inwonertal steeg iets Raad van Zoeterwoude tegen De raad kwam dit jaar voor het eerst bij elkaar. In zijn nieuwjarsrede deelde de voorzitter o.m. mede, dat in 1959 geldleningen werden gesloten tot een totaal bedrag van 662.971,81. De schuld bedroeg op 1 januari 3.608.677,91. Het aantal inwoners steeg In 1959 van 6128 tot 6137. Aangezien tot tijdedijk onderwijzeres aan de o.l. school mevr. M. Minnaard werd benoemd, die tevens les kan geven in de nuttige handwerken, kan de be trekking van onderwüzeres in deze hand werken worden opgeheven en aan de tegenwoordige leerkracht, mevrouw Wit- teveen, ontslag worden verleend. Met algemene stemmen werd hiertoe beslo- Een geldlening van 108.000 werd ge sloten bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Aan hert gemeentepersoneel wordt over het eerste kwartaal 1960 een voorschot verleend op een loonsver hoging, die nog moet komen. De Mater Amabilissoholen te Leiden cntva-ngen een subsidie van 32,42. B. en W. stelden voor geen verhoging van het aantal dran-kvergu-nningen bij de Kroon aan te vragen. Dit voorstel werd aangenomen. De heer Van der Ploeg vroeg bij de rondvraag alle pogingen te doen de oude dienstregeling van de Citosa her steld te krijgen en zo mogelijk nog uit te breiden. De voorzitter zei dat da beperking van de dienstregeling het gevolg is van het personeelstekort. B. en W. hebben hierover een schrijven gekregen en daarna gevraagd om een dienstregeling te mogen ontvangen, zo als de diensten nu worden gereden. Na ontvangst hiervan zullen B. en W. be zien wat hieraan kan worden gedaan De heer Koek vestigde de aandacht van B. en W. op de Rijnstraat. Deze is i'erhard zonder toestemming van de me de-eigenaren. De voorzitter antwoordde, dat de ge meente deze straat niet zal overnemen als die niet aan alle eisen blijkt te vol- B.B. liad biiidingsavoiid Voor de noodwachters van Zoeter- woude-dorp en van de Hoge Rijndijk werd gisteren in Ons Huis een bindings avond gehouden op initiatief van het plaatselijke hoofd zelfbescherming, de heer H. M. Sieverding. Burgemeester H. J. J. A. Smeets opende de avond met een propagandistische toespraak, nadat hij onder anderen wethouder P. van Hof wegen en de heer J. M. Kraan, plaats vervangend hoofd van de Kring Alphen aan den Rijn. welkom had geheten. De burgemeester reikte aan twaalf noodwachters wegens vijf jaar trouwe dienst een diploma en een in zilver ge borduurde ster uit. Het zijn mej. A. Romijn. mevr. P. Uljeevan der Hoeven en de heren H. M. Sieverding, H. v. d. Meer, J. van Veen, J. v. d. Helm, C. C. C. Rotteveel, Rense Hiemstra, L. v. d. Hoeven, C. Janmaat en L. Janmaat. De Speelpaladijnen, een uit Alphense Markt- en visserijberichteD Visserij IJMUIDEN, 15 januari Besommingen. KW 107—1080, KW 85—9300. KW 108— 7180. KW 129—4:460, KW 35—770, KW 13— - 620, KW 30—810. KW 109—1900 KW 92 1100, KW 60—490, KW 61—760. KW 94 —ƒ1060. KW 68—1170. KW 156-/ 2070 KW 65—ƒ100, KW 21—290. KW 58—2301, IJM 20—1540, IJM 59—1080, IJM 29—1 1230. IJM 38—1790, IJM 52—1110, IJM 11- ƒ910, IJM 31—ƒ2190. IJM 221—3480, RO 93—20.100, RO 2—ƒ3770. RO 29—700. WR 49—4330. WR 46—700 Markten KATWIJK AAN DEN RIJN. 14 Januar. Groenteveiling: waspeen AI (per kist) 91140, idem AH (per kist) 4 503 30 Idem BI (per kist) 9 70—1 20. idem BH (per kist) 1.70120. idem Cl (per kist) 6 507 20, idem CH (per kist) 3 90, sprui ten All 47. idem BH 33. rode koo) I 23- 36. idem II 1423. breekpeen BH (per kist) 3 30. Idem C (per kist) 5 30. boerenkool I 27—28. idem II 2224. groene kool H 23. uien (per kist) 2 60—5 30, knolselderij (per 10o stuks) 22—57 gele kool I 19—21 Idem n 6. prei AI 86, idem BI 63. selderij (per 100 bos) 1214 Aanvoer waspeen 64 000 kg. waarvan 40 000 kg voor export werd verkocht LEIDEN. 15 januari Veemarkt Aan voer: 2 stieren. 43 melkkoeien. 200 vette koeien. 50 varekoeien. 18 pinken. 4 gras- kalveren. 33 vette kalveren. 53 nuchtere kalveren. 120 vette schapen. 2347 vette lamineren, 15 varkens (zeugen). 149 schram, men. 313 biggen. 1 paard Notering: melk koeien ƒ8001150. vette koeien 6choon 2 70 —3 25. varekoeien 459-900. vette kalveren levend 2 40—3 10, nuchtere kalveren lev per kg 1 351 65 nuchtere kalveren lev per stuk 3570. vette schapen 1 75105 vette lammeren 70—102 50. zeugen (drach tige) 250—350. schrammen 70—90, biggen melkkoeien koeien willig: v< vlug: v« schrammi LEIDEN. 15 januari Ka; voer 7 partijen Prijs: Goudse 2 18—2.24. kwaliteit 1 2 10—2 1' Handel stug. ROELOF ARENDSVEEN. 14 januari Bloemenveiling: Blauwe druifjes 1014. Am. Glory 3436. Early Glory Toogavond van chr. landarbeiders te Sassenheim liet distrikt Bollenstreek van de Chris- De Christelijke mondaccordeonvereni telijke Landarbeidersbond had gisteren een toogavond in Bruine Paard te Sas senheim. De voorzitter, de heer R, Rlk- Icers, verwelkomde speciaal de heren J. Vermaas en B. Holvverda van het hoofd bestuur. De heer Holwerda wees in zijn toespraak op de doelstelling cn beginselen van de hond. Hij meende, dat soms wel eens teveel aandacht wordt gegeven aan dc materiële zaken, zoals loon, vakantie regeling en pensioenfonds. Dit mag nooit los gezien worden van de Bijbel. Dit vraagt studie en bezinning. Het is nood zakelijk. de vergaderingen te bezoeken, omdat ieder lid een individuele taak heeft. Na de pauze sprak de secretaris van de bond. de heer Vermaas. Deze belichtte vooral de praktische dingen. Hij noemde het feit dat hij bij de komende C.A.O het basisloon tot 80 voor de bloemist knechten is opgetrokken. De regering heeft iets van de strakke loonpolitiek los gelaten en als het in een bedrijfstak goed zaat mag zich dit afspiegelen in de lonen Spreker wees nog op de arbeidstijdver korting die in verschillende bedrijfstak ken is ingevoerd, en zei dat het nodig is. zich te realiseren, dat de bond met deze zaak niet achter blijft. Voor de verbete ring van de werkmethode is rationeel werken een noodzaak in de huidige maat schappij. die allen ten goed komt Hij vroeg ieders belangstelling en daadwer kelijke steun voor het programma van de bond voor 1960. A.R. kiesverenigingLEIDERDORP Zucht naar zelfhandhaving is nog te groot Jaarvergadering van korfbalvereniging Dc christelijke korfbalvereniging T.O.I hield gisterenavond haar jaarvergade ri 11. God schenke ons kracht om het huis het Jeugdhuis. De leiding berustte bij' :il ons gegeven heeft, bewoonbaar maken en te houden. In het Dorpshuis van Leiderdorp heeft de heer P. C. Monster uit Voorburg gis teravond voor de a.r. kiesvereniging een rede gehouden over het onderwerp „Vraagstukken van heden en morgen". Spreker wees erop, dat men maar al te vaak aan de grote na-oorlogse politieke gebeurtenissen voorby gaat en noemde als voorbeelden de ontwaking van Azië, het optreden van het communisme in China, de vertechnisering van Amerika en het voortschrijdende proces van de vrijmaking in Afrika waar Europa de teu gels niet meer in handen kan houden. Er loopt in de wereldpolitiek, zo ver volgde hij. een grote lijn dwars door de volken heen, namelijk een principiële: voor of tegen het koninkrijk Gods. Daar om kan er van neutraliteit geen sprake zijn. Het communisme is een ideologie, die grote volken in haar macht heeft, met de wereldrevolutie als einddoel. Het wes ten is nog altijd min of meer een chris telijke wereld, maar Europa is verdeeld en twistziek. Eenheid is noodzakelijk maar we voelen er weinig voor om in een geheel van staten op te gaan en onze zelfstandigheid prijs te geven. In 't ge heel neemt Nederland maar een beschei den plaats in, maar het kan toch wél woord spreken en een daad stellen. Spreker was van mening, dat de Neder landse kabinetten van na de oorlog niet altijd sterk hebben gehandeld en achtte hun optreden niet getuigen van een grote visie Wij hebben dank zij de inspanning van het bedrijfsleven en de vorderingen van wetenschap en techniek, een stoffe lijke welvaart, maar er blijven in ons land nog veel onopgeloste problemen. De mogelijkheid tot een positief chris- teiykc politiek noemde de inleider van wege de politieke constellatie gering en een samengaan van C.H. en A.R. vond hij nog niet mogeiyk. De schuld ligt aan beide kanten .omdat de zucht naar zelf- handhavln gnog te groot is. Zelfs in de strijd tegen het communisme krakelen we, aldus spreker. In de grond van de zaak gaat het erom. dat we het opnemen voor het koninkrijk Gods, doen we dit niet, dan staan wc In feite aan de andere kant. Aan het slot van zijn betoog-zei de heer Monster, dat w(j als christenen de persoonlijke verantwoordelijkheid en vrijheid op een hoog plan dienen te stel len en de overheid erkennen ,al behoeven we niet op elk gebied te laten over heersen. Het buigen voor het Woord van God doet ons streven naar een ideale samen leving. We zullen dan ook ervaren, dat ig vraagstuk een oplossing oorzitter, dc heer F. Moo! naar Wzn. Deze deelde mee. dat het de bedoeling is een feestavond te organiseren om het contact te bewaren tussen de le den, oud-leden en donateurs. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw M. C. Broekstra-Vreeken, bleek dat T.O.P. een goed jaar heeft gehad Het ledenaantal is 74. De penningmeester, de heer L Westening, toonde aan. dat door de restauratie van de kleedgelegenheid het saldo dit jaar nadelig moest zyn 504). Dat kan echter gedekt worden uit de voordelige saldi van vorige jaren Bij de bestuursverkiezing werden de dames A. van Reeuwijk en M C Broek stra-Vreeken herkozen. In de rondvraag werd geïnformeerd naar de mogelijkheid van seriewedtrijden Daar er echter op Hemelvaartsdag en tweede Paasdag reeds concoursen zijn, acht men weinig belangstelling, zo dat dit een jaar moet worden uitgesteld. Op deze avond, die onder leiding stond /an de voorzitter der plaatselijke afde ling, de heer C. Hobo, heeft men druk gebruik gemaakt van de mogelijkheid, om met de inleider van gedachten te wisselen. Jaarvergadering Zijlkwartier De buurtvereniging Zijlkwartier heeft de jaarvergadering gehouden onder voor zitterschap van de heer Van der Hoogen. De secretaris memoreerde in zijn jaarver slag de ingebruikneming van het club huis. Er zijn 300 volwassenen lid van de vereniging en 23 adspiranten. Men heeft 28 donateurs. In totaal bereikt men 261 kinderen. Dank werd gebracht aan de directie van de Touwfabrieken voor het beschikbaar stellen van de ruimten. De penningmeester boekte een batig saldo, mevrouw E. van Duuren en me vrouw J. Zonneveld en de heren Pison en Kuivenhoven werden als bestuurslid her kozen. In oktober zal de vereniging het derde lustrumfeest vieren. Gisteravond werd daarvoor een commisie samen gesteld. IJswedstrijd De wedstrijden om het clubkampioen schap op de korte baan worden niet za terdag maar maandag, 18 januari, alhier verreden. Ze beginnen om 2 uur. B.B.-ers samengesteld revue-gezelschap, verzorgde hierna een afwisselend pro gramma onder leiding van de heer J. Mackenzie, die ook de teksten heeft ge schreven. Onder de titel „Champagne" werd een 15 punten omvattend program ma over het voetlicht gebracht. LISSE Jaarvergadering van de c.h.u.-afdeling De afdeling Lisse van de CHU heeft gisteravond in Het Baken haar jaarver gadering gehouden. Voorzitter Adr. de Vries herdacht in zijn openingswoord de overleden leden P. Boot en H. Snijders. De heer E. Hollander deelde in zijn jaar verslag mee, dat het ledental gelijk is gebleven. De penningmeester meldde een batig saldo van f 431,78. Bij de bestuursverkiezing koos men de heer G. van Waveren in de vacature-R. de Leeuw. De heren A. de Vroes, A. Jan sen en J. de Kooker werden herkozen. Men besloot op 24 februari een familie avond te beleggen. Mevrouw Veldhuy- zen-Van Zanten zal dia's vertonen, die zij heeft gemaakt op een reis door Israël. Ds. Pettinga spreekt over: Israël vroe- De heer Jac. de Graaf hield vervolgens een causerie over: Belang of beginsel? Hij stelde, dat het beginsel altijd voor gaat. De CHU wil de kracht van het be ginsel putten uit de Bijbel. Muziekschool De leerlingen van dè muziekschool Bloembollenstreek hebben in Rehoboth een muziekuitvoering gegeven. Vooral het dansje dat Fili Bemelman en Karin van Grieken (fluit en piano) ten gehore brachten, was heel aardig. Christenvrouwenlioiid Ds. J. W. Sepmeyer, vlootpredikant te Den Haag, heeft gisteravond voor de af deling van de Christenvrouwenbond ge sproken over zijn verblijf in Nieuw-Gui- nea. Hoewel onder de Papoea's nog vele primitieve gewoonten heersen, is er ken nelijk een ontwikkeling gaande. Vele Pa poea's zijn zeer intelligent, maar het zou misdadig zijn deze mensen nu reeds zelf bestuur te geven. In dit stadium bete kent dit, dat men hen aan hun lot over laat. Ds. Sepmeyer verklaarde fiartelijk te zijn ontvangen, zowel door in Nieuw- Güinea wonende Europeanen als door de Papoea's zelf. In Nieuw-Guinea wonen tal van Indische Nederlanders, die met bergen gouden beloften van de Neder landse regering daar hun tweede vader land hoopten te vinden. Van de beloften is evenwel niets terechtgekomen, het geen veel bitterheid heeft veroorzaakt. Overheidspersoneel Gisteravond vergaderde de afdeling Lisse van de christelijke bond van over heidspersoneel, onder leiding van de heer J. Willemsen. Met hoofdbestuurder Post werd over tal van onderwerpen van ge dachten gewisseld. De salariskwestie kwam vanzelfsprekend eveneens ter spra ke. Men was over de gang van zaken niet erg best te spreken. De wenselijk heid werd uitgesproken meer te verga- Jeugdverenigingen Zaterdagavond houden de hervormde jeugdverenigingen een gezellig jaarfeest in Rehobo'fch. Op het programma staat onder meer de opvoering van een toneel stuk. Gevonden voorwerpen Gevonden: broche; rode handschoen; zwarte motorhandschoen; gebreide want; wollen handschoen; kindensjaal; bos sleutels; portemonnaie met inhoud. Tentoonstelling De mechanisatietenrtoonstelldng is een succes geworden. De standhouders zijn tevreden want er is goed verkocht. Ér waren duizend bezoekers meer dan vorig Voorzitter CBTB bepleit mening dat ze in het bieden van be scherming aan de Europese boeren te ver gaan, met name wat het graanbeleid be treft. De plannen voor een verruiming de (Van onze soc.-econ. redactie) „Terwijl wij in Nederland ruzie maken over de omvang van de gega randeerde melkproduktie, sterven in Azië elke dag kinderen op straat van de honger. Wij moeten ons agrarisch beleid meer richten op de nood, die in landen als India heerst. Laat ^et westen zijn landbouwoverschotten tegen sterk gereduceerde prijzen daarheen sturen of ze desnoods zelfs cadeau doen." Deze oproep heeft gisteren mr. B. W. Biesheuvel, voorzitter van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, gedaan tijdens de 27ste jaarvergadering van de Holland- Brabantse C.B.T.B. in de Delftse Stads- doelen. Mr. Biesheuvel heeft in december een bezoek gebracht aan de Indische hoofdstad New Delhi, waar hij de inter nationale landbouwconferentie van de IFAP bijwoonde. De C.B.T.B.-voorzitter bleek sterk onder de indruk te zijn gekomen van de nood, die in dat land heerst. Hij meende dat de westelijke wereld de christen-plicht heeft die nood zoveel mogelijk te lenigen door middel van een grootscheepse internatio nale actie. Met een dergelijke actie zou niet alleen de Indiër, maar ook de zaak van de vrede zeer gediend zijn. Want er behoeft maar een communistisch georiën teerde leider, die het volk gauw mee krijgt, op te staan of India zal voor het westen verloren zijn, aldus mr. Biesheu vel. Bovendien zal men, door thans te helpen, later wellicht in Azië een groot afzetgebied vinden voor zijn landbouw- produkten. Eurovoorstellen Mr. Biesheuvel wekte zijn toehoorders akkerbouwers en veehouders op hun produktie niet louter en alleen af te stemmen op de garantie, die van over heidswege geboden wordt, doch meer oog te krijgen voor de marktontwikkeling cn de nieuwe afzetmogelijkheden voor be paalde produkten. Hij meende dat het zaak is dat zowel landbouw, handel als industrie zoveel mogelijk samenwerkt om de afzet van de agrarische produkten te bevorderen door nieuwe markten te zoe- Voor oud-minister Mansholt had de C.B.T.B.-voorzitter een compliment, om dat deze in zijn functie van lid van de Europese Commissie in zo betrekkelyk korte tijd met voorstellen betreffende de Europese landbouw-integratie voor de dag is gekomen. Hoewel mr. Biesheuvel zich in grote trekken voldaan toondewoordigen in het bondsbestuur over deze voorstellen^ bleek hij toch van1 landelijke C.B.T.B. het agrarische handelsverkeer tus- landen noemde hij te vaag cn weinig concreet Wil men bereiken dat er een werkelijk vrije markt ontstaat Wil men bereiken dat er een werkelijk vrije markt ontstaat, dan zullen er nog wel enige wijzigingen in de voorstellen dienen te worden aangebracht, aldus mr. BiesheuveL Sprekende over het loonbeleid, zei de C.B.T.B.-voorzitter tijdens de op zijn rede volgende discussie, dat de vrijere loon vorming zeker ook op de landbouw van toepassing zou kunnen zijn, als de andere bedrijfstakken wat gedisciplineerder met het toekennen van loonsverhogingen zou den omspringen. Mr. Biesheuvel bleek van mening dat de te verdelen ruimte wordt benut voor forse loonsver beteringen en te weinig voor prijsverla gingen. En juist door het verlagen der prijzen zou iedereen van die ruimte kun nen profiteren. Die hoge loonsverbeterin gen in verschillende sectoren van het be drijfsleven maken, naar hij zei, de onder handelingen met de agrarische werkne mers moeilijk. Europese tuinbouw Uit de beschouwing, die drs. P. A. J. Wijnmalen, wetenschappelijk medewer ker van het Landbouwschap, voor de tuinders hield over de ontwikkeling van het tuinbouwbeleid in E.E G.-verband, bleek duidelijk dat er nog veel geregeld zal moeten worden, alvorens de Europese markt op dit punt tot stand zal zijn ge komen. Is die markt er eenmaal, dan zal zij voor Nederland een afzetgebied bete kenen van een cirkel van 500 km met Rotterdam in de omtrek. Drs. Wijnmalen behandelde uitvoerig de moeilijkheden die met de totstandkoming van een der gelijke markt gepaard gaan. Hij vond dat de minimum-prijzen niet op kostprijs ge baseerd mogen zijn, wil althans de pro duktie niet op bevriezing uitlopen. De vergadering behandelde gisteren voorts nog enkele huishoudelijke zaken. Zo werd de contributie met drie gulden verhoogd in verband met de uitbreiding van het bondsblad en werden enige be stuursleden herkozen. De heren G. C- Knibbe uit Aalsmeer en D. v. d. SchanI uit Ethen werden toegevoegd aan hen dit de Hol.-Brab. C.BT.B. reeds vertegen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6