Onvoldoende voorlichting over de krijgsmacht El Engelse film over Naziwreedheden m Regering is er niet geheel onschuldig aan ffrieirï] laoblab Nero: jjeen zanger Bar weer in Europa Sulfietverbod weer in studie op departement Grote Vier in april bijeen Km 5 VRIJDAG 15 JANUARI 1960 Advertentie Tegen verkoudheid De verslechterde verhouding met de burgerij CHRISTELIIK NATIONAAL DAGBLAD constateert, dat het erg moeilijk is het typisch blijde, beschaafde, on schuldige, pretentieloze televisiepro gramma voor de huiskamer te bren gen en schrijft verder: Er zyn mensen in vele delen van de we reld, die sinds jaar en dag gewend zijn hun ontspanning te zoeken in bepaalde „ge legenheden". Het kunnen zeer deftige gele genheden zijn. En er zijn betaalde krach ten, die er hun vak en hun broodwinning van hebben gemaakt, oin de ontspanning te bieden. Het wordt soms kunst genoemd ige gevallen die ïstal i aak- industrie. Er horen revuegirls by, meisjes, die worden gehuurd om te dansen en daar bij zoveel mogelyk van haar bloot lichaam te tonen, in elk geval de benen zo volledig mogelijk. Er worden variété-artdesten bij ;ebuurd, die allerlei capriolen kun: zijn i i heel merkwaardig fietsje. Er ■n, die i de i igcn, ....1 hun tanden een instrumentje vasthou den, waaraan een ander mens zich met de tanden vastklemt, om dan heel snel rond tc draaien. Zulk een nummer wordt elke week vele malen herhaald. En dan is er het cabaret. Het kan gees tig zijn, maar in vele gevallen is het wal gelijk flauw en zonder enige geestigheid. Wanneer nu de televisie meent, de kij kers een dienst te bewijzen, door al dit soort vermaak van revue's, cabarets en tingeltangels met huid en haar over te brengen naar de televisie dan vergist zjj zich grandioos. En men wordt zo langza merhand onpasselijk van die geestigerds, die altijd weer gewichtig, zoet en banaal, zo losjes en zo langs hun neus weg of op eens met wenkbrauwfronsen, omdat zij van de kunst zijn, zorgen voor de praat bij zulke tspannign. de. verinaakcentra naar de televisie is reeds daarom verkeerd, omdat de televisie in een rustige huiskamer komt, en dus psycholo gisch gezien wat anders moet bicden, dan wat er „in gaat" in een zaal met schitter- lichten en walm en dranklucht. En men moet de mensen in de huiskamer ook niet de illusie geven, dat zij stiekum en gratis meekijken en zelfs meelocren in zo'n zaal, en meeluisteren, zodat zij telkens het ap plaus en het geschater ook mogen horen. Maar afgezien daarvan, wat in deze pro gramma's wordt geboden, is in verreweg de meeste gevallen zo geestloos, dat het al leen maar vervelend wordt, behalve voor de lege zielen, die alleen maar wat lawaai willen horen, gedreun, gestamp en gcschet- zij al zo vaak gezien hebben. En daarom zal de ontspanning voordele in een wedloop, 0111 elkaar te overtroeven in het nieuwste en het duurste uit de ver- maakccntra. Of zy moet het met voorzich tigheid en grote, volharding zoeken in een geheel eigen stijl, waarin smaak, oorspron kelijkheid, blijheid en vernuft niet zijn uit gemolken door de slechtste industrie, die er in de wereld bestaat. Advertentie daar gaat het om: die pijn moet snél weg AKKERTJES flitsen de pijn weg (Van onze parlementsredactie) T~\E MINISTER van defensie, ir. S. H. Visser, heeft het advies gepubliceerd, dat de Nationale Raad Welzqn Militairen aan hem heeft uitgebracht over de verhouding tussen volk en krijgs macht. In dit advies worden de oorzaken genoemd van de ver slechterde verhouding tussen burgerij en leger en worden een aan tal suggesties gedaan om tot een verbetering van deze verhouding te geraken. De raad, waarvan Prins Bernhard voorzitter is, meent dat de regering zelf niet geheel onschuldig is aan het gebrek aan posi tieve belangstelling voor de militie bjj ons volk. Naar de mening van het college had men in het verleden van de regering in haar geheel een grotere belangstelling voor het probleem van de ver houding tussen krijgsmacht en burgerjj kunnen verwachten. Wel legt, aldus het advies, de regering miljarden ten koste aan de vorming en instandhouding van het militaire apparaat; wel vraagt zij aan vele duizenden jonge Nederlanders hun dienstplicht te ver vullen maar daartegenover doet zij weinig en stelt zij een te gering aantal middelen ter beschikking om bij het volk en de krijgsmacht betere begrippen ingang te doen vinden betreffende het waarom van de grote financiële en persoonlijke offers. de? voornaamste oorzaken litairen voor een goede plichtsbetrach- wEa!Tiev?.?.?®üs-i ™üt5ire aP; ting, voor prestaties bij grote manoeu- vres en bij andere daarvoor in aanmer king komende gelegenheden medailles of kruisen kunnen verlenen. In het algemeen zal de regering een leer positieve houding ten opzichte an de strijdkrachten moeten tonen Bekwame beroepsmilitairen zou zij b.v. ook eervolle ambten en functies in de burgermaatschappij kunnen aanbieder, hen in maatschappelijke commissies be noemen enz. Te vaak nog gaat de kun de die officieren zich in militaire dienst hebben verworven, verloren in tegen stelling tot ons omringende landen, waar- het geregeld voorkomt dat bekende mi litaire persoonlijkheden hoge posities in de burgermaatschappij aannemen. Overwogen zou verder kunnen worden of het niet mogelijk is aan de teiten en hogescholen enkele algemene colleges door jonge beroepsofficieren te laten volgen, wanneer hun plaatsing daarvoor gelegenheid biedt. Voorlich ting over de duur van de eerste oefe ning acht de raad meer dan noodzake- het leger direct dienstbaar kan worden gemaakt aan de gemeenschap. Bij de I watersnood werd duidelijk hoezeer de gemeenschap gebaat is bij een direct beschikbaar, gedisciplineerd hulpverle- nihgsapparaat. In dit verband wordt ook gewezen op de populariteit, die de Koninklijke Marine zich op Nieuw-Gui- nea heeft verworven met haar werk- I zaamheden ten bate van de bevolking aldaar. Als paraat bij de burgerij noemt de raad de technische ontwikkeling op krijgsge- bied. Deze ontwikkeling is zo revolu tionair dat voor het merendeel van ons volk onduidelijk is geworden hoe het ir. de moderne overweldigende oorlogsma chinerie nog een zinvol aandeel kan hebben. De verwoestende uitwerking vai moderne wapens heeft de vrees doen ontstaan, dat geen enkele verdediging van Nederland nog zin heeft. Dit heeft geleid tot een pacifistische instelling vooral intellectuele milieus. De raad meent, dat de pacifistische denkwereld in de toekomst de verstand houding tussen volk en krijgsmacht misschien wel in de belangrijkste mate zal bepalen. VOORLICHTIiNG T~\E raad ziet in een doeltreffender J-' voorlichting een van de belangrijk ste middelen om de verhouding tussen burgerij en leger te verbeteren. Deze voorlichting zal er o.m. naar» moeten streven volk en krijgsmacht duidelijk te maken dat een bondgenootschappelijke politiek absoluut noodzakelijk is. Werkgroepen van zeer bekwame theo logen, filosofen, sociologen en voorlich tingsfunctionarissen zullen deze voi lichtende taak moeten concretiseren. Daarnaast is een technische voorlich ting over het bij het Nederlandse lege in gebruik zijnde wapentuig noodzaki lijk. Wanneer men eenmaal een zaak kent en er iets van begrijpt, verliest het het afschrikwekkende, dat aa onbekendheid kleeft. Ook in Nederland zullen aldus de raad de wegen moeten worden gevon den om meer in het openbaar over de geestelijke aspecten rond de atoom bewapening te discussiëren, gelijk dat in W.-Duitsland gebeurt. Thans worden deze zaken veelal doodgezwegen of hoort men alleen de tegenstanders ran de atoombewape ning. De regering zou, naar het oor deel van de raad, de publieke discus sie over de atoombewapening kunnen stimuleren. De raad beveelt voorts enkele speci fieke maatregelen aan, waarvan de ver wezenlljking de verhouding tussen volk en krijgsmacht zou kunnen verbeteren en de positie van het leger te midden van het volk meer aanzien zou kunneu Er moet naar het oordeel vai raad compensatie gegeven worden het persoonlijk offer, dat dienstplichti gen moeten brengen. Bij haar eigen personeelsbeleid zou de overheid een eoede vervulling van de lienstplicht bij een aanstelling of promotie in ov heidsdienst kunnen laten meetellen. Zij zou het bedrijfsleven kunnen a sporen hetzelfde te doen. Aan de status van reserve-officier de regering groter aanzien kunnen ven door bij haar personeelsbeleid geval van aanstelling of promotie ook de volbrachte diensttijd van de r ve-officier in aanmerking te nemei Verder zou de regering op nog veel schaal dan thans aan all< 194) Van de geesteszieke Romeinse keizer Nero kan veel gruwelijks en boosaardigs worden verteld. Daarom is het toch ook wel belangwekkend eens een enkel positief facetje van deze ziekelijke figuur te belichten. In de eerste plaats zyn er enkele regeringsdaden in de aanvangspcriode van zyn keizerschap (waarover we verder niet zullen spreken om het verhaal niet te lang te maken) die zeker de moeite van het vertellen waard zouden zijn, maar bovendien toonde de keizer in enkele (we her halen: enkele) opzichten een zelf discipline, die wc zeker niet bij hem verwacht zouden hebben. Toegegeven moet worden, dat deze zelftucht uit sluitend en alleen verklaard kon worden uit zyn eerzucht. Maar goed, de kei zer, die wilde uit blinken in zang en redekunst, muziek en dichtkunst (om allerlei andere mo gelijkheden om op te vallen maar niet eens te noemen) had een stemgeluid dat volkomen ongeschikt was voor zang of voordracht. Zijn stem droeg niet ver genoeg en was dof van klank. Dat had Nero zelf overigens gauw genoeg in de gaten. Om zijn stem te trainen en de adem halingsspieren tc versterken, lag hy uren achtereen op de rug met zware loden platen op de borst, zodat hij zich voor elke ademhaling moest in spannen. Ook tijdens de maaltijden hield hy met zijn stem rekening. HU zag af van alle spyzen die destüds voor een zangstem ongeschikt werden geacht en hij stelde zelfs vastendagen in; tUdens die dagen loefde hy alleen op brood om zyn keel te sparen. Het is bekend, dat Nero ondanks TOCH IS HET ZO! alle moeite die hU zich getroostte, nooit een zanger van betekenis is geworden en dat hij het in de rheto- rica nooit ver gebracht heeft (al ver moeide hU zUn publiek soms met redevoeringen van vier uur achter- In dit opzicht schynt het er toch anders te hebben voorgestaan met zUn dichtkunst. De geschied schrijver Suetonius, die beslist niet als een bewonderaar van Nero mag worden beschouwd, schreef ongeveer een halve eeuw na de dood van de keizer, dat hU zelf de papyrusrollen en schrijftabletten had gezien, waarop in het handschrift van Nero gedich ten waren neergeschreven. Door de verbeteringen en doorhalingen kon onmiddellijk worden gezien, dat deze gedichten niet wa ren overgeschreven, of door een ander waren gedicteerd, maar dat zU uit het brein van de keizer zelf waren voortge komen. Deze ge- dichten waarvan geen enkel bewaard is gebleven zou den van talent hebben getuigd, wel ke opvatting door everschillende andere klassieke geschiedschrUvers wordt gedeeld. Moderne historici, zo als bUv. M. P. Charlesworth, hellen dan ook over naar de opvatting, dat een zekere mate van kunstenaarschap in dit opzicht aan de, terecht verfoei de Nero, niet kan worden ontzegd. (Zelfs in de schilder- en beeldhouw kunst zou Nero enig talent hebben be zeten, maar dit onderwerp laten we liever rusten). Wist u, dat Nero ook het grootste paleis liet bouwen dat ooit tot stand Daarover een volgende keer. lijk. Verder moet naar de mening van het college bij de opleiding van beroepska der meer aaudaclit worden geschonken aan de moderne.,opvattingen over net geven van leiding. Dorpen in Italië MEER AUTONOOM De bestaande militaire voorlicntir.gs- diensten moeten, naar het oordeel van de raad. een meer autonome status krij gen. Dit is noodzakelijk om te ontko men aan het odium, dat nu eenmaal ligt op door de overheid gevoerde pro paganda. Het zal misschien nodig zijn I een algemeen opinie-onderzoek over de defensie-inspanning te houden om die punten op te sporen, die de grootste be letselen vormen om te komen tot een goed begrip over deze inspanning. Binnen de strijdkrachten zal de voor lichting er vooral op gericht dienen te zijn de dienstplichtigen de ratio van allerlei voorschriften en bepalingen dui delijk te maken. De raad beveelt minister Visser voorts aan zijn ambtgenoot van onder wijs te vragen of deze bij de inspec ties en de directeuren van de betrok ken scholen de aandacht zou willen ves tigen op de noodzaak om in de hogere klassen een aantal lessen te laten geven over het waarom en het hoe van het vervullen van de dienstplicht. Aan de hand van voorlichtingsmate riaal van de legervoorlichtingsdienst moeten b.v. de leraren in aardrijkskun de, geschiedenis, staatsinrichting en mis schien nog die in andere vakken de toekomstige dienstplichtigen een boek je uit reiken waarin hun duidelijk wordt gemaakt waarom zij in dienst moeten en welke functies zij in de strijdkrachten kunnen gaan vervullen. lan bepaalde eisen voldoen. met dit weer. déze herenschoen Weer en wind, sneeuw en kou hebben geen vat op Uw voeten als U deze warme Robinsonsdraagt. Ze zitten behaaglijk. Ze houden Uwvoetendroog en prettig. Kies bij slécht weer een góede schoen. De béste schoen: Robinson geïsoleerd navië tot Noord-Afrika, is gc- I vangen in een bittere koude; een koude die gepaard gaat met vaak een zware sneeuwval en j een krachtige wind. met de oer-sterke, soepele Robinson microcelzool. In zwart e In Italië is een 59-jarige man in de omgeving van Milaan doodgevroren. In de ten noorden van Florence gelegen Toscaanse heuvels moesten politieman nen zich een weg banen door hoog opge taste sneeuw om een van de buitenwe reld afgesneden dorp van levensmidde- 1 len en medicijnen te voorzien. Vele dorpen in de Apenijnen zijn ge- isoleerd. In Denemarken zijn twee personen de bevriezingsdood gestorven. IJsbrekers I pogen de Deense havens open te hou- Op het eiland Bornholm, in de Oostzee, moest alle weg- en spoorwegverkeer worden gestopt. In Noord-Afrika viel opnieuw snt in delen van Algerije en Tunesië. Een storm met een windsnelheid van onge veer honderd kilometer per uur ontwor telde bomen en veroorzaakte ernstige schade aan elektriciteitskabels. In Frankrijk had Parijs zijn koudste dag sinds 1918, met een temperatuur var 11.3 graden onder nul. In Hongarije sneeuwden vele auto's in verschillende districten in. terwijl de treinen veel vertraging ondervonden. De Oostenrijkse wintersportcentra meldden bittere koude en hoge sneeuw. In St. Moritz, in Zwitserland, werd een temperatuur van 31 graden onder nul geregistreerd. In Zweden werd de sneeuw door de krachtige wind hoog opgejaagd. Tiental len schepen zochten een toevlucht in de havens. In het Kanaal waren de weersomstan digheden bijzonder slecht. Het zicht voor de schepen was slechts gering. Op de Kanaal-eilanden ligt de sneeuw in hoge lagen. De Koninklijke Britse Automobielclub gaf de waarschuwing uit: „Ga niet op Goedkopere benzine in West-Duitsland De grote Westduitse petroleummaat- schappijen hebben de benzineprijzen verlaagd en voorts in het gehele land en West-Berlijn nieuwe, uniforme prijzen ingevoerd. De prijsverminderingen bedragen van 1 tot 3 pfennig per liter, afhan gende van de streek. De nieuwe prijs voor benzine met hoog octaangehalte zal in geheel West-Duitsland 67 pfennig per liter bedragen en die voor benzine van normaal gehalte 60 pfennig. Voor het eerst sinds de tweede - reldoorlog is een einde gekomen aan de verdeling van het land in zones voor de benzineprijzen. Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. openhartig, 10. zenuw achtig, 12. adellijke titel op Java (afk), 14. bereids, 15. gewicht (afk), 16. eiken schors, 18. eer. 18. jongensnaam, 20. punthoed, 22. stok, 24. zwakke, 25. li chaamsdelen, 26. vogel 28. stengel, 29. achting. 30. boomloot, 32. groente. 33. voorzetsel, 34. zonder medelijden, 36. af- ïrnrfincf in schadelijk, 39. 'Slagerscentrum in Utrecht (Van onze soc.-econ. redactie) Op het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid is op het ogenblik het sulfietverbod weer in beraad. Dit verbod (om sulfiet in gehakt te verwerken) is door de vorige minister van sociale zaken uit het oogpunt van volksgezond heid ingesteld tot groot verdriet van de slagerswereld, omdat het gehakt daardoor minder lang be waard kon worden. Het onderzoek op het departement ge beurt naar aanleiding van een gesprek dat het dagelijks bestuur van het be drijfschap voor het slagersbedrijf on langs met de minister heeft gehad en waarbij werd aangedrongen op vernie tiging van het verbod of althans ver zachting in de zomermaanden. Het be stuur van het bedrijfschap verwacht bin nenkort een antwoord op dit verzoek, wanneer de studie ten departemente be ëindigd zal zijn. Naar de voorzitter van het bedrijfschap gisteren mededeelde, wordt voorts langs wetenschappelijke weg gezocht naar een vervangingsmid del van het sulfiet, dat dezelfde resulta ten heeft. Het bestuur van het bedrijfschap heeft gisteren voorts uitvoerig van gedachten gewisseld over de noodzaak van vlees- propaganda, in het bijzonder voor hel produkt spek. Nu de spekexport naar Duitsland langzamerhand vermindert er er op de binnenlandse markt iets meer belangstelling voor dit produkt wordt getoond, wil men de omzet door mid del van een goed gerichte reclame trach ten te vergroten. Het dagelijks be stuur van het bedrijfschap zal nog met nadere plannen voor een reclame-actie komen. Ter vergadering deed dc voorzitter mededeling van plannen om in Utrecht een slagerscentrum te bouwe de vrije organisaties het slagersproef station, de slagersvakschool en de kan toren van het bedrijfschap zouden kun nen worden ondergebracht. Thans kam pen al deze instanties namelijk met een gebrek aan ruimte. Een speciale commissie uit de slagersorganisatles zal bekijken of er mogelijkheden zijn dit plan. Voorts werd de vraag besproken of eiland in de N. IJszee, 13. dorp in Gcl- derl., 15. in delen gescheiden, 17. grote forse man, 19. schrijfkosten, 21. tel woord, 23. wilde haver. 27. rangtel woord, 28. stok met voettrede, 31. ont kenning, 34. halskwabbe, 35. aanwijzend 37. ontkenning (Eng.), 38. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 2. beton, 7. Sleen, poort, 9. steel, 10. mas, 12. eer, Dee, 15. aster, 17. avers, 19. op, e.k., 21 stoep, 24. trede, 26. arm, ara, 29. non. 30 trant, 32. sesam, galon, 34. salon. Verticaal: 1. Klaas, 2. bes. 3. enter, 4. opera, 5. Nol, 6. order, 10. massa, 11. stoom, 13. deken. 14. Essen, 16. Epe, 18. ver, 22. Trees, 23. Parma, 24. tan go, 25. donor, 28. ra, 30. tas, 31. tan. Advertentie ccn hatdige jplashc HUISAPOTHEEK MEENK'S POEDERS helpen I Er zijn Meenk's Poeder^ifci hoofdpijn, kies pijn. hoest, grijp,^■arrhcc, influenza, rhcumatick, koortsj^cid bij gevalle kou, periodieke pijnen aaz. enz. Verkrijgbaar Ieders 1 ccn handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. De ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland Frankrijk en West-Duitsland heb ben het plan midden april bijeen te komen om hun houding op de a.s. topconferentie Oost-West te bespreken. De minister^ zullen waarschijnlijk in Washington ver gaderen. I de in de slagerij overblijvende dierlijke vetten niet aan een chemische fabriek kunnen worden geleverd, die deze vet ten als grondstof kan verwerken. Daar door zou een economische bestemming kunnen worden gegeven aan een afval- I produkt, dat thans weinig oplevert. Naar de voorzitter van het bedrijf schap jn zijn openingswoord mededeel de, is de omzet van de slagerij in 1959 met vier procent gedaald. Peking beschuldigt Amerika en Japan Communistisch China heeft de Ver enigde Staten en Japan er van beschul digd een militair pact te willen sluiten ter voorbereiding van nieuwe agressie a oorlog en als bedreiging van Azic a de wereldvrede. Het communistisch Chinese ministerie an buitenlandse zaken heeft volgens ra dio Peking voorts verklaard dat het mi litaire pact wordt voorbereid oncjer voor wendsel van een herziening van het Japans-Amerikaanse veiligtieidsverdrag. „Dit is een buitengewoon ernstige stap die door de Japanse reactionairen en de Amerikaanse imperialisten wordt ge- kan worden gezien daan", aldus radio Peking. Ibleern Duitsland. hower geweest. Het betrof hier dere bespreking, op verzoek van de Rus, over Eisenhowers bezoek aan de Sow- jetunie. De Amerikaanse president derbrak een zitting van zijn kabinet 1 de ambassadeur te ontvangen. Uit Bonn wordt vernomen dat een zoek van Adenauer aan Washington overweging is. Gok zal Adenauer in voorjaar een bezoek aan Tokio brengen. Volgende week vertrekt de bondskanse lier naar Italië om besprekingen le voe ren met premier Segni. De meeste leden van de commissie van buitenlandse zaken van de West duitse bondsdag zijn het erover eens dat de laatste voorstellen van de mi nistersbijeenkomst in Genève over West- Berlijn niet bruikbaar zijn voor de top conferentie. Bonn blijft eraan vasthou den, dat de Berlljnse kwestie niet los 1het hele pro- reis, wanneer het niet dringend nood zakelijk is". In sommige streken in Engeland waren de grote wegen bezaaid met auto's, die niet verder konden wegens de meer dan een meter hoge sneeuw. In de met een ijsvlies overdekte straten in de steden gleden de auto's gevaarlijk en ijskors ten in de rails vertraagden de forensen treinen tot een slakkengang. Zware sneeuwval ontwrichtte in Po len het verkeer. In Warschau leverden sneeuwploegen een vergeefs gevecht tegen de sneeuw. Uiteindelijk slaagden zij erin enkele we gen in het centrum van de stad sneeuw vrij te maken In Zuid-Slavië werden vele wegen door sneeuwjachten onbegaanbaar. Te Morska Sobota, in Slovenië, werd een temperatuur van 27 graden onder nul ge registreerd. Tn de Adriatische-zeehavens Split en Sibenik viel voor de eerste maal in ver scheidene jaren sneeuw. De treinen in West-Duitsland onder vonden door zware sneeuwval en vorst tot zeven uur vertraging. Tussen Kiel en Lübeek bleven een vierhonderd auto's in de sneeuw steken. Het verkeer op de Donau ondervond last van pakijs. De krachtig^ wind boven de Noordzee noodzaakte kustvaarders een toevlucht in de monding van de Elbe en in Cux- haven te zoeken. In de Deense kustwateren wordt steeds meer drijfijs geconstateerd, hetgeen maakte dat een aantal kustvaarders een haven moest binnenlopen. In Denemarken zelf werd het verkeer door ijs en sneeuw ontwricht. Bankroof in Londen: buit 85000 pond Gewapend met niets anders dan een bos sleutels hebben dieven zich woens dagnacht toegang verschaft tot een bank in de Londense wijk Hackney. Kort daarna hebben wij het gebouw ver laten met een bedrag van 85.000 powd sterling, circa 900.000 gulden, aan bank biljetten. Het is de grootste bankroof InLon- den sedert vele jaren. De dieven maak ten geen enkel lawaai en verdwenen zonder enige wanorde achter te laten. De diefstal werd ontdekt toen de em ployees donderdagochtend op hun werk kwamen. Volgens de politie hebben de dieven kennelijk sleutels gehad van de bank, de kluis en ook van de brandkast, die zich in de kluis bevindt. Zij verlieten het gebouw onder me deneming van een actetas, waarschijn- Dm een deel van de buit te vervoe- De bank was gisteren normaal Brand in school In Roswinkel, gemeente Emmen, is gistermiddag de twee-klassige christe lijke school door brand grotendeels ver nield. De brand, die tegen vijf uur werd ontdekt, begon op de zolder vermoe delijk ddor een lekke schoorsteen en had tot gevolg, dat zolder en dak in dc as werden gelegd. De brandweren uit Emmer-Compascuum en Emmen had den door de gladde wegen en de sneeuw veel moeite dc brand te bereiken. Het schoolmeubilair alsmede de leermidde len kregen ernstige schade door vuur en water. Voorlopig zal er geen les ge geven kunnen worden. Advertentie Scherp simpel Gezonden naar 89 landen Vanuit Engeland is gisteren een film naar 89 landen gezonden, die in alle schrilheid de wan daden van de Nazi's toont. Men wil de verschrikkingen van de Nazi-concentratiekampen nog maals onder de mensen brengen als waarschuwing tegen de nieu we golf van antisemitisme. Een Britse verslaggever die de film in voorvertoning heeft ge zien, meende: „Zij zal de gevoe lens in de hele'wereld schokken." De film heet Swastika Menace. Zij begint met recente opnamen van de geschilderde swastika's in Keulen. Daarna springt het ver haal terug naar het verleden om de wreedheid van de antisemi tische hysterie, opgezweept door Hitler en Goebbels, in'volle wer kelijkheid te laten beleven. Het zijn meest opnamen van de me thodes die gebruikt werden om de Duitsers op te zetten tegen de joden. Verschrikkelijke afbeeldingen zijn te zien van onthoofde lichamen in Ber gen Belscn en Buchenwald, waar dui zenden werden vermoord. De beelden zijn opzettelijk opgenomen, vooral om jonge mensen, die geen flauw idee hebben van de gruweldaden uit de oorlog, besef bij te brengen over het verleden. Intussen wordt met klem tegenge sproken als zou in Engeland een anti- Duitse beweging zijn ontstaan, die tot gevolg heeft dat Duitsers in En geland worden ontslagen. De Westduitse veiligheidspolitie j heeft gisteren opdracht gekregen een volledig onderzoek in te stel len naar extremistische groeperin gen in de Bondsrepubliek. Het rap port zal worden overgedragen aan het ministerie van binnenlandse za ken met het oog op een verbod van alle Nazistische en Neonazistische organisaties. De eerste ministers van de tien West duitse staten hebben de incidenten in West-Duitsland gisteren diepgaand be sproken in een vergadering van de commissie van buitenlandse zaken van de Bondsraad. De ministers zijn vast besloten alle mogelijke maatregelen te nemen om verdere anti-semitische daden te voorkomen. De socialistische oppositie van West- Duitsland heeft opnieuw geëist dat minister Oberlander zal aftreden. Zij wil dat de Amerikanen het dossier Oberlander vrij zullen geven. De Christendemocratische partij heeft de minister in bescherming genomen. Er werd gisteren op gewezen dat Oberlander in de oorlog heeft bemid deld om te voorkomen dat joden zou den worden doodgeschoten. Uit Utrecht wordt vernomen dat op een bouwkeet een groot rood ha kenkruis is ontdekt. De politie neemt aan dat hier sprake is van een kwajon gensstreek. De dader is nog niet ge grepen. voordelig dat zijn diazo-kopieën! 105 - combine op aanvraag wordt de folder „Maak het u lichter - Tover met licht" u graag toegezonden door: N.V. Wed. «J. Ahrend Zoon N.V. Blikman Sartorlus en door de fabrikant: Chemische Fabriek L. van der Grinten N.V. te Venlo of haar servicekantoor Statenlaan 126, Den Haag VAN DER GRINTEN VENLO DEN HAA9

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5