Teststation van verkeer Omzetting van zout in zoet water nu rendabel Reder Gouda: Getij voor verlopen verre Landbouwplan voor de eérste.... visserij Euromarkt Hoe omè^CHlPEtt. 1959: Voor Zuid-Holland jaar van bezinning NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 12 JANUARI 1960 Israëlisch ingenieur vond methode (Van een medewerker.) TTET is niet onmogelijk, dat over enkele jaren het tekort aan zoet water in vele delen van de wereld zal zijn opgeheven. De in Israël woonachtige ir. Alexander Zarchin heeft nl. na uitvoerige experimen ten een methode gevonden, welke het mogelijk maakt op commercieel aanvaardbare wijze zeewater in zoet water om te zetten. Daarmee heeft ir. Zarchin een ontdekking gedaan, die zonder enige twijfel als een der belangrijkste van deze eeuw mag worden gekenschetst De methode wordt zeer streng geheim gehouden. Er is alleen bekendgemaakt, dat zij berust op het principe -van bevrie zing en verdamping. Het is de bedoeling, dat de methode nog dit jaar in Israël in praktijk zal worden gebracht. Men houdt er n ning mee, dat er in dit eerste jaar hoeveelheid zoet water van een mil. joen liter beschikbaar zal komen. Over een betrekkelijk gering aantal jaren zal de produktie dagelijks vierduizend miljoen liter drinkwater kunnen b> dragen. Dan zal elke liter van zout zoet omgezet water niet meer dc Dat het de Israëlische regering ern ls met haar pogingen zoveel mogelijk zoet water te verkrijgen heeft zij bewezen door het inschakelen va grootste waterspecialisten ter wereld, de Fairbanks Whitney Corporation i Ver. Staten, waarmee een contract gesloten voor de uitvoering van de ken, die nodig zijn om tot de omzetting van het zeewater te geraken. Er ral een zeer hoog bedrag moeten geïnvesteerd worden voor de bouw de noodzakelijke Installaties, die aai kust van de Middellandse Zee zullen verrijzen. Hoeveel geld in eerste instan tie nodig is is niet medegedeeld, maai aangenomen mag worden, dat het in de miljoenen guldens zal lopen. GEEN FANTAST Deze ontwikkeling is vooral door pre mier Ben Goerion gestimuleerd. Toi Zarchin twaalf jaar geleden in I arriveerde wendde hij zich al spoedig met zijn plannen tot enkele wetenschaps mensen en autoriteiten. Zij beschouwden hem als een fantast. Toen Ben Goerion ervan hoorde bood hij ir. Zarchin de ge legenheid aan zijn onderzoekingen ver der te werken. Op zijn order werden ir Zarchin laboratoria, instrumenten tenten enz. ter beschikking gesteld. Ben Goerion stelde zich op het standpui dat het alleszins verantwoord was w geld te besteden voor dit onderzoek, ook al zou dat niet onmiddellijk tot resulta ten leiden Het heeft tot vorig jaar geduurd, voordat gezegd kon worden, dat de mogelijkheid om op economisch v« antwoorde wijze zoet water te verkrijgi inderdaad aanwezig was. NIET GEMAKKELIJK Ir. Zarchin heeft een groot deel vi zijn leven aan zijn idee gewerkt en h is zeker geen toeval, dat hij tot zijn 01 dekking is gekomen. Gemakkelijk het hem beslist niet gemaakt. Hij is e zeer bescheiden figuur, wars van elke persoonlijke publiciteit. Toen vorige maand de Israëlische re gering bekendmaakte, dat zjjn onder zoekingen met succes waren bekroond en dat een overeenkomst was gesloten met de Amerikaanse maatschappij, kwam een groot aantal journalisten hem opzoeken in zijn eenkamerwoning in Tel Aviv. Hij verzocht de krantenmensen echter weg te gaan. Hij was n.l. juist begonnen met zijn avondgebed en daar na zou hij een gedeelte uit de Talmoed bestuderen. Dat vond hij belangrijkei dan al die publiciteit. EEN LEZING Alexander Zarchin werd in het jaa 1897 in de Oekraïne geboren als zoor van religieuze en zionistische ouders. Hij ontving een Joods-godsdienstig ding. Zijn algemene kennis vergaarde hij op verschillende Russische scholen Al heel vlug ging de belangstellin jonge student uit naar de nati OpPeen goede dag. nu ruim dertig jaar geleden, woonde Alexander Zarchin lezing bij in het Technisch Instituut Leningrad, gegeven door een poolvo die van plan was een winter doo brengen op een ijsberg aan de No VINDINGEN De man vertelde o.a. zich te realist dat hij aan vele dingen gebrek zou lij maar in ieder geval niet aan drinkw Installatie aan Middellandse- zeekust j zou nl. een stuk van een ijsberg laten smelten. Onder die lezing kreeg Zarchin een soort van ingeving de mogelijkheid te gaan onderzoeken van omzetting van Sindsdien heeft de gedachte daaraan hem niet meer losgelaten, al moest hij de loop van de jaren ook allerlei an dere werkzaamheden verrichten. Hij d in de loop van de tijd een ver- ird geleerde in de Sowjetunie. Tij dens de eerste wereldoorlog vond hij methode magnesium te gebruiken de produktie van lichte metalen. Hij liet zijn vinding registreren onder de letters IZLE. Het duurde niet lang of de Russische geheime politie was achter de betekenis van deze letters ge komen. Zij vormden nl. de beginletters van de eerste zin in het Hebreeuws uit Jcsaja 62 vers één: „Om Zions wil zal ik niet zwijgen en om Jeruzalems wil zal ik niet stil zijn, totdat hare gerech tigheid voortkome als een glans, en haai heil als een brandende fakkel". Wegens het bedrijven van zlonistiscni activiteiten werd ir. Zarchin veroor. deeld en naar Siberië verbannen. Vijf jaar moest hij daar blijven en zijn werk bestond uit het verrichten van weten schappelijke arbeid In die jaren dekte hij ook een methode om bitumen om te zetten in petroleum. In de tweede wereldoorlog werd ir Zarchin door het Rode Leger opgeroe pen. Hij kreeg opdracht in het water arm gebied van Turkmenistan te trach ten zijn ideeën over de omzetting zout in zoet water in praktijk te bren gen, ten behoeve van de daar gelegerde militairen. Het lukte hem wel, maar de methode was economisch niet rendabel. BEKROOND In het jaar 1947 zag ir. Zachrin kans uit de Sowjetunie te vluchten. Als arm immigrant vestigde hij zich in Israël. En daar zag hij ten slotte zijn werk be kroond. Zijn procédé is momenteel e van de zwaarst bewaakte geheimen v de staat Israël. Niemand komt er achli Toen kortgeleden de wetenschappelijke medewerker van een Israëlisch dag blad van hem wilde weten hoe de me thode werkte, glimlachte ir. Zarchin. En zjjn antwoord was slechts een variatie op het Bijbelwoord, waarvoor hy jaar in Siberië had moeten doorbren gen: „Om Zions wil zal ik zwijgen". Vijftien spelers voor Ned. mil. elftal Voor het Ned. militaire elftal, dat don derdag 14 januari in Luxemburg b(j kunstlicht een wedstrijd zal spelen tegen de militaire ploeg van het groot-hertog dom, zijn 15 spelers geselecteerd. De volgende spelers zullen de trip naar Luxemburg meemaken: Lagarde (Emma), Kik (Feijenoord), De Jong (DWS. A). De Groot (Hermes-DVS). Veldhoen (Feijen oord), Muller (Ajax). Vilerius (Sparta), Van Wijk (Volewijckers). Euwes (Blauw Wit), Bergholz (MW), Alma (Leeuwar den). Loo (Rapid JC), De Vries (Sparta), De Kreek (DFC) en Seelen (Ajax). Het is de tweede wedstrijd van Ned militaire elftal, voor de eerste ronde (groep 3) van het toernooi om het int. militaire voetbalkampioenschap. Schaatsenrijden Boris Stenin won in Rusland De 24-jarlge student uit Sverdlovss, Boris Stenin, is de Russische kampioen Schaatsenrijden 1960. Hij bleek met e< puntentotaal van 186.246 voor de vier a standen de sterkste klassementsrijder. De eindstand was: 1. Boris Stenin 186.246 punten, 2. Oleg Gontsjarenko 187.188 pnt., 3. Vladimir Gurov 188.281 pnt., 4. Vladimir Shilikovsky 189.030 pnt., 5. Viktor Kosichkin 189.080 pnt., 6. Valery Kotov 189.436 pnt. IJsclub de „Pandijk in Oosterhesse- len (drenthe) organiseert morgen, 13 ja nuari een nationale lange baanwedstrijd voor heren over 500. 1500 en 3000 meter. Visserij golven Gisteren kwamen behoorlijke besommingen uit de bus HET GETIJ voor de organisatie van verre visserij door Nederland op de gebruikelijke wijze, zoals bijvoorbeeld Engeland en West-Duitsland dit doen met elk ongeveer 200 zware trawlers, is verlopen". Dit is de me ning van de IJmuidense reder Dick Gouda in een artikel in De Visserij wereld. Er zijn thans twee typen fabriekstrawlers ontstaan: het type Fair- try (Brits) Pushking (Russisch), dat ruim 2400 ton meet en ruim f 8 miljoen kost, en het type middelgrote fabriekstrawler Carl Wiederkehr (West- Duits), dat 1000 ton meet en f 4 miljoen kost. Naar de mening van de heer Gouda verdient het in de vaart brengen van een fabrieksschip voor Neder land, althans van het middelgrote type, overweging, mits men zich eerst bewust wordt van de afzetmogelijkheden. Deze mogelijkheden zijn naar de mening van de heer D. Gouda echter dusdanig, dat men zich moet afvragen of men daarop nu speciaal activiteit in de produktiesector moet forceren. men inderdaad iets op het gebied ie verre visserij wil gaan doen, aldus de heer Gouda, dan dient men dit beslist niet te doen op het terrein waar men bijna tien jaar lang in afwisselende stem mingen naar heeft gekeken. Men moet de stap nemen naar het fabrieksschip. Van dit type staat het optimale echter nog niet vast. Zowel in het Engelse geval van de Fairtry-schepen als in het Russische ge val van tientallen fabrieksschepen tast men in het duister over de gezondheid van de rentabiliteit. In West-Duitsland zoekt men nu een weg via het midden type. Daarbij komt men volgens de heer Gouda tot een aantrekkelijk schijnende uitwerking, maar de waarheid ligt ook daar nog in het duister. commissie, de heer S. L. Mansholt, heeft tc Londen de hoop uitgesproken, dat de Euromarkt binnen zes jaar tot een ge meenschappelijke landbouwpolitiek zal komen en met ingang van 1961 een Euro pees fonds zal oprichten voor verbete ring van de landbouw. Hij lichtte uitvoerige voorstellen toe. om voortbrenging en vraag met elkaar in overeenstemming te brengen. Volgens de Europese commissie moeten de land- bouwvoortbrengselen in drie groepen cerdeeld worden- 1. Tarwe, grove granen, suiker en zuivel, daarbij zou een vrij uitvoerige inter ventie op de inwendige markten no dig zijn, benevens bescherming naar 2. Rundvlees, varkensvlees, gevogelte en c-ieren. waarvoor slechts zelden inter ventie nodig zou zijn, doch die ge steund moeten worden door bescher ming na.ir buiten. Dit laatste zou voor varkensvlees, gevogeltje en eieren nauw verband houden met de bescher ming van grove granen. a Fruit, groente en wijn. Hier zou kwa- kwaliteitstoezicht beslissend moeten zlin. af of de overheid nu een resultaat moet forceren. Als een nieuw project bijvoor beeld tegenover het verdu, drijfnetvisserij of de IJmuidense trawl- visserij? Voor beide geldt, aldus nog steeds de heer Gouda, waarom? Een grote behoefte hieraan od afzetgebied bestaat niet. Thans reeds wordt 3000 ton visfilet per jaar geïmporteerd uit Duitsland. En bij verre visserij bestaat een groot deel van de vangst uit roodbaars, waarvoor in Nederland een nieuwe afzet zou moe ten worden opgebouwd. En als een reder meent, dat hij het aan kan. aldus de heer Gouda, waarom dan niet op eigen kracht? Laat het echter niet als „hobby" waarvan eventueel de overheid gemeenschapde kwade kansen moeten nemen. Degene die de moed op brengt een dergelijk project te starten, moet volgens de heer Gouda alle gelegen heid krijgen. Die faciliteit dient objectief aan een ieder beschikbaar te worden ge steld, zonder zich over historische rech ten cn ervaring druk te maken. Als een dergelijke reder maar bekwaam kan wor den geacht! Nu een vriestrawler Dc heer Gouda heeft thans een vries trawler ontwikkeld, de Egmont, die het traditionele gebied in en om de Noord zee bestrijkt. Van eèn elementaire veran dering kan men volgens de reder niet spreken, hoewel er een nieuwe technische opzet is en een kostprijs van bijna 2 mil joen gulden. De overheid heeft medewer king inzake de financiering afgewezen. De reder draagt het technische en economi sche risico geheel zelf. De heer Gouda zegt ervan: of het slaagt en dan kunne' andere gegadigden het op eigen kracht ook ondernemen of het slaagt niet, in welk geval dit type niet langer een uit gangspunt is. Aan de maandagmarkt Er stonden ruim 10.000 kisten in de IJmuidense hallen voor de maandag- markt. Er waren dan ook vijf trawlers met ruime vangsten present, terwijl de kotter- en -oggervloot met 2000 kisten schol en 1600 kisten tong de vorige week eveneens goede visserij had beleefd in de P-boeien route. Bij de totale a voer waren 400 kisten schelvis. 800 ting. 225 gul en kabeljauw. 700 kool' 2200 verse haring. 1700 makreel. 300 div sen en 325 stuks stijve kabeljauwen. De prijzen voor de vis waren goed. lagen zij iets minder hoog dan eind vorige week. De grote aanvoer was de aanlei ding daartoe Zo daalde de tongprijs bij exportvraag tot tegen de f 2 top van f 3.60 per kg. De export grove schelvis af. De prijzen lagen daar tussen f 72 en f 64 per 50 kg. De haring van de Westkust was duur: f 40 tot f 32 en die van de Noordzee f 23-f 19. Makreel noteerde van f 18 tot f 12. De kletae middel schelvis was eveneens duur: f 64 tot f 48. Er kwamen bij deze vangsten prijzen flinke besommingen uit de bus. Wie er binnen waren Dat blijkt wel uit de besom de IJM. 9 Haarlem, welk oudje het nog best blijft doen als enige trawler VEM. Het schip voerde aan 110 kleine kisten verse haring. 1200 kisten vis, waar bij 310 haring en 440 makreels en besom- de f 33.900. De besomming van de KW. 135 Emma Wilhelmina was f 28.200 voor 1000 kisten vis, waarvan 320 koolvis, 180 haring 0 makreel. De reis van de laatste begon op 28 december; de Haarlem ging og een dag later naar zee. Van de trawlervloot waren verder bin- en: de SCH. 171 Cornelis Vroliik met 1400 kisten vis, waarbij 300 haring en 600 makreel; de IJM. 72 Beatrice met 1075 kisten, meest haring, makreel en koolvis; de SCH. 117 Onderneming III met 950 kisten haring van de Westkust. Voor vandaag aan de markt Ook de dinsdagmarkt zou druk worden bezocht. Er waren gisteren al vijf traw lers bekend: de KW. 82 Stadt Enchuysen 700 kisten vis; de IJM. 33 Thorina 1150 kisten; de KW. 122 Arie Ouwe- nahd met 1175 kisten vis; de SCH. 27 On derneming II met 1000 kisten haring van de Westkust. Voorts was de IJM. 15 Emma onderweg naar IJmuiden met 1250 kisten vis en 1ÖÖ kleine kisten haring. De vangst van de KW. 82 bestond onder andere uit 375 kisten haring en 13( kreelde IJM. 33 had ondermeer boord 450 kisten haring en 270 makreel en 160 wijting; de KW. 122 ondermeer 930 kisten makreel. De IJM. 15 had bij de 1250 kisten onder andere 620 kisten makreel en 350 kisten verse haring. En op de visgronden Een ongelijke maar tamelijk goede serij hebben de trawlers en trawlloggers de laatste dagen in de noordelijke Noord zee gehad. De vangsten per etmaal rieerden van 150 tot 400 manden vis, w bij meest makreel, schelvis, haring koolvis. De vangsten bestonden echter grotendeels uit haring. Er kwamer al wat trekmeldingen binnen: de Katwijk- se Albatros ving op een dag 200 manden haring, de Polderman haalde van 3 ken 250 manden makreel, schelvis ei ting scheep, en de Elie ving van één trek 60 manden vis. Van twee trekken haalde de IJM. 35 Postboy ook tweemaal 60 den scheep en de Katwijkse Francina meldde eenzelfde resultaat. De vangsten aan tong bij de P-boeien blijven goed. De dagvangsten variërer van 200 tot 400 kg tong en van 10 tot 11 mandjes schol en kleine wijting. Gasverstikking twee doden Het alleenwonende bejaarde echtpaar W. van den HerikJ. P. van den Herik- van Es, beiden 75 jaar oud, wonende te Sliedrecht, is door gasverstikking het leven gekomen. Buren vonden de man en de vrou de huiskamer. Het ongeluk is ont! doordat in de keuken de slang va gaskraan is losgeraakt. ISOORDWIJK Seinpost-toernooi Ook dit jaar is er weer een Seinpost- toernooi voor schaakliefhebbers. Er kun- tien spelers, de besten van Daniël Noteboom en de L.S.B., meedoen, maar limo is groter. Vandaar dat dit jaai als proef één of meer achttallen zullen worden gevormd in een B-groep. Gega digden kunnen zich opgeven bij J. J. Biesot, Karei Doormanlaan 3. Noordwijk. Dit geldt voor leden van D.N. en L.S.B. Gespeeld wordt op 26 en 27 januari en 2. 9, 10 en 15 februari Blijft voor 't land Met de buks werden de wisselmedail- les gewonnen door W. van Bohemen, 48 punten in de eerste klasse, P. J. der Ploeg, 44 punten in de tweede klasse van Loe, 39 punten in de derde klasse. Met K.5.O.: W. van Bohemen, 58 pun- m in de eerste klasse en P. J. van der Ploeg, 55 punten in de tweede klasse. Toneelavond In het Lido-bheater hadden de leden an de algemene bond van ouden van dagen een toneelavond. De heer W. Was- sink sprak een openingswoord. De toneel groep Margriet uit Haarlem voerde op „Waarom zweeg je zo lang?" Er was veel aandacht, heel veel plezier en lang durige bijval. Amateur-fotografen De vereniging van foto-amateurs ver gadert op de volgende data en heeft dan de bijgevoegde verplohte onderwerpen: 17 februari, structuurfoto; 16 maart, win terfoto; 13 april, tegenlichtopname en iel, rustfoto. Met tien deelnemers te een cursus voor beginners. De taris, de heer E. J. Vink, gaf voor lichting over de camera. Gecompliceerde aanrijding Op de Gooweg wilde een twintigjarige automobiliste uit Sassenheim een auto inhalen. Zij raakte daarbij een bestel wagen en kon daardoor twee fietsende meisjes niet ontwijken. Een van de meisjes, de zeventienjarige J. van Kam pen, Noordwijkerhout, werd gewond. De bestelwagen en de personenauto werden flink beschadigd. Postzegelverzamelaars Voor het eerst in dit jaar vergaderde de afdeling Noordwijk van Philatelica in De Zeeleeuw onder leiding va heer W. Beukers. Deze sprak zijn beste en voor het verenigingsjaar uit en vertelde van bezoeken aan zustervereni gingen. De jeugdafdeling Jong Philate lica heeft een bloeiend bestaan. Op 20 januari houdt deze groep een jaarver gadering in het Lido-theater. De heren D. Durieux en A. Noordei graaf werden benoemd tot lid van d kascommissie. Onder leiding van d heer Th. Beurse werd een postzegelvei ling gehouden. Bij de rondvraag werd naar een vaste ruilavond geïnformeerd Het bestuur is diligent bij het vinden naar de geschiktste oplossing. Commissie adviseert Maximum-snelheid op buitenwegen Door de veiligheid op de buitenwegen te verhogen zal de commissie veiligheid wegverkeer waarschijnlijk binnenkort een advies aan de raad voor de ws staat uitbrengen» over het instellen maximum snelheden bulten de bebouw de kom. De commissie zou de volgende gr 120 km voor wegen met gescheiden rijbanen, ongeacht het aantal wegstroken 90 km voor vierstrookswegen zonder gescheiden rijbanen. 80 km voor alle andere autowegen. Internationale prijs voor Hella Haasse Helle Haasse, die voor haar roman „De Ingewijden" in 1958 de eerste prijs ont ving van de Nederlandse Atlantische Commissie, is nu ook door de internatio- jury uitverkoren voor de Internationale Atlantische prijs voor het literaire boek De pijs, die de Atlantic Treaty Associa- Helle Haasse en haar uitgever REILEN CN ZEILEN LAARDERKERK I OMMENKERK 1 George Fredertlc COMMISSARIS DER KONINGIN opening recht gedaan aan historie en zei dc commissaris der Konin- J- Klaascsz, vanmorgen bij de an dc vergadering van Provin ciale Staten, toen hij kon mededelen, dat by koninklijk besluit de beschrijving van het provinciewapen is goedgekeurd en dat aan het wapen dc spreuk „Vigilate Deso Confidcntes" (Waarzaam, vertrouwend op God) is toegevoegd. Mr. Klaasesz merkte voorts op dat 1959 een jaar is geweest van bezinning, studie en rapporten, voorspellingen en verwach tingen. Het probleem van de Haagse agglomeratie ligt er nog steeds, zonder dat er in 1959 op dit terrein iets is ge- zal uitreiken, bedraagt 700 pond sterling I schied- Niet alleen Den Haag. ook de pro- 7400). De uitgever van „De Ingewijden" vineie betreurt dit. Spreker hoopte dat is Querido in Amsterdam. I in 1960 een. beslising zal vallen. Goede ogen, al of niet met behulp van een bril, en een goed gebruik ervan zijn absolute voorwaarden om aan het wegverkeer te kun nen deelnemen. In 't bijzon der geldt dit wel voor de automobilist, die, vergele ken met andere weggebrui kers, dikwijls sneller moet reageren. Daarom is de ogentest, die als eenvoudig proefje voor het behalen van een rijbewijs is inge last. in feite een farce. Zij mag dan sommige exame- nandi ervan kunnen over tuigen. dat er een bril moet worden aangeschaft, een verfijnde controle is zij ze ker niet, daar oogstand, dieptewaarneming, kleurge voeligheid en wat dies meer zii niet worden opgemeten. De Technische Überwa- chungsverein te München is na een onderzoek naar de ge steldheid van de ogen van ongeveer vierduizend auto mobilisten tot de conclusie gekomen, dat in 1956 bij 10.7 procent van de onderzochte weggebruikers de toestand van de ogen bepaald onvol doende was, terwjjl dit per centage in 1957 zelfs 12.1 be droeg. Soortgelijke ervarin gen zijn in Frankrijk opge daan. Het Franse Verbond voor Veilig Verkeer, La Prè- vention Routière, heeft bij re cente proeven te Parijs erva ren, dat onder de automobi listen, die een bril dragen, er dertig veertig procent zijn, die door verkeerde glazen keken, of wel glazen, die niet een optimum aan „wegbeeld" garandeerde. Het is daarom verheugend, dat het in Utrecht zetelende Verbond voor Veilig Verkeer een mobiel ogenteststation voor weggebruikers heeft la ten bouwen, dat gistermiddag in Dordrecht ten doop werd Het ogenteststation van het Verbond voor Veilig Verkeer, dat gisteren zijn tournee door Nederland is begonnen. gehouden. De wagen zal wor den geïncorporeerd in de propaganda-tourneedienst van het Verbond, die steden en dorpen afreist met het doel de verkeersveiligheid te pro pageren. In twee jaar zal hij heel Nederland rond zijn ge weest en het is te hopen, dat het merendeel der wegge bruikers zich dan aan de kos teloze ogentest heeft laten onderwerpen en de verstrekte adviezen ter harte heeft ge- APPARATUUR bedieningspersoneel ook zal kunnen slapen, worden in to taal vier proeven genomen. De eerste, de zgn. Orthome- tertest, is bedoeld om ge gevens betreffende de ge zichtsscherpte, de oogstand, de afstand- en dieptewaarne ming en de kleurgevoeligheid te verzamelen. Men moet er een blik in werpen en diver se figuren onderkennen, waar na kan worden nagegaan, of de examnandus voor de be oordeling voldoende, beden kelijk of onvoldoende in aan merking komt. Met de zgn. Nykto-test kan worden gecontroleerd of de ogen op de juiste wijze en binnen de daarvoor toegesta ne tijdslimiet na verblinding door een „tegenligger" ac commoderen. Verblinding wordt op verantwoorde wijze gesuggereerd door een in tijdsduur variabel en Iel lichtschijnsel, dat op de ogen wordt geworpen. De derde proef betreft de breedte van het gezichtsveld, dat van uitermate groot be lang voor het wegbeeld 19. Er wordt een zgn. Perimeter voor gebruikt, een apparaat, dat er als een hoofdstel van een paard uitziet en in de let terlijke betekenis van bel woord nagaat, of de wegge bruiker misschien oogklep pen draagt. De Reaktiesnelheid-test ten slotte, is de vierde en laatste proef. Gecontroleerd wordt, of de proefpersoon binnen de daarvoor toegemeten tijd re ageert op bepaalde optische signalen door het gebruiken van gas-, rem- en ontkoppe- lingspedaal. Om de werke lijkheid zo dicht mogelijk ie benaderen, wordt daartoe achter een autostuur plaats genomen. Uit verkeersveiligheidsoog- punt moet deze nieuwe actie van het Verbond voor Veilig Verkeer zeker worden toege juicht. Het bezwaar, dat aan dit overigens voortreffelijk initiatief kleeft, is echter, dat men statistisch materiaal verkrijgt in de namen van dc proefpersonen is het Ver bond niet geïnteresseerd! -, hetwelk voor Nederland niet representatief kan worden geacht. Het testen geschiedt immers op een vrijwillige ba sis. Aan de ene kant zal het teststation weggebruikers aantrekken, die van goeden wille zijn en van wie een deel vermoedt, dat de oog arts moet worden bezocht, aan de andere kant zullen er minder-serieuzen zijn, die „ook wel eens" willen zien, ol ze de proeven kunnen door staan of niet. Het ware dan ook be*er geweest, dat deze ogentest. of althans een deel ervan, in het rij-examen was ingelast, temeer daar het Verbond de proeven als van het grootste belang voor de verkeersvei ligheid betitelt. Zeker is in ieder geval, dat de Veilig Verkeersmensen m Nederland hier net zo over denken en dat zij door middel van de resultaten van net nieuwe mobiele teststation naar een zwaardere ogentest voor kandidaten voor het rij- Over de grenswijzigingen zeide hij dat die met de provincie Utrecht nog in studie is en dat ten aanzien van Noordbrabant en Gelderland de eerste stappiyi zijn ge- Bij de algemene beschouwingen over de begroting voor 1960, die hierna aan de orde kwamen, zei de heer H- van Es (soc.) zich niet te willen bemoeien met het cij fermateriaal, maar aandacht te vragen voor de bewoonbaarheid van dit gewest. Wat is het college bekend, zo vroeg hij, over de vestiging van een hoogovenbedrljf en wat denkt het college van gedeputeer den te doen om de schadelijke uitwerking van zo'n bedrijf op te vangen? Ook drong hij aan op spoed met de streekplannen, opdat de gemeentebesturen die de ge meentelijke plannen daarop moeten af- Jhr. mr. dr. O. F. A- H- van Nispen tot Pannerden (kath.v.) zeide verontrust te zijn over een persbericht dat de bouwacti viteit in het westen zal worden afge remd Beschikt het college over inlichtin gen ter geruststelling? Wanneer kan de woningtoewijzing worden tegemoet ge zien en wat zyn de verwachtingen? Voorts vroeg jhr. Van Nispen de voorgestelde subsidieverlaging met vijf procent voor verpleging van geesteszieken in twee etappes van tweeëneenhalf procent door te voeren. Beurs van New York Amsterdam New York v k 11/1 v k 11/1 Itcfi Topeka 25% 25»/. 26% 26V. 16»/. 16'/. 16'/» 114',i 115 114% MO»/» Monig Ward U S Rubber U S Steel Westinghouse ged laten - Laten t ex dir. 108x 107% 109 106 38% 37»/. 371^ 36% 23(4* 23 R 23 fsVt 30% 1 108% 109 106 34 64A 65% 64«i

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6