ET EEN HANDVOL PAS VERSCHENEN BOEKEN Walawip als schatgraver ZONDAGSBLAD ZATERDAG 9 JANUARI 1960 Mr. Maarten Hoilert had zijn verhaal beëindigd. Hij sei laconiek: En dat was het dan, en hq zweeg. In het gezelschap viel een diepe stilte. Niemand van ons sprak een woord. Maar we dachten allen hetzelfde: bestaat er in het leven een toeval, of gebeuren de dingen zoals zq. volgens een tevoren vastgesteld plan, moeten gebeuren? Die vraag had ons de hele avond beziggehouden. We hadden allen onze mening daar over gezegd. Er waren er onder ons, die zeiden, dat „men in het leven kon spreken van een samenloop van omstandigheden" en dat ,,het toeval niet geheel was uit te sluiten". Mr. Maarten Hoilert had daar tegen stelling genomen, heftig zelfs. En om te be wijzen, dat hq het gelijk aan zijn kant had, deed hij het verhaal, dat hierna volgt, een simpel verhaal, zonder clou, een verhaal over vier mensen, die op een willekeurige avond in een willekeurige week bij elkan der werden gebracht. Vier mensen, die nooit van elkander hadden gehoord en wier levens elkaar, naar zij dachten, nooit hadden gekruist. Ik vertel het u verder, opdat u moge weten, dat het, naar de mens gesproken, vreemd kan gaan in het leven. DE AVOND was gevallen. De stad lag gevangen In het donker van de nacht. Het was vrijdagavond, zes uur precies. In een restaurant in de binnenstad zaten aan een tafel een vrouw en drie mannen i dokter Jeanette van der Hoop, een kinderarts met een gevestigde reputatie, mr. Maarten Hoilert, een advocaat en procureur, die er in korte tijd In was geslaagd een briljante carrière op te bouwen, Willem van Dam, een voormalig bediende op een scheepvaartkantoor, nauw had genomen met de gelden van zijn die het niet Frans van Steenderen, een student In de economie, >rofessoren beweerden, dat hij veelbelovend was. ir. Hoilert, als we elkaar op straat waren tegengekomen el kander zonder meer zijn gepasseerd. Maar die avond kwamen we met elkander in contact, omdat het in het restaurant ra zend druk was. Kort na elkaar kwamen we binnen en een van de diensters bracht ons naar de ene tafel, die nog vrij was. HIJ ZEI: In het begin keek ieder van ons recht voor zich uit, niet in het minst geïnteresseerd in de ander. Er ont stond een traag gesprek toen ik voorstelde voor ons vieren dezelfde maaltijd te laten serveren, maar meer dan wat schaarse woorden over het weer werden er niet ge wisseld. Toen noemde ik mijn naam en de anderen noemden de hunne. Dat brak het ijs. De conversatie werd levendiger en te gen het einde van de maaltijd slist EEN KORT VERHAAL DOOR H. J. WAALWIJK ik wel vertellen, dat mijn boze bui is ge zakt en dat ik tegen de broer van die vriend niet de minste wrok meer koester. Het zal er wel van komen, dat ik straks met hangende pootjes mijn verloofde ga bellen en haar mijn verontschuldigingen aanbied, en dan zal de zaak wel -J- i geanimeerd gesprek gewikkeld. t wij. bij elkander gebracht het toeval? of zit er achter onze ontmoeting een be doeling? Naar ik uit onze gesprekken heb opgemaakt heeft geen van ons deze avond iets te doen. We zijn allen vrij verplichting jegens anderen Waarom i niet bij elkander blijven? Ik i in een flat hier vlakbij. Ik nodig u avond uit mijn gast te zijn. Maar ik heb een voorwaarde: we zullen elkander ver tellen wat er de laatste 48 uur in ons le ven is gebeurd om althans te trachten de achtergrond te ontdekken van ons «amen- 11 Dr. Jeanette van der Hoop. zei Maarten Hoilert, was de enige, die probeerde zich van het voorstel te distanciëren. maar toen de beide anderen zich er mee verenigden, enigszins geamuseerd, stemde ook zij toe. TV/TE MR. HOLLERT kent. weet. dat hij een >V man is. die de kunst verstaat een ieder op zijn gemak te stellen. Hij weet sfeer te scheppen en hij is een voortreffelijk 5astheer. En het was dan ook geen won- er, dat zijn gasten zich in een minimum van tijd thuis voelden in zijn geriefelijk ingerichte flat, gelegen op de negende laag van een gebouw van veertien verdiepin gen. Van begin af aan. vertelde mr. Hoilert. Ïedroeg ieder van hen zich ongedwongen, erst bewonderden mijn gasten het uit zicht op de stad. dat altijd boeiend is. Daarna bekeken ze mijn schilderijen, en ten slotte mijn boekerij. Toen zochten ze zich een plaats. Van Steenderen, de stu dent. lag lui achterover in een leren club. een been nonchalant over de leuning ge slagen. Dokter Van der Hoop zat in de vensterbank naast Van Dam, en Ik pre senteerde sherry en port en sigaretten. Toen iedereen zijn glas had en zijn si garet releveerde ik nog eens in het kort de bedoeling. We kunnen In onze ontboeze mingen heus wel eerlijk zijn, zei ik, want als we straks uit elkaar gaan zien we el kander vermoedelijk nooit meer. Wij, men sen. zijn als schepen in de donkere nacht. We varen elkander voorbij, ieder naar een eigen bestemming, ieder met een eigen la ding en ieder altijd met de kans op een bepaald ogenblik machineschade op te lo pen. Hoewel het de gewoonte is dames voorrang te verlenen, wil ik vanavond eerst het woord voeren. Een gastheer be hoort het eerst voor de dag te komen met zijn fouten en gebreken. TK ZWEEG een ogenblik voor ik begon en 1 ik keek de kring rond. Ik zag. dat dok ter Van der Hoop nerveus aan haar si-, garot trok. Van Dam steunde het hoofd m beide handen en de student staarde met nietszeggende ogen naar het plafond. Ik had. zei mr. Hoilert. 's morgens woor den gekregen met mijn verloofde d:e me vertelde, dat ze de vorige avond met de broer van een vriend een concert had bij gewoond Vermoedelijk omdat ik door mijn drukke werkkring wat uit mijn humeur was begon ik tegen haar op te spelen. Ik zei. dat het voor een verloofd meisje geen pas gaf met anderen dan met haar verloofde uit te gaan. en hoe gaat dat dan met zul ke gesprekken. van het een kwam het an der. we slingerden elkaar allerlei verwij ten naar het hoofd en het slot was. dat ik haar beloofde die vent met wie ze het concert had bezocht een pak «laag te zul len geven en dat tk daarom zijn naam wilde weten. Ze weigerde me die naam te noemen Ik ben daarop boos het huis uitgelopen, heb de hele dag door de stad gesjouwd en kwam tegen zesuur in het ~J.i hrtnwor hart en trof T. Hoilert verder, onderbrak mijn verhaal. De student was opgesprongen en sloeg zich met beide handen op de knieën. We ke ken hem allen verbaasd aan, niet anders denkend, dan dat hij plotseling zijn ver stand had verloren. Hij scheen maar niet tot bedaren te kunnen komen, en dr. Van der Hoop stond al op om naar hem toe te gaan. toen hij plotseling tussen een paar lachbuien door uitriep: Dat is de grootste mop. die ik ooit heb meegemaakt. Neem me niet kwalijk, meneer Hoilert. maar de man, met wie uw verloofde gisteravond uitging, ben ik. Natuurlijk, nu herinner ik me uw naam weer. Ze heeft die ge noemd. Ze zei: Ik ben verloofd met mr. Hoilert. en ze vertelde me nog, dat ze erg trots op u was. Ik ontmoette haar bij mijn hospita. Ze heeft, als ik het goed heb. een beetje toezicht op het gezin daar Nog al een trieste geschiedenis. Haar man schijnt zich vergrepen te hebben aan gel den van zijn baas en heeft daar een paar jaar voor gekregen. Het fijne weet ik er niet van. maar in elk geval: de man zou vandaag thuiskomen en uw verloofde had iets te maken met die thuiskomst. Enfin, ik ontmoette dus uw verloofde en na tien minuten wisten we, dat we gemeenschap pelijke kennissen hadden en zo vanzelf haast nodigde ik haar uit 's avonds met mij naar het concert te gaan. En ik moet er bij zeggen, dat ze eerst had verteld, dat haar verloofde, u dus. het zo druk had. dat hij nooit tijd kon vinden om een con cert te bezoeken, terwijl hij wist. dat ze dolveel van concerten hield. Maar als u mij een pak slaag.. verloofde in dat gezin een oogje zeil te houden en zonodig financieel bij te springen. Ik zei Van Dam dat, vervolgde mr. Hoi lert. En ik vertelde hem ook welke zaak mij omstreeks die tijd zo in beslag nl. de zaak, waarover de kranten vol heb ben gestaan, die van de moord op de Arn hemse garagehouder. Zoals u weet. werd en wordt daarvan een jong student be schuldigd, die in eerste instantie is veroor deeld tot 12 jaar. maar die in hoger be roep is gegaan en in hoger beroep, dat kan ik u wel zeggen, zeker vrijspraak kan krijgen omdat intussen nieuwe feiten aan het licht zijn getreden, die hem moedelijk wel van alle blaam zullen veren. De zaak is op het ogenblik nog in onderzoek, maar ik denk, dat u morgen of overmorgen wel meer daarover in de krant kunt lezen. Ik had dus.. Hoilert, sprong U zegt: ik denk, dat u binnenkort daarover meei in de krant zal lezen? Ik weet het zeker. De student is mijn neef. Ik weet. dat hij onschuldig is. Ik weet ook, wie de schul dige is maar die is niet meer te be reiken. Anderhalf jaar geleden heb ik ge tracht met u in contact te komen. Het mocht niet lukken. U had het te druk, wilde niemand ontvangen, u vond mij toen zo onbelangrijk, dat u zich zelfs mijn naam niet meer herinnerde, toen ik mij voorstelde. Met alle stukken ben ik van daag naar u toe gegaan. U was niet op uw kantoor. Morgenochtend, zei uiw secre taresse. Daarom besloot ik vannacht hier te blijven om de kans niet te lopen, dat u morgenochtend vroeg op reis zou gaan, of wat dan ook. Toen het zes uur was, besloot ik ergens te gaan eten. Ik liep een willekeurig restaurant binnen en werd naar een tafel gebracht, waaraan u kort daarna plaats nam. Ik vraag me af, of dat alles toevallig is. had ■piJ| JD; het dan, en zweeg. En wij zwegen, we dachten allen hetzelfde: Was deze ont moeting toevallig, gebeurt er in het levi wel eens wat toevallig, of zit achter elke ontmoeting, achter elke samenloop omstandigheden een betekenis? Zonder Pardon, door Marie Has, die al op haar naam heeft staan, ..De brandende lamp". Hoofdfiguren zijn Sander van Hoe velaken, een jong predikant, en Lucie van Suylekom. die door San- bundig vrolijke Franse episoden. Een knap boek over het Europa voor de eerste wereldoorlog. Pardon van de Dordtse schrijfster ders familie niet als schoondoch- wordt geaccepteerd, omdat zij lichamelijk gebrekkig is. Hun hu welijk brengt verwijdering tussen oSander en zijn ouders, maar later "vernietiging volgt. Hij weten beide partijen zich met el- kaar te verzoenen. Al is dit gege' Marie Schmitz gaat. De hoofdper soon in deze roman. Taco Tuin- stra. een jonge dokter, ervaart dat op onrecht gebouwd werk der pardon vernietiging volgt geniet aanzien, omdat hij middel zou hebben gevonden de rheuma te bestrijden. De jon- gffeel, ge dokter is zich er echter bewust, dat niet hem, maar reeds overleden vriend de had moeten toekomen. Innerlijk raakt hij hierdoor geheel uit het Sjouke Sjaerdema, door Jan Jagersma. Uitgave Zomer Keuning, Wageningen. De brug komt klaar, door Mien van 't Sant. Sterreeks. Uitgave G. F. Callenbach, N1J- kerk. Een aardig, vlot geschreven meisjesboek, dat in de inmiddels al terecht populair geworden Sterreeks is verschenen. De intri ge is wat versleten (,,Zal de af stand tussen het dappere boeren- die meisje en de rijke scheepsbou- niet direct ori- speelt in het Friesland van de Mid- werszoon te groot zijn?Onover- Van Dijk-Has deleeuwen en heeft tot achtergrond maar de opzet lakkende vertel- de strijd van de edelen, Schienn- het verhaal getuigt toch wel gers en Vetkoper» om de vt.jheid originaliteit De bouw *-- hun gebied - di. v,n de brug tussen Gorinchem tenslotte bekent hij zijn schuld. Zijn trotse vrouw ver laat hem en als de oorlog uit breekt komt Taco Tuinstra om bij het illegale werk. De kliniek, zijn levenswerk, dat op een basis van onrecht tot stand was gekomen, Itijd wel te boei- Zij, die een goede Christelijke lan zoeken, moeten dit boek be- Bourgondiërs. De schrijver had Een erfenis door Sybllle Bed ford. Vertaling Clara Eggink. Uitgever: H. P. Leopolds Ultge- voelt versmy. N.V. Den Haag. Bij Zomer Keuning te Wage ningen verscheen van de hand ge J van Jan Jagersma de historische roman „Sjouke Sjaerdema'^™ speelt in het Friesland J oviiicwi° het Vertiaal'getuigt toch "wel de vrijheid originaliteit. De bouw de brug tussen Gorinchem Land van Heusden en Altena en een motel (actuele zaken dus) spelen er een belangrijke rol ln nodige s; aantal z boeiende gegevens waarop hij zijn verhaal kon bouwen, toch Zoals karakteriserende lijnen zijn ont- heeft gemist. Hij liet zijn kansen wordt vernietigd. Marie Schmitz werpschets maakt, schreef Sybil- onbenut om er eer J- - is er bijzonder goed in geslaagd ie Bedford deze roman, die thans menselijk verhaal i de innerlij- in eerste druk in Nederland H 'ém *wi ke strijd van de jonge dokter schenen levend echt te maken. Zijn figuren worden net niet bloed- zijn stijl heeft teveel ;eeft voorts schrijfster typeert, op vaak journalistiek karakter, waardoor Opnieuw verscheen i karakters geestige wijze, tal van figuren uit dit boek het niet verder brengt pe druk De oude sprookjes, door J. Riemens Reurslag. Tweede kope druk. Uitgave Hollandia, i goedko- in de verschillende andere per- de tijd rond de eeuwwisseling, dan een stuk >nen, die in dit boek voorkomen. 7.0als zij leefden in verscheidene - xi-i delen van Duitsland. Rake en bij- De brandende lamp, ««por Nel- zonder knappe schilderingen zon- .vaJ! P'Jk;Has- Uitgave J. H. der franje zjjn het, met contras ten als de Berlijns-Joodse bluf- geldaristocratie, de op de grens wat bredere van seniliteit verkerende landeige naars in Zuid Duitsland en de uit- Kok N.V., Kampen. Als vervolg op „Vergeef ons on ze schulden" en „Gelijk ook wij vergeven" schreef Nelly van Dijk- dit boek. De tweede lectuur en dat uitgave in zo korte tijd bewijst de echt jammer wijl de schrijver grote belangstelling. De opgeno- alle middelen tot zijn beschikking men sprookjes zijn dan ook alle had een sublieme roman te schep- boeiend; bovendien zijn ze op een pen. Niettemin geeft dit boek ons voor kinderen aannemelijke wijze redelijke hoop dat straks een verteld. De illustraties zijn van bredere schrijverservaring Toby Vos, Judith Kruys, Jos Ru- Jagersma zal resulteren in ting, Henk Kabos en Jan de Gruy- betere prestatie. ter. DOOR THEA BECKMAN (Vervolg) .Geld!" juichte hij. Het was een onaanzienlijk koperen geldstukje, dat mis schien jaren geleden over de vloer was gerold en in eer spleet verdwenen. „Nog meer geld", kondigde Walawip aan en stak op nieuw zijn hand in het gat. Een tweede munststukje kwam tevoorschijn. Daarna niets meer. „Is dat alles?" vroeg de moeder angstig. Walawip knikte en speelde met de muntjes. „Is er werkelijk niets meer? Zijn er dan geen gouden en zilveren daalders?" vroeg zijn vader ontsteld Walawip wierp een onverschillige blik in het gat en over de vloer en schudde het hoofd. „Meer is er niet", zei hij rustig. Toen begon de moeder te huilen. Ze dacht aan de kapot te vloer, die weer gemaakt moest worden. Dat zou geld kosten, veel méér dan de twee losse centen die Walawip had gevonden. Dat zou., och, verdriet., dat zou haar héle zilveren gulden kosten, die zij zo zuinig had bewaard voor zijn verjaardag. Zo kwam het, dat Walawip ook op zijn zevende geboortedag geen geschenk kreeg. Maar toch was hij vrolijk. Hij speelde met een afgedankte torenhaan, die geen staart meer had en zong het hoogste lied. Iedereen was er nu wel van overtuigd, dat Walawip wer kelijk de gave bezat, de schatten in de grond te zien. MaaT helaas, in het dorpje waar hij woonde, bleek geen enkele begraven schat te zijn. Dikwijls liep zijn vader met hem over het veld en vroeg dan elke tien meter: „Walawip, zie je nog niets?" En dan antwoordde Walawip: „Neen vader, niets." Toen besloten zijn ouders, dat Walawip de wereld in moest gaan. Ergens in de grote wereld zou toch nog wel een begraven schat liggen, waarvan de mensen het be staan reeds lang vergeten waren. Walawip met zijn bijzon dere ogen z.ou die schat kunnen zien en opgraven. Steenrijk zou hij dan terugkomen. Ja. Walawip moest de wereld in! De jongen vond het best. Hij was intussen vijftien jaar ge worden en heel nieuwsgierig hoe de grote, wijde wereld er uit zag. Dus knoopte hij een pakje aan een stok, die hij over de schouder droeg en zei zijn ouders vaarwel. ..Kom gauw weer terug, mijn jongen", weende zijn moe der. „Ja. maar niet zónder schat", waarschuwde zijn vader. Walawip wuifde vrolijk en ging op pad. Hij liep de hele dag en bracht de nacht onder een boom door. Toen hij bij het ochtendkrieken wakker werd, zongen de vogels rechl boven zijn hoofd. Walawip haalde zijn laatste boterham uit zijn rode zak doek en begon met smaak te eten. Beste neven en nichten, Allemaal hartelijk bedankt voor de beste wensen, die jullie me stuurden voor 1960. En nu weer hard aan de slag op school. Jullie vonden het natuurlijk heerlijk om weer naar school te gaan. De maand december is altijd een gezellige maand, maar nu moe ten we weer een jaar wachten. De meeste van jullie hebben van de oliebollen gesmuld, heb ik wel uit de brieven begrepen. Ver schillende nichten en neven hebben nog niet geschreven wanneer ze geboren zijn. Schrijven jullie het nu allemaal? De hoofdprijs krijgt El lie de Lorm. De troostprijzen krijgen toegestuurd Pimmy van H ale m, J op ie Huisman en M ar tien Kamerling. Eén van de nichtjes maakte een gedichtje, waarin ze de op lossing van de puzzel heeft verwerkt. De jager liep in 't bos En schoot met zijn geweer Zo pardoes He, Haasje uit? Geweldig, dat Jij Wat leuk. dat jij bij je vriendin in Molenaarsgraaf hebt gelogeerd, Annie van Vnlgenc ■ek verder) ooor mooie Jeugdherinneringen 11 IIIIIIB Bill lllllllil lil IR antwoorden. Daarom lachte ik maar wat, en ik vroeg of dr. Van der Hoop haar verhaal wilde doen. Maar plotseling stond Van Dam op. Hij zei: Ik moet wel voor rang hebben, want ik heb er een flauw vermoeden van. dat ik de man ben van de hospita van de heer Van Steenderen. Ik heb nl. anderhalf jaar gezeten, omdat ik heb gefraudeerd. To Intussen kan morgen vroeg. Maar ik heb niet de moed kunnen opbrengen naar huis te gaan. Ik wilde eerst nog een rekening vereffenen. Die fraude, waarover ik sprak, was niet zo groot als werd vermoed. Het is nog al oen Ingewikkelde geschiedenis en ik zal er u niet mee vermoeien. Maar er was een advocaat, die me de gevangenis had kun nen besparen. Als hij bereid was geweest zich met mijn zaak bezig te houden. Hij wilde echter niet. Hij zei tegen mijn vrouw, dat hij het te druk had. Maar er zat wat anders achter. Hij was de zwa ger van mijn directeur en die stak er een stokje voor. dat een bekwaam rechtsgeleer de mijn pleiter werd. Ik heb dat die ad vocaat nooit vergeven en daarom wilde ik hem vandaag op zijn kantoor opzoe ken. Maar hij was er niet. De hele dag niet. en ten slotte nam ik mezelf voor naar huis te gaan Eerst wilde ik echter wat eten en daarom hebt u mij ont- r'EN hy zich voorstelde, zei mr. Hoi lert. kwam zün naam me al bekend voor. maar ik kon hem toch niet, wat je noemt, thuisbrengen. Maar ineens wist ik het weer Ik had inderdaad geweigerd hem te verdedigen, niet. omdat zijn baas mijn zwager was, maar omdat ik op dat mo ment een andere zaak had. die al mijn aandacht bezighield. Het enige wat ik kon doen want er waren zeer veel verzach tende omstandigheden was mijn confrère verzoeken alle pogingen in het werk te stellen om te trachten hem buiten de ge vangenis te houden Dit lukte niet. Ik had daar wroeging :L- J- J~* Zoals die kleine van u lacht, lacht er geen kind ter wereld en de behendigheid, waar mee hij u de poeder bus uit de handen schopt, Is een wonder mlnlatuur-Joch (-meis je). U kent de gebaar tjes, de maniertjes, de lachjes van uw kind precies. Maar kunt u zich alles wat u nu ontroert, over zeg dertig Jaar nog herin neren? Trouwens vol gende week Is uw kind een maand nog weer anders. Dat kunt u nooit allemaal onthou den. Zoals uw kind nu Is, is het alleen van- daarom i foto die omdat ik meende, dat reeds doet glimlachen „weet je nog?" en die over dertig jaar onbe- Een „levensreporta- woord te gebruiken van uw kind is zowel voor uzelf als voor het kind op den duur een kostelijk bezit. Heus. we spreken uit ervaring. Onze drie kinderen worden meer dere malen per week op de kiek gezet en reeds nu ontlokt het album verrukte kreten Kinderen fotografe ren is werk van vader en moeder samen. Zoals moeder de kin deren ziet. krijgt va der ze nóóit te zien, tenzij wanneer hij met een griepje het bed moet houden. Sommige ouders heb ben het werk verdeeld: vader de opnamen bui ten. moeder binnen. Dat betekent voor moeder flitslamp j es gebruiken, want met een box kun je binnen praktisch nooit fotogra feren zonder een pri- vé-zonnetje. De zon zit gevangen in een klein glazen bolletje,' een flitslampje zp groot als een okkernoot. Maar met dat flitszonnetje kunnen wonderen ver richt worden.. U kunt er geschiede nis mee schrijven, de geschiedenis van uw Jantje of Marjoleintje. Uw kind moet in het bad. het speelt, het haalt o al binnen het jaar kattekwaad uit. het blaast in een volle asbak, het graait naar de staart van poes, het weet a1 vroeg de suikerpot te vinden, het trekt rare gezich ten. het uw kind doet elk ogenblik wat En bijna steeds i3 er een leuke foto van te maken. Alleen al de badkamer is een bron van de heerlijkste kin derfoto's. Uk in de weer met een klein tandenborsteltje, rond- spetterend in het bad (of geef hem een groot plasticbeest). Marjo leintje die de spiegel ontdekt en al koket be gint te worden, de mo gelijkheden raken nooit uitgeput. En de techniek? Is er gewoon niet. U praat toöh ook niet zwaarwichtig over techniek wanneer u de bromfiets start of het TV-toestel inschakelt? Er zitten vier knop pen aan uw was-centri- fuge-combinatie en ze doen u niets. Aan de box met flitsappa- .«>at zitten er maar Eén om af te druk ken één het filmpje door te draai- Doe het zó: stop een filmpje van 17/10 din (het klinkt geleerd, maar uw handelaar weet wat u bedoelt) ln uw box. Steek het flits - apparaat op het toestel (stekkertje niet verge ten in de aansluiting van de box te Bteken) en doe een lampje in het flitsapparaat. Koop de kleinste fl'tslampjes. PF1 van Philips of van Osram. Wanneer u nu maar Steeds 24 a 3 meter afstand houdt tussen u en de kleine, wordt elk „schot" een treffer. Vermijd onrustige e. zhtergronden, waar- door er bloemen ot planten uit het hoofd van uw kindje schij nen te groeien. Kiek ook niet aldoor vanuit de zelfde houding, maar blijf nu eens staan, hurk de volgen de keer neer en klim weer een ander? keer op een stoel Maar houd de afsta d in de gaten: 24 a 3 meier. En dan, o tante Jos Wat zit een veer en een ei van zo'n kip toch los. En het is ook waar Dat, die boom en dat blad En ook die kale tak Horen bij elkaar. Nu gaan we aan de brie ven beginnen. De vorige keer heb ik je brief te laat ontvangen Pimmy van Ha- daarom stond je de krant. Wat heb je meccanodoos ge bouwd? Wat zal jij knap worden Tineke Hauswljlc Heb je de petticoat hele maal alleen gemaakt? Is je pyama al klaar? Relnie v. d. Have, doe jij er de volgende keer een briefje bij? Heb jij geen vriend je John v. d. Helden? Waar woont je oma? Hoe was het op school Hans van He- mert? Schrijf je de volgen de keer een lange brief? Hoe was het in Amstelveen Ineke van Herp? Hartelijk bedankt voor je mooie te kening.' Heb jij het zelf ge tekend? Is je boek mooi Beppie v. d. Heuvel? Mag jij 's avonds altijd lezen? Bedankt voor het leuke gedichtje Saartje v. d. Heu vel. Fijn, dat je v. ter bent. Hadden jullie mamma's stoel versierd? Jij bent dus gelukkig ook weer beter, Jenny v. d. Heuvel. Mochten jullie tot 12 uur opblijven? In welke klas zit jij? Tine ke v. d. Hil, heb jij nog meer broertjes en zusjes? Nu niet meer zo lang wach ten met schrijven, hoor! Ga jij naar de padvinderij, Marius v. d. Hoeven? Wat heb jij een fijne lange brief geschreven. Hoe was het in Hellevoetsluis? Wat leren jullie allemaal koken, Ria v. d. Heijden? Knap hoor, om al een hu- zarenslaatje te maken. Is je schortje al klaar? -- Nou, ik heb ook oliebollen gegeten. Koos van 't Hof Ze waren heerlijk. Kan ji. goed schaatsenrijden? II verlang er nog niets naar hoor! Wat gingen julli laat naar bed, Peter Hol man! Waren de sterretje;, mooi? Is je garage klaar? Wlm Hollemans schrijf Jij er de volgende keer een briefje bij? Wanneer ben jij geboren? Nezla v. d. Horst stuur jij je brief voortaan wat eerder weg? De vorige keer was je brief te laat. Heb je leuke kerst dagen gehad? Ja. Jopie Huisman, tante Jos krijgt veel gedichtjes en ze kun nen natuurlijk niet allemaal geplaatst worden. Had je het zelf gemaakt? Sterkte met je oog, Jopie! Wat heb jij mooie boeken ge kregen, Haro Hylkcma! Was het kerstspel mooi? Hoe oud wordt jij op 25 maart? Je moet niet meer zo lang wachten met schrij ven, hoor! Wat grappig, dat jullie vlak na elkaar jarig zijn Annle Jochem. Hoe heten je zusjes? Heel veel plezier op 15 januari, Annie! Waar zijn jullie in de vakantie naar toe ge weest. Corrie de Jong? Was het leuk op de boot? Wat heb je genaaid op school "Wijnia de Jong? Moet jij kinderverzorgster worden? Eleanor Jonge- jan, ga jij ook wel eens eendjes voeren net als op de kaart? Wanneer ben jij precies jarig? Tante Jos is 27 oktober jarig. Wllma Kalkman. Hoe heet jouw vriendinnetje? Woon jij dichtbij school? Wat heeft jouw boekje een moei lijke naam Martlen Kamer ling. Is het mooi? Wat kan je allemaal van het lego- spel maken? Llll Kamp hartelijk welkom bij de ne ven en nichten. Heb Jij ook oliebollen gebakken? In welke klas zit jij? Is Freddie al beter. Rla Kei ler? De volgende keer ben jij jarig, als je letter aan de beurt is, Ria! Theo Klanke, wat heb jij lang gewacht met schrijven! Theo zou graag een rorres- Ipondmtievriend willen het>- ben, hij is bijna 11 jaar- met de auto werd thuis ge bracht Jan Kees van Kleef. Wil jij later boer worden? 'k Ben benieuwd of je je belofte volbrengt, Diene- ke Koen! Lees jij graag? Heb je een fijne ver jaardag gehad Jan Kraak? Is je vriend ook geweest? Je kunt nu veel bouwen met zoveel legodoosjes. Erna v. d. Kraan schryf jij er de volgende keer ook een briefje bij? Harte lijk welkom bij de neven en nichten Mlepie Kuiper. Heb jij nog meer broertjes en zusjes? Krijg ik er in 't vervolg een briefje bij Toos Lemmerlng? Ik vind het geheimschrift moeilijk Joepie Laros. Na tuurlijk mag jij ook een ge dichtje insturen. Mea de Leeuw, zullen we afspre ken, dat je er de volgende keer een briefje bij doet? Hartelijk bedankt voor je gedicht Ellie de Lorm. Wat heb jij een kerstfees ten gehad! Wat heerlijk op een boerderij wonèn, vind je niet? Leuk, zoveel big getjes. Is Jaap Moerman een neefje van je, Arjan de Leeuw van Wecnen? Hoe lang ben je in Zwartewaal geweest? Hoe heet jouw boek, Cobie Luijendijk? Hoe is het met je moeder, Tineke Luijk? Wat ben jij verschrikkelijk verwend. Is het boek mooi? Ria Maaskant krijg ik van jou de volgende keer een brief je? Hartelijk welkom, Marja Mesker. Wat leuk zo'n klein neefje, vind je niet? Jij bent ook har telijk welkom, Wlm Meer man. In welke klas zit jij? Wanneer ben jij jarig Conja Meljers? Geweldig, zo'n poppenklerenkast. Kan jij dammen? Jij weet toch wel meer te schrij ven, Lenle Moerman? Ben jij nog weg geweest vakantie? Peter Moet, hartelijk bedankt mooie tekening. Fijn. dat je nu*weer thuis bent.' Else Moet. Hoe was het in i de kolonie? Goed eten hoor! Hoe heet jouw vriendje Paul Moet? Het is gauw feest, want ji bijna jarig. Heel veel ple zier, Paul! Doe jij er de volgende keer een briefje bij Henny Mol? Hoe heet jij K. Mooi? Schrijf je me dat de volgende keer? Gelukkig Kees Muit, dat Sinterklaas jou niet vergeten is. Heb je een leuke vakantie gehad? Kan jij ook Joegoslavisch spreken, Lla Mulder? Ben jy wel eens bij je pleeg- zusje in Aken geweest? De poezen hebben moeilijke na men hoor! Hoe was de eerste dag op school, He- lêen Naaborgh? Viel het mee? Handig zo'n schrijf map. Heieen! Nellie en Jozina Naaljen, hartelijk bedankt voor jullie gedicht je. Wat leuk, zo'n klein j broertje, vind je niet? Arie v. d. Nadort, graag volgende keer een brief je er bij, afgesproken? Jannie Nagelhout hier I sneeuwt het ook niet, hoor! Ga jij veel weg? Was het leuk in Waddinxveen Marianne van Netten? Woont je oma alleen? Ik luister ook altijd naar Ernst J an, Rietje van Noordenne. Dot is zeker 1 leuk, dat tante Jo in Voor burg het heeft gelezen. Jij hebt goed gekeken Ada Noordt. Was het leuk de vakantie? Leo Noort doe jij er de volgen de keer een briefje bij? Woont oma dichtbij jullie Janny en Klement Noten boom? Zijn de boeken mooi j die jullie hebben gekregen? j Is je boek mooi, Jan Notenboom? Wat hebben jullie een mooie verlichting in Vlaardingen. Is het kindje weer thuis Rietje Nuijt? Is jouw boekje ook mooi? Veel jongens en meisjes schreven me de cij fers van hun rapporten. Al lemaal hartelijk dank! De ze week zijn aan de beurt de namen, die met de let ters O t.m. Z beginnen. Tot de volgende week neven en nichten. bent Op dit plaatje zien we drie jongens en één meisje. Hun namen hebben ze als rebus op papier geschre ven en nu moeten jullie uitzoeken wat het voor namen zijn. Deze puzzel is wat moeilijk, maar ik zal jullie een beetje helpen. De eerste jongen heet H - en - drie. Doch de laatste letter van de drie moet een k zijn. De jongen heet dus Hendrik. Sterkte jongens en meisjes.' Oplossingen moeten vóór 12 januari worden in gezonden. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 8