'n Goed/moedgevend begin Kiddy en Ria hebben f abriek j e in F'rankrij k Klaaglied om de wijn van Italië SHAPES m ZONDAGSBLAD ZATERDAG 9 JANUARI 19(i0 Aan onderne mingsgeest heeft der nooit ontbro - HET LEVEN ken en in Nesles- U-Vallée onder de rook van Parijs hebben de Wassenaarse meisjes Kiddy Carp en Ria van Resteren daar weer eens duide lijk blijk van gegeven. Kiddy had als liefhebberij het maken van binnenhuisversieringen, voor namelijk beestjes, die zij maakte van denne-appels. twijgen en noten en vreemd-gevormde takken, die zij in het bos vond. Die hobby la nu in Frankrijk bezig tot een Industrie op het gebied van de kunstnijverheid uit te groeien. Ria is haar vriendin Kiddy al komen helpen en op dit ogenblik komen se handen tekort, want de orders stromen binnen. De beste zaken op het gebied van binnenhuisversiering kunnen niet genoeg krijgen van de beestjes, die Kiddy en Ria in Nesles- la-Vallée maken. Twee jaar geleden kwam Kiddy Carp uit Wassenaar tot de conclusie, dat het verrichten van huishoudelijke bezigheden haar tegenstond en zij begon paardjes met lange manen en een staart te maken van ijzerdraad en touw. bondig HAAG VAN GAAS In Engeland zijn de werkzaamheden begonnen aan de installatie van een haag van staalgaas op de nieuwe autoweg M. 1 om verblinding van automobilisten door koplichten van tegenliggers onmogelijk te maken. Maar wanneer een automobilist met een snelheid van 60 mijl per uur rjjdt kan hjj toch nog door de haag op de andere baan van de weg zien: het zicht wordt alcchts met tien procent verminderd. De haag zal in de buurt van Londen worden aangelegd tusseh Charlton Cross en de kruiaing Dunstable RoadLuton op de midden berm en wordt ruim anderhalve meter hoog. De kosten van aanleg bedragen meer dan 20.000 gulden per kilometer. Het duurde niet lang. of zij maakte ook kangoeroes, apen. leeuwen, katten, honden, herten en eekhoorns. Kiddy, een aantrekkelijke blon dine. die van vrolijkheid houdt, ging ook lampen van dode tak ken, tafeltjes, sieraden, mand- Ies en abstract houtsnijwerk ma- ;en. Zij vertelde aan A.P., dat zij is begonnen met het maken van dieren uit denne-appels: schild padden, giraffen, katten, lamme tjes, ezels en vogels. ,,De eend kost de minste tijd. een kwartier", zei ze, terwijl Leeuw Er stond een man met een leeuw buiten toen Eleonore Du- chek de deur van haar woning te Landshut in Duitsland opendeed. „Dit is de leeuw die ik moet bezorgen" zei de man. Mevr. Duchek, een Beierse huis vrouw was sprakeloos van schrik Maar haar 16-jarige zoon Gerhard die kwam aanlopen zorgde voor de oplossing. ..Wees maar niet bang moeder, hij is pas vier maanden oud en ik heb hem voor 500 Mark van mijn spaargeld gekocht". Na wat heen en weer praten stemden de ouders er in toe, dat de leeuw binnen mocht. Maar wel zeiden zij Gerhard, dat het onder dak slechts zeer tijdelijk zou zijn. Stier In het Zuidafrikaanse Venters- dorp werd boer Sewester Blanche achtervolgd door een stier. Hij nam een steen, mikte op de kop van het beest dat dodelijk ge troffen werd ze haar werk aan een kat on derbrak. „Eekhoorns duren het langst, een goed half uur. Dat komt, omdat ze uit zoveel delen bestaan: de oren, de poten, de tenen, de snorren en de staart, die gemaakt wordt van cocos- nootvezels en de meeste tijd vergt". Sinds een jaar werkt Kiddy samen met een vriendin uit haar woonplaats Ria van Res teren. Tezamen werken zij in een huis vol denneappels, tak ken, zaagsel, noten, ijzerdraad. wortels, amandelen, verf. plak sel, boortjes, zaagjes en aan één kant in een rij de dieren, die klaar zijn. „Kijk, geen twee ervan hebben dezelfde houding", zei Kiddy. Beide meisjes maken zich zor gen over de snelle groei van hun „Vooral in de winter. We kre gen een bestelling van 162 dieren met de boodschap dat ze in twee weken klaar moesten zijn- Dat maakte dat we vaak twaalf uur per dag moesten werken. Het is niet leuk. als je zo wordt op gejaagd." Kiddy en Ria schatten, dat zij als zij op volle capaciteit wer ken, 400000 francs per maand kunnen maken. „Bijna al ons materiaal komt uit het bos", zeide Kiddy. „Als ik uit Nederland terugkom, breng ik altijd een auto vol stokken mee. die ik op het strand vind. Moet u de douanemensen zien. Ze graaien tot onder in de hoop om erachter te komen, wat ik heb verstopt. De mensen houden ons voor half getikt, als ze ons in het bos stukken hout zien oprapen, maar voor ons zijn die kostbaar en anderen kijken er niet eens naar. Wij geven dingen uit de natuur, die de mensen anders nooit zouden opmerken, waar de". f. Elke week gaat Kiddy, naar Parijs om haar dieren af te le veren en haar producten vinden gretig aftrek. Christelijke school voor Tasmanië De plannen om de eerste chris telijke school op Tasmanië te stichten beginnen vastere vorm aan te nemen. Enige tijd gele- dgu publiceerden wij een ge sprek met de predikant van de gemeente Kingston-Hobart, ds. Y. van der Woude die één van de spilfiguren is om deze bijzon dere school te stichten. Volgens een jaaroverzicht van de Nederlandse commissie die hier gelden bijeenbrengt is tot nu toe sinds wij het artikel plaatsten 4515 binnengekomen. Het actiecomité heeft nu alle Ge reformeerde en Christelijke Ge reformeerde Kerken aange schreven om hulp. Om een drie- klassige school te bouwen heeft de gemeente 106.000 gulden no dig. De jaarlijkse exploitatiekos ten worden geschat op 32 000 De vereniging, die is opgericht telt op het ogenblik 70 leden, die be loofd hebben jaarlijks dit bedrag (dat wordt voor deze emigranten 8.50 ner week) biieen te bren gen. Dit plan vereist een be hoorlijke hoeveelheid moed en offerzin. Er wordt daar iets groots verricht. Even sloppen Even stoppen, door J. Streef kerk. Uitgave W. ten Have, Am sterdam. Dit boekje, bestemd voor jonge mensen, verdient nog meer druk ken. Zeer kort, met geen woord teveel, wordt een bijbelwoord zo maar ineens geplaatst in het nu van ieders leven. Niet alleen jon geren zullen het gaarne lezen en er steun in vinden. Met melk Uit Portsmouth, een der steun punten van de Engelse vloot, komt het bericht dat .rrielk de meest gewaardeerde drank is geworden op de schepen en in de kazernes van de Engelse De meeste oorlogsbodems heb ben melkautomaten aan boord met ijskoude melk die grote af trek vindt. In de kazernes te land moeten de automaten dage lijks meer dan eens worden bij gevuld en in de Trafalgar Club wordt per dag zelfs 600 a 800 pint opgedronken. Alle tekenen wijzen erop, zo eindigt het be richt. dat de .melk nog steeds in populariteit wint. De Engelse Jantjes zijn dus graag M-briga- Zonlicht voor huishoudelijk gebruik Een Engelse firma heeft een keukeninstallatie vervaardigd, die zonlicht gebruikt voor de warm watervoorziening, de koelkast en de ventilatie. De ,,zonnewarmte"-pomp' haalt zijn energie uit de buiten atmosfeer door middel van een glazen .zonnekamcr" achteraan dè muur. Verder wordt warmte ont trokken aan de koelkast. De boven ste deur van de kast is een rol luikje, dat een koelkast met drié schappen laat zien. een luchtinlaat om de keuken koel te houden als mede een heetwaterinstallatie met een capaciteit-van 2300 liter per Een krant te Rome heeft Italië beschreven als een druivenr{jk land, waarvan heerlijke wijnen ongewaardeerd en gewoonlijk onbekend door het keelgat klok ken, aldus A.P. Het nationalistisch georiënteer de blad „Afomento Sera" noemt dit „een waarlijk droevige stand van zaken in een land, dat meer drinkers telt dan Frankrijk, maar waar minder ipyn gedron ken wordt". „Momento Sera" wijst erop, dat Italië 500 soorten wijn voort brengt, die de vergelijking met Transe merken goed kunnen doorstaan, maar geen enkele, die even goed bekend is. Van deze 500 fijne rode en wit te. droge en zoete Italiaanse wijnen kent volgens het blad zelfs de Italiaan, die zijn wijn met de naam bestelt, er slechts tien tot 15. En buiten Italië, in een wereld, waar de Franse wijnen, voor wel ke enorme reclame wordt ge- Anti-lawaai In Groot-Brltannië willen steeds meer mensen de strijd tegen het lawaai aanbinden. Het ministerie van openbare ge zondheid heeft een commissie gevormd om na te gaan of nieu we wetten nodig zijn om het publiek te verlossen van het la waai van straalvliegtuigen, scoo- The Medical Press, een medisch tijdschrift, heeft in een redac tioneel artikel gewaarschuwd, dat het lawaai ernstige gevolgen voor de mensen kan hebben. Ronald Bell, een Conservatief lid van het Lagerhuis, schreef in de Daily Telegraph dat de in het lawaai opgroeiende jeugd straks zich waarschijnlijk niet meer zo zal kunnen bezinnen als vroege re generaties. De komst van het verkeersvlieg tuig met straalmotoren blijkt de druppel geweest te zijn, die de emmer heeft doen overlopen. In het parlement gaat er nauwe lijks een week voorbij zonder dat leden uit kiesdistricten bij de grote vliegvelden verontwaar digde protesten laten horen. Er is een nationale vereniging ter bestrijding van het lawaai onge richt, waarvan reeds 160 ge meenten lid zijn. Ten langen leste heeft de minis ter voor openbare gezondheid Derek Walter-Smith meegedeeld dat hij een commissie heeft in gesteld om de aard bronnen en gevolgen van het probleem van het lawaai onder de loen te ne- maakt. tegen luxeprijzen verkocht worden, zijn zelfs nog minder dan 15 van de beste Italiaanse wijnen met name bekend „Momento Sera" merkt op, dat de Italianen ln Italië ge woonlijk slechts Frascati. Mari no, Cinzano, Orvleto, Monteflasco- ne. Chianti, Capri. Barbera, Grignolino. Lambri-sco, Aleatlco, Valpollcella, Malvasia. Vin Santo en Moscato kennen. Buiten Italië zijn zelfs de mees te van deze namen slechts va gelijk bekend. Maar de Transalpijnse buur man van Italië. waar minder mensen zijn om wijn te drinken en minder zon om de druiven rijp te maken, bezit bijna alle internationaal beroemde namen op de wijnkaarten der wereld. - klaagt het blad. Hoe komt dit? Volgens „Momento Sera" door dat Frankrijk meer aandacht en meer geld besteedt aan het be kend maken en romantiseren van zijn voornaamste wijnen. Italië heeft zich er nooit om bekommerd zulke het wijndrin- ken stimulerende slagzinnen te bedenken als de Fransen, aldus het blad. dat zijn bewering staaft met enkele voorbeelden zoals: „Een maaltijd zonder Franse wijn is een dag zonder zon." Het blad wijst erop, dat elk klein restaurant in Frankrijk die .genietingen" van het wijndrin- ken, die de handel stimuleren en de Franse wijntradities in het buitenland helpen verbreiden, sterk doet uitkomen. Tenslotte geeft het blad het Franse ritueel voor de wijndrin ker: 1. Zorg er eerst voor. dat uw mond gereed Is voor de wijn: geen nasmaak van sigaretten of snoeperijen: verdrijf die eerst door een paar happen brood: 1, ,'nl uw glas slechts voor de helft, opdat de geur van de wijn- kan opstijgen, maar niet ontsnappen: 3. Haast o niet met drinken: bewonder eerst de kleur een beetje en snuif dan het delicate aroma op: 4. Drink vervolgens langsaam. langzaam, met kleine maar vele tengjes. Wat voor heerlijk lokkend ri tueel van deze aard volgt de Ita liaanse wijndrinker om de roem van zijn fijne wijnen te verbrei- „Geen enkel' klaagt „Momen to Sera". „Hij giet zijn wijn eenvoudig door zijn keelgat zon der zelfs de naam te kennen." HORIZONTAAL: 1, plein in de kom v. e dorp met bomen beplant ln het O v. ons land, 5 jongensnaam. 7. gem. in Over., 11. oorlogs god, 12. zangstem. 14 bekend dier, 16. iipharen, 18. vis. 20. bergketen. od de grens v. Europa en Azië. 23. steen. 24. maanstand, 25. kookvat, 27. kikkerkuit, 28. slaapt men op, 30. let wel (afk. Lat.), 31. vriend (Ind.). 33. zijde van het voorhoofd. 34. voorzetsel. 36. krijgsmacht, 38. stoelspaak, 39. staat meestal bovendrukwerk, 40. lidwoord (Fr 42. bloem, 44. zijtak Donau, 45. lidwoord. 46 het goudland, Arabië of Indië vanwaar Salomo goud. ivoor en hout liet halen voor de tempel bouw'. 48 verheffing van dé ziel tot God. 50. gevierde zangeres. 52. jongensnaam, 53. godin v d. landbouw bij de Romeinen, 54. hemel lichaam, 55. twijg, 57. kruipend eenjarig kruid, 59 brilslang, ook naga genaamd. 61. voegwoord. 62. patroon, 63. gem. in N. Brab., 66 deel van de mast, 67". voorvoegsel, 68 eenjarige schermbloemige plant. 69. matig, karig 71. staatsbedrijf (afk.), 73. langzaam (muziek), 75. in wendig lichaamsdeel. 76 muzieknoot, 78. uitgestorven vogelsoort, 79. telwoord 81 waterdoorlatend, 82. ga (Eng), 83. gem. in Gelderl., 85. hemelsblauw, 87. scharnier v e. hengsel. 88 stad in Letland, 90. tijd rekening, 91 bijwoord, 93. kaasworm, 94. naam. benaming (Lat.), 95. lijkvaas. 96. dorp in N. Brab. VERTICAAL: 1. jachthond. 2. opstootje, 3. vervoeging van een hulpwerkw 4 dam langs een water, 5, hemellichaam, 6 mskker, 7 voorzetsel, 8. motorschip. 9. oorspr. gemeenschappelijk bouwland der markgenoten, 10. middag, 11. dorp in N. Brab. bij Eindhoven, 13. soort onderwijs (afk), 15. telwoord. 17 Amerikaanse sierheester, 19. lijst, 21 reeks 22. landschap in O, deel van Dep. Basses Pyrenées met de hoofdstad Pau, 25 stronkje, 26. spijker. 28. lichtgoudkleurig, 29. aan wijzend voornaamw., 32 pasgang van een paard, 33. steekwapen, 35. telwoord, 37. de hoofdster v. Orion 39 vreemde munt. 41. ver trouwelijk. 43. dorp in N. Brab. 45 vreemde munt, 46. wilde haver. 47 rivier in Nederl.. 49 gem. in N.H., 50. rivier in Rusland, 51. vogel, 53. strijkinstrument, 56 telwoord 57 eiland tussen Sicilië en Tunis. 58 muiter, 60 .jongensnaam, 62. Jupiters zoon. koning en wetgever van Kreta, 64 doortochtgeld. 65. mist, 67 bestelling, 68. kleinigheid. 70 latwerk. 72. zonnescherm. 74 hond, 77 andere naam v Wodan, 78. oudste zoon v Izaak. 80 ledige zeeschelp, 82. echtgenoot. 84. ik (Lat), 85. slede. 86. rechten inbegrepen (afk). 87. hardbevroren aard korst. 89 in het jaar der wereld (afk. Lat.), 90. voegwoord. 92. meis jesnaam. 93. academische titel (afk). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL op. 8. eer. 9. reis, 10. draak, 14 bak, 15. edel. 16. dar. 19 sandrak 20. luister, 22 tenor. 24 ketel. 25 tap. 26 vla. 27. alt. 29. ren, 34, Pisa. 36. Garda. 38. mas. 39. ree,. 40. roman. 42. bora, 44. spin. 45. Idee. 46 gave. 48. kar. 50. die. 52. s.l.. 53 DV HORIZONTAAL: 1 Schoonre- woerd. 11. teen. 12 peer. 13. een d4aalbe2ClId'si722RiUk1823Cl' JSk""' INZENDINGEN ten. 26 vla. 28. Ier. 30. handel Inzendingen worden voor 31 laster. 32 por. 33. Apt, 35 37 rel, 41 Ab, 43 Oplossingen mogen uitsluitend op kassier. 46 go. 47. rok, 49 spade 50 dam. 51. déras, 53. diva. 54 Aarlanderveen. VERTICAAL: 1. steek. 2. ceel. drie ortjzen: 3. hen 4. on. 5. noen. 6 Eala. 1 twee van t briefkaart worden geschre- Ir. de linkerbovenhoek ver melden ..Puzzeloplossing"' Er zijn 5.- en Met een goed begin is het altijd prettig werken. De stapel post, die ik van jullie kreeg, was dan ook zeer moedgevend om na al die vrije dagen weer te beginnen. Alleenheel wat bijdragen moest ik reserveren voor het rubriekje „Er uit gelicht", omdat ik ze minder geschikt vond. Er bleef gelukkig nog heel wat goeds over, zodat we weer met z'n allen op de vertrouwde voet kunnen verder gaan. Het verhaal, dat deze week meegaat is van R. (meer inlich tingen volgens de schrijver niet gewenstuit Leiden. Wat de door jou voorgestelde „financiële regeling" betreft: 'k zal het bedrag (je) maar gewoon naar jou sturen; kun je het zelf in dat door jou genoemde fonds storten, 't Verhaal heet: Het moest wel fout gaan. Er werd de laatste jaren uog maar zeer weinig origineel gedacht, had het laatste onderzoek uitge- wezeij. Slechts een kleine, se lecte groep dacht tien of meer uur per dag, de grote massa probeerde slechts met weinig succes de geatrofieerde her sencellen In beweging te zet ten gedurende de drie-urlge werkdag. Op een oktobermorgen ging het fout. 's Morgens vroeg werd de tramconducteur M„ die zich naar de remise spoedde, door een agent aangehouden wegens het in gevaar brengen van de openbare zedelijkheid „Haal dat ding boven uw hoefd onmiddel lijk weg", zei de agent, wijzend naar een ballon boven M.'s hoofd, waarin inderdaad een aanstootgevend beeld te zien was. „Boven m'n hootd 'k Zie niks, hou je zelf voor de gek", antwoordde de conducteur kribbig, naar boven kijkend Hoe wel gedurende de hierop volgen de woordenwisseling het ballon achtige voorwerp boven M 's hoofd snel vervaagde en ver dween. werd de conducteur ten slotte door drie agenten over meesterd en weggevoerd, aan klacht: obstructie en slaan van ambtenaar. Geen afwijkingen Na enige uren waren echter boven de hoofden van vele men sen vreemde, bolvormige ver schijnselen waargenomen De in het ziekenhuis onderzochte per sonen, hadden geen bijzondere geestelijke of lichamelijke afwij king. De bolvormige verschijn selen waren doorzichtige ballon doorsnee. waarin natuurgetrou we driedimensionale beeldjes of beeldgroepjes voorwerpen, mensen, dieren zweefden. Klaarblijkelijk kon, wie met een bepaalde intensiteit aan een con crete zaak dacht, er zeker van zijn, dat het betreffende voor werp of de persoon verkleind boven zijn hoofd zweefde. In de middag gaf de centrale regering een communiqué uit, waarin werd toegegeven, dat overal en bij nagenoeg iedereen dit vreemde verschijnsel gezien La vic morte Voor de eerste keer ontving ik werk van Jan Hardon (19, chr. kweekschool en uit Gorinchem). DU koos ik: Het leven? Alles wordt gezien zoals het niet moet Alles wordt gedaan zoals het niet hoort De mens antwoordt niet meer als hij een vragende stem door het heelal hoort schallen De buurman glimlacht niet meer als hij zijn schaduw ziet dansen met die van een vreemde Alles is verward Alles is gehaast niemand heeft tijd om op vragen te antwoorden Alleen de dood plant zich nog volgens rechte lijnen voort JAN HARDON was. Direct werd een commis sie ingesteld. Denkbollen In het volgende ochtendblad trachtte een groep in allerijl in geschakelde sociologen en psy chologen het als massapsychose en projectie te verklaren. Een andere groep weet het optreden van deze denkbollen zoals de kranten ze noemden aan het overmatig lezen van stripverha len, die tijdens de nu pas be ëindigde twee jaar lange televi siestaking weer in zwang waren geraakt. Voor psychologen was gouden tijd. niemand Henk J. H. (Rotterdam) schrijft niet alleen zo nu en dan iets voor onzè rubriek, hij tekent ook, zoals dit plaatje. gedachten verbergen, de ge ruchten untglipt-»n de ts nauw geworden hersenkanvrs. Het merkwaardige was, dat groepen eén enorme ballon me'. had de vergadering van de enige nog toegestane oppositiepartij een tragisch einde. De wens om een aanval tegen de regerings centra te ondernemen, was na melijk zo duidelijk boven de menigte te zien, dat de politie machinegeweren in de deurope ningen opstelde en het vuur opende. De gevolgen waren ern- De eerste Het maatschappelijk leven, ont- wrichtio volkomen. Alle nare dingen, die men in wetboeken én in het leven tegenkomt, waren aan de orde van de dag. Ook misdrijven met voorbedachte ra de werden onmogelijk. Na Na twee weken verdween het verschijnsel, alleen dossiers en proefschriften herinneren er nu nog aan. Toch was dit slechts de eerste plaag, die de mens zou treffen Genade „Iemand" uit Oegstgee6t, die liever niet zwart op wit wil laten weten, dat hy „Genade" schreef, zond onder deze titel: Langs de pilaren van de eenzaamheid die omkranst zijn door altruïstische bloemen, de holle tonen, van je ge zette voetstappen horen terwijl de zon zich ver schuilt achter de wolken als de regen gevallen is de frisse lucht inademen en dan het goud van de doorgebroken zon te zien glanzen op de bladeren. Modern Jazz-kwartet wil Ik meenemen van Hans Trapman (15 of 18, gym uit Voorburg). het bekken komt op, ruisend als de maan die dof wordt begroet schuchter waagt de piano de tonen van de altijd klinkende fuga die gevlochten wordt om de oude blues het ritme wankelt en wordt weer gonzend opgezet de vibraharp klinkt als kristal in een heldere vriesnacht hij zingt de.melodie van boven de zon continuo HANS TRAPMAN Wat er van kan komen Wat er van duim-zuigen volgens Jan van Loon (18 en uit Den Haagkan komen... Zijnde enkele opmerkingen naar aanleiding van (veel) bin nengekomen brieven. Je hebt het al in de aanhef krjinen lezen: deze weck moet ik Leel wat ke ren nee zeggen. Daar gaan we GEWOON de tekening van Fia M. Rotter- vooo-tellen. Ik vind het een ongewoon, dit plaatje en n gaat het terug. Iets heter is :ening van Rietje S. (Dordt) toch nog niet geschikt voor briek. De grapplaatjes van aap C. (Rotterdam) en „Goor* Dordt) zijn een beetje Dus ok: Nog even geduld (vraagt Cor) Cor de Back (Mathenesser- straat 32a. Rotterdam) vroeg me of ik hen. die in verband met de Amerikaanse correspon dentie-adressen naar hem heb ben geschreven, wil vertellen „dat het allemaal zo snel niet gaat' Omdat de belangstelling zo bijzonder groot is, kan het wel even duren eer er antwoord komt. Hij zal in teder geval zo snel mogelijk de zaak voor el kaar zien te krijgen. Nog even geduld dus. Een gedicht, dat Is afgestemd op het nieuwe begin, kreeg ik van Antoinette Winkelman (uit Schiedam). Wat je vraag over foto's betreft: niet al te klein en graag zo hard mogelijk. Ook nog bedankt voor de originele nieuwjaarswens. AGENDA We namen afscheid van het afgelopen jaar met vuurwerk. We scheurden traag kalender- en agendablaadjes van elkaar. We keken evèn achterom nog, één moment, we hadden weinig tijd. We hebben immers de agenda alweer vastgesteld en haar vooral zeer vol geschreven. We maakten onze plannen om systematisch na te streven. Tijd is anders zo ongrijpbaar vlug voorbijgesneld. We zullen danwe hebben ook" nog afgesproken we moeten nog Wewij Heus, we dankten, Heer, ook U wel voor het nieuwe jaar, maar toch Wij nebben de agenda's vol waarin de plannen staan geschreven, uitgevonden O God, sta ons bij, opdat wij niet in die agenda ondergaanen vergeef ons onze zonden. Tegen Dorit D. (Noordwyk aan Zeel wil ik zeggen: stuur eens een ander genre tekeningen. GEDICHTEN Een paar (zeer korte) kritische woorden over enkele gedichten: Bram de B. (Dordt) „nogal traditio neel", Rita van D. (Schiedam) „wat aan de kinderlijke kant", wat even eens geldt voor het versje van Hilda W. (Groningen); Jos Donker (Rot terdam) kan het heter; Anneke S. (Rotterdam) „meer uitgebreid, dan geestig". En ten slotte. Jo del Apro- heni „sorry, maar ik kan het alle maal nog steeds niet begrijpen. Maak het eens wat simpeler, wat VEnHALEN Al? ik naar je leeftijd kijk, R. W. F. (Rotterdam) zou ik zeggen: „niet zó slecht", maar het verhaaltje ia toch te weinig origineel om het mee te nemen. Daan van der W. kwam deze keer niet zo goed voor den dag, als ik van hem gewend hen! Eén verhaaltje van Martin Amm heb ik gehouden, je bent wat sen timenteel en als ik hel geheel hejtjjk krijg ik de neiging „overdone" te Nieuwste creaties van Van Dijk De Dordtenaar Van Dijk komt regelma tig met nieuwe vondsten voor de dag Kort geleden ontvingen we van hem de proble- DUk, Dordrecht 561 i 562 het vooral het eindspelletje, waarin de originaliteit van de auteur tot uiting komt. De ontleding bevat een ver rassende meerslag, maar doet overigens vrij vlak aan. Vooral als men die vergelijkt met de bijzonder dynamische afwikkeling van no. 562. We beschouwen dit probleem als een brillante constructie, waarin de fraaie meerslagen evenzovele hoogtepun- No. 561: M. van DUk, Dordrecht m m m fli I m m m s m a m m B O O s a m W m m X a De auteur vraagt aan de problemisten onder onze lezers bewerkingen op dit mo tief te construeren. Graag geven we zijn verzoek door en we zien met belangstelling de resultaten tege- jvart: 3, 6, 9, 10. 12, 16, 18, 22. 27. 28. Wit: 19. 21. 24, 30, 35, 37. 38. 41. 43/45, 47 Oplossingen Oplossingen, welke tellen voor de ladder- wedstrüd. In te zenden binnen 3 weken na plaatsing der problemen. Motiefbewerkingen gevraagd No. 555 (P. v. d. Kwartel) Zwart: 8/11. 13. 17/19, 22, 25. 26. 33 Wit: 20. 24. 28. 30. 32. 34. 36. 39. 40. 42/44 Opl.: 36—31. 28—23, 39x28, 20—14. 34x3. 3x42. 42x6. Helaas is dit fraaie probleem als volgt biioplnsbaar: 20—14. 34x5. 2823. 39x28, 42—38, 44—40, 43—39, 36—31, 5x4. No -556 (J. H H Scheyen) Zwart: 4. 7/10, 13. 16/19. 26. 35 Wit 15. 24. 27/30. 34. 36. 38. 43. 44 47 Opl' 29—23. 27—21. 38—32. 32x25.36—31 47—41. 25—20, 20x9 15x4 en wint Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer IV. Jurg, Vrederustlaan 1)8, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6