In de toekomst wellielit minder kinderzaken? Reroepeiiteiitoonstelling in Leiden van het draaiboek Kerstfeest vluchtelingen in het Jammerdal Handelaar pleegde meer dan 400 overtredingen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 9 JANUARI 1960 ut: Chr. Plattelandsvrou- over Californië. uur: vereniging van oud- mbachtsschool, filmavond Agenda voor Leiden Zaterdag Oosterkwartitr, eind Borneostraat, 8 tot li uur: postduivententoonstelling van De Blauwkras. Lutherse kerk, Hooglandse Kerkgracht 26, 7.15 tot 7-45 uur: avondgebed. Bellevue, 611 uur: tentoonstelling De bonte Duif. Zondag Luxor Theater, 10.30 uur: Bijzonder Kerkewerk, Kunst der Stilte, mime- speler Jan Bronk. Maandag Geref.; Jeugdhuis, Breestraat, 8 uur jaarvergadering kring Rijnland, broeder schap oud-padvinders. De Doelen, 8 uur: Amateur-fotogra fen, tweede ronde kleurencompetitie Stil- Vakschool voor meisjes, 7.30 uur: K. en O.-cursus, het moderne handwerk, o.l.v. mevrouw E. TasHueting. Dinsdag Gebouw Prediker, 8 uur: Opwekkings- samenkomst Volle Evangelie Zending o.l.v. evangelist J. Maasbach. Stadsgehoorzaal, 8 uur: tweede concert Maatschappij voor Toonkunst, radio-fil harmonisch sextet. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1, 8 uur: jaarvergadering Kon. Ned. Natuurhisto rische Vereniging. Hervormd wijkgebouw Bethel, Stille Rijn, 7.45 uur: afdeling Leiden van Ge ref. Bond; spreker ds. J. den Hoed van Tholen. Woensdag Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 u.: C. Ouwehand over Japan sneeuw- Rehoboth, 8 u wen, o.a. film Zomerzorg, 8 leeringen der a Kon. Shell. Rijksmuseum van Geologie en Minera- logde, 8 uur: lezing mej. G. E. de Groot over Fossilisatie. Ambachtsschool, 7.30 uur: K. en O-cur sus praktische autotechniek. Rehoboth, 8 uur: Vereniging van Vrij zinnig Hervormden, ds. Hubeek over: Moeten de vrijzinnigen uit de kerk? Donderdag Bethlehemkerk, Driftstraat 49, 4.30 u.: Jeugdvoorstelling Rekkense Inrichtingen film De geheimzinnige wildstroper; 8 uur: Jeugd ontspoord (18 j.) voor Herv. wijkgemeente Kooiwijk. Schouwburg, 8 uur: Kon. Vlaamse Schouwburg met Miss Ba van Rudolf Logegehouw, Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend. Gebouw Chr. Sociale Belangen, 8 uur: C. J. van Mastrigt voor Chr. Besturen bond over De vrijere loonvorming. Vrijdag Rehoboth, 8 uur: Ned. Christen-Vrou wenbond, mevrouw A. M. de Moor-Ring- nalda over Christus wordt opnieuw ge kruisigd. Chr. Sociale Belangen, Oude Singel 236, 8—9.30 uur n.m.: receptie t.g.v. 50-jarig bestaan afdeling Leiden van Unitas. Schouwburg, 8 uur: Kon. Vlaamse Schouwburg met Miss Ba, van Rudolf Stadsgehoorzaal, 2 en 3.30 uur: 64ste Jeugdconcert. Maatschappij voor Toonkunst, Rotter dams Philharmonisch Orkest. Zaterdag Ontspanningslokaal Doelenkazerne, 8 uur: dertigjarig bestaan Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, afdeling Leiden. Den Burcht, 8 uur: Nijjoarsveziede Ons Grunnegerlaand. Apotheken Geopend: apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Films Casino (2.30 en 8 uur, zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur): Het complot der 39 stappen (14 jaar); donderdag: Met de dood voor ogen (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Hercules de koningin van Lydië (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Straat der verleiding (18 j Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): vrijdag tot en met maandag: Geheim agent (18 jaar); dinsdag tot en met donderdag: Hoff manns vertellingen (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Orfeu Negro (14 ja Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Some like it hot (18 jaar), Tentoonstellingen Prentenkabinet: tentoonstelling foto's P. H. de Goede, tot en met 30 januari Lakenhal: aquarellen en tekeningen van S Schroder, tot en met 18 januari Museum voor Volkenkunde: Ook dit is Japan, tot 28 februari 1960. Musea, instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4 30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tol half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag Contactbureau Rapenburg op m vrijdag geopend va Mr. Van Houten begon met e le vraag; ,.Als onze buurman veelt, slaan wij hem dan dood? Waarom niet?". Dat kan zijn door remmingen Gods gebod, door het geweten of door de dreiging van straf. Het kind be grijpt echter alle gebod en verbod niet. Het neemt over, zonder aan de belangen de gemeenschap te denken. Vanzelf sprekend moet er worden gereageerd op ontoelaatbare daden van kinderen. Het echter geheel anders of een kind of ;n volwassene iets misdrijft. Bij alle bestraffing van het kind moet het opvoedkundig element naar voren1 komen. Want we moeten nimmer uit het oog verliezen, dat heel veel delicten van het kind voorkomen uit gebrek aan liefde. Compensatie noemt de psycholo gie dat. Eenvoudig gezegd, ook het kind wil de aandacht trekken Delicten Mr. Van Houten belichtte daarna en kele veel voorkomende misdrijven van de jeugd. Diefstal bijvoorbeeld is soms duidelijk te verklaren uit gebrek aan liefde. Met zijn vriendjes komr de jongen er tot diefstal dan alleen. Het is nu eenmaal een waarheid, dat het kind Jie- Champagne ƒ1.50 per glas Wordt geserveerd in de kelders van „Het Oude Koningshuys" Hong. Shasligh restaurant SASSENHEIM TELEF. 824(1 afgestudeerden 10 tot 12.30 en v Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74. elke dag algemene studiezaal en uitleei afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- huislaan 7: elke dag geopend van .05 u Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van I tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag er donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 l 5.30 i Inlichtingen kantoor V.V.V., Sleenstr. Mr. Van Houten in Leiden jp^E VICE-PRESIDENT van de arrondissementsrechtbank te Arnhem en kinderrechter, mr. B. W. van Houten, sprak gisteravond in het Pry- taneum aan het Rapenburg te Leiden voor een groot gehoor, dat daar was op uitnodiging van de contact-commissie kinderbescherming Leiden en omstreken. Tn kringen van jeugdleiders en Pro Juventute is mr. Van Houten geen onbekende en ook nu weer was zijn lezing doorvlochten met vele voorbeelden uit de praktijk. Sprekend over jeugd en criminaliteit kwam hij tot de conclusie, na een diepgaand betoog, dat wellicht in de toekomst minder kinderovertredingen strafrechtelijk moeten worden af- ;impe- ver voor dief dan voor lafaard wil den uitgescholden. Vernieling door een kind is verklaar baar, wanneer we zien hoe volwassi deze zucht uitleven door op de kop jut te slaan of iets anders te doen en zich zo af te reageren. Een middel om vernie ling tegen te gaan is creatief in niaats van destructief spel. Bij de lust om met een andermans wa gen of bromfiets te gaan rijden, moeten we niet vergeten, dat er veel aanleiding door het onbeheerd laten staan van voer tuigen wordt gegeven. Ook bij seksuele delicten is er verschil met ouderen. Ouders moeten ook hier op hun hoede zijn en het kind niet on bekend laten met alles wat zich rondom deze piaterie afspeelt. De rechter moet bij berechting met al deze dingen rekening houden. Misschien zullen er in de toekomst dan minder kin derzaken strafrechtelijk worden afge daan. De „wrekende gerechtigheid" moet echter volledig bij de kinderrechtspraak verdwijnen. De voorzitter van de contactcommissie heeft aan het begin van de vergadering meegedeeld, dat in samenwerking met de Leidse afd. van de vereniging voor peda gogiek in februari" drie lezingen worden gehouden. De heer A. J. D. van Oosten deelde verder mee, dat de volgende ver gadering op 12 april zal worden gehouden. Van der Luit, Leiden- Katwijk, in het zilver In restaurant Van der Heijden aan Breestraat te Leiden recipieerde gister middag de familie Van der Luit, begrafe nisonderneming te Leiden—Katwijk. Het werd een gezellige bijeenkomst ter ge legenheid van het zilveren jubileum van dit bedrijf. Onder de velen die hun ge lukwensen kwamen aanbieden waren de heren Van Hoeken van 's-Gravenpolder Gijsnian, namens het bestuur van de Hervormde kerkhoven, predikanten uit Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg, Leider dorp en Katwijk, dragers, kosters en ambtenaren van de burgerlijke stand. Er n vele bloemstukken en gelukwen- Ook kwamen vele collega's felici teren, onder wie de heer Labruyère uit Middelburg, hoofdbestuurslid van de bond van begrafenisondernemingen. Monteur Den Dubbelden, Leiden, Koninklijk onderscheiden Gistermiddag Is monteur-elektrl- clën S. W. den Dubbelden in de hal van het St. Elisabethziekenhuis ter gelegenheid van zijn veertigjarig ju bileum gehuldigd, waarbij wethouder S. Menken hem meedeelde dat hy was onderscheiden met de ereme daille In brons van de Orde van Oranje-Nassau. Na een welkomst- Van 20-29 januari De gecompliceerdheid van het te genwoordige maatschappelijke en economische leven maakt het voor de opgroeiende jeugd uitermate moeilijk zich te oriënteren in de veelheid van beroepsmogelijkheden. Algemeen wordt dan ook ingezien, dat voorlichting op dit terrein nodig is. Met de erkenning van de wen- Wicgeri Commodes Ledikanfjes Toonzaal le ETAGE KINDERKLEDING Kinderstoelen 0 Boxen Wandelwagens Expositie duivenvereniging Columba te Leiden Ook vandaag nog houdt de Leidse postduivenvereniging „Columba" haar gis teren geopende jaarlijkse tentoonstelling in café-restaurant „Royal" aan de Doe?.a- st'raat. Inzender R. P. de Graaf is met niet minder dan 94 punten de beste van de gehele tentoonstelling geworden. Keurmeester A. M. Rampaart uit Den Haag had hier een moeilijke taak want met slechts enkele halve puntjes verschil werden de prijzen als volgt verdeeld: Hoofdbekroningen: Beste oud-e doffer: R. P. de Graaf; beste uude dui'VinJ. W. Woltersbeste jonge doffer: J. Kukler; baste van de gehele tentoonstelling: R. P. de Graaf. Uitslag hoktentoonstelling: 1. R. P. de Graaf 396% poit; 2. K. A. Boekee 367% pot; 3. J. Kulder 367% pnt. Klas I. oude doffers, 500 km en hoger: 1. J. W. Weitere; 2. J. W. Wolters; 3. M. Nijssen; 4 R, P. de Graaf. Klas II, oude duivinnen, 500 km en 1. C. W, Betetke; 2. J. Kukler; 3. R. P. de Graaf Klas III, oude doffers, 300500 km: 1. R. P. de Graaf; 2. K. A. Boekee; 3. J. Kukler; 4. J, S. A. Badley; 5. A. v. Iterson. Klas IV, oude duivinnen, 300500 km: 1. J, Kukler; 2. A. v. Iterson; 3. J. W. Wolfer s. Klas V, oude doffers, 100—300 km: 1. J. Kukler; 2. K. A. Boekee; 3. H. B. Bonneur; 4. M. Nijssen Klas VI, oude duivinnen 100—300 km: 1. A. v. Itenson; 2. H. B. Bonneur. Klas VII, onbcvlogen oude doffers: 1. J. S. A. Bailey; 2. R. P. da Graaf. Klas VIII, onbeviógen oude duivinnen: 1. J. W Wolters. Klas IX, jonge doffers 200—500 km: 1. J. Kukler; 2. K. A. Boekee; 3. R. P. de Graaf; 4. C. H. de Groot. Klas X. jonge duivinnen 200500 km: 1. J. Ruider; 2. M. Nijssen; 3. H. B. Bonneur Klas XI, jonge doffers 65200 km: 1. J. Kukler; 2. J. W. Wolters; 3. H. B. Bonneur Klas XII jonge duiven 65200 km: 1. J Kukler; 2. R. P. de Graaf. Klas XIII, jonge doffers onbcvlogen: 1 K. A. Boekee; 2. J. W. Wolters. Klas XIV, jonge duivinnen onbevlogen: 1. J. Kukler. Klas XV, late jonge duivinnen: b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op Hortus Botanicus Rapenburg, elke dag geopend van 9 tol 12 en van 2 tot 4 uui 1 april tol 5 uur), ologisch en mineralogisch museum mmarkt lb: elke dag geopend van entenkabinet, Kloksteeg 23, elke dag 2 tot 5 uur avesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch ïecentrum, elke dag te bezichtigen n en 12.30 en van 2 tot 5 uui sl in de vakanties), concierge: Kolf- 1. J. W. Wolters; 2. C. W. Beteke Vermelden wij ten slotte, dat F. Rob bers de duiven grates voederde en een fraaie show demonstreerde. Hoogste punt Leidse diaconessenhuis Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur wordt de vlag gehesen op de nieuwbouw van het diaconessenihui9 te Leiden. Het hoogste pun-l wordt dan bereikt. Na af loop van het vlaghijsen worden toespra ken gehouden. selijkheid hiervan is echter de op lossing nog niet gegeven. De wijze waarop de voorlichting moet wor den gegeven en de omvang daar van maken een punt van overwe ging uit bij verschillende instanties. Het arbeidsbureau meent ten aan zien van deze voorlichting ook een taak te hebben en heeft gedurende de laatste jaren contact gehad met een aantal scholen in Leiden en om geving. Het heeft gemeend thans het initiatief te moeten nemen tot het organiseren van een beroepen- tentoonstelling. Dit heeft ertoe geleid dat een Comité Beroepententoonstellihg Leiden tot stand is gekomen, waarin o.a, zitting hebben vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, uit onderwijskringen en uit de vakbewe ging. Voorzitter van het comité is de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik. Hel comil stelling voc beroepen en schouw.elijk Deze zal vi houden. Besloten is de tentoonstelling op te stellen in het zich daartoe bij uitstek lenende gebouw van de Regionale Werk plaats voor Vakopleiding van Volwasse nen, Rooseveltstraat 9 alhier. Het nadeel excentrische ligging moet daarbij bereidt thans een tentoon- r, waarop een groot aantal opleidingsmogelijkheden aan- zal worden voorgesteld, n 2029 januari worden ge- lard. De doelstelling van 1 mede dat er in de eerste plaat! moet worden gestreefd de jeugd de tentoonstelling te doen bezoeken. In de avonduren zal zij zijn geopend voor de De tentoonstelling, voor d« opbouw waarvan grote medewerking werd on dervonden van het bedrijfsleven in Lei den, zal betrekking hebben -op beroepen in de metaalindustrie in ruime zin van het woord, het bouwbedrijf, de textiel industrie. de confectie-industrie, de land en tuinbouw en nog een aantal afzonder lijke beroepen, zoals dat van verpleeg ster, laboratoriumassistente, doktersas sistente, leeszaalassistente en kapster. Voort zal ime plas iogelijk- met inbegTip van de leerlingen stelsels. Hiervoor is de medewerking verkregen van de lagere technische scho len, landbouwscholen en huishoudscho len, benevens van de leerlingenstelsels. De tentoonstelling wordt op 20 januari a.s, 's middags te half drie geopend door de heer Van Schaik, wethouder van on derwijs. De opening is in de kantine van de Reed Roller Bit, Rooseveltstr. 6. woord van rector B. J. Drost sprak de wethouder, die herinnerde aan het ziekenhuis veertig jaar geleden, toen men nog heel bescheiden was gehuisvest. De jubilaris leefde mee met de technische en medische uit bouw. Hij heeft ook bü de groei van het werk zyn taak aangekund. Mede daardoor is de Koninklyke onder scheiding op haar plaats. De moeder-overste, zuster Cyrilla, feliciteerde de heer Den Dubbelden, zijn vrouw en kinderen. Liefde en toevvyding hebben zijn werk bege leid. Trouw en eenvoud sieren hem. Zy bood de jubilaris een t.v.-tafel en een mand fruit aan. Mevrouw Den Dubbelden kreeg bloemen. De heer A. van Dijk, technisch be drijfsleider, sprak lovend over het werk van de heer Den Dubbelden in de oorlogstijd, toen het gelukte de zaak „draaiend" te houden. Bij alle verandering bleef de jubilaris de zelfde: rustig en kundig. Uit naam van het personeel overhandigde de heer Van Dyk een enveloppe met in houd. Men bleef nog geruime tyd gezellig bijeen. Tussen de bladzijden Complot der 39 stappen CASINO. Geheime dienst, spionage, mysterieuze leiders achter de schermen, ziehier enkele trefwoorden, die een in zicht geven in het karakter van de film Complot der 39 stappen. Toch is het niet enkel narigheid, dat deze rolprent te zien geeft. Integendeel. Er spelen komi sche noten doorheen en men heef' wer kelijk zo nu en dar. voor enkele verras- sinkjes gezorgd. Zo is tot stand gekomen een vrij spannend achtervolgingsverhaal in lichte toon. De inhoud heeft niets om het lijf. Het gebruikelijke recept van geheime gege vens die op het punt staan naar het bui tenland te verdwijnen en misverstanden met de politie. De held van het verhaal die als bij toeval in dit alles is verzeild geraakt, heeft op het laatste ogenblik (Speels opgezet achtervolgingsverhaal). Straat der verleiding LUXOR. - Een zekere Hermann Ku- gelstadt heeft de regie gevoerd ovr een film, die de kastitel Straat der Verlei ding heeft meegekregen. Wie geen vreemde is in filmland weet, dat met de regelmaat van een klok scenario's die de prostitutie of de handel in verdovende middelen behandelen, worden verfilmd Om de zaak wat afwisselender te maken zijn deze zaken bijeengevoegd en werd het décor van een havenkwartier ge bezigd, hetgeen de regisseur gelegenheid bood ook nog In geen enkel opzicht steekt de film boven zijn vele voorgangers uit. De her komst is Duits, zodat het Het spel i ntale iels dr: :n. integen- zeggen. middelen king van het op zichzelf nog niet eens verwerpelijke gegeven is clichématig, dat men de afloop na h eerste half uur reeds kan voorspellen Noch uit een oogpunt van ethiek no uit overwegingen van filmkunstige aa kunnen wij deze film waardei (Prostitutie en verdovend vormen samen cliché). Hercules LIDO De Hercules-figuui film Hercules en de koningin van Lydië in het centrum; de koningin van Ly dië is er bijna letterlijk met de ha ren bijgesleept. Wie hier een rolprent verwacht, die in het oude Griekenland speelt, maar waarin nochtans het gooi en smijtwerk triomfen viert, komt niet bedrogen uit. Het verhaal is vreemd. Er zit nau welijks enige lijn in. De regisseur heeft zich blijkbaar uitgeput zoveel mogelijk verscheidenheid te geven. Daarin is hij geslaagd, maar overigens is de film klun gelig in elkaar gezet. Wel komen tenslot te nog een Griekse stormram en hoge ge- Veel leed werd verzacht T)1J DE MEESTE vluchtelingen werd, hoe eenvoudig ook kerstfeest ge- viet'd met een klein boompje, opgesteld in de slaapruimte van hun barakken. Maar vele bejaarden en zieken tfoffen we op kerstavond in bed aan: uit eenzaamheid en door gebrek aan brandstof hadden ze zich vroeg ter ruste gelegd. Tot laat in de avond trokken we rond met een grote krui wagen vol kerstpakketten uit Holland. Bij een baralj verscheen een oude vrouw; ook zij lag vanwege de kou in bed. Het bleek, dat ze geen licht had; haar lamp was gebroken en geld voor een nieuwe bezat ze niet. We konden haar helpen met een schemerlampje, door een klein meisje zelf voor de vluchtelingen gemaakt. We bezochten die avond een oude inge nieur, een blind echtpaar, een doodzieke man, een vrouwtje, dat het be treurde niet te kunnen sterven. Voor allen hebben wij de maandagavond na de kerstdagen een groot feest aange richt. Zaal en verwarming kregen we voor niets. Enkele vluchtelingen hadden did middag versierd en het was or rend deze avond te openen met kerstlie deren in .velerlei talen, begeleid door eei vluchtelinge, die' net van een ernstigi ziekte hersteld was. Mejuffrouw Menal- da, een meisjesstudente, die al de a turen met mij deelde zij had deze mer in Haid in een studentenwerkk meegeholpen met het aanleggen van kinderspeelplaats vertelde daarna kerstverhaal. In de pauze dronken thee, volgens.de wens van de vluchte lingen met rum bereid en na de pauze vertelden we van het werk in Holland A f scheid Het was de laatste avond van ons hjijf. Ten afscheid trokken lange rijen aan ons voorbij, ieder gezin nan warmwaterzak, waarvoor uw bijdragen waren gevraagd, vol vreugde in vangst. De zieken en de bejaarden had den we er een aan huis bezorgd. Som- gigen kregen ook een deken. We hebben het kerstfeest eenvoudig gehouden. Een der eerste dagen werd ons door een der vluchtelingen zelf gewezen op een gezin in grote nood, waarvan de man door een longaandoening en de vrouw tengevolge van kinderverlam ming geen stap buiten de barak konden DE buitenkant van Leiderdorp heelt weliswaar een modern aanzien gekregen, maar het dorpse karakter van deze randgemeente van Leiden is daarmee toch niet weggenomen. Dat vindt men vooral nog in de Hoofdstraat, laten we zeggen tussen de BerkcnUade cn de Koningstraat en dan verder voorbij bel viaduct. Deze foto is uit 1895. Links was een moes tuin, op welke plaats nu woningen staan. Het bruggetje is late* vervan gen door een bredere die een paar jaar geleden werd weggenomen. Aan de rechterkant is een van de oudste woningen van Leiderdorp te zien. Nog niet zo lang geleden is zij gerestau reerd: men heeft er nu een boeiend gezicht op. Zo is de Hoofdstraat in de loop der jaren wel veranderd (ook de sloot is alweer een twintig jaar ge leden dichtgegooid), maar zij heeft haar karakter weten te bewaren en zal nooit een grote verkeersweg wor (Foto afgestaan door de heer E. van der Valk, Hoge Rijndijk 51 door be middeling van de heer W. H. Tb. Vink. Rijnegominerstraat 23 Zoeter- woudc). zetten. Er is ook een klein pleegdoch tertje. Een motorwagen zou hun leven totaal veranderen. Hij een fabrikant in vroeger dagen werkt mét een brei machine; hij is ervan overtuigd hiermee de kost te kunnen verdienen als de vrouw er met een wagentje op uittrok. Ze wil len zo graag het kind een opvoeding ge ven die het terugbrengt in de kringen waaruit zij stammen. Met het beeld van dit gezin voor ogen hebben wij de uitgaven voor het kerstfeest wat beperkt en 800 overgehouden van hel voor deze kerstreis door u bijeengebrachte geld. Wij hopen vurig, dal de ontbrekende vierhonderd gulden voor een wagen tje, al is het ook met guldens of min der. binnenkomt. Met het Oostenrijk se Rode Kruis is contact opgenomen voor reductie cn ontheffing van de invoerrechten. Het is niet mogelijk hier de brief te publiceren van deze man. Het grote kerstfeest had hij immers niet meege maakt zoals hii nooit iets meemaakt maar het was kerstfeest voor hem ge worden in het besef, dat zijn leven weer perspectief had ontvangen door de hulp en de belofte uit Holland op het feest van Christus' geboorte. Deze vluchteling in het bijzonder, maar ook talloze anderen verzochten mij u heel hartelijk te danken voor het hun uit de verte bereide kerstfeest. Aan hun dank voegen wij de onze toe vooral aan de vele N.N.-gevers ook buiten Leiden, die wij niet met een persoonlijk dankwoord konden bereiken. E. A. FRANCKEN--DUPARC, Lammenschansweg 71, Leiden, tel. 20408 Giro 285812. vechtstorens ten tonele, misschien de enige aardige surprise, die deze film geeft. (Bloed en tranen). Gorilla ontsnapt REX- De gorilla is ontsnapt oftewel Geheim agent alias de gorilla, is een routineverhaal over een knaapje van de geheime dienst, dat zich in de gevange nis bij het schuim van de natie voegt, om meer te weten te komen over de ro versbende die hij hoopt te ontmaskeren. Van een succesvolle afloop kan men verzekerd zijn. Voordat het evenwel zo ver is, wordt men geruime tijd in het onzekere gelaten en zijn de forse meppen niet van de lucht. De gorilla is ontsnapt, draait tot en met maandag. Van dinsdag tot en met donderdag kan men een vreedzamer schouwspel bewonderen in de verfil ming van Offenbachs komische opera Hoffmanns vertellingen. (Hardheid en droomJ Orfeu Negro STUDIO De geprolongeerde film Orfeu Negro is een rolprent zoals men er slechts zelden één vindt, vol van eigenaardigheden. Een orgie van gelui den vormt een onverbrekelijke eenheid met het beeld en de geladen muziek is een machtige ondersteuning van d» sfeer, die door de filmbeelden reeds zo voortreffelijk worden opgeroepen. Een van de belangrijkste kenmerken van Or feu Negro is voorts, dat het alles zo reëel is, dat men met „levende" mensen heeft te maken. Het verhaal is een variatie op de al oude geschiedenis van Orpheus en Eury- dice. De ontluikende liefde wordt ont roerend en poëtisch in beeld gebracht. Afgezien van een enkel minder ge slaagd gedeelte is Orfeu Negro een over rompelende film, een kunstwerk. De mooie kleuren, het bonte Braziliaanse leven, het obsederende ritme van de mu ziek, het geheimzinnige van de magie, het is zeer ongewoon. Orfeu Negro is een feest en een tragedie tegelijk. (Iets apa Some like it hot TRIANON Twee musici uit een band zijn huns ondanks getuige van een af schuwelijke moordpartij. Om niet even eens in handen van de gangsters te val len, besluiten zij zich als vrouwen te vermommen. Zij worden leden van een Hamesbandje met al de vreemde situa- De film Some like it hot, voor de vier de week in Leiden, die een parodie is op het Amerikaanse gangsterwezen uit de jaren dertig en op de verhouding tussen de geslachten, is menigmaal niet „net jes". Er komen de wildste taferelen in voor, maar met uitzonderng van enkele scènes die wat al te zwoel zijn, heeft men hier toch met betrekkelijk onschul- Bontwerkerij en Pelterijenhandel BILLIJK, SNEL EN PERFECT Voorzieningen in PTT-gebouw Het architectenbureau Jonkman en Van Dorp te Leiden heeft namens het hoofd bestuur van de PTT het leveren en in stalleren van de centrale verwarming in in aanbouw zijnde buitendienstge- van de PTT, aan de Koningstraat, opgedragen aan de N.V. v/h C. Toetenel te 's-Gravenhage. De elektrotechnische installatie werd opgedragen aan de N.V. Heringa en. Wuthrich te Haarlem. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie» Wachtverbod gedeelte Aalmarkt Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ber openbare kennis, dat zij bij besluit van 30 december 1959 een wachtverbod hebben vastgesteld voor de Aalmarkt, voorzover gelegen tussen het 'aaghoofd en de Visbrug. Een afsohrift van dlit besluit is ge-zon en aan de Hoofdimgenjeur-D'i recteur an de Rijkswaterstaat in Zuid-Hol land, an de door de Minister van Verkeer en 'alerstaat aangewezen verenigingen, ehartiiging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Duizend gulden boete of drie maanden en drieduizend gulden waarborgsom, inet Uvee jaar proeftyd, eiste de officier justitie bij de economische kamer va Haagse rechtbank tegen een 47-jarige Leidse winkelier. Hem waren drie gevallen ten laste gTlegd, waarin hy d< wet op het afbetallngsbcdrijf had over treden. In totaal had de economische op sporingsdlenst by deze koopman echter by 416 van deze contracten geconstateerd, dat de wet overtreden was. In september 1958 had verdachte een televisietoestel verkocht, in mei 1959 een radiotoestel en ongeveer tezelfdertijd meubelen, alles in huurkoop, zonder het door de wet voorgeschreven aanbctalings- bedrag te eisen. De klanten behoefden dus bij de aanschaf niets te betalen en het hele bedrag ging in de huurkoopsom. De koopman voerde aan, dat zijn klan ten grotendeels weekloners waren, die het aankoopbedrag niet konden betalen. Hij wilde die mensen helpen. De president van de rechtbank wees er op, dal de wet is gemaakt in verband met de kredietwaardigheid van de men sen. Verdachte had zijn klanten dus niet geholpen, want op deze manier waren ze in de gelegenheid meer aan te schaffen dan ze eigenlijk betalen konden. De officier van justitie releveerde, dat verdachte niet de enige is, die deze fei ten had gepleegd. De wet op het afbe- talingsbedrijf wordt met voeten getre den. Afbetalingsaankopen vormen een belangrijk aspect in het economisch leven en aan handhaving van de wet moet streng de hand worden gehouden. Uitspraak 22 januari.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3