Contact met Hervormde Kerk wordt voortgezet KONING - RICHARD Zendingsmogelijkheden in Zuid-Kameroen Stubenrouch beantwoordt vragen over eindexamens D Hervormden bouwen met gereformeerden een kerk 1 CN V-mutaties in de S.E.R. Een woord voor vandaag Kanttekening Koninklijk Onderwijsfonds heeft nieuw vlaggeschip Waar mensen xcachten op Gods Boodschap Twee zendelingen van de Basler Mission en een Afrikaans predikant hebben een verken ningsreis gemaakt door een ge deelte van Brits Zuid-Kameroen. Het Zendingsblad van de Ned. Herr. Kerk geeft een verslag van deze reis: rver»l heel vriendelijk ont vangen. In de meeste dorpen dacht men dat nu eindelijk de le gendarische blanken gekomen waren, om hun oerwoud te rooien, straten aan te leggen, en in één woord, hen uit de nood van hun afzondering te verlossen. Toen wij deze droom moesten verstoren en hun van een andere verlossing spraken, die wij hun brengen wil den, dachten zij allen dat wij fathers" waren, dus rooms-ka- tholieke missionarissen. Toen wij vertelden dat wij geen ..fathers'' waren, maar wel ..basango" d.w.z. evangelische zendelingen, waren zij bijna altijd verheugd. De rooms-katholieken hadden hen teleurgesteld, doordat zij op en kele plaatsen scholen hadden ge sticht. maar na een paar jaar weer hadden gesloten. Ze verzwe gen helemaal niet, dat de oorzaak van de sluiting voor alles was de weinige bereidheid van de dorpen om die scholen ook werkelijk te dragen. Het werd ons steeds dui delijker: het contact met deze dorpen kan in de eerste plaats al leen door de scholen gebeuren. We moesten zonder twijfel aan de opening van een paar scheden den ken. Misschien dat dan de onder wijzers. zoals dat ook elders ge beurt. dooponderricht konden ge ven en zo de grondslag leggen van de gemeente in de dorpen. Onze voornaamste opgave was echter niet om te onderzoeken of en waar scholen geopend konden worden, maar of er echte missio naire mogelijkheden waren. Daar om hielden we niet op het de mensen duidelijk te maken, dat de scholen alleen nooit een wer kelijke en blijvende bevrijding en vernieuwing van hun levens kon den brengen. ..Alleen de bekering tot Christus kan uw leven werke lijk nieuw maken", zeiden «ij steeds weer. Natuurlijk moesten we eerst proberen hun duidelijk te maken wie Christus is en wat Hij voor hen betekent: boodschap door de luisteren de mensen verwerkt? Op sensa tionele beslissingen wachtten we niet. Uit de veelheid van waar nemingen en ervaringen van deze vier weken, kies ik er enige uit. die mij belangrijk toeschenen. Daar was het bezoek aan Mag- pe. een klein dorpje met onge veer 100 inwoners in het hart van de overkant". Bij. de middagbe- zoeken hoorden wil, dat het huis van de geheime bond was ver nield. nadat in het laatste jaar binnen eeu paar maanden niet minder dan 16 kleine jongens in de leeftijd van 25 jaar gestor ven waren! Toen ik de mensen naar de doodsoorzaak vroeg ik dacht natuurlijk aan een epi demie werd mij op verbaasde toon gezegd: ..Natuurlijk door hekserij!" Ik blikte in een af grond en in een nood. die wij ze ker niet helemaal navoelen kun nen. Het verschrikkelijkste voor mij was. dat zij nu. twijfelend aan de macht van hun geheime bond. in woede zijn huis hadden afgebroken, en in de palmwijn troost hadden gezocht. Jammer genoeg stoorden een paar dronken mannen de bijeenkomst zo erg, dat wij er mee moesten ophou- Mur ook vond ik uitgerekend in 1U dorp een oude man, die cel katholiek te zijn. Hij was ln 1913 als Jonge man In Bota ge doopt. Op mijn vraag of hij nog contact had met zijn kerk. ant woordde hij Instemmend. ..Iedere tweede en derde zondag bezoek Ik In Mamfe de mis en de preek. Meestal ga Ik donderdags hier weg en slaap drie keer onder weg". Wat beeft deie man mij beschaamd. Steeds opnieuw trof ons het verlangen van de mannelijke jeugd, een uitweg te vinden uit de leugenachtige wereld van de geheime bond. Zij zijn het gedoe van de geheime bond moe en zoe ken een nieuwe weg, kunnen die echter zonder onze nulp niet vin den Steeds weer betoogden zij. dat de geheime bond slechts de belangen van enkele aanzienlijken behartigde en de rest meedogen loos uitzoog. In Bajama mengde zich een longen in het gesprek. ..Als ik de geheime bonden en de ..medicij nen" de rug toekeer", vroeg hij heel ernstig. ..hoe moet ik dan bidden, dat God mij hoort, als ik ziek ben?" Op zulke ogenblikken zou men veel tijd moeten hebben om zulke zoekende mensen te hel pen. Ik nodigde hem uit op een vastgestelde tijd, naar Besonga- bang te komen TN Dare kregen we een b(jzon- der vriendelijke ontvangst. De draagsters, die ons van die plaats waren toegestuurd, zongen steeds ..Halleluja" in weerwil van de toen nog zeer zware lasten! Het raadsel was spoedig opgelost. De Zending van de ..Assembly of God", was hier korte tijd gele den haar werk .begonnen en had vooral bij de vrouwen toegang gevonden. De huisbezoeken in de namiddag toonden ons steeds weer opnieuw de sporen van deze arbeid. Een kerk hadden zij nog niet gebouwd. De bijeenkomsten vonden voorlopig plaats onder een palmbladdak. Tn veel huizen vonden we tractaatjes met bijbel se teksten, die beschouwd werden als een ..tovermedicijn". Dit kwam vooral omdat de eer ste voorwaarde van de ..Assembly of God" is. dat alle gelovigen ra dicaal afstand moeten doen van alle ..medicijnen". Het dichtstbij zijnde dorp heeft ook verschillen de medicijnen dat zijn tover en afweermiddelen verbrand, en zoals we met eigen ogen kon den zien. een heel mooie kerk ge bouwd. waarin iedere morgen en avond een bidstond werd gehou den. Toch zagen we ook dat en kele dorpelingen ..versierselen" droegen die heel erg op de afge schafte medicijnen leken. In Dare ontmoetten we een zeldzame openheid. Het woord der verkondiging vond hier in gro te mate ingang. In mijn herinne ring zie ik nog steeds een man van ongeveer 30 jaar voor me staan, met een stukje papier in de hand. ..Leest u me dat als jeblieft eens voor!" vroeg hij. Ik las het bijbelgedeelte en probeer de het in pidgin over te zetten. ..Is dat de waarheid?" vroeg hij bezorgd. Toen ik hier ja op ant woordde. ging hij verder: ..Is het voldoende de medicijnen te ver branden. om niet in de hel te ko men?" Ik kon hem alleen op Christus wijzen. JUIST in deze gemeente werd het duidelijk, dat voor de ..Overkant" Gods uur geslagen heeft. Het zou jammer zijn. wan neer we hier niet met zendings werk zouden kunnen beginnen. En we zullen hier moeten beginnen, anders zouden we de mensen, die we op deze reis gesproken heb ben. te zeer teleurstellen. Binnen kort komt de generale synode in Mamfe bijeen. Daar zullen we verslag uitbrengen van onze 4- weekse reis. Geve God. dat de rechte besluiten ten aanzien van de Overkant hier genomen zullen Synode Gerei. Kerken besluit: Opgedragen aan De generale synode van de Ge- 1 G moderamenleden Kerk niet voort te zetten in de tot (Van cen onïer verslaggevers) nog toe gebruikelijke vorm door middel van deputaten maar dit contact op te dragen aan het mode- ramen van haar synode. De synode besloot de plaatselijke ker ken er op te wijzen, dat het contact met hervormde gemeenten, waar dit moge lijk is, hetzij door samenwerking, we derzijdse afvaardiging of anderszins, aanbeveling verdient: althans wanneer dit contact dienstbaar kan zijn aan de eenheid der kerk. zoals die in de Here Jezus Christus is gegeven en in de be lijdenisgeschriften der kerk wordt bele den, zulks met inachtneming van wat dienaangaande door vroegere synodes is besloten. Wat bet contact op synodaal niveau men zal contact opnemen met de synode der Ned. Herv. Kerk om te komen tot periodieke besprekingen voor de uitwisseling van gedachten en de be zinning op zaken, die de kerken gemeen schappelijk aangaan. Dit zijn in hoofdzaak de besluiten. Zij kwamen echter niet met gemak tot stand. Langdurig was er nog over ge sproken. daar enige synodeleden vrees den. dat men zich zomaar zou storten m de open armen der Hervormde Kerk. Dat bleek in de discussie. Prof. dr. D. Nauta. die deputaat voor de samenspreking met de Hervormde Kerk was. kwam terug op het advies van ds. Van Herkser. om. al toenade rend. toch distantie te bewaren. Waarom moeten we zo vasthouden aan de distantie, riep hij uit. Wij spré ken namelijk al vanuit de distantie. En als het gesprek geen ander doel heeft dan afstand te houden, kunnen we bet wel nalaten. Achter het gesprek zit toch het besef, dat wij als hervormden en gereformeerden niet los van p'kaar mo gen staan. Wjj moeten met elkaar spre ken, omdat wij samen voor dezelfde dingen komen, ook theologisch. ZELFDE PROBLEEM Dit betekent niet. aldus prof. Nauta, zekere afglijding in de richting van een „volkskerk" met een groeiend aantal randleden, valt wel degelijk te bespeu- Maar ook ten aanzien van naar bui ten gerichte vragen zou samenspreking zo gewenst zijn. meende prof. Nauta. Hij noemde als voorbeeld het rapport van de hervormde synode over de voet baltoto. Wat zou het mooi geweest zijn als beide kerken, die het in dit opzicht ens zijn, gezamenlijk met dit stuk oor de dag waren gekomen. Sommigen vinden het verkeerd om met de Hervormde Kerk te spreken in- plaats van met de Chr. Geref. Kerken, omdat de Chr. Geref. Kerken het I.C.C.C.-standpunt van prof. J. J. van der Schuit aanhangen, dat zij niet spre ken kunnen met een kerk, die contact heeft met een bij de Wereldraad aange sloten k'erkformatie Dit mag het her vormd-gereformeerd gesprek echter niet onmogelijk maken, zei prof. Nauta. Advertentie Geslaagd dank zij RESA - HILVERSUM Bekende Schriftelijke Carni) H.B.S., Gymnasium. Onderw. akte. Middelbare Akten: Fr.. D.. Eng.. en Ned., M.O.. Tolk-Vertaler, Hoofdcorr V.T.H.- Prof. dr. K. Dijk vertelde dat het standpunt van prof. Van der Schuit stel lig niet door alle chr. gereformeerden gedeeld wordt. Daarom kan men niet de tegenstelling maken van spreken óf met de Hervormde Kerk óf met de Chr. Gereformeerde Kerken. Prof. dr. R. Schippers, putaat, was de opvatting toegedaan dat de Geref. Kerken in haar gesprek met de hervormden plaatsvervangend kunnen optreden voor de Chr. Geref. Kerken, de Geref. Gemeenten e.d., en wel omdat het theologisch-kerkelijk grondmotief, dat gewerkt heeft in dt afscheiding en doleantie, voor alle ker ken der gereformeerde gezindte een- De rapporteur, ds. A. S. Timmer te Rotterdam, legde nog eens de nadruk op het bijbels motief. Het is opdracht van Jezus Christus om elkaar vast te houden: daar kan men als kerken niet onderuit, zeker niet als men let op de nood der wereld. Na veel wikken en wegen kwam tot de boven omschreven besluiten. De synode ging hierna uiteen. Dinsdag her vat zij haar openbare zittingen met de behandeling van zendingszaken. OPBRENGST SSK De praeses, ds. C. van der Woude had nog meegedeeld, dat voor de Stich ting Steun Kerkbouw thans ln totaal Is binnengekomen 1.201.547,10 aan col lectegelden van 782 kerken en 278.967.80 aan giften. samen 1.480.514.90. Vrijdagochtend beeft ds. H. Rippel. predikant van dc Reformierte Kirche te en de synode toegesproken. dat zeggen tegen wat de Hervormde Kerk doet en dat w(j geen bezwaren meer zouden hebben te gen de vrijzinnigheid b.v. Maar wie zijn ogen niet sluit, zal moeten opmerken dat wij met dezelfde dingen te maken krygen als de Hervormde Kerk. Al Is er ln de Gereformeerde Kerken dan geen probleem der vrijzinnigheid, De handen ineen iE STAATSSECRETARIS van onderwijs, kunsten en weten schappen, de heer Stubenrouch heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Beemink (C.H.U.) over de weigering van een groot aantal gecommitteerden om zich beschik baar te stellen voor de eindexa mens van gymnasia. Tevens beant woordde hij schriftelijke vragen [js u van het Tweede-Kamerlid de he^r baar" Tans (P.v.d.A.) over de interprets-103 cht tie van het eindexamenreglement j Aan 70WEL in Espel als in Tollebeek in de Noordoostpolder zul len hervormden en gereformeer den geen afzonderlijke kerken bouwen, doch een gemeenschap pelijk bedehuis. Verder zullen in de reeds bestaande Hervormde kerk te Kraggenburg ook de ge reformeerdep hun erediensten houden. Een en ander is het re sultaat van besprekingen tussen de classis Emmeloord van de Gereformeerde Kerken en de cen trale kerkeraad van de Hervorm» de Gemeente in de Noordoost polder. voor de H.B.S. De heer Stubenrouch deelde mede dat inderdaad de gecommiteerden er op hebben aangedrongen de in mei inge- voerde nieuwe regeling te vervangen door een andere. Hij hoopt in de eerste helft van deze maand nog besprekingen j te voeren met ondertekenaars van het adres. Omdat hij het niet juist acht op i dit contact vooruit te lopen, wil hij thans nog geen oordeel uitspreken. Tot de heer Tans zei de staatssecreta- dat de inspecteurs van het middel- gymnasiaal onderwijs de prof. M. F. Duintjer te Amster- fl dvertentie de deskundigen bij de eind- i de H.B.S. vestigen op het overleg met de voorzitter LAAT U NIET OVERMEESTEREN mondeling leggen als juistheid vai tarnen in enig va r twijfel bestaat de uitslag. de De deskundigen kunnen van dit recht gebruik maken indien de reacties van de kandidaat reeds tijdens het mondelinge examen aan leiding geven tot twijfel of zijn pres taties op het examen wel een,juiste weergave van zijn kennis zijn. De heer Stubenrouch meende dat te recht een aantal richUijnen worden aangenomen om een zoveel mogelijk ge lijke toepassing te bevorderen Deze mogen echter niet beschouwd worden als volstrekt bindend. De bijzondere om standigheden. welke de reacties van de kandidaat kunnen hebben bepaald, mo gen niet al te eng worden genomen. dam is reeds opdracht verstrekt tot het ontwerpen van een protestants kerkcentrum te Espel. De kerkruimte zal aan ongeveer 250 bezoekers plaats moeten bieden. Verder komen er een grote en twee kleine zalen, de eerste voor gezamenlijk gebruik en de beide kleine zalen voor het verenigings werk van de afzonderlijke gemeenten. De stichtingskosten van h»' complex worden geraamd op 280.000. Reeds lang koesterden enkele hervorm den en gereformeerden het plan tot gezamenlijke kerkbouw. Toen de ge dachte tenslotte in bredere kring weerklank vond werd in kerkelijke vergaderingen besloten van beide zij den een jurist in te schakelen om al le beschikbare gegevens te bestuderen Zo kwam een concept-overeenkomst tot stand, die inmiddels is goedge keurd en die ook de instemming heeft gekregen van de organen van toezicht. In Espel en Tollebeek zal nu gezamen lijk grond voor de bouw worden ver kocht In geen van beide plaatsen heb ben dc hervormden en gereformeer den nog eigen gebouwen. Bij de Her vormde kerk te Kraggenburg zal te zijner tijd een verenigingsgebouw voor gezamenlijk gebruik worden ge bouwd. De overeenkomst tussen de beide kerk genootschappen heeft een sterk zake lijk karakter en loopt niet vooruit op eventuele herenigingspogingen tussen de synodes van beide kerken. Her vormden en gereformeerden zullen dan ook op verschillende uren diensten houden. Tot de initiatiefnemers behoren ds. Bos, gereformeerd predikant en heer Th. A. van Hulst, directeur het Zuiderzeefonds der Nederlandse Hervormde Kerk. beiden te Emmel- Bei 'oepmgsw erk Advertentie Spit, Spierpijn en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg reet Heel even aarzelde de ridder nog. doch zijn blik vond het boctekoord en meteen week alle wantrou wen. Hij zei waardig: Mijn leus luidt: een koning vraagt een bedelaar een aalmoes. Goed. knikte de kluizenaar, eigenlijk hoefde ik dat niet te vragen, want ik ken u. Maar een goed schildwacht houdt zowel vriend als vijand tegen. Met de lamp in de hand liep hij terue naar de andere kamer, waar de Saraceen nog altijd slapend op de matras lag Een ogenblik bleef hij staan en fluisterde: Zie hij slaapt in duisternis en het is beter hem nog niet te wekken. Maar eens zal ook voor hem de dag aanbreken O. Ilderim. uw hersens zijn ver lamd en dwalen in een valse lering, doch eens zult gil de trompetten horen en dan zul uw droom ver dwijnen! Na die woorden wenkte hij de ridder hem te volgen, trad terug in de kapel achter het altaar en drukte daar op een verborgen veer in de muur. zodat een stuk van de wand opendraaide en men een kleine ijzeren deur te zien kreeg, zo goed ver scholen dat de ridder alleen ze nooit zou hebben gevonden Voordat hij de deur opende, liet de klui zenaar voorzichtig een paar druppels olie uit de lamp op de scharnieren vallen. Even later stonden ze voor een smalle trap die ln de rotsen was uit gehouwen. Neem de sluier die ik draag, zei Theodonk somber, en bind hem mij voor de ogen. De schat die u dadelijk zult zien mag ik niet aanschouwen, wil ik me niet b1oo*itet)en aan zonde of hoogmoed De ridder deed wat hem gevraagd werd en sa men begonnen ze dan de trao te bestijgen De klui zenaar scheen van de blinddoek geen hinder te on dervinden want blijkbaar kende hij de weg hier van buiten. De ridder volgde op enige afstand, zijn weg zoekend half od de tast hatf in het spaarza me licht van de lamp die zijn begeleider hem voor hield Eindelijk bleven ze staan onder een laag. on regelmatig gewelf. Recht voor hen bevond zich een tweede trap en links was een ruwe. gotische deur. versierd met de traditionele zuilen en snijwerk en Aangenomen naar Noordscharwoude: J. J. Tissink. kand. te Bergen op Zoom; naar Lochem: W. A. Jelsma te Wouds end; naar Usquert: J W. Zimmerman, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Grijpskerk: H. J. Hey- nen te Oud- en Nieuwe-Bildtzijl; voor Erica, voor Ottoland en voor Valther- mond: J. J. Tissink;"kand. te Bergen op Beroepbamrstelling: De classis Zwolle heeft praep. geëx. en beroepbaar ver klaard de heer P. C. van der Wel IJs- selkade 24 te Kampen, kand. aan Th. H. aldaar. Ter vervulling van de vacatures, ontstaan door het ontslag van K. de Boer, en C. van Nierop als lid en van H. R. Plomp als plaatsvervangend lid (plaatsvervanger voor C. J. van Mastrigt) van de sociaal-economische raad door het Christelijk Nationaal Vakverbond zijn bij koninklijk besluit benoemd in de SER: tot lid H. R. Plomp; tot diens plaatsvervanger drs. J. Boersma; tot lid P. Tjeerdsma; tot j diens plaatsvervanger C. A. Bakker: tot plaatsvervangend lid C. van Nierop (plaatsvervanger voor C. J. in Mastrigt). Deze benoemingen zijn aanvaard. De besnijdenis was niet voldoende voor Christus. Daarin had Hij zich verenigd met het volk, dat onder Gods Verbond was uitverkoren. Maar eer de Heiland naar buiten kan treden en Hij de mensen tot bekering kan oproepen, identificeert Hij zich met een groep die niet slechts qua geboorte en verkiezing tot Gods volk wil behoren, maar ook uit eigen verlangen. Reeds enige jaren had Johannes de Doper in de woestijn zijn boodschap van bekering gepredikt. Als bewijs, dat de Israëlieten die besneden waren ook als besnedenen wilden leven, doopte hij hen in de rivier. Ook Christus vereenzelvigt Zich met deze bekeerden. Maar als de Heiland Zich laat dopen blijkt, dat deze doop meer is dan een godsdienstige handeling. Ook andere groepen doopten in de dagen van Johannes, bijv. de mensen uit de Qumram-gemeenschap, waarvan een aantal jaren geleden zo veel geschriften zijn ontdekt. Bij de Heiland is de doop niet slechts de uiting van.een verlangen naar een nieuw begin, maar tevens de daad van God die dit nieuwe begin mogelijk maakt. De Heilige Geest daalt op Hem neer als een duif uit de hemel en gordt Hem aan om Zijn taak te kunnen vervullen. Toen vereenzelvigde Hij Zich met ons, opdat wij door God aangenomen kunnen worden. IN 1959 WEER GOED GESPAARD nE NEDERLANDSE huisvader en huismoeder hebben in 1959 de spaarbank niet vergeten. Bij de rijkspostspaarbank werd er netto j' 160 miljoen gespaard. In 1958 vloeide er netto 128 miljoen naar de R.P.S., terwijl in 1957 de terug betalingen 4 miljoen groter waren dan de inleggingen. Van de vele algemene spaarbanken zijn op het ogenblik van schrijven nog geen totaalcijfers bekend. Maar zeker is wel, dat het ook hier goed ging. In de eerste 11 maanden stroomde er ƒ238 miljoen naar de spaarbanken, tegen 137 miljoen in heel 1958; in 1957 werd er ƒ60 mil joen meer weggehaald dan ge bracht. 1957 was bet jaar van de hoge ren te op de obligaties en de lage ren te bij de spaarbanken. 1958 was het jaar van de bestedingsbeperking 1959 bracht echter weer een stijging van de welvaart. Hoewel het afgelopen jaar niet on middellijk een algemene loonsver hoging meebracht (deze kwam voor enkele sectoren pas in het na jaar), liep bet totale inkomen in ons land toch op: doordat er weer meer mensen werk kregen, doordat de winsten van grote en kleine za ken toenamen, en doordat hierdoor ook ruimer gratificaties en andere uitkeringen konden worden gedaan. De spaarbanken kunnen dus met gepaste trots op de.spaarlust van ons volk wijzen. Maar de spaarhe- mel is niet meer zo mooi als een half jaar geleden. Van twee kanten drijven er namelijk wolkjes aan, die menige spaarbankdirectie te den ken zullen geven. In de eerste plaats willen de kos ten van levensonderhoud onvoldoen de naar beneden. Verscheidene le- vensmiddelenprijzen zijn in de zo mer en daarna door de droogte ge stegen. Sindsdien blijven de kosten op dat niveau zitten. De spaarbanken hebben dit al ge merkt, want de besparingen waren in het najaar al minder groot dan verwacht was: weliswaar stegen de inleggingen, maar de terugbetalin gen namen nog meer toe. Duurder worden van het leven werkt op de spaarlust altijd rem mend. 1960 zal nieuwe teleurstellin gen brengen, zelfs al weten wij dat de loonsverhogingen op zijn minst als tegenwicht voor de stijgende kosten van levensonderhoud zullen dienen. De spaarbanken zullen echter niet alleen het hoofd moeten bieden aan een (kleine?) daling van de waar de van de gulden, zij zullen ook re kening moeten houden met een gro ter wordende concurrentie van de algemene banken. Verscheidene bank»n bieden al jaar en dag de gelegenheid om via een bankspaarboekje of een speciale re kening te sparen. Zij gaven ter aanmoediging een hogere rente dan de spaarbanken, hetgeen uiteraard een doorn in het oog was van de spaarbankdirecteuren. Onomwonden sprak men van deloy ale concurrentie, die de commer ciële banken de spaarbanken 'so ciale instellingen) aandeden. Deze concurrentie dreigt in ste de van af te nemen aan kracht te winnen. In december heeft een van de grootste handelsbanken be kendgemaakt, dat er bij haar ge spaard kan worden. Een andere vooraanstaande handelsbank heeft tezelfdertijd de reeds bestaande spaarmogelijkheid geperfectioneerd. Het komt er dus op neer, dat de particulier thans niet alleen bij de bekende spaarbanken kan sparen, maar ook bij verscheidene kleine en grote banken. Geven de spaar banken in het algemeen 3 pet., de banken vergoeden 3,25 pet.; enkele gaan zelfs hoger, tot 4 pet. toe. Is nu te verwachten dat de spaar ders in massa naar de banken gaan? Beslist niet. Een bank is voor de gemiddelde Nederlander een instituut waar men niet gemak kelijk naar binnen gaat. De banken kennen deze drempel vrees. Zij mikken dan ook beslist niet op de „kleine man". Maar wel op de mensen met het betere in komen: hoger kantoorpersoneel, ho gere ambtenaren, mensen uit de vrije beroepen en zelfs zakelijke re laties die privé zouden willen spa- Deze sociale en economische laag wil men naar zich toe halen en aan zich binden, in de hoop dat de spaarders van vandaag de beleg gers van morgen zullen zijn. Wij moeten de spaarbankactiviteiten van de handelsbanken dan ook zien als een onderdeel van haar activi teiten om een nieuwe cliëntenlaag aan te trekken en aan zich te bin den. De wat hogere rente dient hierbij als trekpleister. Zo gezien ligt de concurrentie voor de traditionele spaarbanken in het grensgebied. De beter verdienende spaarders kunnen 'hun schroom overwinnen en aangelokt door de hogere rente een bank binnen stappen. Het zal ongetwijfeld niet zo'n gro'e vaart lonen. Wat er van de boven laag afkalft, kan er van onderen bijkomen. De spaarbanken zijn ac tief genoeg in het bedenken van nieuwe injecties die de spaarlust prikkelen. Maar-al zal het verlies dan kun nen meevallen of ogenschijnlijk niet te zien zijn de opvallende activi teit van de banken is toch een dui delijke aanwijzing dat ook zij in de spaarwereid gaan meepraten. SIR WALTER SCOTT COTT een luikje, met ijzer beslagen en ver sterkt met grote, metalen spijkers. Zich naar die deur wendend zei de heremiet over de schouder: Trek uw schoenen uit, want de plaats waar gij staat is heilig Verban uit uw hart elke wereld se gedachte en verhel uw geest tot God. De ridder trok. zoals hem bevolen werd. de schoe nen uit cn direct daarna gaf de kluizenaar hem op dracht driemaal op het luikje te kloppen De deur scheen vanzelf open tc gaan in ieder geval zag Sir Kenneth niemand - en op het zelfde ogenblik week de ridder verschrikt achteruit, verblind door een plotseling opdoemend licht van ongewone sterk te en tegelijkertijd getroffen door de bedwelmende geur van kostbare specerijen. Toen hij eindelijk enigszins van de verrassing was bekomen en aarzelend in bet vertrek trad. ont dekte hij dat het licht voortkwam uit een groot aantal zilveren lampen, gevuld met welriekende olie en hangend aan zilveren kettingen aan het dak van een kleine gotische kapel die. net als alle andere vertrekken in het verblijf van de kluizenaar, in de rots was uitgehouwen Terwijl de wanden van de andere spelonken echter ruig en ruw waren, bleken de muren van deze bidplaats volkomen glad en ef fen. zodat men hier onbetwistbaar had te doen met werk van bekwame vaklui die stellig de beste, bei tels hadden gebruikt die men uren ver in het rond kon vinden. De hele architektuur van deze plaats getuigde trouwens van rijkdom en vakkennis. Het dak rustte aan beide kanten op zes zuilen en de manier waarop men de bogen met elkaar had ver bonden. alsmede het schone spel van passende sieraden, was als een oogstrelende getuigenis van de meest smaakvolle bouwkundige opvattingen van die periode. Tegenover de zes zuilen bevonden zich aan elke kant zes prachtig bewerkte nissen, in elk waar van men een beeld van een der twaalf apostelen aantrof Achter he' kleine altaar, dat naar het Oos ten gericht stond, hing een weelderig gordijn van zware Perzische zijde, met goud eeborduurd, kenne lijk een geheime plaats afsluitend. In deze overtuiging richtte de ridder beschroomd zijn stappen naar het gordijn en liet zich op de knieën vallen, teneinde vurig 'e bidden, ook al kon hij nog met vermoeden "wat zich binnen de "factoren in de verhouding Rome- omheining bevond. In zijn vrome gedachten werd Reformatie" hij evenwel gestoord door het feit dat het gordijn] Een tweede ontmoetingsweekeinde zal Ontmoetingsweekend van protestantse en r.-kath. jongeren Op ..De Horst" te Driebergen zal on 30 en 31 januari een ontmoetingsweek einde tussen rooms-katholieke en pro testantse jongeren worden gehouden ls thema „Wezenlijke benhout ontdekte en gebouwd Nog was hij niet van zijn verrassing bekomen, i toen reeds de deuren van het schriin opensloegen en meteen ontwaarde hii een stuk donker hout. waarop n n r in uitgesneden letters te lezen stond: Vera Crux Dr. W. rKlTIOUS OVPHPfleil Tegelijkertijd hoorde hij een koor van vrouwen stemmen de lofzang Gloria Patri aanheffen. Te Arnhem' is op 80-jarige leeftijd. Lang duurde dit visioen evenwel niet. Niet zodra overleden dr. W F Emous. oud-ihrec- immers was de lofzang ten einde of de deuren van teur-geneesheer van het Diaconessen- het schrijn schoven weer dicht en het gordijn viel huis te Arnhem Dr Emous werd tn opnieuw naar beneden. De ridder boog nu het hoofd 1379 te Amsterdam geboren. In 1918 ac- en vouwde dc handen, ontroerd tot in het diepst Icepteerde hij de benoeming tot direc-j van zijn ziel en met verstomming geslagen door het teur-geneesheer van het Arnhems Dia-I wonder dat zich aan zijn blik had voltrokken Lang conessenhuis, dat daarmee de eerste di bleef hij zo in gebed voor het gordijn neergeknield, recteur-geneesheer kreeg, tot hij eindelijk uit zijn verdoving ontwaakte, op- Hij werd bij het 50-jarige bestaan var stond en naar de kluizenaar keek die hem naar deze het Diaconessenhuis benoemd tot offi- geheimzinnige plaats had geleid. Hii zag hem. met.cier in de orde van Oranje-Nassau de sluier noz steeds voor de ogen. languit liggend i Voorts was hij drager van het kruis j voor de drempel van de kapel, als iemand die door van verdienste van het Nederlandsche wroeginc en scha ve verteerd werd en de heilige Roode Kruis, welks Arnhemse afdeling plaats niet durfde betreden hij voorgezeten heeft. Dr. Emous was (Wordt vervolgd) 'tot aan zijn dood praktiserend internist Opleidingsscholen worden drastisch uitgebreid De echtgenote van de voorzit ter van de stichting Koninklijk Onderwijsfonds voor de scheep vaart, mevrouw Polderman heeft gisteren de doopplechtig heid verricht bij de stapelloop van het nieuwe opleidingsschip van het fonds, de „Prinses Bea trix" op de werf van de N.V Scheepswerf v.h. Jan Hendriks te Dodewaard. Deze dwarsslapelloop die reeds november had moeten geschieden had een zeer vlot verloop. Door de lage waterstand moest liet tijdstip steeds worden uitgesteld Maar intussen heeft men de afbouw kunnen voortzetten en wanneer medio februari het vaartuig wordt overgedragen is er slechts spra ke van een totale vertraging van circa een maand. Het schip, dat 50 meter lang is. heeft verblijven voor 28 leerlingen, zijnde een volledige klasse in dit derde instruc tievaartuig en tevens vlaggeschip van het Koninklijk onderwijsfonds Het is voorzien van de modernste navigatie middelen. als een rivierradar, met b.chtaanwijzer. radiotelefonie, er inter ne telefonie. De prinses Beatrix ts speciaal be stemd voor de Rijnvaart tot Bazel toe en betekent daarom cen waardevolle aan"ulling voor de opleiding van leer lingen voer de binnenscheepvaart, die een tweejarige opleiding ontvangen aan een van de vier scholen te Rotterdam, Amsterdam. Delfzijl en Harlingen. To' dusverre had het KOF de Prins Hendrik, (een voormalig jacht) voor de binnenwateren aangekocht in 1921. waarop 16 leerlingen opleiding kunnen genieten, en de „Prinses Juliana", bouw jaar 1931, dat voor de zeegaten is be stemd en 35 leerlingen, kan herbergen, in de vaart. Volgens vaarplan zullen in het ver volg de leerlingen van de vier scho len, achtereenvolgens de drie sche pen bemannen om op de hoogte te komen van allerlei vaarvoorschrlften in ons land, onder andere het kom- pasgebruik, de betonning, de beba- kening enz. Alleen de „Prinses Bea trix" kan de Rijn buiten onze lands grenzen bevaren. De motorcapaci teit van de twee andere schepen was hiervoor niet voldoende. De snel heid van de „Prinses Beatrix" is circa tien knopeD (18 km). De aan melding voor dc scholen is tot dus verre zo bevredigend dat de school te Rotterdanr moet worden uitge breid van 145 tot 180 leerlingen. Te Delfzijl is er een nieuwe school aanbesteed. Hier kunnen 240 teerlingen het onderwijs volgen. Tot dusverre had Delfzijl een capaciteit van 120 leerlin gen. Ook Amsterdam (120 leerlingen) wordt uitgebreid en er bestaan plannen om in de verre toekomst een vierde instructievaartuig ui de vaart te nemen. Het vlaggeschip van het KOF is thans de „Prinses Beatrix". Dit schip word ook gebruikt als proefschip van het Ne derlands scheepsbouwkundig proefstation te Wageningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2