SAA GEBI De strijd om het Amerika en Japan bieden Italië reuzensommen Prins Bernliard opent militair studieeentrum „Uio beslissingDuitse volksgenoten van de Saar, verschaft mij thans de j lieid als onze historische bijdrage en offer voor de zo nodige pacificatie van Europa, de verklaring af te leggen, dat na uw terugkeer het Duitse Rijk geen ter ritoriale eisen meer aan Frankrijk zal stellen." ADOLF HITLER (15 januari 1935) Geen Fransman zal er aan denken tegen de uitslag op te komen." PREMIER FLANDIN (15 januari 1935) IJET was vóór de oorlog mode om idealistisch over de Volkenbond te spreken. Na de oorlog sloeg alles om: de Volkenbond heette enkel i een mislukt instrument! Tot beide partijen kan opgemerkt worden, dat bij de jaarovergang 1934—1935 de Volkenbond twee grote successen boekte: de oplossing van het Hongaars-Joegoslavisch conflict (gevolg van de konings moord te Marseille, oktober 1934) en de goede afloop van de Saar- verkiezingen. Er voer voor een ogenblik nieuwe hoop door Europa, een gevoel dat alle arbeid te Genève niet doelloos was, wanneer het mogelijk I was de eeuwenoude Saarkwestie door onderling overleg gezamenlijk te regelen. „Het Afscheid" In het radioprogramma van Brussel Vlaams wordt woensdag 13 januari a.s. een uitvoering gegeven van de niet de Italla-prijs 1959 bekroonde radiofo nische opera „Het Afscheid" van de Franse componist Marcel Landowskl. Het is een dromerige geschiedenis van een vrouw die de man van haar hart overlaat aan een andere vrouw, omdat zij twijfelt of hij bij haar het geluk wel zal kunnen vinden. Aange zien het verhaal van een opera er nooit veel toe doet, zullen wij over het ge geven niet verder uitweiden, maar u liever een indruk geven van de per soonlijkheid van de componist. Marcel Landowski, van Oost-Europe- se afkomst, werd in 1915 geboren en studeerde in Parijs, waar hij aan het Nat. Conservatorium eerste prijzen voor compositie en orkestleiding ver- Hij begon al vroeg met componeren en reeds zijn eerste werken werden, nog tijdens zijn conservatoriumjaren, onder leiding van Pierre Monteux uit gevoerd. Hij won verscheidene prij zen o.m. de grote prijs van Parijs. Er verschenen al eerder twee opera's van hem. Voor de bekroonde opera „Het Afscheid" schreef hij ook zelf de tekst. Olympische Spelen op tv Eeuwenoud geding wèl wist wat er niet zou gebeuren, niet echter wat er wèl zou gebeuren met de souvereiniteit. Reeds eind oktober 1934 waren de spanningen rondom het Saargebied he- Van 1381 tot1793 heersten de Nas- avnu„uim^ saus-Saarbriicken over Saarland. Se- Vlg Frankrijk vreesde dat Hitier jdert de vrede van Munster (1648) - - ---* p-- kwam het onder Franse invloed; in 1661 rukten voor het eerst Franse troepen liet Saarbekken binnen. De ■vermaarde Franse vestingbouwkundi ge, generaal Vaubain, deed hij Putsch zou plegen om het Saarge bied alsnog in zijn macht te krijgen, en uitte deze vrees openlijk in zijn perspublikaties. Hitier wees deze be schuldiging in een interview veront waardigd af met de woorden: „Ik denk er niet aan, te trachten het plebisciet gewapenderhand te verstoren; ik in Luxemburg volbracht: [legde er vestingen aan, om de Fran se invloed ook militair te bevestigen. Maar na de vrede van Rijswijk (1697) moest Frankrijk zich ook uit deze landstreken terugtrekken, en voor bijna een eeuw was alle Franse in- vloed geweken. Totdat te Wenen, op Hitier zijn gevolmachtigde in het Saar het grote, congres, ook het Saargebied gebied, Joseph Burckel, toe op neerleggen, bij de volksuitspraak, Rijswijk ij02 moge luiden Duitsland i. d£,nkt er niet aan, Elzas-Lotharingen te willen hernemen". Om zijn goede wil te betonen, stond op de agenda werd geplaatst: juist het lenige gebied dat Frankrijk extra werd (toegewezen was het Saargebied, zeer |tot spijt Van de Saarlanders, die aan sluiting bij Pruisen zochten. De honderd dagen die Napoleon nog aan zijn loopbaan als keizer en veld- heer toevoegde kostten Frankrijk e<-h- ter het Saargebied, de deputaties der ^934 verblijdde deze commissie de 40 km langs de grens het dra gen van S.S.- en S.A.-uniformen te ver bieden. Inmiddels vergaderde onder de Ita liaanse Volkenbondsafgevaardigde Aloi- si te Rome een deskundigencommis sie over de mogelijke gevolgen van de kiezingsuitslag. Begin december [Saarlanders naar Wenen hadden ces: men hesloot het Saargebied als- Frankriik nog van Frankrijk af te splitsen, zeer Woraen w tot ongenoegen van Talleyrand! ucr Frans Inmiddels ontdekten de Fransen het gaar wem belang van., het Saargebied. dat voor Toen «•.- lojcLunui idie tijd in de steenkolenmijnen gele- tenlandse zaken, dr. Jgen was. Onder Bismarck en Napoler- III vond éen ware diplomatieke log plaats over het Saai Frans-Duitse oorlog begon zetting van Saarbrüokcn door Franse reld zowaar met een akkoord, waarbij 2n Duitsland het eens ge- ■er. over het verkoopbedrag steenkoolmijnen, ingeval de Duits gebied werd. Toen de Tsjechisché minister van bui- nlandse zaken, dr. E. Benesj op 12 december 1934 uit Genève te Praag te rugkwam, kon déze voor de pers ver- -ij T-. uigMvaai, i\un v uui uc ^ci het Saargebied. De klaren: „Inzake de Saarkwestie net hPtfnn met. .ie be- opiossjng gevonden, die ons een rusli- Kerstmis verzekert en waardoor het van Frankfort eiste Pruisen geheel El zas-Lotharingen op, en zo kwam het Raad (Saargebied binnen het Duitse Riik te noemde' liggen. Versailles „Wenst gij dat ik naar huis terug keer?" dreigde president Wilson. „Ik wens niet dat gij naar huis te rugkeert, doch ik ga zelf", antwoord- het 1 een3woordenstrijd'op U"(feC'cönïercnrië nlet ™°een v«ïcl?n' z° v«k wij de -- opsphiprfonic van de oude Volkenbond Versailles, op 28 maart 1919, de inzet van de du het Saargebied. Frankrijk wilde het per se inlijven, Engeland en Amerika weigerden zulks (op grond van het door president Wil son gepropageerde zelfbestemmings- 1 recht der volkeren. Tardieu ontwierp voor Clémenceau de nota's, waarbij het Frankrijk voor al bleek te «aan om het bezit van de (kolenmijnen, maar mét een waarborg: Frans bestuur! Maar.. nóg hoopte Wilson zijn ideaal van de Volkenbond te verwe- zenlijken, en dus wilde hij plooibaar [zijn jegens de lastige Tijger om hem en zijn land voor de Volkenbondsge dachte te winnen. Men zocht en vond elkaar onder deze merkwaardige fi guur: Duitsland behield de formele souvereiniteit over liet Saargebied; de bond zélf uitoefening ervan ging echter over aa de Volkenbond; Frankrijk verkreeg g. durende vijftien jaar het uitbuiting»- rccht als schadeloosstelling oorlogsverwoestingen; c'.e steenkoolmij- In november 1918, direct 1 penstilstand, was het Saargt Franse troepen bezet; ieder inicatie met Duitsland werd afgesne- den. Tot 20 februari 1920 hield Frank rijk de volle macht in handen; dat is de dag waarop de Volkenbondscommis- 1 sie, achtereenvolgens onder presidiaat 1 van de Fransman Victor Rault, de Ca- Deckers, onder leiding nadees Stephens en de Engelsm; Knox de1 souvereiniteit poogde rechtvaardig te regeren, ker was een dragelijk lot het deel van de Saarbfevolking, maar welk volk, er dan nog wel een volk dat verdeeld was tussen .Franse en Duitse sympa thieën, is ooit door vreemde heersers geregeerd zoals het zelf wenst? Daar bij had de vermaarde Engelse econoom en politicus John Maynard Keynes (18831946) het Saarstatuut gebrand merkt als ei insincerety", ring en onoprechtheid Het bekende Nederlandse lid State, mr. J. Limburg, een rede op 17 december 1934, de Saaroplossing die te Rome tot stand was gekomen, één van de twee parels aan de kroon van Genève. De wereld herademde en stond gereed de handen ineen te slaan om door geza menlijke inspanning de Saarkwestie tot een goed einde te brengen. In di verse landen van Europa weerklonk de dOT 13,1 -™- Troepen en burgemeesters In 1926 beloofde Frankrijk, in geval van nood, met eigen troepen de orde in het Saargebied te zullen handhaven; maar nadat Hitler in Duitsland aan de macht was gekomen, viel daaraan niet meer te denken, In maart 1934 vroeg de voorzitter van de Volkenbondscom missie die het Saargebied regeerde, G. G. Knox, dringend om troepen, om bij de verkiezingen de orde te kun nen handhaven. Duizend gepensioneer de Tsjechische oud-gendarmes boden hulp aan, maar het was duidelijk, dat Duitsland van déze hulp niet gediend Laval stelde voor, dat de Volken- internationale troe penmacht zou zorgen; en nadat Hit- Ier, Eden, Aloisi, Litwinow en Benesj H hiermee accoord waren gegaan, wer- de den Engeland, Italië, Zwitserland, Zwe- iij- den en Nederland tot het zenden van jaren voi- troepen uitgenodigd. Zwitserland moest echter bedanken, aangezien zijn grond wet het zenden van troepen naar het buitenland niet toestond, Op zaterdag 22 december vertrokken enkele honderden mariniers, vergezeld van een vlootpredikant en een aalmoe zenier. na geïnspecteerd te zijn door de minister van defensie, mr. dr. L. N. kapitein W. Roelofsen naar het Saargebied, terwijl generaal-majoor J. J. G. ba- c u- j u -v V ron van Voorst tot Voorst Nederland ï.'.e?_e_n v®!"1 te Saarbriicken zou vertegenwoordigen staf, die onder leiding de Boerenoorlog vocht) dq troepen zou bevelen. In Nederland werd het bericht van de troepenzending met voldoening ont vangen. Slechts het revolutionair-so cialistische Tweede-Kamerlid H. J. F. M. Sneevliet stelde hierover vijf uit voerige critische vragen aan de minis ter van buitenlandse zaken jhr. mr. A. C. D de Graeff, maar de vijf vragen MÉ" 13 de- act of spoliation and oogstten in de Kamerzitting statuut van plundo cember slechts verwondering en een geduchte afstraffing van jhr. mr. D. J. de Geer, die in deze troepenzending een vervulling zag van het Volken- bondsideaal, dat beoogde op vreedza me wijze orde en veiligheid te garan deren, daar waar de internationale on rust deze dreigde te verstoren: „Als een olijfblad, profetie van een betere toekomst, wens ik dit (op zichzelf een voudige) geval te zien. Ik verheug mij m en zonder enig voor- de medewerking, die de regering terstond toegezegd heeft, Naderende verkiezingen Op 10 januari 1920 werd het Ver drag van Versailles geratificeerd; op 13 januari 1935 zouden de Saarlandver- kiezingen plaats vinden. Njet als zou j de Saarbevolking door deze uitspraak darT'ook 1 de bestemming van het Saargebied behoud rechtstreeks hebben te bepalen, wani regerin0 1 de verkiezingsuitslag diende door de ik breng ha ar'da' Volkenbondsraad geïnterpreteerd te Met ingang va„ i worden! De uitslag van het plebisciet het Saargebied aldus bewaakt door t zou nog moeilijkheden genoeg kunnen internationale troepenmacht: gemoede- opleveren, immers men kon kiezen lijke Italianen, zelfbewuste Engelsen, vóór Frankrijk, vóór Duitsland of de status-quo. De moeilijkheid dat bij het laatste correcte Zweden en Nederlanders. Doch niet alleen troepen moesten worden geleverd; de stemming zélf moest gegarandeerd eerlijk geschiëdên, en daartoe nodigde de Volkenbond bi- verse burgemeesters en hoge:ambteha ren uit om als voorzitter van de di- verse stembureaux op te treden. Van de kleine negenhonderd stem bureaux zouden or omstreeks 364 v ge presideerd worden door Nederlanders, 300 door Zwitsers. 220 *ioor- Luxembur gers, 4 door Engelséuj-3 door Denen.; 3 door Italianen, 2 door Amerikan.-ii, 1 door een Zweed-en 1 rdooreen Pór- Hun taak, zou een, offer betekenen: financieel -voordeel was èr' niét: aan-, verbonden, de algehele vergoeding be droeg slechts 100 er, de voorzitters moesten twaalf uur achtereen hun stembureau presideren. Onder de Nederlanders Waren me rendeels burgemeesters waaronder die ook vandaag nóg wel bekend zijn:. P.- A. Colijn (Alphen aan den-,Rijn),-P.' Lv de Gaay Fortman (Dordrecht), mr. IV. A. J. Visser (Averèest), dr. J. A. H, J. S. Bruins Slot (Adorp). H. P .1. Bloemcrs 'Arnhem), mr. dr. W. G. A.. van Sonsbceck (Breda) en J. B. V. 'M- J. v. d. Mortel (Nöprdwjjk). Voorts Be-, vonden zich onder hen twee aanstaan-' de Nederlandse minister-presidenten: Ïrof. mr. P. S. Gerbrandy en mr. L. M. Beel, alsmede andere bekende figuren als de latere hoogleraar: ;rh'r. J. Eggens, prof. mr. C. W. v. d. Pot, mr. H. J. Rcinink, mr. H. R de Zaay- er en mr A. v. d- Deure. Op donderdag 10 januari -vè'rtpoisffen;, zij per extra trein naar Saurbrijeken en legden de volgende dag in de in drukwekkende Wartburgzaal te Saar briicken in handen van de Zweedse voorzitter der plebiscietcommissie Rod- he, de eed af, in koor en in het Duits: „Ik zweer (beloof) op ede, de wet ten van het Saargebied nauw ïrl het' oog te houden, en als man van eer - en geweten de mij toevertrouwde vol machten uit te voeren", welke uit spraak door de Nederlanders in de Ne derlandse taal werd afgesloten met de woorden: „Zo waarlijk helpe mij God Almachtig! Laatste dagen Spanning en wantrouwen troffende buitenlandse gasten in Saarbrückeij aan, een Duitse stad," aan beide zijden van de Saar gelegen, omringd; doqr zware bossen, temidden waarvan steen koolmijnen', die door Fransen geëxploi teerd werden. Zichtbaar warén slechts de verkiezingsleuzen als „Deutsche Saar blelbt Deutsch!" en „Nle zu Hit- Ier! Deutsohland von Hitler frel!", als mede „Status Quo slchert die Freiheit euer Religion!" Ondanks opschriften als „Für Chris tus und Dcutschland! Gegen Hitier und die Neuheiten!" hield het Vati- caan zich stipt afzijdig; in de „'Qgser- vatore Romano" verklaarde het Vati- caan zelfs officieel neutraal te zullen blijven! De keuze was voor diverse Saarlan ders moeilijk: het merendeel ervim was inderdaad pro-Duits, maar..! ih Duitsland, regeerde Hitler,;de doodsvij- and van Joden, socialisten, pacifisten en communisten. Frankrijk, ondapk:- Ciémenecau's verzekering dat er 150.000 Franse Saarlanders wiaren, be greep geen kans te maken, maar propa geerde daarom de status-quo, waardoor de keuze van Frankrijk helemaal geer kans meer maakte. Via Rome reisde) meer dan 50.000 pro-Duitse Saarlander. laar het Saargebied, om op zondag K anuari hun stem te kunnen uitbrengen ïaar het heette met financiële steur /an Duitsland en de Hitler-regering. De plebiscietcommissie van de Vol kenbond verzocht van 2327 decern 'oer 'de verkiezingsagitatie te staken,- maar op zondag 6 januari vonden aan beide oevers van de Saar in de stro mende regen verkiëzingsdernonstraties plaats; zelden zag men zovéél pafa- pluien bij elkaar. Terwijl begin november de „Berl-iirer Börsenzeitung" verboden werd, wees de plebiscietcommissie begin jarfua-; ri plots de Duitse emigrant Prinz Hu- berlus von Löwenstein uit, die één der felste anti-Nazi-propagandisten was. wiens in het Nederlands vertaalde boek „De tragedie van een volk. Duitsland 1918—1934" ook in ons land de aandacht had getrokken. Na de be lofte, zich niet meer in de Saarver- kiezingen te mengen (hij was sinds Hitlers optreden genationaliseerd Tsjech! mocht hij' blijven maar Int éétrén aridër Vlèl 'toch op te mer ken-; dat- alle spanningen van Europa gedurende'de week voor de verkiezin gen op het kleine Saargebied, met zijn /half,' millioen kiezers, geconcentreerd ermmunisten het meest in- druk\vëkRerid waren," want mén begreep d'aizij - dit in het Saargebied hoogst waarschijnlijk voor het laatst zouden doen; evenals- het Eenheidsfront van Max Braun, dat de status quo propa- Op maandag 7 januari vond een vóór- verkiezing plaats voor burgemeesters, politiemannen, ambtenaren, zieken, verpleegsters en gevangenen. Alles l|èp- Voortreffelijk, In hoop De verkiezingsuitslag Het Saargebied lag qnder een dikke 'Laag -sneeuw, toen de half miljoen Saarlanders op zondag 13 januari 1935 hun stem uitbrachten'. Alles verliep in een volmaakte orde, niet één incident 'viël voor1 De buitenlandse troepen ble- ven. in de kazerne's, voor uitrukken gereed, maar hqn hulp was niet nodig. Aan de stembureaux. stonden borden /opgesteld: „fficht griiszen! Maul hal- ■ten!", om het uitbrengen van de Hit lergroet te voorkomen. 'Slechts de uit voering van Schillers toneelstuk „Wil helm Teil',' werd verboden. Maar ove rigens hielden de Saarlanders, die hun stem moesten komen uitbrengen in het district waar ze geboren waren (man en vróuw soms gescheiden!) elkaar volmaakt ip evenwicht: de pro-Duitsen }vol vertrouwen over. de uitslag; de pro-Fransen mat en wanhopig over de toekomst. Onze troepen hadden precies 24 uur achtereen dienst. Zij voerden hun tele foongesprekken voor een groot deel in het Maleis, orr> afluisteren te voorko- Zowel de Volkenbond als Berlijn wa ren heel trots op het rustige verloop van deze jarenlang voorbereide, zo geVaalrlijkë verkiezingen. In de vroege morgen van dinsdag 15 'januari 1935, maakte de voorzitter van 'de plebiscietcammlssie de uitslag voor de radio bekend: 90 pet. stemde voor Duitsland, 8,8 pet. voor de status quo, de povere rest was voor Frankrijk. Het was een klinkende, of zoals Hit ler het noemde, een „fantastische" overwinning voor Duitsland, zelfs wan neer men de 7000 thuisblijvers, die 1,5 pet. uitmaakten, volop meerekende. Gebleken was, dat nationale factoren gezegevierd hadden over econoiniscbe, religieuze cn algemeen politieke! Die dinsdag was het feest in het Saargebied en in geheel Duitsland. De Hitlergroet donderde door de straten, volksmassa's hieven spreekkoren aan: „Bi, ba, bo, wo 1st der Status Quo?" riiebeantwoord werden met de uit roep: „Ri, ra, rutsch, der Status Quo ist.futseh!" Zelfs de politie bracht die ?erste dinsdag reeds algemeen de Hit- .er-groet, of was dnt geen spontane, naar juist nu een politieke daad? Hitier sprak voor de radio vredes oorden tot Frankrijk, maar met ver- mtrusting vernam Europa, dat Hitler veneens aankondigde, dat juist de Uresemannstrasse in Berlijn voortaan iaarlandstrasse zou heten. Op 16 januari verklaarde Hitier aan Pierre Huss, de correspondent van de Hearst-pers: „Na een 15-jarig bewind van de Vollkenbond, en daarmede ten slotte toch van Frankrijk, is thans uit gemaakt, dat er in dit gebied geen 150.00G maar nauwelijks 2000 Fransen wonen, d.w.z. op de 1000 Saarbewo- "ners nog niet eens vier Fransen. Kan men er zich dan over verwonderen dat een Verdrag, dat op zulke onware ar gumenten gebouwd is, aan de mens- hèid geen geluk en geen zegen Ver mag te brengen?" De Franse socialistenleider Léon Blum verweet het Vaticaan openlijk geen partij te hebben gekozen in dit -ernstig geding,, maar terwijl hij dit ver wijt lanceerde, emigreerden reeda dui-1 zenden Saarlanders naar Frankrijk en Polen, wetende wat Hitiers bewind zou betekenen. Want wél had Hitier belof ten gedaan over vrijheid en gelijke rechten voor alle inwoners van het Saargebied, maar men wist, wat bij Hitier vrijheid en recht betekend had den in Duitsland gedurende de afgelo pen twee jaren. -• Europa was verbaasd over deze uit-, slag, althans over dq stemverhoudin gen. Het Vaticaan vertolkte wat eigenlijk heel Europa hoopte: dat na de vreugde thans de pacificatie zou vol gen. Op donderdag 17 januari 1935 ver klaarde de Volkenbondsraad de uitslag van de verkiezingen te zullen aanvaar den. en daarmee was aan Hitiers po litiek een onbetwistbaar groot succes toegevoegd! In de Tweede Wereldoorlog, die vijf jaar later een feit was, werd 43% van de gebouwen van Saarbriicken, 41% van de ge bouwen van Saarlouis en 19% van de gebouwen van Neun- kirchen verwoest! Dat het Italiaans Olympisch comité zo dom nog niet heeft gedaan door klinkende sommen te vragen voor het maken van directe televisiereportages van de a.s. Olympische Spelen in Rome te houden, blijkt wel uit de reacties van ver over zee. De Europese Radio Unie is terdege Commentaar: Actueel zorgde actualiteitenrubriek. Vooral een uitstekend opgebouwd program ma, over de nieuwe kinderbijbel met verhalen, gedichten en spelen over het Oude Testament was heel sug gestief en interessant. Variatie weet hij, op zijn beminnelijke en be scheiden wijze, altijd te brengen. Zo had hij verder een aardig gesprek over de differentiatie in de loon politiek met staatsseqretaris Roolvink en de heren Hazenbosch (C.N.V.) en Van Dam (Chr. Werkgevers) en een bijzonder instructieve reportage „Vijf maal acht", met onschuldige reclame voor het vak van politieman. Na een illustratief Beiers filmpje over het slavenlot van de Spaanse ezel waagde de NCRV weer een experiment op het gebied van dag sluitingen, namelijk een soort ver klaring van de christelijke opvatting van een beroep, half zakelijke mede delingen, half getuigenis. Als eerste in de rij van sprekers die in deze serie van tijd tot tijd zullen optreden, kweet jhr F. W. T. N. van Panhuys, burgemeester van Hummelo en Keppel, zich heel bekwaam en ern- itia van deze taak. Minder gelukkig was het begin van de uitzending: een half uur lang vrijetijdsbesteding, waarbij we ge tuige waren van de wijze waarop de Goudse harmonie onder leiding van gastdirigent majoor R. van Yperen almaar op de „Perzische Markt" van Ketelby oefende. Dat was rijkelijk veel. Voor de familie van de muzi kanten en. voor leden van andere harmonieverenigingen misschien heel interessant, maar voor hat kijkend publiek- in zijn geheel veel en veel te lang, fvooral ook omdat het camerawerk heel vervelend was en het commentaar van Dick van Bom mel niet veel beter. Met een paar pittige flitsen zou het voldoende zijn geweest. geschrokken toen Italië meer dan een miljoen vroeg voor uitzendingen in Eurovisie, maar een Amerikaanse te levisiemaatschappij biedt nu onbekom merd 600.000 dollar voor de uitzend rechten en naar de Italiaanse pers meldt heeft Japan, bij een nog ho ger bod, zich die rechten al verwor- Bij zoveel inkomsten kan de Itali aanse televisie, indien zij haar eigen opnamen verkoopt, ruimschoots voor uit, ook wanneer zij een groot aantal films maakt. Hier gaat het nl. niet, zoals bij Eurovisie, om directe uitzendingen, maar om het maken van films die overgevlogen worden en in Amerika en Japan worden uitgezonden. Men neemt dus aan. dat het Olympisch Comité hier niets tegen zal hebben, omdat deze kwestie in feite de Italiaanse televisie aangaat. Of en hoe frekwent Eurovisie-uitzen dingen van de Olympische Spelen zul len worden gemaakt, staat nog altijd niet vast, de onderhandelingen zijn nog niet tot een eind gekomen. Ook dat kan gerekend worden tot de gevolgen van de Saarver- kiezingen op lange termijn! Op korte termijn echter vorm de alles een succes voor de Vol kenbond en Hitier, wier belan gen ditmaal wonderwel samen gingen! Hitier en de Volkenbond hadden 1—1 gespeeld! Z.K.H. Prins Bernhard heeft gis-1 teren in zijn functie van inspecteur- generaal der Koninklijke Landmacht j het studiecentrum voor militair lei derschap (SCML) te Hilversum ge opend. De Prins sprak daarbij een rede uit, waarin hij doel cn werk wijze, en in het bijzonder de nood zaak van de opleiding aan het nieu we instituut uiteenzette. Prins Bernhard herinnerde aan zijn rede. die hij bijna zés jaar geleden heeft gehouden voor de algemene ver eniging van Nederlandse reserve-offi cieren over het thema „De taak van de officier". „Ik heb toen gesteld", aldus de Prins, „dat het een taak van de of ficier is ons land te dienen en name lijk zo, dat ons volk, onze gezinnen, onze kinderen en kleinkinderen veilig kunnen leven in een vrij land. Uitgaande van deze algemene taak omschrijving legde Prins Bernhard er de nadruk op. dat goed leiderschap een eersté vereiste is voor de vervulling van die taak. Het verheugde de Prins, dat zijn op vattingen over de noodzaak van het be leggen van een studieconferentie, voor al voor de officieren die reeds enige tijd bij de troep of bij de staven dienst doen, ook anderen bezig hielden, met- name destijds de' huidige chef van de generale staf, generaal G. J. Lefèbre de Montigny. Hij legde de nadruk op het aan kweken van de goede mentaliteit in de strijdkrachten. „Een goede menta liteit van dè militaire leiders is niet alleen belangrijk voor de strijdkrach ten, maar ook voor de invloed daar- Loonsverhoging in textielindustrie Het overleg, dat gevoerd is tussen partijen, betrokken bij de CAO-tex- tielindustrie en het College van rijks- bemiddelaars heeft tot goedkeuring van een loonsverhoging in deze be drijfstak kunnen leiden. Deze loonsverhoging, die deze loon- week nog ingaat, komt voor de vol wassen werknemers van 23 jaar en ouder inclusief de verwerkte huurbij- slag van 1957 neer op een verhoging van 11 cent per uur. vanavond Henk Spruit dirigeert het Omroep orkest dat tussen 7.30 en 8.20 uur in het KRO-programma werken van Strategies Spohr en Wagner speelt. Solist is de klarinettist Gijs Karten. Om 8.30 uur het tweede programma in de serie „Mensen in nood" en om 9.20 uur het amusementsprogramma Tierelantijnen". Bij de VARA begint om 8.05 uur het ontspanningsprogramma „Week uit week in" met de bekende rubriekjes en om 9.15 het spel „Het hangt aan de muur en het tikt". Om 9.40 twee de aflevering van het hoorspel „Reis ap de plaats" en verder commen- 1 amusementsmuziek. Muziek uit film, operotten en musi cals leunt u tussen 8.10 en 9.45 horen in het Duitse programma op 309 m of 971 kHz. Het is een studioconcert met vele solisten. In hetzelfde pro gramma om 10.10 uur: een uitvoe ring van de 4e symfonie van Dvorék door het NDR-symfonieorkest o.l.v. Christoph von Dohnanyi. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws; 8.18V h platteland, lezing; 8.30 Gcvar pro gram; 9.45 Geestelijk leven, toespr; 10.00 Kamermuz; 10.30 Gevar progr. AVRO; 12.00 Lichte muz; 12.30 Sportsplcgel; 12.35 Orgelspel; 13.00 Nws en S.O.S.-ber; 13.07 Meded of gram;' 13.20 Gevar muz v d sóld; 14.00 Boekbespr; 15.?S Toneelbosohouwing: f5.40 Pianospel; 16.00 Lichte -muz; 16.30 fcSXi. VARA: 17.00 Gevar 17.30 Het huls met de gekroonde oorsp; 17.50 Nws AVRO; 20.00 Nws: 20.05 Gevar progr; 20,35 Anna Kart van uitgaande op de jongemannen van ons volk en die dus de gehele Neder landse samenleving ten goede komt. De Prin6 omschreef de vorming tot militair leiderschap als de verrijkende ontmoeting tussen de militaire leiders, ('oor gesprekken, discussies en infor maties over onderwerpen samenhan gende met het militair leiderschap, de overtuiging van de zin van het be roep, de arbeidsvreugde, de bezieling en een juiste kijk op de mens en de Medici contra medicijnman De staf van het ziekenhuis in Perth (westelijk Australië) had de vijftien jarige Charlie Jundar, een inboorling, eigenlijk al als een hopeloos geval op gegeven en meende dat zijn overlij den nog slechts een kwestie van tijd was. Het betrof een van de beruchte gevallen van „moord door zwarte magie", zoals onder primitieve vol keren vaker zijn waargenomen. Charlie was slachtoffer van zijn nieuwsgierigheid geworden en betrapt toen hij een inwijdingsplechtigheid van mannen in het uiterste .noordwesten van Australië bespiedde, De stamtove- naar had hem met een toverbeen aan geraakt en gezegd dat hij zou sterven. De jongen kwijnde inderdaad weg en er scheen geen kruid tegen gewassen. Maar donderdag wendde men een laat ste middel aan: Charlie kreeg onder nar cose een shockfbehandeling. Direct daar na maakte de jongen tot ieders opluch ting een veel levendiger indruk. Hij vroeg voor het eerst om eten en de ari sen hebben nu goede hoop dat Charlie geheel zal herstellen Op het strand op de uiterste punt van Cap Ferret (Frankrijk) is het lijk van een onbekend zeemonster aangespoeld, Het had een blauwgrijze kleur, was vier meter lang en woog een paar ton. De platte kop had enorme oren en de twee meter lange poten waren voorzien van zwemvliezen. De onder-directeur van het Marine-biolo gisch instituut van Arcaco in de Gironde, Amanleu, zal ter plaatse een onderzoek instellen om te pogen het dier thuis te brengen. 21.45 Voordr: 22.00 22.30 Nws; 22-40 Gr a Hilversum II. 298 m. KRO: 8.00 Nws 8.15 Gram; 8.25 Hoogmis NCRV: 9.30 Nw: kerkdienst; 11.30 Vra 2.15 Actuele gelootsprobler 15.45 Gram; 16.00 Sport; 16.30 De pro- :eet van de nabijheid Gods, lezing. Con- an Kerken: 17.00 Gereformeerde kerk- NCRV18.30 Vocaal- cn msiru- al koor en sol; 19.00 Nws uit de 19.05 Koorzang en orgel; 19 30 Doe :n teken ten goede, lezing. KRO; toch var progr; 20.45 U I partij? praatje; 20.55 spanning, hoorsp; 22.25 Boekoesp Nws; 22.40 Avondgebed; 22.50 Mee latje; 20.15 Ce- 2125 Populair-klaf 5 Popula AVRO, VARA en VPRO'; Sportact. Programma voor maandag Gym; 7.20 Gram; 8.0O Nws en or- pel; 8.35 Gram; 900 Gym v d vrouw; Gram (9.35—9.40 Waterst). VPRO: •nwljdlng VARA: 10.20 Gra 11.20 Voc 12.00 Orgelspel en zang: 12. tulnb meded; 12.33 V R platteland: 12.31 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 V d midden stand; 13.20 Lichte muz; 13.45 Wikken en wegen, lezing; 14.00 Pianorecital; 14.30 's Nachts tussen twaalf cn zes. hoorsp; 15 45 Zestig minuten voor boven de zes- rlg; 18.45 Oude liedjes; 17.00 Gram; 1720 Lichte muz; 17.50 Militair coram: 18.00 Nws en comm: 18.20 Lichte muz; 18.50 Act; 19.00 Pari overz; 19.15 Regermgs- ultzSociale actualiteiten: 19.30 Cabaret; 20.00 Nws; 20.05 Gevar progr; 21.25 Ca baret; 21.55 Gevar progr: 22.30 Nws; Phllharm ork; 23.45 Gram; 23.55— plar 12 30 Land- II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws S.O.S.-ber; 7.10 Gram; 7.50 Een woord de deg: 7.40 Gewijde muz: 3.00 8 15 Radiokrant; 8.35 Gram; 9.00 V zeken; 9.30 Gram; 9.40 V d vrouw: i Rondom het woord, theologische rleercane: 114)0 Gram; 11.35 Gram: 12.25 Voor boer Lo Spezlale, opera (grar vanavond De VARA verzorgt het televisiepro gramma na het NTS-journaal. Eerst de actualiteitenrubriek en dan de quiz „Je neemt er wat van mee". Om 9,30 uur zijn de gebroeders Lut" weer present in de show „Publiekj Tribune".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11