Stagnatie in ontwikkeling der bedrijfsorganisatie Rondetafelconferentie heeft beslissingsbevoegdheid geen P.T.T. Antibiotica Kalenders Getuigenissen tegen Pope Melk blijft beter in bruine flessen Bouwproduktie steeg dertien procent MINISTER DE SCHRIJVER OVER KONGO Bakker moet klanten van nieuwe bezorger negeren T itaanwitf abriek in Botlek Nog geen regeling van het aanbestedingswezen 1 Burgemeester stel en een kostbare verzam grammofoonplaten heeft geg. De ene gemeente wil niet achter blij den bij de andere. Heeft de ene een ge- tchenk van f 40.000 gegeven, dan moet iet volgende geschenk duurder zijn. Dit horden prestigekwesties, waarbij oven- lens de „arme" burgemeester buiten \taat. Hij zal moeten aanvaarden, omdat ijn gemeente, waarvoor hij immers alles ju er had, zich anders achtergesteld zal loeien bij een naburige gemeente. Daar zit nog een ander facet aan. Dure grote geschenken komen meestal niet l dubbeltjes en centen bij elkaar. Het vaak een aantal grote en grotere |ndernemingen, die daarvoor een min eer dringend gestelde uitnodiging ngen. Het is niet zo moeilijk een f te vinden de kosten daarvan als Iedrijfskosten te beschouwen, dus af te \ekken van de belastbare winst. De lerheid derft daardoor inkomsten, wan. iter een van haar vertegenwoordigers sordt geregaleerd. Ook dat is verkeerd. Daarom, nogmaals, laat men toch mati- Knp betrachten. goed i De bedrijfsresultaten zullen de reeds iinstige ramingen overtreffen, aldus president-directeur, prof. Bast. Twee ar geleden moest de P.T.T. kort m kaar twee tariefsverhogingen aankond1 jen, die achteraf minder noodzakelijk leken. De vraag mag thans worden ge- leid, of nu niet de tijd voor een tariefs- nogelijkheid is jDe resultaten laten het toe en boven- Sen heeft de directeur-generaal gewezen p de noodzakelijkheid ring i t te kot et ere spreiding tussen de werk: eden overdag en in de nacht. Hij wil ndersckeid maken tussen de post, die i de middag afgegeven nog de vol lende ochtend wordt bezorgd, en brief en. stap in de goede richting zijn als de IT.T. voor deze laatste categorie, die pk minder kosten veroorzaakt, een lager Irief zou vaststellen dan het thans gel- pnde. Een tariefsverlaging door een Eerheidsbedrijf zou ook voor de partU Here bedrijven, die eveneens profiteren Vragen over maatregel van Frankrijk Het socialistische Tweede-Kamerlid. S. A. Posthumus, heeft de staatssecre- jris van verkeer en waterstaat schrifte- ,jke vragen, gesteld over de stagnatie het Nederlandse wegvervoer naar rankrijk. Is het de regering bekend, (dus de heer Posthumus, welke de jotieven zijn geweest, die de Franse fgering tot het lamleggen van dit weg- fcrvoer hebben bewogen? In hoeverre deze daad in overeenstemming met p ontwikkeling van de Euromarkt, die Jk de Franse regering wenst? Welke rappen zijn of zullen door de regering [orden gedaan om deze maatregel onge- tan te maken? Is de staatssecretaris be id de Kamer op de hoogte te houden £n zijn bevindingen met betrekking tot a Akkertjes helpen écht tegen kou en griep en snel ook! AKKERTJES flitsen uw klachten weg SER-voorzitter na tien jaar p.b.o.: In verschillende sectoren nog geen voet aan de grond (Van. onze sooiaal-economische redaotie) Na tien jaar mag niet van een stopzetting, maar wel een zekere stag natie van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie worden gesproken. In verschillende sectoren van het bedrijfsleven heeft de p.b.o. nog geen vaste voet aan de grond gekregen. Eerst de toekomst zal kunnen leren of de wetgever er in 1950 inderdaad in geslaagd is die vorm van bedrijfs organisatie te kiezen, die in overeenstemming is met het Nederlandse volkseigene. Aldus heeft vanmorgen de voorzitter van de Sociaal-econo mische raad, prof. dr.,G. M. Verrijn Stuart gezegd in zijn nieuwjaarsrede tot de leden van de S.E.R. Prof. Verrijn Stuart herinnerde er aan at op 27 januari 1950 de wet óp dé be drijfsorganisatie tot stand kwam na grondige en iétwat moeizame voorberei- en dat daarop de S.E.R. op 21 juli datzelfde jaar zijn eerste openbare vergadering hield. Tien jaren vbrmen het leven van publiekrechtelijke or| nen geen lange tijd en het ligt dan ook niet in de bedoeling om aan genoemde lustrumdata een bijzonder accent te geven, zo zei hij. De S.E.R.-voorzitter geloofde dat de raad in de afgelopen tien jaar veel heeft bijgedragen tot een vruchtbare opinie vorming inzake de doelstellingen va economische politiek. Volgens prof. Verrijn Stuart is duidelijk geworden dat de verantwoor delijkheid van het beleid niet berust niet berusten mag bij de (daarvoor niet in het leven geroepen) S.E.R., maa regering en parlement. „De raad dient aan de regering duidelijk te maken, hoe er over een bepaalde materie in he drijfsleven wordt gedacht. Dat wat i raad leeft moet aan de regering op antwoorde en gefundeerde wijze worden medegedeeld. Aan het adres van de regering maakte prof. Verrijn Stuart het verwijt dat de adviserende functie van de raad zich niet op logische wijze heeft verspreid over de terreinen, dié eigenlijk bestre ken hadden moeten worden. Moeten de ministers de raad of zijn commissies vol gens de wet raadplegen omtrent alle be langrijke maatregelen op sociaal en eco nomisch gebied welke zij voornemens zijn te treffen, in de praktijk laat dat nog wel eens wat te wensen over. De re laties met de ministeries van economi sche zaken, landbouw, sociale zaken er buitenlandse zaken zijn uitstekend, doch het ministerie van volkshuisvesting nog minder vaak dat van financiën vraagt slechts een enkele maal advies, terwijl met betrekking tot verkeer waterstaat, waar toch de economische problemen beslist ook niet ontbreken, een vacuüm bestaat. Prof. Verrijn Stuart wilde met dit verwijt niet suggereren dat de raad om werk verlegen zou zitten. Integendeel, want h\j achtte het gewenst dat de S.E.R.-commissies (die de adviezen bereiden) zich wat meer concentreren op de hoofdzaken en wat minder zorg aan de dag leggen voor het detailwerk, opdat zulks tot een nuttige, rationele en logische uitbreiding van de adviserende functie van de raad zal kunnen leiden. Zelfbestuur Sprekende over het zelfbestuur de S.E.R. en de schappen, merkte de voorzitter op d^at het hem belangrijk voorkwam, wanneer de zelfwerkzaam heid van het bedrijfsleven zoveel moge lijk wordt gestimuleerd. Hoewel de re gering zich herhaaldelijk heeft geuit ii deze zin, dat uitbreiding van de zelfbe- stuurlijke taak van organen van het be drijfsleven aanbevelenswaardig moet worden geacht, is in de praktijk hiervan nog lang niet genoeg terecht gekomen. ?i hij. Geen vooruitgang De laatste jaren is, ondanks de activi teiten van de organisatie-commissie, wei nig vooruitgang geboekt. Hoewel de ont wikkeling geenszins stilstaat, heeft de p.b.o. in een aantal sectoren nog geen 187) Er zijn schimmels die tijdens de groei stoffen maken, die zich in de omgeving van de schimmelkolonie verpreiden en door giftige eigenschap pen de groei van andere schimmels of bacteriën onmogelijk maken. Der gelijke stoffen worden antibiotica ge noemd, welk woord is afgeleid van de term antibioee. waarmee Vuillemin te gen het eind van de vorige eeuw het verschijnsel aanduidde, dat in planten en dierenwereld het ene Individu zich handhaaft ten koste van het ander. Dat geldt dus niet alleen ten opzichte van schimmels die welig tieren ten koste van andere schimmels of bac teriën, maar Is eveneens van toepas sing op de leeuw die zijn prooi verscheurt. Dit roof dier gebruikt daarbij klauwen en tanden, die op deze wijze voortredenerend strikt genomen dus ook tot de antbiotica gerekend zouden moeten worden. Maar zover heeft men het niet willen drijven, want de daardoor zou ontstaan zou zelfs voor de behendigste puzzelaar niet meer te overzien zijn geweest. Daarom hecfl men het woord antibiose op een be perkter gebied van toepassing ver klaard en wordt er de wederzijdse remming van de groei van micro- organismen onder verstaan. En de antibiotica zijn dus de door organis men afgescheiden stoffen die de groei van micro-organismen belemmeren. De hele afleiding van dit begrip antibioticum duidt cr op. dat er tal loos vele antibiotica moeten zijn. want in de natuur leven duizenden en duizenden micro-organismen ten koste van elkaar. Ja, zelfs het feit, dat het aardoppervlak nog steeds bewoonbaar ls, wijst In die richting. Dat heeft de Amerikaanse arts Waks man terdege beseft. Hij pijnigde zich jarenlang af met de vraag, hoe het ter wereld toch mogelijk is dat de j "srde. »vs»"in hon^erdduizen- TOCH IS HET ZO! arring die gedode dieren verzinken, of de slag velden, waar de mensen In hun tal loze oorlogen van hun kunnen heb ben bljjk gegeven, niet tot een ver vuilde massa worden. Hoe komt het toch, zo vroeg hjj verder, dat lijken die tijdens het leven sterk bacterieel geïnfekteerd waren, na kort verblijf in de grond geen spoor meer laten zien van de aanvallers die het leven te gronde richtten? Het antwoord vond hjj in een klomp aarde van een kerkhof, waarin hij een schimmel ontdekte die het befaamde antibio ticum streptomyeine afscheidt. Het in zuivere vorm bereidde peni cilline (afkomstig van de schimmel den jaren de lijken van geetorven of Peniciliium notatnm Westling) was slechts het eerste antibioti cum, dat de lange rij sou openen. Bijkans overal, waar sprake is van aktleve micro- flora, worden anti biotica aangetroffen. Zo werd in 1947 op een akker in Venezuela de schimmel gevonden die Chloromycetin vervaardigt, een anti bioticum dat een hoge werkzaamheid heeft tegen vele voor het menselijke organisme schadelijke bacteriën en zelfs tegen enkele virussen. En de Amerikaan Benjamin Duggar vond na onderzoek van bijna 2009 monsters aarde uit alle delen van de wereld 6000 verschillende schimmelsoorten, waaronder een buitengewoon waarde vol exemplaar die het aureomycin afscheidt, een antibioticum dat een dodelijke of verlammende werking uitoefent op minstens 50 verschillende soorten bacteriën. De lijst met anti biotica is momenteel dan ook onover zienbaar, want elke maand komen er Als de natuur door antibiotica in evenwicht wordt gehouden, spreekt bet welhaast vanzelf, dat d« mens reeds vroeg onbewust hiervan gebruik heeft gemaakt. vaste voet aan de grond gekregen, met name niet in een aantal industriebe- drijven (metaal, textiel, chemie, papier, rubber, sigaren, bouwbedrijf, baksteen, grafische bedrijven) en in belangrijice delen van de groothandel en gehele toren van het bedrijfsleven, zoals het bankwezen, verzekeringswezen en De vertraging in de ontwikkeling de p.b.o. wijt prof. Verrijn Stuart in vele gevallen aan het feit, dat vele overbelas te topfiguren in het bedrijfsleven de tijd niet kunnen opbrengen om zich met het vaak subtiele werk van het ontwerpen van een publiekrechtelijk bedrijfsorgaan bezig te houden. Er zijn bedrijfstakken die sinds verscheidene jaren in eigen kring een bijna voltooid p.b.o.-ontwerp op stapel hebben staan en die niet kun nen komen tot de laatste afwerking daar van. Ook heeft de p.b.o. in zekere zir „de conjuctuur" niet meegehad Hoger personeel De S.E.R.-voorzitter ging in zijr nieuwjaarsrede uitvoerig in op de be zwaren, die zoal tegen de p.b.o. worden ingebracht. De voorstelling, als bedrijfstak feitelijk onder volledig staatstoezicht komen zodra er een schap wordt ingesteld, noemde hij tendentieus. Met betrekking tot de vertegenwoordi ging van het hogere personeel in de be drijfsorganen bracht hij in herinnering dat de raad in het afgelopen jaar duide lijk heeft laten blijken oog te hebben voor de problemen, die hier rijzen". De wet laat alle mogelijkheid om aan de desiderata van georganiseerde groepen in het bedrijfsleven reoht te doen we dervaren", zo zei hij, „zodra en zo vaak als daartoe aanleiding blijkt te bestaan De hier en daar geuite wens om de meerderheidsbepaling in de wet te wij zigen in die zin, dat zowel aan werkge vers- als aan werknemerszijde een ge kwalificeerde meerderheid moet be staan bij de vaststelling van verordenin gen, wilde prof. Verrijn Stuart niet af wijzen, doch kale: Wij ontvingen nog een aanr ders, waarvan wij allereerst er mogen noëmen de 30ste jaari Voorhoeve's maandfcalender „Het licht tegemoet", die met twaalf goedgekozen foto's en spreuken een sieraad aan de 'muur van huiskamer en kantoor is. Nog twee kantoorkalenders met het handige raampje: een magnetische bij die van Boele en Van Eesteren (evenals vorig jaar) en een schuifraampje op die van het I. B. B. te Oegstgeest en Rot terdam. Voorts een prachtige reproduk- tie op een jaarkalender van drukkerij Dijkman in Den Haag. Een duidelijke maandkalender is er van de thee en kof fiehandel Soekalakoe. De AVRO-kalen- der bevat zes fraaie reproducties. PROF. VERRIJN STUART stagnatie resterende bezwaar tegen instelling een schap blijkt te zijn) bij speciale wet als uitzondering toestaan. Gedwongen p.b.o. De voorzitter geloofde dat niet m de wettelijke regeling als zodanig het knel punt van de trage ontwikkeling van de p.b.o. ligt, doch dat het veeleer een ze kere lauwheid tegenover nieuwe organi satievormen is. „Waar geen directe ur gentie bestaat aan bepaalde verordende bevoegdheden, handhaven grote delen van het bedrijfsleven bij voortduring hun afzijdigheid". Prof. Verrijn Stuart wilde geen uitspraak doen over de wenselijk heid van een dwingend opleggen van dt p.b.o., doch hij zei hierover ten slotte „Mocht het inderdaad juist blijken dat een opleggen van p.b.o, bij de wet slechts uitzondering zal blijven, dan zal mt hebben te aanvaarden, dat volledige toi passing van dit stelsel op het gehele Ni derlandse bedrijfsleven niet een kwestie van één of twee lustra is, maar ver delijk eerder van een generatie". In het proces tegen de 18 mei 1958 bij Ambon neergeschoten Amerikaanse vlie- Pope voor de krijgsraad te Djskar- verklaarde Popes boordtelegrafist Rantung gisteren, dat de luchtvloot van de opstandelingen te Menado bestond uit twee bommenwerpers, de een zwart, de ander wit geschilderd, en twee Mustang gevechtsvliegtuigen. Op het zwarte vlieg tuig, waarmede Pope vloog, waren op ruwe zak de letters C, A en T aan- icht. In een tijdschrift had hij eens gelezen, dat dit de letters zijn van de Civil Air Transport, de luchtdienst van de nationalistisch Chinese regering op Formosa, Pope was in dienst geweest van dié maatschappij. Rantung wist niet hoeveel vliegers ln dienst der opstandelingen waren te Me nado, maar wel wist hij te vertellen, dat zij allen uit het buitenland afkom stig waren. Boven het eiland Ambon had hij aan geluiden en manoeuvres kunnen merken, dat het vliegtuig beschietingen en bom bardementen uitvoerde. Hij zeide voorts, dat hij op de grond branden had kunnen Toen het vliegtuig neergeschoten werd, had hij aan de tocht gevoeld, dat de ideuren open stonden. >pe vroeg hem of hij het niet voor mogelijk hield, dat Pope de deuren had open gezet om Rantuqg het springen te vergemakkelijken. Rantung antwoordde, dat hij naast zijn stoel een ontsnappings luik had. Officieren van de Indonesische lucht macht verklaarden, dat het zwarte vlieg tuig bij Kendari verwoestingen had aan gericht. Naderhand hadden zij vernomen, dat daar mensen om het leven waren ge- De kapitein van het leger Bucari zeide dat het zwarte vliegtuig in mei 1958 een schip had aangevallen, waarop een com pagnie infanterie vervoerd werd. Er wer den bommen geworpen en zeventien man verloren het leven. In een melkfabriek te Bergen op Zoom, die haar afzet heeft in west-Brabant, zul len binnenkort bruine flessen gebruikt worden. Men hoopt door deze nieuwe verpakking te bereiken, dat de natuur lijke smaak van en de vitamines in de melk beter behouden blijven dan nu het geval is. Men is namelijk van mening, dat de bruine fles de inwerking van dag licht op gepasteuriseerde melk sterk tegengaat. Hoog peil van 1956 zonder een overspannen arbeidsmarkt T\E ZOJUIST verschenen driemaan- delijkse publikatie van het mi nisterie van volkshuisvesting en bouwnijverheid vermeldt interessante cijfers over de bouwactiviteit in de eerste negen maanden van 1959. Ge durende deze periode kwamen 56.970 woningen gereed, waarvan er 23.400 in opdracht van particulieren werden gebouwd. Hiervan zijn weer 16.750 woningen door de eigenaar betrokken. De gemeenten lieten 17.290 woningen bouwen en de woningbouwverenigingen 16.060. Tenslotte kwamen nog 220 huizen in opdracht van het rijk tot stand en 1.300 huizen in de zogenaamde vrije sector, dus zonder steun van het rijk. Verder ver meldt de publikatie nog, dat in de eerste negen maanden van 1959 6.110 systeemwo- ningen werden afgebouwd, dat is elf pet. van het totaal aantal voltooide woningen in deze periode. Op 30 september 1959 bedroeg de wo ningvoorraad in ons land 2.749.430 wonin- Van i noeg vc ledig b« lei af kon het vorige jaar naf or het gehele land van een vi zette bouwmarkt worden gesp: t uitzondering van enkele pla; 5 er geen sprake van een ov< bouwmarkt. Produktie 1 be- De bereidheid tot het investeren i drijfsgebouwen bereikte in de laatste maanden weer het hoge peil van 1956. Om een overspanning te voorkomen moest een stringent goedkeuringsbeleid worden gevoerd. In de gebouwensectoren waren dan ook op 1 oktober 170 plannen met een bouwsom van f 498 miljoen aangehouden. Op een grote bouwactiviteit wijst ook, dat de begonnen werken in vergelijking met de overeenkomstige p< een stijging geven te zien Deze f 200 miljoen betekenen, rekening wordt gehouden met de prijsver- anderingen, een reële produktiestijging van dertien pet. Begonnen we bouw van 65.640 woningen, waa in opdracht, van particulierei 10.700 meer dan in de eerste ne den van 1958. Het aantal vragi kenning van subsidie voor particuliere woningen was dermate groot, f 200 mil- 34.740 DE KOMENDE rondetafelconfe rentie over Kongo zal geen be slissende bevoegdheid hebben. Zij zal zich niet kunnen uitspreken over de overdracht van de soeve reiniteit. Het zal een politieke con ferentie zijn en niets meer dan dat. De Belgische minister voor Kongo. De Schrijver, heeft dit gisteren verklaard na een vergadering met de Kamerfractie van de Christelijke volkspartij, waarin hij zijn partijgenoten een uiteenzetting heeft ge geven over de jongste reis van koning Boudewijn en de politieke ontwikkel) n- in de Bélgisohe kolome, rondetafelconferentie zal niet op 15 Produktschap contra ministerie Ondanks bedenkingen van het mi nisterie van landbouw en visserij is voor granen, zaden en peulvruchten voor granen, zaden en peulruchten gebleven bij zijn besluit tot wijziging van de verordening sanering bakke- rijbedrijven. Het gaat om een verbod aan bakkers om door bemiddeling van een nieuw bij hen in dienst ge nomen bezorger klanten van de vo rige patroon van die bakker te be dienen. De wijziging van maart 1959 breidde dit verbod in zoverre uit, dat de bak kers de bedoelde klanten ook niet meer door middel van hun andere bezorgers mogen bedienen. Zij mogen alleen nog in de winkel worden geholpen. Aan de andere kant werd hét verbod verzacht, doordat het, inplaats van een jaar, nog slechts zes maanden na de verandering van werkkring van een bezorger zal gelden. De directeur-generaal van de voedsel voorziening heeft nu meegedeeld te ver- waohten, dat de minister ernstige be zwaren zal hebben tegen de uitbreiding van het verbod tot alle bezorgers van de nieuwe patroon, In de gisteren gehouden vergadering van het produktschap vroeg de heer Ul- rich, namens de Nederlandse Bakkerij stichting, toch deze bepaling in stand te houden. Men wil voorkomen dat bezor gers door het overleggen van klanten lijsten aan hun nieuwe patroon een on gewenste vorm van concurrentie moge lijk maken. De heer Ulrich en enige an dere sprekers merkten op, dat de ver korting van de verbodstermijn tot zes maanden al een belangrijke betekent. Het voorstel van de heer Ulrich werd aangenomen, zodat de wijzigings verordening zoals z(j vorig jaar door het produktschap is vastgesteld, ter goed keuring aan de minister zal worden aan geboden. Alleen adviezen mogen worden opgesteld januari beginnen, maar waarschijnlijk op 18 of 20 januari. De moeilijkheden onder de Kongolezen over de samenstelling van de delegatie schijnen nog niet opgelost. Minister De Schrijver betoogde voorts, dat het niet de bedoeling is thans alle vraagstukken over Kongo op te lossen. Dat zou te veel tijd kos ten, meende hij, hieraan toevoegend dat de conferentie meningen en aan bevelingen zal aanhoren zonder dat er wordt gestemd. Na de conferentie zal de Belgische re gering beslissen, welke wetsontwerpen en besluiten nodig zijn om datgene te ver wezenlijken, wat de algemene wens van de Kongolese afvaardiging zal blijken te zijn. Het is de taak van de regering de conclusies uit de werkzaamheden van de iferentie te trekken, aldus De Schrij- die nogmaals het adviserende karak- van de komende besprekingen onder streepte. Belgische minister meende dat ivil nodig gen. Het zal geert tie worden, voorspelde hij. Afvaardiging De Kongolezen dienen zelf overeenstem, ming te bereiken over de samenstelling van de vertegenwoordiging, aldus n ter De Schrijver. De Belgische regering is van oordeel dat de Kongolese delegatie niet meer dan 25 leden dient te omvatten Het aantal plaatsvervangende leden mag echter groter zijn. Intussen schijnt Kasavoeboe, een vi belangrijkste leiders van het Kongo-kar- mooie tanden door ARONAL vitamine tandpasta (bij apoth. en drog.) 70, 90, 1.45 (extra groot) kwaliteitsprodukt van de Wybertfabrieken. tel. op reis te zijn naar Brussel. Zijn ver trek werd uitgesteld omdat het kartel ziin eis van 20 tot 30 leden in de Kongo lese delegatie naar Brussel, niet ingewil ligd zag. Het Belgische gouvernement had het kartel van nationalistische en federa listische Kongolese partijen 14 zetels aan geboden. Daartegen heeft de gematigde partij van de vooruitgang weer heftig ge protesteerd. omdat de overige partijen in de delegatie dan niet aan hun trek zullen komen Secretaris-generaal Hammars- kjöld van de Verenigde Naties heeft woensdag in Leopoldstad Kongolese leiders ontvangen. Gisteren vertrok hij naar Stanleystad. Tussen leden van de Baloebastam en de Loeloeastam zijn gisteren op nieuw ongeregeldheden uitgebroken. Er werden door liet Belgische bestuur talrijke arrestaties verricht, In Loe- loeaburg is het weer rustig, maar uit het binnenland komen nog steeds be richten binnen over felle botsingen tussen beide stammen. Visserij. De Britse visserijindustrie zal de IJslandse regering vergunning vragen voor Britse visserijschepen om bij zwaar weer beschutting in IJslandse fjorden en inhammen te kunnen zoeken, zonder kans op aanhouding door de IJs landse kunstwacht. slechts op lange termijn konden worden Voor enkele sectoren gold de hogere produktie wel in het bijzonder: scholen bouw met 66 pet; gebouwen voor gezond heidszorg en hygiëne met 33 pet. en ove rige bijzondere gebouwen met 55 pet. Èr kwamen 264 boerderijen gereed. Hier- onder zijn er 35, die werden gebouwd ter vervanging van door oorlogsgeweld ver- nieulde boerderijen en zes in plaats van boerderijen, die door de watersnood ver loren gingen. Verder werden nog in de eerste negen maanden van het vorige jaar f 16 miljoen gulden aan kerken en f 61 miljoen aan ziekenhuizen e.d. verwerkt. De N.\'. Billiton Maatschappij te 's-Gravenhage cn de Albatros Zwa velzuur- en Chemische Fabrieken N.V. te Utrecht zijn in principe tot over eenstemming gekomen inzake de op richting van een vennootschap voor vervaardiging van titaanwit. Plannen zijn uitgewerkt voor de bouw van een fabriek in de Botlek, die in het begin een capaciteit van 10.000 ton titaan- dioxyde per jaar zal hebben en waar mede een investering van ƒ30.000.000 ge- De technische kennis voor de fabrica ge van titaanwit wordt verstrekt door Glidden Internationale C.A.. een doch teronderneming van „The Glidden Com pany", Cleveland, USA, waarmede een Het voor de fabricage nodige zwa velzuur zal van de N.V. Albatros zwavel zuur- en chemische fabrieken worden betrokken, terwijl de titaan houdende grondstof, ilmemnet, van overzee zal worden aangevoerd. Duits antropoloog Mevrouw Anderson is Anastasia De antropoloog prof. Otto Reche zegt in.een door de Hamburgse districtsrecht bank gevraagd rapport, dat de 59-ja- rige Anna Anderson inderdaad Anasta sia Romanof, de jongste dochter van de laalote Russische tsaar ls, zoals zij be weert. Dit is gisteren door haar advo caten meegedeeld. De deskundige had zijn conclusie ge baseerd op het omvangrijke fotomate riaal en op erfelijke karaktereigenschap pen. Hij had een bezoek gebracht aan mevrouw Anderson, die bescheiden leeft te Unterlengenhardt in het Zwarte Woud. Twee jaar geleden verzocht mevrouw Anderson de Hamburgse rechtbank een certificaat ongeldig te verklaren, waar in Babara, groothertogin van Mecklen burg. werd benoemd tot erfgenaam van het fortuin van de tsaar, die in 1918 door de Bolsjewieken werd vermoord. De groothertogin zegt, dat mevrouw Anderson de Poolse boerendochter Fran- ziska Schanskowski is. De rechtbank wacht nog op een nieuwe verklaring van de groothertogin. Het is niet bekend wanneer er uitspraak zal worden ge- Gezin omgekomen door kolendamp Het echtpaar Verkooijen te Oosterhout is gisteren overleden door kolendamp vergiftiging. De vader van de heer Ver kooijen merkte, dat het gezin nog niet wakker was. Hij begaf zich naar de woonwagen aan de Stuivezandsestraat te Öostenhout, sloeg een ruit in en vond man (20), vrouw (19) en kind (7 maan den) levenloos op bed. Brug bij Gorinchem is dit jaar klaar Op 1 december 1960 zal de nieuwe brug bij Gorinchem. die een aanmerkelijke verkorting betekent van de route Brus selAmsterdam, officieel geopend wor den. De verwachting bestaat, dat tegen die tijd het wegtraject tot en met Ooster hout ook klaar is. red.) vlot met ibestedlngs' zen, zoals de organisaties die verlangen. Nu de overheid niet zins is gebleken mede te werken aar tot standkoming van een dergelijke geling, wil het bedrijfsleven zelf trach ten een einde te maken aan de chaoti sche toestand. Een en ander is gisteren medegedeeld en besproken op de algemene vergade ring van de Ned. Chr. Aannemers- er Bouwvakpatroonsbond, die in Utrecht werd gehouden. Naar de heer J. de Ruiter, bestuurslid van de N.C.A.B. vertelde, heeft de Raad van Bestuur voor het bouwbedrijf commissie in het leven geroepen, die de zaak van het aanbestedingsstelsel onder de loupe zal nemen om te trachten een regeling te ontwerpen. Daarbij heeft zij de hulp van een soortgelijke uit de N.C.A.B., die zich al eerder op deze materie heeft beraden en een voor lopig rapport met richtlijnen heeft op gesteld. De heer De Ruiter zei dat de regering het rapport van de staatscommissie De Vries, dat in 1957 reeds werd uitge bracht en dat zekere voorstellen voor het ontwerpen van een regeling inhield, overeenkomstig de wens van het be drijfsleven als basis voor een op te zet ten regeling had kunnen gebruiken. Thans wordt betreurd dat de regering de suggesties van de commissie niet heeft overgenomen, doch getracht wordt dan maar zelf tot een oplossing te ge- De algemene vergadering van de N,C. A.B. behandelde gisteren nog enke.e technische en huishoudelijke zaken. On der meer verkoos men de heren Jac. Kale te Urk, O. Heidinga te Leeuwar den. G Horsman te Lisse en H. Verstee- ve te Arnhem in het hoofdbestuur. De voorzitter, de heer H. Stamhuis te Utrecht, sprak in zijn openingswoord zijn voldoening uit over de geboekte be drijfsresultaten in het afgelopen jaar. In besloten vergadering werd voorts van gedachten gewisseld over de onder handelingen betreffende een nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf, die thans gaande zijn. Vrouwen (Advertentie) Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijn lijke tijden. Zij kunnen deze aanmerke lijk verlichten, ja die pijnen doen ver dwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is veilig voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5