lïieuwe £riiisrf)e GTourant Ike: 1960 welvarendst jaar uit geschiedenis Maak menselijke ellende tot begrip uit verleden Amerikanen op afbrokkelende ijsschots Ghana wil een statenbond Vader van zware frank' dreigt met aftreden „Radioactieve" horloges bleken ongevaarlijk Russisch experiment in Stille Oceaan Europees sociaal handvest voorbereiding m Joods voorstel tot ontslag neonazi s VRIJDAG 8 JANUARI 1960 BUREAUS: Steeastraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter {Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertisgte jaargang no. 11763 Hoofdredacteur: Dr. E. DTEMEB CHRIST ELI] K-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tnotvasticEi is ghfbliuen tngn hert ia teghcnspaet" Aanbesteding sCllAOS SPORT en wedstrijden BUSDIENSTEN in last Krachtige defensie handhaven Achtentwintig Amerikaanse militairen én geleerden verkeren in moeilijkheden, doordat de grote ijsschots waarop zij sinds mei van het vorige jaar in het Noordpoolgebied onderzoekingen doen, afbrokkelt, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht gisteren bekendgemaakt. Vliegtuigen zijn op weg om hulp te verlenen. De ijsschots bevindt zich op ruim 700 km van Point Barrow in Alaska, Volgens een woordvoerder van de luchtmacht was de schots in de afgelopen tien uur tot een kwart van haar oorspron kelijke grootte afgebrokkeld. De lengte van de startbaan is tot 1.200 meter ver kleind. Premier Nkrocmah van Ghana heeft gisteren in Accra tegenover joprnalisten verklaard dat zijn land bereid is, de juist verworven soevereiniteit geheel prijs te geven, wanneer een Afrikaanse sta tenbond kan worden gevormd. Minister Pinay accepteert de economische planning niet DE FRANSE MINISTER van financiën, Antoine Pinay, „de vader van de nieuwe frank", zou vandaag een onderhoud hebben met premier Debré, waarbij Pinay vermoedelijk zijn portefeuille ter beschikking zou stellen. Al maandenlang ligt de 68-jarige oud-premier overhoop met Debré en met de minister voor handel en industrie Jeanneney. De reden is de gaullistische economische planning, welke Pinay liever socialistisch noemt. PRESIDENT EISENHOWER is zijn laatste jaar in het hoge ambt be gonnen met de woorden: „Wij staan op de drempel van een groots nieuw technologisch tijdperk een tijdperk dat ondanks zijn mogelijk heden de mensheid te vernietigen, eveneens mogelijkheden biedt om de menselijke ellende tot een begrip uit het verleden te maken". President Eisenhower sprak deze woorden in de „State of the Union", de jaarlijkse boodschap die de president tot het Amerikaanse Congres richt. heel binnen de cirkel van totale v"- nde<tiigiinjg." Inflatie, zo vervolgde Eisenhower zijn presidentiële boodschap, moeten wij bestrijden zoals wij een brand be strijden, welke onze huizen bedreigt. Slechts op die manier kunnen wij verhinderen dat zij onze salarissen, spaarpeiinningen en pensioenen teniet doet en dat zij dc wortels wegknaagt van een vrije, gezonde economie en de veiligheid van het land. Bij zijn pleidooi voor voortzetting van de hulp aan het buitenland deed de Pre sident een beroep op andere welvarende landen, te helpen bij de ontwikkeling van achtergebleven gebieden. Het tekort op de Amerikaanse handelsbalans heeft in 1959 bijna vier miljard bedragen. Blijft dit tekort zo groot, dan zal de Ameri kaanse economische groei en de vooruit gang van de vrije wereld in gevaar ko men, aldus Eisenhower. President Eisenhower besloot zijn jaarlijkse boodschap als volgt: „Wij moeten de wereldbevolking onze vreedzame bedoelingen en ons stre ven naar een betere wereld duide lijk maken en wij moeten dit doen in de taal, die de geest verlicht. Het zij verre van ons te fungeren als een instrument van opzettelijke verdachtmakingen en als verkrach ters van de waarheid. En onze le venshouding moet in overeenstem ming zijn met hetgeen wij zeggen". De Amerikaanse president, die ver wacht dat 1960 hert welvarendste jaar in de Amerikaanse geschiedenis zal wor den, deelde mee dat de federale begro ting voor het belastingjaar dat 1 juli begint, in totaal 79.8 miljard dollar zal belopen. De President voorspelde, dat de inkomsten de uitgaven met 4.2 mil jard te boven zuilen gaan. Gematigd optimistisch sprak Eisenho wer over de betrekkingen met Rusland: de enorme defensiemacht der V.S. moet zeer zorgvuldig in stand worden gehou den, totdat de Sowjetunie instemt me' een goed gewaarborgde ontwapening. Eveneens optimistisch was de Presi dent over de Amerikaanse prestaties op het gebied van de intercontinentale ra ketten. Reagerend op de kritiek dat Rus land de V.S. voorbijstreeft, zei Eisenho wer dat bij 14 lanceringen van Ameri kaanse raketten, over een afstand van ruim 8000 kilometer, het doel gemiddeld tot op 3 km nauwkeurig geraakt werd. ,,Dit is minder dan de lengte van een startbaan vroor een straalvliegtuig ge- Nog geen tien maanden geleden be schuldigde Pinay enige van zijn collega's ervan, het land een geleide economie te willen opleggen. De voorvechter van het particuliere initiatief zei toen tegen ver slaggevers: „Het is duidelijk dat ik mijn goedkeuring niet aan een dergelijk beleid De kwesties waarover in het Franse kabinet verschil van mening bestaan. De exploitatie van olie uit de Sahara. Pinay wil geen conflict met de grote oliemaatschappijen en is voorstander van particuliere investeringen van alle kanten. Jeanneney daarentegen zou veeleer een specifiek Franse on- derneming wensen met deelneming van de staat. Het i nV e justitie Edmond Michel Tiling van de handelsmaatschappijen. De (linkse) Michelet zou personeels- afgevaardigden in de bestuursraden van de maatschappijen willen zien en controle door de staat lüillen laten uitoefenen. Pinay wil daarvan niet Volgens de Franse pers is de invloed van minister Jeanneney in het kabinet, de laatste weken toegenomen. Pinay heeft enige tijd rust gehouden in zuid-Frank rijk en keerde gisteravond in Parijs terug. President De Gaulle, die ook in het zui den uitrust, zou hebben laten doorsche meren dat hij genoeg heeft van de perio dieke dreigementen van Pinay, dat hij zal aftreden. In het buitenland zou het aftreden van de minister ongetwijfeld gevolgen heb- Voor „4 x Z.N." ruim een half miljoen Voor de actie „Vier maal Z.N." van de N.C.R.V.. waarvan de baten be stemd zijn voor het diaconessenhuls in Paramaribo, is thans meer dan een half miljoen binnengekomen. Johan Bodegra ven heeft gisteren voor de radio mede gedeeld, dat er f 503.879 is binnengekomen, ben. Hij is de m.an die Frankrijk finan cieel weer in aanzien heeft gebracht. Gisteren gaven de geruchten over zijn heengaan op de Parijse effectenbeurs reeds epn scherpe koersdaling te zien an de meeste belangrijke aandelen. BABY'S VERWISSELD, MAAR DE MOEDERS GELOVEN HET NIET In Beersjeba heeft zich dezer dagen en geval voorgedaan ter oplossing waar- an een Salomo's-oordeel nodig scheen te zijnmaar er zal geen Salomo aan pas komen. In de kraamkliniek van genoemde plaats in Israël waren namelijk de baby's van twee jonge moedert i de Cochin afkomstig, bij vergissing seld zodat de moeders elkanders kind voedden. Toen zij van de vergissing op de hoogte werden gesteld weigerden zij ech- beiden haar eigen zooi en en daar de politie in een geval als dit pas op klachten van de ouders zei' kan ingrijpen, gingen de moeders iede met het kind van de under naar huis. Men had nog bloedproeven genomei om de verwantschap ondubbelzinnig vas le stellen, maar noch de ziekenhuisaüto- riteiten, noch de politie of de ambtena ren van het ministerie van gezondheid vermochten de moeders te overreden hun eigen kind terug te nemen. y^E 28-Jarlge prinses Marie-Fran- poise van Bourbon Parma, een directe afstammeling van Lodewfjli de veertiende, is gisteren in de Parijse Notre Dame in het huwe lijk getreden met prins Eduard van Lobkowicz, een Amerikaanse staatsburger. Het was de eerste maal sedert 1816 dat in dc Notre Dame een voretenhuwelljk werd De bruid, die aan de arm vair haar vader, prins Xavicr de Bour bon Parma, dc kerk binnentrad, was gekleed In een wit satijnen Japon met een zescnhalve meter lange sleep, ontworpen door Jacques Heim. Zij droeg een kost bare diamanten diadeem (een erf stuk) die en kanten mantilla en tulen sluier bevestigden. Er waren rijf in blauw fluweel geklede pa ges, verwanten van het brnids- Misvorming van baby heeft een andere oorzaak Op het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid is gisteren de bijeenkomst gehouden, die prof. dr. P Muntendam, directeur-generaal van de volksgezondheid, had belegd naar aanleiding van de radioactieve hor loges die in Amsterdam zijn aange troffen. Na deze bijeenkomst heeft het ministerie een communiqué uitgege ven, waarin wordt gezegd dat het volstrekt onaannemelijk is, dat de gerapporteerde aangeboren afwijk: gen enig rechtstreeks verband houden met de straling, die veroorzaakt is door het door de vader van het kind gedragen horloge. Deze straling is onvergelijkelijk vei geringer dan de straling, waaraan d Japanse bevolking tijdens de atoombon explosies is blootgesteld geweest, en lij in dezelfde orde van grootte al* de n. buurlijke stralingen, waaraan iederee bloot staat. Zelfs bij de nakomelingen de overlevenden bij de atoombom- expjosies heeft men geen toeneming van dit soort afwijkingen kunnen vaststellen Wat de lichamelijke schade betreft, due de drager van een lichtgevend horloge zo-u kunnen ondervinden: hiervoor kan op grond van de normen, welke afkom- de -i lale c radiologische protectie, de I.C.R.P van de richtlijnen van Euratom, en v-an de Nederlandse wetgeving, de grens van toelaatbaarheid worden geformuleerd, welke in de praktijk kan worden toege past. Een stralingsdosis van honderd milliroentgen per week op de huid van de onderarm is voor de volwassenen een norm welke hier wordt aangehouden. Deze veili.gheidsgrens geldt voor het dra gen van horloges gedurende vele jaren en is uiteraard met een grote mate voorzichtigheid opgesteld. Door de keuringsdienst voor warei bij de horiogehandel een onderzoek den ingesteld en worden nagegaan ol zich in hier aanwezige voorraden horlo ges bevinden, die niet aan deze no: voldoen. Op grond van de resultaten zullen te zijner tijd nadere mededelingei volgen. In afwachting daarvan is er o] dit ogenblik voor dragers van Horloges met lichtgevende wijzerplaten geen reden lot ongerustheid. De Koningin heeft gisteren uit handen van mevrouw J. B. van der Veen-Tissen, echtgenote van g ener aal-majoor F. van der Veen, commandant van de vier de divisieeen Frans gobelin gekregen. Een aantal Franse autoriteiten wil hiermee zijn dank betuigen voor de wegen die de Nederlandse militairen in hun oefenperiode in La Cour- tine hebben aangelegd. VERRASSING IN WASHINGTON Voorloper van heelalraket TAE SOWJETUNIE heeft gister- AJ avond bekendgemaakt dat zij tussen 15 januari en 15 februari in de Stille Oceaan proeven zal nemen met een krachtige raket, die voor bestemd is om zware aardsatellie- ten te lanceren en vluchten naar andere planeten te maken. Na die datum zullen de proeven worden voortgezet, aldus het Russische persbureau Tass. De proeven met de raket, waaraan vele Russische geleerden hebben gewerkt, zijn volgens het Russische persbureau nodig om de vervolmaking van de raket met een hoge vliegnauwkeurigiheid te berei- De Sowjetregering heeft meegedeeld dat de laatste trap aan de raket zal ont breken. Verwacht wordt dat de voorlaat ste trap zal vallen in het westelijk deel van de Stille Oceaan, ongeveer halver wege tussen Hawaii en de Fidji-eilanden, enige graden noordelijk van de evenaar. Het is een gebied zonder intensief scheep vaart- en luchtverkeer en visserij. Niet temin raadt de Russsische regering de landen aan, instructies te geven dat hun schepen en vliegtuigen niet in dit gebied van de Stille Oceaan zuilen komen. De Russische regering zal speciaal uit geruste sohepen van de Sowjetvloot het gebied dirigeren om metingen de proeven te verrichten. In Londen wordt uit de toon wa; [Ne lil' roe niet naar Tsjoe En-lai Premier Nehroe van India denkl op het ogenblik niet aan een confe rentie met zijn Chinese collega, Tsjoe En- Lai, doch hij sluit een ontmoeting op een later tijdstip niet uit ais men er goede resultaten voor de gren6geschil- i Chin Nehroe verklaarde dit vanochtend P een persconferentie i,n New Delhi Tsjoe En-Lai heeft hem tweemaal uit genodigd voor besprekingen over de grensgeschillen, doch Nehroe meent dat over de Indiase rechten niet onderhan deld kan worden, al zou een conferen tie natuurlijk niet geweigerd kunnen Chroesjlsjcf, dc-Russische premier, zal op zijn reis naar Indonesië en India ook Birma aandoen, zo heeft het Russische re- geringsorgaan Izwestia gisteren laten doorschemeren. ontworpen door deskundigen der vijf tien landen van de Raad van Europa, een aanvulling van de conventie inzake de rechten van de mens. Het zal door de raadgevende vergadering van de Raad van Europa van 18 tot 23 januari worden besproken te Straatsburg. Het somt o.m. de volgende principiële rechten van de arbeider op: Recht op werk, een redelijke levens standaard, beroepsopleiding, veilige ar beidsomstandigheden, sociale zekerheid, speciale bescherming voor kinderen en jonge arbeiders, twee weken vakantie, ge lijke beloning voor mannen enz. De duur van de werkweek wordt niet in het ontwerp opgenomen. De ciale commissie van de vergadering heeft wijzigingen voorgesteld werkweek geleidelijk op 40 uren te bren gen, om de vakantie op 3 weken te stel len, de arbeiders elke week een onafge broken rusttijd van 36 uren te verzekeren en het stakingsrecht te erkennen. Het ontwerp houdt de mogelijkheid open, dat de deelnemende landen zich de eerste vijf jaren slechts aan tien van de achttien artikelen binden. in de Russische mededeling is gesteld, afgeleid dat het hier gaat om een belangrijke doorbreking van dc ruim tevaarttechniek. De Russische aan kondiging wordt in verband gebracht met geruchten als zouden de Russen voornemens zijn een spectaculaire ruimteproef tc verrichten vöèr de aanvang van de topconferentie tussen Oost en West, die in mei in Parjjs be gint. In Washington heeft de Russische aan kondiging verrassing gewekt. Ruimte vaartdeskundigen leiden uiit de medede ling af, dat de Russen erin zijn geslaagd hun raketten een aanzienlijk grotere stuwkracht te geven dan waartoezij al Wij kunnen met zekerheid aannemen dat de Russen geen aankondiging zouden doen als zij niet wisten dat de nieuwe raket zou werken, meende een functio naris van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart. Vorst rukt weer op (Van onze weerkundige medewerker) Boven geheel Skandinavië zijn de baro. meters in de laatste 24 uur met flinke sprongen gaan stijgen. Dit als gevolg van een sterk hogedrukgebied, dat zich van Spitsbergen boven Zweden uitbreidt Hierdoor is er een grote hoeveelheid koude lucht, waarin strenge vorst voor komt. in beweging gekomen, en u'ord-t nu mcl noordoostenwinden via Dene marken naar west-Europa geblazen. In het zuiden van Zweden kwam vanmorgen al lichte tot matige vorst voor. in midden- Zweden ruim 20 graden vorst. Het front dat deze koudere lucht be grenst. zal morgen boven Nederland lig gen, zodat wij tijdens het weekeinde ook in Zuid-Holland een sterke temperatuur, daling mogen verwachten. Het is niet onwaarschijnlijk dat deze ontwikkeling ons een vorstperiode van enige beteke nis zal brengen. In de komende vachten is ook hier in het westen meer dan vijf graden vorst niet onwaarschijnlijk. Op enkele plaatsen zal in de komende 36 uur een sneeuwbuitje kunnen vallen. De wind. die vandaag nog zwak tot matig uit het noordwesten waaide, draait mor gen naar het noordoosten. kan» op enkele lichte sneeuwbuien. Tempe ratuur om het vriespunt tot llobte vorst. Tot matig of krachtig toenemende noord oostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 our). 13.58, onder 4.23. 1'4 januari volle i HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Londen Luxemib Parije Nice Berlajn Frankfort h. bew Onderzoek naar verleden van functionarissen T~AE politieke directeur van het joodse wereldcongres, Easter- ïnan, heeft gisteren op een perscon ferentie te Bonn gezegd dat de Westduitse minister van buiten landse zaken, von Brentano, hem heeft verzekerd dat de Westduitse regering de voorstellen van Eastcr- man zal bestuderen tot verwijde- Morgen in ons de radio vormt morgen in Zondagsblad het openingsartikel. De eerste trans-oceanisclie radio contacten tussen Amerika en Euro pa (waarbij Nederland een be langrijke rol speelde) worden daarin onder dc loep genomen Een onzer redacteuren is in Over ijssel dc beroemde geit van de Expo tegengekomen en ook daar over wordt in ons Zondagsblad 9 Op paigina 2 vindt men weei dc bekende rubrieken „Het leven Bont en Bondig" en „Ruimte voor Jullie". 9 Op Blad Zij wordt o.m. aan dacht gewijd aan het dameskap sel gedurende vele eeuwen en aan de oplossing van het srta-in-de-weg- probleem, dat het tv-toestel in vele huiskamers heeft gebracht. 9 Op de pagina Geestelijk Le ven is een plaats ingeruimd aan een artikel, dat werd geschreven naair aanleiding van het Arminius- 9 In het Cultureel de betekenis van Vond breeht van Aemstel vooi derlandse culturele lever Venst ring van voormalige nazi's uit alle openbare posten in West-Duitsland. Easterman heeft namens het joodse we reldcongres ook voorgesteld, dat de West duitse regering of het parlement een uit gebreid onderzoek zal instellen naar het nazistische verleden van alle belangrijke personen in Duitsland, in de regering, bij de rechterlijke macht, het onderwijs en de pers. Zij dienen terstond uit hun ambten te worden ontzet. Voorts dienen alle nationaal-socialistisch gezinde en ul tra-nationalistische partijen te worden verboden. Vluchtelingen met anti-semi- tische ideeën dienen naar hun land van herkomst te worden gedeporteerd. Het blad van de Kerk van Engeland heeft er eveneens op aangedrongen, dat voormalige nazi's onmiddellijk uit open bare ambten worden ontslagen en dat de beledigend hoge pensioenen aan voorma lige leidende nazi's of hun nabestaanden, worden ingehouden of sterk verminderd. In 1939 waren er ongeveer 506.000 Joden in Duitsland, aldus het blad. Thans leven er nog maar 30.000, voor het merendeel oudere mensen, waarvan sommigen erin slaagden aan de gaskamers te ontsnap pen. Het is moeilijk zich iets gemenere voor te stellen, dan deze weerloze men sen, die reeds zo geleden hebben, op nieuw te kwellen. Arrestatie De socialistische burgemeester van West-Bcrlijn, Willy Brandt, heeft giste ren in het stedelijk parlement van West- Berlijn felle kritiek geuit op de inciden ten van de laatste dagen. Neo-nazistische organisaties zullen in West-Bcrlijn niet worden geduld, verklaarde hij. Het ste delijk parlement heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de regering wordt verzocht, der gelijke organisaties te verbieden en de Nazi's zonder uitstel te berechten. De Westberlijnse politie heeft gisteren opnieuw arrestaties verricht. Ook zijn 215 communisten voorlopig ingesloten, die een blad hadden verspreid, waarin Aden auer verantwoordelijk werd gesteld voor de anti-semitischo incidenten. Voorts is een regeringsfunctionaris in West-Berlijn gearresteerd, omdat hij dc nazigroet had gebracht. De man is geschorst uit zijn De politie in Milaan heeft acht jongelui aangehouden, die behoren tot een groep van de „nieuwe Europese orde". Er wer den bij de overval wapens aangetroffen en documenten, waaruit bleek dat de groep in contact stond met soortgelijke bewegingen in het buitenland. De internationale liga voor de rechten ran dc mens, die adviezen geeft aan de Verenigde Naties, heeft er gisteren bij de V.N. op aangedrongen, dat de wereldor ganisatie een onderzoek zal Instellen naar de golf van anti-semltisme, die nog steeds voortduurt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1