Jan een de Hartog vaart met tjalk door Amerika Ik SC hrijf Nederland bepleit billijke zaak met om te behagen" ALBERT CAMUS Lot van regenworm ONOPVALLENDE INTREDE VAN „ZWARE* FRANK SOWJET-RAKETSENSATIE VLAK VOOR TOPGESPREK 5 FjAT IS hij dan Jan de Hartog, schrijver van wereldnaam, -L' kosmopoliet, zwerver, zeeman, zakenman, Angelsaks, maar met een warm kloppend en puur Nederlands hart. Men heeft hem geprezen en in de roem, die over hem werd uitgestort, is hij gegroeid. Men heeft hem verguisd, maar ook dat heeft hem niet oplezicrig getroffen. Als men met hem spreekt, is hij eigenlijk alleen aan het woord. Hij is de man van impulsen, van de flitsende conversatie, van houd en nog steeds accentloos Nederlands, van speelse vergelijkingen de ene keer en van verrassen de overdenkingen de andere keer. De zee, het water eigenlijk, is hem alles. Het is aan z'n ogen, z'n tint en z'n kleding te zien, aan z'n gespierde handen, die in geen enkel opzicht aan die van een schrijver herinneren. Aan de wand van de hotelkamer, die hij in Amsterdam betrok ken had en inmiddels weer verlaten heeft, omdat hij over de zee naar Amerika is afgereisd hing een gekleurde, wat pri mitieve kindertekening. ,.Dat ding gaat mee", zei hij, „mee naar m'n boot, die in Ame rika ligt Kijk er nou eens naar nee, niet half, maar hele maal Prachtig gaaf Alles staat erop Een jongen van zes jaar, een schipperskind, is de vervaardiger ervan Het moet zijn eigen huis voorstellen het mijne in feite ook CEFA BRENGT DE FILM „SCHIPPER NAAST GOD" WEER IN DE ROULATIE Luchtvaartonderhandelingen T'WEE LEDEN van de Nederlandse delegatie, dié van 7 januari af in Washington luchtvaartonderhan delingen zal voeren met een delegatie van de Verenigde Staten, zijn gister avond laat van Schiphol met een K.L.M.-toestel vertrokken. Het zijn de heren E. G. Stijkel, staatssecretaris van verkeer en wa terstaat, en mr. H. J. Spanjaard, di recteur rijksluchtvaartdienst. Twee andere leden van dë delegatie, mir. J. C. Ndeu-wenih-uysen, assistent-ver- ke&rsadviseur van buitenlandse zaken, en mr. L. H. S-lotemaker, directeur van de K.L.M., zijn reeds eerder naar New York gevlogen. Aan de besprekingen in Washington zuiden verder nog deelnemen mr. F. J. Barend, hoofd van de burgerluchtvaart in Suriname, mr. E. D. Baiz, vertegen woordiger van de Antillen, dr. J. C. Kruisheer, gevolmachtigd minister en hoofd van de economische afdeling van de Nedenlandse ambassade te Washing ton en de heer M. Mourik, tweede han delssecretaris van de ambassade. De eerste bijeenkomst van beide dele gaties wordt geleid door Douglas Dil lon, onderminister van buitenlandse za- Staatssecretaris Stijkel zei, voor het vertrek van Schiphol: „De delegatie gaat in het volste vertrouwen naar Wash ington om een redelijke en billijke zaak tc bepleiten. Voor de Amerikaanse dele gatie zal het niet gemakkelijk zijn door slaggevende argumenten te plaatsen tegenover dit redelijke verlangen van Nederland. In hoeverre onze argumenten de Amerikanen zullen overtuigen, kan ik nog niet voorzien. Daarom acht ik het juist de komende besprekingen on bevangen tegemoet te zien. Nederland heeft ten slotte In brede kringen in Ca- lifornië, met name in Los Angeles, veel steun ontvangen bij zijn streven naar landingsrechten." De voornaamste wens van Nederland is, ook landingsrechten aam de West kust van de Verenigde Staten te verwer ven. Deze wens een uitbreiding van de luohfvaartovereerakomst die in 1957 MrVan der Mandele: Tegenwerking is onduldbaar „De opzettelijke tegenwerking, die wordt ondervonden Inzake de noodzakelijke ver' lenging van de startbaan op het *vlieg- veld Zestienhoven Is op den duur vooi onze stad en ons bedrijfsleven onduld baar". Deze woorden sprak mr. dr. K. P. van der Mandele gistermiddag als voorzitter op de openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rotterdam. Hij deelde voorts mede, dat er binnenkort lucht- verbindingen met Duitsland te venvach ten zijn en vrij zeker ook met Zwitser- werd gesloten werd reeds eerder af gewezen. Op grom dvan een clausule aai de be staande overeenkomst heeft Nederland thans verzocht het probleem opnieuw te bespreken. Van Nederlandse zijde zal sterk de nadruk worden gelegd op he, feit dat internationale vervoersmogelijk heden een wezenlijk deel uitmaken van onze economisohe activiteiten. In 1957 hadden slechts de Soamdinacian Airlines System en de Lufthansa com merciële rechten op de Amèrikaamse westkust. Sedertdien heeft Amerika ook de BOAC, Air France, Japan Airlines en de Australische maatschappij Qantas commerciële luchtvaartrechten op Cali fornische vliegvelden verleend. ANLEIDING van ons bezoek aan Jan de Hartog was de film „Schipper naast God", die bin nenkort door de CEFA opnieuw in roulatie wordt gebracht. Jan de Hartog is die schepper ervan, of al thans de geestelijke vader. Van to neelstuk is het een rolprent gewor den. De Bijbel en de zee spelen er een hoofdrol in, zomede een groep ongelukkige joodse vluchtelingen, die het was tijdens de laatste we reldoorlog nergens aan land mocht gaan. Jan de Hartog weet van de zee, maar ook van de Bijbel. Hij is er bij opgevoed, thuis zowel als op school. Z'n vader was hoogleraar in de theologie, z'n grootvader even- De eerste was zo verstandig hem terug te halen, toen hij op jeug dige leeftijd naar zee wegliep en legde hem later geen strobreed in de weg, toen hij, na het verlaten van de school, de stem van z'n hart wilde volgen. Hij voer voor de mast, eerst op de sleepvaart,. toen op de hout vaart en ook nog eentijdje bij de Amsterdamse havenpolitie. Toen hij achter de mast wilde gaan varen op de Kweekschool voor de Zeevaar! had hij de nodige diploma's gehaald /as de crisis van de dertiger ja- filosoof van het klare denken (Va kunstredactie) ALBERT CAMUS was de filosoof van het verzet. Het verzet dan genomen in een algemene menselijke zin, een be strijding van alles wat de mens en het leven belaagt. De grote vraagstukken, die hem bezig hielden zijn het wereldleed, het onrecht, en de onoprechtheid. Men heeft hem wel eens een religieus mens zonder godsdienst genoemd. En inderdaad strijdt Camus met een hei lige overgave tegen het kwaad Hij wil echter van het Christendom, dat volgens hem de verlossing alleen maar aan het eind der tijden stelt, niet we ten. Hij daarentegen wil de aarde trouw blijven, „leren als mens te le ven en te sterven en weigeren een God te zijn." Hij verwacht het ook niet van de sociale heilsleren (zoals het communisme) die het in he* ab solute zoeken; een mens moet volgens hem geen God willen zijn, maar zich zijn beperkingen welbewust, doen wat hem als mens te doen staat: dit is zich verzetten tegen alles wat de men selijke waardigheid belaagt volgens de wetten van het klare denken Met andere existentialisten zoals Sartre is ook Camus ervan overtuigd, dat het leven absurd is, maar de mens is het wezen, dat door zijn denken zich hier van bewust kan zijn en moedig de strijd tegen de absurditeit kan opne men, waarbij het klare denken hem de weg wijst. In Le mythe de Sisyphe en zijn 1' Homme révolté heeft deze bekwame schrijver zijn gedachten neergelegd. Laatstge noemd boek beëindigt hij als volgt: „Het klare denken wijst alle vergod delijking af en wil in aller strijd en lot delèn. Wij kiezen de trouwe aarde, het heldhaftige en sobere denken, de scherpzinnige handeling, de edelmoe digheid van de wetende mens. In het klare licht blijft de wereld onze eerste en onze laatste liefde Wij kunnen allen leven en herleven, op voorwaarde dat de mens de mens wil 181) Mogen we va het lot van de regenwe wordt daarbij toegege een weinig appetijtelijk voorkomen heeft, vooral wanneer bü zich in grote welstand bevindt, maar daar staat dan ook direct tegenover, dat zijn lol deze plaats licht slechts een korte tüd verdragen neming met en zij hebben dan de keus weer in Volmondig de aarde te verdwijnen en aan be- dat dit dier nauwdheid te sterven, óf hun onder gang te vinden aan de oppervlakte. Daarom treffen we na sterke regen val zulke grote hoeveelheden regen wormen boven de grond aan. Vooral s vaderland allesbehalve benijdens- op humusgrond, die door zijn s stelling een gewild milieu i Zeker, in het visseizoen heeft de wonnen is, doch voor hen het nadeel regenworm over opgetogen belangstel- heeft Juist bü grote vochtigheid bil ling van de zijde der hengelaars zeker zonder zuurstofarm te zijn. Mocht u niet te klagen, maar deze hartelijk- deze dieren, wat vrü veel voorkomt, heid is hoogst eenzijdig en leidt niet bi) langdurige regens zelfs op de weg tot zün lichamelijk welzijn. Dit buiten aantreffen, weet dan, dat ze geen beschouwing latend, moeten we erop plezierig wandelingetje ondernemen, wijzen, dat het leven maar dat zij van de regenworm één grote tragiek is. Bij regen ver- schijnt hjj aan de oppervlakte. Geen wonder, want de drijfnatte aarde be zorgt hem zuurstof gebrek en dus adem nood. De regenworm poogt hieraan te ontkomen door rus- grote hitte weliswaar plezierige koel- teloos in de aarde om te woelen, maar kan brengen, maar in bepaalde dit brengt hem geen baat. Daarom perioden heftig te keer kan gaan en werkt hij zich ten slotte naar de dan grote rampen kan veroorzaken, oppervlakte, waar hij weliswaar vrijer we herhalen, weet u, dat die wind kan ademen, doch waar hem de dood Voor het leven op aarde een levens- wacht in de gedaante van vele vüan- noodzaak is? den en ook in de vorm van het dag licht. Regenwormen kunnen dit dag- Daarover een volgende keer. TOCH IS HET ZO! isteloze vlucht trachten hun nood lot te ontgaan, een noodlot, dat hen zowel onder als boven de grond be dreigt. Over noodlot ge sproken, weet u, dat wind, die bij begrijpen en aanvaarden wil de grens door het licht van het klare denken gesteld". Camus vertolkte met deze denkbeelden de houding van het moderne existentia lisme, dat de mens terugwerpt op zijn eigen verantwoordelijkheid. Zijn den ken echter wordt gedragen en geïnspi reerd door een grote liefde tot de medemens. Dikwijls was hij in zijn uit spraken heel dicht bij de rijkdom van het Evangelie, dat ook leeft uit de lief de, maar dan uit de liefde, die nog uitnemender was: uit de Liefde van God tot zijn gevallen creatuur. Camus, bang voor de zelfvergoddelijking van de mens, waaruit dodelijke absolu tistische stromingen zijn voortgekc wilde krampachtig bij de blijven staan, maar heeft nimmer b grepen, dat het Evangelie voor mens uitkomsten geeft, die uitga, boven nood en dood. omdat God Zelf ingrijpt in de absurditeit van het be- Had hij langer geleefd, wellicht had hij dan begrepen, dat het met de mens niets is gedaan en dat zelfs het „klare denken" maar een houten zwaard is; dat zonde en dood alleen overwonnen worden door het offer van Gods Een- Niettemin mogen wij met eerbied Albert Camus gedenken, want hij heeft geleefd uit de liefde voor de mens. Protest Evert Vermeer tegen antisemitisme Op de nieuwjaarsbijeenkomst van de Partij van de Arbeid die gisteravond te Wee-sp is gehouden, heeft de partijvoor zitter, de heer E. Vermeer, gesproken over de antisemitische betogingen van rond de jaarwisseling. De gebeurtenissen in Duitsland, Oostenrijk, Engeland, de Verenigde Staten en ook in het klein in ons land, slaan ons met verbijstering, aldus de heer Vermeer, en we vragen ons af hoe dit zo kort na 1945 kan ge- We hadden gedacht, zo zei hij verder, dat hetgeen in de oorlogsjaren is ge beurd, zulk een diepe indruk had ge maakt, dat we generaties lang het anti kwijt zouden zijn. We nemen deze ,d.A. verwacht, dat de regering in ons land er nauwlettend op zal toezien wat ex-nazi's of elementen die verkeerd zijn geweest in de oorlog, doen. Spreker betrok in zijn toespraak ook de vrijlating van de SD-agent Berends, die de provincies Gelderland en Overijs sel niet meer mag betreden. Dit zijn in het bijzonder de mensen tegen wie we moeten waken, zei hij. ren in richt en alleen daarom ge raakte hij aan wal. Aan lager wal kwam hij echter niet Hij ging schrijven onder het in overmoèc gekozen pseudoniem F. R Eckmar voorlopig alleen nog detectives regis seerde toneelstukken en deed aan de film Toen plotseling, het was in 1940, sloeg zijn boek „Hollands Glorie" als een me teoriet in op de boekenmarkt. Het was het eerste jaar van de bezetting en dat Nederland o-p dat moment alles van de vrijheid en ruimte van de zeeman wilde proeven, was om meer dan een reden begrijpelijk. Twaalf maanden later had het manuscript een oplage van honderd duizend bereikt en daarmee alle records van voorafgaanden. vaderlandse best sellens gebroken. Voor de wind Sinds die tijd is het de thans 46-jarige Jan de Hartog steeds voor de wind ge gaan, zij het dat er hoogte- en dieptepun ten waren. Met „Schipper naast God", in de oorlog ais toneelstuk ontstaan en na de oorlog tot film verwerkt, verkreeg hij zijn eerste wereldfaam. Het eveneens ver filmde toneelstuk „Het Hemelbed" volg de, de romans „Gods Geuzen", „The Lost Sea", „The Distant Shore" en ,De kleine Ark". Filmscenario's schreef hij ook, ove rigens niet van zijn eigen werk, doch deze zijn tot nu toe nog niet in produktie gekomen. „Mijn grootste financiële succes," vertelde Jan de Hartog, die in 1947 met een stiefdochter van de bekende, Engelse toneelschrijver J. P. Priestley huwde, is „Het Hemelbed" Londen, waar het stuk zijn première beleefde, lukte het aanvankelijk niet zo, maar op het New Yorkse Broad way begon de victorieIn bijna alle landen van de wereld is of wordt het gespeeld en alleen in IJsland heeft het al mèer dan vijfhonderd vertoningen gehaald.. De film, die Hollywood ervan maakte, doet het ook goed, vooral ln Amerika en Toen we de auteur vroegen wat hij als zijn beste boek beschouwde, aarzelde hij geen moment. „Het volgende", antwoord de hij, „en als dat uit is, weer het vol gende. ,Maar laat ik er niet helemaal een raadsel van maken„De Kleine Ark". geschreven na de stormramp van 1953, toen ik met m'n boot ln de Zeeuwse wa teren lag. wekt nog altijd een grote liefde bij me opHet verscheen gelijktijdig in Amsterdam, Parijs, Londen en New York We vroegen niet verder, daar we wisten wat Jan de Hartog met de opbrengsten van dit boek heeft gedaan. De eerste ja ren zijn de slachtoffers van de watersnood ermee bedeeld, middels een speciaal ln het leven geroepen fonds. In het laatste jaar het is nog geen twee maanden geleden hebbëri d^lhwpners van PréJjsr ervan geprofiteerd, het "jammerlijk ge- 'eisterde stadje aan de Franse Rivièra, lat de schrijver zo heel goed kent. Dagelijks bestuur van de C.M.A. afgetreden Moeilijkheden in het dagelijks bestuur van de Nederlandse afdeling van Chris tian and missionary alliance, een van de grootste Amerikaanse geloofszendin- gen, hebben tot gevolg gehad dat het dagelijks bestuur in zijn geheel is afge treden. De voorzitter, de heer L. de Graaf te Alphen a. d. Rijn, de pennings- meesteresse, mej. M. Allaart te Leiden en de secretaris, de heer D. J. Tessellhof te Driebergen, hebben zich uit het werk teruggetrokken. De Nederlandse afdeling beschikt ln Wassenaar over een bureau waarvan de heer Könemann. oud-zendeling van de Christian and missionary alliance, de leiding heeft. Het Nederlandse comité heeft een aantal zendelingen uitgezon den naar het gebied van de Wissel meren en naar de Baliemvallei. Onder hen bevindt zich de jonge arts, de heer Knibbe uit Leiden, die in de Baliemval lei een medisch werk heeft opgebouwd. De uitzending van deze zendelingen was mogelijk gemaakt door Nederlandse ge lovigen uit vrijwel alle kerkgemeen schappen die het werk individueel steunden. POLITIECOMMISSARIS MET ZIEKTEVERLOF Binnenkort is de ontslagaanvrage te verwachten van de heer H. A. G. Her mans, commissaris van politie te Venlo, zulks wegens gerezen beleidsmoeilijk- heden. De heer Hermans, die reeds enige tijd met ziekteverlof is, was sinds 1948 commissaris van politie in Venlo. Hij zou enkele agenten overigens in hun eigen tijd hebben laten helpen bij de bouw van een vakantiewoning. Schipper Ondanks zijn successen is Jan de Hartog een zeeman gebleven. Niet alleen in hart en nieren, zoals dan wordt gezegd, maar ook in de praktijk, 't Grootste deel van het jaar woont hij op een tjalk, een echte, veertig jaar oud en van Friese origine. Zijn schip, de „Rival" is nog volledig zee waardig Het ligt momenteel ln Texas en zowel de zwaarden als de Oudhollands ingerichte kajuit trekken veel bekijks. „Met de „Rival"," verklaarde hij, „heb ik in de afgelopen jaren heel Frankrijk doorkruist en ook een deel van de Mid dellandse ZeeHet schip meet 146 ton en ik kan teel verklaren, dat het vaak heel wat moeite kost zo n Franse sluis door te komenHet is centimeterwerk. telkens weer, want nauwelijks ben je moet je net zoveel sluizen do* dagen in het jaar zijn Ook de Noordzee en de Zeeuwse wa teren zijn Jan de Hartog op zijn „Rival" niet vreemd. En sinds het vorige jaar zwerft hij door de Verenigde Staten, waar zoveel rivieren en kanalen zijn, dat hij volgens zijn zeggen, wel dertig jaar zou kunnen varen, zonder ook maar één keer op het zelfde plekje terug te komen „Ik heb er eerst nog over gedacht", zei hij, „met de tjalk de Oceaan over le steken Maar ik heb dit plan toch moeten laten varen, niet omdat mijn schip het niet zou halen, maar omdat de golven het waarschijnlijk helemaal zou den ontwrichtenDe passaatwind moet men zich niet voorstellen als ee: onschuldig mannetje met bolle wangen. Hit rukt en hij wrikt en laat van eei tjalk slechts weinig in de voegen Wat zijn Jan de Hartogs plannen voo de toekomst? Zijn antwoord was indirect, isverstand vatbaar. Boeken „Ik blijf de eerste jaren varen." zei hij, „want fysiek kan ik het nu nog aanBegrijp me goed, ik ben geen man, die zich door anderen op het water wil laten wiegenIk wil het zelf doen en de bemanning ben ikAls je schipper van een boot bent, kun je geen toneelstukken schrijven, terwijl, je ook niet aan filmscenario's moet begin nenVoor het ene zowel als het an dere moet je op de plaats van uitvoe ring zijn, m.a.w.: in het theater of in de i goed. gezond, stérk en voordelig! hemdjes 0.75-1.60 Zbeüma DUBBEL-RIBSTEEK ONDERGOED broekjes 0.85-1.45; 2-16 jaarook in wol en witte katoen Jan de Hartog, aan het roer van zijn tjalk „Rival", op zijn zwerftocht door de wereld. filmstudio.... Romans schrijven ren gaan echter heel goed samei komt tot rust, je behoeft je van moer om je heen weimg aan te trekken en aan het roer heb je tijd te figuren te scheppenIk wil hiermee niet zeggen, dat ik voorlopig geen neelstukken of filmscenario's zal schrij ven, want er kunnen zich omstandighe den voordoen, die je er plotseling toe dwingenMijn naaste toekomstplan nen staan echter in het teken boek en daarvoor ben ik ook in Neder land, want ik ben bezig met e< trilogie, die ook in het Engels Frans zal verschijnen Nog één keer bulderde de auteur het uit, plotseling, alsof tenen hadden getrapt. Het was, toen we hem vroegen hoe hij zichzelf als schrijver zag: als een man, die schreef, omdat hij tot schrijver ge roepen was, of als een man, die eerst de behoefte van het publiek had be studeerd en pas daarna de pen „Zeg nou meteen wat je bedoelt", zei hij met vlammende ogen. „Ben ik erop uit het publiek te behagen, of niet? Welnu, ik durf te zeggen, dat ik het publiek nog nooit naar de ogen heb gekekenIk schrijf niet om te beha gen en ik zal dit ook nooit doenAl leen in Nederland beweert men dat, maar in landen waar ik minder gelauwerd ben, wordt ik alleen als' een teemanvërtèllcr beschouwd In alles is Jan de Hartog een Neder lander gebleven. In zijn taal, die ge spierd en beeldenrijk is, in zijn liefde voor het water, in zijn hart en in zijn geest. Ook in zijn gevoel, dat moe;- 'ijk dulden kan, dat juist in zijn eigen kleine vaderland de meeste pennen over hem in beweging zijn geweest. Munthervorming in Frankrijk GISTEREN heeft de nieuwe Franse frank, die een waarde heeft van honderd oude franken in gemunte vorm zijn intrede gedaan, zij het zeer onopvallend. Enkele banken zijn begonnen met de af levering van de nieuwe geldstuk ken van 1 en van 5 franken. Deze dragen de afbeelding van de beken de zaaister, die in Frankrijk het symbool blijft van de welvaart van „la belle époque", de jaren rondom 1900. Ook dragen zij nog steeds het devies „vrijheid, gelijkheid en broe derschap". Bij de Bank van Frankrijk zegt men dat het jaar zal duren om volledig de oude Franse franken te vervanger door de nieuwe „zware" munten, welke An-toLne Piinay wenste voor een betere vertegenwoordiging van Frankrijk op de financiële markten. Van heden af geeft de Bank var Frankrijk ook nieuwe biljetten-uit, maar de voorstellingen op deze biljetten zu' len geen verandering te zien geven. Al leen zal Victor Hugo in nieuwe munten vijf frank waard zijn in plaats van voorheen 500 frank en Napoleon 10" nieuwe franken inplaats van 10.000 „Lich te" franken. In deze periode zullen de oude mun ten en biljetten dus zonder enige for Radio-Boedapest meldt: VOLGENS MEDEDELINGEN van radio-Boedapest h&eft Rusland oak voor de komende topconferentie (16 mei in Parijs) een verrassing in petto. In een bericht uit Moskou M©t men doorschemeren, dat passend in de traditie om vlak voor grote gebeurtenissen de aandacht van de wereld te vestigen op Rusland begin mei een nieuwe Sowjet-raket sensatie zal worden gelanceerd: „misschien een bemande Spoetnik". Bevoegde Sowjet-geleerden, aldus de mededelingen uit Boedapest, hebben ver klaard, dat het ook een raket kan zijn die op de maan landt en daar foto's maakt; een raket die Mars en Venus tot doel heeft of een Spoetnik die naar de aarde kan terugkeren. Door het Witte Huis in Washington werden gisteren de nieuwjaarswensen gepubliceerd, die Elsenhower en Chroesjtsjef hebben uitgewisseld. In lange, beeldrijke volzinnen, zegt Chroesjtsjef, dat de uitwisseling van be zoeken door staatslieden van de twee landen een historisch keerpunt in de be trekkingen teweeg zou kunnen brengen „die leidt tot de verlossing van alle vol ken van de vrees voor oorlog". De wens van Eisenhower is korter en meer terughoudend- „De Verenigde Sta ten streven naar het tot stand brengen van een rechtvaardige en duurzame vre de in een wereld waar alle kwesties met vreedzame middelen worden geregeld.-Ik kan u verzekeren, dat mijn regering haar uiterste best zal blijven doen om dit te bereiken". Ook Roswell Garst, de Amerikaanse boer uit Iowa, die de Russische premier vorig jaar op zijn boerderij ontving, ont ving antwoord op zijn nieuwjaarswens aan Chroesjtsjef. In een brief, die open baar werd gemaakt door het Russische persbureau Tass, schrijft de Russische premier, dat de Russen veel verwachten van het aanstaande bezoek van Eisen hower aan Rusland. „Ilij zal een welkome gast zijn", schrijft Chroesjtsjef. Over de ont wapening deelt hij mee: „Het is on zinnig grote hoeveelheden oorlogs tuig te verspillen wanneer het geld kan worden besteed aan het verhogen van de levensstandaard en het verle nen van hulp aan de achtergebleven gebieden". Fregat Kortenaer naar Nieuw-Guinea Op 6 januari zal Hr. Ms. fregat Korte naer naar Nieuw-Guinea vertrekken. Het schip staat onder bevel van kapi tein-luitenant ter zee J C. K. Leeksma. Het betreft de periodieke aflossing van schepen. De Kortenaer doet de volgende ha vens aan: Malta 13/14 jan Suez 17 jan.; Aden 21 jan.; Colombo 27/30 jan.: Fre- mantle 9/10 febr.; Hobart 15/18 febr.; Sydney 20/23 febr. Op 3 maart wordt het schip in Biak verwacht. Mr. Kokosky in hoger beroep ook berispt In hoger beroep heeft het hof van discipline te Amsterdam de uitspraak bevestigd van de raad van toezicht van de Amsterdamse orde van advocaten, waarbij mr. R. P. Kokosky werd berispt omdat hij, optredende als raadsman van het echtpaar Meulenbelt, „is tekort ge schoten in eerbied voor de rechterlijke Deze uitspraak moest openbaar worden gemaakt door ophanging gedurende vier weken in de praktlzijnssociëtelt der ad vocaten in het paleis van justitie te Am sterdam. Juist voor deze periode is die ruimte voor de pers niet toegankelijk.' maliteit of verklaring i-n om-loop blijven. Alleen zal hun waarde in nieuwe fran ken het honderdste deel zijn van het cijfer in lichte franken dat zij dragen. Zij zullen echter uit de circulatie ver dwijnen naarmate de banken ze kunnen vervangen door nieuwe geldstukken of biljetten. Het ligt in dc bedoeling geld stukken uit te geven van afnemende waarde tot 1 nieuwe centime toe. Men heeft geprotesteerd tegen het feit, dat er geen voorzieningen getroffen zijn i geldstukken jj i 25 nieuwe centimes. Amsterdamse haven sterk getroffen De Amsterdamse haven heeft in 1959 de terugslag sterker gevoeld dan de andere Westeuropese havens van Antwer pen tot Hamburg, aldus de voorzitter van de kamer van koophandel, mr. D. A. Del- prat. Voor de industrie hadden de gun stige factoren de overhand. De zware machine-industrie kon moeilijker mee- men. De scheepsbouw bleef achter. De nadelen van de Indonesische maat regelen deden zich in sommige sectoren sterker gevoelen, zoals de liquidatie van de stapelmarkten voor Indonesische ta bakken en thee, en schade aan handel, industrie, scheepvaart, bank- en verzeke ringsbedrijf en cultures. De grootste spoed is nodig bij verbete ring van de IJmond, daar anders Am sterdams positie in het Westeuropese verkeer niet gehandhaafd kan blijven. Zowel de Hem- als de Coen- en IJ tunnel zijn onmisbaar. Als de Euromarkt en de Europese Vrij handelsvereniging gescheiden blijven, zal Nederland niet moeten schromen om door paarsgewijze onderhandelingen te redden, wat er te redden valt. Bij vrijere ldonvorming moet de grootste behoed zaamheid worden betracht, aldus spreker. Censuurrapport D c T U d/M a a s b o d e publi ceert een artikel, waarin prof. F. Duynstee scherpe kritiek levert op hei eensuur-rapport Het het niet onder ede horen van de getui gen. Dat het voor de commissie op grondslag van haar status niet mogelijk was getuigen onder ede te horen, is wel duidelijk, maar daarom ware het o.i. beter geweest, als wij hierin een parle mentaire enquêtecommissie hadden zien optreden. Het tweede onbevredigende aspect is het onvolledige karakter van het gepubliceerde verslag van de com missie. Ook dit is, naar wij graag aan nemen. onvermijdelijk, maar een ge deeltelijke publikatie noopt welhaast tot allerlei vraagtekens en lot vrees voor enige onbewuste eenzijdigheid. Op enkele punten krijgt de aandachtige lezer een weinig scherp beeld van de feilen, ter wijl het wat vage beeld niettemin in de hele beoordeling van de zaak een pre ponderate rol speelt. Een derde on bevredigend aspect wordt geleverd door de omstandigheid, dat men na bestu dering van het rapport de sterke indruk krijgt, dat onwettige censuur praktisch in Nieuw-Guinea noodzakelijk is en blijft, maar dat deze factor niet vol doende tot gelding komt bij de visie van de commissie op de rol van de heer Van Beek, de hoofdpersoon in dit drama. Verder schrijft prof. Duynstee: Als wij onze eindindruk in enkele regels samenvatten, dan geloven wij, dat in Nieuw-Guinea dingen zijn gebeurd, welke voor een veel belangrijker deel als de commissie zegt, ook in West- Europa geenszins ondenkbaar of onwaar schijnlijk zijn, ook al is men daarginds in de gespannen situatie duidelijk te ver gegaan. Hoofdzaak hierbij is, dat men blijkbaar dilettantisch te werk is ge gaan. Het is o.i. onvermijdelijk, dat bij allerlei inlichtingenarbeid zelfs bij die terzake van opsporing van strafbare feiten zo nu en dan dingen voor komen, welke de wet niet toelaat. Zo dra zulke dingen naar buiten komen, is Holland in last. Maar het is dan als regel onbillijk de man die in feite het vuile werk opknapte, de laan uit te sturen, ln de tijd van de zuivering heb ben wij dit soort „oplossing" helaas menigmaal waargenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5