Jlicuwc (founml Nixons aanzien stijgt door oplossing staalconflict in Jan de Hartog Vice-president voerde geheime besprekingen Franse schrijver Camus om liet leven gekomen Antisemitisme uit zich nu in vele landen Trein vliegt uit rails: dertigtal doden Belgische monteur nog in hechtenis Uitspraak zaak Duitse vissers DESSDAG 5 JANUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. F - D1EMEB s Dr. E. DIEMEB CIIRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StQntüasticfi Is gbcbltucn myn hert in hgljenspoct" Veertigste jaargang no. 11760 is er NIET op uil het PUBLIEK te BEHAGEN Zie pagina 5 Amerikaanse arbeiders blijven aan het werk HET ACHT MAANDEN oude arbeidsconflict in de Amerikaanse staal industrie is opgelost. De Amerikaanse minister van arbeid, James Mitchel, heeft meegedeeld dat industrie en vakbonden vrijwillig de re geling hebben aanvaard die door vice-president Nixon en hem werd voorgesteld. Het bereikte akkoord betekent een groot succes voor Nixon, die ononderbroken aan het overleg van de laatste dagen medewerking heeft verleend. Nixons politieke papieren schijnen door de oplossing van het staalconflict enorm gestegen. Het is vrijwel zeker dat de Amerikaanse vice-president bij de komende presidentsverkiezingen als republikeins kandidaat zal optreden. Politieke waarnemers voorzien dat de geslaagde geheime onder handelingen ertoe zullen bijdragen dat het aanzien van de minister van arbeid eveneens wordt verhoogd. Hij wordt genoemd als republikeins kandidaat voor het vice-president- schap. Mitchel is rooms-katholiek en vele republikeinse leiders menen dat hij een tegenwicht zou vormen tegen de r.k. democratische senator Kennedy, die ook aan de verkie zingsstrijd zal deelnemen. In staal kringen wordt aangenomen dat de nieuwe overeenkomst, die eén loons verhoging van 39 cent per uur en betere sociale voorzieningen inhoudt, ongetwij feld een stijging van de staalprijs tot gevolg zal hebben. De overeenkomst geldt, volgens welingelichte kringen in Pittsburgh, voor een periode van dertig maanden. Vandaag wordt het akkoord voorgelegd aan de looncommissie van de vakbond van staalarbeiders. Deze bijzondere foto is gemaakt door een amateur-fotograaf uit Stuttgart, die meeging op een controletocht door de stadsrio- len. Hij plaatste zijn camera op een statief met open lens, liep langzaam voorwaarts en liet i-n die tijd vijfmaal zijn flitslicht afgaan. Het resultaat is bijzon der en bizar. Plannen om Castro te vermoorden Stanley Ross, hoofdredacteur van het in New York verschijnende blad El Diario de Nueva York, een Spaanstalig blad, heeft gisteren In een TV-interview verklaard dat de Cubaanse premier Fide) Castro binnen 30 tot 60 dagen zal worden vermoord of ten val gebracht. Boven dien voorspelde hij een invasie van Cuba door een troepenmacht van 5000 man die „thans wordt voorbereid". Ingeval Castro zou worden vermoord, zag Ross twee mogelijkheden: Castro's broer Raul zou aan de macht komen of een groep uit geweken Cubanen neemt het bewind Het gesprek met Ross werd vooraf gegaan door een gefilmd Interview mei Fidel Castro waarin de Cubaanse pre mier aandrong op verbetering vai betrekkingen met de V.S. Gevraagd naar he tijdstip van algemene verkie zingen "zei Castro: „Dat zal van het volk afhangen". President Soekarno naar Afrika De Indonesische premier, Djuanda, heeft vandaag in het parlement meege deeld. dat president Sukarno in de loop van dit jaar een bezoek zal brengen de Afrikaanse landen, die pas kort hun onafhankelijkheid hebben v erkregen. Djuanda noemde van deze landen Ghana Toestand verbeterd in Algerijnse kampen Een commissie van het Internationale Rode Kruis heeft in oktober <en no ber een onderzoek ingesteld in de Franse interneringskampen in Algerije. Zij zegt in een verslag aan de Franse regering, dat er soms nog misbruiken voorko men, maar dat er een duidelijke betering te zien is in vergelijking het onderzoek van december 1958. Volgens het rapport is de toestand slecht gebleven in een deel van de op vangcentra, waar nog talrijke gevallen van zware mishandeling voorkomen. Deze gegevens uit het vertrouwelijke verslag zijn gepubliceerd door het blad „Le Monde". MEDICI NAAR MAROKKO Drie Nederlandse medici, prof. dr. T. Reddingius, mej. H. C. van der Meer en de heer J. B. van Seters, zijn gisteren van Schiphol naar Marokko vertrokken Zij zullen daar worden ingeschakeld bij de revalidatie van de slachtoffers van de olievergiftiging. Kongo. Uit Kongo zouden vandaag de eerste politieke leiders vertrekken de rondetafelconferentie in Brussel. Er is nog geen datum voor het gesprek v gesteld. Volgens onofficiële berichten de Kongolese delegatie uit vijftig per sonen bestaan. o Onderscheiden met Nobelprijs TAE beroemde Franse schrijver en -L' Nobelprijswinnaar Albert Ca mus is gistermiddag door een auto ongeluk nabij Sens, 113 kilometer zuidoostelijk van Parijs, om het leven gekomen. Camus bereikte de leeftijd van 46 jaar. Het ongeluk gebeurde toen bij hoge snelheid op de autoweg Nice-Parijs voorband van de wagen sprong. Camus was in gezelschap van Michel Gallimard, neef van de uitgever Galli- mard, en zij.n vrouw en dochtertje. Galli mard bestuurde de wagen. Alle drie raakten bij het ongeval gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis te Montereau over gebracht. Het stoffelijk overschot var de Franse schrijver werd neergelegd ir het kleine stadhuis van het dorpje Vil- leneuve la Guyard. renarbeider. Hij studeerde aan do siteit van Algiers, maar moest zijn studie opgeven toen hij tbc kreeg. Op 25-jarige leeftijd ging hij naar Parijs. Hij werd journalist aan het blad Paris Soir, dat hri in 1940 verliet. Grote bekendheid verwierf Camus zich door zfjn vier romans La Peste, I'Etran- ger, La chute en l'Exil et le royaumc. Voorts schreef hy acht boeken met es says en vier toneelstukken. Zijn laatste grote werkstuk was een toneelbewerking van Dostojewski's boek, De bezetenen. Dit stuk werd vorig jaar In Parüs opge- Ook als filosoof en dramaturg verwierf hij grote roèm. Als existentialist zich naast Sartre te plaatsen. In 1948 richtte hij samen met Sartre een neutrale politieke beweging op, maar deze dween toen Sartre toenadering tot hetl nunisme zocht D<? open brieven tus- beide schrijvers behoorden tot de grootste politieke debatten in het naoor logse Frankrijk. De Nobelprijs voor letterkunde werd hem in 1957 toegekend wegens belangrijk literair werk dat de vraagstukken van het menselijk geweten van deze tijd met scherpzinnige ernst toelicht. Camus liet zich zelden voorstaan op zijn werk. Camus huwde in 1940- Hij laat een rouw en twee kinderen achter. Geen prijsverhoging door loonsverhoging in staalindustrie De president-commissaris van de Uni ted States Steel corporation, Roger Blough, heeft bekend gemaakt, dat zijn maatschappij geen plannen heeft voor een. algemene prijsverhoging in de naaste toekomst in verband met de nieuwe con tractovereenkomst met de vakvereniging van staalarbeiders. Blough wees erop, dat hij alle<?n sprak voor zijn maatschappij. Daar deze de grootste producente in het land is, dient zij vaak als voorbeeld voor de loon- prijsniveaus in de industrie. 116 dagen platgelegd. Meer dan zfs mil jard dollar heeft zij gekost aan gederfde lonen en produktieverlies. Het gederfde loon, er staakten een half miljoen ar beiders, wordt geschat op 1.160 miljoen dollar, het productieverlies op bijna 5 miljard dollar. Ruim 350.000 arbeiders in staalwerkende bedrijfstakken moesten huis worden gestuurd. De schade hiervan in lonen en produktieverlies loopt in de miljoenen dollars! De arbeiders in de staalindustrie werk ten reeds weer vanaf 8 november 1959 wegens een gerechtelijk bevel op grond van de Taft-Hartley wet. De wettelijke „afkoelingsperiode" zou 26 januari echter zijn afgelopen. De voornaamste onderhandelaar de zijde der werkgevers. Cooper, klaarde gisteren dat men tot een promis was gekomen dat verder ging dan het laatste aanbod van werkgevers zijde, dat ongeveer 30 cent loonsverho ging per uur inhield. In het licht der omstandigheden was het echter de beste handelwijze voor de maatschappijen, al dus Cooper, om de aanbevolen oplossing te aanvaarden. De netelige kwestie van de arbeids voorwaarden is nog niet geregeld. De zaak zal aan een studiecommissie wor den voorgelegd bestaande uit vertegen woordigers van werkgevers en werkne- Verwacht wordt dat de nieuwe c.a.o voor de arbeiders in de aanverwante be drijfstakken aanleiding zal zijn ook hoging van lonen te eisen. De beurs In Wallstreet heeft onmiddellijk na het be kend worden van het nieuws gereageerd met grote koerswinsten voor staal, spoor weg- en autowaarden. Eisenhower. President Kubitsjek van Brazilië heeft gisteren officieel bekend gemaakt, dat president Eisenhower vol gende maand een bezoek aan het land zal brengen. Op 24 en 25 februari zal de Amerikaanse president in Rio de Janeiro vertoeven. Dreigementen tegen Britse joden BEHALVE uit West-Duitsland zijn gisteren en vanmorgen ook uit Italië, Oostenrijk, Griekenland, Engeland, Zweden, Noorwegen, Zuid- Afrika, de V.S. en Australië berichten over het aanbrengen van haken kruisen en antijoodse leuzen ontvangen. In West-Berlijn 13 arrestaties New York. In verband met het beklad den van verschillende kerkgebouwen is de politie overgegaan tot het bewa ken van een groot aantal kerken, jood se zowel als roomskabhoMeke en pro- Prinses Soraya (vrijwel steeds in gezelschap van Harald Krupp) geniet volop van haar wintersportvakantie in het Zwitserse St. Moritz. inden. De Westiduitse ambassade ving gisteren een telegram, waari „Britse naziipartij" dreigde met vallen op eigendommen van nii zisbische Duitsers in Enig eland, indien de Wesbduitse regering maatregelen zou gaan nemen tegen de bedrijvers der antisemitische activiteiten. Londen, De British press association werd gisteren opgebeld door een man die zich perschef van de Britse nazi- beweging noemde en meedeelde dat een aantal vooraanstaande joden als gijzelaar is uitgezocht. Hij noemde kele namen. „Iedere keer dat een Duit se nationalist zal lijden door het op treden van de regering-Adenauer, on der druk van de joden, zal ook een vooraanstaande jood dn Engeland lij den", aldus de man. Milaan. Vannacht is op midden op het voornaamste plein van Milaan een hakenkruis vlag ontdekt. Tevens zijn enkele swastika's aange troffen op een muu-r aan het Loreto- plein, waar anti-fascistische partisanen Te grote snelheid op noodbrug bij Monza (Noord-Italië) DE POLITIE schat dat vanmor gen ongeveer dertig personen het leven hebben verloren bij een treinongeluk in de buurt van de Noorditaliaanse stad Monza. Uit Mi laan en Monza werd onmiddellijk een vijftigtal ziekenauto's naar de plaats van het ongeluk gezryiden. De ravage is enorm en het red dingswerk zal dan ook vele uren in beslag nemen. Artsen: geen geweldpleging DELGISCHE ARTSEN hebben ge- constateerd, dat het stoffelijk overschot van de 39-jarige monteur J. Weerts uit Maastricht die in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto in het kanaal LuikMaas tricht geraakte, geen ernstige sporen van geweldpleging vertoond. De man moet door verdrinking om het leven zijn gekomen. De 27-jarige mon-teur L. R. had bekend, an de startende auto van de heer Weerts te zijn gespro-ngen. In de au-to heeft een worsteling plaatsgevonden. R, heeft ont kend geslagen te hebben. Aangenomen wordt dat bet slachtof fer tijdens de worsteling op het gas pedaal heeft getrapt en vervolgens in het water is gereden. R. wordt door de justitie in hechtenis gehouden. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat hij schuldig is aan dood door sohuld. De 57-jarige burger-opzichter Joh Ma ld a uit Amersfoort kwam gisteravond om het leven bij Leusden. Hij viel met zijn scooter. Op het voertuig werden verfsporen gevonden. De politie van Leusden houdt rekening met de moge lijkheid dat de bestuurder met zijn scooter in aanraking is gekomen met een ander vermoedelijk militair voer tuig is gekomen. Ln Amsterdam viel de 30-jarige A. L. K. uit het raam van zijn woning op de tweede etage aan de O.Z. Voorburg wal 83 (waar „Magere Josje" werd ver moord) te Amsterdam. De man kwam op een betonnen vloer terecht en was op slag dood. Hij is vermoedelijk uit gegleden over een loper op de overloop en daarna tegen het naar buiten open slaande raam gevallen. De Amsterdamse politie hield gis termiddag de 56-jarige N. J. S., bewoner van een huis aan de Marco Polostraat aan. De man bad zijn 26-jarige kostgan ger met een bijl op het hoofd geslagen Het slachtoffer werd met ernstige vei wordingen naar het ziekenhuis gebracht. Gisteravond werd eveneens in Amsterdam een geldwisselaar (de 39- jarige W. A. Wolfs) door een onbekende jongeman beroofd van een tas met on-, geveer 150. De jongeman vroeg om sigaretten uit de automaat en gaf dé heer Wolfs vervolgens met een hard voorwerp een klap tegen het achter hoofd, reden waarom hij in het zieken huis is opgenomen. Zoals in vele Oosterse landen moet men ook in Pakistan van allerlei tekeningen gebruik ma ken om bij algemene verkiezin gen aan de analfabeten onder de bevolking duidelijk te ma ken op wie der kandidaten ze hun stem uitbrengen. De Pakis taanse verkiezingen duren tot 10 januari. De Alkmaarse rechtbank heeft morgen uitspraak gedaan in de zaak te gen zeven Duitse vissers, tegen elk wie de officier van justitie veertien dagen geleden f 50 boete had geëist met verbeurdverklaring van de opbrengst van de vangst en van de vistuigen. De vis sers hadden in mei van het vorig jaar voor de Noordhollandse kust op zand- spiering gevist en werden toen met hun vaartuigen naar Den Helder opgebracht, omdat zij binnen de drie mijlszone zou den hebben gevist. Op 13 oktober ston den zij voor de Helderse kantonrechter terecht, die de vissers wel schuldig ver klaarde, doch hun geen straf oplegde, omdat hij van mening was dat de vis sers ter goeder trouw hadden gehan deld. De rechtbank veroordeelde een der vissers, S., tot een boete van f 50 en tien dagen met verbeurdverklaring van diens vistuig en de opbrengst van de vis vangst van zijn trawler. De andere zes vissers wérden vrijgesproken. De sneltrein van Sondrio naar Milaan, met ongeveer duizend passagiers, moest bij het station van Monza, twaalf kilo meter van Milaan, over een noodviaduct rijden. Dit mocht slechts langzaam beuren, doch vermoedelijk reed de trein met grote vaart over de brug. Het gevolg was dat de locomotief het eerste rijtuig van de acht meter h spoordijk afschoten en door een fabrieks- muqr op veertig meter afstand van dt spoorbaan sloegen. Enkele andere wa gons vlogen eveneens uit de rails er werden totaal vernield. Een redacteur van het persbureau As sociated Press, die in het vijfde rijtuig zat, vertelde dat het derde rijtuig als een luciferdoosje werd versplinterd. Een lang stuk rail boorde zich in een ander rijtuig en kwam door het dak weer naa buiten. Ex-S.D .'er moest Deventer uit De ex-S.D.-man A. Berends, de voor vvaardelijk in vrijheid gesteld en i strijd met de hem opgelegde beperkingen in Deventer Verbleef, heeft zich inmid dels in Amsterdam onder toezicht ge steld van het Nederlands genootschap voor reclassering. Hij meende, dat het bezoek dat hij aan zijn gezin in Deven ter bracht, niet onder de beperkende voorwaarden viel. Dat heeft hij althans als motief gebruikt om zijn verblijf in Deventer te rechtvaardigen. Bestudeerd wordt thans of er reden is Berends alsnog het resterende deel van zijn straf te doen uitzitten. De reclassering zal hierover rapporteren. De Zutphensc officier van justitie vandaag nog de minister van justitie in formeren, waarna deze zo vlug mogelijk een beslissing zal nemen. De Nederlandse journaliste Hilda van Praag-Sanders is gisteren be noemd tot ridder in de orde Kroon van België. Mevrouw Van Praag treedt reeds geruime tijd op als cor respondente voor een aantal Nederland se bladen in Belgie. Winter zacht en nat begonnen (Van onzt irkundige medewerker) TKTINTEÏtS is december alleen tussc zesde en de dertiende van deze maand in het noorden van ons land gi weest. Daar konden toen evkele ijswed- strijden worden gehouden.. Elders heeft de vorst weinig te betekenen gehad. Al leen in de noordwestelijke helft van ons land viel in die periode ook wat sneeuw De tweede helft van de maand was nat, zacht en somber. De gemiddelde et- rnaaltemperatuur van december bedroeg 4.4 graden, dat is tioec boven normaal. Het aantal vorstdagen bleef overal klein. Dc Bilt kreeg er zeven tegen normaal Dat het een sombere maand is 'geweest, loont het aantal uren zonneschijn. In Dc Bilt kwam het niet hoger dan 34 (nor maal 45). Behalve in het noordoosten van ons land, waar 30 tot 50 millimeter regen viel, is december elders iets te nat ge weest. Normaal valt er in onze omge ving in december ruim 55 mm. Onze waarnemers meldden dit keer: Katwijk 96, Koudekerk aan den Rijn 87. Hazers- woude 76. Dordrecht 54. Sliedrccht 49. Rotterdam 72, Den Haag 92. Oud-Bcijer- land 71, Willemstad 57, Boskoop 70 mm. zestien jaar geileden 'het 'lijk van Mus solini aan de voeten hebben opgehan- Romc. .Joodse bewoners hebben gisteren het instituut voor zeevaant met stenen bekogeld, nadat studenten in het ge bouw hakenkruisen op de binnenkant van de ramen hadden geschilderd. Het instituut ligt in een wijk waar veel Melbourne. Vanmorgen zijn op verschil lende plaatsen in de Australische hoofdstad opnieuw hakenkruisen aan getroffen. Voorts zijn vannacht de woorden „Vermoord de joden" geklad op de voorgevel van het gebouw van de zionistische raad. Oslo. De joodse zakenman O'tto Rabl heeft gisteren twee anonieme, in slecht Duits gestelde dreigbrieven ontvangen. Als hij Noorwegen niet snol verlaat, aldus de brief, zuilJen de nazi's in 1960 soep van hem maken. Athene. Gisteren vond men op de muren van een joods ziekenhuis drie haken kruisen geschilderd. Durban. In deze Zuidafrikaanse stad zijn gisteren antisemitische pamfletten ge plakt op winkels van joden, waarin de talmoed „de vuile en bloeddorstige bijbel van de joden" wordt genoemd. Berlijn. Terwijl de politie gisteren de 23- jarige kantoorbediende Woltny arres teerde, die bekende op drie plaatsen „uit overtuiging" anti-joodse leuzen te hebben geschreven, werd op een deur in het district Charlobtenburg een ha kenkruis geschilderd met daaronder de woorden „Joden verdwijnt!" Sinds gis teravond zijn in West-Berlijn dertien jongeren gearresteerd. De meesten wa ren lid van de Bond van nationale stu- „Zij verstaan één taal: die van de gummistok „Wij zijn allen schuldig. Wij hebben ze niet hard genoeg getroffen. Zijn niet talloze joodse kerkhoven ontwijd zonder dat de politie de daders heeft gevonden? Waarom hebben de rectoren van de Wesl- bcrlijnse universiteit dc leden van de nazi-bond van nationale, studenten niet heengezonden? Zal een kleine groep mis dadigers het aanzien van miljoenen fat. soenlijke burgers bederven? De bittere ervaring van lange jaren heeft ons ge leerd dat men met die mensen niet kan pralen. Zij verstaan slechts één taal: die van de gummistok!" Dit commentaar stond in de Westber- lijnse krant Berliner Zeitung en drukt duidelijk de gevoelens uit die bij het grootste deel van het Westduitse volk leven. Ook de Berlijnse wethouder voor binnenlandse zaken, Lipschitz, zag in de bond van nationale studenten de groot ste schuldige. Hij gelooft niet in de theo rie dal dc communisten voor de uitingen van antisemitis7ne verantwoordelijk zijn. In Bonn heeft gisteren de voorzitter van de Vrije democratische partij, Erich Mende, erop aangedrongen de jeugd op school beter te onderwijzen over het verleden en de misdaden van het Hitier- regime. Mende schreef het antisemitisme toe aan de „hysterie als gevolg van de overdreven publiciteit die deze inciden ten hebben gekregen". Van joodse zijde in de Bondsrepubliek is aangedrongen op een diepgaand on derzoek. Kouder De Bilt verwacht tot woens dagavond: Aanvankelijk in het zuiden van het land nog wat mot regen. Morgen opklaringen cri droog weer. Matige tot zwakke wind. Vannacht plaatselijk mistbanken. Kou- (Opgemaakt om 11.15 uur) WOENSDAG 6 JAUNARI Zon op 8.48, onder 16.44 uur, maan op 12.33, onder 1.15 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Vllss Eelde De Bilt Twente Eindli Zd -Limb Helsinki Stockholm Oslo gh bew regen windstil n 2 WZW 2 windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1