Mieuuie GTmmutl HET WAS WEER BAR in DEN HAAG Vele gewonden bij politie, brandweer en publiek Bloedige geveeliten in onafhankelijk Kameroen DE Acteur Cees Laseur (60) plotseling overleden Leger aan de macht in Laos Eisenhower in februari naar Zuid-Amerika Scheveningse trawler bij Ierse kust aangehouden Chroesjtsjef speelt met grootse plannen ZATERDAG 2 JANUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel 31441 Hoofdredactem CHRISTELIJKE AT IOI\ AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tantuasUcfi is ahcblmn myn fa«rl In tcgljenspoct" Veertigste jaargang no. 11758 GEHEIME ZENDERS 135 JAAR N.Z.H.R.M. PSALMMELODIEËN BLAD ZIJ CULTUREEL VENSTER Zie Zondagsblad Barricades - gesmijt uit dakgoten - charges met blanke sabel (Van onze verslaggever,) T 1960 heeft Den Haag nit Voor het eerst sinds jaren braken op verschillende punten zeer ern stige ongeregeldheden uit, die tussen één en twee uur hun hoogtepunt wel bereikten op de Hoefkade en de schildersbuurt, de Van Ostadestraat, de Jan Steenstraat, de Paulus Potterstraat, de Falckslraat en de Rembrandt- straat. Gedreven door onverklaarbare instincten lieten sommige bewoners, toen de politie, gealarmeerd door huizenhoge straatvuren arriveerde, een regen van stenen en straatklinkers op de nauwe straten neerdalen, waar- r de brigades slechts beschermd door hun helmen ijlings dekking Daar waar de opgezweepte me nigten niet meer in bedwang konden worden gehouden, werd de waterwerper, ook wel waterkanon genoemd, met suc ces gebezigd. Waar deze witte wagen verscheen, was het met de relletjes snel gedaan. Schipbreukelingen spoorloos bij Singapore Intensief wordt gezocht naar 22 opva renden van een Amerikaanse vrachtschip, die zich in een reddingboot bevinden er gens in dc Indonesische wateren. Het 10.000 ton metende schip Valley Forge is aan de grond gelopen voor een Indone sisch eilandje, ongeveer 80 km ten zuiden van Singapore. Het schip brak daarbij doormidden. Acht bemarantogisleden van de Valley Fonge werden gered door een bergings- vaartuiig, dat ondanks bet zwaire weer snel ter plaatse wist te komen. Zeven an deren, onder wie vermoedelijk de kapi tein, zijn van morgen vroeg ontdekt door «en klein verkenningsvliegtuig op een eilandje op vijf km afstand van de ver gane Valley Forger. Maar over de 22 opvarenden van de reddingboot is niets meer vernomen. Zij waren het laatst gezien, toen hun red dingboot in het stormachtige weer weg dreef, nadat was gebracht contact te krij gen met het bergingavaarbuig FEESTELIJKHEDEN AFGELAST staat Kameroen is gepaard ge gaan met bloedige onlusten. Donder dag vielen bij aanvallen van terro risten in de havenstad Douala dèrtig doden te betreuren. Gisteren braken weer relletjes uit, die aan vijf perso nen het leven kostten. Er was een groot aantal gewonden. Ter gelegen heid van de viering der onafhanke lijkheid waren gisteren tal van bui tenlandse gasten onder wie secre taris-generaal Hammarskjöld van de V.N. in Douala aanwezig. De aanslagen zijn het werk van een buiten de wet gestelde ultra-nationalis tische politieke partij, die weigert de uitslag van de onlangs gehouden ver kiezingen te erkennen. Het program voor de viering van de onafhankelijkheid werd na het uitbreken van de eerste rel letjes drastisch besnoeid. De enige plechtigheid was gisteren het neerhalen van de Franse vlag en het hijsen van de nieuwe vlag van Kameroen In het centrum van de hoofdstad Yaounde was het betrekkelijk rustig, doch in de buitenwijken waar geen po- De velen, die gisteravond in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag de Nieuwjaarsvoorstelling van de Haagsche Comedie bijwoonden, zullen geenszins het leven van Cees Laseur, door een hartaanval zou zijn afgesneden. Wel wist men, dat deze bekwame acteur en popu laire directeur tan de Haagsche Comedie sinds enige tijd hartpatiënt was waan door hij o.a. de rol van Kapitein Co medy in „De dag van Talavera" en die van de pastoor in Anouilhs „1* Hurlu- berlu" uit handen had moeten geven. Voor herstel had hij enige tijd in Ma drid vertoefd, maar toen men hem ge bruind en stralend op het toneel van de Schouwburg aan het einde van de Nieuwjaarswens het Wilhelmus mee zag zingen, werd bij velen de indruk geves tigd, dat zijn gezondheidstoestand aan merkelijk was vooruitgegaan. Na de voorstelling sprak hij op een ontvangst van zijn gezlschap in hotel Saur de Engelse regisseur van het opge voerde stuk, Peter Wood-, nog hartelijk toe, maar daarna voelde hij zich niet goed en zonderde zich af. Een half uur later waren zijn levensgeesten geweken Cees Laseur was op 3 april 1899 in Kotaradja geboren Hij voelde zich reeds vroeg tot het toneel aangetrokken en de toneelkunst heeft hij immer met een volkomen overgave gediend. Hij is een bij uitstek Haagse figuur geworden en vooral na de oorlog, toen hij sinds 1947 de directie van de Haagsche Comedie voerde, was het Haagse toneelleven zon der Cees Laseur met denkbaar meer. In 1917 trad hij toe tot het Hofstad toneel; daarna speelde hij bij Heyermans bij het Rott.-Hofstad-toneel, bij de Haghe spelers, bij het Prinsesetoneel, Theate Odéon, Het Verenigd Toneel van Ver kade, het Ned. Toneel, het Centraal Toneel en sedert 1947 bij de Haagsche Comedie. Cees Laseur was een bij uitstek komiek talent en met name in dc regie van gelse comedies, waarvan hij er vele taalde, wat hij volkoipen In zijn eler Maar ook op ander dramatisch gebied heeft hij in zijn lange toneelloppbaan (in 1955 vierde hij in „Luistert u r d^mgs!) zijn 35-jarig toneeljubieum). litiepatrouilles kwamen, hadden terro risten vrij spel. Kameroen, een land met 8 miljoen inwoners en 81 politieke partijen, is het eerste Afrikaanse gebied onder beheerschap van de Verenigde Na- tics, dat onafhankelijk is geworden na de eerste wereldoorlog, toen Ka meroen als Duitse kolonie door de Engelsen cu Fransen werd gedeeld werd het land onder beheer geplaatst van de Volkenbond en daarna van de Verenigde Naties. Brits Kameroen heeft nog geen beslis ing over zijn toekomst genomen. President Worosjilof van Rusland heeft n een telegram aan president Ahidjo erkiaard dat de Sowjefcunie Kameroen ls onafhankelijk land erkent en dat Moskou gaarne diplomatieke betrekkin gen zal aanknopen. Het kabinet van Laos is donderdag afgetreden als gevolg van menings verschillen over een nieuwe kieswet. De Koning die het ontslag aan vankelijk weigerde heeft drie ge neraals verzocht de orde en veilig heid in de staat te willen handhaven. Hij heeft de macht dus in handen het leger gelegd. I-n een communiqué dat gisteren door de legerleiding werd uitgegeven, beves tigden de drie generaals hum onwankel bare trouw aa.n de Koning. De eersie berichten uit Laos hadden melding ge maakt van een staatsgreep, doch volgens een woordvoerder van de Britse rege ring, die een rappo-rt uit de Laotischr- hoofdstad Vientiane had ontvangen, zijn deze berichten niet juist. Het leger zoo op verzoek de macht in handen hebben genomen, omdat de regerin was, haar taak te volbren; Eind april zulilen in Laos verkiezin gen worden gehouden. Vermoedelijk de macht tot die tijd in handen var strijdkrachten blijven. H van de macht is gebeurd zonder dat iemand in het land er iets van merkte Een regeringsfunctionaris zei: „Vat u de situatie vooral niet te dramatisch op. Het is een overneming van de macht Laotische stijl en niet in Zuidamerikaar- se. Het gaat allemaal en familh bloedvergieten." Bij vele radioluisteraars is hij bekend geworden als „Vader Doorsnee" Zijn verscheiden heeft in kringen het toneel grote ontroering gewekt. Voor velen is op het ogenblik een Haagscht Comedie zonder Cees Laseur nog nie wel denkbaar. In hem is een groot acteui en een goed directeur heengegaan. OUD-PRESIDENT VAN INT. HOF OVERLEDEN Professor Max Huber-Escher, voormalig president van het Internationale hof in Den Haag en een van de meest briljante juristen van Europa, is gistermorgen na een lange ziekte in een Zürichs zieken huis gestorven. Hij was 85 jaar. Textielmuseum. De directeur van hel textielmuseum Tilburg, de heer J. A. 1 M. Brandenburg, heeft wegens een diep gaand meningsverschil met het dagelijks bestuur over beleidskwesties zijn functie neergelegd. moesten zoeken tegen de i Op de mededeling „we kunnen het niet houden" arriveerde voor de eer ste maal sedert zijn aankomst in fe bruari 1959 de waterwerper (water kanon), die met zijn geweldige wa terstralen de belagers uit de dakgo ten en van de daken joeg. De verlichting in deze straten had men door het vernielen van straat lantaarns volkomen uitgeschakeld. Bovendien had men op vele plaat sen verkeersborden dwars over de rijbaan gebogen, welke, met inder haast opgeworpen barricades van oude matrassen en meubilair ver keersobstakels vormden. Inderdaad, het heeft gespookt de eerste nacht van het nieuwe jaar in de hofstad. Dat heeft met hoofdcommissaris J. H. A. K. Gualthérie van Weczel, die in van dc strijd een uit de straat gelichte klinker tegen zijn scheenbeen kreeg en verwond werd, tic mistroostig gestemde commandant van de brand weer H. A. van Oostveen kunnen erva- en. „Ik begrijp niet. dpi de Haagse be- olking, of althans eed deel ervan, ertoe an overgaan mijn brandweerwagens te molesteren en te vernielen" verklaarde bij. „Altijd staan we klaar om te helpen. We halen katten van het dak en pom pen kelders leeg. wat eigenlijk helemaal onze taak behoort, en het enige terugkrijgt zijn straatstenen, die je wagens vernielen." Tot vijf uur in de morgen is de pol-itie 500 man sterk in touw geweest en kon ook men de treurige balans opmaken. Gewonden bij de politie, ge- onden onder de bevolking, arrestaties i een nog niet te schatten schadepost door vernieling en brand. En het zag er aanvankelijk zo rustig it. Tot één uur bleef de situatie be trekkelijk normaal. Het wés waar, waar kwam, laaiden de kersbboombranden hoog op, overal waren de straten, van wege uitspattend vuurwerk hel ver licht en knalden rotjes en „gillende keu kenmeiden". Maar nog niets wees erop. dat deze nacht een zo dramatisch ver loop zou gaan krijgen. Of het nu kwam doordat de televisie op zijn eind liep of doordat er binnen niets meer te halen viel, het werd om streeks één uur in ieder geval zeer rumoerig op de Hoefkade en in de Van Ostadestraat, waar huizenhoge branden oplaaiden. De menigte was niet uit elkaar te krij gen, ondanks uitvallen met de blanke sabel. „We kunnen het niet houden" alarmeerden de assstentiebrlgades de hoofdpost en toen besloot men het water kanon van zijn strategische plaats op een binnenplaatsje in de stad te halen en tegen de oproermakers te gebruiken Inmiddels zochten de belagers hun toe vlucht op daken, in zolderkamers en dakgoten, waar vandaan men de politie en brandweer met inderhaast nen gesleepte straatstenen ei klinkers bekogelde. De slechts door hun helm beschermde agenten moesten dek king zoeken tegen de huizen en in de donkere straten waar men de verlich ting had vermeld had meïi ook niet in de gaten, waar het gevaar vandaan kwam. Een dof gerommel, angstaanjagend ge luid in de duistere nacht, kondigde de komst van het waterkanon aan. Want waar dc wagen langs kwam, bonkten stenen op zijn karkas. Onvcrstoorbaai vervolgde het voertuig echter zijn weg golven water spuitend tot in de zol derkamers toe de woningen. „Als wc de waterwerper niet hadden gehad, hadden we tot schietsalvo's moe- overgaan mét de daarmee ongetwij feld gepaard gaande bloedige gevolgen" -erklaarde de politie achteraf. (Zie vervolg op pagina 5) In juni naar de Sowjetunie februari Brazilië, zo heeft de Braziliaanse mi nister van justitie donderdagavond namens president Kuhitsjek in een radiotoespraak bekendgemaakt. In Washington verwacht men dat presi dent Eisenhower dan ook Argentinië Uruguay en Chili zal aandoen. Het dagblad Jornal do Brasil schreef dat Ike rechtstreeks naar d hoofdstad van Brazilië, die ii aanbouw is, zal vliegen, daarna naa Rio de Janeiro en vandaar met ee Amerikaanse kruiser naar Montevideo en Santiago de Chili. De Amerikaanse minister van tenlandse zaken, Christian Herter heeft Donderdagavond in Washington meegedeeld, dat president Eisenhower van plan is in juni naar de Sowjet unie te gaan. Hij overweegt ook icre landen te bezoeken. Volgens Herter zal Eisenhowei uitnodiging van premier Chroesjtsjef zijn vier kleinkinderen meenemen op zijn reis naar Moskou. Politiemannen van een der assis tentenbrigades in actie bij het verwijderen van obstakels. Omdat het waterkanon een gro ter gebied kan bestrijken dan een politiemacht met gummi knuppels of blanke sabel, bleek dit humanewapen zo effectief. De reactie was altijd, dat ieder een een veilig heenkomen zocht. ENKELE UREN NA NIEUWE REGELING Schipper: „ik sta in mijn recht TAE SCHEVENINGSE traWler Soh. 64 Frans Vrolijk is in die nacht van donderdag op vrijdag voor de Ierse kust, waar het schip viste, door een Iers korvet aangehouden en naar de haven van Waterford ge bracht. Op het ogenblik van de aanhouding be vond de Frank Vrolijk zich buiten de drie mijlszone, die vroeger door Ierland werd erkend, maar binnen de toen nog maar enkele uren geldende negen mijls- Schipper S. Harteveld verklaarde dagavond in een telefoongesprek mei reder, dat hij buiten de nieuwe zone toen hij werd aangehouden. „Ik sta in mijn recht en ga liever zitten dan betalen", zei hij verontwaardigd. Schipper Harteveld beschikte over moderne middelen voor positiebepaling en hij zegt absoluut zeker van zijn zaak te zijn. Hij had tijd genoeg gehad om te varen toen de Ierse korvet uit doch hij had dit niet gedaan omdat hij zich van geen kwaad bewust was. Hij 2 r de Ierse rschijnen. Volgens Ierse mededelingen bevond het schip zich wèl binnen dc op 1 januari van kracht ge- Tot op heden werd de breedte dei ritoriale wateren (drie mijl) gerekend vanaf de kustlijn, doch volgens de nii Tweede moord in Birmingham Dc Britse stad Birmingham Is opge schrikt door een tweede moord. Gister avond werd in een flat het lijk gevonden van een achttienjarig fabrieksmeisje. Zo als bekend, werd kort geleden eveneem een vrouw vermoord. De politic begot een grootscheepse actie om de moorde naar, die werd beschreven als een uiterst gevaarlijk sadist, te arresteren. reder, de heer S. P. Vrolijk, ■de dat hij er voor honderd procent zeker van is, dat het schip bui erboden zone viste. Schipper Harteveld vertelde, dat hij een kwart mijl buiti grens lag te vissen, en aangezien hij prima instrumenten beschikte de Sch 64 is de modernste trawler op d: bied neem ik direct aan dat het is, aldus de heer Vrolijk. Voordelige winter (Van ome weerkundige medewerker) ipVENALS het slot van 1959 zullen ook de eerste dagen van het nieuwe jaar, wat de brandstof betreft, voordelig win- tcrweer brengen. Geheel West-Europa blijft in een voor de tijd van het jaar zachte luchtstroom liggen, waarin tem peraturen van 8 tot 10 graden Celsius voorkomen. Echter ook veel bewolking, zodat de eerste dagen van 1960 somhtr zijn, ook valt er nu en dan wat lichte regen. Tijdens het weekeinde zal hierin nog geen verandering komen. Kou is er nog niet aan de. lucht, want om vorst van enige betekenis tc vimlen, moeten wij in noord-Europa zijn. Zelfs in het Alpen-gebied is de temperatuur vrij hoog en in de meeste wintersport-centra is gebrek aan sneeuw. Hier en daar mist De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk enige regen, hier en daar mist. maar ook en kele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige verander, lijke wind. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 3 januari: zon op 8.48 en onder 16.40maan op 11.19 en onder 22.58. Maandag 4 januari: zon op 8.48 en onder 16.41maan op 11.45 en onder Eerste Kwartier 5 januari. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur m regei gh bèw I bew In jaren niet zoveel vrolijkheid T~\E NIEUWJAARSVIERING is in de meeste landen een van de vrolijkste sedert jaren geweest en uit de toesprak en blijkt, dat de meeste natio nale leiders vooruitzichten zien voor toenemende welvaart en een meer stabiele vrede. Het nachtelijke feest was zelfs in landen achter het IJzeren Gordijn zeer uitbundig. In Moskou waren de straten versierd, maar de jaarwisseling vierde men daar echter voornamelijk thuis. Premier Chroesjtsjef gaf in het Krem lin zijn gebruikelijke receptie. Hij zond Nieuwjaarsgroeten naar alle delen van de wereld en verklaarde, „te spelen met de gedachte, Rusland zijn staand leger te laten inkrimpen, zonder een ontwape ningsovereenkomst met het Westen af te wachten". Macmillan, dc Engelse premier, zei in een speciale boodschap dat hij het jaar 1960 tegemoet ziet in de hoop dat „de zware last van de bewapening zal wor den verlicht". Herter, Amerika's minister van buiten landse zaken, wees, niettegenstaande con flicten waarin geen verandering is geko men, op een nieuwe atmosfeer van hoop op een oplossing der wereldvraagstukken. De Gaulle sprak zijn vertrouwen uit in de toekomst van de Franse republiek. „In Algerije is de weg van de vrede uit gestippeld en in de Franse gemeenschap evolueren de volken in overeenstemming met Frankrijk". Verwoerd, de premier van Zuid-Afrika, deed een beroep op alle Zuidafrikanen dankbaar te zijn voor hetgeen is bereikt in de vijfbig jaar dat de Unie van Zuid- Afrika bestaat. Lübkc, de nieuwe Westduitse president drong er bij de Westduitsers op aan, meer waakzaamheid te betrachten, ter voorkoming van gebeurtenissen als de bekladding van de synagoge in Keulen. Tito wees in een toespraak tot het Zuidslavische volk op de economische successen van het afgelopen jaar, die het land een snellere stijging van de levens standaard hebben gebracht. Tsjang Kal-Tsjek van Nationalistisch China verklaarde dat de strijd tussen Chroesjtsjef en Mao Tse-Toeng een ket tingreactie heeft gehad en dat de com munistische partij in communistisch Chi na thans in tweeën scheurt. Volgens Tsjang tracht Chroesjtsjef Mao te Liqui deren. om dan zelf de macht in handen te nemen. Eisenhower, kort geleden teruggekeerd van zijn wereldreis, bracht de jaarwiss< ling met vrienden en familie door hun geschillen opzij te zetten en zijn landihuis te Augusta, Georgia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1