Jlicutuc jTciJtórije (fournnl Schrootfraude betreft ruim 270.000 ton EGKS aan het onkruid wieden Hoge Autoriteit belooft vervolging schuldigen Vele ongelukken met de Kerstdagen Kranen in botsing: twee miljoen schade Anti-Joodse leuzen op Keulse synagoge Twee daders al gearresteerd Russen en Amerikanen vinden elkaar op de Zuidpool MAANDAG 28 DECEMBER 1959 BUREAUS. Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES, f 0.20 per millimeter Familieberichten f0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CBRISTELIJK-NA T ION AA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stunt«asticf| is gfjeblmn oign bert in tcgfjcnspact" Veertigste jaargang no. 11754 ECONOMIE in 1959 NIEUW JAARSGEBRUIKEN TAE HOGE AUTORITEIT van de Europese Gemeenschap voor Kolen en U Staal heeft in een verslag aan het Europese parlement over de schrootaffaire verklaard, dat van 1954 tot 1957 waarschijnlijk voor 271.400 ton schroot (op een totaal van ruim acht miljoen ton ingevoerd schroot) ten onrechte een vereveningstoeslag van gemiddeld 15 dollar per ton is uitbetaald. De uitbetaling geschiedde door het centrale orgaar^ voor schrootaan- kopen van de staalindustrie der E.G.K.S. Uit het nog niet geheel voltooide onderzoek blijkt volgens de Hoge Autoriteit, dat men teveel goed vertrou wen heeft gehad in de schroothandel. De toeslag was bedoeld als compen satie, aangezien het van buiten de gemeenschap ingevoerde schroot aan zienlijk duurder was dan inheems schroot. Met behulp van valse documen ten is hiervan misbruik gemaakt. Voorts kwam ook schroot van gesloopte schepen in aanmerking voor de toeslag. Hiermee is fraude gepleegd doordat de schrootopbrengst (normaal 60 procent van de tonnemaat) met opzet te hoog werd geraamd, waarna het verschil kon worden bijgepast met goedkoop inheems schroot dat door deze manipulatie zgn. derde-Ianden-schroot werd Het onderzoek, dat wordt verricht door een Zwitserse accountantsfirma heeft uitgewezen dat in de periode van 1 april 1954 tot 30 april 1957 voor zeker 99.000 ton schroot een ver eveningstoeslag is gegeven op grond van vervalste documenten of zonder voldoende documentatie. Voor nog eens 66.000 ton bestaan twijfelach tige documenten. Wat het scheeps- schroot betreft bestaat ernstige arg waan t.a.v. een totaal van 62.400 ton, terwijl nog een 50.000 ton vermoede lijk werd verkregen door inheems schroot bij te mengen nadat de schrootopbrengst te laag was ge raamd. De Hoge Autoriteit trekt uit deze ervaring de les, dat zij zelf alle moge lijke voorzorgsmaatregelen tegen frau de dient te treffen als er weer eens dergelijke financiële voorzieningen zouden moeten worden getroffen. Ove rigens is niet de Hoge Autoriteit fi nancieel het slachtoffer geweest van de zwendel die zich in alle zes lan den van de gemeenschap heeft voor gedaan. De toeslag werd betaald uit een fonds waarin de staalfabrieken bijdragen stortten De Hoge Autoriteit belooft in he* verslag dat het onderzoek volledig za' worden uitgevoerd, dat tegen de schul digen aanklachten zullen worden in gediend en dat ten onrechte uitbe taalde toeslagen teruggevorderd zul len worden. Een zegsman in Luxemburg ver klaarde n.a.v. het rapport, dat de Hoge Autoriteit er een eer in stelt om te bewijzen dat zij in staat is onkruid in eigen tuin te wieden. Voor het eers' is de jonge Europese gemeenschap he' slachtoffer geworden van misbruik van een Europese regeling. De ge meenschap moet nu tonen dat zij de moed en de energie heeft om de zaak volledig uit de doeken te doen. Het onderzoek over de periode 1954'57 is zeer ver gevorderd. he+ onderzoek naar de in totaal 4.800.000 ton aan ingevoerd schroot die voo periode mei 1957juli 1958 geboek* staat, wordt voorbereid. Gezien de varingen die tot op heden zijn opge daan, mag verwacht worden dat di onderzoek in betrekkelijk korte tijd voltooid kan zijn. De Hoge Autoriteit hoopt met het onderzoek voldoende bewijzen van fraude in handen te krijgert om tegen de betrokkenen aanklachten te kun nen indienen. (Het Luxemburgse ge zagsorgaan heeft namelijk een be voegdheid om zelf tegen overtreders op te treden. Het verkeert in dezelfde positie als een gewoon burger dié een aanklacht wil indienen. Deze moei ook een bewijs of althans het begin ervan overleggen). De Hoge Autoriteit zendt de bewij zen die zij denkt verkregen te hebben aan de nationale regeringen, die dan de verdere stappen moeten doen. In een aantal gevallen is dat reeds ge beurd. Een aantal staalfabrieken is voorts door de Hoge Autoriteit met indivi duele beschikking aangesproken vooi terugbetaling van ten onrechte uitge keerde vereveningstoeslagen. Deze fa brieken zijn echter bij het Europese Hof in Luxemburg in beroep gegaan De advocaat-generaal van het Hof meent dat deze fabrieken bij de aan koop van het schroot te goeder trouw zijn geweest. Als het Hof zich hierbij aansluit, zal de Hoge Autoriteit dus andere wegen moeten bewandelen. Het betrof in dit geval de in totaal 21.000 ton schroot waarmee was ge knoeid volgens de aangifte van de Haagse schroothandelaar L. Worms die de schrootzaak in november 1957 met deze aangifte aan het rollen heeft gebracht. Op de avond van Eerste Kerstdag is op de bewaakte overweg tussen Oranje Nassaulaan en Herenweg te Warmond een ernstig ongeluk gebeurd. Omstreeks half tien naderde uit de lichting Oegst- geest een Volkswagen, bestuurd door de eigenaar van de VW-garage te Oegst- geest, de heer Kamsteeg, Daar de bo men van de overweg niet waren gesloten reed hij niets vermoedend de overweg op en werd gegrepen door een trein, die enkele minuten tevoren uit Leiden was vertrokken naar Amsterdam. De auto werd aan de achterzijde geraakt, een tiental meters meegesleurd en kwam tegen het stationsgebouw van Warmond tot stilstand. De heer Kamsteeg werd licht gewond, maar zijn echtgenote die naast hem zat moest in zorgwekkende toestand naar het A.Z. te Leiden worden Bij een autobotsing in Utrecht zijn gisteravond drie personen zwaar en drie personen licht gewond. Het ongeluk gebeurde nabij de ro tonde „De Berenkuil" op de weg naar De Bilt. Een personenauto, bestuurd door de heer A. van V. uit Doorn slip te. toen hij de rotondebocht wilde nemen om in de richting De Bilt te rijden. De wagen kwam dwars over de druk ke autoweg te staan en werd door een uit de richting De Bilt komende perso nenauto, bestuurd door de heer M. J. B. K. uit Barendrecht in de flank aangere den en van d e weg geduwd. Bij dit ongeval werd de automobilist Van V. licht gewond, evenals eèn van inzittende dochterjes. Zijn echtgenote, mevrouw Van V.De Z. werd zwaar ge wond,, terwijl een ander inzittend doch tertje eveneens in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis werd ver voerd. De andere automobilist, de heer K. uit Barendrecht. werd licht, zijn echtge note, mevrouw D. W. H. G. K—H. zwaar gewond. 9 Op weg van zijn werk bij de Neder- landse linoleumfabrieken te Krommenie naar huis ,is de 59-jarige gehuwde L. de Vries uie Wormer donderdag met zijn bromfiets bij het oversteken van de pro vinciale verbindingsweg te Wörmerveer doro een vrachtauto gegrepen. Hij was onmiddellijk dood. 9 In de kerstnacht is op de Helvoirtse- weg te Vught een verkeersongeluk ge beurd, dat aan de 72-jarige heer J. Ledel het leven heeft gekost. De heer Ledel was omstreeks half twaalf op weg naar de kerk, toen hij bij het oversteken van dc Helvoirtseweg werd gegrepen door een in de richting Tilburg rijdende auto. Eveneens donderdagavondis de heer J. Schele uit Soest, toen hij de Burge meester Grothestraat in deze plaats over stak, door een kleine personenauto aan gereden. Met ernstige verwondingen werd hij overgebracht naar het ziekenhuis,, waar hij \ort na aankomst is overleden. Om o eveer half twaalf gisteravond is op de Helderseweg te Alkmaar een auto- bestuurd door de 63-jarige heer G. landsch Kanaal terecht gekomen. De echtgenote van de heer Vergaay kwam daarbij om het leven. Hij zelf werd be wusteloos uit het water gehaald, en over leed na aankomst in het ziekenhuis. 0 Tweede kerstdag, 's avonds om half elf is de 25-jarige P. Dederen uit Nuth i Hoofdstraat te Hoeensbroek met bromfiets tegen een autobus gebotst. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Het slachtoffers was gehuwd en vader van een kind. vervoerd, waar tevens bleek dat de heer Kamsteeg een enikelbreuk had opgelopen. Mevrouw Kamsteeg is hedenmorgen aan haar verwondingen bezweken. Ten tijde van het ongeluk bevond de wachter van de o-verweg zich op het toilet. De politie stelt een onderzoek in naar de vraag, waarom de met het slui ten van de bomen corresponderende sei nen niet hebben gewerkt, daar de trein niet op de baan zelf door een onveilig signaal is opgehouden. De wachter is on middellijk op nonactief gesteld; hij liep een shock op Enkele stoptreinen moesten worden opgeheven en andere treinen werden over verkeerd spoor geleid. De trein die de aanrijding veroorzaakte had een vertraging van veertig minuten. Rockefeller geen kandidaat voor presidentschap De republikeinse gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, heeft ver klaard dat hij zich geen kandidaat zal ?n voor het Amerikaanse president- p bij de verkiezingen in 1960. „Dit besluit is definitief", zei hij. Ook denkt Rockefeller niet. aan een aanvaarding van eventuele benoeming tot vice-presi dent, ook al zou hem de eer van een dergelijke benoeming verleend worden, zo heeft hij gezegd. In de afgelopen weken heeft Rocke feller een tocht door het land gemaakt. Gemeld wordt dat Rockefeller in vele staten kennis heeft genomen van de ster ke steun voor vice-president Nixon, op wie meest waarschijnlijk de keus van de partij zal vallen als opvolger van Eisen hower. Wellicht is dit mogelijk vloed geweest op het besluit van Rocke feller. In zijn verklaring zei de gouverneur dat hij zich er op zijn reis volkomen rekenschap van had gegeven dat de meerderheid van de toekomstige afge vaardigden naar de partij-conventie zich verzet tegen een wedijver voor de be noeming voor 'het presidentschap. Hij voegde hieraan toe dat hij voor zijn kan didaatstelling een grote strijd zou moe ten voeren die zo veel tijd en energie van hem zou vergen dat hij onmogelijk aan zijn verplichtingen als gouverneur van New York zou kunnen voldoen. Beiaardier 't Hart naar E.S. en Zweden De beiaardier Leen 't Hart te Delft, die reeds vele malen beiaards in het bui tenland inwijdde o.a. in 1951 te Vila Formosa in Brazilië heeft uitnodigin gen ontvangen om binnenkort enige beiaards in te wijden in Zweden en ir de Ver. Staten. In Springfield in de V.S. zal hij de grootste beiaard ter wereld bespelen, een klokkenspel met maar liefst 83 klokken. Wallis en Futuna blijven Frans eilanden Wallis en Futuna, die sinds onder Frans protectoraat staan, hebben zondag via de stembus de wens uitge sproken deel te blijven uitmaken Franse gemeenschap. De 2261 stemgerechtigden van Wallis hebben allen hun stem uitgebracht. Zij bevestigden de vraag, of zij wilden dat hun eiland tot de Franse gemeenschap zou blijven behoren, of hieruit zou tre den, door op het eerste gedeelte hiervan met „ja" te antwoorvuai: Ook op Futuna zijn alle 1149 kiesge rechtigden aan de stembus verschenen. 888 kiezers vulden „ja" en 254 „neen" op hun stembiljetten in. Zeven stembiljet ten waren ongeldig. In totaal hebben 3149 inwoners der beide eilanden zich uitgesproken vooi toekenning van het Franse staatsburger schap, terwijl 254 stemmers hier geen prijs op stelden. De Gaulle eert broer kort voor diens dood Pierre De Gaulile, een jongere broei van de Franse president, is zondag op 62-jarige leeftijd te Parijs overleden dat hij eerder een hartoperatie had ondergaan. Hij is voorzitter van de P; rijse gemeenteraad geweest en had zi ting in de Senaat en later in de Natio nale Vergadering. Op Kerstavond be noemde de president hem tot grootof- fioier van het Legioen van Eer wegens zijn verzetsactiviteiten in de oorlog en zijn verdiensten aan Frankrijk in het algemeen. BBDflil Als een verwrongen hoop staal lag het machtige karkas van whipperkraan (230 ton) dwars over de Admiraal de Ruyter- straat in Schiedam, op beang stigende wijze een verbinding vormend tussen het terrein van Wilton-Fijenoord en de olieter- ten van de Gulf Oil n.v. Gepensioneerden vragen opslag De Algemene Nederlandse bond van gepensioneerden heeft in een adres aan de ministerraad aangedrongen op ver hoging der overheidspensioenen op overeenkomstige wijze als de salarissen der actief dienenden worden verhoogd 2^ J WINDSTOTEN DE OORZAAK (Van onze correspondent) Enkele felle windstoten hebben zaterdagavond op de scheepswerf Wilton Fijenoord in Schiedam twee hefkranen vernield. De schade word' geschat op meer dan een miljoen gulden. Omstreeks negen uur kwam zaterdag avond 'een torenkraan van 80 ton en. met hefvermogen van tien ton op de rails leweging. De kraan stond op de rem. WANDAAD IN DE KERSTNACHT correspondent in Bonn) Nazistische „Deutsche Reichspartei", de bakker Arnold Strunk en de win kelbediende Paul Schoenen (beiden 25 jaar oud) een daad gepleegd, die overal in West-Duitsland grote ver ontwaardiging heeft gewekt. Zij be smeurden de onlangs door bondskan selier Adenauer ingewijde nieuwe sy nagoge (een geschenk van de stad Keulen aan de gedecimeerde Joodse gemeente in de Domstad) met de anti semitische leuze „Wij Duitsers eisen dat de Joden er uit worden gesme ten" in witte verf met hakenkruisen in zwarte verf en verfden het schild naast de deur rood. (Zwart- wit-rood waren de Duitse staatskleu- n tijdens het Naziregime). Later bleek, dat zij ook het gedenk teken voor de Gestapo-slachtoffers adden beklad. Doordac een scholierdie van de mid- dernachtmis naar huls terugkeerde, schanddaad ontdekte en de politie u schuwde, kon men reeds enkele minuten later met de opsporing der daders pinnen. Binnen 20 uren had de Keulse recherche succes. De daders hadden het haar gemakkelijk gemaakt: zij hadden in verf vele vingerafdrukken achter gelaten. Deze bleken al voor te komen de politie-annalen. Men behoefde Strunk en Schoenen die beiden al eens wegens fraude hadden gezeten toen alleen nog maar thuis te gaan afhalen. ninister van binnenlandse zaken van Noord-Rijnland-W estf alen en de stad Keulen hadden inmiddels beloningen tien- en vijfduizend mark uitgeloofd. Bij de opsporing van de daders heeft de bevolking van Keulen zeer veel mede werking verleend. EEN uit 16 man bestaande Sow jet expeditie heeft zaterdag, na een tocht van 2Q90 km in door tractors getrokken sleden over het bevroren Zuidpoolgebied, de Amerikaanse we tenschappelijke basis aan de Zuid pool bereikt. De tocht heeft volgens radio Moskou drie maanden geduurd. De leider van de expeditie, Alexander Dralkin, seinde dat zijm mannen zich uitstekend voelen en dat de- uitrusting in goede conditie verkeert. Dra 1 kin verklaarde dat de eerste ge deelten van de tocht moeilijk waren geweest, maar dat de tocht nabij de pool betrekkelijk gemakkelijk was als gevolg van het vrij warme weer en de gladheid van de met sneeuw be dekte bodem. De Russische expeditie heeft niet ge- traoht enige snelheidsrecords te bre ken en om de 100 tot 200 km werd lang gerust om de geleerden in de gelegen heid te stellen waarnemingen te ver richten. >e expeditieleden zijm op hun tocht ook uit de lucht bevoorraad. Ver scheidene voertuigen zijn tijdens de reis door de ijslaag gezakt en moesten bij felle koude gerepareerd worden. Een aantal met brandstof beladen sleden moesten worden achtergelaten. De expeditie hoopt hier eventueel gebruik van te maken op de terugtocht. De gevolgde route ging langs de Rus sische bases Komsomolskaya en Wo- stok. Dit laatste station ligt in de buurt van de geomagnetische Zuidpool. Volgens het bericht hebben de Russische Zuidpoolvorsers „over een afstand van bijna 1300 km van de basis Wostok naar de geografische pool gebieden doortrokken die nog niet eerder door de mens waren be treden." Een van de eerste verzoeken van de Russische Zuidpoolexpeditie bij aan komst bij de Zuidpool was bet ver tonen van een Westerse film. Na het aanbieden van een maaltijd voldeden de Amerikanen op dc Zuidpoolpost aan De Russen beginnen nu aan dc laatste etappe, via de Sowjetbasis naar het Russische kuststation Lazaref in Queen Maudland. De Russische expeditie is de vierde die de Zuidpool over land bereikt heeft. De tocht van de Russi sche expeditie is de langste die ooit is ondernomen. Prins Bernhard functies neer legt „De vele en veelsoortige werkzaam heden van Z.K.H. de Prins hebben ertoe geleid, dat enkele functies slechts formele betekenis hebben gekregen, doordat de tijd ontbrak zich volledig de daarmede verbonden vraagstukken in te werken. Aangezien de Prins dit weinig bevre digend acht, heeft hij besloten zijn com missariaten bij de Maatschappij tot Fi nanciering van het Nationaal Herstel N.V. en de Steenkolen Handèlsvereeni- ging N.V. neer te leggen en geen deel meer te nemen aan de werkzaamheden van het Nederland Reactor Centrum. Interim-dividend NKF Naar wij vernemen hebben commissa- rissen van de N.V. Nederlandsche Kabel- fabrieken te Delft besloten over te gaan tot uitkering van zes procent interim- dividend over 1959, betaalbaar op 4 janu- AFSCHUIF In telegrammen hebben bondspresi dent dr. Lübke en bondskanselier dr Adenauer de Joodse gemeente in Keu len verzekerd, dat zij „met diepe af schuw" van de besmeuring der synago ge kennis hadden genomen. De minis ter van binnenlandse zaken van NooTd- rijraland-Westf alen heeft toegezegd hei onderzoek vooral uit te strekken tot de i eventuele politieke achtergronden var. de daad. Hij ontkende evenwel, dat er in het rijkste land der bondsrepubliek een herleving van het antisemitisme te constateren valt. De „Deutsche Reichspartei" heeft ver klaard de misdaad van Strunk en Schoe nen af te keuren. Beiden zijn uit de par tij verwijderd en de Keulse D.R.P.-af deling is opgeheven vanwege de „aan de dag getreden antisemitische instel ling". Het gedenkteken voor Gestapo- slachtoffers is inmiddels sohoongemaak' De politie deelde later mede dat ook de districtsleider van de „Deutsche Reichs partei" en nog een viertal personen zijn Voor de besmeurde synagoge is een po litiepost geplaatst. Vele Keulenaars kwamen rabbijn d-r. Zwi Azaria hun spijt over het gebeurde betuigen. Juist voor de stad Keulen was de schanddaad zeer betreurenswaardig: gis teren is n.l. een 50 man sterke delegatie onder leiding van de C.D.U.-burgemees- ter Schwering op een goodwillrcis naar Israël vertrokken. Aangenomen mag worden, dat deze reis, alsmede dc aankondiging dat Krupp aan de Joden, die gedurende dc oorlog als dwangarbeiders in zijn fabrieken moesten werken elk vijfduizend mark schadevergoeding zal betalen, Strunk (die heeft bekend) en Schoenen tot luin wandaad hebben gebracht. Doden in V.S. De Kerstdagen hebben ook dit jaar in de Verenigde Staten weer een lange lijst van verkeersslachtoffers te zien gegeven. Vanmorgen bleken 469 men sen door verkeersongelukken om het leven te zijn gekomen in het afgelopen onder druk van de stevige zuidwes ter geraakte het gevaarte los. Met grote snelheid reed de kraan daarna over een ifstand van honderd meter tegen een inorme whipperkraan van meer dan 'certig meter hoogte, die een gewicht heeft van 230 ton en een hefvermogen an 40 ton. De grote hijskraan werd vol umen van de voetstukken geslagen. De kleine hefkraan sloeg te pletter te gen de bestrating rond het bouwdok aan de zuidzijde van de werf Wilton-Fijen oord. De grote kraan echter viel dwars door de betonnen afrastering van de werf Het vooruitstekende machinisten huisje van de whipperkraan boorde zich diep in het wegdek van de Adm. de Ruy- terstraat waardoor een hoofdleiding van ■leiding werd geraakt, raai van de grootste kraan (78 meter) viel rakelings langs een geheel ge vulde tank met gasolie van de Gulf Oil NV. Eèn taxi was net voorbij de werf Wilton-Fijenoord gereden toen de hef kranen met geweld ter aarde stortten waardoor zij de openbare weg, de Adm. de Ruyterstraat afsloten. Dc taxi moest dan. ook aan de zijde van de Maaskant blijven staan. Direct zijn opruimingsploegen aan 2t werk gegaan. De Schiedamse brand eer heeft de tank met gasolie nat ge spoten en ook daarna is de Schiedamse andweer constant jaaraat geweest en is voortdurend een druk op de gereedlig gende brandslangen gehouden om het •k met snijbranders mogelijk te maken. Personeel van de technische bedrijven hebben de toevoer naar de beschadigde waterleiding afgesloten. Branders van de werf Wilton-Fijenoord hebben zaterdag nacht en zondag gedeelten van de over de straatweg liggende kraan afgebrand om te trachten de rijweg zo spoedig mó gelijk weer voor het verkeer toeganke lijk te maken. De scheepswerf De Nieuwe Waterweg ligt achter deze weg aan de Maaskant en deze werf met duizend man •soneel is geheel afhankelijk van deze enige toegangsweg. Met tractoren en hefkraantjes zijn zon dag gedeelten van de verwrongen staal- ggetrokken. Het ligt in de be doeling dat deze week met drijvende bok ken de restanten'van de twee kranen wor den weggehaald. Vandaag was de rijweg weer gedeeltelijk te gebruiken. Over het vernielde wegdek zijn ijzeren platen ge legd. Minder opklaringen De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk tijdelijk krachtige of harde, later overwegend matige wind tussen west en noordwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 29 december: Zon op 8.48, oh- !er 16.35; Maan op 7.53, onder 16.51. 29 december nieuwe maan. weekeinde. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1