Colijn, man van grote internationale allure DE AUTOPRODUCTIE IN DE VS Dr.H.M. Hirschfeld in zijn memoires: Thuis met woord en beeld van oud naar nieuw Twee kinderen gedood bij zandinstorting Kritische bewondering voor een staatsman JN Nederland zijn mémoires zeldzaamIn het buitenland hebben zeer vooraanstaande staatslieden hun persoonlijke levenservaringen gepubliceerd: in Frankrijk Poincaré, Herriot, CaillauxPaul Boncour; in Engeland niemand minder dan Sir Winston ChurchillDuff Cooper, Sir Samuel Hoare, om slechts enkelen te noemen. Dankbaar zijn we daarom voor ieder boek dat persoonlijke herinneringen bevat van mensen die hebben meegëbouwd aan de jongste geschiedenis van Nederland. Maar heel veel hebben wij niet bijna niets! Met het opsommen van de specifieke memoiresliteratuur is met de geschriften van prinses Wilhelmina, dr. M. W. R. van Vollenhovenjhr. mr. D. J. de Geer en dr. J. A. Nederbragt vrijwel het voornaamste genoemd, en hoe verschillend zijn dan nog weer deze vier auteurs; vrijwel geen van hen geeft wat men in het buitenland nu eigenlijk onder mé moiresverstaat. Toch zijn mémoires voor de histo- rieschrijving noodzakelijk: via de specifieke mémoires wordt ons duide lijk hoe de medespeler zijn tijd beleef de. Of hij gelijk heeft of niet, inzake wat hij meedeelt en beoordeelt, of zijn boek ontaardt in een apologie van zichzelf* of in een aanval op tijdgeno ten. is het voornaamste niet. Het blijft belangwekkend om na jaren de tijd genoot over eigen tijd te horen, de tijd waarin hij vooraanstond, mede vorm gevende aan die tijd. Geschiedmaker en geschiedschrijver In één persoon vereend, blijft de mé- moiresschrijver de onvervangbare bron, die in bijna alle gevallen Is wat de Duitser „elnmalig" noemt. Van Reeds in 1946 publiceerde dr. H. M. Hirschfeld een interessant werk: „Ac tieve Economische Politiek in Neder land in de jaren 19291934". Ontving men in dat boek toch nog vóór alles een zakelijke verhandeling over de toenmalige economische politiek van Nederland (al ontbraken in dat werk de persoonlijke herinneringen niet), in het thans verschenen boekwerk „Her inneringen uit de jaren 1933—1939" dekt de titel de inhoud volkomen. Wanneer men bedenkt, dat in de ja ren 1933 tot 1939, naast de gezags- handhaving en de buitenlandse politiek, de bestrijding van de economische wereldcrisis de eerste plaats had in aller aandacht, en men weet dat dr. Hirschfeld in 1931 door minister mr. T. J. Verschuur benoemd was tot di recteur-generaal van het departement van handel en nijverheid, waardoor hij in aanraking kwam met alle ver antwoordelijke economische bewinds lieden in Nederland, dan verstaat men, dat de schrijver in staat was ons ook inderdaad mémoires van enig ge halte te schenken. Stond in zijn eerste boek de in Duits land gedurende de Tweede Wereldoor log omgekomen mr. T. J. Verschuur centraal, die in de jaren 1929 tot 1934 minister van economische zaken was, nieer nog dan in het eerste boek staat in dit tweede werk één figuur in het middelpunt, en dat is dr. H. Colijn. van Colijn een beter geheugen hebben dan het Nederlandse volk. Wat zij vooral nog weten mee te delen is de grote indruk die de persoonlijkheid van Colijn in conferentie en persoon lijke omgang maakte op de Europese staatslieden, die in die jaren de ge schiedenis van ljun land maakten, en hoe hij ze heeft beïnvloed, hoe zij zijn omgang zochten! Aan dat alles herinneren ons de „Herinneringen" van dr. Hirschfeld. Reeds in zijn voorwoord schrijft hij dat deze mémoires in feite te boek gesteld zijn naar aanleiding van de dood van dr. Colijn. Op pagina 13 merkt hij dankbaar op: „Ik zou in Colijn een man van grote internatio nale allure ontmoeten, van wie ik veel zou kunnen leren!" In bijna ieder hoofdstuk komt dr. Colijn als de centrale figuur naar vo- Hoofdambtenaar Het is opmerkelijk dat geen partij genoot en geen politiek tegenstander dit politiek eerherstel van de verzwe gen dr. Colijn verzorgt, maar één zijner hoofdambtenaren, die onder zijn leiding dagelijks gewerkt heeft, en die daarvan thans verslag doet, in een tijd waarin het niet meer tot de „bon ton" behoort (ge lijk vroeger) om Colijn als markan te persoonlijkheid te tekenen. Mémoires zijn mede daarom van belang, omdat zij geven, die in een systematische bio grafie nauwelijks aan de orde kun nen komen. Ik moge twee voorbeelden daarvan geven, waarin de lezer met A geheugen Colijn plotseling Men mene inmiddels niet dat dit boek opgaat in eenzijdige bewonde ring voor Colijn. Ook de kritiek weet dr. Hirschfeld voorzichtig maar dui delijk te uiten. Dr. Hirschfeld betreurt de tè con servatieve economische en financiële politiek van Colijn: „Het is merk waardig hoe iemand, die als krijgs man begonnen was en die in Neder- lands-Indië de Samenwerking werkt. En goed Naar aanleiding van de grote Eco nomische Wereldconferentie te Lon den in 1933 schrijft dr. Hirschfeld: Eerherstel Colijns nagedachtenis Is in Neder land slecht verzorgd, zoals die van on ze meeste grote staatslieden. Terwijl in Engeland Mac Donald, Baldwin en Chamberlain hun biograaf hebben gevonden, zwerven onze voor oorlogse minister-presidenten in bio grafisch opzicht nog „dakloos" rond. Afgezien van een enkele brochurehut vinden ze in de ge schiedenis geen pe- „Het heeft weinig zin om op alle gebeurlijkheden ter confe- 03 rentie en daaromheen in te gaan. Toch wens ik echter een diner aan de vergetelheid te' ontrukken Onze gezant, de heer Van Swin- derengaf ter ere van Colijn eer klein diner aan enkele vooraan staande Engelse persoonlijkheden Aanwezig waren Churchill, gene raal Smuts, Lord Lloyd, Runciman Sir Frederic hem steeds' grondslag belangrijke be stuurscarrière leg- de, zich op finan- ciële problemen en "drijver dogma's had vast gelegd. Ook op be- grotingsgebied voerde Colijn een uitermate conser vatief beleid. Ik gevoel mij met staat een afdoer verklaring hiervoor te vinden, omdat deze mentaliteit zo sterk in tegenspraak staat met de grote kennis van Colijn van het wereldgebeuren Vast staat voor mij wel, dat zijn partijgenoten ii ze een grote invloed op hem hadden, alsmede de vrijzinnig-democratische minister Oud. Daarnaast speelde de conservatieve politiek van de Thesau- misschien mede een rol" (pag. Maar niet alleen Colijn komt ter sprake, ook diens jongere collega's voor Economische Zaken, mr. M. P. l. Steenberghe en prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, als sympathieke per soonlijkheden die, ondanks verschillen, hartelijk met Colijn hebben samenge- dat alles toont ons de is hóé moeilijk het is als hoge ambtenaar achter de schermen steeds weer de rechterhand te zijn van ministers die in hun be leid zelve zochten naar een oplossing der problemen, ministers die het soms met elkaar oneens waren, een enkele keer met elkaar in definitief conflict geraakten. afdoende door aUes heen is met dr. Hirschfeld iemand aan het woord die als weinigen de grote problemen van de economische politiek van die jaren kende en mede bepaalde. De Ook acht de schrijver Colijn in zijn vierde kabinet (19371939) over zijn hoogtepunt, heen. Hij mist bij Colijn in deze jaren de voortvarendheid en van 'Colijn een daadkracht waarom men hem in 1933 aan de regering had geroepen: „Men kon vaak alleen maar betreuren, dat hij het oude doorzettingsvermogen enigszins verloren had. Ik heb her haaldelijk geconstateerd dat het moeilijke verhoudingen op economisch gebied ten aanzien van Engeland, Amerika en Duitsland; de devaluatie: de Oslo-staten-conferentie; de verhou ding tot Neerlands Oost-Indië; de transactie van Deterding alsmede het vraagstuk van vrijhandel en protectie het passeert alles onze blik. Niet zender vrucht Diepe psychologische analyses en brede historische verhandelingen ver wachte men niet van deze schrijver, maar hetgeen hij ons in herinnering roept, gepaard aan lijn persoonlijk beslissingen In hel kabinet «orocel alsmede enkele belangrijke het hoofd kunnen leggen, in de ze kerheid dat het volk dat zy eens dienden, over hen de waarheid kan vinden, 't zij goed 't zy kwaad. Colijns nagedach tenis ondervond daarbij nog een driedubbel nadeel: dat hij in de laat ste periode van zijn optreden een minder gelukkige brochure „Op de grens van twee werelden" publi ceerde (waar Die ven echter ten da ge van die publi- katie zijn tegen sprekers?); dat di rect na de bevrij ding juist zijn fel ste tegenstanders aan de regering kwamen; en dat hij Duitsland Leith-Ross. Van Nederlandse zijde waren, behalve gastheer en ere gast, aanwezig Sir Henry Deterding, handelsatta- moellijker viel; ander zijds zette hij vaak een gezonde be slissing door, doch lette hij er niet meer voldoende op of deze wel werd uitgevoerd. Colijn was de „grand old man" geworden, met de zwakke kan ten daaraan verbonden" (pag. 140). En ten slotte laakt ook dr. Hirsch- ché's Jacob, Beyen feld Colijns laatste brochure met de Dr H. M. Hirschfeld door de Duitsers hem opgelegde vergetelheid stierf, waaromtrent nog slechts weini gen vandaag beseffen dat deze een zaamheid in vele opzichten erger was dan het gezamenlijk gedragen lijden van het concentratiekamp. Over Colijn werd gezwegen na de laatste oorlog. Nu kan dat zijn goede zijde hebben. Soms dient een persoon lijkheid, die een politiek tijdperk be heerst heeft (en dat dééd Colijn), ver geten, om daarna geheel opnieuw te worden ontdekt. Maar dat men over Colijn vandaag zwijgt alsof hij een mislukt politicus geweest ware, alsof hij een provinciale geest was. waar boven nu willekeurig welke politicus van vandaag gesteld kan worden, is een vergissing die in strijd is met de allereenvoudigste feiten. Niet dat men Colijn niet zou mogen becritiseren of alsnog bestrijden, maar het is met de waarheid in strijd wanneer men stilzwijgend zou ontken nen, dat Colijn in de twintiger en der tiger jaren tot de eerste staatslieden van Europa behoorde: Colijn heeft als niemand voor en na hem Neder land te Londen en Genèvc vertegen woordigd onder de meest vooraan staande Europese leiders. Beter geheugen Men krijgt wel eens de indruk bij een bezoek aan het oude Volkenbondspa leis te Genève, dat de daar aanwezi ge oudere ambtenaren over dit facet Zakelijk leverde een der gelijk diner na tuurlijk weinig op, doch de bij eenkomst was ty pisch voor de po pulariteit, die Co lijn in Engeland genoot. De om gang met Church ill was bepaald amicaal. Generaal Smuts maakte een voortreffelijke in druk. Deterding, die ik destijds voor de eerste maal ontmoette, was in dit gezel schap stil. Zijn voortreffelijke gelaatsuitdruk king en zijn goed voorko men zal ik niet vergeten. Beyen en ik maakten later de opmer king, dat Churchill en Colijn wel eens in de toon van jachtverha len met elkaar spraken. In ieder geval staat het vast, dat wij in Colijn een Nederlands staatsman hadden, die in velerlei opzicht met hoofd en schouder boven zijn buitenlandse collega's uitstak en die uitmuntend met de .groten" wist om te gaan", (pag. 17-18). Voorts is van belang wat dr. Hirsch feld schrijft over het afscheidsbezoek dat hij aan dr. Colijn op diens departe ment bracht in 1939, na het wegstem men van het vijfde kabinet-Colijn: ,,Bij dit bezoek deed zich nog een interessant intermezzo voor, toen plotseling Churchill aan de telefoon kwam. Het gezicht van Colijn helderde op en hij fluister de mij toe: „Churchill!" Deze vroeg hem blijkbaar of het wer kelijk waar was, dat Colijn als premier was afgetreden, waarop deze antwoordde: „Yes, now I am an entirely free man!" Hij ver telde iets van zijn plannen voor een wereldreis en beloofde Chur chill hem voordien nog op te zoeken", (pag. 152). i blijft het voor mij een raadsel een staatsman van zijn capacitei- in bezettingstijd de pen heeft ge in de bijlagen, veroorzaken dat dit boek èn voor de politieke èn voor de economische historicus, die belang stelt in de dertiger jaren, niet zonder vrucht zal zijn. Dat dr. Hirschfeld daarbij de cen trale figuur van die jaren centraal stelt en hem de eer geeft die hem toekomt, maar desondanks de vinger legt bij die punten, die terecht het onderzoek der critici vergen, is één der voornaamste redenen waar boek een belangrijke bijdrage over een belangrijke tijd en langrijke persoonlijkheid. Uitgevers willen ook t.v.-reclame gaan exploiteren Enige grote uitgeversmaat schappijen, uit de groep van de zogenaamde publiekbladen van de N.O.T.U. (Nederlandse organi satie van tijdschriftenuitgevers), die te zamen meer dan twee mil joen abonnees bedienen, hebben een aanvrage tot zendvergunning bij het departement van O., K. en W. ingediend om, indien het tot reclame in de televisie mocht komen, de exploitatie van deze reclame-uitzendingen te verzor gen. Het ligt in de bedoeling van deze uitgevers om in zeer nauwe construc tieve samenwerking met de bestaande omroepverenigingen en met eventueel andere belanghebbenden tot een hiertoe dienstige exploitatiemaatschappij te komen. Dit wordt medegedeeld in een naar aanleiding van de zendtijd-aan vrage uitgegeven communique. fn de aanvrage hebben de betrokken uitgeversmaatschappijen duidelijk doen weten, dat zij reclame in de televisie niet noodzakelijk en zelfs ongewenst Het is in Amerika en Engeland ge bleken, dat juist de publiekbladen funeste gevolgen van televisiereclame ondervinden, zelfs zo dat vele van der gelijke bladen ten gronde zijn gegaan, aldus het communique. Indien echter de regering onverhoopt toch reclame in de televisie invoert, achten de uitgevers- maatschappyen de bestaande omroep organisaties, c.q. de Nederlandse Tele visie Stichting, naar haar aard aange wezen om de exploitatie van deze uit zendingen mede te verzorgen, te meer daar naar hun mening eventuele op brengsten van deze televisiereclame voor een belangrijk deel ten goede moeten kunnen komen aan de finan ciering van de televisieprogramma's in het algemeen. Met ernst en vrolijkheid brengen radio en televisie als gewoonlijk het feit van de jaarwisseling overvloedig in de huiskamers. Wie er behoefte aan heeft, stemmen en beelden van buiten de intimiteit van de oud- en nieuwjaarsviering binnen te laten, kan maar aan de knoppen draaien om bediend te worden. Naar goede traditie zijn rondom de jaarwisseling alle omroepverenigingen in de lucht. Beginnen we op Oudejaarsavond om (Divertimento no 10 in F van Mozart) 7 uur met de radio, dan kunnen we twintig minuten zang en muziek: psal- luisteren naar de NCRV. die een Oude- men en gezangen voor de Oudejaars- jaaravondkerkdienst uitzendt, gehou- avond. Om 11.45 uur schakelt de NCRV 'den in de Heilige Geest Kapel van de over naar de kapel van het sanatorium Ned. Herv. kerk te Groningen. Voor- Z-onnegloren te Soest, waar in net iaat- ganger is prof. dr. P. A. van Stemp- ste kwartier van het jaar een kori.e voort, hoogleraar aan de Rijksuniversi- dienst wordt geleid door de sanato- teit te Groningen. Organist is de heer riumpredikanten D. M. Jalink en K. W. van Beek en de Cantorij van de H. Meyer. Nieuwe Kerk zingt. l&HSiCC/' vanavond Terwyi daar gezamenlijk het „Onze Vader" wordt gebeden, kimt U de uurslag van 12 horen van de Groningse Martinitoren en direct daarna wordt contact gemaakt met de top van de Euromast in Rotter dam, waar een verslaggever zyn prille Nieuwjaarsimpressies zal ge- Intussen heeft de VPRO dan om 8.43 een toespraak door dr. e. D. Spelberg uitgezonden en is de AVRO om 9 uur gestart met een vrolijk Oude- belangrijke gebeurtenissen uit 1959 nog jaarsprogramma waarin eerst amuse eens in de herinnering worden ge- mentsorKesten afscheid van het jaar bracht. Om 10 uur een uitvoering op nemen en daarna kunstenaars van de grammofoonplaten van het pianocon- grote en de kleine k worden ontvangen cert in A van Grieg en om 10.40, na in „Gastenavond". Om 11.20 uur hoort het nieuws, een toespraak door mr. A. u dan nieuwsberichten en wat fijne B. Roosjen, voorzitter van de NCRV. muziekwerkjes Na nog een half uur klassieke muziek sohn, Schubert e Een Oudejaarskerkdienst wordt ook uitgezonden door de VPRO om 7.30 uur, over Hilversum II en wel uit de Ceciliakerk te Tiel. Hier preekt ds. B. Nijholt, Herv. predikant en organist is de heer J. Ribbius. Daarna is het over beide zenders voorlopig vrolijkheid. De NCRV komt om 8.15 uur met een luisterwedstrijd „Lichte muziekmelange", waarbij de luisteraar moet raden, welke tien en sembles spelen. Om 9 uur: vier verslaggevers de slag met het jaaroverzicht, Tussen 11.50 en 12.01 uur afscheid van het jaar met orgelbespeling door P S George Stam in de Rotterdamse Lau- 'x L, a renskerk, voordracht door Luc Lutz Uit nkit DUIteniana en klokslag van het Stadhuis te Rot- Het kerstavondprogramma van de NCRV begint om 8 uur met volks kerstzang uit Rotterdam. Burge meester mr. G. E. van Walsum zal het evangelie lezen en sprekers zijn de Rotterdamse predikanten ds. J. H. Mulder (Ned. Herv.) en ds. Joh. Heule (Geref.). Om 9.15 uur zingt het NCRV Vocaal Ensmble „Die Weihnachtsgeschichte des Lukas" van Pepping, om 10.10 uur is er een concert van geestelijke muziek door h?t Amsterdams Koperensem ble en om 10.45 uur begint de Kerst- nachtdienst in de Ned. Herv. kerk te Leiden, waarin ds. H. Bouter voorgaat. In de AVRO-uitzending concerteert om 8.05 uur het Radio Kamerorkest o.l.v. Maurits van de Berg. Er staan werken van Handel. Haydn, Bach (Suite no. 3) en Dallapiccola op het programma. Om 9 uur het hoorspel „Hij die verscheurt" (Tau rus en Scylax) van Jan van Rhee- nen en om 11 uur „muziek by kaarslicht". Het Londens Bach Gezelschap, ver sterkt door solisten, voert tussen 9.20 en 10 uur het kerstoratorium „The story of the Birth of Jesus Christ" van Schütz uit. U kunt hiernaar luis teren in het BBC-programma op 464 m. klokslag terdam, begeleid door de begroetings signalen uit de havens. Met gezellige plaatjes luidt de AVRO dan nog een half uurtje het nieuwe jaar in. Om half één komen er weer andere omroepverenigingen in de ether. Over Hilversum I de KRO met een nieuw- Een gevarieerd programma van al- jaarstoespraak door pater E. H. J. van lerlei Kerstzang- en muziek kunt U Waesberge O.P., voorzitter van de beluisteren tussen 8-30 en 12 uur via KRO, en daarna tot 2 uur met een ge- de Brusselse (Vlaamse) zender op varieerd amusementsprogramma. 324 m. O.m. hoort U om 8.30 uur het om half een ook over de zender oratorium „Rex Pacificus" van Hilversum II een nieuwjaarstoespraak Martin (eerste uitvoering, speciaal en wei door mr. j. a. W. Burger, voor voor dit programma geschreven), 2jtter van de VARA, die gevolgd wordt Kroatische kerstgezangen (9.45 uur) door een muzikale heilwens. Van 1.10 tot 2 uur dan ook daar: vrolijke plaat jes, onder de titel „Gezelligheid kent geen tijd." En vergeet U niet, dat daarna de zenders wisselen en de NCRV dus op Nieuwjaarsochtend terugkomt op Hilversum H en de VARA op Hilver- motetten en koralen (11.05 uur). i Hans Sohmidt-Isserstedt en Wil helm Schuchter dirigeren om beur ten in een groot Mozart-concert, dat tussen 9 en 10.30 uur door or kest, koor en solisten van de NDR wordt gegeven via de Duitse zender 309 m. of 971 kHz. Verslagenheid in Halsteren (Van onze correspondent) |met het speurwerk begonnen. Syste- WOENSDAG is in de gemeente matisch werden de bossen van Vrede- TT rust, de vennen de Melanen en grote Halsteren by Bergen op terreinen van zandafgravingen vlak Zoom een bijzonder tragisch on- in de buurt onder een groot aantal geluk gebeurd, dat het le ven speurders verdeeld. Voorzien heeft gekost aan twee jonge kin deren, de tienjarige Jantje van Kaan en de negenjarige Fransj van Geel uit de Steenhovenstraat aldaar. Omstreeks vijf uur gistermiddag kreeg de rijkspolitie van Halsteren bericht van de familie, dat de kinderen nog steeds niet thuis waren gekomen. Eerst werd verondersteld dat zij met een auto van een bedrijf in de buurt waren meegereden, hetgeen de kin deren in de vakantie wel meer deden. Toen men op het bedrijf ging infor meren, bleek echter, dat geen van de chauffeurs de kinderen had meege nomen. Inmiddels was het zes uur geworden. Onmiddellijk werd in de duisternis geborgen. overal aan Omstreekt acht uur kwamen een po litieman en een arbeider bij de zand afgravingen op een plaats, waar nog niet zo lang geleden een zandverschui- ving moest hebben plaatsgevonden. Men ging graven en na ongeveer een half uur werd het stoffelijk overschot van een van de kinderen gevonden. Bijna onmiddellijk daarna deed zich weer een grote zandinstorting voor, die de werkzaamheden aanzienlijk stagneerde. Men wist echter, dat men nu op de goede plaats aan het zoe ken was. Omstreeks negen uur waren de beide kinderen uitgegraven en konden de stoffelijke resten worden (Van onze verkeers- redacteur) Naar verwachting zal de autoproduktie in de Ver enigde Staten dit jaar ruim 29 procent hoger zijn dan in 1958. Volgens gegevens van het Amerikaanse mi nisterie van handel zullen er in 1959 ongeveer 5,5 mil joen personenauto's mor den geproduceerd, tegen 4.257.S12 het vorige jaar. Deze bevredigende pro- duktie was mogelijk, on danks het feit, dat m de tweede helft van 1959 in negentig procent van alle staalbedrijven het werk ge durende liefst 119 dagen weer neergelegd. Ook in enkele andere toeleverings bedrijven werd de produk- t ie door stakingen beïn- Volgens een voorzichtige raming zou de autoproduk tie in het komende jaar ten opzichte van 1959 een stij ging van 21,8 procent te zien geven, wat neerkomt op de aanmaak van 6,7 mil joen personenauto's. Hoe wel dit veel is en ook gun stig ligt, is het nog altijd minder dan in het topjaar 1955, toen iets minder dan acht miljoen wagens wer den geproduceerd. In het verslag van het ministerie komen enkele bijzonderheden voor over de rol ,die de auto-industrie speelt ten opzichte van de gehele Amerikaanse econo mie. Zo wordt o.m. gezegd dat deze grootste van alle industrieën van duurzame goederen in wezen wordt bedreven door zes maat schappijen, die tezamen tweeëntwintig merken auto's maken. De fabricage en de montage worden uit gevoerd in ongeveer vijfen veertig fabrieken, die over het hele land verspreid lig gen met Detroit als alles beheersende centrale. De verkoop der auto's is in handen vwn ongeveer 34.000 door de fabrieken aange stelde dealers, terwijl de opbrengst in 1959 op ruim veertig miljard gulden worden geraamd. Als bijzonderheid wordt ook vermeld, dat de auto industrie de grootste af- neemster is van staal, glas rubber en bekledingleder. Voorts wordt de aandacht gevestigd op twee belang rijke tendenzen, welke zich in de auto-industrie open baren, nl. de drang naar normalisatie van de chas- sisbouw en de steeds ver der gaande toepassing van aluminium. In 1955 bedroeg de gebruikte hoeveelheid aluminium per auto gemid deld 13,3 kg, terwijl in 1959 per auto zeker tien kilo meer werd gebruikt. In 1960 zal het aluminium- verbruik nog meer stijgen, omdat in de nieuwe mo dellen grotendeels uit alu minium vervaardigde mo toren worden gemonteerd, die thans in massa-produk- tie zijn genomen. In het verslag wordt tenslotte vermeld, dat de invoer van' auto's van 307.558 in de eerste drie kwartalen van 1958 is ge stegen tot 498.802 in de overeenkomstige periode van 1959 een toename met liefst 62,2 procent! Voor de autohandel in Nederland belooft het jaar 1959 een recordjaar te wor den. Het verkoopcijfer van 1956, dat tot nog toe het topjaar was, werd reeds in de eerste elf maanden van dit jaar overschreden Tot 1 december van dit jaar zijn in totaal 88.362 auto's verkocht tegen 87.472 in 1956. De verwachting is, dat 1960 1959 nog zal overtref fen. ANWB-AUTOBOEKJES De bondsserie van de ANWB over de populaire auto is weer met twee boekjes uitgebreid. Het eer ste is gewijd aan het merk Renault; het tweede aan de DAF 600. De „trekker" van de serie, een werkje over de Citroen 2 CV, is inmid dels aan de tweede druk toe. Dauphinede „Gordini' en de „Floride" tot een kwartet verenigd, daar ze een gemeenschappelijk grondpatroon bezitten. De „Frégate" is buiten be schouwing gelaten, wegens het, in constructief opzicht te grote verschil. Het boekje over de DAF 600 behandelt het ontstaan van deze Nederlandse per sonenauto, terwijl in een aantal hoofdstukken wordt beschreven hoe men er 't prettigst en 't meest eco nomisch in kan rijden. De verklaring, waarom de schrijver voorstander is van het wegrijden met een nog koude motor zal niet alleen de DAF-bezitter interesse ren, doch ook elke andere automobilist, die deze me thode van rijden misschien „barbaars" vindt. Ook de „Variomatic' wordt er uitvoerig in be handeld. Door middel van foto's wordt aangetoond, dal dit type motor bedrijfsze- ker is, ook al rijdt de wa gen tot over de wielassev in het water. Beide boekjes zijn door auto-technicus Han Bouvy geschreven en door Fred Julsing op aantrekkelijke ivijze geïllustreerd. ANWB- leden betalen er f2.90 voor anderen 4.50. eerste 'deel van het traditionele jaar overzicht van de NTS, dat om 10.30 uur wordt voortgezet. Daartussenin, van 9—10.30 uur, is het KRO-programma met een jaaroverzicht van de sport redacteur Jan Cottaar en een amuse mentsshow uit Treslong in Hillegom. Om 11 uur wordt het Eurovisie: drie kwartier amusement van de Italiaanse televisie. In „het laatste kwartier van het jaar" een overpeinzing door Ber nard Verhoeven en na de klokslag een kwartier pauze. Om 12.15 uur begint dan een pro gramma van drie kwartier „P.S. 1959", Op Nieuwjaarsdag zyn er twee Euro visie-uitzendingen, nl. om 12.15 uur de al traditie geworden uitzending van het Nieuwjaarsconcert, te geven in Wenen door de Wiener Philharmoniker o.l.v. Willi Boskovsky, met medewerking van het Wiener Volkopernballet en om 1.25 uur een reportage van internationale skispringwedstryden in Garmisch- Partenkirche. Om 7.30 nur 's avonds wordt het NTS-jaaroverzicht herhaald. Commentaar: Maximum variatie Van de NCRV zagen we gister avond een niet te zwaar en wel on derhoudend televisieprogramma, dat als hoogtepunt het Engelse filmpje over het hedendaagse Bethlehem had. Misschien hebben niet alle kijkers erg genoten van de dierenrubriek van Han Rensenbrink, waarin ditmaal de natuurlijke schutkleur van de dieren werd besproken en vergeleken met de daarvan afgeleide militaire camouflages in bos en veld. Maar op zichzelf was die uitzending wel gees tig: levende slangen en gefilmde ge vechtswagens wisselden elkaar af op het scherm en de opzet was zeker origineel. Dick van Bommel liet ons „Oud nieuws" zien in een Telediscoparade met fragmenten uit die van het af gelopen jaar, ivaar we toch nog weer om konden lachen en Pi Scheffer had een paar belangrijke gasten in zijn rubriek „Pas geperst", o.w. Jo Vin cent en de dirigent George Szell. Toch moet Pi Scheffer oppassen, dat zijn muzikaal allerlei niet naar het alle daagse afzakt maar werkelijk spits en levendig blijft. Heel interessant was een reportage over het kerkje in Blauwkapel en de bespreking van de nieuwe Bijbeluit gave met illustraties van Mart Kern- pers. De NCRV heeft in twee uur televisie gisteravond zeker een maxi mum aan variatie gebracht. vanavond ,.het NTS-journaal zendt de 9,20 uur het politiek over- i brengt de kijkers daar- r Leiden, waar op VARA c... zicht uit e.. na 20 minuten r.„aai- op het Stadhuisplein massazang van Kerstliederen wordt gegeven. Leen H?rt begeleidt op het Stadhuis- carillon. Om 8.50 uur begint het tele visiespel „De Grasharp" van Tru man Capote. Om 23.45 uur begint een' Eurovisie-uitzending: Nachtmis in de Bergkirche te Eisenstadt in Oostenryk. De Wiener Sangerkna- ben zingen in een mis van Handel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7