Horeca-werkgevers NOORDWIJK Om constructief te kunnen werken is rust n< lodig Gouden onderscheiding voor D. Gesink Katwijk opgelet! Adventsconcert in Hervormde kerk te Leiderdorp Weer een hervormde school te Katwijk Vele trawlers zouden voor de Kerstdagen thuisstomen Kunstwerken voor jeugdhuizen in kleine gemeenten I NIEUWE LEIDSCUE COURANT 9 DINSDAG 22 DECEMBER 1931. pISTERAVOND vergaderde in het Palace hotel de vereniging van werk gevers in de Horecabedrijven, onder lei ding van de heer L. van Sterkenbnrg. De voorzitter wijdde allereerst een woord aan de nagedachtenis van de deze zomer overleden secretaris, de heer E. C. Urlns. Staande herdachten de aanwezigen de overledene. De voorzitter gaf hierna een beschou wing over het afgelopen seizoen en be trok daarbij ook de Stichting V.V.V. Hierover is de laatste tijd veel gesproken en geschreven, ook in onjuiste zin, aldus de voorzitter. We dienen dit simpel te zien als een geschil tussen een werkgever (de stichting) en een werknemer (de ont slagen directeur). Wij zijn ervan overtuigd, dat deze zaak in orde komt en wachten rustig de rech telijke uitspraak af. In één zaak is reeds bekend geworden, dat de officier van justitie, na omstan dig onderzoek, geen termen aanwezig heeft geacht tot vervolging te moeten overgaan, omdat geen misdrijf heeft plaats gehad, (beledigingsaffaire J .var Wijk). De bestuursleden van de Stich ting, die direct met het WV-werk te maken hebben, zijn het onderling geheel eens, alleen enkele „outsiders", die de helft van de vergaderingen niet bezoch ten, zijn afgegaan op onjuiste publicaties en hebben een afwijkende mening. De heer Van Sterkenburg juichte de totstandkoming van het comité „Dona teurs van de stichting V.V.V." toe,, maar dit comité heetf uiteraard daarin geen zeggenschap, omdat men geen lid is De voorzitter prees de houding van de heer Van Leeuwen in de gemeenteraad De stichting heeft reeds veel gepres teerd, getuige het fraaie gebouw, dat rees. Van alle kanten heeft men zich af gevraagd, hoe dit tot stand kon komen. Om constructief te kunnen werken hebben we rust nodig, want nog niet. We moeten nog reclame maken, folders verspreiden, evenementen orga niseren. De verstandhouding tussen onze vereniging en de vereniging van huizen- verhuurders, die steeds tc wensen over liet, verbetert iets. We komen wat meei tot elkaar en gaan elkander beter begrij pen. aldus spreker. Wat het conferentieoord van het cen traal sociaal werkgeversverbond „D< Baak" aangaat, merkte de voorzitter op dat dit 's zomers als hotel wordt geëx ploiteerd. Dit is pertinent onjuist, want dit gaat ten koste van de Noordwijkse hoteliers. Het bedrijfschap heeft missie ingesteld, om deze para- ciële uitwassen te bestuderen. Goed gedraaid De penningmeester, de heer A. Wijntjes, gaf een financieel overzicht, waarna de heer J. van Wijk een verslag leverde var de dienstverlening van het informatie bureau. Zowel van de V.V.H. als var de Horeca waren twee informatrices aar het bureau verbonden. Er kwamen 4835 brieven binnen, waarvan ruim 3000 Duit se. Er werden 10-500 brieven verzonden. Voorts werden aan de balie ruim 17.000 inlichtingen verstrekt Het informatie bureau heeft goed gedraaid en er is be hoorlijk ingekomen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. Tappenbeck en G. C. H. van der Voort herkozen. In de vacature Urlus werd gekozen de heer P. J. Klein. Er was een aanvraag van De Baak om lid te worden van de vereniging. Daar over ontstond een uitvoerige discussie, uiteindelijk was de vergadering het met het bestuur, dat hierop afwij zend moest worden beschikt. Ook kwam het feit ter sprake, dat leden an de vereniging tevens lid zijn van de V.VH. Het bestuur vond dit eten van wallen; men is hotelhouder of hui zenverhuurder. Ook hierover werd uit voerig gesproken. is de bedoeling dat het informatie bureau per i januari weer open gaat. De vereniging heeft een mannelijke kracht aangesteld, die het hele jaar in dienst blijft en in het seizoen worden ook nog enkele meisjes aangesteld. Ten slotte stelde de voorzitter het tekort van de Stichting over 1959 ad 7000, 2500 bij de dragen, op de, dat de V.V.H. eenzelfde bedrag haar rekening neemt en dat de resteren de f 2000 door de overige partners den betaald. De vergadering ging hier mede akkoord. Er werd besloten de kwestie van he lidmaatschap in studie te nemen en i volgende vergadering met een vooi stel terzake te komen. Abstract beeldhouwwerk De Noordwijkse kunstschilder en beeld houwer H. A. Bal uit het Brelofrpark heeft van de gemeente Amsterdam op dracht ontvangen tot het maken van een groot abstract beeldhouwwerk, bestemd de speelplaats van een school tuinstad-Osdorp Amsterdam. Het werk wordt uitgevoerd in Franse kalksteen Het en van de eerste abstracte moderne beeldhouwwerken in Amsterdam worden. Het gevleugelde paard Gisteravond heeft een groepje leden an de afdeling Noordwijik van de Pro testantenbond in Lido Thomas Vesseun kerstspel Het gevleugelde paard, ge speeld. Mevrouw Boeke belichtte di achtergrond van het verhaal, dat bedoelt de reacties van de mensen op het kerst gebeuren te peilen. De bijeenkomst stond onder leiding van ir. M. P. de Wilde. Gouvernements-arts De heer J. J. F. van den Bergh te Noordwijk is als arts in dienst getreden van het gouvernement van Noord-Nige- ria. De duur van het door hem aangegane contract is gesteld op drie jaar. De heer Van den Bergh is in april van dit jaar naar Kano in Noord-Nigeria vertrokken Joop den Tonkelaar houdt weerpraatje Gisteravond vergaderde de afdeling Noordwijk van Bloembollencultuur van Holland. Meegedeeld werd, dat oud-plaatsgenoot de heer J. F den Tonkelaar donderdag 14 januari zing zal houden over het weer. De heer Den Tonkelaar is als weerkundige bonden aan het KNMI en verzorgt ook het weerpraatje voor de televisie. Op 21 KATWIJK Raadsagenda De agenda voor de as. maandagavond om half acht te houden openbare verga dering van de gemeenteraad vermeldt de volgende punten: aankopen van enlg< percelen grond van mr A. J. O- baron var Wassenaer van Catwijck c.s.; nader pre advies met betrekking tot het uitbrei dingsplan „Koestel-Overduin"; voorstel len tot het verkopen van grond; verkoop van grond voor uitbreiding Visserij school en het verlenen van krediet voor het uitvoeren van openbare werken in de omgeving van die school; verkoper van een perceeltje water; verlenen krediet voor aansluiting van de wonin gen in „De Pan van Persijn" aan het elek- tricitedts- en waterleidingnet; beschik baarstellen van krediet voor het treffen van voorzieningen aan het raadhuis; voorziening in de vacature van een aantal commissies, zomede gedelegeerde in het bestuur van de Vis- serijschool; herziening van de jaarwed den van de wethouders; toekennen var een verhoogde kindertoelage aan het ge- meentepensoneel over het vierde kwar taal 1959; vaststelling van een nieuwe verordening op het beheer van de bedrij ven voor gas, water en elektriciteit; voor ziening in door periodieke aftreding open vallende plaatsen in de directie van d< gemeentespaartanx; wijziging van di Algemene Politieverordening; vaststeiler van nieuwe verordeningen betreffende de gemeentelijke begraafplaatsen; be schikking op het beroepschrift van d< heer H. van Velzen tegen een hem ge weigerde bouwvergunning; verlenen vai zekerheidsstellingen als bedoeld in art. van het Besluit Bevordering Eigen-wo- mngbezit; voteren van gelden voor he verleggen van een gedeelte van de Admi raal de Ruyterlaan; toekennen over 195! van een subsidie aan de afdeling Katwijk van de vereniging Het Wit-Gele Kruis, verlenen van een subsidie over de Stichting „Christelijke Gezinszorg" vaststelling der vergoeding per leerling voor 1960 t-b.v. het gewoon lager onder wijs, het voortgezet gewoon lager onder wijs en het uitgebreid lager onderwijs; verlenen van voorschotten op de vergoe ding 1960 voor scholen voor buitengewoon lager onderwijs; toekennen van subsidie aan de afdeling Katwijk van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur in de kosten van deelneming aan de Internationale Tuinbouwtentoon stelling „Floriade" te Rotterdam- Weekmarkt In verband met het feit dat zowel de eerste kerstdag als de Nieuwjaarsdag op een vrijdag valt, hebben burgemeester en wethouders besloten weekmarkt te doen houden op de woensdagen 23 en 30 de cember. Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur Op Nieuwjaarsdag, des namiddags van vier uur tot half zes, zal de gebruikelijke receptie van het gemeentebestuur ten raadhuize worden gehouden. Ds. H. Baarlink, laatstelijk geref. pred te Noordhorn (Duitsland), thans woon achtig te Hilversum, slaagde aan de Jo hannes Calvijn-akademie te Kampen voor zijn doctoraal examen. Ds. Baarlink, die een Duitse boorte is, gaat de Geref Kerken dienen in de zending op Soemba. In februari vertrekt hij- 12 januari wordt een voorlichtingscur- gehouden voor ondernemers in bloembollenbedrijf te Noordwijk. Samen met de afdeling Katwijk, Voor schoten, Warmond en Wassenaar zal in 1960 met een praalwagen worden deel genomen aan het bloemencorso in de streek. Met één stem tegen werd besloten de contributie over 1960 met twintig pro cent te verhogen. Dit met het oof op het corso en Floriade. Hervormde diaconie Katwijk-Zee GISTERAVOND nam de heer D. Gesink, die ruim 30 jaar het ambt van diaken in de Hervormde Gemeente van Katwijk aan Zee be kleedde afscheid wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Het af scheid wilde men niet onopgemerkt voorbij laten gaan, zodat de heer Gesink met zijn echtgenote, dochter en schoonzoon in het Diaconiegebouw in de Zuidstraat werd ontvangen. Deze bijzondere bijeenkomst met de plaatselijke predikanten P. Moerenhout, Jac. de Vos, W. L. Tukker en W. A. B Hagen, burgemeester H. Duiker, de gemeentesecretaris, de heer D. C. O. Boekhoven, een diaken uit Valkenburg, afgevaardigden van de Geref. Kerk en de diakenen van de Gemeente, werd door de tweede voor zitter, de heer H. Houwaart, geopend. burgemeester zijn waardering uit voor de eenvoud en hét doorzettingsvermogen, waarbij ook de burgerlijke gemeente ge baat was. Hierop deelde hij mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Gesink de eremedaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau te verlenen. Voor de centrale kerkeraad compli menteerde ds. Moerenhout de heer Ge sink met deze hoge onderscheiding. Vervolgens feliciteerde de heer Mulder amens Gezinszorg uit Lelden. Tot slot bracht ds. Hagen de dank amens de Chr. wijkverpleging. Ds. Hagen opende de rij van sprekers. Hij zei, dat dit een bijzondere dag ge noemd mag worden voor de diaconie en ook voor de scheidende voorzitter, omdat de jaarlij ksediaconale collecte ruim 12.000 heeft opgebracht. Bij het bereiken van de 70-jarige leef tijd moet volgens de Kerkorde het ambt van diaken worden neergelegd. Dat stemt aan de ene kant wel tot weemoed. De scheidende voorzitter heeft zich niet al leen op diaconaal, doch op nog breder terrein, zoals gezinszorg maatschappelijk werk en Chr. wijkverpleging, verdien stelijk gemaakt Gedurende vele jaren heeft hij zijn beste krachten gegeven als dienstknecht des Heren, in naastenliefde en barmhartigheid. Er was steeds een goede samenwerking tussen diaconie en gemeentebestuur. Burgemeester Duiker sprak de schei dende voorzitter eveneens toe en dankte hem voor de goede samenwerking met het gemeentebestuur. Hij releveerde ook, dat hij hn brede zin aan het maatschap pelijke leven deelnam. Het stemt niet tot weemoed maar tot dankbaarheid, dat de scheidende voorzitter het ambt nu mag neerleggen, zei hij. Namens het gemeentebestuur sprak de De gezamenlijke marktkooplieden maken u bekend dat in verband met de a.s. feest dagen, de wekelijkse warenmarkten gehouden zullen worden op woensdag 23 december en op wonsdag 30 december. De Gezamenlijke Marktkooplieden KATWIJK AAN ZEE Kerstfeest op wijkavond Trekking premielening Zuid-Holland Gisteren is wederom de trekking ge houden van de 2% pet premielening Zuid- Holland 1957, waarbij de premie van 100-000 viel op nummer 5 an 10.000 op numm en die van 5000 op 11805. Verder werden de volgende obligaties uitgeloot met een premie I: no. 1 van serie 1122 en no 8 9283. Voorts zagen de bezitters de volgende vijf obligaties zich een pre mie toevallen van 100O: nummer 8 van 5874, nummer 4 van serie 11644, serie 11805 en nummer 1 n serie 16809- De houders de volgende vijf obligaties werd premie van f 500 toegewezen; nummi nummer 7 van serie 622, nummi serie 7537, nummer 9 van serie 11644 an serie 15615. DUIZEND LEGERJEEPS BIJ DORDTS BEDRIJF De N.V. Kemper en Van Twist Diesel heelt van het directoraat-generaal land macht een order ontvangen voor de leve ring van rnim duizend jeeps merk Willy M. 38 a 1 tc assembleren in de automo bielfabriek der N.V. voorheen Willem Twist te Dordrecht. De uitvoering slnit aan op de lopende bestelling, v binnekort de driehonderdste jeep wordt afgeleverd. Zoals ieder jaar heeft ook de Her- vormde wijkgemeente Zuid-west in de Oranjezaal van het Jeugdhuis haar kerstavond gehouden. De wijkpredikant ds. Offeringa opende met het lezen van Micha 6, waaruit hij zijn Adverctsthema had gekozen: „Waarmee zal ik de Here tegenkomen?" Hij wees erop dat de weg van het volk Israël een weg van vallen en opstaan is geweest, nochtans is de Here God Zijn belofte, hen te bren gen in het land Kanaan nagekomen. Uit het Schriftgedeelte blijkt dat de mens naets heeft om God mee tegemoet te ko men, maar dat God Zijn volk steeds is tegemoet gekomen Het antwoord op „Waarmee zal ik de Here tegenkomen?" ligt in de vraag opgesloten, namelijk dat God óns tegemoetkomt in de zending van Zijn Zoon. Dit is de rijke troost van het Adventsevangelie. Na de pauze vertelde de heer P. van Duyvenbode het Kerstverhaal „Kerst feest der kinderen". Het verhaal han delt over een meisje dat door een kunst schilder wordt uitgenodigd om als mo del te dienen voor een schilderij dat de geboorte van de Here Jezus moet voor stellen en waaromheen veel mensen ge schaard staan. Nu wilde de schilder tussen die mensen ook een kindje heb ben als toeschouwer. Hiervoor had de schilder dit meisje uitgenodigd. Voordat het schilderij af is wordt het meisje ziek De schilder komt haar opzoeken en be looft haar dat zij als model mag dienen bij het volgende schilderij dat zal voor stellen: „Laat de kinderen tot Mij ko- De avond werd opgeluisterd door het dameskoortje van mevrouw Buschop waarmee gezamenlijk verscheidene lie deren werden gezongen. Uit het politierapport Donderdag reed een personenauto in de Jan Evertsenlaan tegen een lichtmast die hierdoor afbrak en op de auto te- chtkwam. Een in de auto zittende pas- gier werd hierdoor aan het hoofd ge- ond en moest worden overgebracht tar het Academisch ziekenhuis te Lei den. De auto liep aanzienlijke materië le schade op. Uw Kerstdiner in Restaurant „MARINA' COR DAVIDS Boudevard 69, Katwijk a. Zee TAFELRESERVERING TEL. 2816 16.26 t Zaterdag verleende een bromfietser op de hoek E. A. Borgerstraat—Ten Britten- straat geen voorrang aan een personen auto, waardoor een botsing niet was te vermijden. Beide voertuigen liepen scha- Zondagmiddag omstreeks vijf uur wil de de bestuurster van een personenauto op de Zeeweg een andere personenauto inhalen. De bestuurder van deze week evenwel tegelijkertijd naar links uit waardoor het voor de dame onmogelijk de auto voorbij te gaan. Op dat mo- naderde uit tegenovergestelde rich ting een wagen Om een botsing te voor komen week de bestuurster snel naar rechts uit maar ging hierbij slippen. De auto kwam toen dwars door de heg op de tramrails terecht. Hij liep een flinke schade op. De be stuurder van de naar links uitwijkende personenauto reed door. De politie ver zoekt een ieder die van djt voorval ge tuige is geweest zich in verbinding te stellen met de inspecteur van politie. Een tuinder wonende aan de Noordwij- kerweg deed bij de politie aangifte van diefstal van twee verwarmingsradiato- de broeikassen worden ge bruikt. Agenda Hedenavond 8 uur vergadering van de Herv.-Geref. mannenvereniging „Cal- ijn" in het Herv. verenigingsgebouw Morgenavond acht uur houdt de wijk gemeente „Zuid" een kerstbijeenkomst in het wijkgebouw Abeelplein Voor de diaconie De diaconale huis-aan-huis-collecte welke ieder jaar alhier wordt gehouden heeft bij de eerste telling 12.328.97 op gebracht; dat is ruim 2.000 meer dan vorig jaar. Carillonconcerten Zoals wij al eerder berichtten, wordt 24 december 's middags van vijf tot zer ter inleiding van het kerstfeest een lonconcert gegeven door de heer Hessel H. de Harder uit Den Haag. Het programma: 1 Inleiding over Daar is uit 's werelds duist're wolken een licht der lichten opgegaan, Hessel H. de Ha der; 2. Nu sijt wellecome; 3. Komt, ve wondert U hier, mensen 4. 4 Kinderlied jes: a) Er is een kindeke geboren op aard', b) O kindeke klein, o kindeke teei c) Als kaarsjes in de nacht, d) De herdei tjes lagen bij nachte; 5. Stille nacht; 6 't Was nacht in Bethlems dreven; 7. Err zij God. Op tweede kerstdag concerteert de hee De Harder van half twaalf tot half één Dan speelt hij: 1. Vom himmelhoch da komm Ich her; 2. Komt allen tezam» Ik kniel aan Uw kribbe neer; 4. In Beth- lehems stal; 5. Gloria in excelcis Deo O Kerstnacht schoner dan de dagen; 7 Eeuwen geleden8. God in den hoog' alleen zij eer; 9. Hoor de eng'len zingen d'eer. Hoog en laag water Woensdag 23 december: hoog water o ir; laag water om 3.58 «'EEK I SCHEPEN .erweg binnengekomen 543 si orechepen. metende 2 079 271 Arg,, 4 5 Belg 117 Diilts. 81 Eng5 Fin 5 Griek. 2 Isr4 Itai 2 Japan totorschepen metende 1 KM. 156 brt. Slnd» Januari zijn aangekomen- Nieuwe Water- 'cg 1959 25 472 schepen, metende 91 712 341 etende 98 816 987 brt i 24 560 sohepen. De heer Gesink van de Her vormde diaconie te Katwijk aan Zee werd gisteravond on derscheiden met het Koninklijk goud. De burgemeester (rechts op de foto) biedt hier zijn ge lukwensen aan. Foto D. Rruyt Bollenstreek offerde voor Bartimeus De comité's uit Hillegom( Lisse en Sas- senheim, die hebben gewerkt voor het Blindeninstituut „Bartimeus" te Zeist, hebben vorige week donderdag in Zeist het resultaat van hun acties afgedragen as uit elke plaats een deputatie naar Zeist gekomen, zodat men gelijk een idee kon krijgen van het doel waarvoor men heeft gewerkt. Lisse heeft een bedrag van f 3000. Hier op volgde Hillegom met een bedrag van ongeveer f 4900 Sassenheim had een ori ginele manier van overdragen. De dames hadden elk een bord meegebracht waarop het bedrag stond dat zij kwamen overhan digen. Nummer - kwam met een van 0 cent Nummer 2 had 1 dubbeltje Nummer drie had 2 guldens af te dragen. Hierop volgde vier met drie bankbiljetten van 10 gulden, vervolgens een dame met vier maal honderd gulden en tenslotte de vijf van vijfmaal duizend gulden, zodat het in Sassenheim bijeengebrachte f 5432,10 be- VOORHOUT Kerstfeest schooljeugd Voordat de vakantie inging vierden de leerlingen van de christelijke school kerstfeest in het gebouw van de her vormde kerk. Na een inleidend woord van ds. J. W. de Jong voerden enkele leerlingen een declamatorium op. Men zong kerstliederen, waarna schoolhoofd N. van der Blink het Kerstverhaal ver telde. De kinderen kregen boeken en traktaties. IN DE HERVORMDE KERK van Leiderdorp luisterden een vijftig be langstellenden met grote aandacht naar de sopraan Nelly van der Spek, de blokfluitiste Jeannette van Wingerden en dc organist Addie d,c Jong, die gedrieën een „adventsconcert" verzorgden. We hebben, juist een week geleden, naar aanleiding van een ander Leiderdorps kerstcon certvrij uitvoerig over het genre geschreven. Ook deze uitvoerenden zijn niet geheel en al in hun opzet geslaagd. Maar het „vulwerk", dat dus met het kerstgebeuren niet of slechts in de verte te maken had, was hier, procentsgewijs, ver in de minderheid, en leidde, doordat de sfeer van vreugde bleef en er in die gevallen geen woorden bij te pas kwamen, zeker niet dj. De heer De Jong gaf vooraf een nogal uitvoerige toelichting, die, naar onze me ning, overbodig was. Hun, die niet geheel al vreemdeling zijn in muzlkaal-theo- retische en -historische zaken, vertelde hij geen nieuws en voor de niet-wetenden zouden andere merkwaardigheden (die hij helaas niet noemde) veel interessan- n leerzamer zijn geweest. De drie uitvoerenden hebben, elk voor zich, hun bekwaamheid en vooral hun muzikaliteit getoond. Nelly van der Spek bezit een heel mooie, sterke sopraan, die alle registers actief is, respectievelijk te móken is. We wensen haar toe, dat zij dit kostbare bezit zorgvuldig zal ont wikkelen onder bekwame leiding. Nu zit dc stem voor een deel nog vast. Men kan dit horen aan de hogere tonen, die te veel „op de klank" leven, terwijl daar de articulatie en de uitspraak in het uw geraken. Maar nü reeds is cr veel de klank en de (muzikale) voordracht, dat boeit. Wel moeten we nog opmerken, dat het klanktimbre in een Engels lied essentieel ènders is dan in een Frans. Jeannette van Wingerden, dochter van ;n bekende Rotterdamse dirigent en organist, bespeelde met schijnbaar ge mak, maar in feite met een ruime mate virtuositeit, de sopraanblokfluit (Te- lemann, Bach-obligaat o.a.). De opvatting steeds zeer goed; behalve een vloeiende beweeglijkheid en doorzichtige lijn, zelfs in de snelste passages, muntte het spel uit door een. deaandacht ge vangen houdende, expressie. Enkele op waartse wijdere intervallen troffen het doel minder goed. Addie de Jong bespeelde met vaardigheid het orgel. Wat dat be treft, achtten we hem in de bekende variaties uit Widors vijfde symfo- e het zékerst Hier kon zijn muzikale, aan drift zich het gemakkelijkst en vei ligst uitleven. Ook de Bach-voor- spelen klonken goed, maar ongelijk. Zo veranderde het tempo in „Wachet aufvoortdurend. Misschien was |en dan nervositeit een onge wenste medespeelster. In elk geval bleven de correcte, vaak puntige begeleidingen er vrij van. Deze talentvolle organist moge ernaar streven, onder alle omstandigheden zich- Visserij golfjes TAE IJMUIDENSE MAANDAGMARKT heeft een zeer geringe aanvoer te verwer ken gekregen. Het was het gevolg van het vele stormweer dat de trawlers en trawlloggers de laatste weken op de visgronden te doorstaan hebben gehad. Er stonden in de haMen slechts een kleine 4000 kisten vis, waarbij 400 kisten schelvis, 200 radio, 300 wijting, 150 gul en kabeljauw, 150 koolvis, 750 verse haring. 100 makreel en verder van de kustvloot 500 tong en 600 schol. Van de trawlervloot kwamen ook gisteren nog geen al tc beste berichten, al werd weer gevist. In de Noordelijke Noordzee stond nog een bries met windkracht 5 tot 7, terwijl in dc Ierse Zee goed weer met windkracht 2 tot 4 werd gemeld. Vooral In de Ierse Zee waren de vangsten echter hoopgevend. Resultaten van 25 tot350 kantjes per dag en per schip. Ook eind vorige week werd in de Ierse Zee al een zeer wisselvallige vis serij gemeld. Toen vingen de Katwijkse „Golfstroom" 350 kantjes van één dag vissen. De Clara haalde 15 last scheep, de Alida ook 15 last en de Antje KW 49 10 last. In de noordelijke Noordzee va rieerden de vangsten ook zeer sterk, maar daar lagen de resultaten tussen 150 en 250 manden schelvis, makreel, wij ting en koolvis per etmaal. De Sakina Martine haalde van een dag visserij 200 manden scheep, de Thorino deed trekken van 30 manden en de Postboy trekken van 60 manden, meest koolvis. De 1JM 28 Amsterdam viste daar voor trekken van 60 manden, de Haarlem meldde zelf* trekken van 90 manden en de Emma IJM 15 trekken van 80 manden koolvis cn ma- Aan de dinsdagmarkt Ook voor de dinsdag- en woensdag- markt werd geen al te grote aanvoet verwacht. Vele trawlers zouden voor de Kerstdagen thuisstomen. maar de vang sten ziin aan de matige kant. Zo komt de IJM 9 Haarlem op IJmuiden af met 500 kisten vis, waarbij 120 schelvis, 80 wijting, 60 gul en kabeljauw. 60 koolvis en 120 makreel en 60 diversen Ook de VL 121. dc IJM 10 cn de KW 81 waren aan de thuisstoom bezig. Wie er maandag waren De trawlers die maandag aan dc af slag waren te IJmuiden, maakten flinke besommingen. De IJM 18 Ariadne liet in de hal 700 kisten vis plaatsen, waarbij 160 wijting, 110 radio, 170 schelvis, 100 gul en kabeljauw en 110 koolvis en verder 10 verse haring, 50 makreel. 30 di versen en 70 stuks stijve kabeljauwen Hiervoor werd het mooie bedrag van 30.600 besomd. De Katwijkse trawler KW 121 Brittenburg deed het nog iets beter: een besomming van 33.000 voor ruim 700 kisten vis en 200 stuks stijve kabeljauwen Bij deze visvangst waren 100 kisten wijting, 80 radio. 200 schelvis, 35 gul en kabeljauw, 35 koolvis en 200 verse haring cn 50 makreel Ten slotte was van de trawlervloot ook de KW 121 Arie Ouwehand binnen met 500 kisten verse haring. Hiervoor werd nog 11.300 De haringprijs varieerde namelijk nogal: van 28 tot 22 voor grove ha ring en van 22 tot 18 voor kleine soort De makreel ging echter voor mee 32 tot 30 van de hand. Andere vis soorten werden eveneens hoog betaald schelvis voor 62 tot 50 per kist voor •11e soorten wil wel Iets zeggen. De tongprijzen bleven bij vraag van de ex port hoog: 4,80 tot 4 per kg. De Hervormde school aan de Nieuwe Duinweg-Provinciale weg te Katwijk begint al enige vorm te krijgen. Op de achter grond de in aanbouw zijnde Chr. Technische School, waarvan het praktijkgedeelte reeds in be drijf is. Foto D. Kruyt Aflossing converteerbare obligaties A.K.U. Dc A.K.U zal de resterende vier pro cent converteerbare obligaties 1956 op 1 maart geheel aflossen. zelf te beheersen. Hij besloot met de drie-delige Suite over Psalm 150 van Adriaan C. Schuurman, een zeer knap geschreven, vreugdevol werk van eigen GEMEENTE LEIDERDORP In verband met de Kerstdagen en de Nieuwjaarsdag, zal het huisvuil in deze gemeente worden opgehaald op: donderdag 24 december maandag 28 december donderdag 31 december maandag 4 januari Leiderdorp, december 1959 J. Lagrattd 40 jaar bij Tottwfabrieken Gisteren was het veertig jaar geleden, dat dc heer J. Lag rand in dienst trad bij de N.V. Vcreenigde Touwfabrieken. 's Morgens werd dc jubilaris met echt genote, zoon en schoondochter door de directie ontvangen. De fabrieksdirecteur, de heer If. B. Haanappel, sprak de jubi laris toe. Uit dit jubileum en dc vele. die wij al hebben gevierd, blijkt toch wel dc goede verstandhouding tussen werkgever cn werknemers. De heer Haanappel bracht de jubilaris dank voor zijn ijver, plichtsbetrachting en toewijding. Hij heeft zich doen ken nen als een prima vakman. Hoe moeilijk en ingewikkeld het laswerk ook is, de heer Lagrand brengt het voor elkaar. De heer Lagrand is niet alleen een goed vakman, hij is ook iemand die zich in zette om de belangen van zijn collega's te dienen. Dit blijkt onder meer uit zijn lidmaatschap van de Kgrn. Als stoffelijke blijken van waardering overhandigde de heer Haanappel de jubilaris een gouden armbandhorloge met insoriptie, het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid cn Handel alsmede het zilveren draaginsig- ne en de gebruikelijke gratificatie. De heren Van de Moortel en Vogelen zang sloten zich bij de woorden van de directeur aan. Baas Smit haalde in zijn toespraak herinneringen op uit de tijd kort na de overplaatsing van de jubilaris van Edam naar Leiderdorp. De heer Wouters sprak namens de Ondernemings raad. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een geschenk onder couvert van de collega's uit de onderhoudsdienst. „Doesbrug" verhoogde contributie Vorige week vrijdagavond vergaderde de buurtvereniging „Doesbrug" onder leiding van voorzitter W de Jong ln dc zaal van de heer N. Hoogervorst. Nadat de voorzitter het voor en tegen van een voorgestelde contributieverhoging had besproken, besloot men de contributie te verhogen van ƒ0,40 tot ƒ0,50 per maand. Ten slotte sprak de voorzitter zijn waardering uit voor het vertrouwen, dat de leden in het bestuur stellen. Geen spreekuur De burgemeester is verhinderd morgen snreekuur te houden. Kerstavond Woensdagavond houdt de chr. korfbal vereniging Velocitas een kerstbijeen komst in Irene. Mevrouw Grims verleent vocale medewerking. LISSE Speeltuinvereniging Kindervreugd In een zaterdagavond gehouden buiten gewone bestuursvergadering van de speeltuinvereniging Kindervreugd heeft het bestuurslid mevrouw Haccau af scheid genomen wegens vertrek naar Zaandam. Voor het vele werk dat zij ge daan heeft voor de véreniging werd haar door de voorzitter hartelijk dank betuigd. Men zal in haar een uitstekende kracht missen, die vooral op financieel gebied veel voor de vereniging heeft gedaan. Het bestuur doet alles om de speeltuin- artikelen reeds aan te schaffen, om di rect tc kunnen beginnen met de inrich ting, zodra een terrein beschikbaar is. KOOROWIJKERHOVT Burgerlijke stand Geboren: Petronella G, d v P J M Steen oorden en C H Zwaan; Elisabeth M, d v P J v d Puiten en J M Schol tes; Petrus C G, z v P C Bonst en E M M van der Meer Theodoras J. z v T F Jel Ierse en ACM Hoogkamer; Theodoras J M, z v G M Bon en M P Auguatinus. Ondertrouwd: J L Duivenvoorden cn M M Verdegaal; J H M Weijcrs en J H Gevers. Getrouwd: T Tullner en G M 1 Putten- Overleden: Johannes G M van di 1 der Aangekocht door Culturele raad Stichting Cul turele Raad van Zuid-Holland aan de Oude Delft 169 tc Deift hangen momenteel een aantal schilderijen, tekeningen en grafieken, die zijn aangekocht van het bedrag dat het eomité zomerzegels uit de opbrengst van 1957 voor culturele doel einden heeft beschikbaar gesteld. Deze kunstwerken, 36 in totaal cn alle van in Zuid-Holland gevestigde kunste naars, zullen een plaatsje krijgen In jrugd- en dorpshuizen en In enkele vormingscen tra, in gemeenten met minder dan 20.000 inwoners. Het Gewest Zuid-Holland krijgt ieder jaar van het comité zomerpostzegels via het Anjerfonds een bedrag toegewezen De grootte van dit bedrug is afhankelijk van de omzet van zomerzegels in de pro vincie. Tot nu toe staat de provincie Z - Holland wat betreft dc verkoop van deze zegels aan de spits Uit de opbrengst van 1957 heeft de provincie een bedrag toege wezen gekregen van f 6400. Advies de bestemming hiervan werd gevraagd aan de Commissaris der Koningin, die zich liet voorlichten door de Culturele raad. Deze raad stelde voor het bedrag niet te verdelen onder een aantal verenigin gen, die werkzaam zijn op cultureel ge bied. zoals eerder gebeurd is, doch hier- van kunstwerken aan te kopen voor eer der genoemde huizen cn vormingscentra in kleine gemeenten, waar men tot de aan koop van dergelijke werken niet gemak kelijk zou kunnen overgaan. Een speciale keuzecommissie, waar in zitting hadden de heren J van Heel, H. Krijger en mr. E. Heringa, kocht dc 36 werken die nu aanwezig zijn in het ge bouw van de Culturele raad te Delft. De besturen van de huizen die voor één van de werken in aanmerking komen zul len in de loop van januari 1960 een kculA kunnen maken. Als uitdrukkelijke voor waarde heeft de Culturele raad gesteld dat het gekozen werk openbaar tentoon gesteld moet blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9