m Verdeeld Westen houdt een topconferentie VERWACHTINGEN NIET HOOG GESTEMD President Eisenhower voor moeilijke opgave VAN HOUTEN DE BESTE REEP DIE U VOOR 20 CENT KRIJGEN KUNT Roken niet gezonder? Aandrang op waardevast ondernemingspensioen DRIE PUNTEN BEDREIGEN AMSTERDAMS TOEKOMST Actie tegen kabel baan in Wijk a. Z. Nieuw Amsterdam bad verstekeling Tegen bendeleider werd zestien jaar geëist WF VRIJDAG 18 DECEMBER 19C Censuur I zijde. nog e 1 goc- Want voor de zoveelste maal ii zonneklaar, dat in ons democratisch be stel wanneer daarvoor gegronde leiding is de zaken tot de bodem den uitgezocht. En dat daarna ook het resultaat van dit onderzoek wordt open baar gemaakt. In dictatoriale of sem dictatoriale staten komen misstanden, z zij al worden ontdekt, nooit ter kenni van het publiek. Een gelijkgeschakelde pers mag immers slechts publiceren, het geen de hoge heren welgevallig is. Nw.-Guinea is een deel van het Ko ninkrijk der Nederlanden. De kennelijke grove misstand aldaar zal weldra pu bliekelijk worden behandeld. Dit is dan de goede zijde van deze zeer slechte zaak. Censuur II gelijke publikat naren zich schuldig hebben ge maakt, eveneens ontstellend: Hoe het zij, wij schamen ons diep bij hetgeen dan nu eindelijk aan het licht gekomen. Wy hadden het niet voor m gelijk gehouden, dat onder Nederlandse vlag en onder Nederlands bestuur met de rechtsstaat zou kunnen worden omgesprongen. Het enige wat tot voldoe ning stemt is het besefdat het gelukkig toch ook mogelijk is gebleken om deze zaak grondig uit te zoeken, zodat alle ongerechtigheden er weer kunnen wor den uitgebezemd. Hiervoor verdient al lereerst de commissie van onderzoek on ze dank. Maar ook de nog jonge pers in Nederlands Nieuw-Guinea, die zich de tolk maakte van steeds sterker worden de geruchten. Dank verdient eveneens de vice-premier, minister Korthals, die het kordate besluit nam om deze zaak grondig te laten onderzoeken door een commissie uit Nederland. Censuur III ken gchee schrijft 'gelijk Men mag verwachten, dat de regering met de meeste spoed maatregelen neemt, dat een dergelijk misbruik in het vervolg niet meer voor zal kunnen komen, en dat de ambtenaren, die zich aan dit mis bruik hebben schuldig gemaakt, onver- toijld ontslagen worden. Het feit, dat er een onafhankelijke commissie voor nodig was om de mis standen op Nederlands Nieuw-Guinea aan het licht te brengen, wijst erop, dat de regering en de gouverneur het amb tenarenkorps aldaar niet in de hand heb ben. Hier wijziging te brengen is een moeilijke, doch noodzakelijke taak vooi de pas benoemde staatssecretaris van Nieuw-Guinea, mr. Th. H. Bot. (Van een onzer redacteuren.) TJET IS maar goed, dat de topconferentie van Eisenhower, Macmillan, De A A Gaulle en Chroesjtsjef nog in een tamelijk ver verschiet ligt. Nu heb ben de Westelijke mogendheden ten minste nog tot april of mei tijd om de onderlinge geschillen over politieke, militaire en economische kwesties te beslechten en zich volledig te concentreren op veel belangrijker problemen, die op bedoelde conferentie op het hoogste niveau ter sprake zullen komen. Op het ogenblik zijn met name Engeland en Frankrijk echter nog niet zo ver, dat zij de dingen in een groter verband willen bezien. Zij schijnen niet te willen beseffen, welke grote belangen er op het spel staan en hoe zij door van zuiver militaire en economische zaken een politieke prestige kwestie te maken, ongewild meewerken aan de ondermijning van de vrije wereld, waarvan zij zelf deel uitmaken. Zoals vanouds ligt de conflictstof in Europa. Het enige verschil met vroe ger is, dat de tegenstellingen tussen de belangrijkste landen niet meer tot oorlogen zullen ledden. Dit is niet al leen het gevolg van het feit, dat alle vrije Europese landen eikaars bond genoot zijn, maar ook en vooral van de omstandigheid, dat zij zich ge plaatst weten tegenover een bedreiging door_ het militante internationale com munisme, waartegen zij zich gemeen- schappelij'k moeten verzetten. Het een is dus een gevolg van het ander. Van een hechte samenwerking is echter nooit sprake geweest. Slechts het ge meenschappelijk gevaar dreef hen naar elkaar. NEGATIEF Het negatieve karakter van de samen werking in het kader van de Noord- ablantische verdragsorganisatie kwam telkenmale weer naar voren en blijkt thans met name uit de houding van Engeland en Frankrijk. Beide landen streven naar de leiding dn Europa en deze strijd om de macht speelt zich voornamelijk af in'het economische vlak. Engeland dacht van de Europe se economische gemeenschap me kunnen profiteren via een overkoepe lende vrijhandelszone. Op die wijze probeerde het van twee walletjes te eten, die van het Gemenebest van de E.E.G., zonder bijzondere plichtdnigen aan te gaan. Maar de terugkeer van generaal De Gaulle in de Franse politieke arena maakte een eind aan deze Britse bespiegelingen. Engeland wenst niet als een Europese mogendheid te worden beschouwd. Het wil een grote mogendheid zijn t met een dominerende positie in Euro pa en de landen van het Gemene best. Vroeger slaagde het er in, de verdeel- en heers-politiek in Europa in praktijk te brengen, door Frankrijk en Duitsland tegen elkaar uit te spe len. Dank zij het optreden van Aden auer en later ook dat van De Gaulle werd Engeland deze mogelijkheid ont- POLITIEK Hoe de situatie in Europa op het ogen blik ligt, werd enkede dagen geleden opnieuw duidelijk gemaakt door een uitlating van Douglas Dillon, de Ame rikaanse onderminister van buiten landse zaken, die in Europa getracht heeft, te bemiddelen tussen de Zes van de E.E.G. en de Zeven van de Kleine vrijhandelszone (waarvan En geland de leiding heeft). Dillon ver klaarde nl. er van overtuigd te zijn, dat Engeland bang is voor de E.E.G. en dat dit niet alleen uit economische, maar vooral uit politieke overwegin gen het geval is. De voorstellen van Dillon droegen een zuiver economisch karakter en daarom konden ze Enge land niet bevredigen. De houding van Frankrijk, dat zich gesteund weet door West-Duitsland heeft het zoeken naar een oplossing tot dusver niet vergemakkelijkt. Ook in dit land spelen politieke motieven een belangrijke rol en het lijkt soms wel eens, of men het daar in het ge heel geen ramp zou vinden, als de breuk tussen de Zes en de Zeven niet zou worden geheeld. Hetgeen niet wegneemt, dat ook De Gaulle bereid zal, worden gevonden, met een rege ling iin te stemmen, die beide groepen kan bevredigen. LEIDING Van meer belang is dan ook de rol, die Frankrijk in de Navo meent te kunnen spelen. Het is bekend, dat dit land voorstander is van een Di rectoraat binnen de NAVO. bestaan de uit de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, dat een gemeenschappe lijke politiek voor de bij de organisa tie aangesloten landen zou moeten vaststellen. Hierbij ligt het klaarblij kelijk in de bedoeling van De Gaulle, dat Frankrijk beschouwd wordt als vertegenwoordiger van de landen op het Europese continent. Niet alleen Engeland, maar ook de Verenigde Staten voelen hier bijzon der weinig voor; Engeland, omdat het gaarne de leiding in Europese zaken aan zichzelf ziet toebedeeldj de Ver enigde Staten, omdat zij menen, dat De Gaulle ten onrechte zo'n belangrijke positie omdat slag in landen oor zijn land opeist, maar ook, en dergelijk Directorium een het gezicht van de kleinere 172) Van alle planten die wij ken nen, bevat alleen de tabak het vloei bare alkaloid nicotine, dat in de bladeren, maar ook in de stengels voorkomt, gebonden aan verschillen de organische zuren, zoals appelzuur, citroenzuur en oxaalzuur. De nico tine staat in de tabak overigens niet alleen, maar bevindt zich in gezel schap van verwante stoffen, zoals nicoteïne, nicotimlne en nicotelline, die In chemische samenstelling iets van elkaar verschillen. Verder bevat tabak nog anodminc, lathraeïne, lyosmlne, obellnc en socratine. Zou het hierbij blijven, dan zou u met een schijn van gelijk kunnen over hellen naar de uitspraak: „roken is toch gezonder dan ik dacht." Maar de tabaks plant is, zoals trou wens ieder levend organisme, een uiter mate ingewikkelde combinatie van al lerlei stoffen. Zon der ons nu te ver diepen in de ulter- mate ingewikkelde gebeurtenissen die zich in chemisch opzicht voltrekken, wanneer we een sigaar of een siga ret roken, mogen we toch wel ver klappen, dat zich tijdens de momen ten van rookgenot pyridinebasen, ammoniak, methylaminc, zwavelwa terstof. blauwzuur, koolmonoxyd, methylalcohol, formaldehyde en teer ontwikkelen. Hierbij moet worden toegegeven, dat sommige van deze stoffen slechts in kleine hoeveelheden aanwezig zijn en dat we lang niet alles naar binnen zuigen, maar dit sluit toch niet uit dat we bij het Inhaleren een allesbehalve gezond TOCH IS HET ZO! mengsel in onze longen brengen. Dat we de wilskrachtigen, die het wél lukt, niet te na gesproken er des ondanks niet in slagen het roken af te wennen, is een gevolg van het feit, dat de werking van tabak op lichaam en geest een ingewikkeld probleem is, waarvan veel nog moet worden opgelost. Om te beginnen is roken niet alleen een esthetisch ge not, want de geur van sigarettenrook kan lang niet altijd als aangenaam worden gekwalificeerd. Ook de ge woontevorming is niet het enige motief, waaruit het hardnekkige ro ken kan worden verklaard. Roken heeft wel degelijk ook verschillende fysiologische werkingen, want het vergemakkelijkt de concentratie by geesteiyke arbeid (ook al denken we in vele gevallen alleen maar dat dit zo is, dan wordt het vraagstuk er werke lijk niet eenvoudiger op, want dan moeten we het naar geeste- lUk terrein verleg gen). Voorts Is be kend dat door roken sommige onlust gevoelens meer of minder kunnen worden onderdrukt, waardoor ver moeidheid, honger, onrust en kou minder sterk worden aangevoeld. Het roken is gedurende korte tyd sterk verminderd tengevolge van Het verband dat werd ontdekt tussen zwaar roken (vooral van sigaretten en bronchuscarclnoom. Maar de re clame-adviseurs In de V.S. hebben dat al weer aardig weten te onder- Daarover een volgende keer. INTEGRATIE Uit protest tegen deze houding van de Verenigde Staten en Engeland verzet Stellig zal hij er in de komende we ken cn maanden voor zorgen, dat er nfet opnieuw een oorlogspsychose ont staat, die de westelijke bondgenoten op nieuw naar elkaar toe zal drijven. Chroesjtsjef zal blijven hameren op de vredelievende gezindheid van dc Sow- jetunie en doen alsof de westelijke mo gendheden er nog steeds oorlogszuchti ge bedoelingen op nahouden om mét zoveel te meer ijver te kunnen pleiten voor vreedzame coëxistentie en een eco- misehe wedijver, die de bewape ningswedloop dient te vervangen. INLEIDING Het is de vraag, of de regeringsleiders zich dit in de komende drie dagen vol doende zullen realiseren. Vooral De Gaulle, die nog een bezoek Chroesjtsjef tegemoet kan zien geneigd zijn, zich nog op geen enkele wijze te binden, tenzij hij plannen heeft, waarvan hij weet, dat ze om de een ol andere reden de goedkeuring van de Russische premier kunnen wegdragen. Dan zou wellicht de onenigheid in de westelijke gelederen nog groter wor den, dan thans reeds het geval is. De Westelijke topconferentie kan dan ook niet anders zijn dan een in leidend gesprek, dat gevolgd dient te worden door nieuwe besprekingen, die tot een definitief resultaat moe ten leiden. Wellicht ligt er in de pe riode tussen die twee conferenties een taak voor de Westelijke minis ters van buitenlandse zaken. Zoals de zaken er nu voor staan zou het op zijn zachtst uitgedrukt onverant woordelijk zijn om met de Sowjet- unie aan de conferentietafel plaats te nemen. Eerste bier op Curacao gebrouwen Het eerste bier van de Antilliaanse brouwerij, dochter.van Amstel Brouwerij, is gebrouwen, geproefd en voortreffelijk bevonden. Aan het einde van deze week zal het overal in de Antillen verkrijgbaar zijn. Er werken thans Amsterdam de 275 i Dit zijn de westelijke grote vier: (v.l.n.r.) Eisenhower, Macmillan, De Gaulle en Adenauer. Koopkracht voor de oude dag TVE NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ voor Nijverhe-id en Handel publiceert een pleidooi van drs. P J. van den Burg, hoofd der econo mische afdeling van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, voor belegging in aandelen door pensioenfondsen. De schrijver betreurt het, dat Nederland in dit opzicht achter blijft bij de Verenigde Staten en Engeland. Het huidige stelsel, waarbij een nominaal pensioen in guldens wordt gewaarborgd, mag juridisch waterdicht zijn, doch economisch is het zo lek als een zeef ten gevolge van de voortdurende waardevermindering van de gulden, aldus schrijver. Schrijver berekent, dat men in 1937 zijn geld tegen 5M> procent samengestelde terest zou moeten hebben uitzetten, on 1959 de meer dan 20 jaar tevoren afge zonderde koopkracht terug te ontvangen. In werkelijkheid hebben de pensioenfond negatief rendement ge maakt. Bij' belegging in aandelen krijgt inspraak op eigendom van produktie- middelen, wier opbrengst op de lange duur niet door de waardedaling geld wordt aangetast. Het stelsel van omslag of kapitaalsdek- ing is voor ondernemingen of bedrijfs takken onmogelijk, omdat niemand voor- ipellen kan of het aantal werknemers niet Generaal De Gaulle zich steeds ster ker tegen de integratie van de Franse strijdkrachten in de Navo, zo zelfs, dat de regeringsgezinde Figaro schrijft: „Dit standpunt vormt tot op zekere hoogte een tegenstrijdigheid." De in tegratie tot een punt van twijfel te maken zou neerkomen op het binnen brengen van deze organisatie in een losse coalitie zonder meer, hetgeen nooit de bedoeling is geweest en ge varen met zich zou brengen. )e ministers hebben in de Navoraad geen overeenstemming kunnen berei ken, generaal Norstad. opperbevelheb ber van de Navo heeft reeds laten doorschemeren, dat hij liever aftreedt, dan langer de verantwoordelijkheid te dragen voor de verdediging van Euro pa. De laatste hoop is gevestigd op presi dent Eisenhower, die vandaag in Parijs is gearriveerd en nog een persoonlijk beroep op zijn Franse collega zal doen. Overigens wordt ook van dit gesprek weinig verwacht, omdat Dc Gaulle er zeer uitgesproken opvattingen op nahoudt cn van oordeel is, dat de Ame rikanen en Britten zich ten onrechte over deze affaire opwinden. TOPGESPREK Ongetwijfeld zal de grote verdeeldheid binnen de Navo van' invloed zijn op de besprekingéh, die van morgen af drie dagen lang in Parijs zullen wor den gehouden tussen Eisenhower, Mac millan, De Gaulle en Adenauer. De be doeling van deze driedaagse „westelij ke topconferentie" is overeenstemming te bereiken over een gemeenschappe lijke gedragslijn op de topconferentie, die wellicht in april of mei in Genève met de Sowjet premier Chroesjtsjef zal worden gehouden. En onwillekeurig vraagt men zich dan ook af, of van dit westelijke overleg in het huidige stadium iets positiefs kan worden ver wacht. Het negatieve element blijkt nog steeds heel sterk te zijn. We behoeven niet te verbloemen, dat dit alles koren op de rode molen van Chroesjtsjef is. Zonder ook maar een enkele concessie te hebben gedaan (het intrekken van het dreigement ten aan zien van de kunstmatig Berlijnse crisis kan nauwelijks als zodanig worden be schouwd) is de Russische premier er in geslaagd, de waakzaamheid in het Westen te doen verslappen en de be ruchte onderlinge verdeeldheid te doen toenemen. Drie knelpunten belemmeren de toekomst van de Amsterdamse haven en daardoor ook de toekomst van Amsterdam. In IJmuiden wringen de schepen zich door een poortje dat bijna 100 jaar geleden werd ontwor pen. De Hembrug, een „wonderlijk bouwsel dat cultuurhistorisch thuis hoort in de Biedermeierperiode". De sluis van Wijk bij Duurstede een flessenhals in de Rijnverbinding Over de belemmeringen voor de toe komst van Amsterdam als haven sprak gisteravond de heer H. J. W. M. Brou wer, voorzitter van de vereniging „De Amsterdamsche Haven". De heer Brou wer sprak ter gelegenheid van de jaar lijkse samenkomst van het Haven,gilde De heer Brouwer was niet alleen pessi mistisch. Hij constateerde ook dat de een zijdigheid van de havenoutillage dit jaar werd doorbroken. Thans valt alleen nog te wensen, aldus de heer Brouwer, dat ook de verkeersoutillage van de haven tot een volledig net wordt gemaakt. Uit gegevens van de vereniging blijkt, dat naar schatting in 1959 meer dan 7000 zeeschepen Amsterdam zullen aan doen. Het totale goederenvervoer ter zee zal echter ongeveer acht procent lager zijn dan het voorgaande jaar. Later op de avond bracht ook de minis ter van verkeer en waterstaat, de heer H A. Korthals, de uitbreiding der zeehavens ter sprake. Een landelijk zeehavenbeleid, aldus de minister, heeft geen kans van slagen als daarbij niet ten volle rekening zou wor den gehouden met de historische drang naar vrije plaatselijke initiatieven en ont wikkeling. Verder verklaarde de minister: Toene- ming van welvaart en toeneming van de vervoersbehoefte gaan hand in hand. De vervoerders en ook de zeehavens kunnen zich slechts met vooruitziende blik aan passen. Zelf vervoer scheppen kunnen zij niet. Op de overheid rust de taak te zorgen. ligging van de Nederlandse zeehavens ten volle wordt gebruikt. Aan de ontwikke ling van het gebied rondom het Noord zeekanaal behorend tot Nederlands be perkte mogelijkheden voor haven- en in dustrie-accommodatie aan diep vaarwater dient de nodige aandacht te worden be- Dc minister noemde: uitdieping van het kanaal, uitbouwen van dc havenhoofden, verbeteringen aan het Amsterdam-Rijn kanaal zoals een nieuwe keersluis bij de Zeeburgersluizen, vervanging van drie spoorwegbruggen en de bouw van een tweede sluis bij Wijk bij Duurstede, zal teruglopen. Belegging in index-obli gaties is uitgesloten, omdat deze te weinig in aantal zijn. Belegging in onroerend goed is ondanks huurstabilisatie aanbeve lenswaardig, doch die in aandelen is de beste, daar de koersen op de lange duur samenhangen met de kosten van levens onderhoud. Voorbeelden zijn de politiek van het College Retirement Equities Fund, het fonds van de National Airlines en van Unilever Ltd. Schrijver acht het niet mogelijk orr middellijk aan de leden der fondsen 100 pet waardevast pensioen te garanderen, echter wel voor nieuw toetredende leden. Op mogelijke kritiek antwoordt schrij ver, dat er alleen in de beginjaren niet altijd voldoende reserves aanwezig zullen zijndat de pensioen- en spaarfondsenwet wel 100 pet belegging in aandelen toelaat; dat extreme waardedaling van aandelen niet is te verwachten; dat in de praktijk de overgang op aandelen slechts geleide lijk zal zijn. Voorts betoogt hij, dat de inmenging van de overheid in de beleggingspolitiek om haar leningen te spuien, moet ver- dwijnen. Het is volgens schrijver voor de onder nemingen voordeliger een koopkracht pensioen te garanderen dan zoals nu tel kens het pensioenfonds te subsidiëren. Nadat het gemeentebestuur van Bever wijk begin van deze week toestemming heeft gegeven aan een Utrechts inge nieursbureau voor dc aanleg van een 800 meter lange kabelbaan dn Wijk aan Zee, heeft zich dn deze badplaats een actiecomité gevormd tegen de kabelbaan Volgens de initiatiefnemers zou de kabel baan de rust in de familiebadplaats ver storen. Bij de begrotingsbehandeling in Bever wijk is de kabelbaan ook ter sprake ge komen. Het raadslid S. Bol (kath. v.) merkte daar op dat één van de personen uit Wijk aan Zee die financieel geïnte resseerd is bij de exploitatie van de gon- deTbaan, ook zitting heeft genomen in het actiecomité. De 42 jaar oude Pool Zbignieuw Ludo- borski heeft donderdag voor de tweede maal in een maand tijds geprobeerd ille gaal de Verenigde Stalen binnen te komen. Hij werd gearresteerd door de federale recherche (F.B.I.) aan boord van de Nieuw Amsterdam. Ludoborski was in Fort de France (Martinique) aan boord het Nederlandse schip gekomen door zich tussen bezoekers aan boord te be geven. Hij sliep meestal in de leeszaal. Voedsel kreeg hij door zich tussen de passagiers te begeven bij de dagelijkse „buflfetdiners" waarbij de passagiers zichzelf bedienen. Vier weken geleden had de Pool ge probeerd met een Noors vrachtschip New York binnen te komen. Hij is naar gevangenis overgebracht. vee vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn tijdens een oefening boven Canada met elkaar in botsing ge komen en in vlammen neergestort. De in zittenden kwamen om het leven. D, •ie Amsterdammers bekennen serie roofovervallen TARIE AMSTERDAMMERS (de 38- jarige lasser C. J. B., de 45-jarige lasser G. H. L. en zijn broer B. F. L.) stonden gisteren terecht voor de rechtbank te Groningen. Zij werden verdacht van een serie roofoverval len. De officier van justitie eiste te gen ieder twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek. De drie verdachten bekenden de volgen de feiten: Passage Jonge Jenever van WYNAND FOCKINK per liter kelderjles 8.- Briltil. De directeur van de fabriek, de heer A. Gast, werd met een revolver in de rug gedwongen naar het kantoor te gaan en de brandkast te openen. Later werden hij, zijn vrouw cn de twee kinde ren gekneveld achtergelaten. De buit was f 10.000 (lonen en melkgeld). Een mislukte overval op de wo ning van notaris D. Sikkama te Grijps- kerk in de nacht van 29 op 30 maart 1956. Dc notaris had het geld, dat veronder steld werd aanwezig te zijn, reeds naar de bank gebracht. Een overval in de nacht van 10 op 11 april, twee jaar later. Weer was notaris Sikkama het doel, maar politicbewaking deed de overvallers dc koers uitzeilen op een veehouder in Leegkerk. Deze zat met zijn knecht op de aankomst van een vee- auto te wachten. Beiden werden overval len en vastgebonden. Tijdens het force ren van dc brandkast arriveerde de ver wachte vee-auto. Het drietal ging toen op de vlucht. 0 De broers Van L. stonden ook nog te recht voor inbraak in de kazerne te De venter op 21 april 1956. Enige verrekijkers, drie revolvers en patronen werden mee genomen. De officier wenste deze inbraak te belonen met twee jaar gevangenisstraf. 0 C. J. B. later door de officier de initiatiefnemer genoemd bekende ook nog de overval op de 62-Jarige bankloper S. van der Vries uit Groningen. De offi cier volstond met een eis van vier jaar. Zestien jaar ls namelijk het maximum en eerder op de dag was reeds twaalf jaar tegen de verdachte geëist. C. J. B. wist, dat de bankloper gere geld op zaterdagmorgen geld overbracht van de Rotterdamse Bank naar de Neder landse Bank. De morgen van dc overval vervoerde de bankloper f 60.000. Vcrdach- i te deed alsof hij zijn brommer stond te repareren, maar bij het passeren van de bankloper wierp hij deze tabaksstof In het gezicht, greep de gevallen tas cn ging cr De vluchtende overvaller werd gevolgd door twee jongens, die hem in de nauwe straten van de oude binnenstad klemre den. Verdachte sprong van zijn bromfiets en zette het op een lopen. Later veront rust door een oploopje wierp hij de tas met geld onder een geparkeerde vracht auto. Kort daarop reed de wagen weg. De tas werd gevonden en werd zoals ook met de bromfiets was gebeurd naar het politiebureau gebracht. C. J. B. werd korte tijd later gearresteerd. De officier van justitie noemde B. de leider van het drietal. Hij lette nauwkeu rig op dc aankondigingen van verkopin gen en wist daardoor, wanneer op bepaal de plaatsen grote geldsommen aanwezig moesten zijn. Hij beraamde de plannen en de twee broers, (één van hen had B, in de strafgevangenis te Leeuwarden leren kennen) voerden het zware werk uit. De raadslieden van het drietal bepleit ten lagere straffen. De rechtbank zal in alle zaken over veertien dagen vonnis

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5