Vandaag begrotingsraad Protestantse fracties in Alphen aan het woord Woningbouw blijve primaire opgave van B. en W. In Woubrugge voortaan reinigingsrechten Opening van de openbare chr. bibliotheek en leeszaal te Alphen aan den Rijn Beschouwingen in ALPHENS raad Pleidooi voor herinrichting van duplexwoningen Benthuizer ijsclub kijkt uit naar een ijsbaan NIEUWE LEIOSCHE COURANT 7 DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 TAE GEMEENTERAAD van Alphen aan den Rijn is vandaag in begro- J-' tingsvergadering bijeen. Hedenmorgèn negen uur heeft burgemeester Bruins Slot de zitting geopend en na enkele voorpunten kwamen de be grotingen aan de orde. Zoals gebruikelijk werden eerst algemene beschou wingen gehouden. Daarin waren wel wat kritische geluiden, maar over het algemeen was er toch erkentelijkheid, dat de begrotingscijfers voor 1960 een gunstiger beeld bieden en werd ook waardering uitgesproken voor het beleid dat het college voert. Welbewust wordt gekoerst in een richting, die van Alphen aan den Rijn zal maken, wat er van verwacht en gehoopt wordt. In fractie-volgorde geven we hier het een en ander weer van wat de heren, meer of minder uitgebreid, zeiden. De heer J. de Ruiter, die he<t woord voerde namens de Chr. Historische frac tie, begon met enkele geestige toespelin gen op het woord „stad", dat hij in de memorie van toelichting op de gemeente begroting was tegengekomen. Burgemees ter Bruins Slot heeft een hartgrondige af keer van „dorp" te spreken, daar is AJ- phen uitgegroeid. Hij meende dat er nog al ",wat aan vast zit stad te zijn. Tot de begroting komend, zei de heer De Ruiter, dat deze een wat gunstiger bêeld geeft dan vorig jaar. Toen was het nadelig slot f 440,000, thans nog f 210,000. De C.H.-fractie meent, dat dit cijfer niet verontrustend is. Alphen groeit, er is aan leiding te verwachten, dat die groei zich zal voortzetten. Daarvoor moeten aller lei maatregelen worden getroffen (straat- aanleg). De gemeenten hangen zo goed als geheel af van de uitkeringen uit het gemeentefonds, die misschien meer zijn w. geerlof woningen gebaseerd op gemeenten in ruste, dan op gemeenten in opmars. Hij wekte het College op de kansen te benutten en evenals in het verleden met vooruitziende blik, met gedurfde plan nen bij de raad te komen, om de taak van de gemeente mogelijk te maken. Vergelijking van deze begroting geeft lichtpunten met die van het vorige jaar Hogere uitkering (3 ton) uit het gemeen tefonds. Avifauna (gelukkig bewaard voor Alphen) geeft door uitgifte in erf pacht minder financiële lasten. De water en lichbbedrijven brengen minder finan ciële zorgen. Wel zullen nog grote uit gaven-volgen met het oog op eventuele uitbreiding. Daarom is het niet prettig, dat van hogerhand voldoende fondsvor ming wordt verboden (winsten moeten dienen voor dekking begrotingstekort) Zolang de gemeente geen sluiende begro ting heeft, zal dit niet anders kunnen Salarissen Komepde tot de salarissen en lonen, zei spreker dat het niet verwonderlijk is dat deze voor 1960 een hogere raming brengen. Voor het werk van hét ge- meentepensoneel heeft de C.H.-fractie alle lof. Onze gedachte is"! betaal deze men sen goed. Breidt uit. waar het strikt noodzakelijk is, en waar niet aan re ontkomen valt in een uitbreidende ge meente, maar het college ziet nauwlet tend toe op overbezetting. De salarissen en lonen moeten zo zijn, dat overloop naar de vrije bedrijven niet nodig is. Bij dc afdeling sociale zaken was spre ker verheugd dat het schetsplan voor liet bejaardentehuis gereed is en dat B en VV. hopen op aanbesteding in 1960. Ok dc werkplaats voor minder validen had de aandacht. Het college deed wat het doen moest. Het wachten is nu op het rijk. Wat de schuldenlast betreft, het niet afgeloste bedrag van f 30 miljoen (f 1250 per inwoner en een rentelast van f 62) waarschuwt dat de huishouding wordt gedreven met geleende gelden. Daarom zijn zuinigheid en doelmatigheid geb"- den. De Chr. Hist, fractie hoopt, dat de schuld geen rem vormt voor verder^ ontwikkeling. Als troost zij vermeld, dat tegenover de schuld een enorm gemeen schappelijk bezit staat. Wat de volkshuisvesting betreft, de Chr. Hist, fractie vindt' het verheugend dat veel tot stand kwam in de sector premiebouw, omdat dit werkt in de richting van bezitsvorming. Komt er weer eens een ruimer contingent woning wetwoningen, dan hoopt de fractie dat nauwlettend wordt toegezien dat dez-" Woningen alleen worden bestemd voor minder draagkrachtigen en niet worden betrokken door mensen, die volgens hun inkomen duurdere huizen kunnen bewo nen. Hij schonk voorts aandacht aan woningen voor grote gezinnen en de krotopruiming. Onbewoonbaar 'verklaar de woningen die leeg komen, mogen niet voor andere doeleinden worden aange wend, omdat het anders teeltplaatsen worden van ongedierte. Het onderwijs kost enorm veel geld Onze gemeente slaat, wat de nieuwbouw van scholen betreft, geen gek figuur Alle plannen kunnen niet ineens wor den verwezenlijk» Wensen De heer De Ruiter besloot met enkele wensen. Betere sportaccomodatie en hier is haast bij vanwege de uitbreiding der chr. technische school. Verkeersverbete ringen, bebouwing van het hart der ge meente en een ziekenhuis. Wij hadden weinig kritiek, besloot de heer De Ruiter. Die is te verwachten wanneer het college zou handelen in strijd met de chr. historische beginselen, omdat wij menen, dat ook op gemeente lijk politiek terrein de Heilige Schrift richtsnoer en toetssteen behoort te Namens de fractie sprak hij de hoop uit dat God het college ook in het komend jaar kracht zal geven voor zijn zware De heer W. Geerlof, die, zoals gewoon lijk, de anti-revolutionaire gevoelens vertolkte, noemde het tekort op de ge meentebegroting geenszins verontrus tend. Het ligt voor de hand dat gemeente, die zich midden in het pro ces van Industrialisatie en uitbouw be vindt, grote offers vraagt. Het spreek woord: „De kost gaat voor de baat uit", is ook hier van toepassing. Het beleid zoals het college dat pas nog heeft uit gestippeld, acht de A.R.-fractie verstan dig en vooruitstrevend. Woninsen Uitvoerig stond hij stil bij het woning vraagstuk, dat ieder jaar nog ter sprake komt. Want hoewel de woningvi raad met 28 pet. toenam na de oorlog, wat gezien de mogelijkheden, van varendheid getuigt, is het toch nog tientallen wachten. Alles moet worden gedaan om die nood te lenigen. Het wondert hem wel eens, dat sommige huiseigenaren tegenover mi woning toegewezen kregei akkoordverklaring komen, tere toon hen te woord staan. Zij komen niet uit zichzelf en hebben vaa'k jaren in moeilijke omstandigheden geleefd. Al: men bezwaren heeft, kunnen die toch gepast worden besproken I Spreker schonk aandacht aan de pre miebouw, die de meest juiste is en juichte de bouwplannen van het plaatselijk C.N.V. toe. Gebleken is dat nog tal vai jongens de goede spaarzin tonen. Wat di woningwetbouw betreft, er is niet altijd aam te ontkomen, dat men deze wonin gen moet toewijzen aan mensen waar voor zij zeker niet zijn bedoeld. Hij had speciaal waardering voor de woningen en de nieuwe chr. school aan de Buitendorpstraat, nabij Zwammer- dam. Wat sociale zaken betreft: het werk neemt in omvang toe en daar door stijgen de uitgaven. De samen werking met diaconieën en kerkbe sturen is en blijft prettig. De ge meentelijke werkplaats en het be jaardentehuis achtté hij dringend nodig en hij hoopte op realisering in het begrotingsjaar. Wat de bouw van een ziekenhuis betreft, rees bij zijn fractie enige ongerustheidwat de moeilijkheden zijn, waarop B. en w. attenderen. Wat ouderwijs betreft: er werd veel bereikt, maar de behoefte aan lokalitei- s nog groot en drukt het onderwijs Ook hij noemde in dit verband de chr. technische school. Dat het college post subsidie voor culturele doelein- i met f 2000 wil verhogen, heeft de volledige instemming van de A.R.-frac- Het particulier initiatief moet wor den gesteund, ook op dit gebied. De uitbreiding der gemeente vraagt ingrijpende maatregelen, met name voor het waterbedrijf. Spreker hoopte dat men de juiste weg zal vinden om daarin voor nu en toekomst te voorzien. Centrum Er wordt van het college veel aan dacht en tijd gevraagd de ontwikkeling te stimuleren en te realiseren. Er is ech- ok een mooie kant aan dit werk en wel hierom, dat de uitbouw een geheel ander aanzien aan de gemeente geeft en haar belangrijkheid als centrum toe neemt. Spreker wenste het college kracht wijsheid van God, ook in het komende De heer J brengende a£ /oor het werk van de samenstelling der begrotingen, betreurde het dat slechts korte tijd werd gegeven voor bestudering .de begrotingen en vroeg eerdere toezending in het vervolg. Hij was blij met de gunstiger begrotingscijfers, die ellicht de mogelijkheid inhouden som mige werken vlugger te doen uitvoeren De gunstiger cijfers voor woning bouw werden wel bemoedigend ge noemd, maar da heer Van der Lee achtte dit nog maar betrekkelijk, zo lang de lijst voor woningzoekenden nof zo groot is en men 5 a 6 jaar op huis moet wachten, zoals een gezin dat een dergelijke periode in onbewoonbaar verklaarde wo ning huisde. Hij vroeg aandacht van het college voor dergelijke ge vallen en informeerde of het nu heus niet mogelijk is wat eenvoudiger, dus goedkoper woningen te doen bouwen. Met de hoge huren zal men in de toekomst vastlopen. Zolang de nood nog blijft, zal het wel gaan, maar daarna? Voorts vroeg de heer Van der Lee aandacht voor bejaar denwoningen en voor grote gezin nen; de huisvesting van de laatste categorie is een benauwend pro bleem. Spreker wees er op hoe naar schep pingsorde Kerk en maatschappij uit de inen moeten worden gebouwd. Daarom, hoewel overtuigd, dat B. en W hier doen wat zij kunnen, vroeg hij voor Lee (s.g.p.) dank de wand blijvende dit teken dacht. Het bejaardencentrum heeft de aan dacht.. Voorts juichte 9preker toe, dat na lang geduld, de verbetering van de Prins Hendrikstraat ter hand kon won tien genomen. De toestand in het centrum der gemeente is voor velen een ergernis; mogen de gaten spoedig verdwijnen. Een aantal grote werken vraagt om aari- „Uw college", aldus de heer Van der Lec, „heeft een gewichtige taak, die al leen te vervullen Is met Gods Woord als richtsnoer. De schone Nederlandse histo rie bewijst, dat men dan veilig gaat. Ge regeerd worden bij de gratie Gods, zoals wij dit nog aannemen dat ons volk dit voorrecht heeft, brengt daarom een gro te verantwoordelijkheid mee". Hij wens te het college wijsheid en kracht van Onderricht in kerstbakjes maken Op initiatief van het bestuur van de af deling Alphen van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, heeft een groot aantal leden van deze jonge vereniging zich in hotel Toor op aangename wijze bezig gehouden met het maken van kerst stukjes en -bakjes. Mejuffrouw E. v. d. Boom gaf daarbij deskundige voorlich ting, waarbij zij de dames en heren liet zien hoe met eenvoudige middelen de meest smaakvolle stukjes vervaardigd kunnen worden. Met animo en opvallende vaardigheid werd een hoeveelheid materiaal ver werkt. Natuurlijk was het resultaat ver schillend, al kan niet worden ontkend, dat velen de les bijzonder goed ter harte hebben genomen. Een jury kreeg aan het eind van de avond de werkstukjes te beoordelen. De eerste prijs kon worden toegekend aan de heer C .van Leeuwen, de 2e kreeg me vrouw Van Kooten—Keijzer en de 3e de heer W. Bergshoef. De heer Altona, voorzitter van de af deling, bood mejuffrouw v. d. Boom een boekenbon aan. Kerstwjjkavond Gisteren is in de Hervormde Kapel te Gouwsluis een goedbezochte wijkavond gehouden. Het programma stond in het teken van advent en kerst.. Behalve de medewerking van enige jongeren van de jeugdverenigingen van het C.J.V., die onder meer de Schriftle zing en declamatie verzorgden, was er zang van een dameskoor en een meisjes- ipoor. Mevrouw M. van Muyen—v. d. Kemp vertelde een verhaal en ds. M. Ha- nemaayer hield een meditatie. De mooie avond werd besloten met het zingen van Ere zij God. LEIMIIIDEN Toneelavond De Naamloze Toneelclub geeft zater dagavond 8 uur in de zaal van de dames Sneeboer een opvoering van het blijspel „De firma Adam en Eva". HAZERSWOVDE Meisjesvereniging „Lydia" bestaat 80 jaar De Hervormde meisjesvereniging op Gereformeerde grondslag „Lydia" her denkt dezer dagen het 80-jarig bestaan. bijzondere vergadering kwamen de leden gisteravond in de bovenzaal van ,Het oude raadhuis" bijeen. De presi dente, mej. R. van Pijlen, vertelde in haar openingswoord iets over het ontstaan cn de bloei van de vereniging in de afgelo pen tachtig jaar. Mej. P. Slappendel leidde hierna een Bijbels onderwerp in, getiteld „De recht vaardige spruit", waarna mej. Chr. Op- pelaar en Arina Voets Jd. respectieve- declamatie en een levensbeschrij ving van J. S. Bach verzorgden. Waar feest wordt gevierd, ontbreken ook de gaven niet; zo werd voor de actie collecte gehouden, die 87,02 opbracht. Na de pauze gaf mej. A. Slappendel »n overzicht van de activiteiten van de vereniging in de afgelopen jaren. Reeds ledert de oprichting in 1879 heeft „Lydia" le bestudering van Gods Woord op de voorgrond geplaatst. Daarnaast hield de vereniging zioh ook bezig met het maken van kledingstukken voor behoeftigen. Dit heeft zij al die jaren volgehouden met ijver en voortvarendheid, die de le ut. Tot slot van de avond werd het ge zelschapsspel „Haal uw kennis op" ge houden, waarin vragen op Bijbels en aardrijkskundig gebied werden gesteld. De heer Adr. Harkes, voorzitter van de Zondagsschool, feliciteerde de jubile rende vereniging en sloot de bijeen komst met gebed. Donderdagavond 8 uur vergadert dc Arjos in het zaaltje achter de Geref. kerk. Verkiezing leden jeugdgemeenteraad. Vrijdagavond 7-30 uur vergadering chr. hist, jongerengroep in de bestuurs kamer van de Herv. school. Verkiezing leden jeugdgemeenteraad. Vrijdagavond 7.30 uur in zaaltje achter de Geref. kerk; kerstbijeenkomst van de C.PJ3. afdeling Hazerswoude. Intérieur-opname van de open bare Christelijke bibliotheek en leeszaal. De directricemej. L. G. Kantebeen, heeft in de smaakvol ingerichte leeszaal plaats genomen. Foto H. Laros, Alptien. Gemeenteraad vergaderde OP DE WOENSDAGAVOND gehouden raadsvergadering werden enkele belangrijke besluiten genomen. Zo zullen, na de aanschaf van een nieuwe vuilnisauto, reinigingsrechten worden geheven en ging de raad in principe akkoord met de plannen tot verwezenlijking van de aanleg van waterleiding in Ofwegen. Tevens werd een deel van het straatverlichtings plan aangenomen. Burgemeester Van Wageningen las enkele goedgekeur de raadsbesluiten voor, de raad gin akkoord met het verlenen van enkele kleine subsidies, doch stond afwijzend tegenover een verzoek vatn het Hu manistisch Thuisfront. Een verzoek van de heer A. J. van der Ploeg te Hoogmade, om financiële steun en een jaarlijkse subsidie van de gemeente bij de bouw en de exploitatie van een nieuwe door hem te bouwen zaal, annex hotel, werd naar B. en W. terugverwezen. Naar aanleiding van een destijds door de heer Van der Wereld gestelde vraag, deelde de voorzitter mede, dat het deel van de verbindingsweg Hoogmade— Rijpwetering, liggende in Alkemade, se dert 1954 op het tertiair wegenplan staat en thans valt onder het grote ruilverka velingsplan. Het stukje kade in het Noordeinde valt hier ook onder. Een voorlopig plan tot verbetering van deze ONDER grote belangstelling is gistermiddag de nieuwe openbare Chris telijke bibliotheek en leeszaal te Alphen officieel geopend in het pand Van Boetzelaerstraat 40. Aanwezig waren o.m.: voor het gemeentebestuur de heer A. Hofland, die tevens de culturele raad vertegenwoordigde, de predikanten W. Wijma en A. M. Hanemaaijer, de inspecteur van openbare Christelijke leeszalen en bibliotheken, de heer J. Zwier te Den Haag, en de consulente van het centrale bureau, mej. J. Knip te Den Haag, het be stuur van de plaatselijke Hervormde en Gereformeerde jeugdcentrales en vertegenwoordigers van openbare Christelijke bibliotheken en leeszalen in ons land. De voorzitter, de heer A. J. Scherpbier, sprak een woord tor begroeting en gaf een terugblik over de onitwikkeling tot dat momenit. Dainik bracht hij aan allen, In het bijzonder hot gemeentebestuur, de verleende financiële medewerking, die tot de openstelling van deze leeszaal bibliotheek kan leiden. (Hij wenste de di rectrice, mej. Kantebeen, veel succes tc De heer Hofland bood eerst vcron schuldi.gdngen aan voor de aiwezigheid v: het gemeentebestuur. Ook hii wenste het bestuur met deze op ene te Hing veel ge- Voorts sprak' nog dé heer Meeuw is - sen, die 't geheel keurig en fri6 noemde; dit zal in het centrum van Alphen stel lig de nodige aandacht krijgen. Nadat mej, Knip nog woorden van waardering had gesproken, dankte mej. Kantebeen als directrice voor het in haar gestelde 1 trouwen. Zij hoopte op een prettige menwerking met alle betrokken instan- De raadsnestor en woordvoerder van de Kath. Volkspartij, de heer A. F. Ruijssenaars, begon met een finan ciële beschouwing waarin hij het ver heugend noemde, dat het nu mogelijk een wat ander geluid te doen tao- hoewel B. cn W. ook nu aandringen op soberheid. Dat er nog belangrijke schulden zijn, is niet, verontrustend. Het is integendeel een bewijs, dat er in de „stad" Alphen wel het een en ander ge beurt en staat te gebeuren. Wat de woningbouw aangaat wordt door B. en W. een resumé gegeven, dat bevordering vraagt van o.m. premie- bouw en bij particulieren meer initia tieven voor de bouw- en exploitatie van huurwoningen. Aan de woningwetwonin gen wordt slechts een enkele zinsnede ge wijd en over woningen voor grote ge zinnen wordt in 't geheel niets gezegd. is B. en W. toch wel bekend, hoe moeilijk het is voor deze gezinnen huis vesting te vinden of te verbeteren, tegen redelijke huishuur. De mogelijkhe- voor de stichting van woningen voor grote gezinnen hangen voor een groot deel af van de grootte van het contingent de woningbouw. Hoe staat het met de plannen der woningbouwverenigin gen? Houden die rekening met de grote gezinnen? Spr. voerde een pleidooi voor de herinrichting van een aantal duplex woningen, aanvankelijk voor grote ge in bestemd en wegens de nood voor dubbelbewoning geschikt gemaakt. Ten aanzien van het onderwijs zijn rheugende resultaten bereikt. Èr zijn hier echter nog wensen. Met name de bouw van kleuterscholen loopt traag. Uit betrouwbare bron is spr. bekend, dat aanvragen om kleuterscholen voor Al phen aan den Rijn, die lopende zijn, nog vijf jaar op realisering zullen moe- wachten. Voor 1960 zijn maar 20 a 25 lokalen beschikbaar in het zeer grote district waaronder Alphen behoort. Nu las hij in het antwoord van B. en W. dat hopelijk reeds in het begrotings jaar 1960 het mogelijk zal zijn te begin niet de bouw van de bijzondere kleu terschool aan de Brittenruststraat en de openbare kleuterschool in Ouds hoorn. Is een en ander van recente da te hebben gesproken over de wa- en lichtbedrijvcn (waarbij spreker zich tegenstander verklaarde van tariefs verhogingen om de kapitaalsuitgaven leningen te dekken) en de vlees keuringsdienst, die na wijziging van de heffingsverordening wellicht ook geen tekort meer zal hebben, kwam hij tot sociale zaken. Bejaardencentrum en werk plaats voor minder-valide arbeiders had den zijn aandacht. Het is droevig dat deze arbeiders moe ien werken in werkplaatsen, die door de arbeidsinspectie zijn afgekeard en waarvoor nog hoge huur moet worden betaald, Aan dc directeur cn de ambte- i van deze dienst past dank. Die dank cn waardering bad spreker ook oor bet werk van de politie. Na de stagnatie bij de voorgenomen bouw van een ziekenhuis betreurd te hebben, roerde spreker het vraagstuk van de subsidiëring van de kerken bouw. De gemeente geeft 25% reductie op de bouwgrond, maar bepaalde verder nog geen standpunt omdat nog geen ver zoeken binnenkwamen. De R.K. afge vaardigde vond het juister als B. en W. en de raad hun standpunt bepalen, voor dat verzoeken komen. Ongerustheid De heer Van de Meent (v.v.d.) zei, dat de ontwikkeling van Alphen aan den Rijn na het in 1949 uitgebrachte E.T.I.- rapport tot 1958 niet aan de verwachtin gen heeftb eantwoord. Het is zeer verheugend dat de verbeter de woningproduktic, die in het laatste kwartaal van 1958 is ingezet, in 1959 nog in versterkte mate is toegenomen, terwij' de vooruitzichten dienaangaande voor d< nabije toekomst alleszins gunstig zijn. Het nadeel van een grootscheepse uil breiding is dat de uitvoering van plannei gepaard moet gaan met onttrekking vai grote hoeveelheden goede weidegrond aai de veehouderij. Na het bekend wordei van de uitbreidingsplannen is er dan ook onder het agrarische bevolkingsdeel een grote mate van ongerustheid, om niet te zeggen een paniekstemming ontstaan over hetgeen hen in de naaste toekomst te wachten staat. Tal van veehoudersbe- drijven zullen immers aan de bebouwing ten offer vallen en het zijn vooral de jonge boerengezinnen, die in grote kerheid zijn komen te verkeren over toekomst. De afgevaardigde vroeg al het mogelijke in het werk te stellen om de ontstane onzekerheid en ongerustheid weg te ne men. Hij dacht in dit verband aan even tuele hulp en voorlichting bij het pach ten of aankopen van vervangende vee houders- of aanverwante bedrijven. Het stemde spreker tot grote voldoe ning dat de woningbouw in deze gemeen te een hoog tempo heeft bereikt. Het is echter een feit dat het merendeel van de thans gebouwde premiewoningen wordt aangekocht door kopers die niet in deze gemeente gevestigd zijn. Om de woning nood op te heffen zal het beslist noodza- kelijk zijn een zo ruim mogelijke toewij zing te krijgen voor woningwetwoningen voor de groeiende arbeidersbevolking Voor de gezinnen met lage inkomens zijn de premiewoningen, zelfs de goedkoopste, namelijk niet te financieren en deze groep zal dus door middel van woningwetwo ningen moeten worden geholpen. Scliotjesgeest Gisteren is de Vereniging Christelijke Openbare Leeszaal haar werkzaamheden begonnen. Spreker zei hierover: Over en heeft een gedeelte van de raad en college z'n voldoening over dit ge beuren uitgesproken. Wordt dit feit alge meen als een voldoening gevoeld? Zij die tn deze gemeente geboren en getogen zijn, kennen de schotjesgeest die hier door tal van verenigingen stelselmatig wordt aan gekweekt en onderhouden, maar hoe zul len de nieuwe bewoners die onze gemeen te gaan bevolken, hier tegenover staan7 is bekend dat een vrij groot percen tage van de nieuwe bewoners tot de bui tenkerkelijken behoort en als zij tot een kerkelijke groep behoren, dan zullen zij die gescheidenheid niets moeten heb ben, omdat men dit niet kent in de stede waar ze gevestigd waren. Zij zullen di bevoogding en opgedrongen censuur ni< kunnen begrijpen en nog minder kunne waarderen. Het ligt voor de hand dat de tegenstanders van christelijke bibliothe ken hun leesvrijheid niet willen prijsge ven en dus hun lectuur zullen trachten vinden in een algemene leesbibliotheek of in onze gemeente gevestigde particuliere bibliotheken. Als eerste bewijs van zijn veronderstel ling dat het béstuur van de Chr. open bare leeszaal een apartheidspolitiek zal gaan voeren, wees hij op het feit dat de raadsleden geen uitnodiging hadden ont vangen voor de officiële opening van de Opmerkelijk Aan hetgeen de heer J. C. Duin na mens de fractie van de Partij van de Ar beid zei, ontlenen we het volgende. Wanneer wij even terugblikken op het, bijna afgelopen jaar kunnen wij met vol doening vaststellen dat met betrekking tot de ontwikkeling van onze gemeente belangrijke vorderingen zijn gemaakt. De realisering van het havenplan werd hand genomen, de doorbraak Schoolstraat naar de Prins Bernhardlaan is bepaald spectaculair te noemen, de industriebou' was belangwekkend en op het gebied va de woningbouw, zij het voornamelijk i de premiesector, was een opmerkelijke ai tiviteit waar te nemen, mede door de op komende belangstelling van bouwbedrij ven buiten onze gemeente. Wanneer wc dan voorts denken aan het gereed komen van een paar lagere scholen, de kerk bouw in West, de totstandkoming van het centrum Nabij en de bouw van een win kelpand in het centrum, dan mogen we toch wel zeggen dat 1959 voor de ont wikkeling van Alpheh aan den Rijn een belangrijk jaar is geweest. Deze fractie vond de beantwoording van een aartal vragen in het afdelings rapport wel erg summier. Spreker noem de: de komende werkclassificatie en per soneelsbeoordeling m.b.t. het personeel van de bedrijven, de te nemen maatrege len voor de drinkwatervoorziening en de mededelingen over het bejaardencentrum Het antwoord op de vraag over de olaats, waar de sociale werkplaats is ge. orojecteerd bevredigde deze spreker even- rrassend in negatieve zin is het- wordt opgemerkt met betrekking tot de bebouwing rond dc Pieter Doel manstraat. Het is zo langzamerhand een publiek geheim dat de bouw van twee winkelpanden daar ter hand zou worden genomen en dat de stichting van een bankgebouw tot de mogelijkheden moet worden gerekend. Maar nu is In ieder ge val duidelijk gebleken dat noch van het 1 noch van het ander iets concreets t te zeggen. Wel rijst nog de vraag of niet iets aan te doen is dat dc braak liggende terreinen bij voortduring als op slagplaats worden gebruikt, want dit wekt terecht de ergcitis van velen. Wij hopen en vertrouwen, zo besloot spreker, dat de ingezette ontwikkeling van Alphen aan den Rijn op vele fronten voortgang zal vinden en dat een vrucht baar overleg tussen uw college cn de raad daar mede dienstbaar aan zal zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Verbetering en uitbreiding van liet Bospark Als object, dat tot uitvoering kan ko men indien de situatie op de arbeids markt daartoe aanleiding geeft, is door B. en W. van Alphen opgegeven het ver beteren en uitbreiden van het Bospark. Een plan hiervoor met kostenbegroting is opgemaakt door de Nederlandsche Heidemaatschappij. Het aanvaarden van een object als zogenaamd „aanvullend werk" betekent in het algemeen, dat als het werk tot uitvoering komt, het rijk een subsidie verleent ten bedrage van 100 pet van de arbeidslonen en van de sociale lasten. Omdat de overige kosten zo Jioog zijn, dat de financiële toestand van de gemeente de uitvoering niet zou gedogen, hebben B. en W. het verzoek gedaan ook in deze kosten een subsidie te mogen ontvangen. Tot voldoening is daörop een gunstige beschikking afge komen. Van de directeur van de rijks dienst voor de aanvullende werkgelegen heid is namelijk bericht ontvangen, dat het werk gesubsidieerd zal worden met 160 pet van de arbeidslonen en met ioo pet van de toeslagen, kosten sociale voorzieningen en fiscale lasten. De begroting van de Ned. Heidemaat schappij geeft als eindcijfer een bedrag van 356.530. Het toegezegde subsidie be draagt 263 770. Voor rekening van de gemeente blijft derhalve ƒ92.760. Voor u is Hij gekomen Uitgaande van de evangelisatiecommis sie van de hervormde kapel is gisteravond een voorbereidingsbijeenkomst voor het Kerstfeest gehouden. Het thema was: Voor u is Hij gekomen! De avond, waar voor de belangstelling wat tegenviel, werd geopend door ds. A. J. Jorissen, die het Kerstevangelie uit Lukas 2 las. Er was afwisseling door zang van het koor Jubilate Deo, orgelspel, samenzang, de clamatie en er werd een verhaal verteld. De heer G. Hesseling zong een solo. Ds. Jorissen hield ook een meditatie, waarin hij centraal stelde, dat het Kerst feest niet mag op gaan in uiterlijke din gen, die men na het feest weer weg gooit. God maakte Zelf bekend de ge boorte van het Kind in de kribbe. Hij brengt Zijn kind in een donkere wereld Waarom vernedert God Zich zb diep? Om dat wij zo ver van God verwijderd waren. Hij herstelt de band. Zo mag dc mens weer terugkeren tot God. Neem een ge schenk mee voor Hem, uw zonden. Hij zegt: voor u ben ik gekomen. verbindingsweg is in voorbereiding. Ook zijn met de Prov. Waterstaat onderhan delingen gaande over de plaatsing van verkeers-waarschuwingsborden bij het gevaarlijke kruispunt KruiswegVier- ambachtsweg. Volgens een wijziging in de l.o.-wet, zullen de besturen van de bijzondere scholen reeds thans mededeling krijgen, dat het bedrag per leerling, begroot in 1959 op 38,25 zal worden verhoogd tot 44. Voorts besloot de raad in principe medewerking te verlenen aan de r.k. school te Hoogmade bij de aanschaf van 20 sets dubbele banken en de verbetering van het sanitair. Evenzo aan dc christn- lijke school voor de aanstelling van een vakonderwijzeres handwerken. Als ant woord op een verzoek van het bestuur van de bijzondere neutrale kleuter school, dat de gemeente vroeg een te kort van bijna 400 te dragen, zal het bestuur worden geadviseerd zich hier over met een verzoek te wenden tot de minister van o. k. en w. De raad ging zonder meer akkoord met de voorstellen van B. en W., de ver bindingsweg VrouwgeestwegA. de Graaflaan naast de oprit van de brug te noemen Wilgenlaan en tussen het Noordeinde en de Van Poelgeestlaan te Hoogmade de Kniklaan. Kritiek Enkele raadsleden oefenden kritiek uit op de inhoud van het pre-advies be treffende de verordening reinigingsrech ten, waarover wij reeds publiceerden. De heer Schraverus achtte het onjuist, dat hierdoor het tekort over 1960 gunstig zal worden beïnvloed. Ook achtte hij het onbillijk, dat ndet alle ingezetenen meebetalen. De heer Van Luiing wenste alle of geen enkele inwoner te laten be talen. Met de nieuw aan te schaffen vuil niswagen kan men immers bijna overal komen, De voorzitter betwistte niet, dat de exploitatie thans duurder wordt, doch met de nieuwe wagen wordt ook veel bespaard, gezien de vele mogelijkheden. Wat betreft het vuilstorten in de Wete ring, dit blijft altijd een probleem. De heer Markx deed de suggestie de beta lingen te doen geschieden gelijk met het innen van de waterrekening. Nadat nog enkele leden hun mening ten beste had den gegeven, werd het voorstel van B. en W om 6 per jaar reinigingsrech ten te heffen na aanschaf van de nieuwe vuilniswagen, In stemming gebracht. Aangenomen met 74 stemmen (tegen de heren Den Hertog, Bank, SchraveruS "1 Van Luling). Bij de behandeling van het partiële straatverlichtingsplan, dat wij reeds pu bliceerden, vroeg de heer Schraverus aandacht voor dc Kerkstraat en de heer Van Luling voor de Vrouwgeestweg. Dc voorzitter en de heer Sillcvis wezen er op, dat de nieuwe verlichting gelijk wordt aan die van Nieuwvcen en het Rapenburg in Leiden. De heer Bank wenste één cn ander 37.500) tc finan cieren uit do reserves van het verkochte G.E.B. Dc voorzitter betwijfelde of dit de juiste methode was. Wethouder Ven huizen-betoogde. dat zolang de Vrouw geestweg geen gemeentelijk eigendom is en daarna verbreed wordt, men moeilijk thans tot het leggen van kabels kan overgaan, die later weer verlegd dienen tc worden. Ten slotte nam dc raad liet voorstel aan. Tevens nam de raad het principebe sluit, het plan Ofwegen aan te sluiten op Bij de rondvraag informeerde de. heer Sillevls naar de mogelijkheid tot snel heidsbeperking op de provinciale weg bij de opritten van de brug. De voor zitter betoogde dat, nu door G.S. de kom van net dorp is verlegd, hier weinig aan is te veranderen Op voorstel van de heer Venhuizen besloot de voltallige raad een dringend advies dienaangaande te steu- ROELOF IRENDSVEEN Geslaagd Te Utrecht behaalden het groothandels diploma S.T.O.V.E.G. onze plaatsgenoten Jan Bakker Hz, FJnnr van Berk"', Jan Hoogenboom Pz en Leo v d. roer Lz. De ijsclub „De Eendracht" hield gister avond een zeer goed bezochte vergade ring in de bovenzaal van café „De Zwaan". In zijn openingswoord sprak voorzitter VV. Mets de wens uit, dat het voor dc ijsclub weer een actief jaar zal worden. Het vorige winterseizoen kon inten sief van de ijspret worden genoten, doch de kas moest daarvoor een geduchte aderlating ondergaan. In hoofdzaak heeft de jeugd van de wedstrijden geprofi teerd; ook de kleuters zijn niet vergeten Uit het jaarverslag van secretaris J Bregman bleek dat de vereniging thans 150 leden tiet; de komende ledenwerf actie wekt goede verwachtingen. Raadsvergadering De laatste spreker in de rij der alge- lene raadsbeschouwingen was de heer L. C. Slootjes (Alphens belang) die even van de betere situatie der gemeente gewaagde en enkele wensen naar voren bracht. Op de beantwoording van het college n op wat verder in deze vergadering og is besproken hopen we morgen te rug te komen. Vermelden wij nog dat na de opening de geloofsbrieven van het nieuwe lid de heer P. van Leeuwen (ar) werden onder zocht. De heer J. de Ruiter adviseerde :ns de commissie tot toelating De benoemde zal in de januari-vergadering worden beëdigd. Het voorstel tot kredietverlening voor het verbeteren en uitbreiden van het Bos park werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De penningmeesteresse, mevrouw J. M. Run«ink-Hak, liet gunstige financiële klanken horen. De rekening sloot met een totaal van 1025,78 cn er is nog een klein saldo. Bij de bestuursverkiezing werden dc heren H. de Vrij en A. M. Slootmaker herkozen. Een aantaJ leden stelde het bestuur voor pogingen in het werk te stellen voor het aanleggen van een ijs baan. Hierdoor kan eerder en intensie ver van de ijssport worden genoten. De voorzitter zegde toe, deze kwestie met het bestuur te bespreken; waarschijnlijk zal men op verschillende (en misschien onoverkomelijke) moeilijkheden stui ten. Men zal allereerst de beschikking moeten hebben over een perceel weiland cn het is bekend dat nog niet zo lang ge leden de jeugd niet eens aan een voet balveld of speelveld kon worden gehol pen wegens dc daaraan verbonden kos ten. Voorts werd toegezegd bij wedstrij den draagmedallles en broches als prij zen ter beschikking te stellen. Het be stuur ziet met grote belangstelling dc gang van zaken met het lozen in cn het doorspoelen uit de Ringvaart tegemoet in verband mei het nieuwe riolerings systeem. In hoeverre het ijs en dc be trouwbaarheid ervan zullen worden be ïnvloed moet worden afgewacht, maar men vertrouwt erop, dat dit nog wel mee zal vallen. Het bestuur heeft zich tot taak gesteld in dc toekom-rt de trouwbaarhcid van het ijs nauwkeurig te peilen en te onderzoeken. Een aantal leden werd wegens bijzon dere activiteiten een herinnering aan geboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7