Noordwijkse raadsleden over de gemeentebegroting Bollencorso fantastisch 1960 wordt schouwspel In de bollenstreek moet meer samenwerking komen Sasseiilieimse ijsclub op zoek naar een baan •NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 Tekort niet aan B. en W. te wijten V V. V-informatrices weer ter sprake Ontslag ~\7"ERSCHENEN is het verslag van het onderzoek van de begrotingen voor 1960 in de afdelingen van de gemeenteraad. De leden van beide af delingen hebben tot hun geruststelling gelezen, dat B. en W. door het ge raamde tekort niet zijn lamgeslagen. De tweede afdeling is van mening dat het verontrustende tekort op de begroting niet aan het gemeentebestuur kan worden verweten. Men toont echter van hogerhand te weinig begrip voor de bijzondere positie, die Noord wijk onderscheidt van de andere ge meenten. Deze afdeling zou het op prijs stellen weer een vergelijkend over zicht te ontvangen van de eventuele tekorten in de naburige gemeenten. Het college blijkt dezelfde mening te zijn toegedaan en wijst er in het ant woord op dat ook de omliggende gemeenten met tekorten zitten: Noord wij ker hout 122.000, per inwoner dus 12,65, Oegstgeest 228.000 en 16,89, Sassenheim 81.000 en 8,62, Hillegom 58.600 en 3,91 en Kat wijk 250.000 en 8,53. Ons tekort van f 260.000 is per inwoner dus f 14,05, wat in hoofdzaak moet wor den toegeschreven aan hogere onderwijs uitgaven en de lasten van uitgevoerde of te verwachten investeringen. De tweede afdeling informeert naar de bouw van de aula op de algemene be graafplaats. Men vraagt of van deze bouw moet worden afgezien, terwijl voor de uit voering twee huizen aangekocht zijn en de raad in principe tot deze bouw besloot. B. en W. wijzen in hun antwoord erop dat de raad nog zal moeten besluiten tot definitieve bouw en de votering van de daarvan benodigde gelden. Het college heeft momenteel de vraag in studie of de gebruiksduur van de begraafplaats soms zo kort is dat de investering voor een aula op dit kerkhof wel verantwoord zou zijn. Dit hangt van allerlei factoren af en binnenkort hoopt het college hierop nader terug te komen. De bouw van nieuwe woningen ver vult de eerste afdeling met grote zorg en zij hoopt dat het B. en W. mag gelukken spoedig weer grond hiervoor aan te trek ken. Ook wordt gevraagd hoe het ataat met de bouw van bejaardenwoningen. B. en W. delen de zorg van de afdeling en zij zien de toewijzing voor deze ge meente eveneens met zorg tegemoet. Kon den in 1959 nog 40 woningwethuizen den gebouwd, te vrezen staat dat dit tal in 1960 nog geringer zal zijn. Bouwgrond Het verkrijgen van bouwgrond heeft de voortdurende aandacht van het college. Hiervoor komt allereerst in aanmerking de grond gelegen in het uitbreidingsplan Herenweg-Beeklaan. Nadat aan allerlei formaliteiten zal zijn voldaan, is het plan door te gaan met de onderhandelingen tot aankoop van deze grond. De bouw van bejaardenwoningen te Noordwijk aan Zee gaat helaas niet vlot. In verband met de premie-aanvrage moet een wachttijd worden doorgemaakt, die wel maanden kan duren. In belde afdelingen wordt gevraagd hoever de voorbereidingen zijn gevorderd van de weekmarkt en wanneer deze in het komende jaar kan worden verwacht. B. en W. antwoorden hierop dat aan de voorbereidingen wordt gewerkt. In elk ge val zal de invoering voor het nieuwe sei zoen moeten plaats hebben. Wat de bedrijven betreft, wordt in de eerste afdeling geconstateerd, dat de outillage der bedrijven thans geheel up to date is. De tweede afdeling zou graag worden ingelicht over de spanningsomzet ting bij het elektriciteitsbedrijf, Het college Is voornemens in het ko mende voorjaar een excursie te organise ren naar de verschillende onderdelen van de bedrijven. Nu de bouw van de transformatorhuis jes en wat daarbij hoort, gereed is, kan met de eigenlijke spanningsomzetting worden begonnen. Er zijn voorstellen In voorbereiding tot wijziging van het tarief voor de water leiding en daarbij zal worden overwogen of alle percelen van een meter moeten worden voorzien. Naar aanleiding van een vraag uit de eerste afdeling merken B. en W. op, dat een premie-aanvrage ls ingediend voor het plan tot flatbouw aan de Oude Zee weg. Op deze aanvraag is nog niet be schikt. Ten aanzien van de flatbouw bij de vuurtoren wordt medegedeeld, dat zeer onlangs de nodige tekeningen ter be oordeling zijn ontvangen. De tweede afdeling heeft zich ge- ergerd aan een uitdrukking in het verslag van de Stichting VVV, na melijk „dank zij tijdig ontslag der informatrices werd een voordeel van 1000 geboekt" Voorts voelt één lid van deze afdeling voor uit treding van de gemeente uit de Stichting, wegens het gewijzigde ka rakter dat deze heeft gekregen. Ook het college is van mening dat het juister was geweest als het be stuur de gewraakte redactie niet had overgenomen. Deze uitdrukkingen zijn echter typisch die van financieel deskundigen, die zonder meer over cijfers oordelen. B. en W. wijzen voorts op het karakter van de Stichting zodat het alleszins zin vol is dat de gemeente comparant blijft in dit lichaam. Straatbelasting In beide afdelingen acht men de keuze van de straatbelasting voor het verkrijgen van meer middelen, minder geslaagd, nu slechts een deel van de bevolking deze hogere belasting moet opbrengen. Als een tekort is, dan moet iedereen daarin bijdragen. De leden van de tweede afde ling zijn van mening dat voor onze ge meente de meest aangewezen belasting, de „kurtax" zou zijn en zij betreuren het dat dit niet mogelijk is. B. en W. merken op, dat hierbij sprake is van toegeven aan een druk van hogerhand en ook vindt het college de verhoging van de straat belasting redelijk, omdat deze be lasting beoogt te zijn een billijke bij drage in de kosten die de gemeente maakt voor aanleg en onderhoud van land- en waterwegen, verlich ting en voor afvoer van water en vuil. Niet alleen de voorgestelde verhoging, maar de gehele belasting drukt op een deel der bevolking, omdat deze nu een- 15aal alleen wordt geheven van de ge bouwde en ongebouwde eigendommen. Andere mogelijkheden zijn er helaas niet. Beide afdelingen informeren hoe het met de speeltuinvereniging staat. Er is, volgens B. en W., een liquidatiecommis sie ingesteld, die met het college contact heeft gezocht. Spoedig zullen nadere lichtingen volgen. In de tweede afdeling is men van ning dat een burgemeester ook een ambts woning toekomt. Gevraagd wordt welk standpunt B. en W. innemen. Het college is nog niet tot een besluit hierover ge komen. Re serve politie De leden van de eerste afdeling betreu ren het dat de vergaderingen van de raad op onregelmatige tijden worden gehouden. Zij stellen voor een vaste datum hiervoor te bestemmen. B. en W. zijn bereid aan deze suggestie bij wijze van proef gevolg te geven. De keuze is daarbij gevallen op de derde dinsdag van de maand. Beide afdelingen hebben met verbazing geconstateerd dat voor de reservepolitie weer een krediet van f 9000 op de begro ting is uitgetrokken. Zij vragen zich af wat er van de ledenwerving, waa vorig jaar sprake was, is terecht gekomen en wat er met het voor 1959 geraamde krediet is gedaan. Men spreekt in de ste afdeling van weggegooide gelden de tweede afdeling vraagt of niet met de helft van het geraamde bedrag kan den volstaan. B. cn VV. concluderen dat het met de ledenwerving niet vlot ls gelopen. Van het geraamde krediet is in 1959 vrijwel niets gebruikt. Dit mag echter geen reden zijn om van verdere activiteit terzake af te zien. Daartoe moet echter over de no dige middelen worden beschikt, zodat weer een krediet is uitgetrokken. De werving van nieuwe leden blijft noodza- kelijk. Afgezien hiervan constateren B. W. dat we over een redelijk geoefend en bruikbaar korps beschikken. De tweede afdeling mist ideeën over de uitbreiding van Kareol met de nodige cel. waardoor het oude bureau aan de Voorstraat kan worden afgestoten. B. en W. achten het, gezien de te verwachten enorme investeringen, nog niet ver woord op korte termijn een voorstel uitbreiding van het bureau aan de Oude Zeeweg te doen. In de eerste afdeling acht men urinoirs volstrekt onvoldoende. Gevraagd ordt of de bouw van een behoorlijke toiletgelegenheid bij de vuurtoren tot de mogelijkheden behöort. en W. menen van wel, er bestaan reeds plannen in deze richting, namelijk oor een ondergrondse gelegenheid. De eerste afdeling, teleurgesteld door het uitblijven van plannen voor het Dob- belmannduin, en gezien het grote gebrek aan bouwgrond, stelt nu maar voor ovei te gaan tot een gehele of gedeeltelijke be schikbaarstelling voor bebouwing. Ook verschillende leden van de tweede afde ling voelen hiervoor. B. en W. kunnen in het algemeen deze suggesties instemmen. Bedacht dient echter te worden, dat het landschappelijk karakter van de duintop nie-t zal mogen worden aangetast. Bijzondere aandacht moet worden geschonken aan dit punt als centrum van duinflora. Overwogen wordt de stiohting van een aanvaardbaar type kleine villa's. NOORDWIJKERHOVT Burgerlijke stand Geboren: Ellis, d v W Bloemer en Molendijk; Adrianus C M, z v A M Geer- lings en H E van der Slot; Cornells A M. z v C T M van Haaster en W M Verbeij; Josephus P H M, z v J C Kuys en M P M van Waas; Yvonne J M, d v N W va der Poel en A T de Ridder; Ida C C, d A H Caspers en M J J Wassenaar. Ondertrouwd; F J J Meeuwenoord t A Huizing; A J van Staveren en Q A M van der Ploeg; T F van Leeuwen en G A M Damen; J Kluivers en T M A var der Eist; W Rodenburg en A J van Schie W A J van Nobelen en G J Koot; T var den Berg en M J de Jong; L W de Jong en T L M van den Berg. Getrouwd: C H Overdevest cn G T M van der Slot.; J van Beers en M E Jansen. Overleden; Theodoras Dankbaar, 68 j; Wilhelmus van de Burg, 58 j. Verloren en gevonden Verloren: broche, paar sokken, grijze regenjas, poederdoos, glacé handschoenen regenbroek, konijn, hoofddoek, wieldop (Opel), step. capuchon, filmrolletje, scha kelarmband, herenpantalon, rijwiel, hals ketting, benzinedop van Solex, etui met passer en schrijfbenodigdheden. Gevonden: wollen deken, damestasje, halsketting, bril, portemonnaie met in houd, kip, autoband, zakmes, schroeven draaier. NOORDWIJK Jaarvergadering IJsclub Gisteravond hield de Voorhoutse IJ;-, club de jaarvergadering. Voorzitter H. J Veter sprak er in het openingswoord t{. leurstleling over uit, dat de belangstel ling van dc leden de laatste tijd wel wal te wensen overlaat. Waarschijnlijk is dit te wijten aan het feit, dat de laatste jam niet intensief aan de wintersport in on; land kon worden deelgenomen. Hij hoop- te, dat het komende seizoen wat met- perspectief zal bieden. De plannen voor een nieuwe ijsbaar! hebben nog steeds de volle aandacht van; het bestuur. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. J. Westerhoven, P. A. van Werk hoven, J. van der Berg Pzn en A. van| Leeuwen herkozen. De heer G. M. Prins bracht versla? uit van de districts- en hoofdbestuur?, vergadering. Wanneer het ijs sterk ge noeg zal zijn, worden in Voorhout jeugd-' Kerstsamenkomst De christen-vrouwenbond te Noord. wijk-Binnen houdt vrijdagavond 8 urn een kerstsamenkomst in de zaal Picke- straat 64. Jacob Maris was, voor zover bekend, de eerste kunstschilder in ons land, die bolbloemen op schilderslinnen een zeer lang leven gaf. Dit tafreeltje uit 1636 zal in het corso 1960 daarom niet ontbreken. NOORDÏTIJK Naar Dieppe Twee Noordwijkse predikanten, name lijk ds. B. Boumd en ds. W. Hoekstra, vertoeven momenteel met hun echtge- ten in de Franse havenstad Dieppe voor de geestelijke verzorging van dc vissers, die deze haven geregeld aan- -'-"n Op 23 december keren zij huis waarts. Schietvereniging De wisselmedailles van de schietver eniging „Blijft voor 't land", werden deze week met de buks gewonnen door J. C. Duindam met 46 punten in de klasse; D. ,A. Luschen met 45 punten de 2e klasse; M. de Jong met 44 punten in de 3e klasse. Met de K.S.O. won D. A. Lüschen de le prijs met 57 punten in de le klasse en J. Plug met 58 punten in de tweede klasse de eerste prijs. Kerstfeest ouden van dagen In Die Ossewa wordt een kerstviering gehouden door de algemene bond van bejaarden. Mej. M. C. van 't Noordende zal een kerstverhaal vertellen en de heer G. J. de Roos zal films vertonen. De bijeenkomst wordt gehouden op 22 december, 's middags half drie. Tot ouderling van de Hervormde Ge meente te Noordwijk aan Zee zijn geko- zen de heren G. J. de Bruin en P. Kor- Streefdatum is 23 april Ia de bijeenkomst die de Hillegomse V.V.V. dezer dagen in Treslong heeft ge houden onder voorzitterschap van de heer L. Burggraaf, verklaarde deze dat de aanleg van de weg naar zee ook van belang kan zyn voor de Hillegomse mid denstand en voor degenen, die In het sei zoen gelegenheid tot logies bicden. Spr. koestert het voornemen hierover overleg te plegen met de hotelhouders in deze gemeente. GORDIJN werd gistermiddag weggetrokken voor het podium in de grote veilingzaal van Treslong in Hilversum. Voor de ogen van enige tientallen gespannen toekijkende journalisten en mensen uit de bollenwereld ontrolde zich toen het corso 1960 op papier, zoals het ver moedelijk op 23 april zal voorttrekken van Sassenheim naar Hillegom. In 1960 wordt het feit herdacht, dat vierhonderd jaar geleden de eerste tulpenbol in ons land werd ingevoerd. Het is dan tevens een eeuw geleden, dat de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur werd opgericht, redenen te over dus om van het telkenjare terugkerende bollen corso iets groots te maken. De erevoorzitter van het comité bloe- grote instellingen en organisaties, die hun medewerking hebben toegezegd. Onder de titel „Lenteparade i960" is :n serie van dertig praalwagens ontwor pen, omstuwd, voorafgegaan en gevolgd door ongeveer duizen medewerkenden te paard, te voet en op de wagens, allen gestoken in passende kostumering. Naar schatting zal de stoet tegen de drie kilometer lang worden en het is nog de vraag, of het corsocomité met de politie overeenstemming zal weten te bereiken over de vraag of de stoet al leen van Sassenheim naar Hillegom zal trekken, of ook nog de route in omge keerde volgorde zal afleggen. De politie vreest namelijk, dat deze lange ry wagens en ruiters, benevens voetvolk en muziekkorpsen, het verkeer, dag lang volledig zal ontwrichten, als het corsocomité zyn zin krygt en dit alles tweemaal door de bollendorpcn trekt. Over een maand valt de beslis- bollenstreek, jhr. mr. R. Sand- berg van Boelens, burgemeester van Sas senheim, zei het zeer duidelijk: Bloemen- kunstenaar Van Driel uit Amstelveen heeft opdracht gekregen wel de voort gaande lijn in het ontwerp voor het corso te bewaren, maar er ook een bijzonder feestelijk tintje aan te geven. Hij kreeg onder meer ideeën te verwerken van Hillegomse Y.V.V. over toekomst en afgelopen seizoen Raad Noordwijkerhout Jeugd mag niet de dupe zijn van belangenstrijd tlng I960 heeft de heer A. Th. P. Meljcr, fractievoorzitter der KVP, uitvoerig ge sproken over de noodzaak van samenwerking tossen de bollenstreek-gemeenten. Het grote belang aldus de heer Meijer dat wjj hechten aan een nauwe samenwer king van de gemeenten In de streek, wil ik in deze besohouwlng primair stellen. Het Is Immers duidelijk, dat de grote gemeentelijke vraagstukken cn niet alleen de onze zo nauw samenhangen met de structurele ontwikkeling van de streek als geheel, dat een verantwoord beleid zonder streckoverleg nan wel ijk mogelijk is te achten. Een verantwoord beleid ls Immers niet te voeren zonder zich intensief bezig te houden met de allesbeheersende realiteit van de groeiende bevolking ln de streek; natuurlijke aanwas van 30.000 zielen ln 25 jaar. Deze bevolkingsgroei vraagt tal loze voorzieningen op een klein en kostbaar stukje grond als de bollenstreek. Reeds gaan uit agrarische kringen stemmen op, die aandringen op maat regelen tot bescherming en behoud van onze cultuurgronden. Anderzijds zien geplaatst voor do noodzaak van uitbreiding van de werkgelegenheid de groeiende bevolking met zijn hechte binding aan dc streek, wat ech ter betekent, dat steeds meer grond wordt opgeëist voor industrialisatie, uit breiding van de woningvoorraad, van de onderwijsinstellingen cn verdere open bare voorzieningen. In deze doolhof de juiste weg te vin den zonder langs en tegen elkaar te wer ken, zonder doublures met verlies van tijd en geld en zonder verspilling van krachten, vraagt nuchter en zakelijk re gionaal overleg. De geest van samenwerking zal van onderaf moeten groeien, in het besef, dat het hier om een gezamenlijk pro bleem gaat. Wij menen dan ook, dat in het beraad op de oplossingen var streekproblemen allen moeten worden betrokken, dié op verantwoordelijke posten in het politieke en sociale leven van de bollenstreek verantwoordelijk, heid dragen voor de toekomst van de jeugd, en deze verantwoordelijkheid niet schuwen. Tekort Sprekend over het tekort op de ge wone dienst der gemeente-begroting 1960 een bedrag van ruim f 122.000 zei de' heer Meijer, dat wij ons ook dit jaar weer zien geplaatst voor een jaar lijks terugkerend structureel tekort. Een tekort, dat ook in de rekeningen begint door te werken en blijkbaar niet is weg te werken door verdere besnoeiing de uitgaven zonder het minimale zorgingspeil aan te tasten. Is het tekort momenteel nog niet zorgwekkend, wan neer wij bedenken hoeveel kapitaals- werken in de komende Jaren dc gewone dienst nog zwaarder zullen gaan belas- en hoe snel de reserves op deze wij- slinken, dan vragen wij ons toch af hoelang de financiële situatie gezond !s te houden. Optrekking van de basis uitkering tot het peil ran vele andere soortgelijke gemeenten moet dan ook als noodzakelijk en redelijk worden be schouwd. Dit te meer, daar onze begroting steeds meer zal worden belast door kapitaals uitgaven voor doeleinden, die het plaat selijk belang verre te boven gaan. Met grote belangstelling zien wij dan ook uit naar de definitieve regeling der fi nanciële verhouding tussen het rijk er de gemeenten. Zoals nu reeds duidelijk moge worden gesteld is het voor ons niet bepaald aanlokkelijk een extra curatele te zullen moeten aanvaarden vanwege een begro tingstekort, dat het gevolg is van extra lasten ten behoeve van de algemene Woningbouw Waar verdere groei van de gemeente niet kan plaats hebben zonder cultuur gronden aan te tasten, is het duidelijk, dat de noodzakelijke uitbreiding met de nodige voorzichtigheid zal dienen te ge schieden. Daarom zal de woningbouw allereerst moeten worden gericht op het voldoen aan de behoefte van hen, die economisch aan deze gemeente zijn ge bonden. Daarnaast zal ook tegemoet dienen te worden gekomen aan dc noodzakelijke huisvesting van Noordwijkerhoutse re use n, die in hun werkgemeente bij ge brek aan ruimte nooit zullen kunnen worden opgevangen. Het huisvesten van personen, die andere dan genoemde redenen Noord- w|jkerhoot als woongemeente prefere ren. moge om verschillende redenen trekkeiyk zyn: voor een boUengemccnte met een chronisch tekort aan cultuur grond kan dit moeiiyk anders dan nooazakeiyk Kwaad worden genoemd, waar mogeiyk, dient te worden meden. Gezocht zal moeten worden naar gen om de bouw van huurwoningen te verveelvoudigen. De bouw van woning wetwoningen is zo minimaal, dat hier mede slechts kan worden voorzien in de woningbehoefte van de minst draag- krachtigen. Plannen Het investeringsplan geeft verder een duidelijk inzicht in de taak, die de ge meente in de komende jaren zal moeten vervullen. De afronding van het riole ringssysteem met als sluitstuk de zuive ringsinstallatie zal nog aanzienlijke ka pitalen vragen en derhalve niet van vandaag op morgen kunnen worden ver wezenlijkt. De reconstructie van onze wegen vraagt met de aanwas van het verkeer eveneens de voortdurende aandacht. De Kerkstraat, als zuidelijke toevoer- weg, nadert de voltooiing en wij hopen, dat ook de paar laatste aangelanden het nodige begrip zullen kunnen opbrengen voor de grote belangen, die hiermee zijn gemoeid. De provinciale weg no. 1 (de Gooweg, Herenweg en Zilkerduinweg) voor ons een voortdurende bron v zorg, vooral omdat wij hier vrijwel maenteioos tegenover staan. De reconstructie van de Zeestraat mo ge thans spoedig aan de orde worden ge steld. Het onderwijs blijft ook bij voortdu ring om activiteiten van de gemeente vragen. Niet alleen de nieuwbouw, ook de toe stand van de oude schoolgebouwen vraagt aanzienlijke uitgaven in het be lang van onze talrijke jeugd. Dat nog steeds dc bouw van drie gymnastiekzalen in de drie school complexen op het investeringsplan prUkt, vinden wij uiterst betreurens waardig. Er is op dit terrein nog hele maal niets bereikt, zodat de vrees niet ongegrond ls, dat de zo noodzakelyk gezonde lichamelijke ontwikkeling van de schooljeugd ernstig tekort wordt gedaan. Met klem dringen wij er dan ook op aan, dat met de bouw van de gymnas tiekzalen spoedig een begin worde ge maakt. De kwestie van het gemis aan sport accommodatie sleept al jaren. De r lijkheden, die een realisering in de weg staan zijn groot, maar wij vertrouwen er op, dat onze jeeugd niet langer de dupe zal blijven van een belangenstrijd, die zonder redelijke noodzaak op haar rug wordt uitgevochten, en dat het col lege spoedig in staat zal zijn de reeds lang gereed liggende plannen ter uitvoe ring aan de raad voor te leggen. Op de verdere besprekingen rondom de gemeente-begroting hopen wij gen terug te komen. het mooie weer in 1959 het bezoek aan de Bloembollenstreek ten goede is gekomen en er werden records geboekt. De ver- keersomleidingen betekenden een be langrijke schadepost voor de langs de weg staande bloemenstalletjes. Het be stuur zal bij de Rijkspolitie te Leiden, die dit alles regelt, aandringen op wijzi ging van deze methode. Het bezoek aan de demonstratietuin as groter dan ooit. Daarbij waren de Duitsers het grootst in aantal, daarna de Fransen, Belgen en Nederlandse kers. Velen hebben deelgenomen prijsvraag „Welke hyacint en tulp vindt U de mooiste?" Uit de honderden deel- ;rs zijn negen prijswinnaars geloot, onder wie een uit Engeland, een uit Ca nada, een uit Duitsland, een uit Frankrijk de overigen uit Nederland. Het bleek een belangrijke verbetering at er in 1959 een permanent informatie- kantoor is geopend door de medewerking Wm. Muller en Co. N.V. waren personen die zich voor huis vesting opgaven maar nalieten te melden dat zij afwezig waren en ook gebeurde het dat personen mensen onderbrachten .dressen van het V.V.V.-kantoor daarvan kennis te geven. Dit moet tot teleurstellingen aanleiding geven. In samenwerking met de provinciale bond Zuid-Holland werden 400.000 folders zonden. Wat betreft de mozaïekwedstrij den werd het plan geopperd de school jeugd in te schakelen, eerst voor ken van ontwerpen en een expositie daarvan met het toekennen van enige prijzen. Daarna zou men de beste ontwer pen kunnen doen leggen door de ont werpers. De evenementen, die de V.V.V. heeft georganiseerd, te weten twee wandeltoch ten, Keukenhof-sterrit, prijsvraag en ge meentelijke versiering, hadden voldoen de belangstelling, maar de eerstgenoemde twee hebben nogal wat geld gekost. Be sloten werd de Keukenhof-sterrit achter wege te laten en bij de te houden deltochten een regeling te treffen waarbij de onkosten beperkt zullen worden. Uit het verslag van het Informatiekan toor bleek dat aan 96 buitenlanders lo gies was verstrekt tijdens het seizoen Het aantal begunstigers nam toe en ei werd 300 meer ontvangen dan het vo rige jaar. Toch is het aantal donateurs nog te gering, aldus de voorzitter. Voor het nieuwe seizoen zullen er n vlaggen worden aangeschaft .waarbij aantal grote, om ook andere straten te versieren. Ook werd voorgesteld wedstrijd te houden van foto's genomen in de demonstratietuin. Dit plan zal der worden uitgewerkt. De te houden Tulpen-wandeltochten kan plaats hebben op zaterdag 7 mei. Tropische vogels in Treslong Zaterdag 19 december wordt in Tres long een tentoonstelling geopend naries en andere tropische vogels, dui ven en allerlei andere gevleugelde dier- soorten, die de leden van de vereniging „Zang en Kleur" in hun bezit hebben de zangklasse Harzerkanaries zal het de wisselbeker gaan. De heer Junge- rius won deze reeds tweemaal. Er is ook een vogelcircus als aparte attractie. De heer Van Houten heeft wel heel bijzondere prestaties wetc reiken met zijn vogeldressuur, (vooral met parkieten). De vogels kunnen koorddansen lerlei staaltjes van acrobatiek ten beste geven. Zaterdag is zij van half drie tot 10 uur geopend. Kerstconcert Donderdag 17 december zal de Chris telijke Zans- en Oratoriumvereniging „Zingt den Heer" onder leiding heer Gosse Kroese om 8 uur in de Herv kerk fragmenten uitvoeren uit het Weih- nachts-Oratorium van J. S. Bach. Mede werking verlenen Emmy van Eden, vleu gel en Frans Boutelier, orgel. Militaire mutatie Met ingang van l januari I960, tijdelijk voor de tijd, dat hij de functie vervult van militair tevens luchtmachtattaché bij H.M.'s ambassade te Helsinki, be noemd en aangesteld, bij het wapen der artillerie, tot luitenant-kolonel, de joor jhr. N. E. de Brauw. Hoewel men niet kan zeggen, dat er meer een verhaal werkelijkheid .wordt in dit corso, moet uit de gistermid- gegeven opsomming van onderwer pen wel de conclusie worden getrokken, dat het corso het publiek beter zal spreken dan in het verleden menigmaal het geval is geweest Zocht Adrianus Willem van Driel het vroeger wel eens in mythologische sferen, heeft hij zijn tekenstift gebruikt om r ieder zonder meer verstaanbare tafereeltjes op de wagens uit te beelden. een maïtre de fleur, een in het groen gestoken indrukwekkende heer, die wordt verondersteld de hele route lopend af te leggen, maroheren zes boers naast elkaar op, gevolgd door drie amazones en een groep majorettes. Dc klepperman, die vroeger de bollenvei- lingen aankondigde, ontbreekt niet op het appèl, evenmin als de kruiwagen met bollen, die de kwekers in oude tijden plachten rond te zeulen door de bollen streek. En dan komen de wagens. Het hoog- Doorlopende draad geëerd publiek zal in kennis worden ge bracht met het land van herkomst de bollen, waar ook nu nog oosterse luis- 3 te vinden, maar ook met de voort brengselen van wetenschap, cultuur techniek in de afgelopen vier eeuw De allereerste courant van de goede Cas- van Hilten uit 1619 zal wederom verschijnen, men zal een tafereel uit dc periode van de windhandel rond 1631 on ook de volijverige Carolus. Cru- sius, die de bloembol onder een micros coop placht te bekijken. Voor de verbaasde toeschouwers zal de huifkar langs schommelen, waarmee buitenlanders eertijds onze bollen kwa men halen. Jacob Maris schildert in 1631 de eerste bolbloem, Jacoba van Beieren uiteraard nieuw leven ingeblazen, verder wordt er gespeeld met bloemen, die lokkende klanken door alle tijden zichtbaar maken, om de bloemrijke taal van iiet comité een ogenblik te volgen. Veel bolbloemen Het oude voorschrift, dat tachtig pro cent van de op de wagens aangebrachte bloemen uit bolbloemen moeten bestaan is ook nu gehandhaafd. De ontwerpen •Me wy bekeken, zullen de bloemenprik- kers soms voor lastige problemen stellen als zij dit voorschrift letterlyk opvol gen. Het beste zal zyn de regel als een uitdaging op te vatten, zodat men ln sa menwerking met de smid en de matten- fabrikant kan laten zien dat men ook bloemen kan steken in streng gebonden lynen. Dan zal de mode in hoeden worde® verzinnebeeld in een park, en zal kunnen zien hoe de bloem triomfen viert in de sport en hoe zij opbloeit in hel lioht. Luchtschepen en oeroude vlieg tuigen, raketten naar de maan en de trekschuit, de eerste trein uit 1839 en de moderne communicatiemiddelen van post, telegraaf en telefoon, dit allee heeft Adrianus Willem van Driel in kleur op papier gezet. De wagen, gewijd aan honderd jaar Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, zal de apothese vormen. De eli wapens van de provincies worden g keerd door elf in klederdracht gestoken paren, dit alles opgeluisterd door zestij ruiter, al pracht en praal. Wanneer men dan nog weet dat hel comité ook denkt in geluiden, als bel lende telefoons, ratelende telegraaf toestellen, fluitende treinen en zo meer, kan men zich indenken dat het er op de corsodag bijzonder levendig zal toe gaan in de streek tussen Sassenheim en Hillegom. Nog nooit waren de vooruit zichten voor het bollencorso zo goed als Gisteravond liad in dc grote zaal van Het Bruine Paard een ledenvergadering plaats van Sassenheims ijsclub. De voor zitter, de heer M. J. van Breda, heette in het bijzonder welkom de heer T. v. d. Linden van het bestuur van het gewest Znid-IIolland en de afgevaardigden van de Kaag, Warmond en Lisse. Hij wees op de belangrijkheid van deze vergade ring, namelijk: de behandeling van het vraagstuk ijsbaan. Dc secretaris, de heer Buurman, zei in zijn jaarverslag, dat de vorige winter voor dc ijssport in Sassen heim niet veel zaaks was. De baan in het park is niet berijdbaar geweest, daar de modder cn wellen een strenge win ter eisen wil het een betrouwbare baan zijn. Het gevolg was dat veel leden be dankten en in de omliggende plaatsen gingen schaatsen. Het bestuur kon zich niet meer vertonen, of het kreeg hevige Derhalve heeft het bestuur zich vol ijver beraden over een oplossing. Ook uit het verslag van de penning meester bleek, dat het aantal leden weer met 36 is afgenomen zodat er nu nog 210 zijn. Het voordelig saldo is heden 1328, Het bestuur heeft besprekingen ge voerd met de eigenaar van een weiland van twee bunder. De eigenaar v deze grond wel verhuren gedurende wintermaanden voor 2000,De aanleg en onderhoudskosten zouden voor reke ning van de ijsclub zijn. De vergadering was het met het bestuur eens, dat dit een hoge prijs is. Daarom heeft het be stuur dit niet aanvaard en zijn bespre kingen gevoerd met B. en W. van Sas senheim. Uit het voorlezen van de respondentie hierover bleek, dat het ge meentebestuur het plan heeft geopperd een ijsbaan aan te leggen op het terrein voor het muziekpodium. Dit zou dan moeten worden ingedijkt door een wal van ongeveer drie metr. met daarin een kleilaag tot een meter onder de grond. De totale kosten zouden 17.500 bedra gen, waarvan de ijsclub 5000,— ineens moet opbrengen; de jaarlijkse huur zou 300,zijn. De gemeente zal dus voor 12.500,investeren. De leden bleken niet enthousiast te zijn voor dit plan. Men betwijfelde of het veld wel geschikt was en zag er veel risico in om daar een bedrag 17.500,in' te steken. Voorts meende men dat de baan te klein was; het rein heeft een oppervlakte "an onge veer 8000 m2. klem tegen baan kan houden. Hij achtte het gemeentebestuur moreel verplicht achter de plannen van de ijs-! club te staan, en stelde daarom voor, de besprekingen met de grondeigenaar van de twee bunders voort te zetten. Na een langdurige discussie werd be sloten, de onderhandelingen met d grondeigenaar cn de gemeente voort I zetten. Als er een oplossing is, zal or middejlijk een ledenvergadering worden gehouden. Huldiging Bij dc bestuursverkiezing werden de heren M. J. van Breda, C. Melm Versluis en P. Westerbeek herkozen. Voor de vacature van de heer N. Frij- link was door het bestuur een tweetal opgesteld. Na driemaal stemmen bleek, dat de leden niets voelden kandidaten, zodat de verkiezing werd uitgesteld tot de volgende vergadering. De heer J. v. d. Meer werd gehul digd in verband met zijn 25-jarige werkzaamheid als bestuurslid. De voorzitter roemde de activiteit van de jubilaris en overhandigde hem namens de vereniging twee lang speelplaten. De heer L. van der Lin den sprak namens het gewest Zuid- Holland en bood een medaille en oorkonde aan. Namens de ijsclub van Lisse gaf hij de jubilaris een kistje sigaren. De heer Biemond, van district Sassenheim, dankte de jubilaris voor het vele werk door hem verzet. VALKENBURG A.R. kiesvereniging Dc a.r. kiesvereniging Nederland en Oranje komt morgenavond in ledenver gadering bijeen in de zaal van de Gerei kerk. Als spreker hoopt de heer D. J- Brouwer van Katwijk aan Zee op te treden. De vergadering begint acht uur. Spreekbeurt Voor de Hervormde evangelisatie hbopt morgenavond 8 uur Ln zaal Dc Vries op te treden ds. A. M. Lindenbur* van Ter Aar. Burgerlyke stand Geboren: Arie, z v J. v. d. Nagel A. v. d. Plas; Cornelis, z v P. Oudshoorn en A. v. d. Bent. Overleden: J. Zandbergen, 47 j., echt genoot van J. v. d. Zwart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4