Ook (le kleuter moet al verkeersregels kennen LEIDSE HUISBAAS MOET f1000 SLEUTELGELD TERUGBETALEN N.C.Reis-V. in Leiden zag en kreeg appelen Alleen door men Jezus' ziet te buigen geboorteplaats Drie-oktöber-tekenwedstrijd met frappante resultaten NIEUWE UEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 Agenda voor Leiden film- Woensdag Jacobazaal Den Burcht, 8 avond De Natuurvriend. In den vergulden Turk, 8 bouw en Plantkunde, twee lezingen, kleurendia's, uitreiking diploma's. Stadsgehoorzaal, 8 uur: De Stem Volks met Das Lied von der Glocke, Max Bruch. Rijksmuseum voor geologie en min logie, Van der Werf park. 8 uur: I Ned. Natuurhistorische Vereniging, Kortenbout van der Sluys over geologisch werk In het Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Arena met De schelmenstreken van Scapin de werkende jeugd; (Rehoboth, 8 Vereniging tot bevordering van dt langen van slechthorenden, poppenspel voor advent, De droom van Maria. Marekerk, 8 uur: kerstwijding Her vormde wijkgemeente Molenwijk, ds. G. A. Alma te Amsterdam over „Vuur- werper". medewerking jongenskoor Door Eendracht, o.l.v. Jan Henzen, Henk 1 Wiel declamatie, Fr. van der Reijden gel en J. Pompe bazuin. Oegstgeest. Gemeentehuis. 7.30 gemeenteraad. Oegstge s t-E n d e g e film Droomeiland. Oegstgeest, Montessorischool, Louise de Colognylaan, 7 uur: Kerstbij eenkomst met Kerstspel. Donderdag Hervormd wijkgebouw Het Boshuis (Hoflaan-Telderskade), 8 uur: afdeldni Leiden-Zuid-West Ned. Christen-vrou wenbond, kerstavond. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie-Or kest. De Kleine Burcht, 8 uur: Postzegelver zamelaars. Schouwburg. L.J.A., toneelgroep Arena met De schel menstreken van Scapin, van Molière, voor leerlingen u.l.o. Academisch ziekenhuis, aula. 8 uur: Uitreiking Landsteiner plaquettes en pen ningen van het Ned. Roode Kruis. Zomerzorg. 8 uur: Vereniging oud-leer lingen der ambachtsschool, Sowj et films. In den vergulden Turk. 10.3012 uur: Koffieuurtje Ned. Ver. van Huisvrouwen Rest. Van der Heijden, Breestraat 85, 12.30 uur: Koffiemaaltijd Ned. Maat schappij van Nijverheid en Handel, mr. H. Lu ijk over Tijdsbesparing door sneller en beter lezen. Oegstgeest, Irene, 8 uur: wijk- avond Rhijngeester wijkgemeente, Kerst- Vrijdag Restaurant Van der Heijden. Breestraat 85 8 uur: Ledenverg. Ned. Handelsreizi gers vereniging. Gebouw Levendaal 103, 8 uur: Ned. Christen Vrouwen Bond, Kerstavond. Schouwburg. 8 uur: Zoldertheater met fragmenten uit toneelwerken van Moliè re. Schnitzler, Synge en Tsjechow, voor brandfonds L.S.C. Oegstgeest. Patronaatsgebouw. 8 uur: Toneelver. Elckerlyck uit Sassen- heim met Potasch en Perlemoer met va kantie, voor buurtver, Ons Genoegen. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 u.: Residentie-Orkest r K. e Conservatorium- Apotheken Geopend apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Films Casino (2.30 en 8 uur, zaterdag 2.30, 7 en 915 uur): Mannen zonder mededogen (18 jaar); donderdag; Raspoetin (18 jaar) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag geen middagvoorstelling): Het meisje Sapphire (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en ,9.15 uur): Foei, Nicole (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De dag der geweldenaars (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Een huis vol heksen (14 jaar). Speciale cursus in LEIDEN? VERONTRUSTEND groot is ieder jaar weer het aantal kinderen dat het slachtoffer wordt van het verkeer. In 1958 verloren ruim driehonderd kinderen tot de leeftijd van vijftien jaar het leven bij een verkeersongeval. Om te trachten het aantal jeugdige verkeersslachtoffers tot een minimum te beperken heeft het Verbond voor jVeilig Verkeer het plan opgevat de kinderen reeds zo vroeg mogelijk verkeersonderricht te geven. Daartoe worden in vele plaatsen de kleuterleidsters uitgenodigd om samen met bestuursleden van het Verbond van gedachten te wisselen over de wijze waarop men kleuters verkeersles kan geven. De afdeling Leiden hield gisteravond zo'n bijeenkomst, waarin de heer W. B. Draisma, inspecteur van de verkeerspolitie te Hilversum, een causerie hield. Na een kort openingswoord van E. Udo de Haes namens het district Zuid-Holland-Noord van het Verbond voor Veilig Verkeer, waarin zij de ge meentelijke inspecteur, de heer Swanen- burg, en de heer Schipper, rijksinspec teur van het ressort Alphen, ix bijzonder welkom heette, was het woord aan de heer Draisma. Wanneer een kind iets verkeerds doet, is men geneigd te zeggen, dat het niet beter weet. Wanneer het in het verkeer iets niet goed doet, dan tracht mei dit te vergoelijken. Tot voor enkele ja ren was de gangbare opvatting dat kinderen beneden zes jaar geen wegwijs in het verkeer zou kunnen maken. In Zweden en Denemarken is men het eerst begonnen de kinderen op heel jonge leeftijd verkeersmanieren bij te brengen. Het is van groot belang, dat de verkeers- opvoeding op zo jeugdig mogelijke leef tijd begint. Ondanks het verkeersonder- wijs en de voorlichting heeft men nog maar betrekkelijk weinig bereikt. De verkeersonveiligheid is afhankelijk van de menselijke factor. Men neemt deel aan het verkeer, terwijl men aan iets anders denkt en gehaast is. De ander Wanneer er iets verkeerd gaat, is het altijd de schuld van de ander. Zowel vol wassenen als kinderen maken zich schul dig aan deze onveiligheid. Daarom moei de kleuter al worden opgevoed in hel verkeer. Het is natuurlijk in de eerste plaats de taak van de ouders een goede verkeersmentaliteit aan te kweken. Meestal ziet men echter dat zowel vader als moeder de verkeersregels overtreedt zonder dat zij zich hiervan ten volle be wust zijn. Het .goede voorbeeld van de ouders is van eminent belang. Naast de ouders kan ook de kleuterleidster veel an de verkeersopvoeding doen. Voor de ontwikkeling van het sociaal bewustzijn is het van belang, dat het kind wordt geleerd wat lastig en gevaar- "jk is voor andere weggebruikers. Zo moeten z\\ leren niet op de -rijweg te spelen en hun spel te onderbreken op de voetgangers-overstecjkplaatscn. Men moet hun deze dingen echter op de juis te wüze vertellen, zodat men de kinde ren geen angst inboezemt voor het ver keer, want vroeg of laat moet het kind zich toch zelfstandig in het verkeer ge dragen. Ook de gewoontevorming is heel langrijk voor de kleuters. Men moet de kinderen zo vroeg mogelijk de belang, rijkste verkeersregels leren, b.v. het al tijd op de stoep blijven. Wanneer het kind leert kiezen waar het loopt, krijgt het al een bewuste instelling op het verkeer. Het kind moet zo snel mogelijk leren niet op de trottoirband te zitten uit de buurt van stilstaande auto's blijven. Het leren rechtshouden is geen veiligheidsmaatregel, maar wel goede gewoonte voor later. Oversteken De regels, die voor het oversteken gel den zijn ook van eminent belang. Men moet de kinderen leren altijd eerst de rand van het trottoir stil te staan, naar alle kanten te kijken en pa: oversteken, wanneer het in één keer aar de overkant kan komen. Veel ongelukken worden ook veroor zaakt door het oversteken bij gepar keerde auto's. Het fietsen van kinderen beneden zes jaar is sterk af te raden, aldus spreker. Ze zijn heel handig in verkeer, maar te speels en gemakkelijk af te leiden; bovendien kennen zij geen voorrangsregels. Door een exacte instructie op de kleuterscholen kunnen hij het kind reeds vroeg goede gewoonten wor den aangekweekt. Voorts deed hij de kleuterleidsters enkele suggesties aan de hand om tot de gewenste ver keersveiligheid te komen. Hierna werd een klankbeeld vertoond, dat op zeer instructieve wijze weergaf aan welke gevaren spelende kinderen bloot staan en welke hachelijke situaties zij op de weg kunnen doen ontstaan. Een wettelijke-aansprakelijkheidsver- zekering bleek in het merendeel van de gevallen geen luxe. Na de film „Drie turven hoog" zag men een demonstratie met de verkeers- poppenkast, één van de vele aankno pingspunten voor het verkeersonderwijs op de kleuterscholen. Bij voldoende be langstelling hoopt men ook hier een ver- keerscursus voor kleuterleidsters to houden. Gistermorgen omstreeks kwart voor acht is op de Nieuwe weg ter hoogte van de Maeweg in Loosduinen een bestelauto uit Rijnsburg na een mislukte in haalmanoeuvre in de Poeldijk- sevaart gereden. In de auto be vond zich toen alleen nog een passagier, de 36-jarige T. S. uit Rijnsburg. De bestuurder, de 18- jarige L. J. van D., uit Rijns burg, werd na een botsing met een lichtmast uit de wagen ge slingerd. De passagier slaagde erin uit de auto te komen en op de wal te klimmen. Bestuurder en passagier kregen geen noe menswaardig letsel. De brand weer zette de bestelauto weer op de kant Lezing in Oudheden Bijna alle hoofdmomenten van ontwikkeling der Etruskische ceramiek in Leiden te vinden OVER ETRUSKISCHE VAZEN te Leiden hield de conservator dr. J. II. C. Kern gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden een lezing met veelal gekleurde lichtbeelden. Sedert de maanden augustus en sep tember 1955, toen de succesrijke tentoonstelling „Het geheim der Etrus- ken" in het Gemeentemuseum te 's-Gravenhage werd gehouden, interes seert men zich in ons land zeer sterk voor de kunst en de beschaving van de Etruriërs. De Haagse tentoonstelling bracht nagenoeg uitsluitend mate riaal uit buitenlandsche verzamelingen. Nochtans beschikt het Leidse Museum over een indrukwekkend aantal Etruskische oudheden. Het was de bedoeling van de spreker, zijn gehoor een indruk te geven van de Etruskische vazen ran gebakken klei, die men in Leiden kan bewonderen. T^E Haagse rechtbank bevestigde -L' Leiden, waarbij vonnis van het kantongerecht te erhunrder was veroordeeld aan zijn ex-huurder 1000,verhoogd met rente en proceskosten, terug te betalen. Het betrof hier een exploitant te Leiden, die vooral veel oude arbeiders- en krot woningen verhuurt. Hij had voor zijn medewerking aan een driehoeksruil, waarbij een van zijn oude huizen in de Leidse binnenstad was betrokken, 1000,geëist en gekregen van de bewoner, die zich door de ruil in Am sterdam kon vestigen. Laatstgenoemde vorderde later de betaalde 1000,terug. Yillabouw aan Meyerskade De heer D. C. Oostendorp, alhier, heeft verzocht aan hem, of aan zijn nader te ïen lastgever, een perceel bouwter- te verkopen groot ongeveer 600 m2 gelegen op de hoek van de Eurggraven- laan en de Meyerskade, in het partiële uitbreidingsplan „Leidèn-Rodenburger- polder." Het terrein is bestemd voor villa- Met adressant is overeenstemming be reikt omtrent de verkoopprijs vap 32,50 n2 (bouwrijp en niet opgehoogd). PEN UITSTAPJE naar fruittelers in Geldcrmalscn was er de oorzaak van, dat de -Li afdeling Leiden van de Nederlandse Christelijke Rcisvereniging gisteravond in de Stadsgehoorzaal bezoek ontving van enkele bestuursleden van de Nederlandse fruittelersorganisatie, de heren H. C. van de Hoeven, R. Dijkshoorn en P. A. Spoor. De voorzitter van de vereniging, de heer A. v. d. Bos, heette allen hartelijk welkom en bedankte mevrouw M. de la Riviere en haar schoondochter voor het organiseren van deze avond. Mevrouw de la Rivièrc legde uit in welke relatie de vereniging staat met de fruittelers, waarna mevrouw Grims enige liederen van Catharina van Rcnnes zong, op de piano begeleid door haar zoon. Vervolgens voerde de heer Spoor het woord namens de fruittelersorganistatie. De heren uit Geldermalsen hadden hun collega's van de afdeling Zuid-Holland west verzocht deze avond te verzorgen. Kleurendia's verplaatsten de vele aanwezigen naar een boomgaard. Het werk dat moet worden verricht om het fruit bij ons op tafel te krij- gen, is niet gering. Vele tegenslagen 'reffen de telers keer op keer, waar door het risico groot is. In een film getiteld „Van tuin tot tafelwerd Mer nog eens de nadruk op gelegd, evenals op de waarde van vitaminen, die in fruit aanwezig zijn, voor het behoud van onze gezondheid i de pauze sprak de heer A. Glas van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst over appel- en perenrassen. In tegenstel- Üng met vroeger, toen men van soorten 'Prak, heeft men het nu altijd over ras- Enkele bekende rassen werden be sproken naar aanleiding van een folder- 'je. dat aan allen was verstrekt. Het valt niet te verwonderen, dat de meeste huisvrouwen geen wijs meer kunnen t de vele namen van de vele rassen zonder verdere aanduiding appels of ïren bestellen. kele rassen werden aanbevolen en werd gewaarschuwd voor het kopen fruit, dat met een verkeerde r wordt aangeduid. Hierbij is het folder tje, uitgegeven door het Centraal bureau van tuinbouwveilingen, van groot belang, omdat het duidelijk de verschillen laat Ten slotte werd de film „Rapsodie in fruit" vertoond. De beide dames de la Rivière kregen een kistje appels aange boden en bij het verlaten van de zaal werden allen verrast met een zakje fruit. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN; Jannetje, dvCH Hoog straten en J Barends-, Adrianus Jo hannes, z v A N de Goede en J P M van Veldhuizen; Joany Ariane Ben- jamina, d v J van Muyen en W Blan- kenstein; Saskia, d v W C Verhoeven en C Baart; Franciscus Alexander Henri en Bonaventura Alexandra Ger- truda, zoon en dochter van A J C Montanus en W C A van Hetercn; Robertus Anthonius Theodorus Ma ria, z v A Schlagwein en A H H Beurze. OVERLEDEN; M van Leeuwen, 60 j, wed. van J van der Voorn; B van Donkelaar, 78 j, man; G W Seugling, 67 j, echtgenote van W J Smolders; L van Dam, 7 j, dochter; N de Water, 68 j, man. De ex-huurder beschouwde die als sleutelgeld en daagde de huisbaas, voor het kantongerecht, aanvoerende, dat de f 1000 onverschuldigd en in strijd de huurwet waren betaald. De huiseigenaar erkende de driehoeks- ruil en de hiervoor door hem ontvangen 1000, maar betoogde, dat dé ex-huur der geen recht op terugbetaling kon doen gelden. Door zijn medewerking de woning ruil was de huisbaas volgens diens zeggen een winst van 7000 gaan, omdat hij het huis gemakkelijk zou hebben kunnen verkopen met ddi winst wanneer het hem vrij van huur zou zijn opgeleverd. De ontvangen 1000 betekenden volgens de verhuurder tegemoetkoming in de schade. Onhoudbaar Het kantongerecht heeft dit ver weer niet geaccepteerd. Het stand punt van de huisbaas werd onhoud baar geacht. Indien de zienswijze van de verhuurder ingang zou vin den, zou praktisch iedere eigenaar van zogenaamd oud bezit vrij zijn bij een woningruil een vergoeding te bedingen, hetgeen de kantonrechter in lijnrechte strijd met de bedoeling van de wetgever achtte. W- de Zwijgerlaan wordt aangelegd Een plan van de gemeente omvat o.n de aanleg van een gedeelte van de weQ door noord (Willem de Zwijgerlaan) tus sen de verbindlngsspoorweg naar de Ste delijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit en de Haarlemmerweg, het doortrekken en verbinden van de Koningstraat en de Hansenstraat met de ontworpen parallel weg aan de zuidzijde van de Willem de Zwijgerlaan, de aanleg van wegen ten westen van het geprojecteerde veemarkt terrein, het ophogen van bouwterreinen de aanleg van een speelterrein. De Willem de Zwijgerlaan zal worden aangelegd met twee rijbanen, elk ter breedte van 7 m, waartussen een bern voldoende breedte voor het opstellen vrachtwagens en aan weerszijden vrijliggende rijwielpaden, elk 3 m breed, terwijl het rijwielpad aan de zuidzijde van de weg, voorzoveel dit nodig is, in verband met de ter plaatse geprojecteerde bebouwing, uitloopt in een 6 m brede parallelweg, waarlangs parkeerstroken en trottoirs van variable breedte zullen worden aangebracht. De weg zal in toekomst door middel van een brug o de Haarlemmertrekvaart: aansluiten ver het Schuttersveld aan te leg; weg. De kosten van uitvoering van het plan worden in totaal geraamd op 1.500-000. Hierin is begrepen voor de aanleg van de Willem de Zwijgerlaan een bedrag van 509 904, voor de wegaanleg bewes ten het veemarkterrein een bedrag var 196 740 en voor de aanleg van het speel terrein een bedrag van 64 356. Oiibewooiibaarverklariug van woningen Ten aanzien van de woningen 4e Bin nenvestgracht 35 en Doelengracht 2 is geconstateerd, dat zij in een zodanige toe stand verkeren, dat zij niet door het aan brengen van verbeteringen in bewoonbare staat kunnen worden gebracht. B. en W zyn daarom van oordeel, dat deze wo ningen onbewoonbaar dienen te worden verklaard. Hoewel B. en W. in het algemeen voor standers zijn van een stelselmatige onbe woonbaarverklaring menen zij in dit ge val tot deze incidentele onbewoonbaar- verklaring te moeten adviseren. De termijn van ontruiming is te stel len op zes maanden. Bij de wijziging van de Huurwet van 24 december 1953 -heeft, aldus de rech ter, juist de bedoeling voor gezeten der gelijke onredelijke bedingen onmogelijk Bij de Haagse rechtbank boekte de tot terugbetaling veroordeelde verhuurder evenmin enig succes met zijn verv De rechtbank onderschreef de opvatting van het LéjdSe kantongerecht door te overwegen, dat de betrokken wetsbepa ling er juist op is gericht te voorkomen, dat huiseigenaren voordelen bedingen die hun grondslag vinden in de bestaan de huizen-nood. Ter bestrijding van dit kwaad is juist de anti-sleutelgeldbepa- ling dn de Huurwet opgenomen. De rechtbank veroordeelde de huis baas voorts tot betaling van 5rente per jaar over de terug te betalen 1000 en in de totale proceskosten. Het gebruik van de sociëteit Minerva Zoals het zich op het ogenblik laat aan zien, zal in de maanden dat de plannen tot opbouw en uitbreiding van de socië teit Minerva worden gemaakt en zo mo gelijk zonder onderbreking ook daarna het sociëteitsleven zich afspelen in de conversatiezaal en de eetzaal van de so ciëteit, die daartoe provisorisch hersteld zouden kunnen worden. Hoewel men veel van wat nu nog staat aan de Breestraat bij de opbouw zal kunnen gebruiken, zal de gelegenheid niet gemist mogen wor den om ingrijpende vernieuwingen aan te brengen, die al lang noodzakelijk wa ren wegens het grote ledental. Zo lezen wij in het vandaag uitgekomen num mer van Virtus, hel officiële orgaan van het L.S.C. Daarin wordt ook gepleit voor de in stelling van een gemeenschappelijke ver gadering van het Corps en de sociëteit; aan deze vergadering zullen de plannen worden voorgelegd aan de hand waarvan de door de vergadering in te stellen bouwcommissie haar werkzaamheden zal kunnen verrichten. Mr. II. F. van Wal ls bereid gevonden als adviseur van de commissie voor de sociëteit Minerva i de bouwcommissie op te treden. Namens de commissie voor de sociëteit wordt meegedeeld, dat binnenkort de conversatiezaal en de achterzaal weer ge bruikt kunnen worden. De keuken zou deze week weer gaan functioneren. Dr. Haex, lector in LEIDEN Geneeskunde gaat vruelitbare halve eeuw tegemoet MET EEN OPENBARE LES over „Het bestaansrecht van dc gastro-cntcrologle binnen de interne geneeskunde", heeft gistermiddag dr. A. J. Ch. Haex het ambt arnvaard van lector in dc gastro-entcrologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, De plechtigheid had plaats in het groot-auditorinm der universiteit, in aanwezigheid van talrijke aanwezigen, cn werd besloten met een druk bezochte receptie. In het begin van zijn betoog wees dr. Haex erop dat tot de meest essentiële verworvenheden van onze tijd terecht de sociale zekerheid en de ouderdomsvoor ziening behoren. In ons land wordt het accent in toenemende mate gelegd op de veiligheid en de toekomst van het in dividu, zonder de belangen van het al gemeen welzijn uit het oog te verliezen. De tot op heden op dit gebied bereikte resultaten zijn echter niet alleen te dan- I ken aan een ontwaakt en verlicht sociaal bewustzijn, maar evenzeer aan de voor uitgang in de geneeskunde. Er is alle reden om te geloven, dat de komende vijftig jaar, wat betreft de vooruitgang der geneeskunde, even vruchtbaar zullen zijn als de afgelopen vijftig jaar dat zijn geweest Dr. Haex wenste daarom deze openbare les te beginnen met een plei dooi voor nog verdere differentiatie in de geneeskunde. Dagelijks blijkt dat de differentia tie in deze wetenschap, die al leidt tot sub-specialisatie, niet algemeen kan worden aanvaard als onvermij delijk gevolg van de ontwikkeling der wetenschap, die in de genees kunde haar toepassing vindt. Bij een eerste beschouwing schijnt het moei lijk het begrip subspecialisme geneeskunde aanvaardbaar te ma ken. Immers, de behandeling zieke mens en het brengen vi lichting van menselijk leed, moet het belangrijkste doel van de arts zijn. Orgaan-specialisatie nu zal on herroepelijk leiden tot detaillering en de kans verhogen om de patiënt als totaliteit uit het oog te verliezen. Het beoefenen van een subspeciali: is dus een tegen deze doelstelling ge richte onderneming, wanneer de specia list het orgaan behandelt, inplaats de mens, van wie dit orgaan slechts onderdeel is. Men dient dient deze be zwaren echter le zien tegen de achter grond van de onvermijdelijkheid van doorgevoerde specialisatie. De feiten technieken in de geneeskunde stapelen zich immers op, en zijn zelfs 5 helderste brein niet alle meei Twee wegen Er zijn twee wegen, die men kan gaan. De ene weg is die van het zich louter klinisch verdiepen in zijn patiënten, wijl men bijvoorbeeld door middel literatuurstudie tracht zoveel mogelijk op de hoogte te blijven van de vorderin gen die op het gebied van het betrokken specialisme worden gemaakt Het volgen van de tweede weg houdt in dat bovendien met alle moderne hulpmidde len, die ten dienste staan, tracht door te dringen op onbekend terrein. In dit ge val betreedt de klinicus dus het glibbe rige pad der klinische research. Als doelstellingen van een uni\ taire subspecialistische afdeling, zag de nieuwe lector het volgende: ten ei diagnostiek en de behandeling var ken, die lijden in een bepaald orgaan- systeem, op een goed klinisch en psycho logisch niveauten tweede, de studii van het ziektebeloop, hetzij als „natural history", hetzij zoals het door een inge stelde therapie wordt beïnvloedten derde, het geven van onderwijs, waar bij het onderwijs aan assistenten en ge vestigde artsen dus het graduate en postgraduate onderwijs een belang rijker plaats dient in te nemen dan dat an studenten in de geneeskunde ïn slotte het wetenschappelijk, a tisch-klinisch en klinisch-pathofysiologisch onderzoek. Hij ging vervolgens nader op deze doelstellingen in, en besprak hierna CP B-af deling Leiden e.o. De afdeling Leiden e.o. van de Chris telijke plattelandsvrouwen en meisjes- bond. de C.P.B., hield gisteren in een stemmig versierde zaal van Rehoboth aan het Rapenburg te Leiden een kerstavond, aarop mejuffrouw P. van Wigchcrcn uit Rijswijk schitterende kleurendia's ver toonde over „Palestina het land van onze Heiland". Dit land, dat mejuffrouw Van Wigchcrcn in 1956 bezocht, heeft een zeer grote culturele waarde, vooral door de Bijbelse achtergrond. Juist de dia's, die bekende plaatsen van de Bijbel lieten zien, maakten diepe indruk. „Als je bedenkt, dat je voor het graf van Lazarus op dezelfde plaats staat, waar Jezus eeuwen geleden heeft gestaan, kom je in zo'n bepaalde sfeer, dat je elk ogenblik verwacht iemand- uit die tijd tegen te komen", aldus spreekster. Damas cus, één van de oudste steden ter wereld, met 250 moskeeën zag men op de dia's, doch het huisje van Judas, waar Paulus gedurende zijn blindheid heeft gewoond, mocht niet worden gefotografeerd. Men zag Jeruzalem met de vele nauwe straat jes, de klaagmuur en het grote tempel plein met de enorme koepel, die om dc rots is gebouwd, waar Abraham zijn op moest offeren. Op één van de dia's zag men door de middelste poort van een galerij de Olijf berg met de toren. Hiervan wordt ge zegd, dat op de dag des oordeels draden zullen worden gespannen van de berg de galerij. En hij, die vertrouwt en looft, zal deze draad zien verbreden tot een weg, waarop hij het eeuwige leven zal kunnen binnengaan. Doch hij, die niet op de sterkte van de draad vertrouwt, zal vallen en worden veroordeeld. Ook de plaats, waar Jezus naar alle waarschijn lijkheid is geboren, zag men. Op deze plek is een tempel gebouwd, met een lage deur. Om binnen te kunnen gaan, moet dus bukken en als het ware buigen Gods Aangezicht. Niet alleen deze plaatsen met historische waarde, zoals Na zareth, Bethlehem en Jeruzalem zagen de leden, doch ook de stad Amman of Phi ladelphia met het prachtige paleis van koning Hoessein. Deze avond, die niet zo zeer een Kerstavond was, maar waarop toch door de vele tafrelen over bepaalde plaatsen rondom Bethlehem aan het kerstgebeuren werd herinnerd, was een groot succes. in de gastro- enterologie, die in aanmerking ko men voor wetenschappelijk-klinisch onderzoek. Zo is van de genese van de zo veelvuldig voorkomende maag- en twaalfvingerige darmzweer nog zeer weinig bekend. Hetzelfde geldt voor de colitis ulcerosa ddikke- darmontsteking de vele vormen van dyspepsie, de vorming van gal stenen, enzovoorts. Ook vele proble men op het gebied der leverziekten kan men in de gastro-enterologische afdeling bewerken. Uitvoerig stond dr. Haex hierna stil bij enkele gastro-enterologische vraagstuk ken, die bijzondere belangstelling dienen, zoals het histologisch onderzoek van leverweefsel, de genese v maaguleus en de patho-fysiologie dunne-darm, bij welke laatste aangele genheid ook de röntgenologie als een belangrijk hulpmiddel dient te worden beschouwd. Met een traditioneel adres aan H.M. de Koningin, curatoren, hoogleraren en lectoren der geneeskundige faculteit, de directie van het academisch ziekenhuis en de studenten in de geneeskunde, ein digde dr. Haex zijn voordracht. Leidse amateurfotografen liadden leerzame avond De Leidse Amateurfotografenvereni- ging besprak in De Doelen onder leiding van dc heer J. G. Gompelman de resulta ten van de tweede ronde der jaarlijkse competitie zwart-wit. Als onderwerp was opgegeven „Schepen, in de meest uitge breide zin des woords". Een vrij moei lijke opdracht, zoals bleek uit de kwali teit van het ingezonden materiaaL De meeste inzenders hadden, waar schijnlijk met het doel iets aparts te brengen, te fragmentarisch gewerkt, wat in het algemeen de opbouw van de foto niet te goede kwam. Doordat de foto's veel stof tot discussie leverden, was deze ronde der competitie voor alle leden misschien wel zo leerzaam als een inzen ding van louter goede foto's. Voorzitter Gompelman deelde met eni ge trots mede, dat van vier leden, te weten mevr. W. B. Wajon-Stroethof en de heren dr. J. Versteeg, G. Kikkert en J. G. Gompelman, foto's zijn geplaatst op Do Etruriërs waren een volk dait van ongeveer 750 v. Chr. af in Toscane (Ita lië) heeft gewoond. Naar alle waarschijn lijkheid zijn de Etruriërs (Grieks: Tyir- senoi, denk aan Tyraheense Zee) oor spronkelijk uiit Lyddë (westelijk Klein- Azië) afkomstig. Zij zouden zich dan in de 8e eeuw als landverhuizers in Tos cane hebben gevestigd. Zeker is het In ieder geval, dat in de klasse van het ionpasto a copcrtura bruna vaatwerk en inzonderheid bij de bucchero nero cera miek van de 7e eeuw v. Chr. nog tal van Oosterse invloeden vallen te bespeuren. Daarnaast, en allengs beslissend, treden inheems Italische elementen aan het licht bijzonder duidelijk wordt dit door de canopen (asurnen met deksel dn de vorm van een pontretkop) gedemonstreerd. Een soms zeer vrije, doch andere keren getrouwe aansluiting bij Griekse voor beelden verraden Etruskdsohe znvartflgu- riige en noodfigunige vazen uit de 6e en 5e eeuw v. Chr. Leiden heeft gedurende da laatste jaren op grote buitenlands» veilingen enige buitengewoon waarde volle proeven vam Etruskische zwantfi- gunige ceramiek verworven. Spreker maakte van de gelegenheid gebruik om twee der allerfraaiste aanwinsten in ge kleurde dia's de aanwezigen tc presen teren. De problemen over wat bij zekere vazen Btruskisoh en wat Grieks is, zijn nog geenszins bevredigend opgelost. Het mag waar zijn, dat de grote bloei van Etruskische kunst ni 400 v. Chr., als de Romeinse macht gaat opdringen, voorbij is. Dit betekent echter niet dat het latere Etruski sche aardewerk zonder belang is. Leiden is rijk aan voorbeelden van Hellenistische Etruskische ceramiek, zowel in de zwartglanzende klasse als die met geel overtrek. Er zijn daar onmiskenbaar Etruskische vor- bij, zoals het snavelkannetje (zes exemplaren uit Volterra in Lei den), welks zwartglanzende epider mis een weerschijn in druivenblauw heeft (Malacena klasse). Samenvattend kan men zeggen, dat na genoeg alle hoofdmomenten van de ont wikkeling der Etruskische ceramiek van dc 7e-3e eeuw v. Ohr. in Leiden zijn ver tegenwoordigd. Voor sommige klassen Etnuskisch vaatwerk kunnen wij het zelfs tegen de massale collecties in Va ticaanstad. Rome. Florence, Parijs, Lon- '»n en New York opnemen. Met het overwogen van de mogelijkheid, of in de van ongeveer 25 v50 na Chr. in Anezzo vervaardigde Arret Ij nse ceramiek nog Etruskische technische vaardigheid of andere Etruskische elementen blijven voortleven, besloot spreker zijn betoog. De lezing was bedoeld als een aanmoedi ging om de Etruskische vazen in Leiden door eigen aanschouwing te leren ken- waardieren. Lange tijd sprak men van Etruskische vazen, en bedoelde dan meestal puur Griekse vazen, die in Etrurië waren opgegraven. Twens weten wij, dat de Etruriërs wel degelijk eigen hebben gemaakt, die het aan oor spronkelijkheid van creatief vermogen tegen de gelijktijdige Etruskische bron- figuurtjes afleggen, doch die in hun Het bestuur van de 3 October-Vereenl- ging heeft, zoals wjj reeds eerder schre- ecn tekenwedstrijd gehouden kinderen van de Leidse lagere scholen. De belangstelling hiervoor was zeer heugend. De jury heeft 433 tekeningen beoordeeld, afkomstig van 22 lagere scho- waaronder 3 B.L.O.-scholen. Daar naast nam de school voor Aesthetische Vorming buiten mededinging deel. Aan de volgende scholen is een prijs toegekend: school Duivenbodestraat, le Leidse Schoolvereniging Noord einde, Montessorischool Rijnsburgersin- gel 22, school Oppenheimstraat, Prinses Wilhelminaschool Munnikenstraat 1 Ds. De Wolffschool, Plantsoen. Extra vermelding en honorering met :n prijs verdient de inzending va Sint Lidwinaschool Zoeterwoudse gel. Alle deelnemende scholen zullen de 3 Oetober-Veremging een aan denken ontvangen. De beoordeling leidde tot de volgendi conclusie. deelnemende scholen hebben dui delijk gedemonstreerd, dat het moderne tekenonderwijs tot frappante resultaten, Katwijkse werd in Leiden met brons onderscheiden Gisteren was het veertig jaar geleden dat mejuffrouw M. Ketting uit Katwijk aan Zee op 17-jarige leeftijd als huishou delijke hulp in dienst trad bij mevrouw de weduwe A. den Duik te Katwijk aan Zee. Door maatregelen van de bezetter evacueerde mevrouw Den Duik in 1943 Leiden. Marijtje Ketting bleef haar v. Zelfs toen de tramverbinding LeidenKatwijk door de oorlogsomstan digheden was stilgelegd, ging zij dikwijls te voet naar haar werkgeefster. Thans, voor haar plichtsbetrachting en trouw, had het Hare Majesteit de Konin gin behaagd, haar een koninklijke onder scheiding te verlenen: de bronzen medail le verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. In het huis Van Oldcnbarneveld- straat 38 Leiden reikte burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot van Leiden dc jubilaresse gistermiddag de onderschei ding uit. Hierbij was ook de 84-jarige moeder an de jubilareese aanwezig. zelfs bij zeer jonge kinderen, kan lei den. Dit blijkt bijvoorbeeld uit het eige ne van de opvatting, de uiteenlopend* keuze van onderwerp en het gevarieer de materiaalgebruik. Daar vele leer krachten geen vakleraren zijn, acht de jury deze resultaten des te opmerke lijker. Het bestuur hoopt een deel der tekeningen in de laatste helft van sep tember tot na 3 oktober 1960 te kunnen exposeren, wellicht in de Lakenhal. In deze periode zal, naar verwacht wordt, de belangstelling het grootst zijn. Daar deze expositie echter nog wel in een ver verschiet ligt, is een kleine greep uit de inzendingen van woensdag 16 de cember te bezichtigen in één der eta lages van de firma P. de Wilde en Zn., Breestraat 93. Concerten Sempre Crescendo Het studentenmuziekgezelsohap Sem pre Crescendo zal het programma, dat op het galaconcert van dinsdag 8 december ten gehore werd gebracht, tweemaal her halen. De eerste herhaling geschiedt maandag 21 december om 8 uur in d* Stadsgehoorzaal te Leiden, de tweede op dinsdag 22 december in schouwburg De Lantaarn te Rotterdam. Het programma omvat het vijfde Bran- denburgse concert van Bach, het concert voor piano en orkest KV 449 van Mozart, Piorné's Ballet dc Cour cn Milhaud» Boeuf sur le toit. Pieler Iluihcrlshof Aan de gemeente zijn te koop aange boden dc perceelen Picter Huibertahof i- 1, 2, 3, 4 en 5 met bijbehorende tuinen erven, alsmede de onverdeelde aande len Ln een gedeelte straat en pad, voor de prijs van 22.000 in totaaL Het bezit van de percelen is voor da gemeente van belang, aangezien zij liggen het Wederopbouwplan „Leiden-Stati onsplein en omgeving". Zie voor stadsnieuws ook pagina 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3