CHRISTFUJ Ds. Okke Jager sprak tot de vrijgemaakte gereformeerden I CNV vraagt: waarom niet meer bedrijfschappen? Een woord voor vandaag De kerken zijn opnieuw in beweging gekomen Actuele sociale problemen (Van onze soc.-econ. redactie) TN een artikel over de economi- sche medezeggenschap wordt in De Gids, het orgaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de vraag gesteld waarom er niet meer bedrijfschappen worden ge vormd, horizontale verbindingen, waarin een bedrijfstak wordt samengevat en waarin men als bedrijfsgenoten bijeen komt. De Gids schrijft: ..Letten we op de praktijk van de p.b.o., dan moeten wij zeggen dat deze tot op heden niet zo is, dat we er de vlag voor kunnen uitsteken. Wat de totstand koming van bedrijfschappen betreft kunnen we bepaald i zeer belangrijke bedrijfstakken we noemen bouw-, textiel- en me taalbedrijf is nog steeds niet kun nen komen tot de vorming van een bedrijfsorgaan overeenkomstig de wet op de p.b.o. Deze gang van za ken betreuren wij ten zeerste. Ze houdt ook gevaren in. Mede in ver band met de voortgaande Europese economische integratie is het van groot belang, dat we in ons land per bedrijfstak over een goed samenwer kingsorgaan beschikken. Maar ook op nationaal niveau zijn er vraag stukken. die tot een oplossing ge bracht moeten worden. Willen we deze vinden dan moeten de bedrijfs takken beschikken over daarvoor ge schikte organen. Om een voorbeeld te noemen den ken wc hierbij aan de alleszins ne telige kwestie van de arbeidstijd in het bakkerijbedrljf. Het behoort tot de verantwoordelijkheid van de ge zamenlijke bedrijfsgenoten in een be drijfstak. om een dergelijke kwestie op te lossen. Van welk een grote be tekenis zou het zijn geweest, als er een bedrijfschap voor het bakkersbe drijf zou hebben bestaan, dat een zo belangrijk punt als de arbeidstijd had kunnen bespreken en daarover een beslissing had kunnen nemen. Nu moesten anderen het doen. En nu is Leiden In last en beklaagt men rich, dat niet-deskundlgen dat heb ben gedaan... Het is slechts één voorbeeld. Maar het is zeer aktueel. En het toont aan, dat er werk te doen Is voor bedrijfsorganen. Als deze ontbreken kan echter het werk niet blijven liggen. Het is on mogelijk om maar af te wachten tot de bedrijfsgenoten er toe overgaan een bedrijfschap tot stand te bren gen. Het leven gaat voort Het moet een ieder duidelijk zijn. dat het ge volg hiervan is dat bij het ontbreken i de geëigende organen anderen Wie het dan moeten doen? Als re gel zal dat allereerst de overheid zijn. Vervolgens, in bepaalde secto ren. komen dan de produktschappen. Een enigszins wonderlijke situatie. Die weer aanleiding geeft tot klach ten. Maar de schuld ligt niet bij de overheid of bij die andere organen. Men zou het immers als volgt kun nen samenvatten: leidinggevend mannen van elke organisatie pleiten voor meer samenwerking, minder overheidsingrijpen. Maar de gegeven wettelijke mogelijkheid om de zaken in eigen hand te nemen, namelijk de vorming van bedrijfsorganen, wordt niet ten volle benut Het blijkt wel: er moet beslist ergens iets haperen". Neg< ;ers niet naar uitvoering van de „Messias" Een bestuurslid van het Filharmonisch Genootschap te Pietermaritzburg heeft gisteren meegedeeld, dat het genoot schap zich niet zal storen aan het be sluit van minister van o.k.w. Serfon- tein. dat niet-blanken de jaarlijkse kerstuitvoering van Handcis Messias in het stadhuis van Pietermaritzburg ditmaal niet zullen mogen bijwonen. Ons geweten als christenen dwingt ons onze oude traditie voort te zetten en een klein aantal niet-blanken toe te laten om naar deze grote kerstboodschap te luisteren, aldus de woordvoerder. Reeds een eeuw lang bevindt zich jaarlijks een dertigtal negers onder het auditorium. Wanneer het Filharmonisch Genootschap geen acht slaat op het verbod van minister Serfontein, loopt het de kans een jaarlijkse subsidie van 3.000 gulden te verspelen. Joodse congressen te Amsterdam Honderden vertegenwoordigers van na genoeg de gehele joodse wereldbevol king zullen de laatste week van Januari en de eerste week van februari naar Nederland komen om in Amsterdam te vergaderen. Zij zijn de vertegenwoordi gers van Joodse wereldorganisaties en van de Nederlandse Zionisten Bond. De ze bond zal met-haar algemene Jaarver gadering op 24 en 23 januari de rij van congressen openen. In aansluiting op deze organisatie is een bijeenkomst op 23 en 26 januari belegd van de inter nationaal vertakte Joodse organisatie Bnci Beriet. Vervolgens zullen Joodse vertegenwoordigers van de Conference of Jewish Organizations, waarbij inter nationaal Joodse instellingen en organi saties zijn aangesloten van 23 Januari tot 2 februari bijeenkomen ter bespre king van een internationale conferentie over het Joodse onderwijs. Ongeveer gelijktijdig zullen de directeuren van de m New York gevestigde Conference of Jewish Claims against Germany biji komen ter bespreking en toewijzing de claims. Hoop op loonwet Nu er ook in het bouwbedrijf onderhandelingen gaande zijn over een nieuwe c.a.o. vraagt „De Christelijke Bouwvakpatroon", het orgaan van de Chr. Aannemers- en bouwvakpatroonsbond, in een artikel aandacht voor de organi satie (of zoals het blad zegt: het institutionele kader) waarbinnen de loonvorming zich afspeelt. Het blad vertelt iets van de his torie der loonvorming en conclu deert daarbij onder andere dat het College van Rijksbemiddelaars (dat in 1945 op grond van het B.B.A. werd ingesteld om loonovereenkom- sten aan regeringsvoorschriften te toetsen en bindend op te leggen) als een overheidsorgaan moet worden gezien, ondanks zijn zelfstandig heid. De samenwerking die er tus sen het College en zijn adviseur, de Stichting van de Arbeid, bestaat, wordt belangrijk genoemd. En het blad schrijft dan: ..Ondanks dit bevredigend verloop doet zich uiteraard bij sommigen de vraag voor of de tijd inmiddels niet rijp is om te komen tot een andere structuur van dit institutionele ka der. De loonvorming is immers in eerste instantie een zaak van het bedrijfsleven. De klemmende rede nen tot een centraal loonbeleid, als meer tot het bedrijfsleven brengen. Zonder aan deze argumenten af breuk te willen doen. dient men zich toch te realiseren, dat een weg terug tot de vooroorlogse verhoudin- 3en. zowel door de werkgevers als oor de werknemers niet meer ge wenst wordt. Zowel vóór- als na-oorlogse jaren hebben ons geleerd dat ten aanzien van de loonvorming een coördine rend optreden mogelijk moet blij- Een andere zaak is. in wiens han den dit beleid moet worden gelegd. Reeds in 1954 bracht de Stichting van de Arbeid een rapport uit. waarin de suggestie werd gedaan te komen tot het vormen van een loonraad binnen de Sociaal-economi sche raad. De raad zou de gebruikelijke driedelige samenwerking: werkge- vers-werknemers-Kroonleden, die nen te hebben. Een groot deel van de S.E.R. kon zich met deze suggesie verenigen. Ondanks dit alles is de ontwikkeling op dit stuk niet voortgegaan. jk^dat gegeven aan de &houd de loonpolitiek, maar wij ho pen en vertrouwen dat een nieuw beleid ter zake van de vorm niet te lang op zich zal laten wach ten. De uitlatingen van de betrok ken bewindslieden wanneer wij bijvoorbeeld denken aan de plan nen om te komen tot een loon wet steunen ons'In dit vertrou wen." aldus ,,De Christelijke Bouwvakpatroon Wij achten het begrijpelijk le regering in haar beleid pr lelt heeft gegeven aan de inl ,EEN LEEUW IN EEN KUIL MET DANIELS Utrecht plaatste TN ZWOLLE zijn 65 gereformeer- geen slagboom, gevolgen van de besluiten die de maar ANWB-hord gereformeerde synode van Utrecht (Van een onzer redacteuren) heeft genomen. Deze synode heeft in haar herfstzitting het struikel- jJJJ k^°CP ™eent dat* blok tussen de Gereformeerde Ker ken en de vrijgemaakte Gerefor meerde Kerken, de zogenaamde Vervangingsformule, terzijde ge steld. Dat deze bijeenkomst geen „revolutie van eenzamen" is bleek wel uit het feit, dat tussen een kwart en een derde van alle dienst doende vrijgemaakte predikanten aanwezig was. Spreker was ds. Okke Jager. De samenkomst, die bijeengeroepen was door een klein comiteetje van vijf predikanten onder leiding van de En- schedese pastor H. Vogel had reeds veel stof op doen waaien in vrijgemaakte Zo hadden tien predikanten in eei gezonden stuk in het Gereformeerd Ge zinsblad de vergadèring scherp afge keurd. Steeds duidelijker wordt het dat er in de vrijgemaakte Gereformeerde Kerken twee groepen zijn. De ene, die het meest van zich doet spreken in de ker kelijke pers meent dat er in de Gerefor meerde (synodale) kerken niets veran derd is. Men heeft zelfs geschreven dat de „vervangingsformule" vervangen is door een „Afdankingsformule". De an- Advertentie jAfciWe cAtK&Ui'* in één brochure Vraag deze gratis aan bij ow fotohandelaar of rechtstreek» bij FODOR, Hoogstraat 29, Rotterdam tel. 11.89.25 (51.) Ds. D. van Dijk met emeritaat i de vrijgemaakte predi- De nestor _I I I kanten in Nederland, ds. D. van Dijk. lemens met emeritaat te gaan. I Van Dijk werd 17 december 1887 te Blija geboren Hij bezocht het Geref. Gymna sium te Kampen, studeerde aan de theo logische hogeschool te Kampen en werd 3 augustus 1913 in het predikambt be- Ds. Van Dijk maakte bij herhaling deel it van de particuliere synode van Gro ningen, die hem ook naar de generale synode afvaardigde. Zo maakte ds. Van Dijk deel uit van de synode van Utrecht 1943/1944. waar de leergeschillen werden behandeld, die tot de scheuring leidden. Ds. Van Dijk maakte zich vrij en daarna is hij een van de leidende figu- ^eworcien in de vrijgemaakte kerken. is onder meer president-curator van dc theologische hogeschool te Kampen en voorzitter van de vereniging van gemaakte predikanten. Van zijn hand schenen verscheidene publikaties boeken. Ds. Van Dijk is ridder in de orde Oranje-Nassau. Ontvangen boeken De kunst van het oude Europa, door Herbert Ktlhn. Vertaling Charles Wen tinck. Pictura-pocket. Tweede verkorte uitgave. Uitgave Het Spectrum N.V.. Utrecht. Verdi, door Pierre Petit. Ver taling O. de Marez Oyens-Schilt. Pictu- ra-pocket. Uitgave Het Spectrum N.V., Utrecht Creatie nieuwe kardinalen Geflankeerd door prelaten, lekenfunc- tionarissen, leden van de nobelgarde en de Zwitserse garde, schreed Paus Johan nes gistermorgen de consistoriczaal van het Vaticaan binnen om het geheime consistorie te leiden, waarop acht nieuwe kardinalen zullen worden gecreëerd. Paus Johannes was in het wit gekleed en droeg een rode schoudermantel en dito stola. Nadat de Paus de zaal was binnen gekomen, riep de ceremoniemeester: „Extra omnes", het teken dat iedereen, behalve de Paus en de kardinalen, de zaal moet verlaten. De deuren werden gesloten en de Zwitserse garde betrok de wacht voor de zaal. Hierna sprak Paus Johannes het gebed „Adsumus" (wij zijn aanwezig) uit om de bijstand van de Heilige Geest in te roepen. Vervolgens zijn de volgende prelaten en bisschoppen tot kardinaal verheven P Mgr. William Theodore Heard uit Edinburgh, deken van de heilige Rota te Rome, mgr. Albert Gregory Meyer, Aarts bisschop van Chicago, mgr. Alois Joseph Muench, bisschop van Fargo in Noord- Dakota en Nuntius in West-Duitsland. mgr. Arcadio Larraona, een Spanjaard die secretaris is van de congregatie van de religieuze orden, de Jezuiet Augustin Bea. een Duitser, die biechtvader is ge weest van wijlen Paus Pius de twaalfde en de Italianen mgr. Paola Marella, Nun- tius in Parijs, mgr. Gustavo Testa. Nun tius in Bern en mgr. Francesco Morano, secretaris van de apostolische signatuur. derd kan zijn en wil niet bij voorbaat reeds ieder contact afsnoeren. Deze pre dikanten willen zich eerst bezinnen, eer zij hun houding bepalen. Zij lieten zich gistermorgen voor lichten door ds. Okke Jager, gerefor meerd predikant van Almelo. De samenkomst was alleen toegankelijk voor predikanten, hoogleraren (die niet aanwezig waren) en theologische studenten, zodat eer ds. H. Vogel de vergadering opende een aanwezige ouderling de zaal moest verlaten. VERANDERINGEN Ds. Okke Jager vond zichzelf als een leeuw in een kuil met allemaal Daniëls. Hij wilde zich houden aan Gods bood schap aan de gemeente van Efeze in Openbaringen 3, door eerst zijn waar dering uit te spreken en dan te vervol gen met: „maar dit heb ik tegen u. De Almelose pastor sprak als zijn rertniging uit dat er wel wezenlijk iets veranderd. Vooral de geestelijke i taliteit van de „synodalen" heeft verandering ondergaan al was het al leen maar doordat velen, wier blik tot toe vrijwel uitsluitend gericht was op de Hervormde Kerk, nu ook opnieuw oog krijgen voor de „vrijgemaak ZEVEN DEUREN Volgens de spreker had de duivel ze- En deuren opgezet, maar door geen :van was de synode van Utrecht naar binnen gegaan. Er was het gevaar dat de synode zou streven naar een consen sus met de „vrijgemaakten" in plaats van de eenzijdige toenadering waartoe -u besloten is. Men had kunnen uitspreken dat de Vervangingsformule overbodig geworden was. dat Almelo verkeerd had gehandeld (door de schorsingen op te heffen), dat de Vervangingsformule alleen maa verkeerd was begrepen, maar me heeft dat allemaal niet willen zeggen. De synode heeft slechts gesproken ver de rechtmatigheid van de inhoud an de omstreden geloofsuitspraak en iet gesproken over de rechtmatigheid an de binding. Ook heeft zij weerstand geboden aan ae verzoekinj tussen de „vrijgemaakten' of de zaak ln het midden te laten. drijven „STAART" Uitvoerig sprak ds. Jager over d genaamde „staart" van de Utrechtse uitspraak, die door prof. Kamphuis de „Afdankingsformule" is genoemd. Hij waarschuwde zijn aandachtig luisterend Sehoor om daaruit niet te distilleren at het dus een kwestie is van dit en dat, van 50 procent mystiek en 50 pro cent objectiviteit. Volgens ds. Jager is het niet juist in dit verband te stellen dat er een keus gemaakt moet worden tussen een voorwaardelijke en een on voorwaardelijke ^elofte. Deze „staart" is geen slagboom (om vrijgemaakten tegen te houden) maar een A.N.W.B.-paddestoel. Ds. Jager was wel van mening dat het beter ware ge weest als de synode deze staart had weggelaten. SCHORSINGEN Verheugd was de spreker c feit dat de synode onverbloemd de tegengestelde standpunten tussen „syno dalen" en „vrijgemaakten" over de schorsingen had uitgesproken en terwil- le van de toenadering niet alleen maar wat zand had gestrooid op het gladde vlak van de hereniging. Hij wees zijn gehoor er ook op dat de synode van Utrecht in januari nog zal moeten spre- bezwaarschriften die tegen de schorsing van piof. dr. K Schilder en kandidaat (destijds en nu hoogleraar) H. J. Schilder zijn ingediend. Ds. Jager sprak als zijn persoonlijk oordeel uil dat men in 1944 verschillen van mening over de interpretatie van de Dordtse Kerkorde heeft beslist met een procedure. Ook betwistte hij de uitspraak dat de Vervangingsformule een zegenrijke werking heeft gehad. Wat in 1946 vergeefs van „vrijgemaak te" zijde is gevraagd hebben de Utrecht se besluiten nu gegeven: een aan even tuele s-amensprekJng voorafgaande schriftelijke situatieschets. Nu dit begin er is moet men het wel even laten o winteren. Er ligt echter dynamiet ier de synodocratie. In het slot van zijn toespraak, raadde ds Jager aan de druk op de „synoda len" niet te sterk te maken. Hij citeer de de tekst „Laat de kinderen tot Mij komen" en zei dat er wel staat „la-at ie kinderen in de vrijmaking (de syno dalen) komen", maar niet: „sleep z< erbij" DISCUSSIE Tijdens de discussie, dde een zeer ge animeerd karaikter droeg stelde ds. F J. den Boeft een vraag over de nieuwe kerkorde. Ds. Jager meende dat het in derdaad waar was dat er nu een ver warde strijd over het kerkrecht te wach ten staat. Maar wel wees hij erop dat in de nieuwe kerkorde van de Gerefor meerde Kerken wel een tolerantie-ge dachte te ontdekken was, die niet los staat van het feit dat men geleerd heeft dat het verkeerd kan gaan bij elke kerk orde. Ds. Jager meende dat over die nieu we orde bij de synodalen nog een dis cussie gaande was. Maar z;j zijn gaan inzien dat een juist kerkrecht nooit een garantie is voor een vrome en geestelij ke behandeling. Wonderlijke voorvaders heeft Christus gehad. Sommigen van hen waren geloofshelden als Abraham, anderen zelfzuchtige zondaars. En ook zijn er bij die eigenlijk in het geheel niet op de voorgrond treden. Neem bijvoorbeeld Izaak. Tussen de gelovige Abaham en de sluwe Jacob, wier levens uitvoerig worden beschreven, blijft hij een wat vage figuur. Hij is geen held als zijn vader, geen vechtjas als zijn zoon. Slechts drie hoogtepunten worden van zijn leven beschreven: namelijk Izaak als offer, Izaak's huwelijk en Izaak's angst. In de beide eerste verhalen is hij de gewillige bij-figuur, in het laatste geval betoont hij zich een leugenaar, die zegt dat Rebecca zijn zuster is, omdat hij bang is dat de Filistijnen hem zullen vermoorden om Rebecca te trouwen. De vijandelijke koning ontdekt echter de ware verhouding, omdat hij ze ziet „minne kozen". Toch is Izaak, ondanks al zijn menselijkheid, een beeld van de Heiland, die zich ook ten offer overgaf, die de bruid van God aanvaardde en zijn bruid, de gemeente, lief heeft. ChristiLs lijkt in vele opzichten op zijn voorvader, maar heeft zijn karakter verheerlijkt. NAARGEESTIGE VERTONING Kerken terugkeren tot de Dordtse Kerk orde. Als zijn persoonlijke meninc gaf hij te kennen dat een aanvankelijke te rugkeer nodig is om tot hereniging te komen, waarna men dan gezamenlijk zal moeten gaan spreken over veranderin gen en verbeteringen. Discussie in een goede sfeer Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Vreeswijk: W. van Hen- nekeler te Molenaarsgraaf; te Rotter- dam-Blijdorp in de vacature van dr. W. S. van Leeuwen: H. Hutting te Gouda. Aangenomen naar Zijpe NJI. (toez.): H. D. Homan te Maasmmel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Erica (vak. F. J. v. d. Wal): J. Tissink (bij acc.) te Bergen op Zoom: te And ijk: E. Verburg te Win schoten (vak. J. Végh) te Schermerhorn: kand. P, S. Veldhuizen te Sliedrecht. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Aalsmeer: T. Bricnen te Mussel en J. M. Visser te Dokkum. Bedankt voor Murmerwoude: C. v. d. Weele te Leiden. gunst te Rotterdam-C. (Van een onzer redacteuren) Na afloop van de besprekingen van gereformeerde (vrijgemaakte) predikanten, die 's morgens begon nen waren en tot diep in de namid dag duurden, hebben wij nog een ogenblik met enkele predikanten gesproken. Ds. Okke Jager was buitengewoon blij over de goede geest die de discussies hadden ge kenmerkt. Hij had sterk de indruk, dat het voor vele aanwezigen een openbaring was om bepaalde ach tergronden te vernemen van de besluiten van de synode van Utrecht. De predikanten hebben iets gevoeld van de geest die leeft bij de „synodalen". Zij toonden er begrip voor dat bij het „eenvoudige kerkvolk" het verlangen leeft om alleen bij de Schrift te lezen, ongehinderd door theologische construc ties. Er is eerlijk en open gesproken en er was sprake van een verrassende een heid. Dat wil niet zeggen dat de „vrij gemaakten" zich zonder slag of stoot aan de nieuwe verhouding van de „syno dalen* hebben overgeleverd. De puntjes worden op de „i" gezet, en er was zeker geen sprake van een vals eenheidsstre- maar wel van een nieuwe open- Ook ds. H. Vogel sprak tegen ons zijn vreugde uit over het feit dat na jaren het gesprek weer mogelijk is geworden. De besluiten van de synode van Utrecht gaan volgens ds. Vogel lang niet ver genoeg. Er zal nog veel moeten gebeu ren. maar er is beweging gekomen. De ontmoeting zal zeker voortgezet moeten worden. Ds. Bremmer vertelde ons nog dat er grote belangstelling bestond voor deze bespreking. Veel gemeenteleden uit de Gereformeerde (vrijgemaakte) Kerken hebben hem opgebeld omdat ook zij graag de Zwolse bespreking hadden wil len bijwonen. Hij meende dat evenals bij de Gereformeerde Kerken een nieuwe wind is gaan waaien onderop ook in de Gereformeerde (vrijgemaakte) Kerken onder de gewone leden een herleefde belangstelling is voor de mogelijkheid een hereniging. 76 De meubelmaker kuchte. Dat weten wij allebei wel, dat student zijn Seen vak is. Veel verder komt zij niet met die ricduizcnd kronen, maar als zij eenmaal zover is, moeten wij maar eens zien, hoe we het dan kunnen regelen. Maak je daar nu niet ongerust over. Ik maak mij over niets ter wereld meer be zorgd. antwoordde Elisabet En nu behoeven Marit en Krister niet langer te wachten, nu kunnen zij trouwen, wanneer zij willen. En dat verdient Ma- rit ten volle, niemand kan begrijpen hoe zij gewerkt heeft, sedert zij eigenlijk nog een kind was. en hoe weinig zij aan zichzelf heeft gedacht. Je hebt goede kinderen, zei Oliva Eriksson ronduit, zoals haar gewoonte was. maar zij stam men ook van Iets goeds af. En toen stond zij vlug op om Torbjörn op tc zoeken, die eigenlijk allang in bed bad moeten liggen. Ragnhild vloog in de tuin rond, het ene pad op. het andere al, rond de kassen, rond dc druiven- kas. langs de groentebedden, tussen de bloemran- den en weer weg. Soms stond zij stil om rond te dansen, zij kon niet rustig zijn. De twee gymnasium jaren die nu voor dc boeg stonden, leken haar een gouden ladder naar iets. dat zij nog niet kon on derscheiden. Eigenlijk was zc reeds liefst de vol gende dag de ladder opgeklommen naar dat onbe kende. dat al haar krachten in beslag zou nemen, al wist zij nog niet wat het was. „Ik beloof plechtig", zei zij tot zicb zelf, toen si] plotseling was blijven stilstaan bij de stal, waar Buiten waait de zomerwind 1 ia En toen vloog zij verder, zag Krister en Marlt ergens onder een boom staan. Karl en Elin ergens anders, liet hen waar ze waren, was geheel bevan gen door haar overweldigende vreugde. Een lichte avondbries was door de tuin gegaan, en had de bloesems van de vruchtbomen over het gras verspreid en de lange tulpen doen buigen. Nu was de wind gaan liggen, de zon was verdwenen en het gezang van de vogels was langzamerhand verstomd. Alleen de merel was nog wakker, hij zat in de top van een den, duidelijk zichtbaar tegen de verblekende hemel, en liet zijn tonen over het oude Charlottendaal weerklinken. Elisabet Eriksson was op de bank onder dc berk gaan zitten, nadat haar zwager en schoonzuster wa ren heengegaan. Zij herinnerde zich die zomer nacht, toen zij hier acht jaren geleden had gezeten en zich toen vervuld had gevoeld van dat grote, rustige geluksgevoel, dat men zo zelden ervaart en dat daarom zo kostbaar is. Hetzelfde gevoel maakte zich ook nu weer van haar meester, n scheen uit nog diepere ruimten van haar w op te komen. Zij keek naar het kleine huis vlak bij haar. waar de klimroos weldra in knop zou staan en herinnerde zich weer haar leven binnen die muren. Nu was het Marits beurt, en Marit gelukkig worden, zoals zij zelf was geweest. In het grote huis had juffrouw Gabriëls langzaam haar kleine, tere, verlepte gestalte ontdaan van de vele kleurige kledingstukken en was ter ruste ge gaan in het brede ouderwetse bed, waarin zij dween als een kleine pop. Het merelgezang uit de tuin was zo sterk, dat het ook tot haar doordrong en zich met al zijn weemoedige schoonheid vermengde met het bele ven van die laatste uren. Het leven was haar weer in de gestalte van al die jonge mensen tegemoet getreden, zoals in lange tijd niet het geval wai weesL Zij was blij geweest over hun vreugde, r zij voelde zich héél moe. Zij zou er eigenlijk niets op tegen hebben om in te slapen, zonder mei ontwaken. Zo is het, dacht zij, het oude moet verdwij nen en het jonge blijft. Zo is het altijd geweest. En beneden onder de bomen, vol beloften v de toekomst in hoop en bloem, dwaalden Marlt Krister, Elin en Karl. Zo nu en dan kruiste figuurtje in 't wit, dat even vlug weer verdween als het kwam, hun weg. EINDE TAEZER DAGEN heeft in ons goede hem op bezoek, zei hij: „Meneer, ik land een man met de ten onzent vul het voorgeschreven aantal kruis- alle vereiste vijftien uitslagen goed klaar". wat kruisjes zetten in één, dan wel minuut uit en dan weet men het wel. moeten hebben? Och kom. Ik kom zelf zelden bij een voetbal- Weten we voor de sport nu heus geen hele dag te sporten langs de weg met streeks tegen het idee zelf n'n groentewagen". sport indruist? En tot de tweede verslaggever, bij Het is moeilijk te geloven. WAAKZAME DANKBAARHEID HET onderwijs draagt in Neder- Duidelijk spreekt dit, wanneer men land een eigen karakter, wel ervaart, hoe thans in een land als geheel verschillend van dat in veruit Frankrijk met grote moeite gestreefd de meeste andere landen. moet worden naar een stelsel, waar geven. En voor wat betreft de be- In Frankrijk heeft men lang streng trekkingen tot staat en overheid, is vastgehouden aan de „neutraliteit" gelijkstelling, gelijkstelling ook in van het onderwijs. Wie het anders financieel opzicht. wilde, moest voor eigen kosten op- Hoe in onze dagen onderschcidenen draaien, afgezien van het feit dat hij, ook menen te moeten tornen aan wat via zijn belastingbiljet, óók nog ten zij laatdunkend aanduiden als „ver- volle voor dat neutrale onderwijs had zuiling", zij zien wel in, dat zij, juist te betalen. wanneer het onderwijs in het geding Nu komt in Frankrijk het onderwijs- is, met hun verwijten bijzonder voor- stelsel op de helling. Maar het blijkt zichtig dienen te zijn. Al kunpen zij al, dat het een moeizame worsteling aan de andere kant kwalijk verhelen, worden gaat Want de aanhangers dat wanneer zij het op organisatie van de „neutraliteit" laten zich gel- naar levensbeschouwing gemunt heb- den op een wijze als waaraan wij, uit ben, ook ter bescherming van het de geschiedenis van het onderwijs in onderwijs grote waakzaamheid ge- 0Qs eigen land, ook onze herinne- boden zal zijn. ringen hebben. Neen, wij menen, dat, dank zij dus Zo kunnen deze ervaringen uit het de strijd en volharding van vorige Franse land ons alleen maar dank- generaties, wij in ons land een onder- baarder en dus ook waakzamer wijsstelsel bezitten, waarop men in maken voor het stelsel, zoals het te tal van andere landen met recht onzent, ook tegenover de staat, gel- jaloers kan zijn. - - ding verworven heeft. MET DEFENSIE OP LASTEN Beweging Doorgaan t is dan ook geen wonder dat we ns weer van predikanten die de vergadering verlieten hoorden: „Hier moeten we mee doorgaan" Tot lang na de samenkomst zaten nog kringen predikanten onderling na te praten. En kelen hoorden we zelfs al het plan op peren om ergens centraal in Nederland een grote soortgelijke samenkomst te beleggen voor gemeenteleden. Na afloop van de bespreking werd communiqué uitgegeven de pers werd niet in de samenkomst toegela ten dat wij hebben aangevuld met feiten die ons door aanwezige predikan ten werden verstrekt. Advertentie ■tik MB ilodt Ml BW ItIBblltB-klUhttB. HtBMtabi helpen 0 van Uw ongerief af envan binnen uit. Geen zalf of zetpillen meer. Dit vrij wel smaakloze tabletje doet dc zwellin gen slinken en bevordert de genezing. Hemotabs zijn bovendien zacht laxerend, helpen zo de normale functies regelen en zijn daardoor hoogst bevorderlijk voor spoedig herstel en vrijwaring van pijn. Complete kuur (fL 1.47) bij apothekers drogisten. INDIEN de behandeling van de Dan kan ook onze geestelijke weer- defensiebegroting, vorige week in baarheid erdoor in het gedrang ko- de Tweede Kamer, iets heeft geleerd, men. Zo wanneer bijvoorbeeld voor- dan is het dat we moeten afzien van zieningen op het gebied van het de illusie, alsof we met de defensie- onderwijs niet, of slechts in onvol- kosten zonder meer het plafond heb- doende mate, getroffen zouden kun- ben bereikt, Iaat staan dat dat plafond nen worden. Amerika n'lrrt i a h - geldt het meer geestelijke terrein. J.Td.n A™ Maar ook binnen de grenzen van Midrarrn Ln d? hT economie en van sociaal leven kan Waarbij finf, dal „^m^erloTmerl: werkeüik m*irü»n S "l kaansc regering tot dusver wel van werkelijk^ méér dan thans bet geval heb|,e„ „.ten te overtuigen, dat wij zulte E." eedaan hebben, en nog doen. „at wi zalte ge'dt dan nadar een land als k„„„en. Er ,s slnds laIl(. een 2ek„ „AT T bwezen heeft plaf0nd bereikt, bewust te zjbm wordt nu als volgt: reed, mét bestendiging van de huidige De defensie heeft een belangrijk en Amerikaanse hulp zouden, ten ge- hoog doel. Het zijn grote goederen, volge van onderscheidene omstandig- die zij heeft te beschermen. Het gaat heden, de kosten van onze defensie om onze menselijke waardigheid en gaan oplopen; maar thans komt daar vrijheid. Het gaat om ons menszijn als nieuwe verzwarende omstandig- zèlf. Daarvoor zijn ingrijpende offers heid bij, dat Amerika, ongeacht deze op het materiële vlak alleszins ge- oplopende kosten, vermindering van rechtvaardigd. zijn geldelijke steun overweegt. Echter, wanneer de materiële lasten Al deze omstandigheden bijeengeno- tè zwaar gaan drukken, kan het niet men, is het een situatie, die tot blij- anders, of het heeft zijn weerslag moedigheid geen aanleiding schijnt buiten het terrein van het materiële, te geven. VERHUIZING IN DE AVOND JTEN lezer schrijft: „De „kantte- die ons de kinderen gegeven heeft kening" over het smartelijk ge- eist van ons, dat we ze zo goed mo- val, waarbij twee ouders door een gelijk zullen verzorgen, brand tegelijk al hun kinderen ver- En hij voegt eraan toe: „Bij al de loren, heeft mij getroffen, maar is gebreken in de opvoeding van onze het verantwoord om vijf kleine kin- kinderen durf ik, met vele verstan deren alleen te laten in een kamer dige ouders, verzekeren, hen nooit waarin een brandende kachel? En beschouwd te hebben als een blok aan had ook daarvan niet iets gezegd het been, doordat we „nooit eens sa- moeten zijn?" men weg" konden; elk recht ouder- Ons antwoord lnidt: misschien wel; paar heeft er dit met liefde voor maar we hebben het nagelaten, om- over". dat van dit smartelijk geval de bij- We leven in een tijd, waarin zich in zonderheden niet voldoende bekend de avonduren een massale „volks waren; méér nog hebben we het na- verhuizing" pleegt te voltrekken, gelaten, omdat het ons niet gemak- Grote groepen, nog niet in het be- kelijk afgaat, mensen, die het meest zit van een televisie, gaan op bezoek ingrijpende verlies geleden hebben bij „meer gelukkigen". Zoals iemand dat zich denken laat, bovendien nog het onlangs schreef: de mens van verwijten te maken. vandaag gaat 's avonds öp naar het Wat wij wèl kunnen doen en wij televisietoestel. En hij geraakt onder doen het bij deze is het neerschrij- de narcose van het beeldscherm, ven van een algemene waarschuwing Dan kunnen kleine kinderen „lastig" om, wannéér men dan weg wil, toch zijn. Tenzij we, door alle narcose vooral toe te zien, hoe men de kin- heen, ons verstand herkrijgen, deren achterlaat. Dat achterlaten kan Misschien zien we het iets al te don- de vorm aannemen van een schrij- ker. Maar een waarschuwing met nende achteloosheid. Zoals onze brief- opzet algemeen gehouden is mo- schrijver het terecht opmerkt: Hij gelijk toch niet helemaal overbodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2