Jlicuwe fcihsrlie (üimmnt Debré opent gesprek in nieuw YW O-gebouw Kwestie-Twining is nog niet afgehandeld MAKARIOS GEKOZEN TOT PRESIDENT VAN CYPRUS Caryl Chessmans beroep werd verworpen Eisenhower spreekt tot Grieks parlement In liet noorden scheepvaart belemmerd Vissersboot stoot op wrak en zinkt Invoer bijna gedekt DINSDAG 15 DECEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN: f 7.5o per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Foor Leiden en Omstreken „Stantuastlcfj is gfjebJmn myn bert ia tcgficnspoct" Veerligsle jaargang no. 11745 FREE AND EASY Frans protest bij Verenigde Staten Kongolese leiders Actie voor onze soevereiniteit worclt voortgezet De drie leiders uit Belgisch Kongo hebben gisteren voor hun vertrek uit de Belgische hoofdstad verklaard, elke verantwoordelijkheid voor het misluk ken van de besprekingen met de Bel gische regering af te wijzen. Zij zeiden: „Na terugkeer in Leopoldstad zullen wij onze actie voor de onmiddellijke over- dracht" van de soevereiniteit voort- In een communiqué, ondertekend door Kasavoeboe van de Abako, Kalonji van de Kongolese nationale beweging en Gizenga van de Afrikaanse solidariteits- partij, wordt verklaard dat de drie Kon golese voormannen „hopen dat de Bel gische regering alsnog het verlangde gebaar zal maken en het directe en al gemene kiesrecht zal afkondigen voor gelijktijdige verkiezingen voor de pro vinciale en nationale vertegenwoordi gende lichamen. Het communiqué besluit: „De Bel gische regering heeft geweigerd te zoe ken naar een oplossing, die beantwoordt aan de verwachtingen van het Kongo lese volk." T~VE FRANSE PREMIER, Michèl Dobrc, heeft vanmorgen om kwart over tien in het nieuwe hoofdkwartier van de NAVO te Parijs de jaarlijkse bijeenkomst van de raad van ministers geopend en aangedrongen op uit breiding en verjonging van de organisatie, „die voor ernstige moeilijk heden staat". Debré zinspeelde in zijn rede slechts even op het Franse on behagen over de houding der Amerikanen. Gisteren is door de Franse regering via de minister van buitenlandse zaken Couve de Murville bij de Amerikaanse regering geprotesteerd tegen het uitlekken van generaal Twinings afkeurende woorden over het beleid van president De Gaulle inzake de NAVO. Bovendien is men in Frankrijk ontstemd over het feit dat de Amerikanen zich in de Algemene Vergadering van de V.N. van stemming over de kwestie-Algerije hebben onthouden. Het nieuwe gebouw van de Noord- atlantische verdragsorganisatie, waar de besprekingen vanmorgen begon nen, is pas gisteren geheel gereed gekomen. Het staat'aan de weste lijke stadsgrens van Parijs en ziet uit op het Bois de Boulogne. Aan de inrichting ervan hebben alle NAVO- landen meegewerkt. Uit Nederland kwamen radio-, televisie- en simul- TTET HOOGGERECHTSHOF in AA Washington heeft Caryl Chess- mann mogelijk een beslissende ne derlaag toegebracht in zijn gevecht van 11% jaar om aan executie te ontsnappen, waartoe hij veroordeeld werd wegens sexuele misdrijven en roof. Het hof heeft het laatste beroep Chessman gisteren verworpen. Het gaf hiervoor geen reden op. Aangestipt werd, dat de opperste rechter Earl War ren voormalig gouverneur van Cali- fornië er geen deel aan nam. De rechterlijke macht van Californië heeft nu de bevoegdheid een nieuwe datum voor de executie vast te stellen Het staat nog te bezien of de zaak hier mee afgelopen is. De Amerikaanse bond voor burgerlijke vrijheden heeft in Angeles bekendgemaakt, dat zij het hof zal verzoeken de zaak opnieuw ir handeling te nemen. Dillon voor een Atlantische groep De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor economische aangelegenheden Dillon is na zijn bezoek aan Europa te Washington teruggekeerd. Naar Reuter uit Parijs meldt, heeft Ame rika zich bereid getoond toe te treden tot de een of andere Europese organi satie, klaarblijkelijk als volwaardig lid. Dit lichaam zou ook Canada moeten om vatten maar veel kleiner zijn dan de Organisate voor de Europese Economi sche Samenwerking, die 17 leden telt. Deze organisatie zou een scheuring moe ten voorkomen tussen de zes landen der Euromarkt (Europese Economische Ge meenschap) en de kleine vrijhandels zone van zeven landen, de zogenaamde Europese Vrijhandelsvereniging EVA) SOWJET-VOORSTEL IN GENÈVE De Sowjetunie heeft gisteren op de atoomconferentie in Genève een „geza menlijke compromis-oplossing" voorge steld op het gebied van samenstelling, personeelsbezetting en begrotings-finan- ciële kwesties van de controlecommissie voor een verbod van kernwapenproeven. Na de bijeenkomst is in een commu niqué meegedeeld dat de Russische afge- yaardigde, Tsarapkin voorstelde dat de zeven-landen-commissie zal bestaan uit drie leden van het Russische blok, drie van het westelijke blok en een neutraal land. Als het Westen hiermee akkoord gaat, zei Tsarapkin, is Rusland bereid in te stemmen met een tweederden-meerder heid bij alle besluiten die de commissie neemt in begrotingskwesties. Voorheem hield de Sowjetunie er aan vast dat begrotings- en financiële aange legenheden door alle drie de atoom-mo- gendheden zouden moeten worden goed gekeurd, hetgeen dus neerkwam op veto bevoegdheid. De Amerikaanse en de Britse afgevaar digden. Wadsworth en Wright, zeiden het Russische voorstel „tamelijk belangrijk" te achten. Zij zullen hierover ruggespraak met hun regeringen houden. Ir. Alois Hloch, vice-minister voor tenlandse handel van Tsjechoslowakijc, ls te 's-Gravenhage ontvangen door staatsse- Cretans E. G. Stijkel; hij staat aan het hoofd van een Tsjechische handelsmissie en zou instituten te Wageningen en fabrie ken te Helmond, Drunen, Clinge, Amster dam, Sassenheim en Leiden bezoeken. Juridische manoeuvres hebben de exe cutie zeven maal voorkomen. In het geheel zijn dertien keer stappen onder nomen ten gunste van Chessman, voor dat de verdediging zich tot het Hoog gerechtshof wendde. Chessman, die verklaart onschuldig te zijn, heeft steun van groepen in Ame rika en in het buitenland. Een van die groepen waarin zich de Amerikaanse t.v.-artiest Steve Allen, de Britse schrij ver Aldous Huxley, de psychiater Kari Menninger en anderen bevinden heeft de vorige maand het hooggerechtshof verzocht Chessman een nieuw proces te geven. taan-vertaalinstallaties. Het gebouw heeft ruim 33 miljoen gulden gekost. De eerste die in het nieuwe gebouw een bespreking hield, was secretaris-ge neraal Spaak, die gistermiddag de pers ontving. Ook Spaak was ontstemd over het uitlekken van de opmerkingen die generaal Twining heeft gemaakt. Hij verklaarde dat deze kwestie zeer be slist in de NA.V.O.-raad zal worden be handeld. Men kreeg het idee dat Spaak Overigens zijn de besprekingen in rijs „op een verzoeningsgezinde toon" be gonnen. De Amerikaanse minister Herter heeft zijn spijt betuigd over het uitlekken van de verklaring, die generaal Twining, heeft afeelegd. Op een verzoek van de pers, om c mentaar op het Franse protest, werd Amerikaanse zijnde verklaard dat de vriendschap met Frankrijk te hecoht om in het openbaar te argumenteren ovt eventuele tijdelijke meningsverschillen. Het Russische persbureau Tass beweer de gisteren dat Amerika er in Parijs bij zjjn bondgenoten op zal aandringen het optimisme over de huidige internationale situatie te laten varen, omdat het graag de Internationale temperatuur zou zien dalen. „Dit is een anachronisme in tijd, waarin het bewaren van de vrede 's mensen grootste probleem vormt" al dus Tass in een commentaar op de be sprekingen in Parijs. NU DRIEDAAGSE ZEEREIS PRESIDENT EISENHOWER heeft vandaag een beroep gedaan op de vrije landen om militair, economisch en geestelijk sterk te staan tot dat zij een zekere vrede in vrijheid verworven hebben. Door voor altijd het gebruik van agressief geweld van de hand te wijzen, zullen wij de soort vrede krijgen die we nodig hébben, met vriendschap in vrijheid, al dus de Amerikaanse president die vanmorgen, enkele uren voordat hij zijn bezoek aan Athene zou beëindigen, het Griekse parlement toesprak. Per helikopter zou de president later op de dag voor een tocht van drie dagen op de Middellandse Zee naar dc Amerikaan se kruiser Des Moincs vliegen. Ook het bezoek aan Griekenland werd gekenmerkt door een enonme geestdrift. Gistermiddag was Eisenihower ontvangen op het vliegveld van Aflhene door koning Paul (gisteren werd hij 58 jaar), kroon prins Constantino (19), premier Karaman- lis en vele duizenden Grieken, enthou siast geworden na een grootscheepse actie om de grootst mogelijke publieke belang stelling voor het Amerikaanse bezoek te bewerkstelligen. De ontvangst was dan ook groots: zevenduizend spLimberni euwe Ameri kaanse vlaggen (met 50 sterren) verster- den de route naar het paleis, de school kinderen hadden vrij, de bioscopen wa ren (vanwege de concurrentie) gesloten en belangstellenden modhiten gratis meit Twee minuten nadat de stoet was ge passeerd stortte een halve kilometer van het paleis een hoge muur tn. Meer dan zestig Grieken werden min of meer ernstig gewond. Zij waren op de muur geklommen om Ike te zien en toe te juichen. Hun opgewonden gesprek na het zien van de President werd op tragi sche wijze onderbroken toen de muur met donderend geweld instortte. Royale zege op Clerides A ARTSBISSCHOP Makarios wordt de eerste president van de re publiek Cyprus. Gisteravond werd de officiële uitslag bekend van de zondag gehouden verkiezingen. Ma- Karios behaalde 144.501 stemmen tegen zijn rivaal Clerides 71.753. Als vice-president was reeds de Turkse leider Kutchuk gekozen verklaard, aangezien hij de enige kandidaat was. Onmiddellijk na het bekendmaken van de uitslag, verklaarde de aartsbisschop dat er geen overwinnaars of overwon nenen zijn. Boven allen staan de natio nale plicht en het vaderland. De nieuwe regering moet geïnspireerd zijn door een geest van samenwerking. Turken en Grieken moeten oprecht eikaars belan gen en rechten eerbiedigen, aldus Maka- Hij bracht hulde aan de gevallen ver zetsstrijders van de Eoka. de vroegere anti-Britse Grieks-Cyprische organisa tie. „Zij hebben met hun leven de weg naar de vrijheid gebaand. Voor het eerst in acht eeuwen is het bestuur ovei dit eiland weer iriGriekse handen." Makarios werd gesteund door de Ed- a, de politieke opvolgster van de Eoka. Clerides kreeg de steun van de rechtse democratische unie en van de con nisten. De nieuwe Cyprische republiek 'n februari officieel worden uitge roepen. Aartsbisschop Makarios, die In werd geboren als zoon van een boer in het westen van Cyprus, is sinds 1950 ethnarch (nationaal leider) van de Griekse orthodoxen op Cyprus. Hij GEEN CHINEES BEZOEK AAN INDONESIË? Uit bevoegde bron te Djakarta neemt A.FJ?., dat het bezoek van Chinese minister van buitenlandse ken Tsjen Ji aan Djakarta eind decem ber wellicht zal worden uitgesteld in ver band met de wrijving over het verbod Chinese handelaren op het Indone sische platteland. werd wegens zijn steun aan het anti- Britse verzet van de Eoka van Cy prus verbannen, aanvankelijk naar dc Seychellen en later naar Griekenland. Dc aatsbisscliop beleefde een grote triomf toen hij als partij werd erkend bij de regelingen die dit jaar tussen Engeland, Griekenland en Turkije werden getroffen en waarbij werd be paald dat Cyprus een onafhankelijke republiek zou worden binnen het Britse gemenebest. Het Reitdiep en het Winschoterdiep in Groningen zijn nog onbevaarbaar wegens ijs. Ook in Friesland ondervindt de scheepvaart hinder. Van Steenwijk uit kan niet gevaren worden wegens zwaar vast ijs, terwijl de vaart van de Friese grens naar Lemmer beperkt is wegens middelzwaar verspreid drijfijs. De vaart van Fonejacht naar Leeuwarden is even eens beperkt door middelzwaar opeenge pakt drijfijs en de vaart van Terhorne naar Staveren ligt bijna geheel stil door middelzwaar drijfijs in Geul of Slop. Ook de vaart op de Houkesloot is be perkt door licht drijfijs. Hoewel op dc trajecten LeeuwardenHarlingen en op het Noordwillemskanaal licht drijfijs voorkomt, is de vaart daar normaal. De verbinding over het Vcluwemeer tussen Harderwijk en Roggebotsluis is verbroken wegens middelzwaar vast ijs. In Drenthe is de vaart op de Drentse Hoofdvaart en de Hogeveensevaart nor maal, hoewel ook daar licht drijfijs voor komt. Tussen Zwartsluis en Kadocler- sluis is' de vaart beperkt wegens licht drijfijs, evenals de vaart tussen Beuker schut en Steenwijk. Tariefswijzing telegraafverkeer Als gevolg van wijzigingen in het In ternationale telegraafreglemcnt zullen m.i.v. 1 januari de tarieven voor inter nationale telegrammen in een aantal ge vallen worden verhoogd. Met ingang van dezelfde datum zijn de telex-tarieven voor het verkeer met De nemarken, Noorwegen, Zweden en Fill- land verlaagd. Ook in Teheran, de Perzische hoofdstadwaar president Eisen hower gisteren arriveerde, was de ontvangst groots. Hoewel het weer allerminst behagelijk was, reden de President en de Sjah in een open auto van het vliegveld naar Teheran. Op sommige plaatsen langs de route met vlaggen en erebogen versierd stonden de mensen in rijen van tien man dik. Duizenden bloe men werden in de auto geworpen. Groepen Zuidkoreanen hebben zich demonstratief verzet te gen het vertrek van driehon derd landgenoten uit Japan naar het communistische Noord-Korea. In Nigata, de laatste halteplaats in Japan, waar de emigranten aan boord van twee Russische vracht schepen zijn gegaan, ontstond een complete rel toen Zuid- koreanen op de rails gingen liggen om de trein het verder rijden onmogelijk te maken. De politie arresteerde een groot aantal demonstranten. Burengerucht in Zwolse flat aan banden T\E PRESIDENT van dc rechtbank in Zwolle heeft aandachtig geluisterd naar het pianospel (een wals van Cho pin) van een 23-jarige leerlinge van het Zwolse muzieklyceum. „Niet onaardig," zei de president en raadpleegde vervolgens dc deskundigen, die ook eveneens aandachtig hadden gehoord hoe Ohopin's wals tot klinken De mening van de deskundigen over de kwaliteit van het pianospel is niet bekend. Wel is bekend, dat de recht bankpresident nu ae vader van de 23- jarige leerlinge heeft opgedragen de piano te doen intoneren, vilten klossen onder het muziekinstrument aan te bren gen en ervoor te zorgen dat het instru ment omgeven wordt door kleden. De buren van het pianospelende meis je zijn tevreden. Zij waren namelijk van mening dat de pianostudie teveel en ook te lang gerucht in het Zwolse flatgebouw veroorzaakte. Het bestuur van de woningbouwvejv eniging Openbaar Belang, eigenaresse van de Zwolse flat, verzocht de jonge dame in "kwestie rekening te houden met de buren. Het verzoek had niet veel resultaat. De klachten bleven binnenstromen en er werd een kort geding aanhangig ge maakt tussen de woningbouwvereniging en de vader van het meisje, de heer F. J. van E. De president verklaarde, het pianospel zelf wel eens te willen horen cn samen met enkele kenners wandelde hij dobr de kamers van de onder-, boven- en zij- buren, terwijl de Chopin-melodie uit het gewraakte instrument opklonk. Het instrument mag nu niet worden bespeeld voor acht uur 's morgens (op zondag niet voor tien uur), niet na negen 's avonds en niet tussen een en drie in dp middag. De piano mag boven dien niet langer dan drie uur per dag orden bespeeld. Het houten vissersvaartuig BR 50 Johanna uit Breskens is gisteren in de Noordzee gezonken, op ongeveer 1 kilometer afstand van het baken Callo onder de Nederlandse kust. De opvarenden, de eigenaar-schipper A. P. van de roecke en zijn 20-jarige zoon Jan, werden net op tijd gered door de voor de Johanna uitvarende BR 25 onder schipper Isaac Hoog stad t. Beide schepen war enuitgevaren om voor de Soheveningse kust te gaan vis sen. Even voorbij Westkapelle stootte de Johanna plotseling op een zioh onder water bevindend hard voorwerp. Ver moed wordt dat het bootje op het wrak van het m.s. Meerkerk is gevaren. De bodem van het scheepje scheurde onder de waterlijn over drie meter lengte open. De Johanna begon snel wa ter te maken. De voor de Br. 50 uitvarende Br. 25 had op dat ogenblik geen radio-contact met de Johanna, doch schipper Hoog- stadt keek net om, toen het zinkende soheepje slagzij begon te maken. Hij voer ijlings terug en juist toen de beide Van der Broeokcs in veiligheid waren, zonk de Johanna in vijftien meter diep wate rweg. 's Avonds waren de opvarenden terug in Breskens, Ze hadden het gebeurde nogal lakoniek opgenomen en waren van plan onmiddellijk e ennieuw schip te De drie IJmuidense zeeslecpboten Tl tan, Simson en Nestor zijn er gisteren geslaagd de Engelse zuiger Port Sun light, die vorige week in dc nacht zondag op maandag in de zware zuidoos ter storm op de rotsen bij Flamborough- head strandde, vlot te brengen. De zuiger wordt thans door de sleep- bot enverder uit de wal gesleept om naar de haven van bestemming, Middles bro, te worden gebracht. Op de Nieuwe Maas ter hoogte van Pernis zijn gisteravond de Groningen, een tot bak omgebouwd landingsvaartuig yan 1170 ton, dat gesleept werd door de sleepboot Eduard Franklin en de zand bak 68 van 1000 ton, gesleept door de Eldsa met elkaar in aanvaring gekomen Beide bakken liepen schade op. De Gro ningen maakte water en men trachtte hel schip bij het Kruiteiland (ingang Oude Maas) aan de grond te zetten. Voordat dit echter kan gebeuren kapseisde de Groningen, die daarop zonk. De twee opvarenden konden op de sleepboot over stappen. De Franse trciler Pierre Marie is gis teren ter hoogte van de Franse westkust en ten oosten van Dieppe gezonken. De bemanning kon worden gered. Kerstviering van Koninklijk gezin De koninklijke familie zal dit jaar het kerstfeest vieren met het perso neel werkzaam te 's-Gravenhage cn Wassenaar en hun gezinnen op dins dag 22 december. De viering is in het koetshuis van de Koninklijke stallen te Den Haag De burgemeester van Gcmert heeft amens Koningin Juliana deelneming betuigd aan de heer en mevrouw Kui pers, die bij een brand hun vijf kinderen verloren. Overrompelend was de ont vangst, die de Franse president De Gaulle ten deel viel op zijn reis door Senegal. In St. Louis keilde de geestdrift geen gren zen: van heinde en ver was de bevolking opgekomen om De Gaulle te begroeten. Deze dames hadden feestjurken aangetrok ken, compleet met de beeltenis van de Franse president. O Dc waarde van de invoer bedroeg In lovember volgens het Centraal Bureau •oor de Statistiek 1311 (vorige maand 1331) miljoen, dc uitvoer 1285 (v.tn. 1362) min., zodat dc Invoer voor 98 (v.m. 102) procent door uitvoer gedekt was. Vorig Jaar was de invoer 1189 min., dc uitvoer 1079 min., do invoer ls dus sinds vorig jaar met io*/« toegenomen, dc uitvoer 19"'.. De stijgkig van het maandgemiddclde was over 1959 voor de uitvoer 12"/., voor invoer 8'/.. Het invoer- saldo sinds het begin van het jaar was 1129 min. tegen 1362 min. een jaar tevoren. Iets kouder Bilt verwacht tot woensdagavond: Zwaar bewolkt met opklarin gen en op dc meeste plaatsen droog weer- Iels kouder, mol In de nacht cn ochtend plaat selijk lichte vorst. Aanvanke- 'k lijk zwakke, later matige tot vry krachtige wind. (Opge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1