Gebruik valt nog van computers niet mee <3 Lï JiiJjJij Dj. Als een auto te water raakt... Nuttig hulpje en een blok aan het been Dillon wil bemiddelen tussen Zes en Zeven Oprichting van nieuwe partij Economie en Financiën Mr. A. B. Roosjen over liet conflict met weekblad TV Slapjes NIEUWE LEÏDSCHE COURANT MAANDAG 14 DECEMBER 195», UIT AMERIKAANS ONDERZOEK BLIJKT: T~\E OPTIMISTEN, die gedacht hadden dat de moderne elektronische rekenmachine of computer de kantoorarbeid geheel zou automatiseren, zijn eigenlijk een beetje bedrogen uitgekomen. De computer kan inderdaad een massa werk aan, maar zijn „geestvermogens" zijn begrensd. En dat hebben de grote ondernemingen, die de reusachtige machines gebruiken, met vallen en opstaan moeten leren. Op het ogenblik is de computer aardig getemd en tot een uiterst bruikbare be diende gemaakt, wat mogelijk geworden is met behulp van een volkomen ndeuwt kaste kantoorpersoneel, de „program meurs", die nodig zijn om het mechani sche brein zo efficiënt mogelijk te laten werken. Deze nuttige mannen en wen moeten voor en na de uitwerking van het probleem door de computer nog een hele massa denkwerk verrichten. De Amerikaanse „Controllers institute research foundation" heeft onlangs studie gepubliceerd van de ervaringen, die 17 grote ondernemingen met hun computers opgedaan hebben. Uit dit onderzoek blijkt, dat de com puter zowel een blok aan het been als een nuttig hulpje kan zijn. De mensen, die grote verwachtingen koesteren 1 den meestal diep teleurgesteld, zowel wat de prestaties als de kosten betreft, terwijl de realisten, die niet veel van de apparatuur verwachten, hun kosten er meestal dubbel en dwars uithalen. De voornaamste punten van het rap port, dat door Price Waterhouse opge steld is, zijn: Het elektronische data processing sy steem heeft 'n grote en betrekkelijk con stante toevoer van gegevens nodig. Een tamelijk grote staf bekwaam kantoorper soneel moet de waarde en de juistheid Noel-Baker staat Nobelprijs af voor ontwapening Philip Noel-Baker heeft vandaag het grootste deel van de door hem gewonen Nobelprijs voor de vrede beschikbaar gesteld ter bevordering van zijn droom van algemene ontwapening. Noel-Baker gaf 10.000 pond aan de ver enigng in Broot-Britannië van de Ver enigde Naties. 2.000 pond ging naar de wereldfederatie van verenigingen van de Verengde Naties. De Nobelprijs die de 70-jarige Britse politicus ten deel viel bedroeg ruim 160.000 gulden. De voorzitter van de Britse vereniging van de Verenigde Naties verklaarde dat het geld zou worden gebruikt voor het bereiken van algemene ontwapening on der een doelmatig internationaal toe van deze gegevens controleren en in een vorm gieten* die voor de machine bruik- De droom van 'n geautomatiseerd kan toor met slechts enkele personeelsleden lijkt nog verre toekomstmuziek. De concerns zijn er tot de conclusie gekomen, dat de prestaties van de com- putters begrensd zijn. Dit geldt in het bijzonder, wanneer er veel uitzonderin gen op de algemene regels zijn. In dat ge val is een mens goedkoper. De besluiten, die een mechanisch brein neemt, zijn gewoonlijk eenvouddg en kunnen ook door een goede kantoorbe diende worden genomen. De directies ver- komt, betrekkelijk gering". Verder wordt in het rapport gewaar schuwd tegen te grote ambities. Wanneet alle problemen aan de machine toever trouwd worden, zal blijken, dat er onge kende bedieningsproblemen ontstaan en dat de kosten veel hoger liggen dan oor spronkelijk gedacht was. Wat is het lot van het kantoorpersoneel, wanneer de directie tot de aanschaffing van een mechanisch brein besluit. Velen hebben een nieuw beroep ge vonden door de verzorging en bediening van de computters te leren. Anderen zijn via de machines op een hogere sport van de maatschappelijke ladder terechtgeko- In het rapport wordt gezegd: „Een aan tal ondernemingen beschouwt het pro grammeren niet als een beroep. Zij zijn van oordeel, dat een programmeur zijn werk twee, drie of vier jaar moet uit oefenen om dan een goede kans op pro motie te maken". „Vele andere ondernemingen beschou wen het programmeren echter als functie die voor hun personeelsleden levensvervulling kan betekenen. In dit geval is het aantal personen, dat uit deze groep voor promotie in aanmerking Scheuring in West-Europa moet voorkomen worden in Parijs toegezegd, dat de Verenigde Staten bereid zijn een actief aandeel te hebben in onderhandelingen tussen de zes landen van de Euro- markt (EEG) en de zeven van de kleine vrijhandelszone. In Amerikaanse kringen acht men een oplossing tussen de twe Europese economische blok ken niet onmogelijk. De V.S. achiten de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking echter niet de geschiktste organisatie onderhandelingen. In de huidige samenstelling van de OEES zouden de EEG-la-nden deze organisatie namelijk kunnen beschouwen als hun niet welge zind. De kleine vrijhandelszone, zo wordt erop gewezen, is op aandringen van En geland en onder bescherming van de OEES tot stand gekomen. Ook heeft de onderminister Dillon te kennen gegeven, dat Amerika tegen een grote, spectaculaire conferentie gekant is, omdat een dergelijke bijeenkomst het gevaar heeft, dat aan het eind ervan de spanningen toenemen. De beste manier volgens de Amerikanen permanent over- Ln beperkte bijeenkomsten. De V.S De heer N. Stigter deelt in een brief, waarin hij zich lande lijk secretaris noemt, mede, dat vrijdag 18 december in Den Haag een Humanis- tisch-socialistische par tij zal worden op- tisch-sicialistische partij zal worden op de maatschappelijke verwezenlijking van het zuivere socialisme zelve, waar zij de overtuiging heeft, dat slechts langs deze weg het geestelijke en materiële welzijn van ieder onzer volledig tot ontwikke ling kan komen. Daarbij heeft de toe voeging „humanistisch" een in hoofdzaak afgrenzende functie, namelijk voor zo ver het uitdrukt, dat H.S.P. geen andere wortels heeft dan de sociale bewogen heid van haar oprichters en medewer kers en geen andere binding erkent dan de wereldomvattende goede menselijk heid, aldus de beginselverklaring. Ook is er al een werkprogramma. Dit omvat onder meer de bouw van driedui- Honselersdijk zend sporthallen (ten koste van de de fensiebegroting), een wettelijke regeling voor een ongelimiteerde nationale voet baltoto, verlenging van de leerplicht tot het negentiende jaar, scholenbouw (waarvoor vakbonden, grote onderne mingen en levensverzekeringmaatschap pijen tegen lage rente het geld moeten geven) en een herverdeling van het na tionale inkomen Luchtdicht verpakt Goed nieuws: er is nu óók echte Gelderse rook worst-in vacuum verpak king! Luchtdicht, dus kersversU kunt er zo de plakken afsnijden voor de boterham. Voor de warme maaltijd eerst even opwellen in water, dat net niet aan de kook is. U kunt dus kiezen: Anton Hunink's worst met het loodje of... vacuum ver pakt. Maar altijd Gelderse worst op z'n best Anton Hunink échte Gelderse rookworst HOFLEVERANCIER Celebes-RVC (d) 3-1 In een wedstrijd, die niet in de annalen te boek zal gaan als een werkelijk grootse, heeft Celebes zaterdagavond verdiend van RVC met 34 gewonnen. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat de match, die 48 minuten duurde, in het voordeel van Celebes beslist zou den. RVC stond met 10—2 in de eerste set voor, doch door H. Boersma en L. Bech kwam Celebes gelijk. Anneke van Beelen maakte de set met goede serves uit (1-0). Ook de tweede set werd door Celebes gewonnen: 155 (20). Corrie Blijleven van RVC bracht in de derde set met harde serves de stand van 2—3 op 26. Door prachtige reddingen en harde smashes van 'Gerda van Zwee- den, alsmede goed serveren van de Rijs- wijkse dames, werd deze set door RVC met 315 gewonnen. (21). Celebes maakte hierna korte metten met RVC. Mede door het goed spel van Cor rie Timmer en harde smashes van Nel Smit-Barzilay werd de vierde set via 10-8 en 1210 door Celebes met 1510 gewon nen. (3—1). SCH A AKSIMULT AAN Een klein aantal schakers, dat niet bij een schaakvereniging is aangesloten, kan op 28 december deelnemen aan de grote schaaksimultaan-scancc, die door de Rus sen Pctrosian en Flohr, geassisteerd door de Nederlanders Mühring en Withuis wordt gegeven. De séance, waarbij aan 140 borden wordt gespeeld, wordt gehouden in de lunch room van Vroom en Dreesman aan het Spui in Den Haag. Men kan zich opgeven bij Drs. D. Hoegen, Van Aerssenstraat 9, Den Haag. Structuurplan voor schooltelevisie De commissie televisie-onderwijs heeft in haar zaterdag gehouden vergadering besloten om op korte termijn een con cept-structuurplan voor de schooltelevi sie voor te leggen aan de staatssecreta ris van onderwijs, kunsten en weten schappen mr. Y. Scholten. In dezelfde vergadering is besloten om binnenkort een studiebijeenkomst tp houden over ervaringen die men met schooltelevisie in het buitenland heelt opgedaan. zouden als deelnemer of waarnemer dit overleg moeten bijwonen. Dillon vertolkte het oordeel van zijn regering, dat een economische scheu ring in Europa kan leiden tot een poli tieke scheuring. Zij is voorstandster van versterking van de EEG die, zo meende Dillon, een steeds liberalere politiek gaat voeren. Tenslotte heeft Dillon de hoop uitgesproken dat een overeenkoms: tussen de Zes en de Zeven geen discri minatie jegens de Amerikaanse handel met Europa zal betekenen. Dillon heeft ook drie kwartier lang een bespreking gevoerd met de Ne derlandse staatssecretaris van buiten landse zaken, dr. H. R. van Houten en de directeur-generaal Europese sa menwerking van het ministerie van buitenlandse zaken mr. G. E. baron van Ittersum. In de bijeenkomst van het ministers- comité van de Raad van Europa, die vandaag begint, zal Zweden een resolu tie indienen, waarin gevraagd wordt om „brug" tussen de Zes en de Zeven Voorts wordt vernomen, dat de zeven landen van de kleine vrijhandelszone (Europese Vrij han delsvereniging) een se cretariaat in Parijs zuillen vestigen. „Die Fledermaus" in Eurovisie We West-Duitse televisie zendt op zondag 27 december a.s. een opvoering uit van de operette „Die Fledermaus" op muziek van Johann Strauss en met teks- ten van Hafner en Genee. De NTS zal een deel van deze uit zending, die via het Eurovisienet de ether ingaat, overnemen en wel tussen 9.35 tot 10.44 uur. Op deze avond zal pas daarna de wekelijkse sportuitzen- ding van KRO, AVRO, VARA en VPRO op het scherm komen. Air France werkt samen met Japan Air Lines De Japan Air Lines en Air France zijn overeengekomen de lijnen tussen Japan en Europa over de Noordpool en India gemeenschappelijk te exploiterêrT en de inkomsten samen te voegen. Hier door krijgt Japan Air Lines ook een nauwe band met de Air Union, waarin Air France, Alitalia, Lufthansa en Sa bena samenwerken. Japan Air Lines heeft nog geen lijnen op Europa, doch wel de rechten daarop verworven. Zo dra Japan Air Lines beschikking krijgt over straalvliegtuigen wil zij in het na jaar van 1960 een dienst over de Noord pool ngar Parijs openen. 6upe/i kukxiiZut^ fete>4 I Niemeijer sa Altijd vers in dubbelwandige shagbeurs Spaar de voetbalclub-emblemen Onoverzichtelijke botermarkt (Van een medewerker) De kaasmarkt is stabiel. De noteringen van de beurs van vrijdag in Leeuwarden weken vrijwel niet af v voorgaande week Alleen de laagste prijs van de noteringen van 40+ kaas met één cent verhoogd. Bij redelijk goede handel werd het aanbod vrij vlot opgenomen. De afzet binnen- en buitenland is, de tijd van 1 jaar in aanmerking genomen, niet onbe vredigend. De Franse autoriteiten geven thans aan de Franse importeurs invoerlicenties af voor de import van kaas. Welke prij zen daarbij te realiseren zullen zijn en welk kwantum men in Frankrijk zal aan kopen is uiteraard nog onzeker. Wel haast zeker is dat deze export niet zal leiden tot een dergelijke hausse als de verwachtingen rond deze exportmoge lijkheden weken geleden veroorzaakten. Daarvoor zijn de voorraden inmiddels De botermarkt is nog onoverzichtelijk. sterk opgelopen. Vorige week verlaagden enkele hande laren hun prijs met 60 cent, doch vrijwel onmiddellijk daarna begonnen de prij; weer aan te trekken. Van invloed op de exportprijs is deze verlaging niet of welijks geweest. Er zal een heffing op de uitvoer van boter naar Duitsland worden gelegd. Met ingang van ma; dag 14 december bedraagt de heffing ct. per kg. Dit geschiedt op verzoek v de Duitse autoriteiten. De melkproduktie blijft aanzienlijk boven vorig jaar. In de week van 22—28 november leverden veehouders volgens Middenstand had goede oktober Oktober is voor de meeste takken van de middenstand een goede maand ge weest met grote omzetstijgingen ten op zichte van het vorige jaar, aldus blijkt uit de indexcijfers van het Economisch Instituut voor de Middenstand. Natuur lijk zijn er grote verschillen van bedrijf tot bedrijf. Voor de schoenreparatie zag echter een grote daling, evenals de groep diversen van de detail handel in aardewerk, porselein en huis houdelijke artikelen, terwijl de andere groepen goede stijgingen vertoonden. Bij speelgoed zag men stilstand en meubels gingen achteruit. Ten opzichte van september warer r verschillen door seizoensinvloeden er het aantal zaterdagen. Overleg over DC-8 van K.L.M., S.A.S. en Swissair De heren Ake Rusck en Vikko Ras mussen, respectievelijk president-direc teur en directeur van Scandanavian Air lines system en dr. W. Bechtold en dr. H. Haas, resp. president-directeur en se cretaris-generaal van Swissair zijn za terdagmorgen van Schiphol vertrokken na hun conferentie met de heer I. A. Aler, president-directeur van de KLM. en enkele andere leden van de KLM- directie. Op de conferentie zijn als hoofdpunten aan de orde gesteld de problemen welke verband houden met de introductie de DC-8 in het komende voorjaar ei vraagstukken, die betrekking hebben op de IA.T.A.-tarieven. K. L. M., S.A.S. en Swissair zijn de drie Europese luchtvaartmaatschappijen, die met de DC-8 op de intercontinentale lijnen gaan vliegen en daarbij tevens hun keuze hebben laten vallen op dezelfde straalmotoren van Pratt and Whitney. De drie maatschappijen zullen begin nen met de DC-8 op de lijnen naar New- York. De KLM verwacht, dat de eerste van de twee bestelde DC-8 toestellen half februari op Schiphol zullen worden af geleverd. fabrieken 82.027 voorlopige cijfers ton melk af. Dat is ca. twee pet. meer "dan in de voorgaande week, doch ca. 16 pet. meer dan in de overeenkomstige week van vorig jaar. In die week was de boterproduktie zelfs 68 pet. hoger dan vorig jaar. Dat komt voor een deel door de verwerking van de opgeslagen be vroren room tot boter. De produktie van volvette kaas was 9 pet. lager en die van 40+ kaas 54 pet. hoger. Vier procent meer voor het bankpersoneel (Van onze soc.-econ. redactie) De beambtenbonden hebben met de werkgevers in het bankbedrijf overeen- stemming bereikt over een loonsverho ging van tenminste vier procent. Deze verhoging wordt toegepast in de vorm van inkorting en wijziging van de loon- sohalen, zodat in de praktijk de loons verbetering varieert op een basis van genoemde vier procent, al naar gelang functie en leeftijd. De salarissen van de vrouwelijke werknemers gaan er voorts op vooruit in die zin, dat het verschil met de loonschalen voor de mannelijke werknemers met een derde wordt ver- minderd. Er is een principe-afspraak gemaakt over de werktijdverkorting, waarover in 1960 nadere onderhandelin gen zullen volgen. De loonschalen in de laagste gemeenteklassen worden iets op getrokken als het College van Rijksbe middelaars zijn goedkeuring aan de nieuwe overeenkomst hecht. Zoals we zaterdag al berichtten, zal het kort geding van de gezamen lijke omroepverenigingen tegen de hoofdredacteur van het Weekblad TV, de heer P. de Ruwe, op 19 december a.s. te Arnhem dienen. Over de aanleiding, welke de omroeporganisaties dwong tot een dergelijke stap hebben wij een kort onderhoud gehad met mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de NRU en tevens voorzitter van de NCRV. vastgelegd en worden erkend tot de Hoge Raad toe", zei mr. Roosjen „Wij achiten het Weekblad TV in over treding, wanneer het de radioprogram ma's gedetailleerd aan zijn lezers ver strekt en dat bovendien nog eerder, dan de programmabladen dit kunnen „De heer De Ruwe voert hij de programma's „uit eigen u weet dat een kort geding voudig toegaat. Mr. Witteman uit Haar lem, u weet wel, de oud-minister en nu nog Eerste Kamerlid, zal onze be langen betiartigen en dat niet voor de eerste maal", nen „Komen de bezwaren tegen publika- tie va nde televisieprogramma's in het dat Weekblad TV hierbij ook ter sprake' „Niet rechtstreeks. Wij hebben die (Uit de lijst van Van der Graaf Co.) Uitgesproken: G C Bosman. Voormeulen- eg 86-Oostcinde 13, Bussum. h o Re:< Plasticfatar mr P G Vos Amsterdam J A Pelgrom. v Limburg Stirum6traat Zutphcn. h o Handclsondcrn De Ach- •hoek tevens expl cafétaria. cur mej. A E Kuipers Schuldvorderingen: In faill fa Haarlemse luthandcl H J Dame. Haarlem, en venn H J Dame en J H Klijn. uiterlijk Zi/12 iur mr L All Cohen, verhoor 11/" iur; in faill A G v d Vat. Velp. utter lijk 16/1 bij cur mr A H Trijbits. Arn verhoor 1/2 11 uur Muziekhandel Music; H J de Gans. Mevr van Vollenhovenpank Driebergen-R-ijsenburg. h/ Coanga Han- delsond. üederwarenfabr.); L Jager, gra- nitofabrHavenstraat 22, Beilen, conc :red 16,3 A W van Wilgenburg. Amet rtraatweg 933. Utrecht h/o fa H J Broek- Acarlemisrhe examens AMSTERDAM, G U10 december Be- 'orderd tot arts: mevr R Hanke-Coster. J D Hoogerbeets. H Kormos. R L A Leu- n en P G Oe, Amsterdam Chr Voorhoi Redt een kind garing" bijeenkrijgt, hoe is uw mening publikatie ook altijd beschouwd hierover?" schending va nde auteursrechten, maar „Ik zie daar geen mogelijkheid toe wij hebben dat min of meer getolereerd, voor de heer De Ruwe. Maar hoe Inzake de radioprogramma's zullen wij dat zij, het blad parasiteert op dezo dat echter niet doen, aangezien de wijze het werk van de omroepvereni- auteursrechten hiervan afgemecn er- gingen. En dit is nog niet alles: in- zijn", derdaad gaat het lidmaatschap van onze omroeporganisaties gepaard met 1 - een abonnement op een programma blad. Een deel van dit geld voor abon nement en contributie tezamen komt ten goede aan het programmablad, maar een ander deel aan de radio- en de televisieprogramma's. Bij een abonnement op een op zichzelf staand blad komt een eventueel overschot van abonnementsgeld ten goede aan de uitgeverij en dat is dus een totaal ander principe". „Zult u zelf ook aanwezig zijn bij brengst het kort geding, mr. Roosjen?" Kand C Lion. Doet rechte: jort en B A Doet natuur! trloht Kand wis- B J van Praag, Sant- A G P WieweL Maas- H Arnold. Naarden t lof iterdam: F D l'Iman. IJmul- S AndTlnga. het doet Nederlands: me] R J Geggus Amsterdam, ROTTERDAM. Kl'in HO., 10 Geslaagd voor semi-arts: I BUtler. Rot- !rdam: H W Hack Den Haag: J F arms. Den Haag. M de Jager. Vlissingen: F de Jong. Aohlum (Fr P de Raadt Rot- irdam en J M Wiimlng. Rotterdam Arts: A F Beijderwellen, Rotterdam: J Brulnsma. Rotterdam: R Haag en J H J M Meuwlss ROTTERDAM Econ HO Geslaagd voor kand tensehappen Lentse, Den Roei december ilsche we der Meede, Schcve- nlngen; W N Meijer. Rotterdam; R J Margadant Den Haag Doet H Kok, Rotterdam: J H van Zan- l •n. Den Haag: F L Blom, Den Haag en Sipkema. Rotterdam i Commentaar slapjes, die VARA- elling van zaterdag avond. Uit de quiz „Je neemt er wat van mee" is het sprankelende allang verdwenen en erg veel spanning zit er ook niet meer in. Toch sleepte de Belgische deelnemer Fuchs de duizend gulden in de wacht met zijn kennis omtrent de acteur Charlie Chaplin en bracht een andere deelnemer het tot de 500 gulden. Helaas waren er een paar missers, maar zo is nu eenmaal het spel. De show Publieke Tribune" was opk niet al te best. De „rechtszaken" beperkten zich tot een paar flitsjes die niet meer dan gespeelde grapjes waren en verder was er weinig gevarieerde zang en muziek met wat dans, alles van zeer matig gehalte. Konden we vrijdagavond constateren dat we een goede televisieweek hadden gehad, de zaterdagavond zette bepaald niet de kroon op het werk. Ike in Parijs Vrijdag a.s., 18 december, zal presi dent Eisenhower zoals bekend in Parijs worden verwacht. De aankomst op het Gare de Lyon zal via het Eurovisienet worden uitgezon den. De NTS neemt deze uitzending rechtstreeks over. De reportage komt dan des avonds tussen 10.20 en 10.35 uur op het beeldscherm. Amsterdam gehouden, heeft ecu cumin financieel succes opgeleverd voor de VPRO-actie „Redt een kind". Tijdens de televisiereportage hieraan gewijd, kwam per telefoon ruim 70.000 gulden binnen plus van een Amerikaan se familie 10.000 dollar. Deze toezegging bevestigd. De gehele op- de avond werd op f 120.000 „„achat. De totaalopbrengst van de actie is met inbegrip van de gisteravond per telefoon gedane toezegging tot 1.6O0.Q00 gulden gestegen. Voor f 100 kunnen iju, dankzij de medewerking van zakenlie den in Marokko, twee kinderen worden gekleed Er i« echter nog voor 18.000 kin deren kleding en dekking nodig. 'j&K.UtO' (Van onze verkeers- redacteur.) OP initiatief van de Car- rosseriefabriek Coenen N.V. is bij de Zuid-Holland- sche Uitgevers Maatschappij te Den Haag een tweeën dertig pagina's tellende handleiding verschenen, die het te water raken van een auto tot onderwerp heeft en door deskundigen is sa mengesteld. In het water rijke Nederland voorziet deze uitgave zeker in een behoefte. Alleen in 1957 verdronken 61 inzittenden van te water geraakte auto's, terwijl er 501 kon den worden gered. En wat de schade aan motorvoer tuigen betreft: deze ligt jaarlijks in de buurt van anderhalf miljoen gulden. Niemand weet natuurlijk vooraf wanneer hij in letter lijke zin met zijn auto van de wal in de sloot komt, maar het risico dreigt overal en altijd Om slechts één voorbeeld te noemeneen klapband ge lukkig een steeds zeldzamer wordend pechgeval kan de rechtstreekse koers der auto- wielen ineens van het solide asfalt naar het onbetrouwbare waterplaveisel ombuigen. De bestuurder en de inzittenden portieren, daar hulp van bui- zullen dan moeten weten wat tenaf hierdoor onmogelijk er dient te worden gedaan, wordt. want er is plotseling een acuut 5. Bestaat er gevaar voor te levensgevaar ontstaan, vooral water rijden (bij (gladheid, als het water diep is of de wa- slecht zicht e.d.) sluit dan de gen gekanteld ligt. ramen en schakel de buitenver- In de eerste plaats is het lichting in. wijl de inzittenden zich kunnen c. Reeds velen danken hun leven aan de wetenschap, dat in de wagen veelal de ruimte onder de kap gedurende enkele minuten met lucht gevuld blijft, waarin men kan blijven daarom bijzonder nuttig kennis te nemen van de wenken, die de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen aan beveelt voor autogebruik langs waterwegen 1. Overtuig u altijd (óók in autobussen) hoe ramen en por tieren geopend kunnen worden en doe hetzelfde, als er een schuifdak (noodluik) is. 2. Vermijd losse zitbanken, die bij waterongevallen kunnen gaan drijven en dan een belem- 3. Neem een touwlijn (liefst twintig meter lang en op een houten reddingsklos gebonden) ln uw auto mee. Dit voor eigen veiligheid en om anderen hulp te bieden. 6. Bespreek gezamenlijk eens hoe ieder der inzittenden zou handelen, indien de auto onver hoopt te water raakt. 7. Een belangrijke voorzorg mend redden. Als het gevaar er eenmaal is, mag het hoofd in geen geval verloren worden. Voor de hachelijke situatie, o-ntstaan na de tewaterraking van een auto, geeft de Bond de vol gende adviezen a. Blijf kalm, kalmeer de inzittenden en vecht tegen ver lamming door panische schrik b. Schakel onmiddellijk zo wel de buiten- als de binnen- verlichting in Eveiyt iele red ders kunnen dan vaststellen hoe en waar de auto ligt, ter- reikt d. Pas zodra het water ln de auto tot hoven de portieren is gestegen (er is dan veelal nog een „luchtzak"), kunnen de portieren of ramen vaak ge makkelijk geopend worden. Te voren werkt de eenzijdige wa terdruk (van buitenaf) sterk tegen! Lukt het openen van de portieren aanvankelijk niet, laat dan geen paniekstemming ontstaan, maar probeer het nog e. Kunt u de auto verlaten, vorm dan met de inzittenden een „ketting" door pols of kle ding vast te grijpen ter voor koming van het dichtslaan van het portier Ook de eventuele reddingslijn kan in dit opzicht goede diensten doen. Tracht in de „luchtzak" eerst diep te ademen, ten einde sneller te kunnen stijgen. In verschillende gevallen kunt u 't best pro beren op de autokap te klim men; het hoofd komt dan vaak boven water uit. Het spreekt vanzelf dat richt lijnen als deze slechts summier kunnen zijn en eigenlijk alleen voor doorsnee-gevallen gelden Een gekamteldc wagen b.v. schept ongetwijfeld andere en ook grotere problemen dan een rechtstandig gezonken auto. In vele gevallen zal dan ook naar bevind van zaken moeten wor den gehandeld, vooral ook, om dat eventueel opgelopen ver wondingen water kan onder een bepaalde hoek zo hard zijn als beton! tot improvisatie dwingen. Overigens moet men niet denken, dat gewonde inzit tenden van een te water ge raakte auto geen schijn van kans hebben zichzelf te redden Er zijn vele gevallen van auto drenkelingen bekend, die, hoe wel zwaar gewond, de kant wisten te bereiken en daar zelfs nog pogingen tot het redden van mede-inzittenden instelden Een verdronken auto ten slotte dient na berging met dc grootste zorg te worden om ringd. Eigenlijk moet een wa gen, die in het water gelegen heeft, linea recta naar een droogoven worden gesleept, als het plaatwerk tenminste niet al te zeer geleden heeft Dit voorkomt het doorroesten van de edele delen en spaart een belangrijk bedrag aan repa ratiekosten uit. De NCRV biedt om 8.20 uur het tweede en laatste deel van het hoor spel „De pastorie van Hinten". Om 9.15 uur speelt het ensemble Serenade o.l.v. Lex Vervuurt en om 9.35 uur hoort u de koperblazers van de Kon. Mil. Kapel, geleid door Rocus van Y peren en het Haags Lithungisch Kamerkoor met koralen en koorwer ken. Om 11 uur nog wat opnamen van de Donauesohinger muziekdagen. Een gevarieerd programma kun u horen als u om 8.05 uur afstemt op dc VARA Hilversum II. Eenst wat oude refreintjes en ojn. het forum der vrouwen, om 9.25 uur het kleinkunst- prograimma „Hij en Zij" cn daarna wat lichte grammofoonmuznek. Na een korte herdenking van Kondmk- rijksdag om 10.20 uur is er nog een concert, te geven door het Radio Filharmonisch orkest oJ v. Franz Paul Decker. U hoort dan werken van Weber, Mozart en Hlndemlth. Tips uil het buitenland Brussel Vlaams presenteert om 8 uur de Leiecydus van Lieven Duvo- sol voor sopraan, tenor, bariton en koren met orkest Daniël Stemefeld dirigeert het NIR-symfonicorkest dat na een pauze nog het pianoconcert van Grieg uitvoert. Solist is dan Frans Brouw. Programma voor morgen 8.30 V d hul 61 Volaan k lok-noodklok 12.03 Gram 12 50 Act Nws 13 15 Zonnewijzer 1 Gevar progr 15 50 Gram 16.00 V d zieken 1030 Adventsgcbedudlcnst 17 00 V d Jeugd 17 40 Beursber 17 43 Regcrlngsultz: Rijks delen Overzee: Koninkrijksdag i950. door dr C F A BruUntag 18 00 Lichte muz 13.20 Gram 18.30 Ra dio Volksuniversiteit: Drie grote figuren uit de Mesopotamische oudheid, door prof dr M A Beek Eerste lezing: Hammurabi, de wetgever 19 00 Nws 10 10 Act 10 23 Memojandum 19 30 Gram 20 30 Branbanis ork 21.00 Voorspel van een revolutie, klankbeeld 22.00 Gram 22 23 Boek.be/.rr 22Mm«S?4o Dc armen^ zult__gij altijd Hllvi st 23 45 Gram 23 53—24 00 Nws im II. 298 tn. 1007 kc/s AVRO: 7 10 Gym 7 20 Gra 7 50 Dagopening AVRO: Promenade ortc 0 00 Gym v d vrouw 610 De groenteman 9 15 Gram 9 40 Morgenwij. ding 9 55 Boekbespr 1000 Gram 10.30 V d kleuters 11 Op Orgelspel 11 15 V d zieken 12.00 Lichte muz :2.20 Rcgerlngsultz: Lanctbouwrubrlek 12 30 Land- en tuln- bouwmeded 12 33 Lichts muz 13 00 Nws 13 15 Mcdcd of gram 13 25 Thcatcrork 13 55 Beursber 14 00 Planoduo 14 40 School radio 13 00 V d vrouw 15,30 Bariton en plano 16 00 Rcltverh 16 15 Gram 16 30 V d Jeugd 17 20 De dierenwereld cn wij. praatje 17 30 V d Jeugd 18 00 Nws 13 13 Pianospel 16,30 Dansmuz 18 33 Paria voua park- 19 00 V d kind 19 03 Dido end Aoneas. opera 19 40 Journ 19.35 Hang het nan de grot,» klok. propn- ganda-actle 20 00 Nws 20 03 Gevar progr 22 00 Klarinet, cello cn plano 22 30 Nws en. beursber van New York 22 tO Twee violen 23 00 Discussie 23 20 Glgantea cabezudo* opera 23 33— 24.0o Nws TclcvlsleproKr. NTS: 20 00 Journaal en wceroverz 20 20 Wetensch progr 20 30 Sla- tuutdag, toespraak Eurovisie Rechtstr rep uit Brussel Brussel 13 Juli 1613 Vooracand van de Slag bi] Waterloo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9