Vakcentralen onderdrukken de minderheden niet „Vakbond van De Gruijters o I i vetti VN-assemblee verwerpt resolutie-Algerije Onafhankelijkheid voor Senegal en Soedan Indonesië protest verwerpt het van China Kantschors Kernduikboten worden liet voornaamste wapen Schaft Rusland zijn kruisers I Divisumma 24 MAANDAG 14 DECEMBER 1939 Niet gewenst" hoe saak-M ■nbelt Dr. Lamberts, die zelf medicus is, klaarde tijdens het Kamerdebat, da voor de Kamer nodig was een oordeel te geven in verband met de door d< publikaties rond de „zaak-Meulenbelt' toegebrachte schade aan de geestelijke volksgezondheid. Welnu, die schade is niet hersteld door de bijna unanieme verklaring van de Kamer, dat zij de verslagen van de commissies voor Volks gezondheid en Justitie goedkeurt. De veroorzaakte onrust zal pas worden weg genomen als gerechtelijk is vastgesteld dat de in De Telegraaf geuite beschuldi gingen en insinuaties onjuist zijn, en als De Telegraaf gedwongen wordt dit dui delijk toe te geven (geldboetes en vrij heidsstraffen voor de betrokken journa listen halen niets uit). Om dit te be reiken zal uiteraard een aanklacht moe ien worden ingediend. Dit dient dan, zoals wij al eerder schreven, gedaan te worden door de Maatschappij voor Ge neeskunst; niet alleen omdat de psychia ters Van Erp Taalman Kip en Arendsen, beiden lid van deze maatschappij, schade hebben ondervonden door de tegen hen ondernomen hetze, maar in de eerste plaats, omdat overal in het land psy chiaters gemerkt hebben dat door de Telegraaf-campagne wantrouwen en on rust is ontstaan onder hun patiënten. Weerzin tegen de methoden die De Tele graaf ongetwijfeld ook tegen haar zal gebruiken, mag die Maatschappij er niet van weerhouden haar plicht te doen Voorzitter Kath. arbeidersbeweging: Moeizaam verkregen positie wordt niet prijsgegeven /~iP de vandaag in Utrecht gehouden verbondsraadvergadering van d< Katholieke arbeidersbeweging heeft de voorzitter, de heer J. A. Mid delhuis, aandacht besteed aan de volgens hem gunstige economische ont wikkeling in ons land. Ook voor de werknemers biedt deze gunstige con junctuur volgens de heer Middelhuis mogelijkheden en behoudens uitzon deringen hier en daar mag er over h^t algemeen ook van een zekere arbeiderswelvaart gesproken worden. Geen vaste lijn beschouwt, er zonder twijfel positie' punten aanwezig zijn. Met name h optreden van de ministers De Pous Zijlstra is vaak gelukkig. Wij kunnen ons echter niet aan de gedachte onttrek ken, dat het in het algemeen de rege ring aan een vaste lijn ontbreekt. Een groot verschil met vorige regerin gen is nauwelijks waarneembaar. En het creëren van zulk een verschil was dunkt ons de reden van het uit elkaar gaan van de katholieken en de socialisten. (Els. weekblad.) Prof. dr J. Heimans (70) ridder Ned. Leeuw In de aula van de Amsterdamse Ge meente Universiteit is prof. dr. J. Hei mans zaterdagmiddag hartelijk gehul digd. Deze hoogleraar in de bijzondere plantkunde en genetica nam wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd af scheid van de universiteit. De eerste spreker was de Staatssecre taris voor onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. Y. Scholten, die de hoog- leraar mededeling deed van zijn benoe ming tot ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw wegens het belangrijke werk dat prof. Heimans vooral heeft verricht voor de natuurbescherming i: ons land alsmede voor diens bijdrage aa: de biologische wetenschap. Haag van gaas tegen verblinding op autoweg Men is begonnen aan de plaatsing vai een haag van staalgaas op de nieuw autoweg-Ml in Engeland, om verblinding door koplichten van tegenliggers tegen te gaan. Wanneer een automobilist met een snelheid van 90 km per uur rijdt kan hij toch nog door de haag op de andere baan van de weg zien. Het zicht wordt slechts met tien procent verminderd. De haag zal worden aangelegd tussen Charl ton Cross en de kruising Dunstableroad- Luton op de middenberm. Aanrijding. Bij de openibare lagere school te Zuuk (gemeente Epe) is gister avond omstreeks half acht de 40-jarige T. Bosman aangereden door een motor rijder, de 20-jarige S. uit Oene. De heer Bosman werd bij deze aanrijding dodelijk gewond. De motorrijder werd zwaar ge- rillerig? verkouden GRIEP VLUCHT VOOR QnUf/ii/t/iine 7/tid# Sprekende over de verdeling van de beschikbare welvaart zei de heer Mid delhuis dat de werknemers nog niet hun rechtvaardig aandeel van de opbrengst krijgen. Hij toonde zich bevreesd o\ het volgens hem overladen program) van de regering. De regering, zo zei 1 wil te veel op-te korte termijn verwi kelijken. Alhoewel op het loonfront enige goede resultaten zijn bereikt, duurt de kritieke toestand volgens de heer Middelhuis nog steeds voort. Wan neer straks in de economisch zwakkei bedrijfstakken slechts een geringe loons verhoging gerealiseerd zou kunnen den, dan vindt dit naar zijn me: vooral zijn oorzaak in het feit, dat flink deel van de aanwezige eet sche mogelijkheden gereserveerd worden voor de andere plannen regering. Intussen, aldus de heer Mid delhuis, is wel gebleken, dat het met de vrijere loonvorming zeer wel mogelijk is om van de economische mogelijkhe den in de bedrijfstakken een gedeelte voor de werknemers te verkrijgen. De K.A.B. betreurt de huidige houding van het N.V.V. om twee redenen, zo zeide de heer Middelhuis voorts. Ten eerste omdat het eensgezinde standpunt van de drie vakcentralen, dat ondanks de bekende tegenstelling inzake het systeem van loonvorming toch getoond werd ten tijde van de behandeling van de sociaal-economische nota van de re gering, enigszins verloren is gegaan. En voorts omdat de K.A'B. meent dat een beslissing van de regering geëerbiedigd dient te worden, ook als men het daar mee niet volledig eens is. gev< i die de op de P.B.O. grondslag ligt, een reëel alternatief genover te stellen. De heer Middelhuis acht het verantwoord dat in die geval len waar een minderheid de vrijwillige P.B.O. Ook sprak de heer Middelhuis nog over de verdere ontwikkeling van de bedrijfsorganisatie waarbij hij er zyn te leurstelling over uitsprak dat van enige voortgang niet gesproken kan worden. De vraag begint zich op te dringen, zo zei hy, of het niet mogelijk is om daar waar men beslist niet bereid is aan de factor arbeid de medezeggenschap te totstandkoming van een P.B.O.-orgaan erhindert, de wetgever een dergelijke totstandkoming ter hand moet nemen. Opvallend noemde de heer Middel huis. dat men met name uit kringen var werkgevers en hoogleraren de laatste tijd bij herhaling pleit voor toelating van kleine categorale groepen in allerlei organen. De K.A.B., aldus de heer Middelhuis, kan zich niet aan de indruk ontrekkan dat de activiteit die in invloedrijke krin gen wordt ontplooid ten gunste van hoger leidinggevend personeel mede uiting is van een streven dat er op ge richt is de invloed van de drie vakcen tralen terug te dringen. Nu ons land weer in betere doen gekomen, spreken sommigen over de vakcentralen als over onderdrukkers van minderheden. Niemand en niets wordt echter onderdrukt, zo zei de heer Middelhuis. Wie niet bij ccn vakcentrale aangeslo ten wenst te zyn, moet dat zelf weten, zo zei de heer Middelhuis. Maar met kracht zal de vakbeweging zich er tegen verzetten dat de moeizaam en na lange jaren van strijd verkregen positie van de werknemers zou worden aangetast. Twee man in auto verdronken De 23-jarige N. J. Slooten uit Heiloo en de 21-jarige H. N. Honigh uit Stompe- toren zijn in de nacht van zaterdag op zondag door verdrinking om het leven gekomen. Zij waren door onbekende oor zaak met een door de heer Slooten be stuurde auto in het water langs de pro vinciale weg in de gemeente Blokker ge reden. Om half twee 's nachts werd de wagen, die omgekeerd in het water lag. gevonden. De twee inzittenden waren toen reeds om het leven gekomen. De jaarlijkse dr. Karl Renner-prijs is te Wenen toegekend aan de violist Fritz Kreisler (84) en de dirigent Bruno Walter (83) voor hun „scheppend werk voor het genot van allen". De prijs bedraagt voor elke bekroonde slechts 10.000 Schillingen (400 dollars) doch heeft grote artistieke betekenis. Beide bekroonden zijn in Wenen ge boren, dooh wonen thans in de Ver. Sta- Polen en Turkije elk een jaar in DE GAULLE BELOOFT VIVE DE GAULLE, met deze uitroep werd de Franse president in Dakar, de hoofdstad van de Mali-federatie, onthaald door een dansen de en juichende menigte. De intocht stond in scherpe tegenstelling tot die in 1958, toen betogers De Gaulle welkom heetten met spandoeken én bor den, om onafhankelijkheid te eisen. Maar de dag tevoren had De Gaule e federale assemblee van Mali dan ook eloofd, dat over enkele dagen zou wor- en begonnen met onderhandelingen ver soevereiniteit voor Senegal en Soe dan. Terwijl president De Gaulle zich voor eer boog en langzaam sprak alsof hij door iedereen goed verstaan wenste te verklaarde hij: „Over enkele dagen zullen Frankrijk, Mali en de sta ten die hiervan deel uitmaken, beginnen onderhandelingen ter wijziging de status van hun betrekkingen, Daar- de mogelijkheid geschapen an de gemeenschap, „Inmenging in binnenlandse aangelegenheden" 1~AE INDONESISCHE REGERING heeft gisteren het protest van rood China tegen de verdrijving van Chinese handelaren van het Indone sische platteland verworpen. De Indonesische minister van buitenlandse zaken heeft geantwoord, dat het Chinese protest valse beschuldigingen bevat en dat de Chinese handelaren zich schuldig hadden gemaakt aan ka pitalistisch en monopolistisch gedrag dat door allerlei speculaties en mani pulaties een gevaar was voor het welzijn van de staat en het volk. Subandrio protesteerde tegen dë menging van de Chinese ambassade de binnenlandse aangelegenheden van In donesië". Hierbij doelde hij op een in tie van de Chinese ambasade aai de handelaren om de bevelen van di Indonesische ambtenaren te negeren. In donesië zal volgens Subrandio overwegei of hij de terugkeer naar China kan vei ikkelijken van Chinezen, die zich kunnen aanpassen aan geleide eco- e en geleide demecratie. Hij is be- een commissie in het leven te roe- peil, die een Chinese commissie kan •erleggen over de uitvoering van het itionaliteitsverdrag van 1955. De Chinezen in Indonesië waren er volgens Subandrio in geslaagd de eco- <mie van het Indonesische volk te •erheersen. Overzeese Chinezen werkten door hamsteren en smokke len de groei van de economische sta biliteit tegen. Zij zijn in Icorte tijd welvarend geworden. In de tijd de Indonesische onafhankelijk heidsstrijd was een Chinese organisa tie door de Nederlanders bewapend 'eze was een handlangster gewor ven de Nederlanders. Verschei dene Chinese groepen hadden na de 168) De kantschorsboom. zoals de vertaalde naam van deze merkwaar dige boom luidt, schijnt alleen voor te komen op het eiland Jamaica, en dan nog alleen in dc districten Vere. Elisabeth en Clarendon. De naam duidt de kenmerkende eigenschappen van deze boom reeds aan: zijn schors en wel de buiten ste laag van de schors bestaat uil kant. Niet één enkel stukje kant, zo als wy dat met moeite op een vacantiereisje naar Brussel, Brugge, Valenciennes of Salamanca (dat ntiereisje begint dan eigenlijk wel c reis den!) met moeite hebben weten te be machtigen voor onze altijd te schaars loegemetcn francs of peseta's. Neen, de <cbors van deze boom Is royaler en telt verschillende la gen kant. De boom bevat nl. evenveel lagei iaren telt. Toegegeven moet worden, dat deze natuur-kant niet die mooie cn kun stige motieven vertoont als waarop het buitenlands handwerk zo pra' gaat. De draden vormen een recht hoekig weefsel, dat in water moet worden geweekt om dje houtachtige delen en eventuele verontreinigingen Met de hand verschillende lagen van elkaar gescheiden, Waarna het product voor het gebruik gereed is. Gemakkelijker kan het al niet' Wanneer we het natuurweefsel zou den moeten vèrgelijkcn met door df mens vervaardigde producten, dar zou de rechthoekig geweven vitrage het meest voor vergelijking in aan merking komen. Veel bijzonders is dit kant dus eigenlijk niet. Toch hebber gewone handigheid verkregen om ui deze stof hoofdbedekkingen, netjes, sjaals, sluiers, ja bots, maar ook com pletc pakjes te ver vaardigen. Én nie duur, naar het om toeschijnt Hier te lande lo in glazen weefsels maar in tropiscb Amerika kan de na tuurlijke textiel zö van de bomen worden geplukt! Die glazen weefsels brengen ons iverigens op een allcrgriezeligst idee, vooral, wanneer we bedenken, dat glas jcen vaste stof. maar een vloeistof is Ook al kunnen we daarover op deze plaats niet breedvoerig fantaseren wc kunnen er in ieder geval toch eens luchtigjes over piekeren. TOCH IS HET X»! Japanse bezetting de terugkeer van de Nederlanders met vreugde be groet, aldus de minister. Radio-Peking meldt, dat meer dan 2000 Chinezen na het begin van de Indonesi sche. maatregelen tegen de Chinezen naar Kanton zijn teruggekeerd. De New York Times verklaart in een hoofdartikel, dat communistisch China twee maatstaven aanlegt ten aanzien van het nationalisme van andere vol ken. De nationalisatie van het Suezka- naal puichtte het van harte toe, maar het verzet zich heftig tegen de Indone sische politiek ten opzichte van de Chi nezen. De rijkdom van overzeese Chi nezen heelt in verschillende Aziatische tanden weerstanden opgeroepen. Het Chinese protest ziet over het hoofd, dat de Chinezen in China op veel erger wij ze tel ijf zijng egaan, aldus het blad. „Journalistieke kijk" i heeft zondag bij de instelling Sukai colleges in de perswetenschappen aan de universiteit van Indonesië te Dja karta verklaard, dat de journalisten zich een nieuwe kijk moeten eigen ma ken op de samenleving en dat zij met name het Indonesische socialisme bo ven alle andere zaken zullen moeten stellen bij de uitoefening van hun be- Free and Easy heeft moeilijkheden TN VERBAND met moeilijkhedi I- rige week ontstaan, in het negergezel- ichap van „Free and Easy" lakelijk leider Stanley Chase :ompany enerzijds en de regi bert Breen anderzijds, heeft de zakelijk leider gisteren een verklaring uitge geven. (Het gezelschap geeft vanavond de wereldpremière van dit blues-< in theater Carré te Amsterdam.) In de verklaring „Wij i mrdt gezegd: iet in een openbaar debat met de heer Robert Breen te be geven over zijn contractuele verplich tingen in verband met de voorstellingen van „Free and easy". Wij willen alleen constateren, dat hij in het nakomen van deze verplichtingen gefaald heeft. Daar de tussen de heer Breen en gehele gezelschap gerezen meningsver schillen onoverbrugbaar waren gewor den, was het ter wille van het voortbe staan van de voorstelling noodzakelijk hem te vervangen. Donald McKayle heeft nu de plaats van Breen ingenomen Wij wensen hieraan nog toe te voegen, dat de heer Breen volkomen akkoord ging met het bericht in de New-Yorkse pers over de wereldpremière van Free and Easy in Theater Carré te Arr dam. Het was hem dus bekend, dat zij in deze stad zou plaats hebben en in Parijs, zoals hij heeft verklaard. Hij. dat de officiële première van 14 decei ber zou worden voorafgegaan door ei week van „previeuws" (d.w.z. vóór- premières). te beginnen op 7 december. De directeur van Carré, dc heer Karei Wunnink, voegde aan de verklaring nog toe, dat in zijn, in augustus 1959 opgi stelde, contract met de heer Stanle Chase overeengekomen is, dat de wereh première van „Free and Easy" zal plaats hebben in theater Carré te Amsterdam V.N. AKKOORD MET RUIMTE-GESPREK De Algemene Vergadering van de V.N. heeft zaterdagavond met algemene stemmen de overeenkomst goedgekeurd tussen Oost en West om een commissie van 24 leden op te richten, die de inter nationale samenwerking moet bevorde ren bij het vreedzaam gebruik van de ruimte. Ook ging de Algemene Verga dering akkoord met het bijeenroepen internationale conferentie in 1960 of 1961 voor de uitwisseling van e ervaring, opgedaan bij het vreed- lam gebruik van de ruimte. Jongen overreden. De 12-jarige Hein Tjeenk Willink uit Enschede is zaterdag om het leven gekomen, toen hij met zijn broer op weg was naar school. Beide staken vanuit de Bosweg te Enschede de Hengelosestraat over. Hein werd daarbij door een auto gegrepen en overleed vrij wel op slag. waarvoorw ijallen hebben gestemd. Daarmee zal voor de federale staat Mali, die wordt gevormd door Senegal en de Soedan een nieuwe toestand ontstaan." Sprekend over de aanstaande onafhan kelijkheidsverlening aan Mali, verklaar de De Gaulle de voorkeur te willen geven aan het spreken over internationa le soevereiniteit, omdat dit beter over eenstemt met de noodzaak van van daag. Werkelijke en algehele onafhan kelijkheid behoort aan niemand, merkte hij op. Geen politiek is mogelijk zonder Veiligheidsraad A AN het slot van de veertiende zitting van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties, die op 15 september een aanvang nam, heeft de Assemblee, tot bittere te leurstelling van de Afrikaans-Azia tische groep, de resolutie inzake Algerije verworpen. Er werden 39 stemmen voor en 22 tegen uitge bracht, bij 20 onthoudingen. De re solutie verkreeg daardoor niet de vereiste meerderheid van twee derden. De door het resultaat van de stem ming somber getemde vertegenwoor digers van de Afro-Aziatische staten oefenden heftige kritiek op de wes telijke mogendheden, die door in ternationale blokvorming dc stemming zouden hebben beïnvloed. Ook Rusland kreeg een veeg uit de pan, omdat de Russische afgevaardigde Koeznetsof niet had deelgenomen aan het debat. De Afro- Aziatische groep legde dit uit als een bewijs, dat de Russen De Gaulle niet willen dwarsbomen, nu er onderhande lingen gaande zijn over een topconferen- Een Franse woordvoerder, zijn delega- e was bij de stemming uit protest niet inw.ezig, verklaarde dat de Algerijnse nationale beweging een definitieve ne derlaag had geleden. Een van de moeilijkste problemen tijdens de afgelopen zitting was de opvolging van Japan in de veilig heidsraad. Op het allerlaatst werd, na 51 vergeefse geheime stemmingen tussen Oost en West overeenstem ming bereikt. Polen zal het eerste jaar de zetel bezetten, Turkije het tweede jaar. De Assemblee heeft Frankrijk, België en Nederland opnieuw verzocht, de V.N. mee te delen, hoe hun afhankelijke gebieden eventueel worden beïnvloed door associatie met de Euromarkt. De Assemblee heeft volgens de resolutie met bezorgdheid kennis genomen van het feit, dat de drie landen nog geen vol doende inlichtingen over het onderwerp hebben verstrekt, zoals hun vorig jaar werdg evraagd Hammarskjöld heeft op dracht gekregen een eigen rapport op te stellen De kwestie komt in de volgen de zitting opnieuw aan de orde. Tevoren hadden alle sprekers cn in het bijzonder de Russische afgevaardigde verklaard, dat de afgelopen zitting werd gekenmerkt door een begin van interna tionale ontspanning en ernstige pogin gen om tot een duurzame vrede te ko men. Dr. Belaunde, de voorzitter, zei dat hij aan hetb egin van de zitting God ge vraagd had, dat deze Assemblee in de geschiedenis dej Assemblee van de vrede zou worden. Dd zitting heeft grotendeels in het teken der internationale ontspan ning gestaan. Handen en Li ppen ruwpuRQL Vier jaar en zes maanden voor doodslag De Maastrichtse rechtbank heeft de 49- jarige bakker W. R. uit Vaesradc-Nuth wegens doodslag op dc 44-jarige chauf feur G. ten O. veroordeeld tot vier jaar en zes maanden gevangenisstraf. Ver dachte had zich in de avond van 12 mei achter zijn woning in hinderlaag gelegd In het kippenhok en toen op korte af stand een zestal schoten uit een revolver gelost op Ten O., die Jarenlang verdachte en zijn vrouw (met wie dc verslagene relaties had onderhouden) had geterrori- De officier van justitie had wegens moord negen jaar geëist. wel af? JN DE JUIST verschenen uitgave voor 1960 van het gezaghebbend handboek „Jane's Fighting Ships", wkeurige gegevens over alle ter wereld bevat, wordt be twijfeld. of Rusland inderdaad negentig procent van zijn kruisers afdanktzoals premier Chroesjtsjef tijdens zijn bezoek aan Amerika heeft aangekondigd Het handboek staat er sceptisch te genover en zegt, dat nog moet worden afgewacht, over een hoe lange periode en in welke mate het door Chroesjtsjef aangekondigde voornemen ten uitvoer' zal worden gelegd. Voorts meldt „Jane's Fighting Ships", dat de Russen drie duikboten met kern- aandrijving aan het bouwen zijn en dat één bijna gereed is. Het handboek voorspelt, dat de kern duikboot waarschijnlijk spoedig het voo: naamste wapen op zee zal worden, waa: omheen de marines van de grote mc gendheden zullen worden opgebouwd. Over ongeveer tien jaar zullen alle grote oorlogsschepen kernmotoren heb ben, aldus hel handboek, omdat de stra tegische voordelen daarvan zo groot z(jn. dat dit niet kan uitblijven. Voorts wordt gezegd, dat Amerika In I9G7 75 kernduikbotcn hoop te hebben dat veertig hiervan met geleide projec tielen zullen worden uitgerust. Het handboek noemt de 500 duikboten, die Rusland thans heeft, een „formida bele bedreiging van de geallieerde be heersing van de zeeën". „Jane's Fighting Ships" geeft voorts de volgende getallen voor de marines van de drie grootste zeemogendheden, zoals die op het ogenblik zijn: Engeland: 9 vliegdekschepen, l slag schip. 13 kruisers, 157 fregatten en tor pedojagers, 56 duikboten. Rusland: géén vliegdekschepen, en slagschepen, 32 kruisers, (naar schatting) 480 fregatten en torpedojagers (naar schatting) 500 duikboten en 3 kernduik boten (in aanbouw). Verenigde Staten: 79 vliegdekschepen, 12 slagschepen en slagkruisers, 51 krui sers, 739 fregatten en torpedojagers, 186 duikboten en io kernduikboten. &wwwiH«wwxxm)tmMM0tm»ximweiim>4samv\7ixiz)im>K)wmxiam}i%ï 1 Ss Sïi I 'G de schrijvende tel- en reken u erop ziet zijn De Gruijters. Het zijn de reünisten, die zaterdagmiddag in het Avagebnuw aan de Elandstraat in Den Haag bijeen kwamen om te spre ken over een miljoenenerfenis, voor namelijk bestaande uit in België ge legen landgoederen, welke zijn nage laten door een zekere, markies van Lede, Arnold Gruter, in het jaar 1792. Om te beginnen is zaterdag de vierde Nederlandse familiegroep ge vormd drie bestaan er al beneden de rivieren en voorts heeft men ge hoord dat het genealogisch onder zoek. verricht door de Belgische des kundige H. Mispelon. over een half jaar beëindigd zal zijn. Daaruit zal blijken wie tot de ..rechthebbenden" op de erfenis behoren. Als het ge nealogisch onderzoek is beëindigd gaat men de mogelijkheid tot proce deren en de financiële consequenties die daaraan verbonden zijn, nader onderzoeken. De resultaten van het stamboomon derzoek worden maandelijks neer gelegd in een gestencild ..Tijdschrift van de internationale belangengroep De Bctte-De Gruutere' en aan 260 abonnees over de gehele wereld toe gezonden. Als dit tijdschrift over een half jaar wordt opgeheven, zal men vaarschijnlijk vervangen door temationaal familieblad in het esperanlo. bedoeld om de band onder de uitgebreide familiekring te bewa- Men wil dan levens een soort vak organisatie stichten, om onderling hulp en steun te verlenen in de meest uitgebreide zin van het woord. In het. comité van voorbereiding van het internationale familieblad zowel als van de ..vakorganisatie" hebben De Gruijters vit België, Frankrijk en Duitsland zitting. Een De Gruijter uit Amerika heeft al een familielied gedicht en de me lodie erbij gecomponeerd. Daar de za terdag in Den Haag aanwezige De Gruijters het nog niet kenden, werd de vergadering besloten met het zin gen van het Wilhelmus.... Spoedvergadering over Windhoek Dc speciale commissie voor Zuidwest- Afrika van de Algemene Vergadering der V.N. is van plan om dinsdag of woensdag spoedvergadering te houden om de relletjes, die zich donderdag in de Zuld- afrikaanse plaats Windhoek hebben voor gedaan, te bespreken. Zoals bekend zijn hierbij twaalf Afrikanen om het leven gekomen. Aankopen Anjerfonds voor Zuid-Holland Op advies va nde Stichting Culturele Raad van Zuid-Holladd heeft het Anjer fonds in deze provincie 36 werken van Zuid-Hollandse kunstenaars aangekocht. Deze werken (schilderijen, tekeningen cn grafiek), welke zich thans in het gebouw Culturele Raad te Delft bevinden, zijn bestemd voor jeugd- en dorpshuizen enige vormingscentra in gemeen ten met minder dan 20 000 inwoners in Zuid-Holland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5