SAMSON SHAG Geen branie: Zij komen terug met stenguns WAARSCHUWING VAN OFFICIER: Jonge overvallers voor de rechter VERDUISTERING ONDANKS AANGEZUIVERD TEKORT? NUTROMA Massale emigratie van Koreaneii uit Japan Moeilijkheden met trappers D omes Niemeijer <Sm. pittig. xatht BOUWARBEIDERS MOETEN EIGEN HUIS KRIJGEN Volkslied, wapen en vlag van Suriname oce VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 Gecommitteerden komt voor de gymnasiale eind- De laatste jaren is er voortdurend on-, rust over de gymnasia. Al jaren bestaat bij vele ingewijden de akelige overtui ging, dat de minister van Onderwijs bezig is de gymnasia als zijnde niet meer van deze tijd wat meer naar de achtergrond te schuiven. Niet zozeer bij het grote publiek, dat van deze instelling nauwelijks weet heeft. Maar die onrust bestaat juist bij de ingewijden, die vrezen, dat het gymnasium door allerlei overheids maatregelen geleidelijk aan gedevalueerd wordt. Hardnekkig is in dezen het ge rucht, dat hierbij politieke en levens beschouwelijke opvattingen een rol spe len. Dit verklaart misschien de uiterst felle en ongewone reactie van de 54 ge committeerden, die het gymnasium in de wortel aangetast zien en daardoor be vangen zijn door de spreuk „tot hier en niet verder\ We vermoeden dus, dat dit een zaak is met een ernstige achtergrond. Het is daarom niet kwaad, dat ze tot de bodem wordt uitgezocht en dat er van beide zijden klare wijn wordt geschonken. Voor devaluatie van het belangrijke cultuur- dragende element gymnasium zal de grote meerderheid in levensbeschouwing en in politiek wel niets voelen. ^ATERDAG 9 MEI, 's middags om even over twaalven drongen vier Amsterdamse jongens het postagentschap aan de Landbouwstraat in Amsterdam binnen. Zij waren gewapend met revolvers en pistolen. Een vijfde deelnemer aan de overval zat in de gestolen Amerikaanse wagen, die voor de deur van het agentschap met draaiende motor gereed stond. Gisteren werd het vijftal voor de Amsterdamse rechtbank geleid: de 23- jarige verfmaler J. K. de G., de 21-jarige typograaf C. W. R., de 19-jarige bankwerker A. F. de G. („Ik deed het niet om het geld, maar om de spanning") en de 16-jarige schoonmaker R. M. De vijf jongemannen hadden die zaterdag in tegenstelling met hun vroegere inbraken weinig „geluk": zij troffen bij het postagentschap uit sluitend kordaat optredende tegen standers. Een vijftal van die tegen standers werd als getuige ghoord en één der rechters kon niet nalaten hen voor hun optreden hulde te brengen Directeur N.V. voor gerechtshof De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam, mr. W. B. J. Aberson, heeft wegens verduiste ring in dienstbetrekking meermalen gepleegd tegen de 57-jarige G. A. A. A. K. uit Abcoude, directeur van een N.V.. een geldboete van ƒ3000, even tueel te vervangen door drie maan den hechtenis en zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf met eer proeftijd van twee jaar geëist. De rechtbank in Haarlem had de ver dachte vrijgesproken, nadat de officier van justitie zes maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf had geëist. In de periode 19561957 had de ver dachte als directeur van de N.V. Ko ninklijke Handel Mij. (voorheen Boeke en Huidekoper) totaal ruim 63.000 op genomen, waardoor zijn rekeniogcourant verhouding met de N.V. een debetpost voor dit bedrag aanwees. Dit was ontdekt doo: •rdachte iet zieker verlof gez< Zowel door een rijksaccountant als door een commissie uit de aandeelhou ders was een onderzoek ingesteld. De rijksaccountant verklaarde ter zitting, dat de verdachte binnen drie maanden uit eigen middelen alles had kunnen aanzuiveren. Dit was ook inderdaad ge beurd. De commissie uit de aandeelhou- ders was tot de overtuiging gekomen dat er geen fraude was gepleegd. In zijn requisitoir zei de procureur- generaal ervan overtuigd te zijn, dat de verdachte de gelden opzettelijk en we derrechtelijk heeft opgenomen. Aan de hand van jurisprudentie noemde mr. Aberson het verweer, dat de verdachte de gelden uit eigen middelen had kun nen terugbetalen en dat daarom geen verduistering zou zijn gepleegd, onjuist. Geen fraude" De verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, stelde dat het door de procureur-generaal aangehaalde arrest van de Hoge Raad bedoeld is in die ge vallen, waarvan iedereen zegt dat er ver duistering is. „Maar dat gaat in het geval van mijn cliënt niet op. Dit was niet de situatie van iemand, die in geldnood zit en dan maar neemt waar hij krijgen kan. Er is geen geheimhouding geweest, noch zijn er vervalsingen gepleegd." De verdediger meende ook, in tegen stelling tot de procureur-generaal, dat zijn cliënt zijn liquiditeitsmoeilijkheden, die in 1956 ontstonden omdat hij over drie jaar belasting moest betalen, op diverse wijzen gemakkelijk had kunnen oplossen. Pleiter kwam tot de conclusie, dat verduistering met kan worden be wezen en vroeg vrijspraak. Subsidiair vroeg hij het hof in het arrest tot uit drukking te brengen, dat het hier gaat om een man, die formeel misschien een fout heeft gemaakt, maar die nooit de bedoeling van fraude heeft gehad. Het hof zal in deze zaak op 24 de cember arrest wijzen. Overigens was de dag van de overval bijzonder gunstig: er was ƒ35.000 aan wezig ter uitbetaling aan A.O.W.-ge- rechtigden. De 53-jarige houder van hei agentschap had tien minuten eerder ge sloten (de taba kaf deling bleef open) toen hij hoorde zeggen: „Je geld of je leven. Handen omhoog." Hij keek in de lopen van enkele pistolen. Impulsief sloeg hij het deurtje naast het loket open en be gon klappen uit te delen. Een schot trof de heer Nukoop in de arm. Het tweede schot ging door zijn been. Maar hij bleef doorvechten tot het vier tal de winkel uitrende en met de ge reedstaande wagen verdween. Een 15-jarige jongen noteerde het num mer in zijn geheugen en belde vijfmaal acht, de politie. Twee intelligente agenten met een sur- vaillancewagen hoorden (via de mobilo foon) de beschrijving van de wagen. Zij spoorden de wagen op en reden na een wilde rit het vijftal jeugdige ban dieten klem bij een doodlopende kade. Direct daarop stonden de jongens en de I agen-ten allen gewapend tegenover elkaar. Na enkele sommaties werden de wapens door de overvallers wegigewor- „Staat moet wapens beter bewaken" In zün requisitoir tegen de vUf verdachten van de gewapende roofoverval op een postagentschap In Amsterdam-oost heeft de offi cier van justitie by de rechtbank te Amsterdam, mr. L. van den Berge, gistermiddag stil gestaan by de bewaking der wapendepots. „Het is een publiek geheim", zo zei h(j, „dat vuurwapenen in ons land niet moeliyk te krygen zyn, maar de wyze waarop deze ver dachten, die zowel in het depot aan de Papaverweg als in dat aan de Sarphatistraat op gemakkelij ke wüze hebben Ingebroken, zich wapens hebben weten te ver schaffen, vergt de aandacht. Het is niet aan my om hier te veel kritiek te uiten, doch het is opvallend hoe ongehinderd zy tussen de wachtloqptyden van 7 en 12 uur door twee uur lang hun gang konden gaan en hun slag hebben geslagen. In het dossier lees ik dat er sprake is geweest van gammele deursluitingen en licht te force ren hangsloten. Bordjes met >le namen munitie en wapenkamer erop wezen hun duidelyk de weg. Ik beschouw dat als een uitno diging voor zulke jongens en ik geloof dat de wapens van de staat deugdelijker moeten worden op geslagen of doeltreffender moeten worden bewaakt. Ik hoop niet dat ook hier eerst een ramp moet leren hoe dergelyke inbraken in de toekomst moeten worden voor komen". Een serie inbraken werd de jongens ten laste gelegd: Auto's, geld en vooral wapens. Eén der verdachten zei: „Ik ben nu eenmaal verzot op wapens. Ik heb er altijd een voorliefde voor gehad. In zijn ouderlijke woning had hij een hele voorraad wapens en munitie opgeslagen. De jongens oefenden zich met de wapens in het Vliegenbos in Amsterdam-noord. Het geluid van dc schoten ging daar in het lawaai van dc scheepswerven ver- Hij proeft hetZij weet het de veredelde koffiemelk van TLutricia T/~OREANEN uit geheel Japan zijn gisteren begonnen aan de eerste etappe van een massale emi gratie naar het communistische noordelijke deel van hun moeder land. Er was slechts één incident. Zes le den van de Vereniging van Zuidkorea- nen begonnen een sitdown-staking op de spoorlijn in Tokio, kort voordat de trein zou vertrekken. Zij werden gear resteerd. Met dit vertrek is een repatriërings programma in werking getreden duizenden Koreanen in Japan. (166) Een van de pedalen van onze van het wiel beschryven, én omdat fiets staat precies In de laagste stand door de aangebrachte versnelling dc omdat het vandaag zoals ge- wooniyk te winderig is om er tussenuit te trekken, gaan we maar eens experimenteren. We trekken dat pedaal naar achteren. Wat zal er nu gebeuren, gaat de fiets vóór- of achterwaarts? De beantwoording vai voudig, omdat pedalen langzamer draalen dan het achterwiel, beweegt by het normale fietsen het onderste pedaal langzamer ten opzichte van de fiets naar achte ren, dan de fiets ten opzichte van de grond naar voren gaat. Dit klinkt ér? ingewikkeld, maar het brengt in leder vraag lykt geval de consequentie met zich mee allen met dat al fietsende, het naar achteren de fiets wel achterwaartse beweging aring hebben bewogen pedaal ten opzichte dat onderste pedaal geiyk staat met voorwaartse beweging van het boven ste. En als het bovenste pedaal naar drukt dus als we gedurende het fiet sen op de trapper gaan staan gaat het achterwiel in geiyke richting draaien en de fiets schiet naar voren. L— Dat behoeft nie mand ons uit te leg gen. want het Is ond-bakken kost voor iedere Nederlander. Uit deze overwegingen zouden w« moeten opmaken, dat de flets inder daad naar voren gaat wanneer we het onderste pedaal naar achter trek het omgekeerd TOCH IS HET ZO! Dus jrie aan de praktijk le toetsen, zult i inderdaad bemerken dat de fiets naa' derste pedaal trekt En zult •ken, dat hel pedaal naar voren gaat. Alles voltrcki zich dus juist omgekeerd als by he fietsen. Alleen In het geval dat de fiets zou worden uitgerust met een zeei bijzondere vertraging, waardoor d( pedalen genoegzaam sneller zouden Maar dat is schynbaar teger draaien dan het achterwiel, alleen in dat geval zou, by het naar achteren het onderste pedaal, de ren schieten. alle logica in nu juist niet het gi val. Want als we het onderste pedaal trekken naar achteren trekken, gaat het pedaal fiets nai naar voren en de fiets naar achteren: O Ja. Tocb is dc aanbeden logica In dU tellen geval niet helemaal zoek. Immers omdat de cirkel die het uiteinde van het pedaal beschryft, kleiner is dan de cirkel die de punten op de omtrek >ok nog ver van een staat, waar in de 1000 jaren geen enkele baby werd geboren. Daarover een volgende keer. De eerste groep van ongeveer 800 is in zeven plaatsen in Japan ii trein gestapt. Morgen zullen er nog 200 volgen. De Koreanen, die uit noodlijden de gebieden in Japan komen, zijn baan tjes, huizen en voldoende voedsel loofd door Noord-Korea. Allen w goed gekleed, vermoedelijk van geld dat bijgedragen werd door de Vereniging van Noordkoreanen, Chosen Soren. Zij zullen in twee Sowjetschepen op 14 december vertrekken van Niigata, i Noordcentraal Japan, naar de Noordki reaanse haven Tsjongjin. Velen van hen die vandaag de reis bi gomien zijn, zyn ln Japan geboren e hebben Korea nooit gezien. Van dc 600.000 Koreanen in Japan heb ben er 50.000 verklaard naar Noord-Ko- rea te willen gaan. De Vereniging Noordkoreanen heeft verklaard dat uit eindelijk 137.000 Koreanen naar Noord- Korea zullen gaan. Zuid-lj£.orea heeft aangeboden indivi duele repatrianten te ontvangen, maar heeft tot nu toe geweigerd in te stem men met een massale terugkeer, tenzij Japan schadevergoeding betaaft om de kosten te bestrijden van aanpassing aan het nieuwe leven op Korea. Het gaat hier om Koreanen die voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog naar Japan overgebracht werden, toen Korea door Japan bezet was. Een glasoven van de Verenigde glas fabrieken te Schiedam is gisteren tijdens do verhitting overgelopen. Het vloeibare glas. dat in deze ovens tot op 1500 graden verhit wordt, stroomde het terrein op Er gingen enige duizenden kilo's glas ver loren. Er waren geen persoonlijke onge lukken 5£*iHAMEA-C handen ruw of schraal .-GELEIESH3 Eisen De officier van justitie eiste: Zeven jaar tegen de 21-jarige C. N. R. de 19-jarige A. F. G.; zes jaar tegen de 19-jarige C. V.: vier jaar tegen de 23-jarige J. K. de G. en tegen de jongste van het vijftal, de 16-jarige R .M. twee jaar. De 21-jarige D .F. S., die enige tijd vier stenguns met munitie van de jeugdige bende in bewaring had ge had, hoorde vier maanden tegen zich De officier zei in zijn requisitoir ver der: „Ik neem aan dat zij in de gevan genis er niet beter op worden (blijken* de in de gevangenis onderschepte cor- lespondentie zijn al plannen voor nieuwe overvallen beraamd), maar de vrijheid doet hun ook geen goed. De officier waarschuwde het goedge lovige publiek. Geloof niet dat zij geen gebruik zullen maken van hun wapens. Deze jongens schieten al om later even tuele herkenning door dc slachtoffers te voorkomen. Ze zijn thans een ervaring rijker geworden en straks beginnen ze weer en dan gebruiken ze heus geen pistool meer, maar stenguns en machine geweren." De officier zei later: „U zoud't haast kunnen menen slechts met een filmver haal te doen te hebben en kunnen den ken, dat ik de zaak flink aandik, maar ï'k ben er van overtuigd dat ik niets teveel zeg. Hier is niet alleen sprake van kwajongensachtige branie, maar wel degelijk van een reëel perspectief voor bun toekomst. U ziet toch zelf dat deze longens geen last van zenuwen hebben zij zich rustig en e G. heeft in het teer Nukoop met aardige zelfbeheer- e arm geschoten om e maken. Als deze t meer ervaring op- Ook hii zelfbewust. Tonu c postagentschap de .haast bewonderensv iing doelbewust in c hem vleugellam 1 kleine bende nog w; doet en daardoor nog wat harder in mentaliteit wordt dan zullen de volgende slachtoffers zeker zonder pardon wor den neergeknald." Verduistering ten nadele van diaconie Wegens verduistering van f 1825 ten nadele van de Hervormde diaconie te Koog aan de Zaan en een in Zaandam gepleegde diefstal van vijf damesjapon- nen en een badpak heeft de officier van- justitie bij de rechtbank te Haarlem tegen de 47-jarige mejuffrouw A. M. J. W. uit Koog aan de Zaan een gevange nisstraf van zeven maanden met aftrek Verdachte was, als directrice van een bejaardenhuis, belast met het innen van pensiongelden. Zij droeg echter niet alles de diaconie over. Verdachte deelde dat zy een gecombineerde kas had ens aan een kennis f 700 had geleend. Bovendien zou volgens haar ook ander in het bezit zijn geweest van de sleutel van de kas. De rechtbank zal op 24 december uitspraak doen. Rechter legt straf op Gatso-meter erkend De Haarlemse rechtbank heeft de Ned. •allyrijder M. G. Gatsonides en diens toon gisteren In hoger beroep veroor deeld elk tot een boete van f 11, subs, dagen hechtenis wegens overtreding der laximum snelheid. De rechtbank beves tigde daarmee het vonnis van de kanton rechter. sr. reed in een auto; G. jr. op een bromfiets. Het doel van de rallyrijder een demonstratie te geven met de gatso-meter, een precisie-instrument dat hij heeft vervaardigd als hulpmiddel voor de politie bij de controle van de snel heid van voertuigen op de weg. De Zandvoortse politie gebruikt zulk een in- ïent en zij heeft op verzoek van 3. het proces verbaal opgemaakt waaruit deze rechtszaak resulteerde. Super kwaliteit halfzware shag in dubbelwandige shag-beurs, dos altijd vers cn lekker, tot de laatste sigaret. Spaar de voetbalclub- emblemen. lifUMfHI Binnen redelijke termijn: „De sanering op loongcbied in het bouw- bedryf als gevolg van de thans nog dende c.a.o. is biykens uitkomsten talloze onderzoekingen van voldoende objectieve zydc als geslaagd te besohon- ven. Het z.g. zwarte loon is na de in- rerklngtreding van de sanerende c.a.o. ilet meer een verschynsel dat speciaal in erband met onze bedrijfstak mag wor den gebracht, maar het doet zich than; •al in meerdere of mindere matt tcrwyi het bouwbedryf zich daar tan de gunstige kant bevindt". Dit zei voorzitter van de Nederlandse ers- en patroonsbond voor het bouw bedryf in Nederland, de heer J. Durs Dzn, op een gisteren in Amsterdam ge houden besloten ledenvergadering. Sprekende over de doorberekening var irhoogde sociale lasten per 1 maarl erkte de voorzitter op, dat thans eer verhogtog van de arbeidersinkomens ic Dc Griekse P.T.T. gaat een postzegel uitgeven met de beeltenis van dc Hongaarse staatsman Imre Nagy. die door de Sowjets is vermoord, omdat hy een der voornaamste leiders van dc Hongaarse opstand is geweest. Onder de naam van dc vryheidsstry- der staan de woorden „Vrijheid aan de volkeren". Deze regel zou als een Grieks antwoord aan dc Russische P.T.T. kunnen worden gezien. Die heeft n.l. een zegel uitgegeven de beeltenis van de Griekse con nistenleider Manolis Glezos- geen geval in de jplaats komit van loon, doch een reële verzwaring zal be tekenen voor de loonpoat Met betrekking tot de arbeidstijd staat de heer Dura op het standpunt dat in de c.a.o. als arbeidstijd per week 45 uu ingang van het nieuwe vakantiiebonnen- jaar in 1961 moet worden opgenomen Vanaf die datum zal arbeid moeten den verricht tussen 's morgens 7 's avonds 6 uur gedurende de eerste vijf dagen van de week, terwijl jaarlijks Ln de periode van 1 november tot 15 fe bruari bovendien arbeid zal m worden verricht op zaterdag tussen 7.00 en 13.00 uur. Het vormen van ondernemingsraden, het maken van winstdelingsregelingen en dergelijke stuiten, aldus de voorzitter helaas od bezwaren voortvloeiende uiit het karakter van onze bedrijfstak Ter uitvoering van het regeringsph ener bouwspaarregeling beval de heer Dura aan de bouwvakarbeiders in dienst van leden van de N.A.P.B. en va organisaties die daartoe met de N.A.P.B. zullen samenwerken, in de gelegenheid te stellen binnen een redelijke termiji Tegenover een in te stellen bedrijfschap is het standpunt van de N.A.P.B. onge wijzigd. „Er is op het ogenblik voor om geen aanleiding mede te werken aan het invoeren van p.b.o. op het gebied onze bedryfstak. Uit hoofde van ons dental, onze aantallen werknemers de door onze leden gemaakte omzetten, Dura zo nodig oi in staat te zijn all •kzaamheden te v held zou dus, indien ■ndcr de N.A.P.B, z« het algem aldus de hi eigen gelegenheid organisatorische xrichten. De er een bedrijfschap u komen, toch nlm Nederlandse boter is te goedkoop, vinden Duitse producenten Het verbond van de Duitse landbouw eeft de minister van landbouw verzocht nmiddellijk iedere verdere invoer van boter te verbieden, daar het aanbod thans aanzienlijk groter is dan de vraag r grote nadelen ^voor de Duitse pro nte» zouden orttstaan, indien de se boterDrijs zou dalen tot het peil van de Nederlandse exportprijs. Zoals bekend, heeft de Westduitse re gering ongeveer een maand geleden be sloten tot de invoer van grote hoeveel heden boter teneinde np deze wijze de prijsstijging op de Westduitse markt tegen te gaan. gebruikelijke volkslied. De tekst van het eerste vers is van ds C A. Hoekstra in het Nederlands. Het tweede van de Surinaamse dichter Trefosa (Henny de Ziel). De muziek van J. C. de Puy. Het luidt: God zij met ons Suriname. Hij verheff' ons heerlijk land. Doch dat pik rich darook schame. Die zijn ere maakt ten schand'. Recht en waarheid te betrachten Zeed'lijk rein en vroom en vrij. Al wat slecht is, te verachten. Dat geeft aan ons land waardij. Opo kondreman un opo Sranangkondre c kari un Wans ope tala komopo Wi tnu seti kondre bun Strce de f'strce wi no sa frede Gado de wi fesiman Heri libi te na dede Wi sa feti dji Sranan (Landgenoten, staat op De Surinaamse grond roept u Wie ook onze leiders zullen zijn Wij moeten het land goed maken Strijd moet er gestreden worden. Wij zullen dit niet vrezen. God is ome leider. In heel ons leven tot aan de dood Zullen wij strijden voor Suriname.) Op het nieuwe wapen dragen twee In dianen. dde ook op het vorige voorkwa men. een ovaal schild. Links staat op zilveren ondergrond op het ovaal een palmboom van sinopel, Rechts is een aankomend zeilschip van goud op azuur op een zee van golvende dwarsbalken van zilver op azuur. In het hart van de ovaal is een ruit van sinopel met vijf- puntige ster van goud Het nationale de vies „Justi-tria, Pietas, Fides" is in letters van sabel aangebracht op een banderol van keel. De vlag bestaat uit wit frond. Hierop zijn verbonden door een zwarte ovaal, vijf sterren aangebracht in rood, geel, zwart, bruin en wit, als symbool van de Surinaamse bevolking. De Staten hebben wapen en vlag goed gekeurd, precies op de dag. waarop koningin Wilhelmina voor zeventrien Ja ren haar historische boodschap met be trekking tot de autonomie van Suriname en de Nederlandse Antillen had bekend gemaakt. Dinsdagmorgen half elf zal de Suri naamse gevolmachtigd minister in Ne derland, mr. dr. R. H. Pos, een nieuwe Surinaamse vlag in mahoniehouten doo.» ip het paleis Soestdyk aanbieden aan H.M. de Koningin. Grote militaire oefening bij Nunspeet De komst van prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke landmacht, vanmorgen om vier uur in de Oranje-kazerne te Schaars- bergen (Arnhem), betekende het begin voor een grote legeroefening, waarvoor de plannen tot dusverre met geheimzin nigheid waren omgeven. Prins Bernhard gelastte bij zijn aan komst in de kazerne een alarmoefening voor de elfde gevechtsgroep, een oefe ning, die enige uren later met de mas sale uittocht naar dc Veluwe van om streeks 2500 tot 3000 manschappen, on derofficieren en officieren met volledige uitrusting in volle gang was. Het commando van deze oefening, die i de wijde omgpvmg van Nunspeet wordt gehouden, wordt gevoerd door kolonel F. C. G. von Lindheim. De Internationale vrijwillige hulp dienst. gevestigd te Rotterdam, is een werkkamp begonnen in Fréjus. De leden zijn aangeschreven om zich hiervoor op te geven, maar er hebben zich ook niet- ledcn gemeld. De I.V.H. zorgt voor on derdak, voedsel en ongevallenverzeke ring. Alleen de reis naar Frankrijk moet zelf betalen. Scherp simpel voordelig dat zijn diazo-kopieën! 105 - combine ordt de lolde. „Maak het u lichter - Tover met licht" u graag toegezonden door: N.V. Wed. d. Ahrend U Zoon N.V. Bllkman Sartoriue en door de fabrikant: Chemlache Fabriek L. van dar Grinten N.V. te Vanlo of haar servicekantoor Statentaan 126, Oen Maag VAN DER GRINTEN VENLO DEN HAAG

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5