H jzm Con Amore Messiah voerde Handels uit in Leiden 192 God heeft de mensen nodig film die vragen oproept Nieuwe dirigent Jan Pasveer had vaste greep op ensemble NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 Agenda voor Leiden Vrijdag Gulden Vlies, 8 uur: Jaarvergadering a.r.-Kiesvereniging Wijk I. De Doelen, 8 uur: Genootschap Ne- derland-Engeland. Leidsohe Volkshuis, 7.30 uur: Demon stratie maken van Kerstversieringen- De Harmonie, 8 uur: Ned. Vereniging van ex-politieke gevangenen, kapelaan H. J. M. Stoelenga met reisherinnerin- Het Gulden Vlies, 8 uur: afdeling Lei den Nederlands instituut van register- ingenieurs en afgestudeerden van hogere technische Scholen, mevrouw ir. T. de Boervan den Hoek over de glasfabriek St. Leonardiusgebouw. Haagweg 14: tot 10 uur: vogelshow Avibus. De Kleine Burcht, 8 tot 10 uur: Fond club Leiden en omstreken, huldiging kam pioen. Pieterskerk, 7.30 uur: Avondmaals viering voor iedereen. Den Burcht, Jacobizaal, 8 uur: Voor lichtingsavond G.A.B. over Canada. Zaterdag Den Burcht, 8 uur: feestavond tweede lustrum speeltuinvereniging Rondom de Watertoren. Antondusclubhuis. 8 uur: feestavond accordeonvereniging D.V.V. St. Leonardusgebouw, Haagweg 14: van 10 tot 10 uur: vogelshow Avibus. Royal, 8 tot 10 uur: clubtentoonstelling vogelvereniging De Zangers. Bellevue, 8 tot 10 uur: vogeltentoonstel ling De Reisduif en De Rijnklievers. Geref. jeugdhuis. Breestraat 19, 8 uur: J. J. Durand over Land en vdtk van Zuid-Afrika. Evangelisch-Lutherse kerk. Hoogland se Kerkgracht 26, 7.15—7.45 uur: Avond gebed. WIJNHANDEL^ RODE EN WITTE LANDWIJN PER FLES 1.90 BEAUJOLAIS (appellation Controlce) PER FLES 3.00 Bij 12 flessen de dertiende gratis. K. en O.-voorstelling Leiden HET VERHAAL van de film God heeft de mensen nodig, een film die gisteravond in het Casinotheater te Leiden draaide voor leden van K. en O., is eenvoudig en kan in enkele zinnen worden verteld. Een hon derd jaar geleden woonde op een lilliputeilandje voor de kust van Bre- tagne een groep armelijke mensen, natuurkinderen, levend van visvangst en roof. De rooms-katholieke priester kan het tussen deze verwilderden niet uithouden en hij laat zich naar het vasteland varen. Dan blijkt dat men het toch niet zonder iemand die God vertegenwoordigt, kan stellen. En onder druk van de eilanders neemt de koster aarzelend, stapje-voor stapje het werk van de priester over. Zo simpel als het verhaal as, zo moeilijk is echter de interpretatie. Vooral niet-rooms -katholi eken is het moeilijk zich in te leven in de gedachtenwereld van de door regisseur Jean Delannoy tot leven gebrachte primitieven, die zo harts tochtelijk verlangen naar iets zichtbaars naar een mens die zegent en uit naan een hogere macht, die ze vrezen, de schuld vergeeft. Er doen zich hier vele vragen Traditie waardig onderbroken 55 55 Films Casino (2.30 en 8 uur. zaterdag 2.30. 7 èn 9.15 uur): Mannen zonder mededogen (18 jaar); donderdag: Raspaetin (18 jaar). Lidó (2.30. 7 en 9.15 uur): Het meisje Sapphire (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Foei, Nicole (18 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): De dag der geweldenaars (14 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Een huis vol heksen (14 jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door apo theek Reijst, Steenstraat 35. telef. 20136. Tentoonstellingen Museum voor Volkenkunde: Ook dit is Japan, tot 28 februari i960. Auberge Francaise Kloksteeg: schets boekbladen van Pieter Giltay en Rein Dool, tot 12 december. Musea, Instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5-30 woensdag en zaterdag van 12 tot v30 en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6-30 tot 8-30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-huisje. Boisotkade elke dag geopend van half 10 tot 12 van 2 tot 4 uur Rijksherbarium, Nonnensteeg i: elke dag geopend van 8-30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Academisch-Historiscb museum Rapen burg 72. elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Archeologisch Instituut. Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling. geopend van half tien tot half 6 op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straat 27. maandag en woensda? van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdags en don derdags van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. zaterdag van 10 tot 5.30 uur Legermuseum „Generaal Hoefer". Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10—5 u Inlichtingen kantoor V V V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Hortus Botanicus Rapenburg, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23. elke dag van 2 tot 5 uur. Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 t 12 Gravesteen, Pieterskerkhof 6. Juri disch studiecentrum, elke dag te bezich tigen tussen 9 en 12.30 en van tot 5 uur (liefst In de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a. Deze opgaven gelden niet voor ton en feestdagen). Puzzelprominenten 1. J. Gordijn, Franchimonblaan 51, 2. K. de Wilde, Rijndijk 286, Hazerswouóe. 3. J. Oudshoorn. Berkenlaan 36, Sassenhoim. VTELE JAREN WAS HET de traditie va n d e christelijke oratorium- vereniging „ConAmore" om in december Bachs Weihnachts-Orato rium, of altkans een deel daarvan, uit te voeren. De gedachte om ter ge legenheid van het Handel-jaar 1959 deze traditie te onderbreken ten gun ste van Handels „Messiah" zullen velen, hebben gewaardeerd. .Het concert van gisteravond in de Stadsgehoorzaal droeg ó'ók nog om een andere reden een bijzonder karakter: na jarenlange samenwerking immers met de di rigent Simon C. Jansen, wiens werkzaamheden buiten Leiden de Leid.se activiteit voorlopig onmogelijk maken, heeft het koor een nieuwe dirigent gevonden in de nog jeugdige Jan Pasveer uit Zaandam. Het was uiteraard bijzonder belangwekkend te horen wat Jan Pasveer met dit ervaren en goed geschoolde koor van de „Messiah" zou maken. Men moet allereerst vaststellen, dat het werkelijk niet zo eenvoudig is om met dit enorm lange, stellig zeer mooie doch in sommige opzichten wat contra9t-arme oratorium, dat zich bovendien in een grote bekendheid mag verheugen, een groot aantal toehoorders te blijven boeien. We zijn nu eenmaal toch meer vertrouwd met de stijl van J. S. Bach, wiens middelen ook ongetwijfeld rijker zijn dan die van Handel Het gevoel, dat Handel bewoog zijn meest beroemde oratorium te schrij ven, was dat van dankbaarheid en geloofs- bezielinig, ook al stelde hij in kerkelijke en theologische zaken veel minder belang dan bijvoorbeeld Bach. Deze geloofsbezieling kon zich gemakkelijk aanpassen bij de in brede verzen geschreven tekst van de „Messiah", zodat het blijkbaar geen bezwaar voor hem vormde, dat deze tekst veel minder drama tische elementen bevat dan de mees te oud-testamentische onderwerpen die Handel bij voorkeur componeer de. Het is daarom, dat de moderne muziekminnaar een zekere energie nodig heeft gedurende drie uur deze stroom van op zichzelf zeer schone aria's en koren actief mee te bele- Niveau Het werd ons evenwel gemakkelijk ge maakt door het niveau van deze uitvoe ring. Het koor van ,.Con Amore" werd op deze avond bijgestaan door het Amster damse Baoh-orkest cn door de solisten Jaap Spigt, clavecimbel. Annette de la Bije, sopraan, Walhelmine Matthès. alit, Gerard Honig, tenor, en Herman Schey. bas. Dat dc nieuwe dirigent een vaste greep op het ensemble had. dat hij met dit uitstekende materiaal zeer goed over weg kon. en dat hij boven dien zeer verantwoorde muzikale op vattingen bezit, die hü tevens in staat is te verwezenlijken, bleek al spoedig in het eerste deel. Een kennelijke voorliefde voor langzamt tempi, die al scherp naar voren trad bij de inzet van de ouverture, heeft zijn voor delen al moet men zich voor overdrijving hoeden. Dat de heren van het koor hier deze PARKA van prachtige, cwaliteit mohair met excl aangeweven ruitvoering en U behoeft niet te gaan vergelij ken, déze prijs voor déze kwali teit slaat alles.' Eén dag hebt U het koopje van Uw leven want dan verkopen wij deze hypermoderne JONGENS-PARKA 6 ja 75 ringe aantal in verhouding tot de dames, moest wel onvermijdelijk zijn. In het algemeen zong het koor zijn moei lijke partij uitnemend, beheerst, en toch met geestdrift, goed gedisciplineerd en beeldend van uitdrukking. Het orkest leek ons wat zwak wat betreft de strijkers (o.a. de violen in no. 50); de blazers en met name de trompetten daarentegen schit terden menigmaal. Hoogtepunten van het gehele ensemble waren met name de laat ste nummers van het tweede deel, (hel beroemde Alleluia-koor werd traditie-ge trouw staande aangehoord) en van het derde deel Solisten Nieuwe voorzitter van Leidse Christelijke Oranjevereniging In de deze week gehouden bestuurs vergadering van de Christelijke Oranje- verenigiinig te Leaden is de heer L. Schip per, inspecteur van het onderwijs, be noemd tot voorzitter. De heer L. Questroo blijft tweede voorzitter. Door het over lijden van de heer J. Pjeneman was de functie van penningmeester vacant. De heer Bogaards volgt de heer Pieneman op. Tweede penningmeester blijft de heer Fr Veroouteren en secretaris de heer P. Kouwenhoven. Op deze vergadering zijn vele plannen gemaakt. In de laatste weken is het aantal leden mot 20 procent vermeerderd. Door een Intensieve actie hoopt men het ledental aanmerkelijk te verhogen en door goede en verantwoorde programma's ontspanning te bieden. Van de solistische prestaties moe ten allereerst de prachtige aria's van de sopraan Annette de la Bije ge noemd worden. Haar vertolking van „1 know that my Redeemer liveth" toonde duidelijk aan hoezeer deze begaafde zangeres zich snel ontwik kelt en vervolmaakt; zij zal zeker tot de meest vooraanstaande vocalis ten van ons land gaan behoren. Ook Herman Schey .hoe kan het anders, bereikte in zijn bas-aria's een hoogte van dramatiek en vocale rijpheid zoals slechts weinigen dit bereiken. We herinneren slechts aan „Behold I tell you a mystery" en „The Trumpet will sound". Wilhelm-ine Matthès beschikt over een zeer fraaie altstem, die zij uitste kend weet te gebruiken. Soms zou zij zich wat moeten bevrijden van onze kerheid en van bepaalde terecht ver eerde voorbeelden. Van haar vermel den we speciaal „He was despised" Slechts de tenor Gerard Honig bevre digde ons maar matig. De door hem nagestreefde effecten van dynamiek en expressie bereikt hij meestal niet, de stem zit in de hoge regionen te vast en klinkt dan scherp Het deed ons genoegen een clavecimbel en geen elektronisch orgel te mogen „Con Amore" voerde gister avond het oratorium „Messiah" van Handel uit. Voor het eerst stond het koor onder leiding van de jonge dirigent Jan Pas- Foto N. van der Horst De avond was met gebed geopend Hoewel dit wellicht niet de bedoeling was, weerklonk aan het slot toch een geestdriftig applaus, ten bewijze, dat de vele toehoorders dankbaar voor fraaie avond waren. Dr. J. van der Aufje Heynis voor de Kunstkring Maandag 21 december geeft de beken de zangeres Aafje Heynis voor de Leidse kunstkring „Voor allen" een recital in de Stadsgehoorzaal. Het programma be vat een keur van liederen, zowel vroegere als jongere componisten. Leiden en de landelijke kerkbouwactie De opbrengst in Lelden voor de lande lijke kerkbouwactie is gestegen 56.000. Nog niet alle wijkgemeenten hebben definitief afgerekend, zodat wel verwacht wordt, dat Leiden 60.000 op te brengen. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Angst Heeft het denken van deze eilandbe woners nog iets met het christendom ge meen? Hebben zij iets begrepen van hel bevrijdende Evangelie? Geven zij slechts blijk van Ingewortelde angst en worden zij gerustgesteld door de magische laan delingen van een priester-tovenaar? Of sluimert op de bodem van hun hart het verlangen naar een allcs-begrijpende God. naar de a lies-omvattende liefde van Chris tus. En kunnen d«ze verruwde, klednden- kende mensen dit niet anders uiten dan In een rauwe, angstige kreet om een pries ter, een Godsman? Wie zal hier een oordeel vellen' bewoners van het eilandje voor Bre- bagne's kust zijn zo echt menselijk. Zij leven onder andere omstandigheden dan wij- Zij laten schepen stranden en sen verdrinken om zich in hun levenson derhoud te voorzien- Zij bidden om schip breuken, durven niet rechtstreeks tot God te naderen. Zij willen iets tastbaars, zij willen direct antwoord op hun vragen. Daarin tonen zij Iets. dunkt ons, van dc mens van alle tijden. In de grond van dc zaak zijn wij mensen van de twintigste eeuw Immers weinig an ders. Ook wij dorsten naar zekerheid, naar licht, naar zicht- Ook wij heb ben onze beelden, denk-beeldcn van God, waarin dc modernste mens vaak primitiever Is dan hij zelf ooit zal toegeven. Lijkt het er vaak niet op, dat wij nog minder van het Evangelie begrijpen dan de wonderlijke mensen in deze film? Symbool Op een gegeven ogenblik zegt de koster- priester tot de kerkgangers, dat de z'n- snede van de geloofsbelijdenis waarin wordt gezegd dat Christus mens is ge worden, extra-luid moet worden gezon gen. Dat is belangrijk, zo zegt hij, want dat betekent, dat Christus ons mensen kan begrijpen. Inderdaad. Christus heeft •cel begrip nodig, moet erg begrijpend zijn, om mensen als die en mensen als wij de hand boven het hoofd te houden. God heeft de mensen nodig? Beter: God wil de mensen in Zijn dienst gebruiken. Treffend is het beeld van de koster, die i Onderzoek in Leiden Volgend jaar weer doorlichting Het plaatselijk comité Bevolkingsonder zoek Tuberculose Leiden gaat zich voor bereiden voor het volgende onderzoek van de Leidse bevolking op tuberculose, dat vermoedelijk op 1 maart 1960 begint. Op maandag 21 december om half g wordt in de wachtkamer van de trouw- zaal van het stadhuis een eerste bespre- karaktereigenschappen king gehouden. 1 zich voor zijn medemensen opoffert, die een symbool is van het priesberschan aller gelovigen. En ook: de mensen hebben God nodig. Zijn begrijpen, dat ona denken, ons oor delen te boven gaat Regisseur Delannoy heeft met de vervaardiging van deze film knap werk geleverd. Het lijkt allemaal zo kinderlijk eenvoudig, maar het leeft, het spreekt aan. Hier wordt een werkelijkheid uitgebeeld en wél op zodanige wijze, dat men erover gaat piekeren, dat men zich de zin van dit alles gaat afvragen, dat men gaat nadenken over de waarde van het geloof in zijn vele verschijnings vormen. Daarin schuilt de belang rijkheid van deze Franse produktie. oorfilm zag men dc Indrukwek kende beeldencompositie: Een leger in gehouwen steen. Art outcast of the islands L.A.K. had goede filmavond Bijna tien jaar geleden werd de in 1896 geschreven roman „An out cast of the islands" van de tot Brits onderdaan genaturaliseerde Pool Joseph Conrad in Engeland ver filmd onder de bekwame leiding Carol Reed. Gisteravond werd deze om meer dan een reden uit stekende film (die al geruime tijd uit de normale circulatie is) in de filmzaal van het academiegebouw gedraaid voor het Leids Academisch Kunstcentrum. Prof. dr. A. G. H. Bachrach gaf voor- een korte schets van Joseph Conrad, e van gewoon matroos in een leven vol wederwaardigheden opklom tot gezag voerder en die in 1895 van zich deed spreken door zijn eerste roman „Al- mayer's Folly", handelend over het tra gische lot van een op Borneo verlaten Indo-Europeaan. Wat de inhoud betreft, is het tweede boek van Conrad, „An outcast of the is lands", eigenlijk een voorloper van het rst geschreven boek. De uitgestotene de gedroste matroos WiUems. die door bemiddeling van Conrads' „persona", gezagvoerder Lingard eon snelle car- e op een handelskantoor op Makas- maakt. Nadat Willems zich schuldig heeft gemaakt aan malversaties, geeft Lingard hem weer een kans en wel op de verlaten buitenpost van Almayer. waar zich verschillende conflictsituaties voordoen met als eindresultaat, dat Wil lems ten tweede male het in hem ge stelde vertrouwen niet waard blijkt te zijn. Opnieuw wordt hij uitgestoten, nu ook door zijn weldoener, die hem als ;n opstandige banneling in de wildei- is van Borneo achterlaat. Ondanks enige technische tekortko mingen, is deze roman uitstekend fil misch weergegeven. Hard en meedogen- ordt het lot getekend van een die geleid door verkeerd gerichte ereigenschappen en driften, :n I feite zichzelf uit de maatschappij stoot. halfzwaar - dié is het toch maar! Ook in Virginia en American /rl<*nc(eA.4Co-o~tr Bazaar van jeugdorkest De Burcht Morgen houdt het Leidse jeugdorkest De Burcht in de zaal van de heer Van Zijp aan de Hooglandse Kerkgracht een door het werkcomité georganiseerde bazaar, van 10 uur 's morgens tot li uur avonds. Industrie en middenstand zijn royaal geweest om deze bazaar te doen slagen. Vogelexpositie Avibus G. F. de Rooy won de ereprijs (N.L.Crt.-beker) TTET verenigingsgebouw „St. Leonardus", Haagweg 14 te Leiden, is voor enkele dagen omgetoverd tot een waar vogelparadijs. Dc ver eniging Avibus, club van vogelliefhebbers, (dc afdeling Leiden van de „Nederlandse bond van vogelliefhebbers") houdt daar namelijk een grote tentoonstelling, die op overzichtelijke wijze is ingericht. Op alle vitrines en vluchten staat duidelijk aangegeven wat voor vogels het zijn en het geheel ziet er aantrekkelijk uit. Er is een weelde van allerlei tropische vogels te zien in een grotere variatie vorige jaren. Er zijn zang- en kleurki ries, zebravinken in diverse kleuren, kort om te veel om op te noemen. De de niging, de Zitman, verwelkomde gister avond de belangstellenden. Hij vond het prettig, dat er iets bijzonders is bereikt, ook al zullen er wel mankementen aan dc show zijn Wij hebben als leden veel voldoening van onze liefhebberij als vrije tijdsbesteding, aldus de heer Zitman, De keurmeesters Van Woezik (zangvo gels) en Dommerholt (tropische vogels en kleurkanaries), beiden uit Den Haag, had den een zeer moeilijke taak. V itslagen G. F. de Rooy won de beker van de Nieuwe Leidse Courant, die als ereprijs beschikbaar was gesteld. De uitslagen zijn Klasse 1, zangkanaries harzers (eigen kweek '59), 4 vogels: D. v. d. Wijngaard 2e prijs en ereprijs. Klasse 2, ngkai i harz (eigei kweek '59). 2 vogels: 1 G. van Leeuw... 2 W. Zitman; 3 J. Broekman. Klasse 3, zangkanaries harzers (eigei kweek '59). 1 vogel: 1 G. van Leeuwen; W. Zitman: 3 en 4 L. Tisseur; 5 J. Broek- Klasse 4, harzers kanaries, zang, over jarig, eigen kweek '58: le prijs W. Zitman. Klasse 5, harzers kanaries, open klasse: l G. van Leeuwen; 2 W. Zitman. Klasse 7. zangkananes. waterslag, eigen kweek '59 1 vogel: J. H. Goossen 3e en Klasse 9. zangkanaries, waterslag, open klasse: J. H. Goossen 2e prijs. Klasse 10. kleurkanaries, gepigmen- teerd, eigen kweek '59: H. J. van Wijk le Klasse 12, kleurkanaries, geplgmen- teerd, open klasse: A. de Graaf le prijs Klasse 13, kleurkanaries, ongepigmen- teerd, eigen kweek, '59: N. C. Mooyekind le prijs. Klasse 15, kleurkanaries, ongeplgmen- teerd, open klasse: W. Zitman le prijs, ""asse 16, bastaarden kanaries, eigen kweek, '59: C. Schoonens le prijs en ere prijs, G. F. de Rooy 2e prijs. Klasse 18. bastaarden kanaries, open klasse: J. Broekman le prijs. Klasse 19, kruisingen tropische vogels, eigen kweek '59: G. F. de Rooy le prijs en ereprijs, 2e prijs en kampioen. Klasse 22, kruisingen tropische vogels, enkele vogels, eigen kweek '59: J. Broek man le prijs. Klasse 23, kruisingen tropische vogels, enkel, overjarig, eigen kweek '5B: A. La- terveer le prijs. Klasse 25. kuif- en vorm-kanaries, eigen kweek '59, G. F. de Rooy le en ereprijs, J. H. Goossens 2c prijs. Klasse 27, kuif- en vormkanaries, open klasse: mevr. J. v. d. Berg le prijs. Klasse 28, paren tropische vogels, eigen kweek '59: mevr v. d. Berg le, 2c en ere prijs. A. Laterveer 3c prijs, W. Zitman Klasse 30, paren tropische vogels, open klasse: D. Meyer le prijs; C. J. Fennes 2e prijs; mevr. v. d. Horst 3e prijs; Jacq. Staal 4e prijs. Klasse 31, enkele tropische vogels, eigen ■•eek '59: J. Broekman le prijs; mevr. ,d. Horst 2e prijs; A. Laterveer 3e prijs. Klasse 32, enkele tropische vogels over jarig eigen kweek '58: A. Laterveer le pr. Klasse 33, enkele tropische vogels open klasse: mevr v. d. Berg le prijs. Klasse 34, paren parkieten eigen kweek '59: mevr. v d. Horst le prijs. Klasse 37, enkele parkieten eigen kweek '59: W. Zitman le, 2e en ereprijs; mevr. v. d. Horst 4e prijs; Jacq Staal 3c prijs »n ereprijs jeugdlid A. Laterveer 5e prijs. Klasse 38, enkele parkieten overjarig ïigen kweek '58: M. K. Wierstra le prijs. Klasse 39, enkel parkieten open klasse: M. K. Wierstra le en 2e prijs. Klasse 43, wildzang: 1 J. Broekman. Klasse 45, vitrines: 1 G. F. de Rooy; 2 mevr v. d. Berg; 3 J. N. Goossen. Klasse 46, vluchten: 1 A. Laterveer; 2 mevr. v. d. Horst; 3 en 4 C. J. Fennes; 5 H. J. van Wijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3