Jlicutoe jCcihsrtic (üimrnnl Papoea's bij verdediging Nieuw-Guinea betrekken NAVO-lasten worden niet billijk verdeeld Indonesisch dreigement tegen onze schepen GEZAG VAN EISENHOWER AANZIENLIJK GESTEGEN In liet noorden bindt men lie schaatsen al onder Storing in de lie vei li Zuivel-ambassadrices melden zich in groten getale aan 300 VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441. ABONNEMENTEN: f 7.5o per kwartaal; f 2.55 per maand; t 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. Veertigste jaargang Dr. E. D1EMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantvasUclj is gfjebfeoen myn bert ia tcafjcnspoct* OFFICIER VAN JUSTITIE waarschuwt Surinames LIED EN VLAG Zie pagina 5 pli annen: Minister Visser onthult De vos die de passie preekt Minister verdedigt zich kostelijk De Engelse Labourparty heeft, bij monde van voorzitter Gaits- kell, in het Lagerhuis een motie van afkeuring ingediend wegens de wüze waarop minister Maples het Londense verkeersprobleem behandelt. De minister had de kans, zich op een unieke manier tegen de aanval te verdedigen en hy deed dat tot algemene vrolykheid van de parlementariërs. Zelfs Gaits- kell zou als een boer met kles- PÖn hebben gelachen. De heer Maples verklaarde na- melyk: „Myn optreden tegen het parkeren in het hart van de hoofdstad heeft toch maar het aantal verkeersopstoppingen ver minderd. En niemand", zo voegde hy er lachend aan toe, „is beter in staat van dit resultaat te ge- tulgen dan de geachte oppositie leider, want zyn auto is door de politie weggesleent om een op stopping te voorkomen". In oktober heeft de politie dit gedaan omdat Gaitskells wagen te lang geparkeerd stond voor het huis van een Londense dokter. En tot overmaat van ramp werd niet veel later de auto van plaatsver vangend Labourleider Bevan ook weggesleept om ruimte te maken voor het verkeer. „Zo ziet u maar", aldus Maples, ,,de leider en de plaatsvervangend leider van de oppositie leggen het verkeer in de knoop, de regering neemt maatregelen om het beter te laten lopen en zy wordt gekri tiseerd omdat die niet voldoende zijn Het betoog, ofschoon goedmoe dig voorgedragen, nam de opposi tie de wind grotendeels uit de zei len. De motie werd verworpen. (Van onae parieimentsreüactie) "jl/FlNISTER VISSER (defensie) meent, dat men er in de NAVO niet in -1-'-geslaagd is tot een billijke verdeling van de lasten over de verschil lende landen te komen. Dit mag echter, zo betoogde hij gisteren in de Tweede Kamer, voor Nederland geen aanleiding zijn de defensie-inspan ning op een lager peil te brengen. Een vermindering van de militaire uitgaven moet in ons eigen belang achterwege blijven zolang de interna tionale situatie niet ingrijpend is veranderd. De Verenigde Staten zijn in beginsel bereid om voorlopig aa n de NAVO-partners de (nog onontbeer lijke) militaire steun te blijven verlenen, maar wel verlangt Amerika, dat de bondgenoten meer en meer op eigen benen zullen komen te staan. Een verkorting van de diensttijd in Nederland achtte minister Visser alleen geoorloofd wanneer ze geen afbreuk doet aan onze NAVO-verplichtingen. Over de diensttijdverkorting kon het kabinet dit jaar nog geen beslissing nemen, omdat o.m. eerst moet worden nagegaan of het inderdaad mogelijk is voldoende vrijwilligers te werven. In dit verband wordt de vraag onder ogen gezien of de salarispositie van het militaire beroepspersoneel door een extra beloning attractiever kan worden gemaakt. De minister kon het socialistische Kamerlid De Kadt niet beloven, dat de defensienota (waarin dus het militaire beleid over de jaren 1961—'63 zal wordi ontvouwd) in het eerste kwartaal v; het volgend jaar zal verschijnen. Wel z de indiening zo spoedig mogelijk plaats vinden en in ieder geval op een zodanig tijdstip in de eerste helft van 1960, dat de Kamer in staat is invloed uit te oefe nen op de begroting voor 1961. Hi de nota uiteen te zetten standpunt de diensttijd, de hoogte van het defe plafond en de vernieuwing van de .lucht macht, zal uiteraard een kabinetsstand punt zijn. De heer De Kadt was met het antwoord van de minister niet tevreden en diende 's avonds een motie in (medeopdertekend door o.m. P.v.d.A.-fractieleider Burger), waarin wordt gevraagd de defensienota niet later dan het eerste kwartaal 1960 te doen verschijnen, zodat het Kamerdebat over deze nota nog va: vloed kan zijn op de defensiebegroting voor het jaar 1961. Over de motie TN KRINGEN van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken deelt men volgens een telegram van A.F.P. uit Djakarta mede, dat de Indonesische regering een vermindering of zelfs een algehele be ëindiging overweegt van de vergunningen voor Nederlandse schepen om Indonesische havens aan te doen. De aanleiding wordt gevormd door berichten, dat „Nederlandse elementen" onlangs wapenen hebben uitgeladen voo: Indonesische opstandelingen in Noord- Celebes. Dit zou veertien dagen gele den zijn geschied door het Nederlandse vrachtschip Blitar aan de noordkust van Celebes. De Blitar zou zich op weg hebben bevonden naar Nederlands Nieuw-Guine'a. De directie van de Koninklyke Rotter- damsche Lloyd deelt mede, dat de Blitar voor het laatst in maart, dus acht maan den geleden, in Indonesië is geweest. Daarna is het schip naar Rotterdam ge- komen. Het heeft toen voor de Vereenig- de Nederlandsche Scheepvaartmaat schappij in de HollandAustralië-dienst een reis heen en terug naar Australië gemaakt en vertrok begin november van Bremerhaven naar Amerika. De Blitar ligt op het ogenblik te New York. Met de Blitar heeft zich eens in 1951 een incident voorgedaan. Op 2 december van dat jaar kwam het schip te Tandjong Priok aan met 175 revolvers, geweren, machinepistolen en machine geweren, uitrustingsstukken, reserve onderdelen, 29 kisten springmiddelen voor de Koninklijke Marine in Neder lands Nieuw-Guinea en 44 colli spring middelen voor de Nederlandsche Nieuw- Guinee-Petroleummaatschappij te Sorong De Indonesische autoriteiten namen toen die partij in beslag onder voorgeven, dat er geen vergunning was verleend om die wapens via Indonesië te vervoeren. Nederlandse protesten tegen deze in beslagneming hebben niet geholpen. Minister Herter Grotere Europese bijdrage aan de NAVO De V.S. zijn van mening dat hun Europese bondgenoten toch wel een grotere bijdrage kunnen leveren ter bestrijding van de defensiekosten van de N.A.V.O. dan zij tot nu tpe hebben gegeven. Dit verklaarde de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Christian Herter, op de persconferentie die hij gis teren in Washington heefit gehouden. Hij voegde hieraan toe dat dit vraag stuk aan de orde gesteld zal worden op de bijeenkomst van de N.A.V.O .-minis ters, die dinsdag in Parijs begint. Herter wees in dit verband op de ver beterde economische situatie in West- Europa, maar verklaarde tevens met na druk dat de V.S. hun verplichtingen ten opzichte van de N.A.V.O. volledig zul len nakomen. Hij noemde bij wijze van illustratie een gebied waarover de ministers in Parijs in verband met dit vraagstuk zul len kunnen spreken, namelijk de verde ling van de kosten van de infrastructuur e'er NA.V.O. De V.S. willen niet dogmatisch staan tegenover dit probleem, maar een en ander regelen in overleg met hun bond genoten, aldus Herter. volgende week dinsdag worden gestemd, maar de Kamermeerderheid heeft er zich bij monde van de heren Tilanus (c.h.), Fens (kath. v.), Kieft (a.r.) en Couzy (lib.) reeds tegen verklaard, gezien de mededeling van de minister. Tijdens de replieken verklaarde de bewindsma een vanzelfsprekende zaak te vinden, dat de Kamer door middel van een tijdig debat over de nota een woordje mee spreekt bij de samenstelling van de be groting voor 1961. Deze nota heeft im mers ten doel ook het beleid van '61 vast te stellen. „Ik wil wel streven naar in diening in het eerste kwartaal, maar ik kan mij daarop niet vastleggen, omdat ik dan misschien door al te grote haast gedwongen zou zijn in plaats van een gedegen stuk broddelwerk af te leveren", aldus de minister. Hoogst ongebruikelijk was de vraag die de heer Fens (kath. v.) tijdens de re plieken over deze kwestie aan de minis- stelde. Hij vroeg namelijk of de be windsman met een hoofdknik te kennen kon geven, dat het in de bedoeling ligt de defensienota tijdig bij dc Kamer in te Ir. Visser boog hierop diep en •.-presidente der Kamer mevr. Stoffels—Van Haaften, die de avond' vergadering presideerde, stelde toen tot >eler verrassing voor de hoofdknik van le minister in de Handelingen van de Tweede Kamer (het stenografisch verslag van de debatten) op te nemen, daar althans geen technische be- n tegen bestaan. Uiteraard ver- zich niemand tegen dit voorstel, maar in de wandelgangen werd toch nog wel even nagekaart over deze vrij onalledaagse gang van zaken. (Zie vervolg op pag. 9) Door overweldigende ontvangsten Rede voor bet DE parlement van India overweldigende ontvangsten die president Eisenhower ge durende zijn reis tot nu toe ten deel zijn gevallen, zullen ongetwijfeld zijn gezag aanzienlijk verhogen. Men acht dit van groot belang voor de komende conferentie van Westelijke regeringsleiders en de topconferen tie tussen Oost en West! President Eisenhower is gisteravond de eregast geweest aan het grootste staatsbanket, dat ooit in New Delhi is gegeven. Eerder op de dag had Eisenhower ovatie gekregen van beide kamers Indiase parlement, waarvoor Amerikaanse president een rede heeft gehouden. Zijn toespraak werd 16 maal door applaus onderbroken. Duidelijk liet president Eisenhow uitkomen, dat Amerika nog steeds va: besloten is, agressie te weerstaan. Ge controleerde algemene ontwapening noemde hij echter een gebiedende ei behoud van de wereldvrede. Hoewel Eisenhower in zijn rede niet ;pte over de situatie aan de Indiaas- Chinese grens en over de betrekkingi met Pakistan, wordt aangenomen d raagstukken gisteren met premier Nehroe van India zijn besproken. Dc Indiase vereniging voor de be scherming van koeien heeft gisteren een beroep op Eisenhower gedaan, de Amerikaanse regering te verzoeken, Een paar nachten matige vorst en sloten, vaarten en plassen zijn bedekt met een kleed van ijsHet noorden van ons land is als bijna steeds als eerste landsdeel geconfronteerd met deze (vroege) winter. De befaamde „balken" liggen nog niet onder het ijs en daarom moet de Friese jeugd eerst even controleren, of het al sterk ge noeg is om erop te lopen en te glijden. Amerikaan V' oung weer gearresteerd op Cuba De Amerikaanse piloot Austin Young, die woensdag uit de gevangenis van Pinar del Rio op Cuba is ontsnapt, is gisteren in een hotel te Havana opnieuw gearresteerd. Young was tot 30 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens con tra-revolutionaire activiteit. Geleidelijk aan herneemt het leven in de Franse kustplaats Fréjus zijn rechten. Jaren zal het duren, voordat in deze rampgemeente de toestanden weer als normaal kunnen wor den beschouwd. Dezer dagen is ook de postbode weer aan zijn dagelijkse ronde begon nen. Helaas: honderden brie ven kunnen niet meer worden bezorgd, zij moeten met de mededeling „onbestelbaar, re tour afzender" worden terug gestuurd s. Ijsgang bemoeilijkt de scheepvaart noorden toch al enkele ijswedstrijden georganiseerd. In Hardegarijp (Fries land) werd, vanmiddag een wedstrijd voor jongens gehouden en in het Gro ninger Noordlaren was er op de korte baan een wedstrijd voor mannen. In Heeg (Friesland) wil men morgen de eerste strijd op de lange baan houden. De ijsvorming op enkele waterwegen veroorzaakte al last. In het Reitddep (Groningen) was gisteren scheepvaart ge heel onmogelijk en in de wateren van de Friese grens tot Lemmer, van Fone- jachit tot Leeuwarden en in de Houke- j sloot, moest men voorzichtig-aan do 1 Op sommige plaatsen kon men helem niet varen. De Friese meren hadden nogal wat grondijs. Op het Veluwemee' tussen Harderwijk en Eiltourg, werd de vaart beperkt wegens licht vast ijs Vertraging bij N.S. gmg Een storing in de automatische beveili ging van het seinwezen op de lijn Am- sterdam-Hilversum heeft gisteravond ge leid tot een aanzienlijke vertraging in het treinverkeer. Enkele sneltreinen tus- Amersfoort en Amsterdam werden opgeheven. Om half negen konden weer treinen rijden op de lijn Hilversum—Weesp en omstreeks half elf werd de dienst op het baanvak Weesp—Watergraafsmeer nor maal hervat. Oorzaak van de moeilijkheden was het Uitvallen van de voedingsstroom in Wa tergraafsmeer. De automatische seinen werkten niet meer en de treinen stopten meermalen en reden verder zeer lang- De sneltreinen uit het noorden en Twente reden aanvankelijk slechts tot Am rsfoort. Daar stapten de reizigers op de pendeldienst naar de hoofd - Advertentie) NIEUWE SOORTEN VAST TAPIjT TAPINA 100 cm breed RA VENT A 100 cm breed TRETFORD 120 cm breed RONYFELT 150 cm breed DESSOLON 120 cm breed Grati? advies e 18.75 18.70 23.90 28.— 24.60 prijsopgaaf BULTHUIS BOTERMARKT 23 HET speciale verslaggever) LONDENSE kantoor van het Nederlands zuivelbureau adver teerde dezer dagen voor tien Neder landse meisjes, die meer dan een half jaar lang door Engeland en Schotland zullen moeten reizen als ambassadri ces voor de vaderlandse zuivelproduk- ten. Het resultaat is een lawine van brieven geweest, die op 't ogenblik al tot een getal van driehonderd is aangegroeid en die nog elke dag gro ter wordt. Door de veelheid van reac ties zijn de organisatoren zo verrast, dat ze al hebben besloten van hei voornemen af te zien elke sollicitante persoonlijk te ontvangen. Het enthousiasme is zeer goed te ver klaren, want de kans, die het tiental ge boden wordt, is uniek. Van het voorjaar tot het najaar zullen ze door Engeland en Schotland reizen, ten einde in vele plaatsen kaasmonsters en biscuitjes met Meer dan brieven Nederlandse boter te introduceren bij huisvrouwen, die kruidenierswinkels be zoeken. Ook zullen ze gezamenlijk op tentoonstellingen optreden, op partie*. ontvangsten etc. De uitverkorenen krijgen geen salaris, maar wel een ruim zakgeld. Alle (eerste klas) reis- en verblijfkosten zullen wor den betaald, terwijl ze öok nog twee keer van een week vakantie zullen ge nieten, hetzij in Londen of aan de En gelse zuidkust. Naar glamour wordt minder gekeken dan naar beschaving en het vloeiend spreken van de Engelse taal. Al meer heeft men in Groot-Britannië met propagandistes voor de Nederlandse zuivel gewerkt, doch de meesten van hen bezaten de Britse nationaliteit. In verschillend opzicht bleek dit een nadeel te zijn, daar er niet alleen vragen over zuivel beantwoord moesten worden, maar nok over bloembollen, watermolens, klompen, de watersnood en wat dies meer zij. De tien meisjes, die ten minste één entwintig jaar moeten zijn en onder lei ding van een oudere dame zullen wor den geplaatst, zullen eind april voor t eerst gezamenlijk optreden en wel op een levensmiddelen-tentoonstelling in Glasgow. Vervolgens zullen ze enkele plaatsen in de omgeving bezoeken om wat praktijk in kruidenierswinkels op te doen. Tijdens de Hollandse Week, die van 914 mei in Glasgow gehouden wordt, zullen ze opnieuw aanwezig zijn, waarna het verdere en tot het najaar durende programma wordt afgewerkt, dat hen tot in alle uithoeken van Groot- Britannië zal brengen. In de Waddenzee was het de straffe oostenwind, die varen moeilijk maakte De rijksveerboot tussen Oostmahorn en Schiermonnikoog kon niet aanleggen bij Oostmahorn daar dc wind het water had verjaagd. Men voer daarom maar naar het VVesterstrand. Het Zweedse bergingsvaartuig Titan, dat een bemanning van zeven koppen heeft, wordit sinds gisteravond vermist Het laatste radiocontact was gisteravond om half zes, toen de kapitein meedeelde, dat men onmiddellijk hulp nodig had, daar het schip en de meegevoerde red dingboten geheel met een dikke ijslaag waren bedekt. Men was op weg naar de Deense treiler Bêrgitta, die met machine- schade in de Botnische golf ligt. Van de vermiste Deense kotters zijn er inmiddels twee in veiligheid, namelijk de Lyngvig en de Ni land. De scheepje- hadden radiostoring gehad. Brand op het m.s. Soestdijk Om ongeveer half drie vannacht ls brand uitgebroken op het motorschip Soestdijk, groot ruim 3000 ton. Het schip ligt bij de werf van Wilton Feyenoord te Schiedam waar men het van turbine tot motorschip ombouwt en inricht als vriesschip. Dc brandweer die de vuur haard moeilijk kon bereiken, stortte grote hoeveelheden water in het schip en op deze wijze gelukte het tegen half zes de brand onder de knie te krijgen. De Soestdijk vertoonde toen zware slag zij. Morgen in ons JOS ANDREAS EPP. een vlieg tuigontwerper uit Bremerba- ven, heeft voor ons Zondagsblad het verhaal verteld van de „vlie gende schotels", de vaar- en voertuigen, die niet het produkt van fantasten, maar van het tech nisch vernuft zyn. Morgen wordt zijn verhaal gepubliceerd. Op Blad Zij is een artikel op genomen ovfer een aparte manier van bejaardenzorg, die in Enge land ingang heeft gevonden en iie men ook .in Rotterdam zal gaan toepassen. 9 Op de pagina geestelijk leven had een onzer redacteuren een in terview met een Hongaarse, die in dienst van het Leger des Heils zeer veel werk heeft gedaan en nog doet. In het Cultureel Venster vindt met o.m. een beschouwing over de schilder Bissier, die beweert dat hij zijn werk uit het onderbewuste maakt, en een bespreking van nieuwe gedichten van Lidy van Eysselsteijn. zich te onthouden van vredeverstoren- de handelingen. Men doelde daarbij op het slachten van koeien, die in India als heilige dieren worden beschouwd. Militairen van V.S. verlaten IJsland Alle militairen van het Amerikaanse leger, die op IJsland zijn gestationeerd, w.orden teruggetrokken. Het luchtmacht en marinepersoneel blijft, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van defensie nu officieel bekendgemaakt. Ongeveer 1200 militairen zijn bij de maatregel betrokken. Zij zulen in dc komende zes maanden het eiland vcr- Ecn woordvoerder van het ministerie van defensie wees erop, dat de verminde ring der Amerikaanse troepen op IJsland al jaar in overweging was en niets uitstaande heeft met de jongste inciden ten tussen IJslanders cn Amerikaanse In de Verenigde Staten zullen echter steeds eenheden paraat worden gehouden om in geval van nood binnen een paar uur naar IJsland te kunnen worden over gebracht. KORPORAAL NAAR OOSTDUITSERS OVERGELOPEN In Oost-BcrRjn is bekendgemaakt dat de 27-jarige korporaal van liet Wcstduitsc leger Otlo Zatloukal zich enkele dagen geleden by de Oostbcrlynsc autorilellen heeft gemeld ract „talrijke belangrijke geheime documenten". De Westdwitsc korporaal heeft volgens de bekendmaking asiel gevraaigd, omdot „politieke ontwikkeld rug van do bondsre publiek niet strookte met zijn opvattin gen van een democratische staat" en heeft de documenten meegenomen „om zijn goede wil te tonen." Volgens het Oostben] ijrnse dagblad .Berliner Zeiturug" heeft de korporaal ndet minder dan 90 geheime documenten meegebracht, die betrekking hebben op de kerntoewaipenin/g van de WcstduHse strijdkrachten en het agressieve karakter daarvan, het opleidingsprogramma van strijdkrachten voor 19591960 met euwe richtlijnen en geheime instructies m de inildohtingenddenst van het leger. Volgens het ministerie van defensie Bonn h eefit de korporaa l indenbi te its- be wij zen van soldaten en andere autori teiten meegenomen uit een compagnies bureau. De korporaal Ls sinds het begin van de maand absent van zyn onderdeel in Götimgen. Boze Adenauer afgeluisterd Zonder dat het de bedoeling was (al thans voLgens een Westduitse regerings woordvoerder) ks door de persdienst van de socialistische partij in Bonn een ge sprek gepubliceerd tussen bondskanselier Adenauer en perschef von Eckhardt Vol gens de regerimgwoondrvoerder was ken nelijk een bandopname van hot gesprek gemaakt. De Bondskanselier zou zeer ontstemd zijn geweest over de minister voor kwes ties, geheel Duitsland betreffend. Lem mer. In het gesprek moet hij hebben ge zegd: „Het is werkelijk ontoelaatbaar van die kerelAJs die man maar geen Berlijner was.... Nu kan ik hem er niet uitgooien. Volgens die regeringwoordvoerder moet de bandopname wel acht zijn, maar frag- mentatrisoh en verminkt. ÏSbhflt/uè- NIEUWE RIJN 54 Cycloon teistert Afr. stadje Een cycloon, die acht uur heeft ge duurd, heeft woensdag de kustplaats Mocimboa da Praia nabij de noordelijke grens van Portugees Oost-Afrika vol komen verwoest. Daar vrijwel alle verbindingen met Mocimboa zijn verbroken, is pas nu be kend geworden, dat een aantal bewo ners om het leven is gekomen cn dat er zeer veel gewonden zijn. De gehele be volking, zowel de Afrikaanse als de Europese, is dakloos en heeft dringend hulp nodig. De regering van Mozambique heeft Mocimboa en omgeving tot rampgebied verklaard. Geneesmiddelen, levensmid delen, kleding en dekens worden thans per auto, vliegtuig en schip naar bet getroffen stadje gebracht Auto met dynamiet ontploft in Japan Vanmorgen vroeg ls een vrachtauto net vier ton dynamiet op de verkeers- vcg van Tokio naar Yokohama, midden In de fabrlckswyk van Yokohama in bot sing gekomen met een vrachtauto met zand cn met donderend geweld in dc lucht gevlogen. De beide chauffeurs en hun byryders twamen alle vier om het leven, <18 pcr- lonen werden gewond en tot op een af- itand van anderhalve kilometer in dc omtrek werd ernstige schade aangericht. Om het vriespunt wacht lot zaterdagavond: vaar bewolkt met hier en ar opklaringen en plaat- lijk enige neerslag. Krach je tot matige wind tussen st en noordoost. Lichte rsl tot temperaturen om t vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 12 december: Zon oj: 8.38, onder 16.28; Maan op 15.23, onder 5.32. 15 dcc. volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1