ILF0RD KRON min Defensie-inspanning mag nog niet verslappen Oorlogsschuld nieuwe fiets fl VAN HOUTEN DE BESTE REEP DIE U VOOR 20 CENT KRIJGEN KUNT Een dode, drie gewonden Koninklijk podium Ik'gin volgend jaar gereed Dr. Ir. JOHAN VAN VEEN PLOTSELING OVERLEDEN DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 Kwestie diensttijdverkorting wacht op nota K.V.P. wil een staatssecretaris voor luchtmachtzaken (Van onze parlementsredactie) T~\E MEERDERHEID der Tweede Kamer ziet het defensiebeleid, dat minister Visser en de staatssecretarissen Calmeyer en De Jong in de komende jaren zullen voeren, met vertrouwen tegemoet. Een gefun deerd oordeel over dit beleid meent zij echter pas te kunnen geven, wan néér in het komend jaar de aangekondigde defensienota zal zijn ver schenen. Daarin zal o.m. het regeringsstandpunt ten opzichte van de diensttijdverkorting en de hoogte van het defensieplafond worden be kendgemaakt. De Kamermeerderheid meent intussen, dat hoe de be slissingen van het kabinet, ook mogen uitvallen, een vermindering van de defensieinspanning vooralsnog niet gewettigd is. Dat een NAVO-land als België daar anders over schijnt te denken, heeft in de kamer bezorgdheid gewekt. Dit bleek gisteren tijdens het debat over de defensiebegroting- 1960, waarvan de eerste ronde vannacht om tien over twaalf werd afge sloten. Dit debat moest op de centrale pun ten wel enigszins aan de oppervlakte blijven, omdat de regering zich over die punten nog geen oordeel heeft ge vormd. Van de democratische groepe ringen in de Kamer maakten overigens alleen de socialisten bij monde va heer De Kadt ernstig bezwaar tegen het „regeren bij aangekondigde nota" Zij betreurden het zeer, dat het kabi net een beslissing over het diensttij denrapport van de commissie-Van Voorst tot Voorst heeft uitgesteld tot volgend jaar. De heer Tilanus c.h. (echter), die, nu de heer Calmeyer staatssecretaris is ge worden, weer als militair specialist van zijn fractie optreedt, zei dat het vraag stuk van de diensttijdverkorting uitvoe rig en grondig door de regering dient te worden bekeken. Een overhaaste beslis sing op dit punt achtte hij ongewenst daarom ondersteunde hij niet de a drang die de heer De Kadt (soc.) op de bewindslieden had uitgeoefend om de aangekondigde nota over het defensie beleid in ieder geval in het eerste kwar taal van het volgend jaar te doen ver schijnen. De heer De Kadt dreigde ter zake zelfs met een motie. Knoop dit in uw oor, Met 1 Van Nelle's „Afternocn" theebuiltje (groot formaat) zet u minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus minder dan 1 cent per kop! Thee zetten met „Afternoon* thee builtjes is ideaal! Snel, gemak kelijk ènproper! Doe 't ook! Bestel ze direct: VAN NELLE's Afternoon" theebuiltjes {groot formaat) doos van 20 stuks 98 ct De heer Tilanus sprak er zijn voldoe ning over uit, dat de diensttijdverkor ting tot dusverre geen rol heeft gespeeld in het partijpolitieke vlak, zoals dat in België heieaas wel het geval is geweest. De gang van zaken in België noemde de C.H.-fractieleider een „waarschuwend schoolvoorbeeld". Hij vroeg zich af, of het gezien ojn. de krapte op de beidsmarkt en de beschikbare financ in Nederland wel mogelijk is naar Belgisch voorbeeld, de diensttijd te verkorting door werving van vrijwilli gers. Spreker stond hier sceptisch tegen over. Hij hoopte intussen, dat minister Visser soepel -zal zijn in het verlenen van uitstel of vrijstelling aan onderwij zend personeel. De uitlating van gen. Valluy (bevel hebber van de NAVO-strijdkrachten Midden-Europa) over de waarde het Nederlandse leger heeft naar de me ning van de heer.Tilanus een schok door ons land doen gaan. Voortaan dient de grootst mogelijke voorzichtigheid worden betracht in redevoeringen, zoals de Franse generaal die heeft gehouden Overigens achtte ook de heer Tilanus de gang van zaken in de NAVO teleurstel lend. Hij vertrouwde, dat: de Nederland se regering aan haar verplichtingen zal blijven voldoen en de enorme problemen, waarvoor ze zich ziet gesteld (o.m keuze tussen de vliegtuigtypes „Star- fighter", „Mirage" en „Thunderchief"), op de juiste wijze zal oplossen. De C.H.- leider was geneigd de uitlatingen van Chroesjtsjef, die van een zekere menta liteitsverandering getuigen, serieus te nemen, maar het blijft niettemin zaak, dat het Westen hetg eweer bij de voet het kruit droog houdt. Veel lof had spreker voor het grootse opbouwv dat minister Staf en staatssecre Moorman in de afgelopen jaren hebben verzet. Met de werkverdeling, zoals die thans tussen de minister en de beide staatssecretarissen van defensie tot stand gekomen, kon de heer Tilanus zich :êr wel verenigingen. Luchtmacht Dit laatste kon de K.VJ*.-er Fens -be paald niet. Deze voorstander van horizontale organisatie van het departe ment van defensie (waar de staatssecre tarissen verantwoordelijk zijn voor a onderdelen) vroeg wat gen. Calmeyer ertoe heeft bewogen om staatssecretaris land- en luchtmacht te worden in verticale organisatie (staatssecreta- n voor afzonderlijke onderdelen), ijl hij als Kamerlid steeds een hori zontale organisatie heeft bepleit. Nu echter de verticale vorm is gekozen, •erdient het naar het oordeel van de heer Fens aanbeveling ook e.en staatsse cretaris voor de luchtmacht aan te stel len. Het is namelijk zeer de vraag, of de staatssecretaris voor land- en lucht macht de zeer zware taak, die hem In de toekomst met name op het terrein de luchtmacht te wachten staal al leen aankan. De heer Fens zei, dat de ontwikkeling an onze luchtmacht de K.V.P .-fractie _rote zorg baart. Hij kon niet goed inzien hoe de vervanging van ons vliegtuigpark de daarmee gepaard gaande vervan gingen) binnen drie of vier jaar hun be slag zullen kunnen krijgen. Deze maat- •egelen vergen in de kómende jaren een bedrag van 1 1 miljard en de vraag rijst hoe dit onder het defensieplafond kan worden ondergebracht. De K.V.P,- fractie zal dan ook haar standpunt ten opzichte van de luchtmachtplannen eerst na kennisneming van de toegezeg de defensie sen is het van 250 min reeds voor de ve wing van de luchtmacht te beste: De heer Fens vroeg voorts of minister Visser al iets kan meedelen keuze (en de daarop invloed uitoefenen de factoren) van een nieuw type jacht vliegtuig voor onze luchtmacht. Erg veel vertrouwen in de mogelijk heden van een vreedzame coëxistentie bleek de heer Fens niet te hebben, maar wel was hij er met de heer Tilanus ge rust op, dat Nederland niet tot eenzij dige vermindering van de bewapening zal overgaan. Minder tevreden was hij over de wijze, waarop Nederland zijn bijdrage realiseert. Hij betreurde het met name, dat beide parate divisies en de parate legerkorpstroepen niet volle dig paraat zijn. Zijns inziens behoren deze eenheden wel degelijk voldoende paraat en aanwezig te zijn. De reserve eenheden moeten voorts in de parate een heden aanwezig zijn. Dit systeem sluit de mogelijkheid van minder herhalings- ifeningen in. De heer Fens vroeg in t verband nog om een nadere uiteen zetting over de geruchtmakende uitla ting van gen. Valluy. Hij informeerde ten slotte of het uitstel van de beslis sing over het rapport-Van Voorst tot (165) Toen de Romeinen een halve eeuw voor onze jaartelling Gallië het latere Frankrijk onder hun ge niale veldheer en staatsman Caesar hadden veroverd, legden z|j dit land een oorlogsschatting op van 30 miljoen sestertiën. Hoewel men toen nog niet met miljarden rekende wanneer een vij and onder de voet was gelopen, was een dergelijke oorlogsschatting in die dagen toch een formidabel bedrag, gelijk aan TA miljoen denariï. En voor de zilveren denarius kon zo'n 16 schepel rogge worden gekocht, al thans in die dagen. Waaruit in ieder geval blijkt, dat de denarius een munt was met een behoorlijke koopkracht. Het klinkt een beetje zonderling, wanneer we beweren, dat iedere Fransman momen teel In staat zou zijn deze eerste oorlogs schuld van zijn va derland van zijn maandsalaris of -loon te betalen. Daarbij moeten we uiteraard wel in het oog houden, hoe de munt in de loop der eeuwen herhaaldelijk werd gedeva lueerd en dus een steeds geringere koopkracht verkreeg. Desondanks blijft het onbegrijpelijk, hoe de Frans- man met een handvol vrijwel waarde loze francs in staat zou zijn een der gelijk bedrag op te brengen. Laten we ons eens indenken, dat de Galliërs deze oorlogsschatting van 80 miljoen sestertiën of TA miljoen de narii niet hadden betaald (te zijn wel wijzer geweest!) maar als een schuld hadden geboekt, die In latere tijden TOCH IS HET ZO! voldaan had kunnen worden. Dan was 400 jaar later, toen Constan- tjjn de Grote de gouden solidus als munt invoerde, de oorlogsschuld nog maar 650.040 solidi groot geweest Want er gingen toen 12 denarii in één solidus. In Frankrijk werd de solidus in de vroege middeleeuwen tot sol, en nog weer later tot sou, de Franse stuiver, die momenteel ongeveer 35/1000 cent waard la. Zodat de boekingspost van 650.000 solidi uit de tjjd van Constan ten de Grote ln de tegenwoordige munt een waarde van 227,50 zou vertegenwoordigen, een bedrag dat iedere willekeurige Fransman (na af trek van loonbelasting en andere on- gerlefelijkheden) per maand gemak kelijk verdient. Is het overigens niet merkwaardig, dat de totale oorlogs schatting die een heel land wordt opgelegd, na 2000 jaar nog slechts de waarde heeft van een nieuwe fiets? Sprekend over een fiets worden we als vanzelf geconfronteerd met het volgende probleem: één van de pedalen van onze flets staat precies in de laagste eland; wanneer we dat pedaal nu naar achteren trekken, gaat de fiets dan naar achteren, of naar voren? We weten, dat een achter waartse beweging van het onderste pedaal gelijk staat met een voor waartse beweging van het bovenste pedaal, zodat de flets naar... voren gaat? Mis! Naar achteren! Daarover een volgende keer. Voorst over de diensttijdverkorting be tekent, dat ook de voorbereiding tot die diensttijdverkorting (werving van willigers) wordt uitgesteld. Vertrouwen De heer Roosjen (a.r.) hebben in minister Visser en de beide staatssecretarissen. Nederland zal z.i. een adequate bijdrage moeten blijven leve- tot de gemeenschappelijke NAVO- inspanning. Er zijn echter aanwijzingen, dat andere landen zulks niet willen. Evenals de heer Tilanus hoopte de ar- 'oordvoerder, dat Nederland niet het voorbeeld van België zal volgen en dat de kwestie van de diensttijdverkorting hier te lande buiten het politieke spel :al blijven. Wel stelde de heer Roosjen de vraag of onze NAVO-bijdrage niet ge leverd wordt ten koste van onze natio- verplichtingen, met name ten koste de defensie-inspanning voor Nieuw- Guinea. Sprekei begreep, dat wanneer Nederland de diensttijd wil verkorten tevens aan de NAVO-verplichtingen rst te voldoen, het defensieplafond omhoog moet. De kortere diensttijd zal gecompenseerd dienen te worden door vrijwilligers, maar die zijn schaars. Heeft de regering dit laatste niet zelf in de hand gewerkt? De heer Roosjen wees dit verband op de betreurenswaardi ge gang van zaken met de Nationale Re- Deze had een behoorlijke bijdra ge kunnen leveren tot de werving van vrijwilligers, maar ze lijkt nu tot uitster ven gedoemd. De heer Roosjen vroeg of ninister Visser bereid is maatregelen te reffen om de N.R.-vrijwilligers voor de strijdmacht te behouden. Hij beval in dit opzicht enkele maatregelen aan. Verder informeerde hij wanneer een euze zal worden gemaakt uit „Star- fighter" cn ..Mirage". Of is het 20. dat straks de derde hond (Thunderchief) me' ette kluif heenloopt? Ten slotte gaf de heer Roosjen uiting aan zijn bezorgd heid over het personeelsverloop in het leger. Motie socialisten De Kadt en Wierda had den kritiek op het natiónale defensie beleid, al /konden zij zich met de grond lagen van dat beleid ivel verenigen. De 1 eer De Kadt maakte bezwaar tegen het litstellen van een beslissing over de verkorting van de diensttijd. De rege- ing zal haar standpunt te dien aanzien teerleggen in de defensienota, maar dit .regeren bij aangekondigde nota" is te leurstellend voor ons volk (dat op een spoedige beslissing had gehoopten in het bijzonder ook voor het beroepsperso. neel. De regering, aldu3 de heer De Kadt, ernstig in gebreke gebleven doordat niet alles op alles heeft gezet om de diensttijdverkorting vanaf 1 januari 1960 te realiseren. Spreker vreesde voorts, dat de Kamer de nota zo laat in handen zal krijgen, dat ze niet meer in de gelegen heid is om invloed uit te oefenen op de defensiebegroting voor 1961. Mocht het Woord van de regering op dit punt geruststellend, .rijn, dan zal de wens wordt uitgesproken, dat de nota in het eerste kwartaal vtln 1960 zal verschijnen. aandacht van de regering voor imperiale taken. Voor de verdediging van Nieuw- Guinea is 21 miljoen gulden meer uit getrokken dan vorig jaar. „Gaan deze af van de NAVO-bijdrage van onze mari ne?", zo vroeg spreker. Hij meende, dat onze marine de handen vol heeft aan haar NAVO-verplichtingen en dat een verzwaring van de verdediging van N.- Guinea de aandacht van deze verrich tingen afleidt. Of denkt de regering mis schien aan eventuele moeilijkheden met Venezuela? De heer De Kadt wilde voorts weten, of minister Visser's mening, dat het defensieplafond moet worden ven hoogd, een kabinetsstandpunt is en zo ja. hoe dit dan moet worden gezien in het licht van de belastingverlaging, waarop minister Zijlstra heeft gezinspeeld Evenals de heer Fens vroeg de socialis tische spreker zich voorts af. waarom staatsseeretaris Calmeyer in een vertical* departementale organisatie is gestapt. De andere P.v.d.A.-woordvoerder. kol Wierda, vroeg evenals andere spreker wanneer een beslissing over de keuze van het nieuwe vliegtuigtype kan wor den verwacht. Het vervullen van alle wensen ten aanzien van land-, zee en luchtmacht zou naar de mening van de heer Wierda het defensie-budget op een niet-verant oorde hoogte brengen. Evenals vorig tar bepleitte spreker voorts inkrimping an de vloot. Hij diende nog een motie 1, waarin teleurstelling wordt uitgespro- en over het feit. 'dat de Nederlandse delegatie bij de V.N. heeft nagelaten zich te verzetten tegen het voorne Frankrijk een proefexplosie in de Sahara te doen plaatsvinden. Op voo prof. Oud (lib.) besloot de Kamer deze ;rst bij de behandeling 1 begroting van buitenlandse zaken rde te stellen. De heer Van Dis (s.g.) sprak de hoop uit, dat de bewindslieden van defensie ren niet op mensen zullen stel len. Met de grote lijn van het defensie beleid kon hij zich verenigen. Hij ge loofde. dat het zeer wel mogelijk za n de diensttijd te verkorten zonder di raatheid aan te tasten.'Wat in andere landen kan, moet hier ook kunnen. Krachtig bepleitte de heer Van Dis een krachtig mogelijke verdediging van uw-Guinea. Een aanval op dit ge biedsdeel behoort zeker tot de mogelijk heden. Op Ambon worden vele Indone sische troepen samengetrokken en be paalde uitlatingen van Soekarno tegen- de Zuid-Molukkers zijn ook niet be paald geruststellend. De heer Van Dis Irong voorts aan op strenge naleving an het vloekverbod in het leger en hij leende, dat vloekende militairen, van /elke rang dan ook, voor het front van e troep van hun epauletten moeten rorden ontdaan. Personeelsbeleid De heren Couzy (lib.). Van Vliet (kath. v.). Kieft (a.r.). Kikkert (c.h.) en Blom (soc.) gingen uitvoerig in op het personeelsbeleid. Gen, b. d. Couzy zei. dat dit beleid met ziin incidentele rege lingen nog steeds afgestemd is op de 'oestand van vijftig jaar geleden. Hi.i vroeg o.m. of minister Visser nog vóór Ie behandeling van hot rapport-Van Voorst tot Voorst in het militair georga niseerd overleg een voorstel tot jaar- •vedde-verbetering voor het militaire be- -oepspersoneel aan de orde wil stellen De heer Kikert (c.h.) ondersteunde dit verzoek. Vooral de salarissen van de on derofficieren komen zijns inziens voor salarisverhoging in aanmerking, omdat ze een achterstand hebben opgelopen. De heer Kieft (a.r.) was van mening, dat de salarispositie van de onderofficieren nog vóór de behandeling van het rapport- Van Voors* tot Voorst moet worden her zien. Een goede salariëring is voor hel welslagen van de werving van vrijwilli gers een eerste vereiste. De heren Kieft en Van Vliet (kath. v.) vroegen nog of de regering bereid is kledinggeld te geven aan dienstplichtigen, die de dienst ven laten en die financieel vaak niet in staat zijn burgerkleren aan te schaffen. Prinses Irene, heeft gisteren incognito een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling Profiel van Mexico in het Tropen-; museum te Amsterdam. De Prinses, werd begeleid door een vriendin, jkvr. Laman Trip. Als herinnering kregen de Prinses en haar vriendin enkele voorwerpen van Mexicaanse volkskunst en een pakje ori ginele Mexicaanse koffie aangeboden. Hier is een voor elk doel voor elke beurs Sportc volwaardig, geheel metaal en toch slechts ga 'm kopen... 't is een machtig kerstcadeau Begin ook direkt te flitsen, altijd raak met de ILFORD Sportêtitë, I6.50 En juist nu een ILFORD HP3, uiterst gevoelig, de film voor donkere dagen. mM Werkloosheid H e t V r (J c V dat dc werkloos! Is teruggelopen. maar schrijft Wij willen het nog wel eens zeggen: Dank zij een krachtig ingrijpen van de vorige regering, die de'moed heeft ge had een groot gevaar door het remen van impopulaire maatregelen te bezwe ren. En ook dank zij de erkende vak beweging, die de impopulaire maatrege len mede voor haar rekening heeft dur. Overigens zijn wij op de toekomst niet gerust. Wij zijn er met name niet gerust op. dat deze zwakke regering, die op gedreven wordt door het liberalisme, al of niet con/essioneel rermomd, ook in lijd van nood de wil en de moed zal dat dc bereidheid van de georganiseerde arbei ders om offers te brengen groot genoeg zal zijn, nu blijkt, dat zij wel de lasten moesten dragen, maar dat voor velen dc lusten uitblijven. JACHT OP ONTSNAPTE GEVANGENEN De politie In twee Amerikaanse staten is er in geslaagd, zonder een schot te lossen, elf van de twintig gevangenen te irresteren die maandag uit de gevangenis n Ivy Bluff in North-Carolina waren ont snapt. De politie neemt aan dat de overige negen nu eveneens snel zullen wprden ge- zat. Men meent verscheidene ontvluchte gevangenen in een gebied nabij Roanoke in Virginia te hebben omsingeld. Onder hen zou zich ook de leider van de ge slaagde uitbreekpoging, Stewart, bevin- MILITAIRE MUTATIES Bij Koninklijk Besluit zijn met Ingang an 1 januari 1960 bevorderd: tot kapi tein-luitenant ter zee jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet tot kapitein ter zee, kaplteinriultenant ter zee F. J. Kroesen tot kapitein ter zee. kapitein-luitenant zee J. G. Cox tot kapitein ter zee de kapitein-luitenants ter zee van administratie J. H. van de Wall en F O Kregten tot kapitein ter zee van administratie. Twee bloemenkooplieden uit Utrecht, op weg van de veiling in Gouda naar uis, zijn gisteren tegen vijf uur op de ijksweg van Den Haag naar Utrecht onder Linschoten geslipt. Het kleine in zij reden werd bestuurd door de 44-jarige A. Mulder. Naast hem zat de 30-jarige C. H. R. Jansen, van wie de laatste vrijwel op slug dood was. De bestuurder heeft zware inwendige kneuzingen en een shock. De twee inzit tenden van de parkeerde vrachtwagen het busje tegen aankwam, liepen lichte hersenschudding op door de botsing. Tramongeluk. Bij een tramongeluk in Dresden (Oost-Duitsland) zijn gisteroch tend elf mensen om het leven gekomen en verscheidene ernstig gewond, zo meldt het Oostduitse persbureau A.D.N. OFFICIEREN ST4RTEN ACTIE OFFICIEREN van de Koninklijke Marine, Land- en Luchtmacht zullen H.M. de Koningin volgend een nieuw Koninklijk podium aanbieden. Dezer dagen is een actie gestart, waarmee men de benodigde 70.000 gulden bijeen hoopt te bren gen. Sinds de laatste oorlog is er geen offi cieel Koninklijk podium meer geweest Het oude werd voor het laatst gebruikt )38 bij het 40-jarig regeringsjubileum Koningin Wilhelmina voor het afne- van het défilé te Den Haag. In di bezettingsperiode is het spoorloos ver Dat officieren het podium zullen aan bieden is een traditie: ook het oude wai ngeboden door officieren van de krijgs- t nieuwe podium zal geen overkap ping krijgen. De Koningin heeft namelijk de wens te kennen gegeven evenmir schut te zijn als de mensen die haar defileren. Wél zullen in het ei houicn plankier verwarmingselementen orden aangebracht. Op de vloer zal een handgeknoopt groen tapijt komen te liggen met de wapens van zee-, land- en luchtmacht erin verwerkt. Het zal doOr middel van magneten op de loer bevestigd worden. Het podium dal an de achterzijde een 4.50 meter hoge opstaande wand krijgt zal worden ver voerd op een speciaal daarvoor gebouwde aanhangwagen, welke getrokken wordt door een truck. Zes zetels met lecrbekleding en het Ko ninklijke wapen erop zullen op het plan kier komen te staan Hoewel het podium wordt aangeboden door officieren van de krijgsmacht zal het 'oor civiele gelegenheden worden ge wacht wordt dat het begin volgend gereed zal zijn. Vermoedelijk zal hel ici worden ingewijd bij de feestelijke herdenking van het feit dat 15 jaar gele- 'cn ons land werd. bevrijd. De gelden ervoor hoopt men spoedig bij en te hebben. In totaal telt ons land 35.000 officieren, waarvan er 10.000 in ac- dienst zijn. „Vader van het Deltaplan Bescheiden mens van wereldfaam (Van een onzer redacteuren) 1VEDERLAND heeft een van zijn grootste waterstaatkundigen van deze eeuw verloren. Tijdens een trein reis van Voorburg naar Den Haag overleed Johan van Veen, de man, die met recht de titel kon voeren van „vader van het Deltaplan" en wiens bemoeiingen met het plan Europoort van verstrekkende aard zijn geweest. Nog geen jaar nadat hij werd gepen sioneerd is hij aan de kring van de Nederlandse waterstaalkundigen ont gallen. op een ogenblik, dat zijn ge- :aghebbende stem moeilijk gemist ir. Van Veen is ondanks zijn grote kunde en internationale bekendheid al- een zeer bescheiden man gebleven. Toen hij eind vorig jaar wegens het be- ■n van de pensioengerechtigde leef- 's rijks dienst moest verlaten, ver- Dit is de maquette van het po dium, dat officieren van zee-, land- en luchtmacht H.M. de Koningin willen aanbieden, zo mogelijk nog voor 5 mei I960. Zo goed V. "'«tèt zette hij zich tegen een groots afscheid en een huldiging. Op de laatste dag gaf h:j zijn naaste medewerkers een hand en hi.i gaf de sleutel van zijn kamer aan zijn opvolger. Toen trok hij zijn jas aan en verliet het 'huis aan de Koningskade in Den Haag. waar hij de laatste jaren had gewerkt. Toen de deur dichtviel, wist hij, dat aan zijn carrière een eind was ge- Die carrière is briljant geweest. Dc man die aan de Waddenkust in Uithuizermcc- den werd geboren, scheen voorbestemd in de strijd, die Nederland sinds eeuwen te gen het water voert, een vooraanstaande rol te moeten spelen. In een gesprek ver- telde hij ons eens: „Al vroeg heb ik me zelf afgevraagd, waar toch al het slib bij dc Waddenkust vandaan kwam en hoe dc geulen liepen". Het water in al zijn grillige gangen heeft hij zijn leven lang bestudeerd. Hij diende de provinciale waterstaat in Drenthe, hij werkte in Suriname, toen zijn vooruitzichten in Holland niet al le rooskleurig waren, maar in 1930 was hij weer terug in Nederland en voegde hij zich bij een kleine groep, die planhen uit werkte om te komen tot het object, dat later bekendheid zou krijgen als het Deltaplan. Aan de vooravond van de fe- bruari-ramp in 1953 was dat plan gereed. Ook het buitenland profiteerde van zijn kennis. Engeland zocht hem in 1947 aan voor het geven van adviezen ten aanzien van de havenmond in dc Wash. Zijn standaardwerk over de Nederlandse wa terhuishouding schreef hij in het Engels, zodat ook het buitenland daarvan kon kennis nemen. Het werk werd zelfs in het Chinees vertaald. Als secretaris van dc Dclta-commissie ontplooide hij een enor me werkkracht. Een zeer groot man is heengegaan. Zijn naam zal in dc geschiedenis van Neder land altijd bekend blijven. Hij was offi cier in de Orde van Oranje-Nassau, ridder in dc Orde van de Nederlandse Leeuw en ridder in de Orde van Sint Olaf. EEG-bijdrage voor INieuw-Giiinea De voorlichtingsdienst van de Europese gemeenschappen deelde gisteren mee. dat de commissie van de Europese eco nomische gemeenschap de financiering heeft goedgekeurd van een door de Ne derlandse regiering Ingediend project voor een landbouwproefstation op Ne derlands Nieuw-Guinea. Deze goedkeu ring houdt in dat voor de constructie van opstallen en de daarbij behorende Infrastructuren bijna twee miljoen dol lar wordt bijgedragen door het ontwik kelingsfonds voor de landen en gebieden overzee van de Europese economische gemeenschap. De onderhouds- cn exploitatiekosten zullen voor rekening zijn van de stich ting voor agrarisch onderzoek len be hoeve van Ncd. Nieuw-Guinea. Het land bouwproefstation wlordt gevestigd bij Manokwari, aan de noordkust. D ebe- doellng van het plan is, te komen tot coördinatie, voortzetting en uitbreiding van het agrarisch onderzoek op Nieuw- Guinea in één centrum, teneinde ver spilling te voorkomen. Manokwari werd gekozen omdat het voor Ned. Nieuw- Guinea landbouwkundig representatief Is. Voor rekening van het E.E.G.-ontwik- kelingsfonds komt een bedrag van 1.896.000 dollar. Daarvan komt ten laste de begroting 1958 249.000 dollar, ln de begroting 1959 738.000 dollar, van 1960 767.000 dollar en van 1961 142.000 dollar. Men mag verwachten, dat de E.E.G.- commissie na dit project ook nog over andere Nederlandse voorstellen zal be slissen en wel over de financiering van demografische enquête en over de financiering van een geologisch onder zoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5