KIKKERPOLDER: SPOEDIG SPORT T. Leidse noodwachters naar eigen centrum De aankoop van het pand Rapenburg 127 Caballero Leidse leden van N.R.V. zagen en hoorden over Rusland NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 Agenda voor Leiden Donderdag Casino, 8 uur: K. en O.-film. God heeft de mensen nodig. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. Oratorium Vereniging Con Amore met The Messiah, vari G. F. Handel. Academie, filmzaal, 7.30 uur: LAK- filmavond. An outcast of the islands. De Goede Herder, Oude Vest 13, 8 uur: C.H.-Unde, nabeschouwing gemeente-be groting. St. Leonardusgebouw, Haagweg 14, 8 uur: opening vogelshow Avibus. Gebouw Rehobeth, Rapenburg 10. 8 u.: Veron, J. Martens over draadttelefonie. Opgstgeest, M.E.B., 8 uur: D. van der Meulen met lezing over Saoedl- Arabië. Vrijdag Gulden Vlies, 8 uur: Jaarvergadering a.r.-Kiesvereniging Wijk I. De Doelen, 8 uur: Genootschap Ne- d erland-Engeland Leidsohe Volkshuis, 7.30 uur: Demon stratie maken van Kerstversieringen. De Harmonie, 8 uur: Ned. Vereniging van ex-politieke gevangenen, kapelaan H. J. M. Stoelenga met reisherinnerin gen. Middelstegracht 91-93, 2.30 uur: inge bruikneming BB-centrum. Pieterskerk. 7.157.50 uur: Avondge bed. Het Gulden Vlies, 8 uur: afdeling Lei den Nederlands instituut van register- ingenieurs en afgestudeerden van hogere technische Scholen, mevrouw ir. T. de Boervan den Hoek over de glasfabriek te Leerdam. St. Leonardusgebouw. Haagweg 14: van 10 tot 10 uur: vogelshow Avibus. De Kleine Burcht, 8 tot 10 uur: Fond club Leiden en omstreken, huldiging kam- Pieterskerk, 7.30 uur: Avondmaals viering voor iedereen. Den Burcht, Jacobizaal, 8 uur: Voor lichtingsavond G.A.B. over Canada. .J:L *.t H-' - - r r 's i t u Boeiende lezing IN DE kleine zaal van de Stadsgehoorzaal hield de afdeling Leider der Nederlandse Reisverendging gisteravond een bijeenkomst. De heer H. v. d. Leeuw heeft de leden op een boeiende en vlotte manier iets meer willen bijbrengen over Rusland. Hij schetste het als een land, dat koorts achtig werkt aan de wederopbouw, maar nog lang niet is geslaagd in de opzet, het overvleugelen van de Amerikanen. De heer Van der Leeuw begon zijn reisverhaal in Berlijn, waar al duidelijk de tegenstelling tussen Oost en West te merken is. Tegenover West-Berlijn, dat zich aar dig heeft hersteld van de oorlogsschade, sta$t het oostelijke gedeelte met zijn vele puinhopen als monumentale beel den van economische achterstand. Polen, het land, dat daarna werd be zocht, is altijd een land geweest dat en aambeeld en hamer zweeft. Dat ook nu nog duidelijk te zien. De levensstandaard van de mensen is bijzon der laag en de bevolking leeft voorna melijk van hetgeen de landbouw op brengt. Anders is dat met de Russische repu bliek. Vroeger eveneens een agrarisch land, heeft zij zich nu langzaam om-ge- >rmd tot een meer industriële natie Dat daarbij sommige objecten in gedrang ouden komen, was te voorzien. Zo is ie woningnood in de Sowjet-republiek reel groter dan wij ons in Nederland kunnen voorstellen. I\ ieuwsgi erigheid Door het gehele land waait een vorm an gelijkheid. In al de hotels komt men bijvoorbeeld hetzelfde eetgerei tegen. Dat is ook niet te verwonderen. De staat de centrale inkoper voor iedereen. Dit houdt in, dat wanneer naar een bepaald artikel veel vraag is, de prijzen dras tisch omhoog gaan. De heer Van der Leeuw, die zelf de Russische taal spreekt, heeft met vele Russen gesproken en kwam tot de con clusie, dat iedereen in de staten achter het zogenaamde IJzeren Gordijn nieuws gierig is na ar de levensstandaard in hel Moskou, de zetel van de regering, is miljos de grootste steden van de wereld. Enoriru hoge gebouwen rijzen daar op, en men moet niet vreemd opkijken als men een kamer op de vijfendertigste verdieping van een hotel krijgt aangewezen. Na de pauze vertelde de heer Van der Leeuw over zijn tocht verder door Rusland, naar het zuiden tot aan Jalta. de Riivièra van dit land. Veel natuur schoon moet er bij de tocht van Mos kou naar Jalta niet worden verwacht. Kilometers lange wegen, waar men eens in de drie, vier uur iemand tegen komt. Uitgestrekte velden en akkers, die zo nu en dan aan het Hollandse Drente doen denken. Het land van de zwarte aarde is uit gestrekt, misschien wel uitgestrekter dan menige Rus denkt. Het was jammer, dat de vertoonde kleurendia's van niet al te beste kwali teit waren, maar de bezoekers hebben ondanks dit gebrek toch een zeer leer rijke avond gehad. Zoals wjj gisteren meldden, is de rijksgoedkeuring afgekomen voor dc voltooiing van het sportvcldencomplex in dc Kikkerpolder. Van dc gemeente ontvingen wij nu een tekening van het plan. Links is dc kantine. Rechts daarvan bevindt zich een gang, die leidt naar de kleedlokalen, doucheruimten, be stuurskamer en scheidsrechterskamer. Op de tekening is slechts de zijgevel van dit gedeelte van het complex te zien; men moet er dan ook een ge bouw van veertig meter lengte ach ter denken. Een gang en een tunnel leiden de spelers onder de tribune door (rechts) naar het veld. Een royale beplanting zal het geheel ver fraaien. Door sportminnend Leiden ging gis teravond een golf van geestdrift toen het persbericht over dc rRksgoed- keuring was gelezen. De Kikkerpol der had het aantal speelvelden in Leiden wel omhooggebracht, maar wat heeft men aan ruimte die door het ontbreken Tan accommodatie niet kan worden benut. Dat was met de Kikkerpolder het geval. Nu ls dan de toestemming gekomen om een be drag van f 350.000 voor dc toerusting der velden te besteden. Alleen het hoofdgebouw kost al f 130.000. Het bevat vier ruime kleed kamers voor amateurs cn twee voor profs, een kantine, een bestuurska mer, een kamer voor de scheids rechters, vijf wasgelegenheden en een keuken De tribune krijgt een lengte van 110 meter. Er komen 2500 zit plaatsen en ongeveer 9000 staan plaatsen. (Advertentie) Kinderrijwielen56.- Fa. DUSOSWA LEIDEN Iskar Aribo De heer Iskar Arjbo te Leide-n is als op volger van de heer Henk Beng hout be noemd tot dirigent vajn het Kraltogse Vrouwenkoor te Rotterdam. THEE Zaterdag Den Burcht, 8 uur: feestavond tweede lustrum speeltuinvereniging Rondom de Watertoren. Antondusclubhuis. 8 uur: feestavond accordeonvereniging D.V.V. St. Leonardusgebouw, Haagweg 14: van 10 tot 10 uur: vogelshow Avibus. Royal, 8 tot 10 uur: clubteptoonstelling vogelvereniging De Zangers. Bellevue, 8 tot 10 uur: vogeltentoonstel. ling De Reisduif en De Rijnklievers. Geref. jeugdhuis. Breestraait 19, 8 uur: J. J. Durand over Land en volk van Zud'd-Afrika. Evangelisch-Lutherse kerk. Hoogland se Kerkgracht 26, 7.15—7.45 uur: Avond gebed. Films Casino (2.30 en 8 uur, zaterdag 2-30, 7 en 9-15 uur): Mam'zelle Striptease (18 i); don derdagavond: K. en O.-voorstelling. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Menschen im Hotel (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.]5 uur): De marteling van de nacht (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur); Opstand der seksen (14 jaar); donderdag: Liebe. Tanz und 1000 Schlager. Trianon (2-30. 7 en. 9.15 uur): Opmars naar de galg (18 jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door apo theek Reijst, Steenstraat 35. telef. 20136. Tentoonstellingen Museum voor Volkenkunde: Ook dit is Japan, tot 28 februari i960. Auberge Frangaise Kloksteeg: schets boekbladen van Pieter Giltay en Rein Dool, tot 12 december. (Vlusea. Instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 0: maandag, dinsdag cn donderdag van 4 tot 5-30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot «.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-hulsje. Boisotkade 2. elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8-30 tot 12-30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Academlsch-Historlsch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Archeologisch instituut, Rapenburg 26. elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Brandweer bouwde en verbouwde Het C.B.B. moet voor ieder een begrip worden WANNEER DE commissaris Van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, morgenmiddag de officiële opening zal verrichten van het Centrum Bescher ming Bevolking te Leiden, kortweg het C.B.B., dan zal ccn wens van velen in ver vulling gaan, niet het minst van de noodwachters zelf die tot dusver over de stad verspreid les kregen, meestal in lokalen van scholen of lokaliteiten met bicrreclames aan de muur. Centrum Bescherming Bevolking is een mond vol cn de B.B.-lciding streeft ernaar de naam C.B.B. even gangbaar te maken in het spraakgebruik als b.v. de afkortingen G.G.D. en E.H.B.O. Het C.B.B. komt in het pand Middelstegracht 91, behorend tot het complex van de voormalige firma Tielemau cn Dros. Vele eerder gedane pogingen on hand te leggen op een eigen gebouw, mochten niet tot een positief resultaat leiden. In het begin van dit jaar werd de eerste stap gedaan, toen B. en W. Leiden besloten het pand Middelstegracht de A-kring Leiden in huur te geven, was een pover begin, want wat men kreeg, was eigenlijk niet meer dan een havenloze, vervuilde fabrieksruimte, alles was gesloopt, dat gesloopt kon worden en er was veel voorstellingsver mogen voor nodig om in deze ravage B.B.-lokaliteiten te zien. De financiën zouden bij de inrichting de grootste rol spelen. Meevaller Nu deed zich de gelukkige omstandig heid voor. dat tegen eind 1958 de A-kring Leiden uit een suppletoire rijksbegroting ongeveer 19-000 zou krijgen. Dit betrof al afgesloten dienstjaren, waarbij de kos- en gedekt door de kringgemeen- t was dus een echt meevallertje besloot met goedkeuring van Ge deputeerde Staten het geld voor hel C.B.B. te besteden. Bijna twintigduizend gulden lijkt erg veel, maar er is veel eer voor een dergelijk gebouw nodig. Nu heeft brandweercommandant Hage- doorn ook het bevel over de Leidse B.B. ging het college van B. en W. van Leiden ermee akkoord, dat het personeel de brandweerdienst de helpende hand zou bieden. juli af met ijver en toewijding gebeurd. Niet alleen het gebouw, maar ook de inventaris werd door de brand- •erzorgd". In het bijzonder mag het werk van de brandmeester J. van den Broek worden genoemd, die de algehele lei ding had en de kundigheden van ar- Zie voor stadsnieuws ook pagina 9 chitect, opzichter en uitvoerder bleek te bezitten. Brandmeester Van der Kraan nam het meubilair voor zijn rekening en brandmeester Van Treu ren zorgde ervoor, dat men niet in het donker behoeft te vergaderen. De noodwachtster mevrouw H. M. van Wijland-Willems nam de vervaardi ging van 37 gordijnen op zich. Nu het C.B.B. er is, zal in de eerste plaats de reorganisatie van de wijk- en blokorganisaties aan de orde komen, het geen omscholing van een deel der vrij willigers en opleiding van nieuwe vrij willigers met zich brengt. Ten slotte zal het C.B.B. ontontbeerlijk zijn als zou worden besloten voor de A-kring Leiden de noodwachtplicht in te voeren en in een kort tijdsbestek een groot aantal nood- wachtplichtigen moeten worden opgeleid. Voor de opbouw van de A.B.C.-dienst dient overigens rekening te worden ge houden, dat voor Leiden en Oegstgeest de noodwachtplicht zal worden toegepast Het C.B.B. heeft beneden één grote ruimte voor praktische oefeningen, op de eerste en tweede verdieping zijn vele grotere cn kleinere leslokalen en de zol der doet dienst als opslagruimte. Een kijkje in het leslokaal van het Centrum Bescherming Be volking aan de Middelstegracht te Leiden. Het gebouw wordt morgen door de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, geopend. Foto N. van der Horst Tweede studentensociëteit TAE VERWERVING van het pand Ra- penburg 127 als sociëteitsgebouw voor de Leidse Studentenvereniging Catena voorziet in een dringende behoefte. Reeds dadelijk na dc oprichting, op 7 mei 1952, leefde bij haar leden het ver langen naar een ruimte waar dc leden van de vereniging zouden kunnen bijeen komen, een eigen sociëteit. Daar dc mid delen niet aanwezig waren om een pand te kopen werd voorlopig voor een twee tal avonden per week een zaal gehuurd, waar de vereniging sociëteit hield, een toestand die tot op heden zo is gebleven. Spoedig vormde zich een fonds, de stichting Horusfonds, die een bedrag kreeg te beheren, bestemd voor de aan koop van een pand, waar de vereniging een eigen sociëteit zou kunnen houden. De stichtingsvorm werd hiervoor geko zen, om niet de vereniging de gehele financiële verantwoordelijkheid van be legging en beheer te doen dragen. De naam Horusfonds is te danken aan cafc „De Valk", waar Catena werd op gericht. Horus was in het oude Egypte de naam van de zonnegod, die in de ge- daante van een valk werd vereerd. Ook de eigen sociëteit zal „Horus" heten. Het kapitaal van de stichting Horus fonds groeide, hoofdzakelijk door finan ciële bijdragen van de leden van Catena, die zich hiervoor vaak offers getroostten Hoewel Catena sedert voorjaar 1955 op niet onbevredigende wijze was gehui-s in café „In de oude Mareripoort". Lange Mare 36, werd door het groeiende aantal leden het ruimtegebrek steed: nijpender. Was het aantal aankomendi eerstejaars-ileden het vorige jaar 35, than: kwamen er reeds meer dan 60 aan er in de toekomst is nog een sterke toene te verwachten. Het aantal leden bedraagt thans precies 200. vereniging heeft zich geheel ge consolideerd, is volwaardig deelgenoot in de Federatie van Unitates en Bonden. Dat zij de facto is erkend in de Leidse universitaire gemeenschap blijkt uit haar zetels in de Leidse Studenten-Contact- Commissie en in het Consilium vai Bestemming Het pand Rapenburg 127 is gelegen aan de zijde van de Academie, schuin tegenover de Universiteitsbibliotheek, tussen de Vliet en de Doezastraat. Het is zeer goed onderhouden. Op de bene denverdieping bevinden zich twee ver trekken en suite, die als conversatiezaal bestemd zijn. In het achterhuis en op de bovenverdiepingen van het voorhuis zijn een ruime keuken en een negental kamers, die voorlopig, teneinde de ex ploitatierekening sluitend te maken, aan studenten zullen worden verhuurd. Bij het pand behoren twee tuinen, waarvan een van 9 bij 9 meter. Over de gehele breedte en diepte van het voorhuis is een ruime zolder. De opening van de sociëteit „Horus" van Catena is gesteld op half januari 1960. Van de senaat en de leden van Catena zal veel tijd en energie worden gevraagd om de vele vraagstukken die de inrichting cn organisatie met zich zullen brengen, bevredigend op te lossen. De senaat verwacht veel steun uit het bedrijfsleven. Zo is reeds een aantal bij dragen gestort op gironr. 19918 t.n.v. de quaestor Senatus cn zijn enige giften in natura ontvangen. Dc senaat is ervan overtuigd dat het bezit van een eigen sociëteit een heilzame invloed zal heb ben op het verenigingsleven van Catena daarmee op het Leidse studentenleven het algemeen. Leidse huisvrouwen bijeen De Nederlandse vereniging van Huis vrouwen afdeling Leiden vergaderde gis termiddag onder leiding van mevrouw C. Hage-man-Verflagen dn Het gulden Vlies. Voor de pauze werden de huishoude lijke zaken bespreken, waarbij onder door het bestuur werd voorgesteld, evenals vorig jaar, de kerstmiddag zelf te verzorgen. Om de kosten van ee ander zo laag mogelijk te houden deed het bestuur een beroep op de bakgrage dames om voor deze middag, di-e 22 de cember in het Antomus-clubhuis wondt gehoud'en, weer enige cakes te bakken. Voor de studie-onderwerpen bleek weri- nig belangstelling; slechts drie dames gaven zich op. Na de pauze hield mevrouw Van Her- waarden-Wildebocr een causerie Joegoslavië, d-ie zij toelichtte met kleuren- dias. doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld ..Enzymatische en nlet- enzymatische splitsing van enige aroma tische fosfoamiden". de lieer P A Grcve, geboren te Den Haag en thans wonende ti Leiden De promotie geschiedde cum Jaude Gepromoveerd tot doctor in de genees :unde op proefschrift getiteld ..Studie: m the technique of skin in allergy", d< ieer W J F van der B-ijl. geboren te Arne nuiden en thans wonende te Haarlem Kerstpotten van het Leger des Heils weer in Leiden Zaterdag zullen de kerstpotten vai Leger des Heils weer in onze stad schijnen. Aan de Strijdkreet, bet orgaan van het Leger, ontlenen wc een stukje geschiedenis dat ook verhaalt van de po pulariteit van de Kerstpot. Het begon vijfenzestig jaar geleden in San Francisco. De Verenigde Staten had den zwaar te lijden onder een hevige eco nomische depressie. In San Francisco, de grote havenstad aan de westkust, zag het er zwart uit. De scheepvaart was prak tisch tot stilstand gekomen en duizenden zeelieden en havenarbeiders waren v Het behoorde tot de taak van kapitein Joseph McFec zélf zeeman vooi heilsofficier werd iets voor deze doen. Zijn bevelvoerend officier (wijlen commissioner William Mclntyre) had hem een klein bedrag gegeven om soepkcuken en een eenvoudig loge ment te openen. „Maar u moet zelf maar dat u geld krijgt om de zaak draaiende te houden." En dus liep McFee de halve stad af om bijdragen te verzamelenzonder veel ïcces, want het geld was schaars. Maar op een trieste, regenachtige dag, vlak voor Kerstmis, passeerde hij de win- en shipchandler. In de etalage stond een driepoot, waaraan een grote, vartc pot hing. Dit bracht hem op een idee. Met zijn laatste geld kocht hij driepoot plus pot en plaatste het geval bij de oprit van de ■eerboten naar Oakland en Alameda, het drukste punt van de hele stad. Aan de op van de driepoot hing hij een bord: Keep the pot boiling" houdt de pot an de kook! „Helpt hongerige zeelui", iep McFee de voorbijgangers toe. Al spoedig vielen de eerste munten in de pot, eerste Kerstpot van het Leger. Sindsdien zijn deze Kerstpotten over de gehele wereld geworden tot een symbool in vele landen begint de „Kersttijd pas de Kerstpotten zijn Loos", schreef een Nederlandse journalist vorig jaar over „deze meest originele col lectebussen uit de geschiedenis" (New York World, 1898). Geboren uit de nood der tijden, zijn zij nog altijd een herinnering aan de nood, die blijkbaar tot de blijvende bewoners dezer aarde behoort, hoezeer zijn uiterlijk ook moge veranderen. Zoekt U iets beters echt als in dc verschenen". Ze horen bij Kerstmis als v i Gend bijl Rook dan morgen eens (CONSTANT! KWALITUT) «EN LAURENS PRODUCT

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3