Nederlanders voelen steeds minder voor emigratie Loonvorming niet vrijer wel gedifferentieerd Herv. en presb. theologen komen in Geneve bijeen Theologische school in Joegoslavië gesticht SUCROSA Een woord voor vandaag Kanttekening Actuele sociale vraagstukken (Van onze soc.-econ. redactie) f)E voorzitter van de Neder- G' Iandse Christelijke Beamb- tenbond, de heer J. M. Hart- hoorn, is van mening dat men thans nog niet kan spreken van een vrijere loonvorming. De huidige loonpolitiek kan men zijns inziens beter aanduiden met „gedifferentieerde loonvor ming", omdat er voor het voeren van een vrijer loonbeleid mo menteel nog te weinig ruimte is. In het orgaan van de N.C.B.B. Beginsel en Bedrijf" wijdt de bondsvoorzitter een beschou wing aan de vrijere loonvor ming, waarvan hij zich voorstan der betoont. TN 1945 was aan de gelei- de loonvorming niet te ont komen," aldus de heer Hart- hoorn. ,,Nu de welvaart gaan deweg toeneemt moet aan de vrijere loonvorming een kans worden gegeven. Wat we nu in de overgangsfase zien gebeu ren, is niet gelijk te stellen met deze vrijere loonvormiug. Immers de huidige loonvorming is nog aan zulke strenge re gels van de overheid gebon den dat we daarvan moeilijk kunnen spreken. De huidige overgangsfase zal ongetwijfeld .leiden naar een periode van meer vrijheid, waarin het voe ren van beleid in ruimere ma te mogelijk zal zijn dan thans het geval is." De heer Harthoorn is van mening dat in de huidige over gangsfase het toezicht van de overheid nog niet gemist kan •worden. Maar hij voegt daar- aan toe: ..Gaande weg zal dit evenwel in handen van het be drijfsleven moeten overgaan. Een gevolg van deze ontwikke ling zal zijn dat de bonden meer dan voorheen betrokken zullen worden bij de onderhan delingen. zoals ook thans reeds het geval is. Zij hebben op hun beurt tot taak de loonpolitiek dichter bij hun leden te bren gen. opdat er weer een gezon- de wisselwerking ontstaat en de leden meer direkt bij de loonvorming worden betrokken. Coördinatie IAE IIEER Harthoorn acht ■L' één van de wezenlijke ele menten, die bij de huidige loonvorming past, de coördina tie vbn lonen in goede «remin der goed renderende bedrijfs takken. een coördinatie, dïe zo wel naar beneden als naar bo ven moet plaatsvinden. Hij schrijft ,,Voor een coördinatie naar geneden denken wij b.v. aan een sociaal minimumloon waar beneden de lonen in bedrijfstak of onderneming niet zullen kun nen liggen. Waar het uitzonder lijk goed gaat zal het loon of salaris ook niet te veel mogen uitlopen. Voorkomen moe( na melijk worden, dat de verhou dingen volkomen scheef getrok ken worden. Een deel van de winst zal in dergelijke gevallen gebruikt kunnen worden om de rijzen te verlagen. Hierdoor koopkracht van het loon over de gehele linie ver groof worden. Een ander punt dat dc aandacht dient te heb ben is b.v. dc bezitsvorming. .Bjj een uitzonderlijk goede pro- duktiviteit of rentabiliteit is er alle aanleiding om daarmee een begin te maken of deze in versterkte mate voort te zet ten, Voor een coördinatie naar boven denken wij aan het op een bepaald tijdstip gelegen heid geven aan de achtetgeble- yèh bedrijfstakken en onderne mingen om de Ionen en sala rissen naar het dan ontstane niveau op te trekken." Onbillijk Over de aanvallen, die soms op het nieuwe loonbeleid wor den gedaan, denkt de heer Harthoorn aldus: ..Hier en daar wordt de ge differentieerde loonvorming be lachelijk gemaakt. Dit lijkt ons onbillijk. Gedurende 14 jaar hebben wij de geleide loonvor ming gekend. Het ligt voor de hand dat een omschakeling oaar een ander systeem met kinderziekten ge paard gaat. Het is nu nog te vroeg om de resultaten daar van te beoordelen. Juist in de overgangstijd moet voorkomen worden dat een loongolf onze economie zal overspoelen, waardoor een sterke inflatoire ontwikkeling zou ontstaan. De ze zou voornamelijk op de schouders van de werknemers neerkomen. Zij zouden daar zelf allereerst de wrange vruch ten van plukken. Wij zullen moeten meewerken om een dergelijke ontwikkeling te voor komen." Groot bedrijf concentreert HET BERICHT dat de Bijen korf de aandelen van Perry N.V. zal overnemen, heeft de „Christelijke Kruidenier" een ont boezeming over de concentratie in het grootbedrijf ontlokt. Het blad zegt: ,,De concentratie in het groot bedrijf, waarover in Duitsland en Engeland zoveel te doen is, be gint zich nu ook in Nederland af te tekenen. Zoals in het buiten land de grote warenhuisconcerns, na eerst tegenover de enorme ex pansie der supermarkets van de filiaalbedrijven een afwachtende houding te hebben aangenomen, in beweging zijn gekomen, zo wordt ook in ons land de tegen actie der warenhuizen zichtbaar. De pogingen van Priba en He- ma tot oprichting van zgn. mid denstandswarenhuizen en de thans bekend geworden uitbrei ding der posities van het Bijen korf-concern, waartoe ook de Ho rna behoort, moeten in datzelfde verband beoordeeld worden. De strijd tussen de grote concerns in de distributie is in volle gang, ook in Nederland!" Papieren guldens Dat de slagers niet erg gesteld zijn op papieren geld, mag als bekend worden verondersteld. Nu de minister van financiën de Eer ste Kamer heeft medegedeeld dat de regering niet voornemens is de zilverbon van een gulden in te trekken door hem als wettig betaalmiddel ongeldig te maken, verzucht ,.De Slager", het vak blad van de Federatie van sla gers-patroonsbonden: ..De sla gers blijven dus nog met dit vui le geld in hun winkels zitten. Jammer dat de minister die vie ze vodjes nog zoi op prijs stelt." Christelijke centrale heeft behoefte aan thuisfront JjjRGENS in Nova Scotia (oostelijk Canada) ligt in een oud stadje in de kerk een bijbel, geschonken door Nederlandse immigranten in de 17de eeuw. In die bijbel staat, dat elke kerkdienst in dit bedehuis met een in de Nederlandse taal ge zongen psalm moet beginnen zo lang er nog Nederlanders in het stadje wonen. Tot voor enkele ja ren waren er inderdaad nog enkele oude mannen, die met een beverige stem de aanvangspsalm „in Dutch" zongen. Dit vertelde de heer John Vander- Vliet, secretaris van het Immigration Committee der christian reformed church in Canada en hij deed dat om aan te tonen van hoe oude datum _de emigratie van Nederlanders naar nada reeds is. Ook in de 18e eeuw zijn, tijdens de Amerikaanse vrijheidsoorlog vele van onze landgenoten naar Canada gegaan, waar de Britse regering hun kosteloos grond verschafte. Telkens stoot men ir Canada op oeroude Hollandse vesti gingen. Toen de heer VanderVliet enige tijd geleden ten gerieve van immigran ten een kerkgebouw ten gebruike vroeg, werd dit hem op welwillende wijze gegeven, met de woorden: „Na tuurlijk, want deze kerk is eertijds door Nederlanders gebouwd!" Zeer gezien Sedert 1947 zijn velen naar Canada geëmigreerd, maar de laatste jaren neemt het sterk af. De heer Vander- Advertentie verslaat griep en verkoudheid Toch verwerven zij zich het beste bestaan niet wagen aan het noemen van de oor zaken voor de verminderde emigratie- lust, maar hij zeide het hogelijk te be treuren. In gelijke geest sprak zijn collega, de heer A. F. P. Vermeulen, secreta ris van het Canadian Committee for re formed immigrants from the Nether lands. Een overvloed van bewijsmate riaal is er om te demonstreren, dat Nederlanders in Canada hun weg vin den. Dat verzekerde ook de heer A. War- naar, voorzitter van de Christelijke Emigratiecentrale, op wior te Utrecht gehouden najaarsvergadering wij de bo venstaande mededelingen noteerden. .Men weet dat Nederlanders in Cana da zeer gezien zijn. Er komen in dit land mensen uit dertig verschillende na tiën zich vestigen, maar de Nederlan ders weten zich er het beste bestaan te verwerven. De Canadese regering heeft een onderzoek ingesteld naar de zelfstandige vestigingen van immigran- gedurende de periode 1 januari 1950 1 januari 1959. Toen bleek, dat van allen, die zich zelfstandig als boer in Canada had den gevestigd, de Nederlanders ruim 67 uitmaakten. Dat is dus méér dan van alle andere immigranten te zamen. Dit cijfer begint nog sterker te glanzen, als men weet, dat de Ne derlanders slechts 7 a 8 vormen van het totaal getal der immigranten. Niet minder dan 3400 Nederlandse immigranten in Canada bezitten reeds een eigen boerderij. Wat de vestigingen in de niet-agra- rische sector betreft: hiervan is ruim 23 voor rekening van Nederlanders (vooral in het bakkersbedrijf slagen zij bijzonder goed). Het zuiver getal van de eigen bedrijven in de diverse niet-agrurische sectoren is voor Ne derland 759. Trouwens, eveneens in andere emigratielanden valt deze ten- denz waar te nemen. >r de emigratie, heeft ter vergadering van de C.E.C. een causerie gehouden over de emigratie. Hij zette uiteen, dat de bevolkingsont wikkeling op zichzelf geen reden is om emigratie aan te bevelen. Bij sterkere voortgang van de integratie der indus trie van Europa in West-Duitsland er Frankrijk langs de Rijn, wordt de po sitie van Nederland aan de mond var de Rijn gunstiger. In de toekomst zal de ontwikkeling van de Europoort in vrij sterke mate haar stempel gaan leggen op Neder land. In het Europoortgebied als het Manhattan van Europa is plaats zeer sterke bevolkingsvestiging. 26.000 per jaar Intussen blijft het van belang, dat de emigratie voortgaat. De heer Ha- veman achtte het normaal wanneer jaarlijks 26.000 Nederlanders naar elders vertrekken: rond 10.000 n Canada, evenveel naar Australië de overige 6.000 naar Zuid-Afrika, de Ver. Staten enz. Dit cijfer van 26.000 is nodig om het nationaal be lang van de emigratie te kunnen tonen. Dat de terugkeer van emigranten nogal groot is, lijkt verontrustend, maar een onderzoek heeft uitgewe zen, dat slechts de helft van de te ruggekeerden in Nederland blijft er de andere 50 pet. na enige tijd op nieuw emigreert. Dat de emigratie bereidheid is afgenomen valt te be treuren. Stellig zou de emigratie ver gemakkelijkt kunnen worden, wan neer de credietverlening e.d. wat gunstiger lagen. BINNEN Australië Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen het beroep van de gene rale synode tot pred. voor buitengew. werkzh. (legerpredikant): H. Bartlema te Vlissingen. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Kralingen: H. an Leeuwen te Arnhem en M. S. Roos te Alphen a d. Rijn. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Noord-Scharwoude: J Tissink. kand. te Bergen op Zoom. UUR. C dr. H. Berkhof zullen in Ge neve hervormde (gereformeerde) en presbyteriaanse theologen bij eenkomen om een aantal gemeen schappelijke dogmatische proble men door te spreken. De theologen vormen samen de Europese Theo logische Commissie van de World Presbyterian Alliance, de Her vormde (Gereformeerde) Wereld bond. Zij zullen zich voornamelijk bezie hou den met onderwerpen die op He wereldconferentie van Sao Paolo in Brazilië naar voren zijn gekomen. Vooral zal aandacht worden geschon ken aan de samenwerking van her vormde cn presbyteriaanse kerken in de oecumenische beweging, aan een studie van het reformatorisch inzicht in dc dienst des woords cn der sacra menten. aan het christelijk leven naar reformatorisch inzicht cn bovendien zullen de theologen e«n studie maken van de betekenis en inhoud van het woord „de wereld". Deze conferentie zal de basis moeten leggen voor de Europese regionale conferentie van de hervormde en pres byteriaanse kerken die in de zomer van 1961 in Montpcllier in Frankrijk zal worden gehouden. Ook zullen de theologen zich bezig moe ten houden met documenten die de voorgestelde fusie van de presbyte riaanse Coogregationalistische en Me thodistische Kerken van Australië be treffen. De Presbyteriaanse Kerken van Australië die lid van de Wereld bond zijn hebben om advies gevraagd. Onder de theologen, die in Genève bij een zullen komen, bevinden zich onder meer de Nederlandse hoogleraar aan de Theologische Faculteit van Brus sel prof. dr. A. Bronkhorst: de Span jaard dr. Gutierrez Martin van de Spaanse Evangelische Kerk, en prof. dr. Valdo Vinay, hoogleraar aan het Seminarium der Waldenzen in Rome. Dr. Schweitzer weer terug Dr. Albert Schweitzer is gisteren naar zijn ziekenhuis in Afrika ver trokken. Bij zijn vertrek zei de 84-ja- rige dr. Schweitzer tegen de verslag gevers op de kade: ,,Ik zal over twee jaar terug komen". „Ik heb vrijwel geen vakantie ge had, ik heh te veel gereisd. Ongeluk kigerwijze heb ik geen tijd gehad om dit keer naar Engeland te gaan en ik kan geen nieuw bezoek aan Amerika voorzien het is te ver moeiend." Dr. Schweitzer zei dat hij veel me dicijnen en andere voorraden mee te rugneemt en dat hij in staat zou zijn de capaciteit van zijn ziekenhuis voor melaatsen in Lambarene met 30 bed den uit te breiden. Uit het voorgaande zou men kunnen afleiden, dat de Chr. Emigratiecentra le zich in hoofdzaak bemoeit met de emigratie naar Canada. DaC wfcrtl. doör de heer Warnaar teh stelligste ontkend. Het percentage van de emigranten, die via de C.E.C. naar Australië gaan, stijgt. Voor Canada is de belangstelling dalende. Nog ongunstiger staat het ten opzichte van Zuid-Afrika. De C.E.C. heeft in het afgelopen jaar de emigra tie verzorgd van 70 pet. der gerefor meerde emigranten en van 40 pet. der hervormde emigranten. Het laatste per centage stemt tot grote dankbaarheid. Mr. ir. B. W. Haveman, regerings- Zeer bescheiden begin met maar vier studenten kleine groep van Gereformeer de Kerken in Joegoslavië in Feke- titsch een Theologische School ge opend. Volgens een nieuwsberient van de kerken uit dat land kan Voor de slanke lijn! n In de hele wereld cr 62 Goede morgen Videbcrg. begroette zij hem. en Karl bleef staan met weer een lichte buiging. Goede morgen, juffrouw Gabriels. Kan ik u even helpen? Juffrouw Gabriels gaf hem genadig heel het pak Wie had dat kunnen denken? De verlegen, zwijg zame Karl was heus heel ridderlijk geworden de laatste tijd. Juffrouw Gabriels stak haar magere gerimpelde hand onder zijn arm, die als Ijzer aanvoelde, on der dc grove katoenen stof. Eerlijk gezegd, vond zij trappen v»erkelijk heel onbehagelijk. Niettegenstaande zij zo gezond en goed was, had zij een gevoel of rij voorover zou vallen, zodra zij een trap af moest Karl kwam als geroepen op dit ogenblik. Waar wilt i| bitten, juffrouw Gabriels0 Het oudje dacht even na. Ik denk dat ik begin op dc bank by de rho dodendrons. Vidcberif. - Het was nog steeds een voortdurend verhuizen van de ene bank naar de andere, ouder gcwconte getrouw. Het was nog al een hed eind lopen naar de rho dodendrons, en het ging niet vlug. 1Mb. Vldeberg, hoe is het, om weer op Char- lottendaol td zijn" —Prettig Het is trouwens of wij nooit zijn weg geweest Neen rtccn knikte jtiffrouw Gabriëls. Zo is het Hoe lang zijn jullie hier dan weg geweest? Nou. laat mij eens zientwee jaar, voordat wij op dc school ui Alnarp kwamen en twee jaar daar, dat zijn er vier. cn t\t-ee Jaar in Denemar ken en één jaar in Engeland, dat zijn er zeven. Zo, zo. dus je bent ook in Engeland geweest0 Ja. wij hebben een half jaar in de Kew-gar- dens gewerkt in Londen en een half jaar op een landgoed in Gloucestershire Reddington Castle heet te dat kasteel. Dan spreek je zeker uitstekend Engels? Buiten waait de zomerwind Ja, zo voor huiselijk gebruik. Maar men leert een massa door eens buiten het eigen land te gaan. Wij zijn ook in Holland geweest, daar is ook veel te zien. maar daar hadden wij geen werk, trokken er door. Zo, ja. Ja. daar ben ik ook eens ge%vcest. Maar vertel eens hoe lang is het dan geleden toen jullie voor het eerst hier kwamen? Karl lachte. Dat wordt van 't zomer vijftien jaar. Vijftien jaar, herhaalde juffrouw Gabriëls. En ik herinner het mij nog als gisteren. Twee kleine magere scharminkels, een zwarte en een rode. En nu hebben jullie het zo ver gebracht en zelf ben ik gebleven waar ik toen was. Ha, het is won derlijk om oud te worden. Hm, zei Karl. Het onderwerp interesseerde hem niet bijzonder. Hij was er nog zo ver van af, anders had zij zeker wel gelijk En vertel mij eens Videbcrg. hoe gaat het met dc weduwe Eriksson en haar kinderen? Se dert Eriksson gestorven is. is dc tuin erg achter uit gegaan, er is geen orde geweest. De tuin is van dc ene hand in de andere overgegaan, neen. het is niet goed geweest. Nu blijft de tuin in deze vier handen. En nu zal het zeker goed gaan. Ja, u vroeg naar de familie Eriksson: zij zijn ook opgegroeid, de twee oudsten verdienen bun eigen brood eD de weduwe Eriksson wast voor de en. zoals rij dat sedert de dood van haar heeft gedaan. De jongste doet eind-examen H.B.S. vandaag en zij komen vanmiddag allemaal hier om Ragnhild te vieren. Neen, komen ze allemaal hier? vroeg juffrouw Gabriëls. Ruim dan ook een plaatsje in voor mij, want ik zou hen zo graag weer eens allemaal te rugzien. Zo. dank je. Videberg. Leg nu die wit te sjaal over mijn schouders en die gestreepte over mijn knieën, zo ja. Dank je wel! Ik zal een plaatsje voor u open houden, juf frouw Gabriëls en dan kom ik u hier halen, Is zes uur goed?,Schikt u dat? Ja, uitstekend. Waar is mijn boek nu? Zij keek wat onrustig rond. ze wist zo zeker, dat zij het had meegenomen. Karl boog zich om een boek van de grond op te rapen, streek er de stof af met zijn mouw en gaf het haar. „Het dagboek van een dromer", las hij. Dat boek heb ik ook. Het oudje keek naar hem op en knikte goedkeu rend. En toen begon zij te vertellen van Amiëls bekentenissen het kwam zo zelden voor, dat zij iemand had om mee te praten. Eigenlijk had Karl volstrekt geen tijd, maar hij kon haar niet onderbreken. Hij bleef nog wel een goed kwartier naar haar staan luisteren, maar toen moest hij weggaan. Zij hield hem vast bij zijn Ik zeg maar, zoals ik vroeger eens tegen Eriks son heb gezegd: voor een man, bent u een bijzon der verstandig iemand. Dat was w te beurt kon Zij was zo snoezig het oudje, zoals zij daar zat met die witte sjaal om haar schouders en met al die grote lichtpaarse rhododendrons achter zich. Ik heb nu al zó lang gewacht, Marit. zei Krister. Hij was haar een einaweegs tegemoet ge lopen buiten het hek, maar hij bedoelde niet, dat hij daar gewacht had. Marit had die middag vrij genomen om de jon gens te kunnen helpen met het een en ander voor die avond. Zij had haar arm onder de zijne gesto ken en keek naar hem op. Wordt vervolgd men zich „een bescheidener begin nauwelijks indenken''. Vier jonge studenten bereiden zich daar op hun kerkelijk examen voor. Het bericht uit Feketitsch zegt verder: „We hebben geen gebouw. We hebben geen boeken. We hebben geen theo logische professoren. We hebben zelfs geen enkele student met een diplom: gymnasium. We hebben alleen maa vier leerlingen." Een van de vier studenten is ee boerenjongen van 23 jaar, die slechts een lagere schoolopleiding bezit, de tweede is een 19-jarige lasser die een diploma ambachtsschool heeft, ook de derde bezit een dergelijk diploma en is eigenlijk van beroep schoenmaker. De vierde is een 17-jarige Kroaat die de vijfde klas van het gymnasium heeft doorlopen." Het bericht noemt deze theologische studenten „arbeiders van fabriek akker". Het is een experiment deze jonge mensen tot predikant op te leiden. Ook in Joegoslavië bestaat er nog veel argwaan tegen. Het onderwijs aan deze nieuwe school zal in het Servisch en het Hongaars worden gegeven. In het eerste jaar zullen hoofdzakelijk „wereldse" vak ken worden gedoceerd, terwijl de studenten bovendien in de catechismus zullen worden onderwezen er beetje kerkgeschiedenis krijgen. Ze bezoeken de bijbel- en jeugdkringen van de gemeente en zullen zondagsschool al spoedig mee moeten gaan helpen. Later zullen ze ook in het diaconale werk practisch moeten gaan meehelpen en ambten in de kerk mogen gaan vervullen. Het in Stuttgart gevestigde bureau voor hulp aan vervolgden van de Evange lische gemeente heeft twintig duizend mark naar Israël overgemaakt. Het geld Is bestemd voor het centrum van de Joodse Christenen in Haifa. Dit tehuis is verleden Jaar herfst ge opend ten einde de In Israël levende Joodse Christenen te ondersteunen. Prof. W. J. de Langen overleden Dezer dagen is op 67-jarige leeftijd te Leiden overleden prof. dr. W. J. de Langen, hoogleraar in belastingrecht aan de Gemeente Universiteit van Am sterdam. De heer De Langen werd in Gronin gen geboren. Van 1914 tot 1921 was hij belastinginspecteur. Van 1921 tot 1926 was hij als belasting-consulent werk zaam op Java en van 1927 tot 1950 in Den Haag. In 1950 werd prof. De Langen hoogleraar tc Amsterdam. Tot de pu- blikaties die van zijn hand verschenen behoren o.a. De grondbeginselen van het Nederlandse belastingrecht, Balans- lezen en artikelen over belastingrecht in Nederlandse tijdschriften. De cre matie zal vrijdag geschieden te Velzen. In het vierde wonder, dat Johannes in zijn evangelie beschrijft, openbaart Christus Zich als Degene Die de hongerige voedt. Hij laat daar door een daad zien, dat Hij het Brood des levens is. Zonder voedsel kan een christen niet leven. In dit verhaal is evenwel een klein merkwaardig zinnetje: De mensen konden eten ,jzoveel zij wensten". Christus is het Brood des levens, maar Hij dringt de mens dit voedsel niet op. Het grote probleem van onze tijd is, dat ontzettend veel chris tenen ondervoed zijn. Dat ligt niet aan de Heiland. Bij Hem is overvloed. Er blijven altijd korven vol over. Er zijn echter altijd weer mensen die menen, dat zij aan weinig genoeg hebben. Wie echter te weinig eet, verliest de honger. Hij wordt lusteloos en krijgt steeds minder behoefte aan eten, zodat het op het laatst als het ware in zijn keel blijft steken. Zo gaat het ook geestelijk. Wij kunnen eten „zoveel wij wensen", maar wensen wij wel voldoende? Zijn wij niet zozeer geestelijk ondervoed geraakt, dat wij het voedsel, dat de Heer ons wil geven, niet meer kunnen verwerken? EEN HOOFDSTUK AFGESLOTEN TV/TET het thans door de regering aan de verhuurders ten goede wil- ingediende wetsontwerp „tot op- den doen komen; er waren er ook, lijk hoofdstuk in onze vaderlandse het gevolg: dit minder fraaie com- politiek afgesloten. Wij vrezen, dat promis, waarmee niemand blij was. het voorlopig voor velen niet „een Was het compromis al lelijk op vergeten hoofdstuk" kan zijn. Het zichzelf, bovendien verschafte het wetsontwerp betekent, kort gezegd, no£ een ontstellende hoeveelheid het einde van de huurblokkering. rompslomp. Het lust ons niet, heel de geschie- Daarom mag niemand het betreu- denis van deze huurblokkering nog ren» moet integendeel ieder het toe- eens op te rakelen. Slechts het vol gende. In een levensbeschouwelijk juichen, dat met de blokkering gebroken wordt. De blokkering wordt beëindigd, de reeds inge- als het onze zijn, voor de bepaling van het te voeren politieke beleid, compromissen veelal onvermijde- onderscheiden samengesteld volk schreven gelden worden uitbetaald, en het grootboek wordt opgeheven. Afsluiting dus van een pijnlijk hoofdstuk, en van een episode, niet lijk. Soms kan zulk een compromis bevorderlijk aan de eerbied voor alleszins acceptabel zijn en vindt het recht- Onder het nieuwe kabi- ieder er elementen in terug, die hij ae* 's deze opheffing mogelijk ge- voor zich van waarde acht. Het kan worden: wij achten dit vooralsnog óók echter gebeuren, dat een com promis wordt tot een lelijke zaak, vreemd aandoende, en zonder ele menten die noemen. niet de geringste van zijn verdien sten, al hopen wij, dat het nog an- m dere, en nog positievere, op zijn nog de zijne kan naam zal kunnen schrijven. In elk geval diende deze blokka de te worden opgeruimd. Ook al zul- het vervolg compromissen Zo was het ook met het compro- mis van de huurblokkering. Bin- en ne„ vorig .ÜVT' "i.' dit compromis werd getroffen, wa ren er, die heel de huurverhoging EISENHOWERS ZENDINGSREIS TN deze tweede helft van onze twin tigste eeuw torst een Amerikaan- lijkheid van zijn hoge roeping ten volle bewust, maakt nu, daartoe in president op zijn schouders eep de gelegenheid gesteld door de snelle „o- daarom communicatiemiddelen van onze tijd, een tocht langs vele landen en hoofd- er- steden, verdeeld over drie wereld- de delen, met het doel, de leiders van schier bovenmenselijke, bijna on-menseljjke, last. Werd van vroegere presidenten wacht, dat zij zouden waken bevolking van het eigen grote land, deze elf landen scherper te door- sinds 1939 is de buitenlandse politiek, dringen van het grote belang, dat tot de beoefening waarvan zij allengs deze geestelijke strijd heeft. Reeds genoopt werden, de binnenlandse lichamelijk gezien, betekent deze reis problemen gaanoverschaduwen. een uitzonderlijke prestatie. En vandaag is hét yelfs de roeping Zo doet dan Eisenhower, de van een Amerikaans president leiding te geven in de geestelijke christelijke levensovertuiging, waar hij ook komt, vanuit zijn levensover- materiële strijd, zoals deze op onze tuiging een beroep op medechriste wereld gestreden Wordt. Ook voor zover deze strijd nen, op mohammedanen, op hindoes, op wie hij op zijn weg moge vin- terieel karakter mocht dragen, moet den, op mensen dus die in hun le de nadruk worden gelegd op de gees telijke waarden, ons overgeleverd e toebetrouwd, waarden die de c .ensuitingen zo sterk verschillen, e"zij laten zich door hem aan spreken. hebben verduurd, en zonder welke Is het alleen de vrees voor gevaren het leven nog nauwelijkse inhoud die van buiten dreigen, die hen tot zou hebben. Deze geestelijke waarden luisteren en tot samenwerking zijn het, die voor ons menszijn bepa- brengt? Of gevoelen zij iets van dc lend zijn, die ook op het spel staan, overtuiging, waardoor deze christen en aan het behoud waarvan de we- mens èn gedragen èn gedreven reld zo heel veel gelegen moet zijn. wordt? Zien zij in hem nog iets meer Eisenhower, zich de verantwoorde- dan alléén de Amerikaan? Wij voor ons zijn er zeker van. NAAR NIEUWE REGERINGSVORMEN JN het eigen land worden thans ring ervan, op de schouders van de maatregelen getroffen om de taak president. Hierin komt nu vcrande- van de Amerikaanse presidènt enigs- ring. zins te verlichten. Het was nodig. Deze ontwikkeling in Amerika wijkt Maar het tekent de man, dat Eisen- wel sterk af van die in landen als hower met zijn voorstellen tot wijzï- Frankrijk. Daar heeft men de grond- ging van de grondwet gekomen is, wet juist gewijzigd om de macht van ofschoon wetende dat hij er voor zich de president uit te breiden, niet al- geen profijt meer van trekken zal. leen ten koste van het parlement, De regeringsvorm van de Verenigde óók van de ministers. Staten, aanvankelijk aantrekkelijk, In Amerika echter wil de president stelt thans aan het geestelijk en li- een deel zijner bevoegdheden ovcr- chamelijk uithoudingsvermogen van dragen aan mannen die namens hem één man te hoge eisen. Daarom wordt zullen optreden en hem verantwoor- het onontkoombaar, dat hij een be- ding schuldig zullen zijn. Geen uit- langrijk deel van zijn dagelijks werk voerders tegen wil en dank van prc- kan overlaten aan anderen, gerech- sidentiè'lc besluiten, maar medebe- tigd om, in overleg met de presi- palers van het beleid, dent, doch met een grote mate van Waarbij de post van de nieuwe pre- zelfstandigheid en staande boven de mier te belangrijker zal zijn, omdat ninisters, leiding te geven. hem in deze gedachtcngang zullen Eisenhower heeft zich steeds moeten worden toebedeeld de internationale behelpen; hij was aangewezen op problemen en de contacten met het adviseurs zonder officieel gezag. Na buitenland. Zodat er in de toekomst het aftreden van Sherman Adams door de president van Amerika min- (die zes jaar lang zijn hoge ambt be- der gereisd zal worden, kleedde) en het overlijden van John In het geheel echter der buitenland- Foster Dulles, lag niet alleen dc politiek zal het reizen wel belang- antwoordelijkheid voor de bepaling rijk blijven; is het ook op dit belang- van het regeerbeleld, doch tevens rijke vlak niet trouwens in wezen een een groot deel van de last der nitvoe- ontmoeting van mens en mens? Tans stelt vragen over H.B.S.-examens Het Tweede Kamerlid, de heer Tans fP.v.d.A.) heeft aan de staatssecretaris van onderwijs, kunsten cn wetenschap pen de heer Stubenrouch schriftelijke vragen gesteld over de eindexamens HBS. Is het juist, zo vraagt hy, dat de in specteurs bij het middelbaar onderwijs op het standpunt staan, dat bij de eind examens der HBS alleen dan een nieuw mondeling examen mag worden opge legd, indien zich op het examenmoment een objectief feit van buiten af heeft voorgedaan, een zeer bijzondere en in grijpende gebeurtenis, welke van directe Invloed op de prestaties van de kandi daat moet zijn geweest? En is het juist, dat sommige inspecteurs voor de exa mens de deskundigen in deze geest in strueren? Zo ja. is de staatssecretaris dan niet in mening, aldus de heer Tans, dat deze gedragslijn op een onjuiste, te beperkte interpretatie berust van het voorschrift uit het eindexamenreglement, dat luidt: „Bij twijfel aan de juistheid van de uit te van het mondeling exa vak kunnen de deskundigen na óverleg met dc voorzitter der examencommissie een nieuw mondeling examen in dit vak opleggen?" Indien ook deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de staatssecretaris dan bereid te bevorderen, dat het be doelde reglement voortaan op dit punt wordt toegepast in overeenstemming met de juiste bedoelingen, aldus besluit de heer Tans. Adm Jaag die ondragelijke Rbeumatlek uit Uw leden. Begin vandaag nog 'n Kruschenkuur. Iedere dag die kleine dosis Kruschen en U voelt zich al gauw weer een ander mens. Dat komt omdat Kruschen U%v bloedzuiverende organen nieuwe kracht bijzet, ze als 't ware versterkt. Onzuiver heden in het bloed krijgen dan geen kans meer zich vast te zetten. Ze worden ifgevoerd langs natuurlijke weg En zo s daar hu de oorzaak weggenomen van het lijden en de pijn, die nu Uw leven enig vergallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2