Ttieuiue £dïtsrl)e (fmirant Storm heeft meer dan 100 levens gekost Nederlandse meisjes zorgen voor vier verlaten kinderen SLECHT WEER NEEMT NU AF Naar vele schepen wordt nog gezocht Zo n ontvangst nog nooit meegemaakt Twee miljoen Indiërs kwamen Eisenhower begroeten Melkbezorgers bestijgen elke dag Eiffeltoren Harten van de leren veroverd Uitreiking der Nobelprijzen Lichte vorst Bezorgdheid in de NAVO over Belgische plannen DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. e. diemer LHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD „ütantvaitich Is fbehltvtn mijn htrl in tegfjenspatt" Veertigste jaargang EMIGRATIE minder populair l\e pagina 2 LANDBOUW in Duitsland Zie pagina 9 Een vroege winter heeft het Noorden en Oosten van ons land in zijn ijzige greepHier in het Westen hebben we tot heden minder te klagen maar wat niet is kan komen. In ieder geval ligt in Assen een enkele centimeters dikke sneeuwlaan op straten en wegen. Moeilijk voor het verkeer, ple zierig voor de jeugd. TAE ZWAARSTE STORM, die West-Europa de laatste drieentwintig jaar gekend heeft, is thans aan het afnemen: Inmiddels heeft het zware weer echter aan meer dan honderd zeelieden het leven gekost, terwijl voor het leven van verschillende anderen nog wordt gevreesd. Wat de bemanning van de Noor Elfride (1719 ton) betreft, die voor de zuidkust van Noorwegen in moeilijkheden was geraakt, neemt men aan, dat zij is omgekomen. Zij telde eenentwintig koppen. Ook heeft men nog geen teken van leven van de zeven van het Duitse kustvaartuig Merkur (400 ton), dat eveneens bij de Noorse kust verging. Alleen de kapitein werd gered. Op ossewagens naar New Delhi TNDIA heeft president Eisenhower ■*- gisteren een ontvangst bereid, zoals de president nog nooit ergens ter wereld heeft meegemaakt. „Ik l BREESTRAAT 173 BONTMANTELS Venezuela verbiedt K.L.M.-vluchten De Venezolaarise regering heeft de toestemming aan de K.L.M. voor elf extra vluchten in de tweede helft van december van Caracas en Maracaibo naar Curasao zonder opgave van redenen ingetrokken. De K.L.M. is hierdoor ernstig ge dupeerd. Overigens is met deze in trekking het luchtvaartverdrag nie* geschonden. Van de zijde van de KLM vernamen wij. dat Venezuela reeds toestemming had verleend voor het uitvoeren van elf ex tra vluchten in de tweede helft van deze I maand, tussen Caracas en Maracaibo enerzijds en Willemstad anderzijds, en te rug. Een verdubbeling ongeveer van de capaciteit, dit in verband met het elk, jaar in die periode te verwachten druk kere toeristisch vervoer. Voor extra vluchten moet uit de aard der zaak altijd speciale toestemming worden verleend, omdat in het bilaterale luchtvaartverdrag alleen bepalingen zijn opgenomen ten aanzien van het geregel de vervoer. GROTE ~BELONING VOOR DIEF VAN VENUS-DOEK De directie van het Stadel-museum in Frankfort heeft de man of de vrouw die Cranach's .Venus" heeft gestolen. 10.000 mark geboden plus de belofte dat hij of zij volkomen vrij uit zal gaan. De enige voorwaarde is. het onbeschadigd terugbezorgen van ■het middeleeuwse paneel van Lucas Cranach, dat sinds maandag uit het pns heropende museum wordt ver- In het gehele land breken deskundigen zich het hoofd waarom het 400 jaar oude, wereldvermaarde schilderijtje kan zijn gestolen. Het paneel is zo bekend dat de dief geen enkele kans heeft het te verkopen. Het meet slechts 25x37 cm en kan gemakkelijk onder een kleding stuk worden verstopt. Het in Frankfort verschijnende avond blad „Abenpost" noemt de diefstal de meest sensationele sinds het ontvreem den van de Mona Lisa uit het Louvre. Het Stadel-museum, dat tijdens de oor log zwaar werd gebombardeerd, bevat een prachtige collectie van circa 2000 werken. Het werd een week geleden her opend. Volgens de politie moet de „Ve- I nus" reeds maandagmiddag of -avond zijn gestolen. ben volkomen overweldigd door deze begroeting", heeft Eisenhower premier Nehroo van India toever trouwd. Naar schatting waren twee miljoen Indiërs op de been om de Amerikaanse president een welkom toe te roepen. De stoet had twee uur nodig om de afstand van het vliegveld naar de woning van president Rajenda Prasad van India, ruim 20 km. af te leggen. De autoriteiten hadden hiervoor 40 minuten uitgetrokken. Sinds de onaf hankelijkheidsdag. 12 jaar geleden, heeft men in India zulk enthousiasme Al in de vroege morgenuren waren duizenden kleurig geklede dorpelingen op ossewagens en kamelen New Delhi binnengestroomd. Overal kon men lezen: Welkom Ike vredesprins. Ook Nehroe. die de bevolking had op geroepen om Eisenhower, de grote leider en boodschapper van de vrede, warm welkom te heten, was verrast door de enorme menigte, die op sommige plaat sen honderd rijen dik stond te wachten. De Indiase bevolking ziet in het bezoek van Eisenhower, zo menen waarnemers, een duidelijke waarschuwing aan het Peking, de India: randen. Geen toezegging India wadht president India zal zekeren van de hulp der Verei Staten in het conflict met comm tisch China. Maar in Amerikaanse krin gen acht men het niet waarschijnlijk, dat Eisenhower een schriftelijke toe zegging voor hulp zal geven, noch dat er in het openbaar over zal worden gesproken. Nehroe heeft trouwens tijdens de par lementsvergadering van gisteren, die' kort voor aankomst van Eisenhower nog werd gehouden, gezegd, dat India geen buitenlandse hulp in het geschil nodig zal hebben. De Indiase premier heeft voor het par lement wel verklaard, dat hij met Eisen hower zal spreken over diens initiatieven om tot een betere verstandhouding te komen tussen Amerika en Rusland. Nehroe toonde zich bereid, ook over an dere kwesties te praten, zoals de grens incidenten, de ontwapening, topconferen ties en de betrekkingen van India met Pakistan. Kritiek iran de Amerikaanse Con- oor de buitenlandse hulp verlening. Otto Passman, heeft president Eisenhower geadviseerd, geen economi sche en militaire hulp aan de vrije landen die hij bezoekt te beloven. Anders zou weieens een tweede reis noodzakelijk kunnen zijn om deze gedane beloften af te zeggen, meende hij. Passman zei verbijsterd te zijn uit het commentaar op Eisenhowers reis te vernemen, dat hij meer economische' en militaire hulp heeft toegezegd. Passman heeft er onlangs nog op aan-, gedrongen, dat liet Congres meer dan twee miljard dollar op de hulpver lening zal besnoeien. President Eisenhower en premier Neh roe zijn vandaag besprekingen begonnen die, naar verwachting zullen gaan over de vooruitzichten van een topconferen tie tussen Oost en West, ontwapening, Eisenhowers recente besprekingen met Chroesjtsjef, het Indiaas-Chinese grens geschil en India's eigen ontwikkelings problemen. Te voren had de Amerikaanse president een grote krans, bestaande uit vijfhon derd rose en witte rozen, op het graf van Ghandi gelegd. Moord op vrijend paartje Levenslang tegen Boost geëist Wegens de moord op een vrijend paar tje en op de advocaat dr. Franz Serve is vandaag in Düsseldorf levenslange gevan genisstraf geëist tegen Werner Boost. De openbare aanklager vond dat er niet voldoende bewijsmateriaal was om Boost ook te veroordelen wegens de moord op een tweede paartje. Raketten. De Amerikaanse Polarisraket voor middelgrote afstand, afvuurbaar ondergedoken onderzeeërs af, zal reeds volgend jaar operationeel zijn. Dit is jaar eerder dan men verwachtte. De kapitein var houtboot Anna, die voor de Schotse kust was lek geslagen, John Vuorla, heeft gisteren eindelijk z(jn schip verlaten. Hjj ging pas toen men hem een bevel van z(jn reders had gezonden. De vermiste Grete Solheim (700 ton) uit Noorwegen, die sinds zaterdag niets had laten horen, is veilig in Alesund aangekomen, z(j het dan zonder deklast. Deze was overboord geslagen. Een Noors bergingsschip heeft de Duitse vrachtvaarder Escherheim, die zonder roer voor de Noorse kust dreef, kunnen redden. De Ertnan, een Noorse treiler, die voor de Shetlandeilanden in moeilijkheden was gekomen, kon even min worden bereikt. De bemanning van het weerschip North Carr voor de Schotse kust, kon met helikopters wor den gered. De IJmuidense zeesleper Zeeland leverde de Liberiaanse tanker Koeweit veilig in de haven van Paler mo af, die stuurloos in de Middellandse zee had gedreven. Het Deense vissersvaartuig Stornoway drijft met een defect roer op de Noord zee. De Janet Helen, een Engelse vissers boot, werd prijsgegeven, nadat de be manning door een sleepboot was over genomen. Vermist zijn nog de Deense kotters Nila-nd, Jytte en Lyngvig. erjaten Fins® beurde gisteravond. De marineboot. '•vroegere mijnenveger, liep aanzienlijke schade op, maar kon toch op eigen kracht afmeren. Een onderofficier werd licht gewond. De Prinses Beatrix kon normaal doorvaren. Aanvaringen De Nederlandse kustvaarder Flamingi is vannacht na een aanvaring op de Elbe met de Westduitse tankboot Bruns wick gezonken- De bemanning werd overgenomen door de All, een schip van 200 ton uit Veendam. De Flamingo mat 421 ton en was afkomstig uit Delfzijl. Op de Westerschelde kwam de veer boot Prinses Beatrix in aanvaring met het marineduikwerkschip A 922. Dit ge- Twee Nederlandse meisjes, Ida Koekoek en Willy Kreuze, hebben zich ontfermd over vier kinderen, die door hun ouders de steek zijn gelaten. Het zijn, van links naar rechts, Maria (12), de tweeling Nigel en Broderïck (15 maanden) en zijn Willy Kreuze (18), links Victor (10). De Ned. meisjes op de onderste foto en Ida Koekoek (21) Op het land In het westen van de Franse Rivièra zijn door zware regenval verscheidene rivieren buiten hun oevers getreden, waardoor velen hun huizen moeten ver- Het overstromingsgebied ligt tiissen Toulon en Hyères. Verscheidene boerde rijen zijn geïsoleerd. De kelders in plaat sen aan de Middellandse zee-kust zijn ondergelopen. Fréjus is echter gespaard gebleven. Daar wordt nog steeds gezocht naar lij ken van slachtoffers van de ramp. In Zweden zijn drie mensen in sneeuw stormen omgekomen. Wegen zijn door sneeuw versperd en dorpen van de bui tenwereld afgesloten. In Warschau is door vorst de w voorziening gestremd. Genietroepen bla zen met dyamiet het ijs in de Weichsel op, die dichtgevroren is 'en een lage waterstand heeft. Een oer te Holding in Denemarken heeft een brand in zUn boerderij geblust met 160 emmers melk. De brandwec kon de boerderij door de sneeuw nic bereiken. Bakkers willen een hogere broodprijs (Van een onzer redacteuren) Een vertegenwoordiger van de Neder landse bakikerijstichtimg heeft zich to' het ministerie van economische zaken ge wend met het verzoek toestemming t< verlenen voor de verhoging van de prijs van het volks- en het witbrood met één cent per brood van 800 gram. De bloem- prijzen zijn de laa-lste tijd namelijk vrij sterk opgelopen en daarom meent dat een prijsverhoging niet mag uitblij ven. Op het ministerie zal men echter eerst onderzoeken of de stijging.va meelprijs voldoende aanleiding biedt voor een prijsverhoging, omdat de brood prijs tot nu toe enige ruimte bood, waar van men (nog) niét de zekerheid heeft, dat deze reeds is opgebruikt. Vroeg vers brood op 23, 24, 28 en 31 december In verband met de drukte voor kersl en nieuwjaar heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid vergun ning verleend om in broodbakkcrijen op woensdag 23, donderdag 24. maandag 28 en donderdag 31 december eerder met de arbeid te beginnen en reeds van acht af vers brood te verkopen. LEIDS INSTITUUT TOONT AAN Melkbezorgers klimmen per dag 920 tot 2008 traptreden. Dit laatste is to taal 340 meter, hoger dan de Eiffel toren. Een melkbezorger, die in por tiekwoningen met vier woonlagen maar weinig klanten bedient, j een prestatie leveren, die volgens de in West-Europa gangbare norm te zwaar is. Een bezorger die in derge lijke portieken wel veel klanten heeft blijft niet ver onder deze norm. Aldus blijkt uit een eerste oriënterend on derzoek, dat het Nederlands inslituui voor praeventieve geneeskunde te Leiden op verzoek van het bedrijf schap detailhandel in melk en melk en zuivelprodukten heeft ingesteld. Bij zeven melkbezorgers van uiteenlo pende leeftijd werd een analyse gemaakt n hun verrichtingen over een volledige •rfcdag. TDA KOEKOEK (21) en Willy Krcu- ben to-t nog toe niets van zich laten Deze week zag het er echter naar uit. ze (18) behoeven zich geen zorgen horen. dat het afgelopen zou zijn met de hulp: meer te maken Een functionaris van De kmderen van het echtpaar de geldmiddelen waren uitgeput. Wan- j i vnnr ifinHerhe- Seaford bleven verlaten achter. Alleen hopig vroegen de meisjes builp op de de Ierse vereniging voor KinderDC d<; twep Nedcrlaadse meisjcs, dde naar Nederlandse ambassade in Dublin; zij scherming heeft de twee Nederlandse warcn gekomen om Eïlg(ïla te wildcn de kinderen niet in de steek laten meis.ies gezegd: „Wij zullen jullie ]eren w-arcn er om de kinderen te ver- voordat de ouders terug zijn. helpen en het is niet nodig naar een zorgen ida en Willy vertelden, bereid te zijn andere betrekking te zoeken." El1 dat hebben zij gedaan: door hun elke betrekking te accepteren om in hel Bijna negen maanden geleden kwamen toewijding en belangeloosheid hebben zij onderhoud van hun „gezinnetje" te kun de meisjes (Willy uit Renkum en Ida de harten van de Ieren veroverd. Sinds nen voorzien. uit Kampen) bij de familie Seaford in de verdwijning van het echtpaar nu De hulp van de Ierse vereniging voor Croydon (Engeland). Negen weken ge- ongeveer vijf weken geleden hebben kinderbescherming heeft er nu voor ge leden verlieten de Seafords Engeland en beide meisjes gezorgd voor de tweeling zorgd, dat Ida en Wilily verder zonder vestigden zich te Enniskerry in Ierland, van 15 maanden, een jongetje van 10 jaar geldzorgen de kinderen kunnen verzor- Korte tijd later verdwenen zij en zij heb- en een meisje van 12 jaar. gen. De tijdens de proeven meegedragen last bedroeg 19.8 kg. Het totaal door een bezorger per dag bediende aantal klan ten varieerde in de onderzochte gevallen van 125 to-t 194. Per portiek werden 2 tot 7 gezinnen, verdeeld over vier woonla gen, bediend. De opzet dwong tot sterke'beperking van het onderzoek. Men kan dus de re sultaten hiervan niet maatgevend ach- teen voor alle variaties van melkbezor- ging in de hoge bouw, aldus het bedrijf schap. Reeds op grond van deze resul taten verdient het volgens het bedrijf schap echter overweging middelen te zoeken, die de arbeidsbelasting van de bezorger in de hoge boupr zouden kun nen verminderen. Het blijkt, dat er aan zienlijk minder werk behoeft te worden verricht wanneer het aantal klanten per portiek toeneemt. Er kunnen natuurlijk enkele naar het schijnt voor de hand liggende aanbeve lingen worden gedaan om tot verlichting ■'»n deze arbeidsbelasting te -komen, zo- its rationalisatie van de bezorgroutes een route-indeling waarbij hoge en lage bouw elkaar afwisselen, vermindering van het te verplaatsen gewicht door vervanging van glas door papierverpak king, bezorging tot bijv. de tweede woon laag enz., maar het is de vraag of deze Suggesties praktisch te verwezenlijken zijn. aldus het rapport. Het bedrijfschap beraadt zich nog na der over de vraag of aan het eerste oriënterende onderzoek nog uitbreiding moet worden gegeven en of een nader onderzoek naar eventuele mogelijkheden tot verlichting van het werk van de melkbezorging zal worden ingesteld. De heer Philip Noel Baker, voormalig Labour-minister vati Engeland, aan wie de Nobelprijs voor de vrede 1959 is toege kend, is gisteren op het vlieg veld Fornedu bij Oslo aange komen, waar hij morgen zijn prijs in ontvangst zal nemen. Kleinzoon Philip is ook van de partij: hij maakt, met zijn ouders, de reis van zijn groot vader mee. Hoge hoeden en herenrokken geven vandaag in het koude Stockholm de toon aan. Het is de dag van de jaarlijkse plechtige uitreiking der Nobelprijzen door koning Gustaaf Adolf. Het zijn de hoogste prijzen die er ooit zijn geweest. Zij bedragen elk 220.700 Zweedse kronen (162.000 gulden), dat is ongeveer 4000 gul den meer voor elke winnaar dan het vorige hoogterecord van 1958. De nobelprijsfondsen groeien door de interest. Zij werden in 1901 ingesteld door Alfred Nobel, de Zweedse uitvin van het dynamiet, die zo geschokt dopr hetgeen hij had geschapen dat hij besloot zijn fortuin te besteden aan meer vreedzame doeleinden. De Ver. Staten krijgen dit jaar het grootste aandeel. (Hun vertegenwoordi gers ontvangen twee prijzen, neerkomend op de helft van het geld dat in Stock holm vandaag geschonken wordt. Tsjechoslowakijc ontvangt zijn eerste Nobelprijs en Italië zijn negende. De bekroonden zijn: Voor natuurkunde: dr. Emilio Segre, 69 jaar. van Italiaanse afkomst, die de prijs deelt met dr. Own Chamberlain, 39 jaar, beiden van de universiteit van California in Berkley. Voor scheikunde: do Tsjechische hoog leraar Jaroslof Heyrowsky, 68 jaar. het hoofd van de polarografische afdeling de universiteit van Praag. Geneeskunde: de dokters Severo Öchoa, 54 jaar, in Spanje geboren, thans verbonden aan de universiteit van New York, cn Arthur Romberg, 41 jaar, van de Standord universiteit in Califomië. Zij delen de prijs. Literatuur: de Italiaanse dichter Sal- •atore Quasimodo. 58 jaar, lector in literatuurgeschiedenis aan de muziekaca demie van Milaan. De vredesprijs die dit jaar is toege kend aan de Engelsman Philip Noel- ker wordt in Oslo uitgereikt. wacht tot vrij- De Bilt i dagavond Zwaar bewolkt met en kele plaatselijke opklaringen. Geen neerslag van betekenis. Krachtige tot matige ooste lijke wind. In het gehele land overwegend lichte vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). Militaire leiders vergaderen in Parijs jTNE MILITAIRE topleiders van de N.A.V.O. zijn gisteren in Parijs bijeengekomen voor hun jaarlijkse zitting, om de Sowjetmacht na te gaan aan de hand van geheime in lichtingen en mogelijke tegenmaat regelen te nemen. De militaire leiders uit alle NAVO- landen komen jaarlijks bijeen om de doelstellingen voor het komende jaar vast te stellen en deze voor te leggen aan de volgende conferentie van de NAVO-ministcrs. Deze begint 15 december, als de minis- :rs van buitenlandse zaken van de 15 NAVO-landen in Parijs vergaderen. De zittingen zijn geheim. Het is echter be kend dat een belangrijk punt is de voortdurende mogelijkheid om de NAVO- landen er toe te brengen aan hun mili- verplichtingen te voldoen, t vraagstuk België wordt in mili- kringen met onrust bekeken. Bel- heeft zijn diensttijd teruggebracht tot twaalf maanden, tegen de wens in van de opperbevelhebber van de NAVO, generaal Norstad en het land is bezig op zijn dcfensieuitgaven te besnoeien. Bij het opstellen voor de plannen voor het komende jaar zal hiermee rekening worden gehouden cn zal de rol van België in de NAVO scherp worden be snoeid. Ook h ier vorst (Van onze weerkundige medewerker yOALS WIJ GISTEREN al verwacht- v ten, wi$t de koude Vorstlucht in de afgelopen nacht onze provincie binnen te dringen, zodat het i>anmorgcn twee gra den kon vriezen, in het noorden vijf graden. De vorstgrens lag vanmorgen boven de Zuid-Hollandse eilanden en liep vandaag Via Breda naar zuid-Limburg. Een depressie bij zuid-west-Frankrijk doel de koude oostenwind weer in kracht toe. nemen. In de komende nacht is hier twee tot vier graden vorst te verwachten. In het noorden van Nederland zijn voor zaterdag al ijswedslrijden aangekondigd. Het is waarschijnlijk, dat ook onze om geving tot het einde van de week in de vorstlucht zal blijven liggen. ZON EN MAAN Vrijdag 11 december: zon op 8.37, onder 16.29; maan op 14.54, onder 4.30. 15 dee. Volle Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1