Felle concurrentiestrijd om order van twee miljard Europese salarissen onvoldoende belast maastrichts Jong echtpaar dood gevonden Moeilijke keus uit 3 typen Ons jaar begint op... KNOEIENDE AMBTEN AREN VOOR DE RECHTBANK VERDACHTE - NA EIS VAN DRIE JAAR - IN VRIJHEID Te srroof voor woningwet en te klein voor premie 5 WOENSDAG 9 DECEMBER 19S9 Woordgeslachten Het Algemeen Dagblad plaatst deze verzuchting van Oculus: Ik kan er niet tegen dat in grote letter op de voorpagina staat prijzenjagers oj zijn dak. Brandweer is vrouwelijk. Het ergert mij ook te lezen dat Artis tencafé een rubriek is, die zijn vorm no( steeds niet heeft gevonden. Rubriek v vrouwelijk. Dat gaat zo maar door, dag in dag uï, en aan de lopende band. Denk nu niet dat onze dagbladschrij vers een uitgesproken voorkeur hebben voor het mannelijk geslacht. Met even veel gemak schrijven zij over de voet balbond als over haar. Zij doen maar. Ben ik nu een vervélende, oude zeur en zijn de anderen vrolijke opgewekte knapen, die zich met flauwiteiten als woordgeslachten niet meer. bezig houden? We leren het op school niet meer, zeg gen mij de jongelui, wie ik hun slordig heden voorhoud. Ik weet niet, of dat waar is, in zijn algemeenheid waar is. Hoe dan ook, er zit aan het gebruik van de woordgeslachten slot noch val Dat vind ik jammer. Niet zo zeer voor die woorden, maar voor de mensen, die ze schrijven. Zij missens de fijne genegenheid voor het instrument dat zij hanteren en daar door missen zij veel. Ha, hoor ik roepen, wij hebben de tijd niet voor die pluizerij. Tempo! Wel, proost dan, maar vroeger ging hel ook niet langzaam, echt niet. Bank in Driesum nu failliet De bewindvoerders van de Boazbank te Driesum (waarvan de directeur, de 58-jarige H. R. D. onlangs werd gear resteerd in verband met door hem ge pleegde verduisteringen tot een bedrag van f 250.000) hebben de crediteuren van de bank in een brief meegedeeld, dat op 5 december het faillissement van de bank is uitgesproken. Het bestuur van de bank had sursé.ance van betaling aangevraagd en over de definitieve verlening hiervan zou don derdag door de rechtbank te Leeuwarden worden beslist. Gebleken is dat voortbestaan van de bank niet mogelijk is en dat deze ont bonden moet worden. Er is contact op genomen met twee bankinstellingen, die voorstellen hebben gedaan tot overne ming van de bezittingen van de Boaz bank, waarbij uiteindelijk meer aan de crediteuren zal worden uitgekeerd dan uit de bezittingen van de bank mogelijk Minckelers kreeg zijn standbeeld Minckelers is de Maastrichtenaar, die in de 2e helft van de 18e eeuw het lichtgas uitvond. Daar profiteren de huisvrouwen vandaag nog van. Petrus Regout legde in de le helft van de 19e eeuw (125 jaar geleden) de grond slag van de aardewerkindustrie. Daar zijn de huisvrouwen van vandaag hem nog dankbaar voor. Immers, meer dan 4000 mensen vervaardigen thans in de fabrieken van de N.V. Sphinx - Céramique v/h Petrus Regout het beroemde Maastrichts aardewerk volgens de oude procédé's. Maastrichts aarde werk is sterk van kwaliteit, mo dern van vorm, aantrekkelijk van kleuren en decoratie. Kortom het is waardewerk, dat een standbeeld verdient. Let op deze merken, dan l\eeft U een goed product. AARDEWERK maar dan natuurlijk van de N.V. KONINKLIJKE SPHINX-CÉRAMIQUE V/H PETRUS REGOUT MAASTRICHT „STARFIGHTER" I „MIRAGE III" van Lockheed van Dassault „THUNDERCHIEF" van Republic Een pas drie maanden geleden getrouwd echtpaar te R'dam, waarvan de man zelf de echtelijke woonwagen had getimmerd, Is gistermorgen in deze wagen dood aan getroffen. Het echtpaar schijnt de avond tevoren reeds onwel geworden te zijn door giftige gassen uit de petroleum kachel, aangezien het licht nog brandde, de radio aanstond, toen een meisje, dat vrouw gewoonlijk naar haar werk ver- eezeldde, de doden ontdekte- De slachtoffers zijn de 27-jarige tim erman C. W. van der Loos en zijn 24- rige echtgenote M. P. C. van der Loos- in Winden. Door brandende pijp omgekomen De 81-jarige heer L. Dekker heeft gis- bij werkzaamheden in zijn tuintje 'e Berkenwoude. na een pijp te hebben gerookt, deze klaarblijkelijk nog bran dend in zijn zak gestoken. Zijn kleding geraakte in brand en bij een poging di brandende jas uit te trekken is hij ge vallen, waarna hij niet meer in sta; bleek overeind te komen De heer B. Verwaal, die toevallig langs kwam, vond de oude man, die in zorg 'ekkende toestand naar het ziekenhui; Gouda werd gebracht, 's Avonds is bezweken Starfighters, Mirages III of Thundcrchiefs? De rege ring staat voor een moei lijke beslissing bij de keuze van straaljagers voor de Nederlandse luchtmacht. Met de order is een bedrag van zo'n twee miljard gul den gemoeid en het is dus wel te begrijpen, dat de concurrenten alle mogelijke moeite doen elkaar de „buit" af te snoe pen. De grote foto toont de Mirage III, de Franse straaljager met een vliegbereik van 2400 kilometer per uur, op een Frans vliegveld. In de inzet: de Lockheed F l04 Starfigh- ter, gefotografeerd op een vlucht boven Palmdale, California, waar het toestel een record vestigde door tot een hoogte van 91.249 voet te klimmen. Van een onzer verslaggevers TNRIE vliegtuigfabrieken voeren op het ogenblik een zware con currentiestrijd om de levering van nieuwe type straaljager voor de Nederlandse en Belgische lucht macht. De thans in gebruik zijnde Hunters, Sabres en Thunderstreaks zijn verouderd en al geruime tijd kijken de regeringen van beide lan den uit naar een nieuw type, dat de drie jagers zal moeten vervan gen. Het aanbod is ruim. Maar het wel duidelijk dat uiteindelijk de strijd zal moeten worden gele verd door Lockheed met zijn Star- fighter F-104 g, de Franse fabriek Dassault met zijn Mirage III en Re public met zijn F-105 Thunderchief. Alle drie zijn zij er van overtuigd het beste en meest doelmatige vliegtuig op de markt te orengen en beijveren zich de order in de wacht te slepen. Want het gaat hier om grote aantallen de Nederlandse luchtmacht wil er 200 kopen en de Belgische 170 En daar de keus voor beide landen gelijk zal zijn, zal het een zaak worden van rond de twee miljard gulden Zoals al is gemeld, heeft Duitsland de beslissing al genomen en is overgegaan op Starfighter, voor de bouw waarvan dit land de licentierechten heeft gekregen. Kiezen ook Nederland en België voor dit type, dan zou dit betekenen, dat een groot deel van de luchtmacht van West- Europa met hetzelfde toestel zal worden uitgerust, wat dus een efficiente exploi- 'e mogelijk zou maken, len van de voordelen van dit toestel dat het van Amerikaanse makelij is. De technici hebben met dit materiaal de nodige ervaring, wat niet van het Franse •odukt kan worden gezegd Overiens vindt men In luchtmacht- krtngen deze twee types de grootste con- Nu binnenkort de jaarwisseling weer aan de beurt is, kunnen we het geharrewar over de tijdrekening wel laten gaan. Daarbij is het eigenlijk overbodig te vertellen, dat we ons jaar beginnen met 1 januari, de eerste dag van een nieuwe maand. Dat is zó logisch en praktisch, dat weinigen het zich eigenlijk anders zouden kunnen indenken. Hierin volgen we de Ro meinen na. die op die dag nogal los bandige feesten vierden, de Saturna liën, zodat van kerkelijke zijde in de eerste eeuwen na Chr. het jaarbegin werd gesteld op 25 december. Eigen lijk was dat nog veel logischer, want ils de Jaartelling wordt aangevangen bij de geboorte van Christus, dient ook het jaar met die dag te beginnen. Op de redelijkheid hiervan viel dus niet veel af Ie dingen, maar in de praktijk bleek het jaarbegin, mid- den in de maand december toch wel bijzonder onhandig. Daarom kwam men omstreeks de 7de eeuw toch weer op 1 januari terecht. Maar onder Karei de Grote moest de nleuw- laarsdag weer op kerstmis vallen er daarna is het gehannes eigenlijk pa» Want nóg consequenter schijnt he« om het jaar te laten aanvangen met .Maria Boodschap, dus op 25 maart Dit voerde tegen het einde van de 11de eeuw in Frankrijk tot een andere nieuwigheid: het Jaar moest met pasen aanvangen, zijnde dit het belangrijk ste kerkelijke feest omstreeks de 25ste maart. Deze zg. paasstijl heeft grote opgang gemaakt, zodat sinds ongeveer 1100 overal daarmee reke ning moet worden gehouden jaar dan pasen ls welhaast niet denk baar. Immers, dit is een bewegelijk feest, zodat het nie.uwe Jaar op 35 verschillende data kan vallen. Als het nu treft, dat pasen het ene jaar vroeg valt en het volgende jaar laat, moeten verschillende data van het jaar dub bel worden geteld. Pasen viel In 1315 op 23 maart, in 1316 echter op 11 april, zodat het paasjaar 1315 niet minder dan 19 dagen méér telde dan een gewoon jaar. Alle mensen die deze tijdrekening gebruikten en wier geboortedatum viel tussen 23 maart en 10 april, waren dus in 1315 twee maal jarig. Het paasjaar 1316, dat op 11 april begon, eindigde op de eerst volgende 2 april, zodat bet jaar 8 dagen te kort was. De wier TOCH IS HET ZO! Een ndlger ivang het -jaardagen tussen 3 en 10 april vielen, waren in het jaar 1316 dus geen en kele keer Jarig! Der- gelijke teleuratellin gen waren regel in die sombere tijden Karei V dateerde nog met paas- begin, maar ln de Spaanse Neder landen werd door een besluit van Philips II in 1575 bepaald, dat voortaan het jaar met 1 januari zou aanvangen Hoewel wij, Noord-Nederlanders, In lie tijd erg boos waren op Philips II bebben we dit verstandige voorbeeld toch maar spoedig gevolgd, waaruit blijkt, dat we ons nuchtere verstand niet door affecties lieten vertroebelen Een goede tijd was dat! Over een goede tijd gesproken, weel u, dat de oorlogsschatting die de Romeinen destijds aan Gallië opleg den momenteel door Iedere Fransman van zijn loon of salaris zou kunnen worden betaald? Daarover een volgende keer. currenten. De F-105 Thunderchief, (w van de Amerikaanse luchtmacht twaalf heeft besteld) schijnt al tnin ot meer in discrcdiet te zijn geraakt, omdat deze-te groot zou zijn. Desondanks heeft Republic in Neder land en België een grootse propaganda- actie op touw gezet. De public-relations- officer van de fabriek is overgekomen oir persconferenties te houden en te vertel len, „waarom de Thunderchief het enige toestel is dat aan alle gestelde eisen voldoet". Het toestel, dat een snelheid van twee maal het geluid kan halen, is onder scheppingsjager en bommenwerper tege lijk, kan onder alle weersomstandigheden opereren, heeft een enorme stijgsnelheid. is ondanks zijn afmetingen zeer wendbaar en is uitgerust met een indrukwekkende bewapening. Eigenschappen, die men echter in ver schillende gevallen ook achter de Mirage en de Starfighter kan zetten Het is voor de regeringen moeilijk een besluit te nemen. Er zijn vele factoren waardoor de keuze van een nieuw type zxl worden beïnvloed. Zoals de financiële tegemoetkoming in het kader van de Amerikaanse militaire hulpverlening, als Nederland Amerikaans iateriaal zou aanschaffen. Bovendien zouden in dit geval de landingsrechten van de K.L.JVÏ. in Amerika met meer ar gumenten kunnen worden verdedigd. Maar al deze factoren zijn op het ogen blik té complex, om direct een beslissing kunnen nemen. Er wordt nog ondeiy- handeld.De Duitse minister van defensie Strauss en zijn Franse collega van buiten landse zaken Couve de Murville, zijn ai eens op bezoek geweest, maar hebben de Nederlandse regering nog niet tot een besluit kunnen brengen. Men is druk bezig alle voor- en nadelen van de ver schillende types tegen elkaar af te wegen pas als men alle details kan overzien, een beslissing kunnen worden ge- Nader vernemen wij dat majoor-vlieger Bartclings van de Nederlandse Konink lijke Luchtmacht, een der leden van het evoluaüeteam, dat alle voor de vervan ging van de Nederlandse straaljagers in aanmerking komende vligtuigtypen heeft onderzocht, vandaag opnieuw een be zoek brengt aan de Dassault-fabrieken in Frankrijk, waar de Mirage wordt ver vaardigd. Tegen een vier jaar geëist Vier jaar gevangenisstraf met af trek heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem gisteren ge eist tegen de 50-jarige voormalige ambtenaar van sociale zaken P. V die ervan werd verdacht ongevee' 75.600 te hebben verduisterd tei nadele van sociale zaken in de jaren 1952 tot en met 1958. Tegen de 47-jarige J. C. Van K., ook sen inmiddels ontslagen ambtenaar van sociale zaken te Arnhem, eiste de off' cier één jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar Hem waren soortge lijke verduisteringen tot een totaal be drag van ƒ7500, eveneens in de period' 1952 tot en met 1958 gepleegd, ter gelegd. Deze ambtenaren maakter gewoonte van strookjes te onder eken* echt op ondersteuning hadden, ma laarvan geen gebruik maakten, en de er betaling aan te bieden aan de kt aer van sociale zaken. Het waren b dragen variërend van ƒ40 tot ƒ100 had bovendien de verantwoordt Bijna een miljoen bijeen geknoeid Voor de rechtbank te Amsterdam zal ïrmoedelijk begin januari terecht staan de 33-jarige L. P., die er van wordt ver dacht in de periode 19521958 door mal- rsaties in de boekhouding van een N.V elektrotechnische artikelen te Amster dam zich achtenhalve ton te hebben toe geëigend Het accent in deze zaak ligt op de valsheid in geschrifte. P was niet in dienstbetrekking, doch op free-lance basis erkzaam bij de N.V. op de afdeling cre- iteuren. Het zou de bedoeling zijn ge- eest dat hij directeur van deze N.V zou orden. P die reeds in december 1958 erd gearresteerd, heeft bekend de noeierijen te hebben gepleegd Een groot deel van het geld is teruggekomen door de publieke verkoop van twee huizen Amsterdam, die P. had gekocht. Beroving van Noorse zeeman PRECIES EEN UUR natlat de 3l-.1arlge vertegenwoordiger H. O. B. van O. uil terdam door de officier van justltii bij de Amsterdamse rechtbank drie Jaar gevangenisstraf wegens het medeplegen an diefstal met geweld tegen zicb had ioren eisen, willigde de rechtbank het erzoek in van de raadsman, de verdach- e onmiddellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank baseerde haar beslissing op grond van het feit. dat naar haar ening aan de hand van de dagvaarding |;n aanzien van de vertegenwoordiger jen veroordeling mogelijk is. Het betrof hier de beroving van een Noorse zeeman in de vroege ochtend van 16 juli jL op de Schipholweg. Tegen de •2-jarige schilder Y. T. uit Amsterdam, lie naar de mening van de officier het leeuwendeel in de beroving op zijn naam heeft, luidde de eis vier jaar gevangenis straf met aftrek. In de sloot Vast staat, dat de Noorse zeeman die mdagmorgen door een voorbijkomende melkrijder half in de sloot en half op de kant liggend werd aangetroffen De had diverse verwondingen en ver telde, dat hij door twee mannen was gestompt, geschopt en beroofd en ach tergelaten De Nooi had het tweetal in een Am sterdams nachtcafé ontmoet. Toen hij geen taxi kor krijgen hadden zij aan geboden hem naar zijn schip bij de N.D.S.M te brengen. Volgens de voorge in verklaring van de zeeman waren de mannen naar de Schipholweg gere den, waai eerst de schilder was uitge stapt De schilder ook zou hem met vuist slagen tegen het gezicht geveld hebben Vervolgens zouden beiden hem geschopt hebben, waardoor hij in de sloot terecht was gekomen. De schilder gaf ter zitting toe, dat hij met de Noor gevochten had. Maar zo wel hij als de vertegenwoordiger zeide, dat de laatste, die aan het stuur had gezeten, niet uit de wagen was geweest De schilder had de portefeuille op de kant van de sloot gevonden, toen hij probeerde' de zeeman eruit te trekken: „Ik was bang dat hij zou verdrinken" Vooropgezet De vertegenwoordiger ontkende ter zit ting ten stelligste, dat er een vooropge zet plan zou zijn geweest om de Noor, die in het café noga) gul met het weg geven van rondjes was geweest, te be roven. Op de vraag hoe het kwam, dat zij in de richting Diemen reden in plaats van naar de NDSM zei de ver tegenwoordiger, dat zijn medeverdachte aan het eind van de Sarphatistraat had gezegd „Rijd maar recht door. Ik ver sier het wel" Daaruit had de vertegen woordiger begrepen, dat men van ge dachte was veranderd en ergens buiten de stad nog verder uit wilde gaan Volgens dc vertegenwoordiger had hij ook niet geweten, dat de twee briefjes van 1 25, die hij later van de schilder kreeg, var diefstal afkomstig waren. voor „bijzondere gevallen". Hij creè een aantal gefingeerde gevallen en dat hij als hulpkassier optrad kon hij uitbetalingen doen zonder dat iemand de achtergrond van deze gevallen naging Hierdoor kon hij op groter schaal fraude- plegen dan zijn collega. De officier berekende, dat V, in 857 gevallen falsificaties had gepleegd of gemiddeld over zeven jaar berekend, om de drie dagen één, V., een vrijgezel, was een gezien cliënt in een bekend Arnhems restaurant, en hij dronk er zo veel bier, dat de brouwerij hem een reisje aan bood. Hij schafte zich ook een grotp grammofoonplatencollectie aan. Ten aanzien van Van K, merkte de officier op, dat deze zich populariteit trachtte te kopen door in oafé's veel te trakteren. Mr. H. P. Jager, de verdediger van Van K., gaf als zijn mening te kennen '•at de kassier van sociale zaken tegen de voorschriften had gehandeld door aan een collega en niet aan de betrok kene zelf uitkeringen te doen. Mr. Jager vroeg om een geheel voor waardelijke straf. Mej. mr. R. Berkhout, die voor V pleitte, oefende kritiek uit op het ge meentebestuur van Arnhem, omdat hei medewerking had verleend aan de aan stelling van V. als ambtenaar van so ciale zaken, tegen de waarschuwing van de reclassering in. V. had, gezien zijn verleden, nooit meer de verantwoording over geldmiddelen mogen krijgen. Pleit- ster vond ten slotte de eis van de offi- Uitspraak t i dagen. Regering eens met Kamer (Van onze parlementsredactie) "PkE VOORGENOMEN belastingheffing van 15 pet. op de salarissen van de Europese functionarissen is naar het inzicht van de Nederlandse regering onvoldoende en niet geheel redelijk, zelfs niet wanneer men rekening houdt met het feit, dat in andere E.E.G.-landen de belasting druk minder zwaar is dan in Nederland. Dit zed staatssecretaris dr. W. H. Van den Berge gistermiddag in de Tweede Kamer bij de voortzetting van het debat over de begroting van financiën. De staatssecretaris was het eens met de Kamerleden, die de heffing van 15 pet. (welke gepaard zal gaan met een salarisverhoging) „niet reëel" hadden genoemd. De Nederlandse regering, aldus dr. Van den Berge, heeft steeds op het stand punt gestaan, dat de steeds groter wor dende categorie van Europese ambtena ren niet mag worden uitgesloten var meedragen in de openbare lasten, brengt schade toe aan de gedachte va Europese integratie De voorstellen de Raad van Ministers te Straatsburg kwamen in onvoldoende mate tegemoet aan de verlangens van Nederland e daarom heeft de regering er tegen gi stemd. Dat de opbrengst van 1e beta ting de Europese gemeenschappen te goede komt, achtte dr. Van den Berge overigens niet bezwaarlijk. Dit is zijn ziens een aangelegenheid van louter nische aard. Het voornaamste is dot de functionarissen metterdaad moecen me; dragen in de lasten Ingaand op de opmerkingen van de Ki mer bver het fiscale beleid, zei cie staat; secretaris het niet eens te kunnen zij met de heer Kieft (a.r.), die donderdag jl. had betoogd, dat de bestaande aan slagregeling de arbeidsvreugde van de aanslagregelende ambtenaren ondermijnt en de belastingplichtigen brengt is een sfeer van rechtsonzekerheid. De nieuwe methode bevat, aldus dr. Van Berge, in feite weinig of geen nieuws, want de steekproef-strategie is eigenlijk aan het controle-systeem inherent. Men kan als inspecteur nu eenmaal niet alles goed controleren en daarom is men wel ge dwongen zijn toevlucht te nemen een algemene, oppervlakkige controle, óf tot een degelijke controle van bepaalde beroepen. Vanwege de centrale inspectie worden in het huidige systeem welis waar zekere aanwijzingen gegeven, b.v om in eer) bepaald jaar de artsen eens goed te controleren, maar dit tast de vrij en zelfstandigheid van de belasting inspecteur zeker niet aan. Dergelijke aan wijzingen verhogen voorts de rechtszeker heid van de belastingplichtigen, want ze nu minder afhankelijk van mogelijke wiljekeur van de aanslagregelende amb- Dr Van den Berge voelde er niets voor bepaalde „knelpunten" in de belasting- ■etgeving reeds vóór de algemene belas tingherziening uit de weg te ruimen. De regering verlangt intussen wel naar een spoedige totstandkoming van deze her- ing. Ze zal tot deze spoed het hare hebben bijgedragen, wanneer de herzie- ningsontwerpen zijn gewijzigd. De staats secretaris achtte het voor een snelle af werking van deze ontwerpen voorts van belang, dat een eventuele belastingverla ging (waarop minister Zijlstra heeft ge zinspeeld) niet aan de herziening wordt gekoppeld, want daardoor zou zowel het een als het ander worden vertraagd. Hij zei verder „geen aardigheid te heb ben" in het betasten van de zg. fiscale In het Zoölogisch Museum aan de Plantage Middenlaan te Am sterdam wordt op 22 december een tentoonstelling geopend, waarop een wisent-bison, ge naamd „Bonasus". een voorname plaats zal innemen. Het dier is een jaar of tien geleden gestor ven. De huid is bewaard en ge prepareerd, een karwei, dat on geveer een half jaar in beslag heeft genomen. Het opgezette dier is hol en bestaat verder uit een constructie van ijzer en hout. randgebieden Daartoe rekende hij het heffen van omzetbelasting op dienstver lening van beroeps- en vakorganisaties aan hun leden. Het gaat hier om een zeer gecompliceerde aangelegenheid, die reeds de volle aandacht heeft. In het algemeen levert dit soort heffingen de fiscale in stanties meer last dan gemak op. Onbe grijpelijk achtte dr. Van den Berge het voorbeeld dat de heer Kieft (a.r.) had ge noemd, nl. dat van kerken die omzetbe lasting zouden moeten betalen voor de uitgave van een kerkbode. Kerkbodes, al dus de staatssecretaris, zijn periodieken en deze zijn vrijgesteld van omzetbelas ting. Domeinen Minister Zijlstra stelde een spoedige beslissing in het vooruitzicht over de uit voering van de in 1956 ingediende motie- Biewenga (a.r.), waarin de Kamermeer derheid aandrong op verkoop (en niet al leen verpachting) van landbouwgronden in de Zuiderzeepolders. De Kamer zal na de beslissing over hel regeringsstandpunt (dat ook op de reeds uitgegeven gronden betrekking zal hebben) worden ingelicht Prof. Zijlstra bevestigde voorts, dat over gang van het beheer over de agrarische domeinen van het departement van fi nanciën naar dat van landbouw thans niet wordt overwogen. Er zal ook geen nota over deze kwestie verschijnen. De minister verklaarde zich bereid na te gaan of het aantal staatslandbouwbedrij- ven in de Wieringermeer kan worden ver minderd. Een uitgifteplan voor Oost-Fle voland zal hem spoedig ter goedkeuring worden voorgelegd Prof. Zijlstra gaf voorts als zijn mening te kennen, dat de Zuiderzeepolders niet alleen voor agra rische doeleinden, maar ook voor indust rievestiging zullen moeten worden ge bruikt. De geheime uitgaven, waarvoor op ver schillende begrotingen geld is uitgetrok ken (op de defensiebegroting zelfs 1,8 mil joen), achtte minister Zijlstra in verhou ding tot het totaal van de rijksbegroting niet uitzonderlijk hoog. Hij vertrouwde, dat de Kamer ook zonder uitgebreide toe lichting zal willen aannemen, dat met betrekking tot deze uitgaven de grenzen van het toelaatbare niet. zullen worden overschreden. Gevraagd was nog, waarom minister Cals (o. k. w.) 2 meer salaris ontvangt dan de overige ministers. De bewindsman van financiën zei, dat dit verschil zit in de afronding, maar hij be loofde dat voortaan om misverstand te voorkomen voor minister Cals een zelfde salarisbedrag zal worden aange geven als voor de andere bewindslieden. Fiat op c.a.o. van Shell en Caltex (Van e r redacteuren) Audrey Hepburn is in blijde verwachting Het filmechtpaar Audrey Hepburn-Mel Ferrer heeft bekendgemaakt, dat het ln tuli zijn eerste kind verwacht. Audrey heeft medegedeeld, dat zij geen illen meer zal aanvaarden tot na de geboorte van het kind. Naar wij vernemen heeft het college in rijksbemiddelaars de nieuwe c.a.o. in het personeel, werkzaam bij de raffi naderijen van de Shell en van de Caltex te Rotterdam-Pernis, geodgekeurd. De ge wijzigde bepalingen houden in, dat de basis-uurlonen verhoogd zullen worden, terwijl daarnaast gestreefd zal worden naar een zo snel mogelijke verkorting van de wekelijkse arbeidstijd. Voor het personeel van Shell en Caltex houdt de nieuwe c.a.o. in, dat de basis uurlonen van alle volwassen mannelijke werknemers in de verschillende toon groepen met io cent per uur zullen wor den verhoogd. Daarnaast zal ook de com pensatie van de huurverhoging van augustus 1957 in het basisloon worden op genomen. Deze compensatie bedraagt 7 cent, zodat ln totaal een verhoging van 17 cent per uur zal worden gegeven. De Jeugdlonen zullen aan deze verhoging worden aangepast. De wekelijkse arbeidstijd wordt van 48 op 45 uur gebracht. nieuwe lonen krijgen terugwerken de kracht tot i september. Huisvesting van intellectuelen - probleem apart Wil men voor de groep beoefenaars van intellectuele beroepen iets berei ken inzake de huisvesting, dan zullen er iets ruimere en daardoor iets duur dere woningwetwoningen moeten wor den gebouwd Voorts zal het nodig zijn tets goedko pere premiewoningen te bouwen, een voudig van aard, maar ruim van opzet, Aanstekelijk voor een huurprijs, die niet te ver ligt boven die van woningwetwoningen. Dit is de conclusie van de commissie huisvesting en intellectuele beroepen. Deze commissie heeft een statistisch onderzoek gedaan naar de wijze van huisvesting van intellectuelen Hierbij kwam onder meer naar voren, dat voor alleenstaanden de huisvestingstoestand het slechts is. Voor hoofden van huis houdens drukt de woningnood even zwaar als voor alle hoofden van huishou dens met een inkomen van 6000 en meer per jaar. Uit de wijze van lege ring maken de rapporteurs op, dat in bepaalde gevallen genoegen wordt eeno nder goode wijze van >nng. i tweede of derde Voorts kwam vast te staan, dat er een aanmerkelijke gaping zit tussen de huren voor woningwei woningen 80 per maand) en die der premiewoningen 140) Het ts juist in deze gaping, aldus ts de commissie van oordeel, dat zich de huur prijs bevindt, welke aanvaardbaar ge acht moet worden voor een grote groep van beoefenaren van intellectuele be- Er zit dus voor diegenen in deze groep, die meer dan 6000 maar min der dan 10.000 per jaar verdienen in de thans te bouwen nieuwe woningen, nauwelijks een mogelijkheid. Daarbij komt. dat de woningwetwoningen ia het algemeen minder aanvaardbaar moe ten- worden geacht voor deze groep, om dat heoetcnaars van intellectuele beroe pen specifieke wooneiaen stellen, zoala extra ruimte om le kunnen studeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5