Jlietime iTciïisf l| (tfoiimnl Sneeuw en ij zei legden verkeer ten dele stil toss Vooral in noorden en oosten Spoorwegen wisten grote Hongarije blijft „gesloten zaak" vertraging te voorkomen Huiseigenaren krijgen gestorte gelden terug Opnieuw onlusten Belgisch Kongo in KOMT ER EEN PREMIER IN DE VER. STATEN? Stevenson toch kandidaat Woedende storm slaat vele schepen kapot Sprekende berg aan de wandel Eisenhower in Kaboel 1 WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11740 Hoofdredacteur: Dr. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tant#astlcf) is gbeblmn tritjn bert in tcgficnspocf STRAALJAGERGEVECHT KUNST DER NEGERS Aanval op F.S. De Nederlander mr. C. W. A. Schür- mann heeft tijdens het debat in de Algemene Vergadering van de V.N. over het rapport van sir Leslie Munro (de V.N.-rapporteur over de Hon gaarse kwestie) verklaard dat zolang de Hongaarse kwestie een „gesloten zaak" blijft, de leden van de V.N. genoodzaakt zullen zijn, de conclusie te aanvaarden dat de rechten van de mens nu net als voorheen in Honga rije geschonden worden. Zoals bekend wordt gedebatteerd over de ontwerpresolutie, ingediend door 24 landen. In deze resolutie wordt op Rus land en Hongarije een beroep gedaan, samen te werken met de vertegenwoor dager van de V.N. voor Hongarije. Janos Peter, vice-minister van Honga rije, deed een beroep op de afgevaardig den om „Hongarije niet meer te gebrui ken in de koude oorlog". Hij zei, da* Hongarije een eventuele resolutie zal uitvoeren, mits deze niet in strijd is me* de binnenlandse aangelegenheden. Peter deed een aanval op de Verenig de Staten. Hij verklaarde, dat politieke onafhankelijkheid voor Hongarije voor de V.S. betekent dat zij Hongarije kun nen gebruiken als springplank voor aan vallen op andere socialistische landen. Vervolgens noemde hij rapporteur Mun ro een vurig propagandist voor de koude oorlog. Communistisch partijblad te Djakarta verboden De legerautonitelten te Djakarta heb ben volgens Reuter de verschijning van het communistische partijblad Harian Rakjat voor onbepaalde tijd verboden. /"AP VERSCHILLENDE PLAATSEN in ons land is gisteren en vannacht y sneeuw gevallen. Bovendien ondervond men hier en daar overlast van ijzel. Het aantal verkeersongelukken, dat hierdoor ontstond, is niet gering Vooral het noorden en het oosten hadden veel te lijden van de gladde wegen, die door een verraderlijk sneeuwlaagje waren bedekt. In Friesland woedde bovendien gistermiddag een felle sneeuwjacht, waardoor de sneeuw hier en daar tot duinen werden opgejaagd. Verschillende busdien sten moesten hierdoor worden gestaakt. Ook op de Afsluitdijk ondervond het verkeer moeilijkheden. Enkele uren lag het zelfs geheel stil. Vanmorgen was het verkeer de nieuwe omstandigheden kennelijk gewend. Het ondervond ten minste maar weinig vertraging vergeleken bij gisteren, hoewel toch de stuifsneeuw door een harde oostenwind op hopen werd gejaagd. De busdiensten werden praktisch geheel normaal onderhou den ,wat al bijzonder prettig was. dat het wachten bij zes graden onder nul beslist niet aangenaam was. De Spoorwegen konden in het noor den de situatie aardig baas blijven. Slechts nu en dan was er enige ver traging, die door het gebruiken van z.g. wisselverwarming tot een mini mum beperkt kon blijven. In Gronin gen had men zij het minder dan in Friesland veel last van gli heid, maar in Drenthe, Overijssel het noorden van Gelderland viel het allemaal wel mee. In Noondlholflamd had het treinverkee' de meeste last door het diohtsneeuwen van wissels. Er kwamen zelfs vertragin gen van een half uur voor. Nog slechter verging het de boot maar Texel, die on regelmatig voer door de harde zuidoos telijke wind en de lage waterstand. Ongelukken Wetsontwerp ontheffing huurblokkering Stortingsplicht vervalt vanaf 1 augustus jl. (Van t i parlementsredactie) /AM DE BLOKKERING van een gedeel- te der huurverhoging van 1957 te be ëindigen, heeft de regering nu by de Tweede Kamer het reeds aangekondigde wetsontwerp tot opheffing van het groot boek voor woningverbetering ingediend. De ministers Van Aartsen (volks huisvesting en bouwnijverheid) en Zijlstra (financiën), alsmede staats secretaris Van den Berge (financiën), stellen voor de verplichting tot stor ting reeds voor het thans lopende jaar (l augustus 1959 tot 31 juli I960) te doen vervallen. Zij gaan er name lijk van uit, dat het thans ingediende wetsontwerp reeds geruime tijd vóór de laatstgenoemde datum in werking kan treden. Als het wetsontwerp van kracht wordt, vervalt voorts de verplichting tot melding van verhuurde woningen en wijzigingen in het woningbezit. Wijzigin gen in het woningbezit, die zich vóór het in werking treden van de wet hebber voorgedaan, kunnen nog gedurende een maand na de inwerkingtreding worden aangemeld. De gestorte gelden met de bijkomende rente zullen worden uitbetaald aan de genen, die op de dag. voorafgaande aan de datum van in werking treden van de wet als rechthebbenden in 't grootboek woningverbetering staan ingeschreven. Met de uitbetaling zal de grootste spoed worden betracht. Zij zal plaats heb ben door overschrijving op een post- of bankrekening of door middel van een postchèque. Rente zal worden vergoed over het tijdvak van 1 augustus, nadat de gelden zijn gestort, tot het einde van de maand, waarin de uitbetaling plaats heeft Vijf jaar Gestorte gelden en bijgeschreven rente, die op een door de regering te bepalen tijdstip nog niet zijn uitbetaald, worden overgeschreven op een postrekening ten name van de staat. Zij blijven vijf jaar met het oog op de uitbetaling ter be- Vliegtuig vermist met 45 inzittenden Een verkeersvliegtuig van de Colum- biaanse maatschappij Medellin met 45 personen aan boord wordt sinds gister avond vermist. Het toestel was op weg van de Sanandres-eilanden, voor de At lantische kust van Columbië, naar Car- tegena in het Columbiaanse binnenland, een vluchit van drie uur- 1 volkshuis verheid. Bij de toepassing van de wet die be lastingvoorzieningen in verband met reserveren van gelden voor verbetering van woningen regelt, zal met stortingen, die na 31 juli 1959 verricht zijn, slechts rekening worden gehouden voor zover zij betrekking hebben op het eerste, tweede of derde stortings jaar. Aanklacht tegen Mitterrand De Franse senator Mitterrand, wiens parlementaire onschendbaarheid op 25 november door de Senaat werd opge heven, is gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens „minach ting van de rechterlijke macht". Dit ge schiedde door de rechter van instructie Jean Pérez. Mitterrand wordt ervan beschuldigd de politie niet te hebben ingelicht over zijn betrekkingen met Robert Pesquet. een voormalig parlementslid, die ver klaard heeft dat een aanslag op de se nator in oktober slechts schijn was en dat Mitterrand ervan wist. De senator heeft tegengesproken dal het een schijnaanslag was en verklaard dat hij het slachtoffer is van intriges van zijn politieke vijanden Cuba veroordeelt twee Amerikanen Een Cubaans militair tribunaal heeft de twee Amerikanen Frank Austin Young, 38, uit Miami en Peter John Lambton, 24, uit Nassau, respectievelijk tot 30 en 20 jaar veroordeeld wegens het samenzweren tegen het del Castro. woude onder Monnikendam een Naco- bus, mef het gevolg dat hij tegen een vrachtwagen aamgleed. Enkele passagiers liepen lichte verwondingen op en de chauffeur raakte achter zijn stuur be kneld. Hij had alileen enkele schaafwon den. De materiële schade was echteT aanzienlijk. Op de weg tussen Mijdrecht en Vinke- veen slipte eveneens een bus, waardoor hij tegen een boom terecht kwam. Der tien inzittenden werden licht gewond, van wie er twee naar een Utrechts zie kenhuis werden gebracht. VERSCHERPT MILITAIR TOEZICHT In zware storm is de 3000 ton metende Scandinavische vracht vaarder Anna op de rotsen gelo pen bij St. Combs in Schotland. Elf bemanningsleden zijn onder de moeilijkst denkbare omstan digheden met reddingslijnen van boord gehaald. De kapitein wei gerde aan land te gaan. (Foto boven) Vijftien doden, 25 gewonden IN BELGISCH KONGO, rondom de stad Loeloeaburg, zijn op nieuw gevechten uitgebroken, waar bij volgens de jongste berichten 15 Kongolezen zijn gedood en 25 ge wond. Onder de doden zijn eer vrouw en twee kinderen. Gistermorgen nam de spanning tussei de verschillende Kongolese bevolkings groepen in dit gebied, die zaterdag reeds tot relletjes leidde, verder toe. Voor het gebied is verscherpt militair toezicht af gekondigd. Langs de wegen in de omgeving va: Loeloeaburg trokken maandag groepei gewapende Kongolezen op, die door de politie uiteengedreven konden worden Elders wierp de bevolking barricaden op, uit vrees te worden overvallen. De rust sohijnt nog steeds niet geheel te zijn her steld Eveneens op de Schotse kust, bij Duncansby Head, pal aan de Noordoostzijde, is de 217 ton me tende treiler George Robb ver gaan. De gehele bemanning van twaalf leden heeft de dood in de golven gevonden. Een lid van de kustwacht kreeg een hartver lamming, toen hij naar over levenden zocht. Rechts op de achtergrond de hoge rotspunten van Duncansby. Vijf ministers op Ceylon ontslagen De gouverneur-generaal van Ceylon, sir Oliver Goonetillek heeft gisteren vijf ministers en een parlementair secre taris ontslagen. Men gelooft, dat een dergelijk optreden uniek is in de ge schiedenis van het Britse gemenebest. Voor het optreden van de gouverneur werd geen reden bekend gemaakt, maar het volgt op het ontslag van gisteren dat premier Dahanayake genomen heeft uit de vrijheidspartij. Handelend op het advies van de pre mier, die vrijdag het parlement ontbond, zette de gouverneur-generaal de minis ters van binnenlandse zaken', volksge zondheid, transport, culturele zaken en arbeid af, benevens de parlementair se cretaris van het ministerie van trans- Ike: meer vrijheid voor opvolgers T)RESIDENT EISENHOWER denkt erover twee functies in het leven te roepen, waarvan de een met de rang van premier, om de taak van het staatshoofd te verlichten, zo is gisteren van gezaghebbende zijde te Washington vernomen. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde dat het plan nog niet is „uitgekristalliseerd", maar dat men verwacht dat er een plan tot reorganisatie van de regering aan het Congres ter goed keuring zal worden voorgelegd. in de regering. In het begin van het jaar verklaarde de president, dat hy hoopte aan het Congres een plan voor te leggen, dat aan topfunctionarissen in de rege ring meer tijd zal geven om na te denken. Van de twee beoogde functionarissen, die beiden alleen aan de president ver antwoording schuldig zouden zijn, zou de een met de rang van premier als coör dinator van de diplomatieke en econo mische politiek ten aanzien van het bui tenland optreden en namens de president buiten de Ver. Staten kunnen spreken. Volgens de gisteren besproken denkbeel den zou hij boven de minister van bui tenlandse zaken en de andere leden van het kabinet staan. De andere topfunctionaris zou op bin nenlands gebied coördinerend werk doen verantwoordelijk zijn voor recht streekse aanbevelingen aan het staats- t zou niet de bedoeling zijn, de antwoordelijkheden van de president te verminderen of diens grondwettelijke bevoegdheden en plichten aan anderen te delegeren. Veelomvattend Van gezaghebbende zyde werd erop iwezen, dat het presidentschap ce velomvattende taak is geworden •n man. President Eisenhower, die het laatste jaar van zyn ambtstermijn ingaat, ran oordeel zijn, dat zjjn opvolgers vry moeten zijn van de zorg voor de details van de dagelykse gang van zaken Ike's opvolging Bij een diner ter gelegenheid 75ste verjaardag van mrs. Eleanore Roose velt is in New York een „wapenschouw" van democratische kandidaten voor presidentsverkiezingen in 1960 gehoudi en afgaande op het applaus was Adlai Voor Stevenson werd 29 seconden ge klapt. De applausmeter gaf verder als volgorde aan: senator Hubert Humphrey uit Minnesota (17 sec.), de gouvei van Michigan G. Mennen Williams, die van New Jersey Robert Meyner en John Kennedy van Massachusetts (10 i c.). Na het diner ging het doek op e het toneel zaten in een halve cirkel Roosevelt en Truman met de zeven 1 tuele kandidaten aan beide zijden Truman verleende de kandidaten daarop één voor één het woord. Het diner werd door ruim duizend de- locraten bijgewoond die elk 100 dollar per bestek betaald hadden Stevenson heeft reeds herhaaldelijk gezegd gi kandidaat voor de presidentsverkiezingen te willen zijn. Waarschijnlijk groot aantal doden jgEHALVE een groot aantal buiten landse schepen verkeert op het ogenblik de 462 ton metende Rotter damse kustvaarder Frean, die mei hout onderweg was van Helsinki naar Libau (Letland), in de Finsi golf in moeilijkheden. Het schip sein de 25 graden slagzij te maken en me ijzel overdekt te zijn. Uit IJmuiden is vannacht de zeesle per NestoT vertrokken, die tesamen de reeds eerder uitgevaren Titan Simson, de op de rotsen bij Flambo- rough Head gestrande hopperzuigei Port Sunlight te bergen. Het stoffelijk overschot van de om gekomen runner D. de Man uit IJmui den, zal spoedig naar Nederland worden overgebracht. Het lijk van de runneT Jan Visser uit Egmond aan Zee zal ook Klei en regen verschuiven de Nqoebana n week later ■ater ophield Afrikaanse reservaat Pondo- de nabijheid bevond, zag plot- vloeien In terug, land aan de grens van de seling water uit de top va Kaapprovincie en Natal, is Nqoebana spuiten Het v weer „op stap" gegaan. vloeide langs de helling de berg en verdween bi De ongeveer 270 meter ho- voet. ge berg kreeg zyn naam in april 1957, toen voor het Terwijl het water stroomde eerst een ondergronds gc- schudde en rommelde het dal kens wordt gehoord als d berg in beweging komt Geologen zorgden voor ee: Sindsdien heeft de helling ™cef wetenschappelijke zich af en toe een weinig ver- k,arinK: ZU ™enen. dat onde zien ai en 10e een weinig ver rommel werd gehoord vaargenomen. verplaatsing werd Afrikani plaatst; ln het bijzonder regenval Men denkt. Afrikaanse ;rdwijnt onder de laag klei De druk van duizenden ton- 1 gesteente en aarde op di berg. den de Nqoebana „sprekende klei is oorzaak, dat de hel- tvluchttcn hun berg" wegens het onder- ling van de berg zich enigs hulzen in paniek en keerden grondse gerommel, dat tel- zins verplaatst. naar Nederland komen om hier te wor den begraven. Vanmorgen vroeg seinde het 1719 ton metende Noorse schip Elfrida, dat de machinekamer was volgelopen. Later zonk het schip, op 35 mijl ten zuidwesten van Lindesnes (Noorwegen). Minstens zeven schepen voeren uit om éénentwin tig bemanningsleden te redden. Eveneens zonk het 400 ton metende Duitse kustvaartuig Merkur, dat ten zuidwesten van Stavanger voer. Een man kon door een Zweedse ertsboot wor sen overgenomen. Over het lot van de zeven andere opvarenden is nog onze- Mét drie man aan boord is waarschijn lijk de kotter Margot Kyhl in het Kat- :egat vergaan. Beter verging bte de Deen Rikke Skou (42 ton), die in de Middellandse Zee, dank zij hulp van de Nederlandse jleepboto Lo-ire, behouden bleef. De Loire zette enige mannen en pompen over, zodat de Rikke Skou naar Algiers kon worden gesleept. Somber ziet het er uit voor de z bemanningsleden aan boord van het op drift geraakte lichtschip North Carr. Men heeft hen nog steeds niet kunnen bereiken. Noordelijker aan de oostkust Schotland weigerde de kapitein van Finse vrachtboot (1000 ton), de Anna, verlaten. De bemanning van zeventien koppen konden door de kustwacht in veiligheid worden gebraoht. De Queen Elizabeth (83.673 ton) is twaalf uur te laat in Cherbourg gearri veerd. Drie passagiers raakten in de storm gewond. Enkele hutten liepen on der water, maar konden nog gerepareerd worden. De Noorse treiler Ertnan (284 ton) heeft vanmorgen, toen hij bij de Shet- andeilanden voer, om assistentie ge vraagd. Wegens onbestuurbaarheid dreig de het schip op de kust te slaan, maar ter kon men het anker uitwerpen. Een ander Noors schip, de Grete Sol- heim (700 ton) heeft sedert zaterdag niets meer van zich laten horen. Het schip had al in Alesund moeten zijn. Dit reuzewiel behoort bij een „mammoet-bulldozer", die te zien zal zijn op een tentoonstel ling in Toronto, Canada. Het wiel heeft een doorsnede van twee en halve meter. De band alleen al kost 3400 Canadese dollars en voor het verwisselen van het „bandje" zal men waarschijnlijk wel een kraan moeten gebruiken Kasavoeboe, een van de Kongo lese nationalistische leiders, die de afgelopen dagen deelnam aan de mislukte besprekingen in Brussel over de komende Kongolese ver kiezingen, heeft gisteren gewaar schuwd voor de gevolgen, die de Belgische politiek naar zijn mening voor de toekomst kan hebben. Hij verklaarde in een onderhoud met het Brusselse socialistische blad Le People, dat het plan van minister De Schrijver de Kongo zal leiden naar een soevereiniteit volgens Belgische opvatting inplaats van naar een Afrikaanse onaf hankelijkheid. Volgens hem is het gebied van Leopold- stad en Neder-Kongo door militairen be zet, waarbij hij opmerkte, dat geen ver kiezingen kunnen worden gehouden in oorlogssfeer. De Kongolese partij van de vooruitgang heeft inmiddels de in Brussel verblijven de leiders van de Abako, de nationale Kongolese beweging en de Afrikaanse solidariiteitspartij het recht ontzegd, zich als woordvoerders van het gehele Kon golese volk voor te doen. Het besluit van de Abako, niet aan de verkiezingen deel te nemen, wordt door de partij van de vooruitgang betreurd. Na openhartig gesprek met Ayoeb Khan President Elsenhower Is vanmorgen ln een viermotorig straalvliegtuig uit Karatsji op het door dc Russen aange legde vliegveld van de Afghaanse hoofd stad Kaboel aangekomen voor een be zoek van vijf uur aan Afghanistan, waarna hy door zou vliegen naar India. De President, die door koning Moham med Zahir werd ontvangen, was dik ge kleed, omdat het in Kaboel behoorlijk vroor. Door het onherbergzame land schap reed de President met zijn gast heer van het vliegveld over een ook al door de Russen aangelegde prach tige verkeersweg naar de sted. Er was langs de weg veel publiek. Gisteravond hebben Eisenhower en de Pakistaanse president Ayoeb Khan hun besprekingen in Karatsji besloten met samen een beroep te doen op de landen van de vrije wereld, om hun defensie overeenkomsten in stand te houden als bolwerk tegen het communisme. De president van Pakistan zei later over Amerika: „Nog nooit heeft één en kel land zoveel gedaan om de vrede te handhaven en de wijsheid van alle vol ken te verzekeren". Hij verklaarde in zijn gesprekken met Eisenhower open hartig zijn standpunt over de kwestie- Kas jmir uiteen te hebben gezet De perssecretaris van het Witte Huis ontkende de veronderstelling, dat Eisen hower bij premier Nehroe van India zou aandringen op een vroegtijdige re geling van dc kwcstic-Kasjmir. „Dc reis van de Amerikaanse president heeft niet het voeren van onderhandelingen tot De perssecretaris gaf toe, dat Eisen hower graag met premier Nehroe over Kasjmir zal spreken, maar het initiatief voor een gesprek moet van de Indiase regering komen. Vorst nadert Zuid-Holland (Van c DF Lf tijd weerkundige medewerker) VORSTLUCHT die gisternacht ijdelijk enkele tientallen kilometers d teruggedreven, wist in de afgelopen nacht opnieuw vorderingen te maken. Zo lag om acht uur vanmorgen de vorst- grenslijn juist iets ten noorden van de plaatsen Amsterdam, Ut,recht en Nijme gen. Dit betekent dat de koude lucht bijna tot Zuid-Holland is doorgedrongen. Het is te verwachten dat morgenoch tend ook in onze ompeuinp de tempera tuur tot om het vriespunt zal zijn ge daald. zodat de neerslag die er af en toe nog valt, in de vorm van ijzel de grond kan bereiken De temperatuur-tegenstel- lingen waren vanmorgen inpons land zeer Leer het dat Vlissingen nog zes graden boven het vriespunt meldde. Een nieuwe depressie bereikt morgen zuid-west-Frankrijk zodat na morgenavond de oostenwind weer in kracht zal gaan toenemen, later gevolgd door een nieuwe aanval op het vorst- Toenemende wind De Bjlt verwacht tot don derdagavond Veel bewolking met plaat- sciyk enige regen, sneeuw of Ijzel. Tot krachtig of hard toenemende oostelijke wind. Van overwegend lich te vorst In het noorden van het land tot temperaturen Iets boven het vriespunt In het uiterste (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 10 december Zon op 8.36, onder 16.29 uur; mat 14.28, onder 3.26 uur. 15 dec. volle 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1