Revalidatiecentrum voor blind gewordenen Napoleon lunchte aan Katwijkse strand het Ds. Pras. vroeger te Katwijk aan Zee, zeventig jaar nifi'we l einsriif courant zaterdag 5 december 1959 ,,De Sc/iansenbergis open dienst Minister dr. M. A. M. Klompé heeft onlangs het revalidatiecentrum voor blinden en slechtzienden „De Schansenberg" in Loenen op de Ve- luwe officieel geopend. „De Schansenberg" biedt plaats aan 2530 reva- lidanten, dames en heren, die op latere leeftijd met gezichtsvermogen ge heel of vrijwel geheel hebben verloren en hier worden geholpen bij hun wederaanpassing in de maatschappij en bij- of omscholing voor hun ar beid ontvangen. AI jarenlang is er aan een huis als dit dringend behoefte gevoeld. Wel werden deze revalidanten, in dien er plaats en gelegenheid was, verzorgd in de bestaande blindenin- richtingen, maar deze zijn daarop niet ingesteld. Daarom heeft de Stichting Alge meen Individuele Blindenbelangen, dochterinstelling van Het Neder landse Blindenwezen, zich krachtig beijverd voor dit huis, dat openstaat voor revalidanten van alle gezind ten. Immers werken in het Neder lands Blindenwezen ook alle „zui len sinds 12 jaar vruchtbaar samen. Enkele dagen vóór de opening, toen er nog bijzonder hard gewerkt moest wor den om alles op tijd klaar te krijgen er. het vooral in en om de nieuwe werk plaats nog zo'n verrukkelijke rommel was, heeft de directeur van De Schan senberg, de heer F. J. A. van Schendel, ona al ontvangen om ons een en ander te vertellen en te laten zien. De heer Van Schendel. die zelf enige jaren geleden na een oogziekte het licht t zijn ogen heeft verloren, is bijzonder blij met het huis. „Mensen die blind of zeer slechtziende worden, moeten twee moeilijke dingen leren, ten eerste zich te gedragen als zienden en ten tweede hulp vragen als het werkelijk nodig is", vertelde hij eenvoudig en eerlijk. „De gedachte, dat blindheid afhankelijk maakt is het hard ate om te dragen. Daarom proberen wij de revalidanten in de eerste plaats te leren, die afhankelijkheid niet te koes teren en zich niet in te denken dat die afhankelijkheid moet blijven bestaan. Sociale revalidatie is minstens zo be langrijk als arbeidsrevalidatie." Daarvan kan ook mejuffrouw E. H. van Garderen, leidster van het instituut, van harte meepraten. Zij leidt niet al leen de huishoudelijke gang van zaken, maar, met haar ervaring als leidingge vende in een der blindeninstituten in ons land, zorgt zij ook vooral voor de sociale aanpassing van de revalidanten. Het zich zo normaal mogelijk kun nen bewegen in huis en ook buiten is het onontbeerlijke, het echt-bevrijdende voor de gehandicapte. „En daarom is het zo vreselijk jam mer, dat „de mensen" nog dikwijls, met de beste bedoelingen, zo tactloos kunnen zijn jegens een gehandicapte", is haar mening. De heer Van Schendel kan hierover uit eigen ervaring spreken, maar hij is een man van fijne humor, die voldoende levenswijsheid heeft opgedaan om zich door zulke menselijke fouten niet te laten Degenen echter, die pas het gezichts vermogen hebben verloren, voelen zich dikwijls diep gekwetst door ongevraagde inmenging en dat opzichtige meelijdende doen van buitenstaanders. Daarover zijn nog zoveel klachten, dat het misschien goed is. eens een paar voorbeelden te Doe dut niet! Er wordt geklaagd, dat mensen in trein of tram of winkel hardop meelijdend praten over een blinde die naast hen zit of ataat. Het komt ook dikwijls voor, dat een conducteur een blinde goedmoe dig met „je" aanspreekt. „Hier moet je uitstappen", of: „Kom maar, ik zal je wel even helpen"terwijl hij toch alle andere reizigers „u" noemt. Er wordt op straat gezegd„Och, help die stakker even naar de overkant". Er wordt gezegd„Pas op, die .jongen" of „die vrouw" is blind".. inplaats van „die heer" of „die dame". wordt gehandeld en ge- geoefend. Leraren en leraressen geven de opleidingen. Er zijn lessen in Braille schrift en -lezen, er wordt gestudeerd gingsdiploma's, voor telefoon- i kantoorarbeid. Hiervoor zijn Kieine leskamers ingericht. Voor degenen die met de handen ar beiden is, onder auspiciën van de Lagere Technische school ter plaatse een splin ternieuwe werkplaats ingericht, waar een eigen leerkracht tezamen met lera ren van de schooi les geven. Er is mo gelijkheid tot scholing in revolver- draaien, boren, montagewerk enz. Een blinde of slechtziende die deze oplei ding met vrucht volgt, kan straks in het normale arbeidsproces voor 100 pet werk leveren en dus ook een gewoon inkomen verdienen. Verder behoort o.m. tot de aevali- datie het weer zelf opknappen van allerlei kleine huiselijke karweitjes. Wie vroeger zelf een stekker of con tactdoos repareerde, kan het ook nu. Dikwijls gaat het er alleen maar om. de gehandicapte even over de drempel van verloren zelfvertrouwen heen te Zo worden ook huisvrouwen geholpen om weer haar eigen handigheid te her krijgen. Langzamerhand zal er in de ook al nieuwe keuken voor deze dames ge legenheid zijn, zich te heroriënteren bij het koken e.d. Nu al steken de revalidanten 's mor gens tussen ontbijt en studietijd even de handen uit de mouwen om samen de grote huishouding wat op gang te hel pen men spreidt het eigen bed, men schilt aardappels, men ruimt de tafels af en helpt even afwassen. Dit alles is een ongemerkte oefening tot revalidatie, maar bevordert ook de huiselijkheid en de saamhorigheid. Niet te veel hulp Wanneer u De Schansenberg bezoekt, moet u zich telkens beheersen, want u komt elk ogenblik in de verleiding, even een handje toe te steken, even iets ge makkelijker te maken voor de niet-zien- den, die kalm hun weg zoeken door het huis en door de doodgewoon gemeubelde huiskamer, waar zij nogal eens een sta kei tegenkomen. Mejuffrouw Van Garderen noch van de andere ziende personeelsleden snelt Ie hulp. wanneer een van de ga ten afwijkt van de goede richting e zich even stoot. En dit is juist de bi ,Niet te veel hulp geven", is het cot signe, „daarmee komt niemand vooruit Het is wonderbaarlijk, zo snel als de revalidanten zich in De Schansenberg hebben georiënteerd. „En wie hier de weg weet, verdv nergens meer", zegt de heer Van Schendel lachend, als hij ons voorgaat het hele huis door. Want De Schansenberg, in zeer vrije architectuur gebouwd, is een verba zingwekkende doolhof van trapjes, gangetjes, hoekjes en nissen. Twintig jaar geleden werd het gebouwd ei laatste 12 jaar deed het gebouw d; als Ned. Hervormd rusthuis. Maar je moet er wel dagen zijn, om er de weg te leren! Niet alleen bezit dit revalidatiecen trum geen enkel hulpmiddel voor leiden van niet-zienden, maar bovendien ils woning zo ingewikkeld m» gelijk. „Dat hindert niets, dat is eer oefening", is het oordeel van d« directeur. Aan de linkerzijde van de enormt villa, die ook van buiten allerlei hoek jes en torentjes en nissen vertoont, it een vrij modern nieuw gedeelte ge bouwd eetzaal, keuken en werkplaats. Die werkplaats is licht en luchtig en vrolijk; een genoegen, daar te zijn. De kleine gemeenschap op De Schan senberg leeft als één groot gezin. Met eekends gaat iedereen naar huis: top van de instelling staat een directo rium, dat de drie levensbeschouwelijke richtingen vertegenwoordigt: protes tants-christelijk, vrijz. protestant en r.k. De revalidanten betalen f 4500 per jaar en zij kunnen daarbij op de gewone wijze door sociale instellingen worden gesteund. Wanneer de revalidatie vol tooid is, helpt de vereniging AIB bij het zoeken naar een werkkring, waarvoor contacten worden onderhouden met de afdeling bijzondere bemiddeling van het Rijksarbeidsbureau, de AVO èn de ge westelijke arbeidsbureaus. Ook is er ge- zinsvoorlichting en nazorg: de revali- dant wordt dus niet zomaar alleen gela ten na de oefentijd. Waarom we er dus nog niet zijn met de inrichting van De Schansen berg, zal u duidelijk zijn. De pension- prijs die behalve huisvesting ook de opleiding moet dekken, is natuurlijk zo laag mogelijk gesteld, maar in we zen is er veel meer geld nodig om de zo nodige hulp aan deze gehandicap ten zo volledig mogelijk te maken. U weet, dat er al gelden zijn ingeza meld en dat binnenkort een nieuwe ac tie hiervoor gaat beginnen. Mogen we u, nu u dit alles weet, het gironummer van de Centrum-actie in Amsterdam'ge ven? Dat is 3910. Uw bijdrage is meer dan welkom. NOORDWIJK Bejaarden hadden gezellige Sint-Nicolaasmiddag Donderdag hadden de leden van de j Chr. bejaarden vereniging in Noord-wijk aan Zee hun Sinterklaasmiddag. Het is een gezellig uurtje geworden waar voor al de zang van de ouden van dagen het nog goed deed. Het ene na het andere Sint Nicolaasliedje werd, terwijl mej, C. van 't Noord de plano bespeelde, nog zuiver gezongen Bijzonder veel plezier beleefden zij met de goochelaar die door zijn Indruk wekkende toeren de bewondering af dwong. Na de. verloting, waarbij leder een prijsje kreeg toegewezen, keerden zij voldaan huiswaarts. Spreekuur schoolarts De schoolarts houdt zitting woensdag middag van 2 tot 3 uur In de openbare lagere school aan de Van Panhuysstraat. Weekagenda Maandag: D e Landbouw. 8 uur. film club Noordwijk; Flora 8 uur, jaarverga dering MSV; De Beurs, 8 uur, bij komst Tot ons Genoegen. Dinsdag: Ons Gebouw, 8 uur, bijeen komst Nooit Gedacht; De Beurs, 8 uur, hokkenshow Steeds Sneller. Woensdag: Lindenplein, 8 uur. weging van Noordwijkse winkeliers (bij ongun stig weer in Flora); Ons Gebouw, 8 uur, bijeenkomst Klein Avifauna; zaal Geref. kerk Vinkenlaan, 8 uur, a.r. kiesvereni ging, de heer J. Brouwer uit Katwijk spreekt over politiek nieuws van de laatste drie maanden; Lido, 2. 4 en 6 uur, kinderfeest Noordwijk Actief. Donderdag: Hof van Holland 8 uur, tuinbouw en plantkunde; Royal, 8 uur, Sinterklaasfeest bejaarden; Lido, 8 uur. gemeente-avond Herv. Geemeente Noord wijk aan Zee. Zaterdag; Juvenaat, 4 uur, jeugdclub Noordwijkse vereniging van postzegel verzamelaars. E" Ind dezer maand hoopt ds. P. Pras, emeritus-predikant van de Hervormde Ge meente te Katwijk aan Zee, zijn zeventigste verjaardag te vieren. In 1953 vierde ds. Pras, die thans te Zeist woont (Valckenboslaan 22), zijn zilveren jubileum als Katwijk* predikant. Hij werd hier bevestigd door zijn plaatselijke collega ds. W. M. A. Kalkman. Ds. Pras werd in 1389 te Blijham Groningen geboren. Hij bezocht het i delijk gymnasium 1 sproken, alsof een blinde een onvolwaar- dig mens is, iemand, die alleen 1 neerbuigend meelijden nodig heef' „Dit alles", zegt de heer Van Schendel, „ls niet kwaad bedoeld. Ik durf wel ze gen: Integendeel. Maar het is allemai zo tactloos, zo kwetsend en vernederend voor de blinde Kunt u begrijpen, hoe afstotend de maatschappij hierdoor kan zijn voor een gehandicapte die toch moer of minder in Isolement leeft?" We begrijpen het en we beloven hem graag, er nog eens de aandacht op te vestigen. Ziet u. een blinde, die zijn witte stok bij zich heeft, wil en kan zichzelf heel goed redden. Alleen wan neer hij of zij hulp vraagt, bijv. bij over steken op een druk verkeerspunt, bij hel overstappen op stations e.d., helpt u dan, zoals u iedereen zoudt helpen Meer niet. In uw gevoeligheid, uw oprecht meegevoel, zoud-t u tactloosja zelfs wreed kunnen lijn. Gezellig leven Al komen de revalldnnten op De Schansenberg om te leren, toch vinden ze er in de eerste plaats gezelligheid en huiselijkheid. We hebben he: koffie- uurtje, dat de ochtendarbeid onder breek:, meegemaakt In de genoeglijke huiskamer. Dat is to een korte ontspanning 1 •en het werk, want er wordt to< 's morgena ais 's middags gestudeerd Hoekje van de gezellige huis kamer in het revalidatiecentrum „De Schansenberg", bouwwerk in vrije architectuur: vol typi sche hoeken, nissen én uit steeksels. mejuflrouw Van Garderen en haar hul» houdelijke staf hebben dan tijd, eens eventjes uit te blazen van de dagelijkse beslommeringen. Ook gaal men met va kantie naar huis: de laatste tien dagen van december is De Schansenberg leeg Predikanten en pastoor van Loenen hebben de geestelijke verzorging op zich genomen en lopen het huis binnen, wan neer zij maar willen Er is altijd tijd voor een gesprek met de revalidanten. want geestelijk is er zoveel te verwer ken, dat deze bijstand op de eerste plaats komt. Groot genoeg Met plaats voor dertig dames en heren is De Schansenberg groot genoeg. In one land verliezen ongeveer 3040 personen per jaar op latere leeftijd het gezicht» vermogen en de revalidatie duurt tocb zeker een jaar. Gezegd kan dus worden, dat De Schat» «enberg in een behoefte voorziet, maar daarmee zijn we er nog niet. Aan de Winschoten deerde vervolgens aan de rijksuniversi teit te Groningen. Toen kandidaat Pras november 1914 door de provinciale Kerkvergadering van Utrecht was toe- gelaten bot de Evangelisatiebediening in de Hervormde Kerk. was hij eerst, van november 1914 tot april 1915, als hulp prediker werkzaam te Uithuizen. Op 1 augustus 1915 werd ds. Pras bonden aan zijn eerste Gemeente. Heu- men bij Nijmegen. In 1919 ging hij naar Heukelum en in 1922 naar Klund-ert. Daarop volgde in med 1928 Katwijk, waar hij was beroepen in de vacature van da. Is. VoorsteegSi, die Katwijk aan Zee had verwisseld voor Den Haag. In de tijd van ds. Pras heeft de Hervormde Gemeente van Katwijk aan Zee zich geleidelijk uitgebreid. Toen hij er kwam, telde'zij drie pre- diikantsplaatsen. De predikant be perkte zich niet tot louter het pasto rale werk. Zo was hij hier voorzit ter van de plaatselijke afdeling van het Ned. Bijbelgenootschap, voorzit ter van de Hervormde scholen, pen ningmeester van de zendingsvereni ging in de classis Leiden, geestelijk OEGSTGEEST Vrouwelijke jeugdouderling Sinds de Hervormde synode het jaar geleden mogelijk heeft gemaakt, ook vrouwelijke lidmaten als lid van een kerkeraad te kiezen, zijn in de Oegst- geester Hervormde Gemeente reeds drie vrouwelijke lidmaten als ouderling be vestigd. Thans heeft de centrale kerke raad opnieuw een vrouwelijke ouderling benoemd en wel mejuffrouw I. Mooy. di deze benoeming heeft aanvaard. Zii zs worden toegevoegd aan de Rhijngeester- wijkgemeente. met de bijzondere functie van vrouwelijke jeugdouderling. Daarmee heeft de wika, die reeds 1 jeugdouderlingen naast zich heeft, derde ouderling om haar in haar werk te steunen. Vilma Kalnins vertelt De Hervormde jóngerensociëteit mag zich zondagsavonds nog steeds in een bij zondere belangstlling verheugen. Dat komt vooral door het afwisselende pro gramma. dat deze sociëteit aan de jeugd biedt. Zo is men er nu In geslaagd iemand iemand uit Oost-Europa voor een lezing uit te nodigen. Het is mejuffrouw Vilma Kalnins. die op 13 december aan de hand van dia's komt vertellen over Letland, waar zij is geboren en over het leven in vluchtelineenkampen, dat zij zelf heeft meegemaakt. Op deze avond komen ook enkele Polen 1 Hongaren, die iets van hun folklore laten zien en horen. TER AAR A.R. kiesvereniging Op dinsdag 15 december houdt de Anti- Revolutionaire kiesvereniging een bijeen komst. De heer M. W. Schakel, burge meester van Noordeloos, zal een inleiding Vergadering Chr. Nat. school Het bestuur van de Christelijk nationale school van Ter Aar houdt op dirwdag 8 december een algemene ledenvergade ring. Na de bestuursverkiezing hoopt de heer Brinkman, hoofd van de school, een inleiding te verzorgen. verzorger van het militaire tehuis in Katwijk, voorzitter van de ker- keraadscommissie Contact Militai ren en schrijver van vele preken in de serie „Van goedertierendiheid en recht". In de bezettingstijd werd ds. Pras d'oor de kerkeraad voor een deel van zijn werkzaamheden ontheven om de belan gen te dienen van de Hervormde jongens van Katwijk aan Zee, dieveelal gedwon gen elders werkten. De predikant maak te zich ook verdienstelijk door contacten te onderhouden met de twee- a drie honderd militairen, die Ln Indonesië dienst moesten doen Met ingang van 1 november 1954 werd ds. Pras geëmeri'- teerd. ROOMBOTER „De Landbouwer' 1 OORSTRAAT 36 TELEF. 213 Loonsverbetering voor kuipers in zicht de afdelingen Katwijk I en II van de christelijke bedrijfsgroepencentrala. Voor zitter A. Wassenaar richtte zich in zijn welkomstwoord ih het bijzonder tot up bondsbestuurders C. van der Wal Broeksma. De bondsbestuurders brachten verslag uit van de onderhandelingen ove; nieuwe c.a.o. De heer Van der Wal tigde er de aandacht op, dat rekening moet worden gehouden met de nieu richtlijnen voor de loonpolitiek. Er reeds overeenstemming over enige beteringen, die betrekking hebben op 1 bovenwettelijke uitkering Dij-een ongeluk, op gelijkstelling van de nationale feest dag met andere feestdagen dingtoelage. Voorts moeten alle loonbeslagen 1957 in de lonen worden verwerkt. Men is het eens over de manier waarop dit zal ge schieden. Indien een redelijKe loonsver hoging kan worden bereikt, zal een 1 worden'afgesloten met een looptijd meer dan één jaar. De vergadering verklaarde zich akkoord met de voorstellen van het hoofdbestuu. Vleetvisserij niet bepaald lonend De laatste schepen die onder de Hol landse wal visten, hebben deze week de visserij aldaar gestaakt, omdat de vangs ten zo gering waren, dat het de moeite niet loonde te blijven; de vangsten wa- ~"ïn 1 a 2 kantjes per nacht. Ook in het Engelse Kanaal wil de ha ringvisserij voor de vleetloggers nog niet g op gang komen. Een enkele logger deed een goed trekje, maar voor het mi rendeel waren de vangsten slecht. De h; ingtrekschepen doen het beter in he. Kanaal. Zij meldden dagvangsten tot 300 kantjes. kwaliteit van de trekharing is min der goed en het prijsverschil met de vleet- haring is dan ook groot. Dit jaar is de haringvleetvisserij wel jzonder vlug afgelopen; er liggen en schepen in de berghaven. De prijs die deze week voor vleetharing erd betaald, was van 37,20 tot f 68; ekharing deed van 27,40 tot 40 per De aanvi Evangelisatie Maandagavond acht uur wordt in de niezaal een evangelisatie-samenkomst gehouden. De heer D. Lugthart uit Ede oopt te spreken. Sinterklaasfeesten Gistermiddag hebben de kinderen van de openbare kleuterschool Sinterklaas feest gevierd. De Sint kwam op bezoek n cadeautjes uit te delen en voorts was een poppenkastvoorstelling. De leerlingen van de openbare lagere school kwamen bijeen in de Oranjezaal het jeugdhuis, waar films werden ge draaid. Hoog en laag water Maandag 7 december; hoog 39 en 21.13 uur; laag water o: 16.39 uur. Visserijgolfjes Katwijkers binnenkort ook op een sclioolscliip TTET SCHOOLSCHIP VOOR de visserijscho'len in Katwijk, IJmuiden en Den Haag komt er wel. De plannen voor de bouw van een dergelijk vaartuig zijn praktisch rond. Het wordt een nieuw schip, dat ongeveer een, miljoen gulden zal gaan kosten, zo vernemen wij uit welingelichte kring.j Voor de exploitatie wordt gerekend op een bedrag van rond 250.000 gulden,' waarvan volgens de voorwaarden, die gelden voor het nijverheidsonder-! wijs, 70 procent door het Rijk zal moeten worden betaald. De resterende! 30 procent moet door Den Haag, Katwijk en Velsen worden opgebracht! Het ligt in de bedoeling, dat het schip zowel voor de vleet- als voor de trawlvisserij zal worden geschikt gemaakt. De leerlingen van de scholen; zullen gedurende hun leertijd ongeveer vier tot vijf weken op het schipj kunnen vertoeven om zich praktisch in hun vak te bekwamen. De zaak van het schöolschip loopt al heel lang. In 1956 zijn de besprekingen tussen de gemeenten Den Haag, Velsen en Katwijk over dit onderwerp begonnen. Aanvankelijk bestonden er plannen voor het overnemen van het onderzoekings vaartuig Antonie Leeuwenhoek. Dit schip bleek niet geschikt te zijn als schoolschip Daarna hebben de gemeenten een plan ln studie genomen om samen een schip Ln de vaart te brengen, omdat bleek, dat één visser ijschool een dergelijk vaartuig te duur zou zijn en bovendien niet rendabel zou kunnen worden ge maakt voor het onderwijs. Het zou te- eel voor de kant moeten liggen. Een jaar later hebben de drie gemeen- :n een commissie ingesteld, die het plan ju moeten voorbereiden. Achterstand Het visserijonderwijs vertoont een dui delijke achterstand in vergelijking met ander technisch onderwijs. De jonge sers zijn namelijk niet in staat om zich praktisch in hun vak tijdens hun leertijd te bekwamen; dat kunnen leerlingen gewone technische school wel. de vloot bestaat, met uitzondering de snel verdwijnende oude haring- vleetloggers, geen gelegenheid vooi opleiden van leerlingen. Daarvoor i erk aan boord te gevaarlijk. Over het algemeen voelen de reders dan ook weinig voor om nog niet praktisch geschoolde jonge vissers boord van de moderne trawlers mi ten. Men geeft de voorkeur aan oudere vissers. Dat hierdoor vot noodzakelijke aanwas van vissers grote gevaren dreigen, spreekt vanzelf. Met het in de vaart brengen van een schoolschip, waarop de omstandigheden, waaronder moet worden gewerkt op een trawler, zoveel mogelijk zal kunnen wor den benaderd, zal men in staat zijn om 'oor het visserijonderwijs ontstane achterstand weg te nemen. Rapport bjjna klaar Het rapport, dat de commissie deze materie zal uitbrengen, is, zo nemen wij. thans bijna gereed. De c missie heeft van één en ander veel werk gemaakt en zich op de hoogte gesteld de nieuwste ontwikkelingen visserijonderwijs in andere lahden. Ook ?n Pools schoolschip, dat in de haven an Oostende lag, werd bezocht. De commissie zal waarschijnlijk de gemeenten aanbevelen een speciaal schoolschip op een Nederlandse werf te laten bouwen. Een vaartuig, dat zal ten worden uitgerust met navigatiemiddelen. De exploitatie van het schip zal waar schijnlijk nog één van de moeilijkst op lossen problemen vormen. Ook de vraag, wie het schip voor de drie scho len zal moeten beheren, is nog niet vol ledig beantwoord. Maar het schip zal er Oud-Katwijk herleeft Niet ver van een voor anker liggend Engels fregat TNE VRAAG is gewettigd, nadat we zo uitvoerig hebben stilgestaan bij u voorspel en verwezenlijking van de tweede kunstmatige Rijnmond nabij Katwijk aan Zee: wat herinnert er vandaag de dag nu nog aan heel dit grootsp gebeuren? Allereerst kunnen we dan wijzen op de nog steeds bestaande buitensluis nabij het zeedorp, die weldra zijn 152ste verjaardag zal vieren, zij het ook, dat het oude bedieningsgebouw bovenop de sluis kort vóór de tweede wereldoorlog is vervangen door één van een wat moderner versie. Belangrijker nochtans is het feit, dat aan de oostzijde van deze buitensluis een datumsteen ter herdenking van het heuglijk feit van de totstandkoming van de nieuwe waterlozing werd aangebracht, waar zich tot op de dag van vandaag laat lezen: De Vereeniging van den Rhijn met de Noordzee. Aangevangen op den 7den Augustus 1804 en voleindigd op den 21 sten October 1807. Een oven grote, meer noordwaarts zelfder plaatse aangebrachte steen toont het gekroonde wapen van Rijnland met de dubbele adelaar. Het valt t< treuren, dat bij de amovering vat. oude kapitale binnensluis ook de daar aangebrachte gedenkstenen ten offer zijn gevallen aan de vernieuwing. Op het noordelijk landhoofd aan de westzijde van de binnensluis kon men tot voor enkele jaren het volgende omstandige, '~t steen gegrifte verhaal lezen: Op den 22sten July des jaars 1807 werden de eerste spenen dezër sluis geleed door Pieter van Lelyveld de Jonge, Adriaan Leonard Gevers van Heteren Willem Abram Druyvestein en aldus het ontwerp tot verbreeding van Rhijnlands waterstaat, door het openen eener onmiddellijke gemeenschap van den Rhijn met de Noordzee reeds on derzocht in den jare 1404 na iedert op onderscheidenen tijden in overweging te ijn genomen, laatstelijk aangeprezen In den iare 1802 door Mr Adriaan Twent Raaphorst beoordeeld door Neder lands grootste waterbouwkundige Chris- Brunijigs dadelijk tot stand ge bracht. De kunst en de moed der Neder landen die door geerten drukkende tegenspoed der tijden uitgebluscht, hebben dezen grootschen arbeid ondernomen gedurende het Hoog heemraadschap der Weledelen Hee- Adriaan van Holst, Dijkgraaf Jan Willem Druyvestein, Mr. Dirk Cornelis Gevers van Endegeest, Jonkheer Karei Vincenf wan Boet- selaar, Pieter Gerard Mess. David Hoeufft, Mr. Pieter van Lelyveld Pz., A. T. M. Phil Diederik van Ley- den Gael. Hoogheemraden; Mr. Ge- rardus Adreas Martinus van Bom mel, Rentmeester, Mr. Dirk Wor- mer, Secretaris, volgens nauwkeu rige opneming en opgemaakte ont werpen; mitsgaders beleid en toezigt van Frederik Willem Conrad Arte Blanken Jz en Simon Kros. Tolk WeUioht, dat ook Napoleon Bonaparte een ogenblik zijn blik heeft laten ruster op deze beide gedenkstenen, en de Ne derlandse generaal Dirk van Hogendorp die hij ieder ogenblik nodig had ter- Ie van de Nederlandse taal ge- a>gd heeft do tekst voor hem in het Frans te vertolken. Immers, aan de me res van genoemde hoofdofficier, wien opgedragen de keizer te vengezellen diens reis door ep bezoek aan Hol- J in de herfst van 1811, ontlenen we de volgende passage: .Het hof vertrok weldra met be stemming Den Haag. De keizer ging de sluis van Catwyck bezichtigen, waarover hü zeer tevreden was. Er was een Engels fregat, dat zo dicht mogelijk bU de kust voor anker lag. De keizer vroeg me, of ik geloofde dat een kogel van het fregat het strand z.ou kunnen bereiken. Daar men zich gemakkelijk met afstanden vergist, antwoordde Ik hem. dat Ik geloofde van wel zonder cr zeker van te z«n. H« zei toen, dat h|j diir wilde lunchen en liet de tafel vlakbij de zee neerzetten ln de open lucht. De bemanning van het fregat hees de vlag en kon, met verrekijkers, ons zien lunchen. Wö waren met z'n vie ren aan talef: de keizer, de prins van Neuf-Chatel, de hertog van Vicenza en ik." Dit Napoleontisch bravoumstiukje werd uitgehaald op 24 oktober 1811, terwijl de keizerin, Marie Louise, ln Leiden werd ontvangen in het monumentale huls de vroegere schout Marcus. Hel was daar, dat de keizer na im vliegende van Katwijk aan de Witte Poort te zijn aangekomen zich weer met zijn gemalin verenigde, om na een bliksembezoek nauwelijks een uur de Sleutelstad alweer de rug toe te keren met bestemming Den Haag. Mensen met een goed geheugen zul len zich echter wellicht herinneren, dat de Katwijkse kapitale binnen- sluis meer gedenkstenen torste, dan de hierboven vermelde. Gedenk stenen ieder met een eigen geschie denis. Het is daarbij, dat wij in een volgend artikel nader willen stil staan. W. A. Poort IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIII! De Katwijkse buitensluis in vol tooide staat, zoals Napoleon haar heeft gezien. Naar een li tho van L. J. Nader in het oud archief der gemeente Leiden. Dit was er Een trawler, twee loggere en twintig' kotters zorgden er vrijdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien var een totale aanvoer van 1340 kisten verse vis. Er waren 140 kisten Schelvis, 30 wij- ting, 30 gul en kabeljauw, 90 haring, 130 makreel, 300 schol, 200 diversen, 18 tarbot, 20.000 kilo tongen en 60 stijve kabeljau wen. De trawler Toronto was er met 140 schelvis, 30 wijting, 30 gul en kabel-I jauw, 90 haring, 130 makreel en 30 diver- Prijzen blijven hoog Ook vrijdag werden er zeer hoge prij zen genoteerd in IJmuidens vishallen, vooral voor de schaarse rondvis, Dank zijl de hoge prijzen kon de Toronto voor 450 kisten verse vis nog een besomming' van 19.200 gulden boeken. Twee Katwijk se loggers met eveneens geen in het oog: lopende vangsten, boekten door deze ho-l ge prijzen eveneens relatief hoge besom mingen. De Kw. 76 sprong er uit met 9.500 en de Kw 126 met 7.900. De handel vindt de situatie allesbe halve prettig. Men kan andere vaak te rugvallen op Deense vis voor de export Maar ook de Denen weten van prijzen vragen. Bovendien raakt het Duitse tingent uitgeput. En vandaag? Vandaag is het druk aan de IJmuidense afslag. Maar er is opnieuw weinig rond vis. Wat de trawlers betreft is bet al haring wat de klok slaat. Loggers kotters zorgen voor tong en schol. De Aiüe Ouwehand Kw 122 lost i vangst van 700 kisten haring en 380 kan tjes, de Nestor Kw 101 heeft 700 kisten haring en 420 kantjes aan boord, de Golf stroom Kw 4 een vangst van 400 kisten haring, de Willem VI 121 van 600 kisten haring en de Franoina Kw 153 vai kantjes en 900 kisten haring. Minder slecht Om de Noord zijn de weersomstandig heden aanmerkelijk verbeterd. Er werd weer gevist, maar de vangsten zijn klein. De schepen moeten het doen met ge middeld 80 tot 140 manden kleine haring, koolvis en schelvis uit drie trekken. De Medan IJm 57 meldde een trek van 60 manden, de Beatrice IJm 72 van 40 man den en de Jacoba Gezina IJm 36 van 50 manden diversen. In het Kanaal boeken de schepen vangsten van gemiddeld 30 tot 120 kan tjes haring per dag. Geen aantrekkelijke visserij dus. De Jan Sr. meldde een dag vangst van 70 kantjes en de Maria van 50 kantjes. De Jan Sr. is het nieuwe vlaggeschip van de rederij Parlevliet. Langs de kust boekten de schepen vangsten van gemiddeld 100 tot 200 kilo tongen en 6 tot 10 manden schol en bij de Pitfcboei van 250 tot 300 kilo tongen en 7 tot 10 manden schol per etmaal. j SASSEPi'HEIM Autobus met 29 mensen kwam in botsing. Gistermiddag had een gecompliceerde j trurijding plaats op de Hoofdstraat ter hoogte van garage Bakker. Een vracht wagen met oplegger, bestuurd door K. B. uit Heemskerk, kwam uit de richting Haarlem en moest krachtig remmen voor een zandauto, die plotseling de Zuil hofstraat inreed. Daardoor slipte de op- legger en gleed geheel naar links, waar bij hij in botsing kwam met een autobus met 39 gerepatrieerden uit Indonesië, die uit de richting Leiden kwam. Zeven j perso.nen uit de autobus liepen verwon- dingen op, van wie twee in het zieken- huis moesten worden geholpen. Beide i auto's liepen zeer zware schade op. Het j keer is gedurende een uur omgelegd, j Advertentie.1 EVANGELISATIE SAMENKOMST D.V, te houden MAANDAG i 7 DECEMBER 1959 des avonds 8 uur in de Uni-zaal aan de Weth. Ouwehandstr. te Katwijk aan Zee. ker: D. LUGTHART t Advertentie) Inschrijving nieuwe leden JUDO CLUB KATWIJK ook voor jeugd vanaf 8 jaar. Maand, en dinsd. tussen 79 uur aan gymzaal Irene ingang naast postkantoor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4