DECEMBER, de duurste maand van het jaar Strijd-oni-ile- marliUpi'l Inkoop SINTERKLAASBIJLAGE 1959 7 „Ja, dat is zo de gangbare mening en dat horen we ook altijd: jullie zult wel blij zijn als het 6 december is, want dan is die geweldige drukte achter de rug! Dat is een foutieve gedachte. In de eerste plaats volgt op de drukte van St. Nicolaas die van de Kerstdagen, maar in de tweede plaats beginnen we op 6 december al te denken en te werken aan onze St. Nicolaas-artikelen van het jaar daarop. Op 7 december weten we zo ten naastebij wat de meest gevraagde artikelen waren, en daarmee houden we uiteraard rekening bij onze nieuwe inkopen, maar toch ook weer niet al te veel, want de smaak van het publiek kan in een jaar geweldig omslaan. DECEMBER is van oudsher de duurste maand van het jaar. De maand van de grote uitgaven. De maand, waarin men erop uit is een binder te plezieren. Weken te voren trekt men in drommen langs de etalages van de goed-gesor- teerde winkels om een keus te doen. Want in december is men zeer kieskeurig. Het ge schenk moet mooi zijn., en prak tisch, en men moet er lang mee kunnen doen. Miljoenen worden in december aan ge schenken besteed. En een groot gedeelte van dat enorme be drag wordt uitgegeven aan speelgoed. Prachtig speelgoed ziet meri om deze tijd van het jaar geëtaleerd. Speelgoed, dat niet alleen de aandacht trekt van de jeugd, maar ook van ouderen. Treinen, auto's, bouwdozen, waarmee kastelen kunnen worden gebouwd wie heeft er nooit in een adem loze bewondering en met een klein verlangen om het te be zitten, naar gekeken! Een onzer redacteuren heeft dezer dagen gesproken met een leidende figuur van een groot (waren)Huis en hem ge vraagd naar de moeilijkheden, waarmee de inkoop van die duizenden en duizenden arti kelen gepaard gaat. Het ant woord, dat hij kreeg, is hier naast gepubliceerd. Daarom hebben inkopers geen ge makkelijke taak. Onze inkopers reizen de hele wereld af op zoek naar arti kelen, waarvan ze vermoeden, dat deze het in. Nederland zullen doen. Ze kijken rond in de Verenigde Staten, in de Scandinavische landen, in Duits land, in Tsjecho-Slowakije, in al die landen dus, waar het speelgoed van daan komt. Ze zoeken in allerlei tijd schriften naar nieuwe ideeën en be kijken of die ideeën zonder meer ge kocht kunnen worden of dat er hier en daar een verandering moet worden aangebracht. CREATIEF Hoewel het soort speelgoed voor het grootste gedeelte wordt bepaald door 'de speelgoedfabrikanten, is het toch beslist niet zo, dat klakkeloos op hun aanbiedingen wordt ingegaan. Elk land heeft daarover zijn eigen denk beelden en de inkopers trachten die aan te passen aan wat de markt biedt. Een inkoper moet dus* een creatief mens zijn, hij moet ook een fijne neus hebben voor hetgeen de klant wenst. En het merkwaardige is, dat ze zich zelden vergissen. Destijds was ,om een voorbeeld te noemen, de petticoat in Amerika geweldig in zwang. Dat weet je dus. Maar wat moet je nu als in koper doen? Goed, de petticoats zijn in grote hoeveelheden ingevoerd en het is geen strop geworden. Het had natuurlijk ook anders kunnen zijn. En wie zal zeggen of er volgend jaar nog belangstelling voor de petticoat be staat! De inkoop van speelgoed is bijzon der moeilijk. Er zijn zoveel mode artikelen bij. Neem nu de hoela-hoep. Er is een tijd geweest, dat je er niet genoeg van in je winkel kon opslaan, en op het ogenblik verkoop je geen hoela-hoep meer, al ben je nog zo'n goede vérkoper. FACTOREN Tal van factoren spelen bij de in koop van speelgoed een rol. Je moet je afvragen: wat is op het ogenblik actueel. In Amerika zie je nu veel speelgoed, dat betrekking heeft op de ruimtevaart, maar in Nederland kénnen we daarin nog geen hausse Verder moet je de geuoonepiek in de gaten houden hoe kan je anders je gehele verkoop, ingedeeld naar leef tijdsgroepen, opbouwen? Je moet we ten waarnaar de verlangens uitgaan en hoe de tendens ligt ten aanzien van de prijs. Duidelijk merkbaar is. dat men dit jaar bereid is duurder speel goed te kopen. De conjunctuur is te dien opzichte dus gunstig. Er is prachtig speelgoed in de han del, dank zij de technische ontwikke ling. Er zijn meer mogelijkheden. Het speelgoed is realistischer dan vroeger. Het beste zie je dat aan de auto's. Magnifieke modellen. Neem de DAF- auto en de auto van Van Gend en Loos. En dan de treinen, perfect tot in de details. Kunstenaars zijn het die het vervaardigeen. VERSCHUIVING Elk jaar is er een verschuiving in het soort speelgoed merkbaar. We hebben in het verleden uitgesproken treinjaren gekend, en poppenjaren, en houten speelgoed-jaren. Dit jaar gaat de belangstelling vooral uit naar ge zelschapsspelen. De treinen doen het ook nog best, en de plastic bouwdozen vinden eveneens grote aftrek. Toe te juichen is het, dat er meer be langstelling gaat komen voor speel goed, waarmee men wat kan doen. waarmee men creatief bezig kan zijn. En voorts is er een verschuiving waar te nemen van het speelgoed naar het gebruiksartikel. De schoolmicros- scoop bijv. is erg en vogue. En het toe risme, dat meer en meer gepopulari seerd wordt, trekt de aandacht naar sportartikelen, die ook steeds fraaier van vorm en uitvoering worden. GESCHENKJES Maar er is nog veel meer. Inkopers letten niet alleen op de artikelen, zij kijken ook uit naar de verpakking. Aan het verpakkingsmateriaal wordt steeds hogere eisen gesteld. Een mooi papiertje, een aardig lintje. En ze kijken naar surprises, die kant en klaar zijn. Een brouwerij heeft destijds een bierpul in de handel ge bracht. In samenwerking met die brouwerij verkopen wij die bierpul maar wij hebben er een gezellig zak doekje in verstopt. Zo'n samenwer king hebben we ook met sigarettenfa- brikanten. Je geeft iemand op Sint Nicolaasavond een pakje sigaretten en als hij het opent .ontdekt hij een een of meer zakdoekjes. En verder kun je ideeën kopen voor het maken van sur prises. En je kan dat net zo goedkoop of duur maken als je zelf wilt. Dit is een groot voordeel van deze tijd. Er is speelgoed voor elke beurs. En zelfs het goedkoopste is prachtig afgewerkt. Je kunt er als cadeau mee voor de dag komen. Ook dit jaar zijn de raketten, kunst manen en supersonische straaljagers de speelgoedwinkels weer uitgevlo genHet „moderne" speelgoed gaat erin als koek. Een Amerikaans persbureau heeft feestvierend Neder land gewezen op een nieuw snufje op dit terrein. Te Salem in de staat Massachusetts heeft namelijk een fir ma Parker Brothers Inc. om pre cies te zijn een spel in de handel gebracht dat een imitatie is van de wereldomvattende strijd om de macht. Het draagt de toepasselijke naam „risk" (risico of gevaar). Men speelt „risk" op een bord, waarop alle con tinentale gebieden ter wereld zijn af gebeeld. Er kunnen drie tot zes per sonen aan deelnemen. Zij gebruiken blokjes om legers aan te duiden, zes dobbelstenen en een spel van 44 kaarten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 23