Asbak Selmaatje Bekaaid? SINTERKLAASBIJ LAGE 1959 ,M& doet er hikf an "W/r E DOEN ER NIKS AN, hadden we als vrouw en moeder zelf gezegd, en alle jongens hadden manlijk verstandig geknikt van dat we groot gelijk hadden maar Selmaatje niet: ze keek ons met grote ogen zwijgend aan en boog toen weer haar koppetje over het al twaalf maal herlezen Lijsje Lorresnor. En toen begon bij ons al de twijfel aan de juistheid van ons besluit, maar we hadden het nu eenmaal gezegd en volle instemming gekregen van alle mannen in ons huis. In elk gezin en zeker in een groot gezin komt, denken we, de keer dat de vader en de moeder zeggen: we doen er niks an! Natuurlijk niet, zed hij die elk jaar tot dusver van ons een stropdas ge kregen had en het stak ons even dat hij dat zo nfcnchaJant zei: zou hij dan die stropdassen nooit echit mood hebben ge vonden? En: natuurlijk niet, red de oudste zoon- die bwrmtig minuten voorsprong heeft en houdt op zijn tweelingbroer en daarom ln ons traditioneel gebonden gezin aan zijn vaders rechterhand zit aan tafel en his masters voice spreekt. De middenmoot van ons kindertal put te zich uit in denigrerende opmerkingen over Sinterklaas en alle andere mannen met malle baarden. Over Zwarte Piet en alle andere Pieten die het hart eens moesrten hebben hen te na te komen. Over rammelende rijmpjes waarin ze op hun fouten en tekortkomingen van een heel jaar gewezen konden worden. Over ln sderpapiertjes verpakt snoepgoed en flau we spelletjes die ze vér te boven geko men waren. En over dat bar kinderachtige schoentje-zetten vooral en toen keek weer even Selmaatje op vam Lijsje Lor resnor, maar ze zed niets. versierseldoos opgediept kerst-servetje. We doen er niks an, zeiden we weer toen de jongens naar de vroegtijdige Sinterklaas-optocht waren Wezen kijken en op elkaar hardhandig demonstreerden hoe twee agenten een orde-verstorend no- zempje in het nekvel hadden gegrepen en verwijderd. Het waren rotkerels zei den de jongens, want 'tzljn stadskinde ren en die kunnen maar niet van het ge zag houden. Nietes, zei Selmaatje, ze wa ren best aardig en ze hielpen snoep uit te delen en dat verklaarde dan hoe groot huis en de volgende dag haddein de jongens strafwerk en de daarop vol gende dag dubbel strafwerk. We moesten heed lang trekken voor we een ingewikkeld verhaal uit hen los kon den krijgen: ze hadden nieuwe schriften moeten hebben voor hun aardrijkskunde en ze hadden straf gekregen omdat ze hun werk op losse velletjes hadden ge schreven en dubbel straf omdat ze dat strafwerk óók op ongelijnd papier en dus slordig hadden gekrabbeld. Maar waarom heb je dan niet om schriften ge vraagd? vroegen we een beeitje geërgerd. Och zo maar, mam. zeiden ze en slen terden de keuken uit Merkwaardig wat er allemaal aan din gen te verzwijgen zijn als eenmaal is afgesproken dat niemand wat zal krijgen met Sinterklaas. Hij die al dertien jaar lang as morst door het hele huis. brak T LEEK OF SINTERKLAAS BIJ ONS THUIS EEN VERBODEN WOORD WAS GEWORDEN. DIT JAAR L KWAM HU NIET OVER DE VLOER. j Ze zette wel die avond voor het eerst toch haar schoentje bij de schoorsteen; ze deed he>t zelfs niet stiekem ze deed het open en bloot en geen van haar broer tjes waagde het er iets smalends over te zeggen. Ze keken wèl ze keken s»uk voor stuk naar dat schoentje en toen naar hun vader en toen naar Selmaatjes smalle ruggetje, terwijl ze bezig was Lijsje Lorresnor en haar muziekboekje en haar blokfluit en haar snoertje kralen en haar diadeempje en haar pop en het wol len lammetje bij elkaar te garen, want aides moet altijd mee naar bed. Ze keken naar Selmaatje en ze zeiden welterusten en ze dropen af Hun vader stak zijn dagelijkse sigaar op die hij niet lekker vindt, want hij is een sigarettenroker, maar 's avonds na het eten zit hij een kwartier lang plichtsgetrouw te paf fen en de rook naar ons toe te bla zen, want we honden net als alle an dere vrouwen van sigarengeur. Hij zei niets maar hij diende zijn tijd uit en legde de stomp weg en ging naar boven om ze allemaal de afscheidspor in de ribben te geven en Selma haar nacht zoen, en toen hij beneden kwam zei hij: heb je niet wat? We hadden niets, be halve een nog verpakt ontbijtkoekje en dat kwam dus in Selma's schoentje. En de volgende ochtend kwam ze ons laten zien wat cr allemaal nog meer in ge stopt was door haar broertjes: een dier bare glazen knots die wij vroeger stuiter noemden en een huiswerkboek je waar maar een paar bladzijden uit gescheurd waren en een splinternieuw vlakgom en een paar uit ons trommeltje gegapte froufrous, verpakt in een uit de hoe twee agenten een orde- verstorend nozempje in zijn nekvel hadden gegrepen en verwijderd. Het waren rot kerels het kwam dat zelfs zij uit de drommen tevoorschijn was gekomen met een paar kleffe toffees in haar handjes. Ze waren best aardig, zei ze en Sinter klaas En toen schrok ze, alsof Sin terklaas in ons huis een verboden woord geworden was. Ze schrok en ze zweeg en het werd akelig Stil aan tafel, tot de op twintig minuten na oudste een ergens opgepikte waarheid als een koe ter conversatie aan bood Sinterklaas zei hij voorzichtig, is een winkeliersfeest dat zag je aan die optocht: allemaal margarine en zeep poeder en limonade en zo gewoon om dat ze an je verdienen willen maar we zullen wel gek zijn. Hij ving een goedkeurende blik van zijn vader op. Maar wij dachten er aan hoe we eens hoeveel jaren dan al geleden? in een gymnastieklokaal hadden gestaan toen hun kleuterklasje binnenkwam en hoe hij en zijn broertje hand-in-hand ons ra kelings voorbijliepen en ons niet zagen, omdat hun ogen droomden. Sinterklaas zat bii de rekstokken. We hoeven er niet meer over te praten, zei zijn vader, we doen er niks an. En weer keek Selmaatje even op en stak haar hand uit naar een boterham. En toen we er extra dik chocolade-hagelslag op de den. zei ze: hoeft niet, hoor man dank u wel. Het was dus - afgesproken: we zouden er niets aan doen en sindsdien leek het of we allemaal een kwaad geweten hadden, behalve Selmaatje dan. We had den zo'n kwaad geweten, dat we hele- haal niet meer voor de dag durfden ko men met doodgewone kleine wensen en behoeften: net alsof we dan toch om een cadeautje zaten te jengelen natuurlijk. De oudsten, die in een junioren-elftal voetballen, drufden pas zaterdagsavonds vlak voor de winkels sloten, te vragen of ze even wat geld uit hun spaarpot moch ten pakken maar ze wilden niet zeg-" gen waarvoor. We zagen 's zondags dat ze nieuwe witte veters in hun baksen had den zitten. En de jongsten gingen dinsdags hun huiswerk maken in de niet bewoonde ka mer voor het dienstmeisje, omdat niet te rijmen valt met vijf kinderen en eeo net in die tien dagen tot tweemaal toe een asbak, en al heeft hij dan nog min stens zes andere asbakken, hij ging toch stiekem de scherven in de vuilnisbak stop pen. En wij zelf hebben dagen achter el kaar onze handen bezeerd aan hete stoom, omdat de fluitketel was droog en leegigekookt, en we dus in pannen water heet moesten maken, omdat we gewoon niet over de drempel konden komen van de winkel waar je voor twee gulden vijf en zestig een nieuwe fluitketel kunt ko- IC WA- uüvKr» toen de oudste de deur openrukte, stond daar Selmaatje en ze was hélemaal zenuwachtig en zei schril: ik hoorde wat op de trap - mam - pap, op de trap pen. We deden immers niks aan Sinter klaas? zelfs geen fluitketel dus. Alleen voor Selmaatje was er wel elke morgen een kikker of een muis in een zilverpapiertje, of een plak nougat of een pakje van die vieze kauwgum om er bellen mee te bla zen. Ze zette elke avond onverdroten haar schoentje bij de schoorsteen, maar ze zei nooit 's morgens: kijk mam, van Sinterklaas. Ze gelooft trouwens niet meer in Sinterklaas. Tien dagen zijn natuurlijk wel door te komen wat zijn tien dagen met vijf -kinderen die al om zeven uur holdebol- deren door het huis en met een man die de hele dag koffie wil en met eten koken voor zo'n kolonie met huiswerk overho ren; tien dagen zijn zó om. En toen was het dan Sinterklaas maar we deden er niets aan en dus zaten we met z'n zevenen een beetje verloren bij de kachel de man die al dertien jaar lang eerst de kranten leest voor wij ze mogen krijgen, ging aan de radio zitten draaien, ofschoon bij ons nooit de radio speelt, -want we hebben al herrie genoeg in huis. We hadden dit keer geen herrie en de kinderen hadden geen huiswerk, want die schoolmeesters doen wèl aan Sinter- ze zette elke avond onver droten haar schoen bij de schoor steen, maar ze zei nooit 's morgens: kijk mam, van Sinterklaas klaas en slepen er trouwens een uur winst uit 's middags. De Jongens gangen allemaal met een ernstig gezicht naar de adio zitten luisteren, en natuurlijk n- gon er de wind door de bomen te waaien en het paard over het dak te trippel trap pen en ze trokken allemaal zuurzoete gezichten. Alleen Selmaatje niet; ze keek op uit Lijsje Lorresnor en ging mee zitten neu riën en ze lachte tegen ons, en dat ging ons dwars door ons hart. We hadden al die mannen in ons huis, onze eigen man en. onze eigen vier zonen wel door mekaaT willen rammelen omdat ze zo akelig nuchter zijn en Sinterklaas een winke- liersfeest vinden. Selmaatje, zeiden we. ga mee, dan gaan we I n de keuken cho colademelk maken. Fijn mam, zei ze, en toen de chocolade melk er was morste ze over haar truitje; ze morste, ofschoon we later op dat truitje hele maal geen bruine vlek hebben gezien wel. een blauwe inkt vlek en wel een lange witte rmelkstreep. Maar ze morste, zei ze, en Mep met haar hand er op naar de keuken om het af te vegen, en even laiter hoor den we hard bonzen op de huiskamerdeur. En toen de oudste de deur open rukte, stond daar Selmaatje en was helemaal zenuwachtig en zei schril: ik hoorde wat op de trap mam papa, op de trap. Ze is bang in donker en daarom stond de doos net om de hoek van het eerste trapje geschoven en er stak een wit papier uit met in bal- puntletter er op ons adres. Er zat een asbakje ln van boetseerklel en een grote witte herenzakdoek gebor- duuid met een breed geschouderde boer in voor ons en de oudste kreeg het vlak- gummtje terug en de jongste vier glazen knikkers die ze geruild had voor de knots, en er was een paasmandje met geen sui kereitjes er meer in. maar drie dropbal- len, en een bal die niet meer nieuw was maar die niemand toch kende, en die dus wel van het platje naast haar school ge komen zal zijn want de school heeft een heel vriendelijke concierge die het niet zien kan dat kleine meisjes huilen om een verloren bal Iedereen stond verbaasd en iedereen vond luidruchtig zijn presentje prachtig en Selmaatje zat heel stalletjes te glim lachen en net voordat ze zich zou rea liseren dat ze er zelf bekaaid afgekomen was, konden wij dus voor de dag komen met de toch nog gekochte zes letters en de speculaasvrijers en de stropdas en de A.V.V.-shirtjes en de vulpennebjes met toch echt veertien karaats goud en Sel maatjes eerste naaidoosje met veel klos jes gekleurd garen en de fluitketel, die maair twee vijf en zestig kostte. En toen we weer in de keuken waren, voor de tweede kop chocola, Jioorden we weer gestommel en we hadden met het blad met kopjes in handen best kunnen struikelen en onze nek breken over twee kleine pakjes die voor de huiskamerdeur stonden, met twee kleine flesjes franse parfum er in: één voor ons en één klein tje-maar-toch-echt voor Selmaatje. Lief hè, van papa, zei ze die avond in bed en zij en Lijsje Lorresnor sliepen samen ln een wolk van zwoele geuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 22