Kapitein bleef achter op gestrande Friedi Griepepidemie 800 doden KYP acht maximum totoprijs te laag V.S. protesteren tegen vasthouden sergeant Graanrestanten Ruim miljoen schade bij brand in koekfabriek Steun industrie buiten de Randstad-Holland LLlbsCHE COURANT MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 Voetbaltoto 1 De voetbalpool staat weer eens in h middelpunt van de belangstelling dat de voornemens der regering het bedrag der hoofdprijs drastisch te besnoei We kunnen ons de verontwaardigt van de tienduizenden, die wekelijks hun gokje op de voetbaluitslagen maker, redelijk voorstellen. En het regerings voornemen begrijpen wij niet goed. Vindt men gokken onzedelijk, verbiedt het dan. Maar door het besnoeien van de hoofd prijs geeft men de mensen de gelegenheid zich in de zonde te blijven wentelen zon der dat ze er tenminste plezier van heb ben. En dat is bijzonder kinderachtio (De Gr o ene J Voetbaltoto 11 Een groot deel van de protestants- christelijke Nederlanders, voorzover zij politiek georganiseerd zijn in de christe- lijk-historische en anti-revolutionaire partijen, steunt hun verwerping van hazard, kansspelen en loterijen op hun overtuiging en op hun geloof. Wanneer deze partijen nu deel uitmaken van de regering is het redelijk, dat daarmede in het landsbeleid rekening wordt ge houden. Daaruit zou volgen, dat men de bestaande wetgeving op dit gebied onge- wijzigd laat. Zodra men echter, ondanks dit politiek bestel, deze wetgeving toch gaat ver anderen. treedt een geheel andere situa tie in. Dan gaat men over en weer marchanderen. Het ontwerp tot wijziging van de lo- terijwet draagt hiervan alle kenmerken. Werd het aangenomen, het zou een deugdelijk en onwaarachtig stuk wet geving worden. Immers: wanneer men op principiële gronden een totoprijs van een ton of een milpoen verwerpt, be staat er niet een steekhoudend argu ment om zulk een prijs wel goed te vinden, wanneer zij slechts f25.000 be draagt. De ondeugd wordt geenszins ge ringer, wanneer men haar prijs verlaagt. Wanneer het verwerpelijk is een toto prijs van 100.000 of 200.000 gulden te win nen, is het niet minder verwerpelijk door het invullen van een papiertje f25.000 rijker te worden. (Els e kb lad) Hoofddirecteur van Rijksmuseum nam afscheid Jhr. dr. D. C. Roeëll, gedurende 14 jaar hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam, heeft zaterdag op een hem door de minister van o.. k. en w aangeboden receptie afscheid genomen. De receptie werd door bijna 1000 perso nen bezocht. De minister van o., k. en w.. mr. J. M. L. Th. Cals, bood dr. Roeëll namens de regering een door Charlotte van Pal- landt vervaardigde bronzen kop aan. Het kunstwerk zal in het museum worden geplaatst. De commissaris der koningin in Noord- holland, dr. M. J. Prinsen,, deelde mee, dat H.M. de Koningin dr. Roëll benoemd heeft tot grootofficier in de Hulsorde van Oranje. De burgemeester van de hoofdstad mr. G. van Hall bood de zilve ren medaille van de stad Amsterdam J)E BEMANNING van de 250 ton metende kustvaarder Friedi is gisteren met de onderzeebootjagers Drenthe en Limburg gezond (maar arm) in Den Helder aan wal gebracht. De zeelieden waren, nadat hun schip machinesehade had opgelopen en nie kon worden gerepareerd, in Londonde ry (Noord-Ierland) aan wal gezet. Daar werden zij door de beide onderzeeboot- jagers opgehaald. De kapitein van de Friedi was er niet bij. Ook hij voelde alles voor de gast vrijheid van de Koninklijke Marine te doch de consulaire vertegenwoordiging had hem verzocht zijn soheepji de steek te laten. De gezagvoerder hoopt nu vurig, dat de eigenaar van het schip, liet scheep vaartkantoor „Maritima" te Delfzijl, vol doende waarborgen zal vinden om ten minste één man in het leven te houden. Zoals bekend, verkeert het kantoor in ernstige financiële moeilijkheden. Mari ed t" „Dit voorjaar is er een weinig uitge breide. betrekkelijk onschuldig verlo pende epidemie van influenza-B weest. Niettemin zijn in ons land onge veer 800 mensen als gevolg van ziekte overleden. Influenza achten wij dan ook een zo grote bedreiging leven en gezondheid van de mens, e het bijzonder van hen die door de of andere oorzaak een geringere stand hebben, dat wij inenting siterk aanbevelen". Dit schrijft dokter G. Soeters in de Philips-koerier, in een tikel dat handelt over inenting tegen rine „r i matrozen de gastvrijheid van de Marine: „Zó was het, twee naohten in de ziekenboeg ge slapen en een prima verzorging." De vier zeelieden hadden echter geen cent op zak. Voor machinist Rosien stond echter een wagen (compleet met vader) te wachten. De anderen zagen uit naar een vertegenwoordiger van de cen trale voor zeevarenden, die hen uit de financiële moeilijkheden zou kunnen helpen. Zij vertelden, dat de opgelopen motor- schade te wijten is aan de ontstellende ouderdom van de motoren. Hun schip was door een Engelse torpedojager de haven van Londonderry binnengesleept, waar zij twintig dagen aan boord waren gebleven en vervolgens toen de voed selvoorraad was uitgeput drie dagen in het zeemanstehuis hadden gegeten. De kapitein heeft ook nog met de commandant van de Drenthe, kapitein luitenant ter zee J. G. Cox, over de financiële zorgen van de Friedi-affaire gesproken. De commandant had echter niet meer kunnen doen dan het over nemen van de bemanning. „En dat werd tijd", zei hij in Den Helder, „want vooral de matrozen zagen er maar povertjes uit." Het de Katlio- partijbestuur v; lieke Volkspartij heeft na zijn ver gadering van zaterdag een verklaring uitgegeven waarin het partijbestuur zegt op het standpunt te staan, dat de hoogste prijzen van de sporttoto niet gebonden moeten zijn aan een maximum van ƒ25.000. Wil de toto voldoende geld opleveren voor de sport dan zullen veel hogere prijzen gewenst zijn. Houdt men de prijzen laag, dan zal daardoor de gok- elke men juist binnen zekere perken wil houden, elders een uitweg zoeken. Beperkingen, welke gewenst zijn uitwassen te voorkomen dienen vo gezocht te worden in inzet en leeftijd, aldus het partijbestuur. Het partijbestuur is voorts van i niTVig, dat bij de verdeling van de brengat van de toto de belangen a de sport duidelijk voorop moeten sta Echter zouden ook andere doeleinden beperkte mate in aanmerking moe komen, waarbij met name gedacht wo sociaal-charitatieve en culturele, t bestuur van de Katholieke Volks partij beschouwt de sport als een groot goed voor de lichamelijke en geestelijk :ond'heid van ons volk, in het bijzon- van de jeugd. Het verheugt iver, dat vooral in de nao< en een belangrijke groei heeft plaats gehad van de sportbeoefening. de sport ter beschikking staande middelen, waaronder dde overheaswege. zijn echter ten enen onvoldoende. Er bestaat grote behoefte aan vorming van leiders en kader, aan sportvelden, lokalen en andere mid le ien om de sport te kunnen beoefenen Voorzieningen moeten getroffen worden van medisch-hygiënische aard. Noodzakelijk zijn wetenschappelijke studie en onderzoek op medisch en hy giënisch gebied ten behoeve van de sport, zo mogelijk ook in universitair verband. Dat alles vereist aanzienlijk grotere geldbedragen dan thans be schikbaar zijn. Conclusie kiesvereniging „Mogelijkheden voor Europese evangelische partij onderzoeken" Anti-revolutio using Haag heeft er zich over beraden of thans de tijd rijp is om in Nederland en in de Europese gemeenschappen over te gaan protestanten en rooms-katholieken. Men kwam tot drie conclusies, waarvan de eerste inhoudt dat de nog steeds bestaan de scheiding tussen de protestantse par tijen allereerst en zo ver mogelijk dient te worden opgeheven. De tweede houdt in. dat het verschil in grondslag en poli tieke beginselen der protestantse partijen enerzijds en de K.V.P. anderzijds nog altijd zo groot is, dat het voorshands mogelijk is elkaar als werkelijke m< standers te beschouwen. De laatste clusie houdt in. dat de mogelijkheden komen tot de oprichting van een Ei gelische partij ogei de Reformatie ook i leving geroepen is gen is gezi lede c de Europese s ndat Gouvernementsmarine Staat behoeft niet te betalen De Haagse rechtbank heeft de eis ont- »gd van voormalige personeelleden van Nederlands-Indische gouvernements- arine tegen de Staat der Nederlanden einde alsnog betaling van salaris te itvangen over de periode, die zij in Japanse kampen geïnterneerd hebben ;en. Desbetreffende verzoeken heeft ninister destijds steeds afgewezen. De betrokken hebben veertig maanden krijgsgevangenschap gezeten, e eisers werden door de rechtbank veroordeeld in de kosten van het geding. Incident bij Chinees consulaat in Bombay Z,a,I,PjPb,f,-e.s,';'egemoetM. d. expl. Bungalowdorp Ie Ooorn en 5 j Bankpapier In Uw brievenbus |lj WAARSCHUWING -j visiv ---tussen vandaag en zaterdag op Uw brievenbus. ;ti APPÈL-4 KRANT •3] H u tl-ain* huis-vers pr IJl LEES DIE KRANTI jsj Bekendmaking van geheimen dato 6 dec ll radio LUXEMBURG HILVERSUM 402 Mtr. g9 ~ur~j^T7oVf moeten zün geweest. Vaak is zelfs 156) De belangstelling kiemkracht van zgn. oude Egyptische dat niet meer mogelijk granen treedt periodiek op, ebt ge- deskundige leidelUk weg en duikt na verloop van deling dat tijd In een of ander land weer op. oude Ondanks het feit. dat dit „wonder- gerst graan" herhaaldelijk ln allerlei lan den in het felle licht van de publieke belangstelling heeft gestaan, heeft het «ondanks nooit ergens vaste lede- rwe. misschien ook van oude afkomstig zijn. Dergelijke uit de oude graven zijn roorts meestal volkomen verkoold, ;odat zij als een zwarte as uiteen- allen zodra ze in water worden ge kunnen krijgen en hebben de land- bracht. Wanneer Iemand dan ook de in- voor de vuist weg beweert in een Dit is volkomen be- oud Egyptisch graf tarwekorrels te de aantrekkelijkheid hebben gevonden die n.b. nog vaak van hand tot hand gaan, of in een enveloppe worden verzonden! blijkt uit die mededeling zich gehouden heemse rassei grüpelijk, wa van de quasi-oudc Egyptische tarwe Uoelt voornamelijk op de suggestie lat zij uit de Egyptische koningsgra- ling die iderstel- gen onbegrip de vorige maal hebben uiteenge- ict pertinent on juist is. omdat in het oude Egypte indere tarwe werd gebruikt dan mo menteel als oud- u— Egyptisch wordt aangeboden. Bovendien, de mensen die spreken over graankorrels, die lr» Egyptische oyramlden en koningsgraven zijn ge zonden, weten blijkbaar niet eens zij het eigenlijk hebben. TOCH IS HET ZO! de toestand waar in werkelijk oude graanresten verke ren. Een tijdsduur van vele duizenden e destructie van plantaardige orga nismen bewerkstel ligen dat de struc- wordt als het pijpje Eigenlijk U het een beetje belache- »jk aan een landbouwkundige te vragen, of hij wil trachten dergelijke sergeant-marinier door Chinese com munisten in het consulaat te Bom bay. Tevens is de regering van India gevraagd, een onderzoek in te stel len nar de ontvoering van de Ame rikaanse sergeant en passende maat regelen te nemen. De Amerikanen beschuldigen de Chine zen ervan, dat zij sergeant Robert Arm strong in hun consulaat hebben gesleept en hem hebben mishandeld tot de Indiase politie tussen beiden kwam. Armstrong begeieidde een Chinese koopman die vol gens de Amerikanen asiel had gevraagd. Het ministerie van buitenlandse zaken van communistisch China heeft gisteren een officiële verklaring uitgegeven over bet incident in Bombay- Hierin wordt ge zegd dat employés van het Amerikaanse consulaat in Bombay een staflid van het Chinese consulaat hebben ontvoerd. Per soneel van het Amerikaanse consulaat zou Tsjang Tsjaen-Joe hebben gedwongen een verklaring tegen zijn wil af te leggen teneinde de misdaad van de ontvoering te kunnen verbergen. Tsjang slaagde er, aldus de Chinese lezing, echter in voor zijn consulaat uit de auto te ontsnappen- Een Amerikaan zou uit de auto zijn gesprongen en hem mei een mes in de hand hebben achtervolgd Leden van het Chinese consulaat zouden dit hebben gezien en de Amerikaan heb ben belet, zijn misdadige plannen uit te voeren, aldus de verklaring uit Peking Het Amerikaanse ministerie heeft de Chinees Tsjang geïdentificeerd als een vertegenwoordiger van de Chinese im- port-expont-corporaitlon in Bombay. De Indiase regering heeft meegedeeld he'. rapport over het incident van de staats regering in Bombay af te wachten. Met de Convair van de KLM uit Parijs kwam zondagmiddag op schiphol ex- koning Michael van Roemenië aan, die vergezeld was van zijn echtgenote, ex- koningin Anne. Op de Amsterdamse luchthaven wes de adjudant van prins Bernhard, overste C. C. Geertsema ter verwelkoming aanwezig. Ex-koning Mi chael en zijn gade zullen enkele dagen als gast van de Koningin op Soestdijk vertoeven. Woensdag vertrekken zij per vliegtuig naar Zürich. Want de graanrestanten uit de oude broze schilfertjes tot ontkieming te brengen. Desondanks is onder des- u» gvolledig kundige leiding en streng weten doen ineenschrompelen schappelijk toezicht herhaaldelijk ge- °P n'ct vliesjes tot nieuw naar alle serieuze pogingen hebben steeds gefaald. Alle bevatten geen korrels De t(jd heeft het graan vernield tot een hoopje voze, onherkenbare probeerd deze kafjeo en velletjes, dat uitsluitend leven te wekken, specialisten deze restanten met moei- seum te Cairo worden overhandigd, waar alle monsters nauwkeurig door specialisten worden onderzocht en be proefd. Maar nooit of te nimmer is een spoor van kieming ontdekt. Het graan blijkt zó volslagen dood, dat zelfs bacteriën en schimmels daar wilden tieren! Waarmee echter geenszins gezegd wil zijn, dat sommige plantenzaden geen lange levensduur kunnen bezit ten (al wordt die dan niet ln duizen den jaren gemeten). Maar graan be hoort daar niet toe. hoofdpijn In Amsterdam zes mensen dakloos Een gedeelte van de gloednieuwe bouwen van Smarius' koekfabricken N.V. te Tilburg is gisteravond bij eei felle brand in de as gelegd. Het vuu oeddc in de garage, waarin veel ver oersmateriaal lag, en in het magaziji met grote voorraden emballage. ■t inspanning van alle krachten p beerde de brandweer de kostbare sehuitovens in een nabijgelegen pand beschermen tegen de zich uitbreidende vlammenzee. Door instorting van het dak van de garage werden grote vellen brandend pa pier de lucht ingeslingerd en door de naar een tank propaangas op een afstand van ongeveer vijftig meter ge- ;n. Een explosie kon desondanks worden voorkomen. Het getroffen fabrieksdeel brandde geheel uit. Veel materiaal, auto's en machines zijn verloren gegaan. De schade, die door de verzekering gedekt wordt, bedraagt minstens een miljoen. mensen zijn dakloos geworden door brand, die gistermorgen is uitgebroken de Oude Zijds Achterburgwal te sterdam. De brand ontstond toen een oliekachel in brand vloog. De bewoon- an de beletage kon nog /le straat gewend met zoekt alsnog gezondheid 1 Meulenbelt heeft zich tot van de Tweede Kamer en brief, waarin het ver- worden gehoord door de ies voor justitie en volks deze Kamer. De brief zegt onder meer: Op 23 febr. 1955 zijn wij, Nederlandse burgers, op politiebureau waar wij ons vrijwil lig bevonden en waar wij hadden ver zocht een aanklacht te mogen indienen, tegen onze wil weggevoerd onder de ja zelfs met de daadwerkelijke werking van de politie. De over heid stelt het voor alsof deze vrijheids berovingen zijn gebaseerd op de Krank- ïnigenwet. Deze wet is echter hele- tal niet toegepast, zoals blijkt uit 'iciële stukken die ons zijn toegezon- x Deze vrijheidsberovingen zijn dus •derrechtelijk. Het echtpaar met een baby van acht maanden op de tweede etage ontvluchtte de brand door in een dakgoot op de derde verdieping te gaan zitten, waar het even later door de brandweer werd uitgehaald. Het souterrainen de eerste, tweede en derde verdieping van het perceel brandden geheel uit. Op de hoek van de Groot Hertoginne- laan en de Beeklaan in Den Haag is gistermiddag brand uitgebroken op de zolderverdieping van een pension. De brand is ontstaan door een petroleum kachel, die waarschijnlijk is omgestoten en in brand gevlogen. De kamer, waarin de brand was ontstaan, brandde geheel uit. De bewoner van de kamer werd met ernstige brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Honderden mensen sloegen het blus- singswerk gade, waardoor tram- en bus lijnen tijdelijk moesten worden omgelegd. „Atoombruid" in Zuidslavi'é In het Zuldslavische stadje Pancevo, zestien kilometer ten noorden van Bel grado. is gisteren het huwelijk voltrokken tussen de 26-jarige studente Roksanda Dangubic en do 27-jarige student in de technische wetenschappen, Miomir Ristic. De bruid is de eerste vrouw in de ge schiedenis. die blootgesteld is geweest aan dodejjjke atoomstraling en deson danks in leven is gebleven, dan Zij Franse doctoren, die op haar overplantingen van menselijk beenmerg toepasten. In oktober had een ongeval plaats in het kerninstituut van Vinca bij, Belgrado Sven beroemd als „Désirée" wordt Mathilde Bonaparte het nichtje van drie keizers Nieuw historisch vervolgverhaal in Libelle Lees het romantische levensverhaal van een van de lieftalligste en boeiendste vrouw'en van de negentiende eeuw: Mathilde Bonaparte, bloedverwante van de Nederlandse koningin Sophia. Napoleon III houdt van haar; zij huwt echter een Russisch grootvorst en dat wordt een tragedie. Dit prachtige, ge voelig geschreven vervolgverhaal is geïllustreerd met talrijke tekeningen en foto's. De eerste aflevering ziet u in Libelle van de volgende week. Abonneer u nii, dan krijgt u de eerste twee nummers gratis thuis. is nu eenmaal beter Zes r den blootgesteld aan overmatige straling, die dodelijk werd geacht. Zij werden in allerijl naar Parijs gebracht, waar in het Curie-ziekenhuis de Franse doctoren voor het eerst in de geschiedenis overplanting van menselijk beenmerg toepasten. Vijf der getroffenen, onder wie Roksanda werden gered. Franse vrijwilligers stel den beenmerg ter beschikking. Twee van hen waren vandaag de of ficiële getuigen bij het huwelijk, namelijk madame Odette Draghi, die merg gaf aan Roksanda, en Raymond Castganet, die zijn merg aan een andere patiënt ter be schikking stelde. Beiden waren uit Parijs overgekomen. VIER WERKGEVERSVERBONDEN De vier verbonden in Nederland hebben over „industrie en ruimtelijk beleid", welke zij aan de leden van de Eerste en van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben gezonden, aange drongen op het nemen van maatre gelen in verband met de huidige en de te verwachten verdeling van de bevolking over Nederland. Deze ontwikkeling kan. aldus de ver bonden, nu nog worden beïnvloed door middel van positieve maatregélen die de vestiging van industrieën in „overig Nederland" en de ontplooiing van daar reeds gevestigde bedrijven bevorderen Dit kan leiden tot een meer evenwich tige spreiding van de bevolking over Nederland. In de nota, welke is samengesteld door de eind vorig jaar onder voorzit terschap van ir. A. J. Engel, ingestelde commissie ruimtelijke ordening van de vier verbonden, delen de verbonden me de van oordeel te zijn dat het te voe ren regionale industrialisatiebeleid geba seerd moet zijn op de vrijheid van ves tigingskeuze: deze vrijheid moet van groot belang worden geacht voor het welslagen van het industrialisatiebeleid. werkgevers de spoorwegverbindingen tussen „overig nota Nederland" en de randstad Holland. Tevens zullen de verbindingen binnen „overig Nedortand" aSn de behoeften van het bedrijfsleven moeten worden aangepast; terwijl een voldoende aantal verbindingen met het buitenland de in dustrialisatie van „overig Nederland" zal bevorderen. Daarnaast zal in het bij zonder de woningbouw, het algemeen vormend en technisch onderwijs en het sociaal-oulturele klimaat in de zoge naamde ontwikkelingsgebieden moeten worden verbeterd. Verbindingen De overheid zal, aldus de nota, tal van voorzieningen dienen te treffen op het gebied van de aanleg en verbete ring van auto- en waterwegen en van Naai rang r het lot beperkt den zijn de uitgaven, nodi ontwikkeling brengen var aantal ontwikkelingskei woord. Voorkomen moet worden dat de ze gelden over een te groot aantal ker nen worden vernsipperddaarom dient aan de ontwikkeling van een beperkt aantal kernen prioriteit te worden ver- De vier verbonden doen met grote na druk een beroep op de regering al het mogelijke in het werk te stellen om een gecoördineerd industrieel decentrali satiebeleid op te bouwen. Zij spreken de verwachting uit dat de door dc mi nister van econopiischc zaken ingestelde commissie erin zal slagen deze coördlna-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5