WYBERT Kamer tegen ontkoppeling kost- en garantieprijzen KENT 115.000 werkenden ouder dan vijfenzestig jaar Belangrijke ontdekking voor strijd tegen t.b.? Sierlijke doodkist Westen moet gewonnen tijd zo goed mogelijk gebruiken WERELD BEELD Emigratie daalt nog steeds 5 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 Voorkom W heesheid door regelmatig gebruik Financiële regeling gemeentelijke VHMO slechts tijdelijk (Van onze parlementsredactie) De regering heeft zich bereid ver klaard, zodra de door haar voorgestelde wettelijke regeling voor de financiering van het gemeentelijk voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs tot stand is gekomen, de materie opnieuw te bestuderen, mede aan de hand van de ervaringen die dan zullen zijn opge daan. Op grond van die ervaringen zal de regering dan een wetswijziging in de geest van het amendement-Roosjen voor stellen. Aan de wet zou nu een tijdelijk karakter moeten worden verleend. De regering denkt hier aan een termijn van vijf jaar. De vaste commissie voor on derwijs van de Tweede Kamer heeft hiermee ingestemd en de regering heeft toegezegd, op dit punt alsnog een nota van wijziging te zullen indienen. De strekking van het amendement- Roosjen was de financiële gelijkstelling voor het V.H.M.O. ook in dier voege door te voeren dat bedragen, die door de gemeenten ten bate van de eigen V.H.M.O.-scholen worden besteed en die boven de door het rijk vergoede kosten uitgaan, ook aan de overeenkomstige bijzondere scholen in die gemeenten uit gekeerd zullen worden. De behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer werd op 14 oktober geschorst nadat de regering tegen onder meer dit amendement bezwaar had ge maakt. Het bezwaar was niet van prin cipiële, maar van technische aard. Oost- cn West-Duitsland hebben een handelsovereenkomst gesloten voor 1960 met een totale goederenuitwisseling van ƒ2081 miljoen. Verset van alle zijden En tegen discriminerende beperking in loonbeleid voor landbouw (Van onze parlementsredactie) TAE MINISTER VAN LANDBOUW, mr. V. G. M. Marijnen, heeft gis- teren in de Tweede Kamer heel wat bezwaren horen uiten tegen zijn voornemen om in de naaste toekomst het niveau der garantieprijze: minder sterke mate dan tot dusverre het geval was te koppelen aan de hoogte van de berekende kostprijzen voor de verschillende produkten. De meeste sprekers, diie bij de behandeling van de landbouwbegroting- het woord voerden, meenden dat deze verslapping van de band tussen kost- en garantieprijzen het landbouwbeleid in een sfeer van onrust en onzekerheid zal brengen. Zij wezen erop, dat de bewindsman geen deug delijke argumenten heeft kunnen aanvoeren ter verdediging van zijn voornemen de garantieprijzen eventueel beneden kostprijsnïveau vast te stellen. Wat het loonbeleid voor de landbouw betreft, maakte men alge meen bezwaar tegen de stelling van de minister, dat wanneer de produk- tiviteitsstijging in de landbouw de gemiddelde nationale produktiviteits- stijging overtreft, het meerdere aangewend moet worden voor verlaging van de garantieprijzen. De socialist Vredeling kwam zelfs met een motie Zeer duidelijk in zyn kritiek op de ministeriële plannen was vooral de anti revolutionaire woordvoerder A- W. Bie wenga. Hy liet de bewindsman weten, dat de a.r. thans niet akkoord kunnen gaan met een ..ontkoppeling" van kost- en garantieprijzen. De minister zal z(jn nieu we beleidslijn in een open gesprek met het georganiseerde bedrijfsleven moeten bespreken. Wellicht kan het gevaar van een normloos garantiebeleid dan nog wor- Mr. dr. A. A. van Rhijn bepleit een geleidel ijk afvloeiingssysteem WOLGÉNS de laatste gegevens wer- v ken in Nederland 115.000 mensen van 65 jaar en ouder. Onder hen zijn 70.000 zelfstandigen en 45.000. werk nemers. De 8000 vrouwen van 65 jaai en ouder die nog niet met pensioen zijn, werken hoofdzakelijk in de huis houdelijke beroepen, de landbouw en de horecaf-bedrijven. Dit zeide gistermiddag mr. dr. A. A. van Rhijn, op een kadervergade ring van de Algemene bond van ouden van dagen in Utrecht, waar hij sprak over het onderwerp „Arbeid voor bejaarden" Mr. Van Rhijn zei, dat het aantal ouden van dagen sterk toeneemt: Men verwacht, dat in 1960 anderhalf miljoen Nederlan ders (10,4 procent van het totaal) ouder dan 65 jaar zullen zijn. Voor i960 schat men het percentage op 8,4, in 1850 was het slechts 4,3. Met betrekking tot het medisch aspect van zijn onderwerp merkte hij op, dat het gevaar bestaat, dat men ondanks lichame lijke en geestelijke verminderingen wil blijven doorwerken. Dit gebeurt volgens hem met name in de landbouwsector. Hij verklaarde dat de ervaring heeft geleerd, dat mensen die te lang in dienstbetrek king blijven, later, als zij uiteindelijk toch met pensioen gaan, vaak niet meer de geestelijke kracht hebben om zich nog om te schakelen. Het grootste economische voordeel van het doorwerken van ouderen, kan naar de mening van mr. Van Rhijn bereikt wor den, wanneer men probeert arbeiders op middelbare leeftijd reeds een functie te geven, waarin zij waarschijnlijk het langst kunnen blijven doorgaan. Sprekend ovei de pensionering zei mr. Van Rhijn, dat hij de voorkeur geeft aan een gefixeerde pensioengerechtigde leef tijd in plaats van aan een individuele, zoals men die in sommige landen kent Langer doorwerken dient zijns inziens uitsluitend op vrijwillige basis te geschie den. Hij verklaarde niet enthousiast te zijn over het toekennen van verhoogde uitgestelde pensioenen, pensioenen die hoger worden, naarmate men langer doorwerkt. Naar zijn mening bestaat na melijk het gevaar, dat men terwille van het financiële voordeel langer blijft door gaan, terwijl het eigenlijk beter zou zijn de arbeid te stoppen Door deze methode wordt bovendien de doorstromingskans vóór jongerem geringer. Mr. Van Rhijn pleitte voor een af vloeiingssysteem (halve dagen werken, langere vakanties), dat de zogenaamde pensioenschok verzacht, doordat het de overgang van arbeid naar niets doen ge leidelijk maakt Mr. Van Rhjjn verklaarde ten slotte, dat de toepassing van de sociale verze keringswetgeving voor werkende Neder landers van 65 jaar en ouder nog een chaotisch geheel vormt. Hy acht het dan ook noodzakeiyk, dat deze materie nader wordt bestudeerd. den vermeden. De a.r. zullen het resultaat van dit gesprek afwachten. Tegen de voor heit jaar 1959/'60 vastge stelde garantieprijzen had de a.r. woord voerder (evenals andere sprekers) het zwaar, dat afgeweken is van de gemid delde kostprijs van de melk. Hij betreur de het verder, dat eieren, consumptieaard appelen en koolzaak niet in de rij der basisprodukten zijn opgenomen. Kritiek had hij verder op het besluit van de minister om voor de fabrieksaardappelen een toeslag per ha. te geven. Deze voor de produktie zeker niet bevorderlijke maatregel wordt door het betrokken be drijfsleven als een discriminatie gevoeld. De bezwaren van de heer Biewenga werden gedeeld door het nieuwe c-h. Ka merlid Mellema, die deze middag zijn maidenspeech hield. De „ontkoppeling" van kost- en garantieprijzen kon deze spreker niet zonder meer accepteren. Wel gaf hij toe, dat de huidige methode niet onfeilbaar is, maar onder de bestaande systemen is ze toch zeker de beste. De ontkoppeling zal onzekerheid en ongerust heid onder de agrariërs teweeg brengen- De heer Den Hartog (lib.) drong er op aan, dat de minister de door hem voor het melkjaar '59-'60 vastgestelde minimum- garahtieprijs voor consumptiemelk alsnog zal herzien op basis van de voorsteilen van het Landbouwschap. Deze spreker betreurde het, dat de verrekenprijs voor de melk is verlaagd en dat niet alle ge produceerde melk zal worden gegaran deerd. De bezwaren van de heer Den Hartog tegen de „ontkoppeling" waren even groot als die van de beide protes tantse woordvoerders. De heer Kodde (Sjg.) zei, dat de voor de zuivel vastgestelde garantieprijzen te laag moeten worden geacht gezien de stijging van de lonen. Over de mogelijk heden tot loonsverbetering van de land- Studie van Amerikaans medicus D STOF, waarvan men gelooft dekking dat de kiem omhuld is door een vettig materiaal. Hij bevond, dat de TB-bacillcn zonder deze stof machteloos zijn. Hij kwam dus tot de gevolgtrekking dat de vette laag en niet de bacil alleen de ziekte ver oorzaakt. De stof was voordien biologisch niet geklassificeerd. In verband met hun t.b.c.-onderzoek ontwikkelen dr. Middlebrook en zijn staf het gebruik van een immunisatie-techniek van buitenaf dat zij tuberculose veroorzaakt, oor de eerste maal geïsoleerd, aldus heeft de directeur van de af deling onderzoek van het Joods nar tionaal ziekenhuis te Denver in de V.S. bekendgemaakt. Dr. Gardner Middlebrook heeft dagavond op een bijeenkomst van medici: meegedeeld, dat de volgende stap het ontwikkelen van i agens tegen t.b.c. is om de stof die de t.b.c. veroorzaakt zo te wijzigen dat zij antistoffen voortbrengt. Dit wordt sulfo- lipid genoemd. Sulfolipid brengt om de een of andere reden deze tegenstoffen niet voort. Maar doktoren in het Joods nationaal zieken huis zijn van mening dat het behandeld kan worden met andere chemicaliën die deze eigenaardigheid kunnen wijzigen. 152) Vroeger meende men dat de parel in een oester zich vormde om een zandkorrel, of om een andere minerale ongerechtigheid die abusie- veiyk in de oester was beland, maar latere onderzoekingen hebben aange toond, dat in de meeste gevallen een parasiet zich in het binnenste van de oester nestelt, tw. een blaasworm. Hoewel de levensgeschiedenis van deze parasiet uiterst interessant is. omdat hü zo nu en dan van gastheer verwisselt, zullen we ons In dit geval toch uitsluitend bepalen tot de byzon- der sieriyke doodkist die 'de oester hem bereidt. Het Is duldeiyk, dat de oester weinig gesteld kan zyn op de vreemdeling, die zich ongevraagd en eigener beweging in zön éénkamer- vvoning heeft binnen gedrongen. Daarom kapselt hy de indringer In, op een bijzonder fraaie wyze weliswaar, maar de parel die aldus ontstaat, is uit- eindeiyk toch weer de doodsoorzaak van de oester, omdat zü de hebzucht van de mensen heeft opgewekt. In direct is de blaasworm dan toch schuldig aan de ondergang van zijn gastheer. Het is gebleken, dat niet alleen de oester, maar ook andere schelpdieren van het euvel der onwettige samen woning te ïyden hebben en zö rea geren daarop op dezelfde wyze als de oester, nl. door parelvorming. De parel van de Reuzen Strombus byv. heeft een grote waarde, omdat zy een rose kleur heeft. Hiertegenover staan echter twee belangryke nadelen, want TOCH IS HET ZO! met het verstryken der jaren vervaagt de kleur en bovendien wordt de parel zelden in de Strumbusschelp aange- De riviermossel uit Schotland en Noord-Engeland draagt eveneens pa rels, maar de handelswaarde daarvan is gering wegens de kleine afmetingen en de doffe glans. Lucratiever kan de jacht zyn op een familielid van deze mossel in de Amerikaanse wateren, want deze mossel bevat soms prach tige parels en wordt daarom met hartstocht gevist. Mogen we by het naderen van het mosselseizoen de mosselvirtuozcn een riem onder het hart steken? Ook de ge wone zeemossel be vat parels! Maar komen en dit moeten wij ter tem pering van de feest vreugde er by voe gen zyn zy klein, lelyk en dus waar deloos. Denk dus niet de consequen ties van een vroiyke zaterdagavond te kunnen ontlopen door een specula tieve mosselmaaltyd te bestellen.' In dit opzicht is de riviermossel van meer betekenis want één op de hon derd dieren bevat een parel en één op de drieduizend bezit een parel die waarde heeft. Het is uiteraard wat omslachtig zóveel dieren te openen terwille van één parel. Daarom wordt tegenwoordig het onderzoek met Röntgenstralen verricht, waardoor de dler*en bovendien niet gedood be hoeven te worden. Wist u overigens, dat de oester het jaar vader, het andere jaar loeder is? i volgende keer. Techniek Een groep personen zou in een grote zaal geplaatst worden en een speciale op lossing zal in dampvorm in de lucht ge blazen worden. Hierna zouden de per Deze techniek zou met succes beproefd kunnen worden'tegen elke ziekte die door de lucht aangevoerd wordt zoals influen za, longontsteking enz. Dr. Middlebrook deelde mee, dat de techniek reeds doeltreffend toegepast is aan de universiteit van Illinois. Hij zei, dat zij goedkoper, sneller en doeltreffen der is dan injecties. Gronchl. De Italiaanse president zal met minister Pella van buitenlandse zaken op 8 januari in Moskou arriveren voor een bezoek aan de Sowjetunle, dat ongeveer een week zal duren. arbeiders was hij niet helemaal gerust, De vaststelling van de garantieprijzen los van de kosten achtte hij gevaarlijk. Met de heer Biewenga (ar.) vroeg hij zich af, of de tijd niet is gekomen om de omzet belasting op boter op te heffen- De heer Egas (soc.) zei. dat over het begiinsel van de „ontkoppeling" zeker valt te praten. Het vaststellen van de garan tieprijs voor de melk beneden de gemid delde kostprijs kan worden verdedigd wanneer het er om gaat de melkproduktle te beteugelen. Tegen het totalebeleid, dat minister Marijnen zich voorstelt te voeren, had de P-v-d.A-spreker echter ernstige bezwaren, omdat z.i. grote on zekerheid er het gevolg van zal zijn- De heer Egas kondigde aan dat wanneer het antwoord van de minister onbevre digend mocht zijn, de P.v.d.A. met een motie zal komen, waarin op herziening van het beleid wordt aangedrongen. K.V.P. ook tegen 's Ministers partijgenoot, de K V.P-er Van Koeverden. zei dat een garantiebe leid, gebaseerd op de kostprijzen, niet kan worden gemist wanneer men de agrariërs een redelijk bestaan wil waarborgen- Tegen de „ontkoppeling" had hy dan ock ernstige bedenkingen, omdat ze tot gevolg dreigt te hebben, dat het inkomenspeil in de landbouw komt te liggen beneden de norm der redelijke bestaanszekerheid. Evenals andere sprekers had de heer Van Koeverden voorts kritiek op de nieuwe garantieprijs voor de melk, die in afwij king van de voorstellen van het Land bouwschap (d.w.z. in afwijking van de kostprijs) is vastgesteld. Ten slotte dreig de de K.V.P.-afgevaardigde met een motie te komen wanneer minister Marijnen het gezinsinkomen op de typische gezinsbe drijven niet laat vallen als criterium bij de bepaling van wat onder „een redelUk bestaan in de agrarische sector" moet worden verstaan. Een tweede c-h. spreker, de heer De Ruiter, betreurde dat ten aanzien van de nieuwe garantieprijs voor de melk reeds een Ingrijpende „ontkoppeling" heeft plaats gehad. Dit vond hy moeilijk te ver- omdat door de droogte toch al zo veel streken niet aan de normale kostprijs oor de melkproductie kunnen toekomen- Loonbeleid Wat betreft het loonbeleid constateer den vrijwel alle sprekers een dreigende discriminatie van het agrarische bedrijfs- en ten opzichte van de overige sec'o- i. De regering heeft aanvankelijk toe gezegd, dat ook voor de landbouw even tuele produktiviteitsstijgingen in het ka der van de vrijere loonvorming kunnen worden aangewend voor de verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden, aan dit uitgangspunt is later echter de be perking verbonden, dat wanneer de pro- duktiviteitsstijging in de landbouw de gemiddelde nationale produktiviteitsstij- ging overtreft, het meerdere dient te wor den aangewend voor een verlaging van ie garantieprijzen. Deze gedragslijn, wijkt opmerkelijk veel af van die welke ten aanzien, van de andere seotoren van het bedrijfsleven is gevolgd. Een tweede voor de landbouw dis- iminerende afwijking van de alge- ene richtlijn bestaat hierin, dat bij de vernieuwing van de agrarische c.a.o.'e volgens de regering slechts rekening zou mogen worden gehouden met de te ver wachten produktlvlteitsontwikkeling. Vooral de eerstgenoemde discrimina tie zat de Kamer hoog. De heer Biewenga vermoedde, dat de loonachterstand, die de landbouw heeft opgelopen, er nog gro- door zal worden- Hij wenste gelijkstel- van het uurloon der vaste landarbei ders met dat van de geoefende industrie arbeiders. De heer Van der Ploeg (kath-v.) lat er reden is tot bezorgdheid over ie loonvorming in de landbouw. Een ver achterop-raken van de beloning in de agrarische sector zou niet verantwoord zijn- Eerder is er aanleiding om In net kader van de gedifferentieerde loonvor ming de lonen van de landarbeiders zo danig te verhogen, dat ze uitgaan boven de gemiddelde loonstijging. In de beleids lijn, die de minister voor de loon vorm1 ng de landbouw wenst te volgen, zou van :n overschrijding nooit sprake mogen zijn Motie De heer Vredeling (soé was wel de felste opposant tegen het loonbeleid voor de landbouw. Hij stelde vast, dat de land arbeiders drie procent minder loonsver hoging mogen eisen dan de overige be drijfstakken. De bepaling dat eventuele produktiviteitsstijgingen in de landbouw slechts kunnen worden aangewend voor •erbetering van de lonen en andere ar- ieidsvoorwaarden voorzover deze de ge- niddelde nationale produktivltedtsstijging liet overtreffen, noemde hy verwarrend n misleidend. Voor de P.v.d.. is ze on aanvaardbaar. De heer Vredeling diende daarom een motie in, waarin wordt uit gesproken dat voor de beloning in de landbouw dezelfde loonpolitieke criteria moeten worden aangelegd als in andere bedrijfstakken- Boldoot geschenken! vraag ze - geef ze Boldoot - WITH THE NEW BLUE "MICR0NITE" FILTER De meest verkochte filtersigaret in Amerika. Thans ook in Nederland 20 STUKS 1 GULDEN Moskou en Peking belagen het om strijd (Va redacteuren) HET OORDEEL, dat de geschiedschrijvers over Chamberlain vellen is niet zozeer, dat hij in 1938 in Münclien tijd kocht, maar dat hij die tijd niet op de juiste wijze heeft gebruikt. Na de oorlog hebben de westelijke geallieerdeu die fout niet gemaakt. Toen de Sowjetunie met de blokkade van Berlijn een beslissing in Europa trachtte te forceren, kochten zij tijd met het instellen van een luchtbrug. En zij gebruikten die tijd om door middel van het Marshallplan en de Navo de economie en de defensie van West-Europa op te bouwen. In zekere zin heeft president Eisenhower ook tijd gewonnen door na het mis lukken van de ministersconferentie in Genève Chroesjtsjef naar de Verenig de Staten uit te nodigen en een topconferentie te vermijden. De grote vraag is nu, wat Eisenhower met deze tijdwinst gaat doen. Wat.zullen de geallieerden in Eisen hower's laatste regeringsjaar doen, zo vraagt James Restón zich" af in de New York Times.' De gevaarlijke ele menten uit de Berlijnse valslrik ver wijderen? Een veilig ontwapeningsstel sel ontwikkelen? Zich aaneensluiten om de duidelijke uitdaging van Chroesjtsjef op te vangen? Of zo zou men er nog aan kun nen toevoegen zich tot een gevaar lijk optimisme laten verleiden als ge volg van de onmiskenbare verwijde ring tussen de Sowjetunie en commu nistisch China? Reston vraagt zich voorts af, of| de samenwerking van de westelijke-lan den nog wel voldoende is om stand te kunnen houden tegenover het „ont wapenende" optreden van Chroesj tsjef. Het gaat niet alleen om de grote mogendheden, waartoe Engeland en Frankrijk zich nog steeds rekenen: de .gehele vrije wereld wordt bedreigd, niet alleen in Europa en op het wes telijk halfrond, maar ook en vooral in Azië en Afrika. Het is een wereld, aldus Reston, die zich alleen maar zorgen maakt over gemeenschappelijke markten, in plaats van over gemeenschappelijke doelein den, terwijl de Amerikanen aan de kant staan om de anderen aan te moe digen en zelf weigeren mee te doen. DE RICHTING CHESON IS een van de Amerika- nen, die een poging heeft ge waagd, de goede richting aan te geven. Deze vroegere minister van buiten landse zaken heeft enige tijd geleden gepleit voor een totale bundeling van de krachten van de Verenigde Staten, Canada en de Europese bondgenoten van die landen. Hij wil een nauwere politieke en economische samenwer king in het verband van de Navo, welke organisatie thans nog een mi litair karakter draagt. Hierdoor zou niet alleen een splitsing worden voor komen, die zich in Europa heeft vol trokken (zij het wellicht niet defini tief), maar ook een hechte basis wor den gevormd, van waaruit de strijd tegen de Sowjetunie met groter kracht kan worden voortgezet. Een andere Amerikaan, die er goede ideeën op na houdt en in de toekomst wellicht een belangrijke pq 1 gaat SPP- len in de westelyke wereld, is Nelson Rockefeller, (republikeins) gouver neur van de staat New York. Hij dingt zij het nog niet officieel naar de kandidatuur voor het presidentschap en maakt een veel solidere indruk dan zijn rivaal, Richard Nixon, die het vice-presidentschap gebruikt als een bolwerk, van waaruit hy de weg naar het Witte Huis wil banen. POSITIEVER T OS VAN het feit, dat hij in Los An- gcles sprak ier voorbereiding van zijn verkiezingscampagne, heeft Rocke feller enkele denk- beelden aan de hand gedaan, die waard zijn, verwe- zenlijkt te worden. Rockefeller liet de waarschuwing ho ren, dat de Ver enigde Staten niet langer ais hun voornaamste taak moeten zien het te rugdringen van „het communisme" In de gehele we reld. Dit is een ne gatief verschijnsel titiefs voor In dc staats komen. Amc. het Westen de gedachte aan de on langs gesignaleerde Russisch-Chinese tegenstellingen een belangrijker rol te spelen, dan op dit ogenblik verant woord kan worden genoemd. We heb ben in het vorige artikel reeds gewe zen op enkele mogelijkheden die zich kunnen voordoen, welke alle huidige berekeningen in de war zouden kun nen sturep. Maar zelfs, wanneer de Chinese communistische leiders er in slagen, hun plan- Het gewijzigde rika i streven, aldus Rockefeller, een wereld op te bouwen, die respect heeft voor de menselijke waardigheid en voor dc vrijheid van alle volken. We moeten volgens Rockefeller de Sowjetleiders in staat stellen, een einde te maken aan de militaire drei ging, die de koude oorlog, tot dusver heeft gekenmerkt. Voor het Westen mag die koude oorlog, al werd hij door de Sowjetunie veroorzaakt, nooit doel in zichzelf zijn. Dit neemt echter niet weg, dat er meer nodig is dan een verandering in de tactiek of in de toon van de Sowjetleiders om vertrou wen in hun bedoelingen te hebben. TWEE RIVALEN I Uit 1 geen i kele reden verwachten, dat beide kolossen el kaar binnen afzien bare tijd in de ha ren zullen vliegen. In wezen staat de vrije wereld niet langer tegenover één machtige tegen stander, maar te genover twee el kaar achter de schermen bestrij dende rivalen, die er beiden op uit zijn. de balans der machtspolitiek in hun voordeel te doen doorslaan. Zowel de Sowjetunie als commu nistisch China streven ieder op hun eigen wijze naar overheersing van de wereld. En het is de vraag, of zy eerst de ideologische strijd binnen het communistische kamp zullen uitvech- ten, voordat zij zich tot de niet-commu. nistische wereld wenden. De Sowjetunie heeft reeds gekozen en dc reis van Chroesjtsjef naar de Verenigde Staten was een onderdeel van het strijdplan van dc Russen. Ook communistisch China streeft naar uit breiding van zijn invloedssferen via de communistische partijen in Azië, Afrika, Latijns Amerika. En het Wes ten moet zorgen, dat zij daar geen vrij spel hebben RESOLUTIE IN V.N. OVER KOREA Dertien landen, waaronder Amerika, Engeland, Frankrijk en de Benelux, heb ben gisteren een resolutie ingediend, waarin wordt aangedrongen op vrije ver kiezingen in geheel Korea. De indieners betreuren het, dat Noord-Korea de V.N niet bevoegd acht, de kwestie te behan- SINTERKLAAS, ïi waar zij om n hun schoen. len op handen U dragen!!!! 'n TIP VAN BOOTZ (Van parlementsredactie) Indien de dalende lijn van het aantal Nederlandse emigranten zich niet enigs zins ombuigt, zal binnen enkele jaren een peil worden bereikt waarop men ternau wernood op enige belangstelling van de angende landen voor onze emigran- mag hopen. Dit heeft minister Van Rooy (sociale zaken) aan dc Tweede-Ka- er meegedeeld. Evenals in 1958 zullen dit jaar door be- iddeling van de organen voor dc emi- ratie ongeveer 23.000 emigranten vcr- exken. Dit betekent in wezen oen ver dere vermindering van de omvang der normale emigratieprogramma's, want in •oor 1959 verwachte aantal emigran ten zijn ongeveer drieduizend uit Indone sië gerepatrieerden begrepen. Deze gere- patrieerden zullen in het kader van het jor eenmaal toegekende bijzondere aan- 1 naar de Verenigde Staten vertrekken. De als min of meer geschoold te be schouwen mannelyke emigranten die dit vertrekken vormen slechts 0,13 pro cent (dus 13 promille) van de geschoolde beroepsbevolking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5