Meisjes-studenten in Leiden komen met fantastisch feest Wereld-Gezondh.-Organisatie Geslaagd festivalconcert van Ned. Madrigaalkoor Ook Leidse burgerij zal in de vreugde delen Dr. Candau in Leiden over de NIEUWE LEIDSCUE COURANT 3 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 V.V.S.L. gaat diamanten jubileum tegemoet waarna een vrije avond volgt, misschien om van de schrik te bekomen Brood en spelen De 28ste januari wordt een dag van Brood en Spelen. In de Stadsgehoorzaal worden Hongaarse. Spaanse en Schotse dansen uitgevoerd met gelegenheid in die bovenzalen Ie genieten van gerechten, die specifiek zijn voor de betrokken lan den. 's Avonds heeft de gal a -u'it v oerinig van No bed voor Bacon plaats, voorafge gaan door een receptie. Vrijdags wordt nog wat cnagefuifd met een roddelthee in het clubgebouw. Maar daar komen geen buitenstaanders aan te pas. Dat is uit sluitend iets voor de meisjes ondier elkaar. De Engelse musical No bed voor Bacon is geschreven door Caryl Brahms en Ned Sherrin op muziek van Malcolm Williamson. De verta- Een probleem voor de lustrumcommds- sie is het feilt, dat het jubileum d winter wordt gevierd. Daardoor zal nagenoeg alles binnenshuis moeten doen en dn Leiden zijn weinig, «alien, w men meer dan tweeduizend bezoekers kan herbergen. Daarom zal een deel' dé' feestelijkheden zich in' Schevennrugen afspelen, terwijl men tevens allerlei fes tiviteiten driemaal laat „draaien", door een ieder in de gelegenheid zal zijn elk onderdeel mee te maken, zonder dat daarvoor alle 2500 feestgangers steeds op eenzelfde tijdstip ergens aanwezig be. hoeven te zijn. Verrassingen De burgerij doet veel voor ons. Wij willen daar iets tegenover stellen, zo zegt. het 'bestuur van. de VVSL. Op 20 januari houdt men een vijf-singeltocht voor lintgen van de vijfde klassen der lagere scholen. Ongeveer duizend kinderen doen mee aan deze rally-te-voet. waarbij zij zelfgemaakte hoofddeksels moeten dra gen. Aan het eindpunt wachlten de jonge- lui chocolademelk en een glinsterende medaille. De bewoners van de Leidse rusthuizen krijgen een leuke verrassing en voorts zullen de maatschappelijke werksters te Leiden op de club worden onthaald, waarbij misschien minister Klom.pé aanwezig zal zijn. Een aantrekkelijk programma onderdeel is het song- and jazz festival in het Antoniusclubhuis. Jon gens en meisjes tot 21 jaar. die me nen dat zij op muziekgebied iets pres teren, mogen daar komen om zich te laten horen Hun optreden zal wor den beoordeeld door een jury waarin onder meer zitting hebben Ben Essink uit Blokker en Grcetje Kauffeld. Do volgende avond worden de hospita's gefêteerd. De winnaars van het song festival zorgen voor de muzikale om lijsting en verder'worden de kamer- verhuursters bedacht met een mode show, een quiz onder leiding van Mies Bouwman, eed cabaret cn een schoon verhaal. Het feest gaat door. Vrijdag 22 januari komt majoor Rocus van Yperen met zijn Koninklijke Militaire Kapel naar Leiden voor een taptoe en een fikse mars-door- I de-stad. De dag wordt besloten met eeh stralend vuurwerk, waarbij he^ wel zo laat zal worden, dat men do volgende twee dagen hard nodig heeft om wat op adem te komen. Grote due Fn dan begint het eigenlijk pas goed. Nadat de hoogleraren mot hun dames in het vernieuwde clubgebouw aan het Rapenburg zijn ontvangen, volgt de grote dag: maandag de 25ste januari. De VVSL- leden gaan de reünisten van de trein ha rt, waarbij de kwaliteiten van soep- en 't Gaat om je leven Onder auspiciën van de Nieuwe Leidsche Courant zal de toneelgroep Podium maan dagavond in de Leidse schouw burg een opvoering geven van het door Helmut Harun ge schreven toneelstuk 't Gaat om je leven. Deze toneelgroep, die zich als enig beroepsgezel schap in Nederland stelt op protestants-christelijke grond slag, verricht hiermee een moedige daad. Wij hopen hier op morgen nog nader terug te komen en verwijzen nu reeds naar de advertenties, die he den en de volgende dagen in de Nieuwe Leidsche Courant verschijnen. koffercomm'issiie danig op de proef zullen worden gesteld. De reünisten stellen zrïoh op volgens jaar, het carillon zal vrolijke wijsjes klingelen, er is een toespraak van dG rector magnificus, een warme liunch met 's middags de officiële opening van do" lustrumviering' ,ïn' dé Pieterskerk. Daarop volgen receptie en reünisten- dümer, niet meer in hat lang, omdat de meisjes vinden, dat dat een beetje uit de tijd is. In het academiegebouw zal men in middels een tentoonstelLLnkje kunnen be. zoeken over de twaalf lustrums, temvijl tevens films uit vroeger dagen wonden gedraaid. Na al deze evenementen komt men dan aan de eerste edute feestdag toe. Begonnen wordt met een almanak ontbijt, 's middags concerteert het Nederlands Studenten Orkest (op brengst universitair asylfonds en studentensanatordum) en 's avonds zijn er in de stad allerlei festivitei ten, die zoals in de aanhef gezegc driemaal „draaien". Daartoe beho ren een show van antieke en moder ne kostuums in de Lakenhal, een ca baret in de Waag, spelen op de zol- Advertentie Schaatsen v.a. f 6,— ruime sortering Fa. DUSOSWA - LEIDEN Boeiend Zwitserland voor Leidse N.R.V. ^ZWITSERLAND, het vakantieland by *-* uitstek, met zijn talrijke natuurscha- kcringen. werd gisteravond in de foyei de Stadsgehoorzaal in beeld gebracht leden van dc Nederlandse Reisvcr- cniging, afdeling Leiden. Na het welkomstwoord van de voor zitter. de heer J. A. A. van der Horst, hield de heer H. Tiemstra, propaganda- chef van het Nationaal Zwitsers Ver keersbureau te Amsterdam, een inleiding ver de te vertonen films. Dat Zwitserland het mooist is aan de met bergen omzoomde meren, toonde wel de eerste film, die „Das Land der blauen Seen", onder meer het 350 meter diepe en 580 km2 grote meer van Genève, prachtig en kleurrijk weergaf. „Per postauto van Lugano naar St. Moritz" was de titel van de tweede film, die be halve het indrukwekkende natuurschoon ook de grote wendbaarheid van de post auto's in de bergen liet zien. Hoe de chauffeurs met het grootste gemak en met een fantastische behendigheid, de 64 haarspeldbochten nemen op de pas van Lugano naar St. Moritz. Als deze „goo chelaars" echter zo ver zijn, dat ze de bergen in mogen, hebben ze een oplei ding van zeven jaar achter de rug. Een maandelijkse keuring zorgt ervoor, dat hun waakzaamheid nooit kan verzwak ken. waardoor er zo goed als nooit een ongeluk gebeurt. In de derde film werd de 4300 meter; hoge Finsteraarhorn overwonnen door drie geroutineerde alpinisten, die zo voor zichtig te werk gingen, dat men nauwe lijks kan menen, dat er nog onervaren toeristen zijn, die het wagen zich zonder gids of materiaal in de bergen te begeven. Daar Zwitserland ondenkbaar is zon der skisport, voerden enkele leraren van de Zwitserse skischool „Arosa" een vos senjacht uit, waarbij de vos een meisje was, dat door allerlei slinkse wendingen haar achtervolgers steeds wist te ont komen. Aan het slot van de avond bedankte de voorzitter de heer Tiemstra voor de films en zijn begeleidende uiteenzetting. Ook deelde hij mee, dat de Nederlandse Reisvereniging woensdag 9 december films zal vertonen over het nog zo on bekende Rusland. Bij malariabestrijding heeft zich nieuw probleem voorgedaan Tj^EN GROOT aantal medici, onder wie hoogleraren van de Leidse en an- ■*-J dere universiteiten, was gisteravond bijeengekomen in de collegezaal van het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden, om te luisteren naar een voordracht van dr. M. G. Candau, directeur-ge neraal van de Wereld-Gezondheids-Organisatie, die iets vertelde over het werk dat deze organisatie op velerlei medisch terrein verricht. De heer Candau is maandagmiddag in ons land aangekomen, waar hij enkele dagen hoopt te verblijven. Hij heeft op de eerste dag reeds besprekingen gevoerd met de minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, en de staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten. Dinsdagochtend bracht hij een bezoek aan het waterloopkundig laboratorium te Delft. Hij gebruikte de lunch met de directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, de geneeskundige hoofd inspecteur hiervan, dr. H. J. Dijkhuis, de directeur van de afdeling inter nationale gezondheidszaken, mr. J. Ie Poole, en tal van andere hoogwaar digheidsbekleders op dit gebied, 's Avonds zat de heer Candau aan een diner, dat minister Van Rooy hem De heer Candau begon zijn voordracht in Leiden met een kort overzicht van het ontstaan der Word Health Organization en schetste vervolgens de verschillende activiteiten, die zij ontplooi!. Ook ver telde hij van de verschillende afdelin gen, die zich met hun eigen speciale te: rein bemoeien, zoals de pharmacologic, de biologie en de biotica. Doch bij alles blijft één doel overheersen: het onderling contact tot stand brengen of verstevigen van alle medische organisaties, weten schappelijke instellingen op dit gebied, onderzoekers en verder allen die hierin arbeiden. Hij tekende voorts de faciliteiten, die worden geboden op velerlei gebied: derzoekers kunnen aan één tafel mei kaar spreken over hun wetenschappelijke arbeid, publikaties worden beschikbaar gesteld en ook worden wetenschappelijke verhandelingen uit een taal, die niet door iedereen wordt begrepen, in het Engels, Frans of Duits vertaald. Zo verscheen kortgeleden een belangrijk Japans werk weerstand der insecten, dat in enkele moderne talen werd overgezet, omdat het anders buiten het bereik van de overgrote meerderheid der belangheb benden zou blijven. Ook tracht de WHO eenheid te brengen op het gebied nomenclatuur van bepaalde ziekten of ziekteverschijnselen, zoals bijvoorbeeld bij kanker en kankerachtige ziekten. de belangrijkste activiteiten het op directe wijze ontwikkelen van 1 gezondheidszorg. Hierbij staat voorop dat uiteindelijk de regeringen vroeg of laat :elf hiervoor moeten zorgen door hier door mensen op te leiden en organisaties n het leven te roepen. De WHO helpt, ndien nodig, op gang, maar trekt zich het iefst zo gauw als dienstig is, terug. Deze activiteit gaat niet uit van het hoofd kwartier der organisatie in Genève, doch in een aantal centra. Voor het Midden-Oosten is de zetel Alexandrië, voor Zuidoost-Azië New de regering aanbood. Gemeenteraad van Leiden In het eerste halfjaar van 1960 zullen vergaderingen van de gemeenteraad op de volgende data worden gehouden (behoudens afwijkingen door onvoorziene omstandigheden): maandag 18 januari, dinsdag 9 februari en de maandagen 29 februari, 21 maart, 11 april, 2 mei, 23 mei Zie voor stadsnieuws ook pagina 7 Delhi, voor west-Pacific Manilla, Afrika Brazzaville en voor Amerika Washington. Malaria Uitvoerig stond de heer Candau stil bij het probleem van de malariabestrijding, dat hij er een van de eerste orde noem de. Sinds jaren pakt de WHO dit kwaad met vaste hand aan. Naar hij zei laat het zich aanzien dat EuropS het eerst alle gebieden deze ziekte onder de knie zal hebben. In het Nabije Oosten is dit bij Israël reeds het geval en bij Libanon bijna. Hij schetste uitvoerig de moeilijk heden, waarmee een bestrijdingsexpedi- tie in uitgestrekte en achtergebleven ge bieden heeft te kampen: het personeel moet op peil zijn, evenals de voorraad me dicijnen en insecticiden en vooral dient men goodwill bij de bevolking te hebben. Bij de malariabestrijding heeft zich thans een nieuw probleem voorgedaan, dat om een zeer spoedige oplossing vraagt wil men het gewonnen terrein niet op nieuw verliezen: het is gebleken dat de insecten, die de malaria verwekken, steeds meer bestand worden tegen de in secticiden. In sommige gebieden zijn zij vrijwel immuun voor écn bepaald bestrij dingsmiddel, in andere tegen twee of drie of zelfs alle drie. Het spreekt vanzelf dat talrijke onderzoekers op dit gebied erns tig en met spoed streven naar een uitweg uit deze nieuwe moeilijkheden. Nieuwe tempidynamiek en frasering Oprichter Zandbergen kreeg erelint met penning rTlER GELEGENHEID van zijn 12x/z-jarig bestaan gaf het Nederlands Madrigaalkoor gisteravond een jubileumconcert, waaraan me dewerking verleend werd door de vocale solisten Aafje Heynis, Erna Spoorenberg, David Hollestelle en Gerard Honig, de instrumentalisten C. Stotijn, hobo en A. Martijn, orgel, terwijl de begeleiding der diverse wer ken werd verzorgd door het Residentie-kamerorkest. Dit was de eerste maal, dat het koor optrad onder leiding van zijn nieuwe dirigent, de heer Herman Strategier. Uiteraard is men altijd nieuwsgierig naar de ver nieuwingen, die een dirigent in zo'n geval heeft aangebracht; het sprak vanzelf, dat het koor, 'dat men onder de gevoelige directie van Willem Mizee als een zeer evenwichtig, gedisciplineerd ensemble had leren ken nen, deze traditie wel gehandhaafd zou hebben; het nieuwe lag dan ook meer in de opvatting van tempi, dynamiek en frasering. Erna Spoorenberg Aanzienlijk minder enthousiast zijn wij over de opvatting, die Strategier ten opzichte van Bachs cantate no. 56 bleek te huldigen. De aria „Ich will den Kreuzstab gernc tragen" werd in volle vaart opgezet, waarna het arioso, waarin zowel tekst als muziek de nadruk legt op de golven de beweging („Schiffahrt", „Wellen", „Schaumen") verwaterd en slap klonk, in dc Adagio-versie van de dirigent. Dat David Hollestelle hier niet erg overtuigend zong was dan ook niet te verbazen, Pas van „End- lich wird mein Joch" af schenen diri gent en solist elkaar te hebben ge vonden. Een groot bezwaar vormde anderzijds het elektronisch orgel, waarmee de heer Martijn de conti- nuo-begeleiding moest verzorgen. Als koor-begeleiding voldoet dit instru ment niet slecht, maar hier domi neerde het en zanger en orkest, zo dat wij ons eens temeer hebben af gevraagd, wanneer eindelijk de ach terzijde van het podium in dc Ge hoorzaal zal worden gesierd door een écht orgel. In de beide Mozart-aria's die het pro gramma voor de pauze besloten hoorden we dc sopraan Erna Spoorenberg, eerst met de aria uit de „Grosse Messe", die zij hier enige jaren geleden in de Hoog landse kerk zong rn die toen frisser en ontroerender klonk dan gisteravond (misschien was ook hier het orgel enigs zins debet aan, ondanks het vaardige spel van Bram Martijn) en in het motet Laudate Dominum. Erna Spoorenberg beschikt over een buitengewoon volume, dc stem „zit" uit stekend, terwijl men nooit een onzuivere noot te horen krijgt, wel af en toe een at slordig genomen loopje, maar dit aan het tc grote gemak, waarmee de zangeres zingt, tc wijten. Het koor, dat slechts een bescheiden ol had gespeeld in Bachs cantate cn in dit motet, kreeg de gelegenheid op de voorgrond te treden in de zeer militaire mis van Jos. Haydn, de Nelson-mis. Op vallend is, dat dit hele werk een grote opgewektheid en levensblijheid ademt, tot in het „Passus et sepultus est" toe. Het koor bleek deze sfeer uitstekend aan te voelen en volgde de directie op nauwgezette wijze; hier werd elke frase, elk klein detail op de juiste wijze be licht; zowel pianissimo als forte werd zonder enige aarzeling direct ingezet cn de contrasten die hierdoor werden be reikt waren even verrassend als boeiend. Van de solisten willen we hier nog maals Erna Spoorenberg noemen, die, na een wat onverschillig gezongen Kyrie een uniek „Et vitam" in het Credo liet horen cn David Hollestelle, vanwege zijn warme, melodieuze en doorvoelde interpretatie van het „Qui tollis". Aafje Heynis en Gerard Honig, welke laatste Chris van Woerkom verving, voldeden beiden zéér goed in de kwartetten. Het orkest komt een woord van lof toe voor de voorbeeldige begeleiding. Concluderend kan men zeggen, dat de resultaten van deze avond zeker positief waren, al mist men op een enkel punt de wat meer romantische aanpak van Mizee. Na afloop van het concert volgde een kleine huldiging van de oprich ter van het Madrigaal-koor, de heer C. Zandbergen, aan wie een erelint met penning werd overhandigd door C. den Heiden, een der mede-jubi lerende leden. Verder ontvingen enige van de oudste leden en de dirigent geschenken, terwijl beide solo-zangeressen al eerder op dc avond een boeket orchideeën in ont vangst hadden mogen nemen. A .van der Vcen-Wiersma Nationale politie-lienkanip Gisteren werd Ie Deventer een natio nale tienkamp gehouden, waaraan werd deelgenomen door de sterkste politic- tafeltennissers. J. Westbroek, de sportinstrucleur van de Leidse Politie, wist in dit selecte gc- elsohap de vierde plaats te bezetten, hetgeen tevens verkiezing voor liet Na tionale Politieteam betekende. Dc uitslag was: 1. Poelstra (A'dam) 8 2. Vos (Den Haag) 7 p.; 3. Rikken (Wagen'ngen) 7 p 4. Westbroek (Lei- den) 6 p.; 5. Nijdeken (Arnhem) 5 p 6. Nijmcijer (Groningen) 4 p.; 7. Verbrue- gen (A'dain) 3 p.; 8. Aardcma (Leeuwar- den) 3 p.; 9. Vos (Deventer) 1 p.- 10. Wijdogen (A'dam) 1 p, Uitgegleden Gistermorgen, omstreeks üf uur, gleed de vijftigjarige mevrouw M. de Roode dc tramrails op de Hogewoerd. Zij brak daarbij haar linker enkel <n werd door de E.H.D. naar het Acade- Ziekcnhuis overgebracht. De VEREENIGING van Vrouwelijke Studenten te Leiden (VVSL) her denkt in januari 1960 haar zestigjarig bestaan. Het belooft een fan tastisch feest te worden. Eerst, van 20 tot 23 januari, voor de Leidse bur gerij en daarna, van de 25ste tot en met de 28ste, voor de leden en oud leden zelf. De meisjes-studenten hopen, dat ook de Kóningin en prinses I Beatrix in de vreugde zullen willen delen en zij zijn op het ogenblik druk in de weer een programma samen te stellen, dal bij elk van de 2500 lustrumviersters in de smaak zal vallen. Hoogtepunten zijn de opvoering van de Engelse musical No bed for Bacon in het Schevëningse Kurhaus, een concert van het Nederlands Studenten Orkest en een show van Spaan se, Schotse en Hongaarse dansen. Enkele bekende oude gebouwen in Lei den zullen gedurende de feestdagen worden verlicht. V Voor een feest zoals de VVSL hoopt te vieren, komt organisatorisch heel wat kij ken. Reeds nu zijn de meisjes druk bezig met de voorberei dingen. ders van het WSL-gebouw, zingen de Zigeuners, alles te bezichtigen en te beluisteren in eenvolgorde zoals het de bezoekers het best uitkomt. De yolgen.de dag is een geheime daig. De dóelnemers stappen in hun voertuig zonder te weten, waar zij terecht zul'len komen Een rally vol verrassingen dus, ling is van Berend Boudewijn, de Shakespeariaanse tekst is vertaald door Bert Voeten en de muziek voor speciale bezetting werd gearran geerd door Han Reysiger en Peter Kok. Berend Boudewijn voert de regie. Van deze musical, die deze winter in Londen in première gaat, heeft de VVSL het alleenopvoerings- recht voor Nederland verkregen. De eerste opvoering heeft plaats op 27 januari, een dag voor de gala-uit voering. De VVSL za'l ook een gedenkboek uitgeven. Daarin wördt de geschie denis van de vereniging verhaald. Men zal er dn kunnen lezen van het aarzelende begin, van de geheime samenkomsten in de oorlog met bie tenkoekjes en bij kaarslicht, van de •krachtige groei na de bevrijding, van het „sterven" van de apen- broodboom in de tuin achter het WSL-gebouw, van de verbouwing van het clubhuis in juni van dit jaar voltooid, kortom het wordt een sfeervol boek met een keur van foto's, geheel door leden en oud leden samengesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3