ïlicuure £riltscfte ÜHmranl De verloren wereld Gasfabriek Leerdam verwoest Enorme ravage door explosie en brand Een dode en 7 gewonden Vliegtuig stort op een rij huizen in Chicago Elf doden en vele gewonden Studie van controle op ondergrondse proeven Gratificaties voor P.T.T.- per soneel EUROPESE AMBTENAREN: BELASTING VAN 15 PCT. Enveloppe met f 9500 vermist Morgen begint nieuwe strip: WOENSDAG 25 NOVEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling TeL 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11728 CHRIST ELI IK-NAT ION A AL DAC.UI.AU Dr. E. DIEMER Stantoasticf) i$ ghfbleofti mijn her! in tcgljcnspotr Werkende OUDERDOM Idee PLASTIC Dijk (Van onze speciale verslaggever) T^ EN ernstige explosie in de gas- -L-J fabriek te Leerdam heeft van morgen aan een arbeider het leven gekost. Een tweede werd levensge vaarlijk gewond, twee anderen werden zwaar gewond, terwijl er ook een viertal lichtgewonden zijn. De ravage op het terrein van de ramp is ontzettend. Ook vele huizen in de omgeving van de gasfabriek liepen pannen- en ruitenschade op. De om het leven gekomen 'employé is de 52-jarige K. K. Verdoorn uit Leerdam. Levensgevaarlijk gewond werd de 42-j. G. van Aalst uit Leerdam, zwaar gewond: de 3p-jarige S. van Kleij en de 31-jarige A. de Groot, beide eveneens uit Leerdam. Alle gewonden zijn naar het plaatselijke ziekenhuis overgebracht. De vier licht gewonden konden na verbonden te zijn huiswaarts keren. De explosie had plaats vanmorgen 18 minuten over acht, in de zogenaamde mé ter kam er. Vermoedelijk moet er ie mis zijn gegaan met de butaan-installati De fcnal, die door de explosie werd ve oorzaakt, was in de wijde omtrek te horen. Brandweer. Rode Kruis en B.B waren onmiddellijk ter plaatse. Op het moment van de ramp bevon den zich vijf arbeiders in de meter kamer. Onmiddellijk na de explosie zagen onwonenden hen naar naar bui ten strompelen, met zware brandwon den overdekt. Bij een appèl bleek een van de arbeiders te ontbreken. Een bulldozer van de B.B. slaagde eri puinhopen weg te vegen en men het lijk van de vermiste arbeider Het nablussingswerk heeft nog geruime tijd geduurd. Een wagen van de gemeen tepolitie van Leerdam patrouilleerde door de straten en waarschuwde de bewoners de gaskranen zorgvuldig gesloten te hou den. De burgemeester van Leerdam, de heer L. J. den Hollander, heeft inmiddels reeds pogingen in het werk gesteld nieuw gas. waarschijnlijk uit Gorinchem, te be trekken. De grotendeels verwoeste fabriek voor ziet ook Culemborg, Vianen, IJsselstein. Schoonrewoerd, Vreeswijk en Jutphaas van gas. Deze gemeenten en Leerdam zullen enige tijd van gas verstoken blij- Gevaar voor nieuwe explosies is denkbeeldig als er lucht in het buizennet komt. Ook de mogelijkheid dat er ontsnapt door open kranen, als er druk op het net komt, kan niet onder schat worden, aldus de burgemeester. Met arendsveren, vredespijp en totemstaf arriveerde gister middag op Schiphol het 88 jaar oude Indianen-opperhoofd „Wandelende Buffel". Hij zal enkele dagen in vol ornaat in ons land blijven als onder deel van zijn reis door Europa voor de Morele Herbewapening. Indiase kinderen verminkt tot „bedelkinderen" Het Indiase Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met algemene stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waarin ■strenge straffen worden gesteld op het ontvoeren van kinderen, die vervolgens worden verminkt, óm ze beter als I,bedelkinderen" te kunnen gebruiken. Op het ontvoeren zal in het vervolg een gevangenisstraf van tien jaar en een boete worden gesteld, terwijl het ver minken van de kinderen met levens lange gevangenisstraf zal worden be straft. Tijdens het debat verklaarden enkele afgevaardigden dat er georganiseerde benden bestaan, die kinderen ontvoeren en ze vervolgens de ledematen breken, waarna ze las „bedelkinderen" worden gebruikt. Deze foto is in het paleis in Teheran genomen vlak na,, de officiële verloving van Sjah Munammed Reza Pavlevi van Perzië met de 21-jarige Farah Diba. Zij hopen op 21 decem ber te trouwen. Leersum voelt niet voor wilde dieren De raad van Leersum heeft een voo stel aangenomen tot aanvulling van politieverordening, met een artikel dat luidtHet is verboden - zonder vergun ning van B. en W. een dier behorend tol een gevaarlijke in het wild levende soort tc hebben of te Middenweg te jaar had het cii winterkwartier. Deze aanvulling werd door de raad nodig geacht in verband met plannen van een circus om in Leersum aa Het vorig in Leersum zijn wilde dieren. De overwegingen die hebben geleid tot aanvaarding van voorstel van B. en W. waren, dat Je wilde dieren lawaaihinder kunnen v oorzaken, terwijl hun aanwezigheid Leersum voorts niet geheel zonder ge vaar geacht wordt Caritas over nieuwe loterijwet Ook de vooral in het zuiden van ons land optredende Caritas-voetbalpool heeft haar mening weergegeven over het nieuwe wetsontwerp inzake de loterij- Caritas stelt, dat er speelzucht heerst en dat vooral in de randprovincies op grote schaal wordt deelgenomen aan buitenlandse kansspelen. De vereniging heeft getracht de speelzucht en de chaos, die hierin heerste, te reglementeren door deelneming alleen open te stellen voor personen van 18 jaar en ouder, maximum-inzet en maximum-prijzenbe- drag. Zij is van mening, dat de baten ten goede moeten komen aan het alge meen belang met inbegrip- van de sport, dus niet uitsluitend van de sport alleen. Ten slotte verzet zij zich tegen monopolistische positie van de KNVB als organisator van sportprijs- Vlammenzee door brandende benzine TC1 EN AMERIKAANS vrachtylieg- tulilg is gisteren, even voor het aanbreken van de dag, vlakbij het vliegveld van Chicago tegen een rij huizen gevlogen. Elf personen t den daarbij gedood, tien huizen brandden af. Het toestel had het vliegveld van Chi cago aangedaan; het was weer opgeste gen, doch keerde eensklaps terug toen op het insbrumentenbord een waarschu wingslampje voor brand oplichtte. De piloot begon te cirkelen boven het vlieg veld en omgeving. Even later botste het toestel, in de regen, tegen een huis. In een oogwenk stonden io woningen, waaronder een flat- Proef met Atlas nu een succes Op de raketbasis bij Cape Canaveral heeft men gisteren een proef genomen met een Ablasraket. Het resultaat bevredigend zijn. De neuskegel i; minder dan 800 meter van het doelwit dat 8800 kilometer van de basis in de Atlantische Oceaan lag terechtgeko men. Men beschouwt dit experiment als een voorproefje vor het schot op de maan dat dezer dagen wordt verwacht. Het zou de bedoeling zijn, een satelliet van 168,75 kilo in een baan om de maan te brengen. De maan is de komende vier dagen voor dit schot in haar gunstigste Aer Lingus. Een staking van 1500 personeel van de brandstofvoorziening heeft vijf dagen lang de Europese lijnen de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus lam gelegd. Gisteren werden de vluchten op alle routes hervat „ATOOMLANDEN" ZIJN HET EENS De V.S., Groot-Brittanndë en de Sowjetunie hebben gisteren volledig overeenstemming bereikt over een nieuw wetenschappelijk onderzoek naar de methoden om ondergrondse kernproeven op te sporen. De overeenkomst welke bereikt werd op de 137ste vergadering van de Geneef- se atoomconferentie, maakte een eind aan het geschil dat nu reeds een maand bestaat over het werkprogramma van de geleerden. Zij zouden nu vanmiddag met hun overleg beginnen en voor 11 dec. verslag uitbrengen over hun bevindin gen. De overeenkomst kon bereikt worden dank zij een vergaande concessie van de Sowjetunie. Sowjet-rcgeringsleiders en de Sowjet-afgevaardigde Semyon K. Tsarapkin hebben maandenlang ver klaard dat de bestudering van nieuwe wetenschappelijke gegevens, hetgeen de V.S. eiste, louter een middel was jm het verdrag uit te stellen en derhalve voor de Sowjetunie onaanvaardbaar De V.S. en Groot-Britannië hebben herhaaldelijk Tsarapkin verteld dat zij niet bereid waren met de besprekingen voort te gaan, indien de geleerden niet toegestaan werd de technische conclu sies, welke op de Geneefse conferentie van deskundigen het vorig jaar bereikt werden, bij te werken. Concessie Een westelijke woordvoerder heeft ge zegd dat de overeenkomst van vandaag voor alle delegaties bevredigend was. De westelijke concessie schijnt te zijn dat bü de nieuwe studie uitgegaan zal worden van het wetenschappelijk rap port van 1958. Het Westen heeft betoogd dat de con clusies van 1958 achterhaald zijn door het rapport van Lloyd Berkner, waarin gesteld wordt dat de ondergrondse kern proeven veel gemakkelijker aan de aan dacht onttrokken kunnen worden dan de geleerden het vorig jaar meenden. Tijdens het overleg van de geleerden zullen de politieke onderhandelingen voortgezet worden over niet-tcchniscne aspecten van het ontwerp-verdrag om kernproeven te verbieden. gebouw, in brand door de brandende ben zine en het overslaan van de vlammen. De huizenrij was in korte tijd veranderd in een troosteloze ruïne. De bemanning van drie personen kwam bij het ongeluk om, alsmede zeven be woners van de getroffen huizen. Daar onder waren een pasgetrouwd echtpaar en een moeder met een baby van vijf maanden. Vier personen worden nog vermist. On der hen bevindt zich een moeder met haar zoon van 19 en dochter van 16. Minstens 13 personen zijn naar het zie kenhuis overgebracht wegens opgelopen verwondingen. Politie en brandweer ston den vrijwel machteloos tegen de loeiende vlammenzee. Zon nam voor dit jaar weer afscheid van Hammerfest Van nu tot het eind van januari zul len de lichten in deze meest noordelijke stad ter wereld niet meer uitgedraaid worden, behalve wanneer de mensen naar bed gaan. Enige dagen geleden heeft de zon voor dit jaar afscheid genomen van deze stad cn zij zal hier niet eerder weer te zien zijn dan 22 januari. Hammerfest heeft dit jaar sleqhts hon derd uur zonneschijn gehad, dit was op cèn na het slechtste zonnejaar in de annalen. Het beste zonnejaar was 1953 met 400 uren zonneschijn. Prestatiebeloning Noch van dc zijde der P.T.T., noch dc zijde der ministeries, was men morgen in staat commentaar te lev op een bericht in de Telegraaf, dat de ministers van binnenlandse zaken ci verkeer en waterstaat de directeur-gene raal van de P.T.T. toestemming hebben gegeven om nog voor dc Kerst een bedrag van drie miljoen gulden uit te Lekken voor een extra-uitkering ineens aan r 30.000 weekloners bij dc P.T.T. Van de ongeveer 35.000 weekloners 80 procent een week extra loon ont gen. Deze 80 procent zou uit de „normaal goede werkers" bestaan. Tien procent v de weekloners, zo schrijft het blad, oi vangen twee weken extra. De overige, tien procent zou geen extra uitkering ont vangen, daar hun werkprestaties beneden peil zijn geweest. Dit gebaar van de P.T.T.-directie is v gens de Telegraaf tegelijkertijd een ei ste officieuze proef met de merit rating prestatiebeloning die per 1 januari IE officieel wordt ingevoerd. Het ligt in het voornemen van de gering, eveneens haar goedkeuring te vi lenen aan het verzoek van de P.T.T.-di- reetie ook tien procent van de maand- loners een nog nader vast te steller tificatie uit te keren, vervolgt de Tele graaf. Hiervoor zouden vermoedelijk 2.000 P.T.T.-maandloners in aanmerking komen. Chinezen jacht gaat voort De Indonesische premier Djuanda heeft te Djokja herhaald, dat dc Indoncsiscne regering haar besluit tot verdrijving de Chinese kleinhandelaren van platteland uit te voeren, ongeacht het verzet van de Indonesische communis tische partij, die hiertegen geprotesteerd heeft. Grieks-cyprioten Engelse voorstellen onaanvaardbaar Zenon Rossldes, Grieks-Cyprisch afge vaardigde naar dc bijeenkomst van de werkgroep voor Cyprus in Londen, heeft de groep meegedeeld, dat de jongste Britse plancn voor de omvang van Brit se bases, in de toekomstige onafhanke lijke republiek Cyprus onaanvaardbaar zijn. is in gewoonlijk welingelichte krin gen te Londen meegedeeld. Volgens deze kringen heeft Rossides aan de groep het standpunt va nde Grieks-Cyprische ge meenschap. zoals dit vorige week me; aartsbisschop Makarios in Nocosia was besproken, meegedeeld. Naar in Londen verluidt, zouden de ge wijzigde Britse voorstellen voor de bases op Cyprus inhoüden, dat het gebied, waarover Engeland soevereiniteit uit oefend, met een vijfde wordt verkleind. Maarhet aantal in het beperkte gebied an de Britse bases wonende Cyprioten, m nog duizend bedragen. Een mogelijke bron van moeilijkheden a de stichting van Cprische republiek ju zijn, dat een aantal dorpen juist bui ten het door Engeland geëiste gebied ligt, terwijl grond van de dorpelingen zich binnen het gebied bevindt. Van welingelichte zijde is medegedeeld, dat de Grieks-Cyprische gemeenschap ruime faciliteiten buiten de terreinen van de bases aanbiedt, voor opleiding en an dere behoeften van het Britse garnizoen. Dit zou mogelijk zijn op grond van de Londen^e overeenkomst van februari. Meeuwen in de mist.het beeld van de herfst, waarin op sommige dagen de wereld zo klein isschepen in een wazige verte, meeu wen op de voorgrond, die schijnen te dommelen. Het lijkt alles zo idyllisch. Tot plotseling de vogels een visje ontdekken. Dan is er geen sprake meer van rust. Krijsend proberen ze elkaar de buit te ontroven. Maar een mooi plaatje blijft het, zo met vier meeuwen op een rijtje. Nederlands voorstel verworpen HET PERSONEEL van de E.E.G. cn Euratom moet gemiddeld vijftien procent belasting gaan be talen aan de gemeenschappen. Dit heeft de ministerraad van E.E.G. en Euratom gisteren op voorstel van de twee commissies besloten, nadat een Nederlands voorstel, dat een zwaardere belastingdruk wenste, was verworpen. De Nederlandse staatssecretaris van financiën, dr. W. H. van den Berge, heeft het been zo lang mogelijk stijf gehouden, werd volledig overstemd. De com- e-voorstellen werden aangenomen met vijf tegen één stem (Nederland), nadat het Nederlandse voorstel met de zelfde stemmen verhouding was verwor pen. Het was de eerste keer dat men in De postale recherche te Leeuwarden zoekt reeds enige dagen naar een enve loppe met 9500, die door een postbode wordt vermist. Hij moest het geld be zorgen bij een aannemingsmaatschappij in Leeuwarden, die het voor dc uitbeta ling van lonen zou gebruiken. Men weet nog niet zeker of de enveloppe door de postbode werd verloren of dat iemand' het geld heeft ontvreemd, toen de post bode die zijn mand niet had afgesloten, sven afwezig was. Laatste woord in zaak Magere Josje In zijn laatste woord betuigde de ver dachte Joop S., in de moordzaak Magere Josje voor de Amsterdamse rechtbank, met nadruk: „Niets, maar dan ook niets heb ik met de dood van mijn vtouw uit staande gehad. Als ik haar naar het leven had gestaan, had ik haar bij onze zwemmerijen makkelijk dertig meter uit de kant even onder water kunnen drukken, want zij was zeer kort van adem. Ik heb haar vaak naar de kant moeten brengen. Ik zweer u dat ik on schuldig aan haar dood ben." De uitspraak volgt dinsdag 8 dec. de raad tot stemming moest overgaan om tot een besluit te komen. De ambtenaran bij de E.E.G. en Eura tom krijgen mu een salarisverhoging, maar toch zal hun netto-salaris zes pro cent lager worden dan het thans is. Verkiezing De ministers hebben gisteravond voorts de Italiaan Caron, die maandag was ge kozen als lid van de E.E.G.-commissic. benoemd tot vdce-voorzittor. Tevens zijn de voorzitters van de E.E.G.- en Euratom - commissie, respectievelijk Hallstein en Hinsch, als zodanig herbenoemd. Dit is eigenlijk in strijd met de afspraak dat hot voorzitterschap van deze execu tieven moet rouleren. Bij de herbenoe ming heeft men verklaard, dat deze keer als een uitzondering moet worden be schouwd. OIR ARTHUR CON AN DOYLE, de beroemde Britse schrijver, is vooral bekend gewor den door zijn zestig verhalen over Sherlock Holmes. Maar hij heeft ook tal van andere werken geschreven, zoals het verhaal over „De Verloren Wereld", dat in 1912 voor het eerst verscheen en de spannende avonturen beschreef van de excentrieke professor Challenger en zijn vrienden, die in de oerwouden van Bra zilië een plateau ontdekken, waar nog voor historische monsters leven en waar nog heel wat meer merkwaardige dingen gebeuren. Wij hebben voor ons blad beslag weten te leggen op het wel zeer spannende beeldverhaal, dat naar Sir Arthur's roman werd gemaakt. En morgen zult u voor het eerst kunnen ken nismaken met Ned Malone, de verslaggever van de Londense „Daily Gazette", die op een merkwaardige manier met de hooggeleerde Challenger in contact komt en later zijn tocht genoot wordt. (Advertentie) Zentra horloges verkrijgbaar bij HORLOGERIE HEYLOO Morswcg 130. Telefoon 24303 Levensonderhoud niet duurder Het landelijk indexcijfer voor het levensonderhoud van hand- en hoofdar beiders. opgemaakt door het Centraal bureau voor de statistiek is in oktober gehandhaafd op 125 met inbegrip van de Algemene Ouderdomswet en 120 zonder A.O.W. (basis is 1951 op 100). Bij voedingsmiddelen steeg het index cijfer voor groenten en voorts was er een prijsstijging voor zoute haring, roomboter en kaas, tegenover een daling van het in dexcijfer voor fruit en een prijsdaling voor vlees, voornamelijk rundvlees. Zwaar bewolkt De Bilt verwacht tot don derdagavond Overwegend zwaar be wolkt cn nevelig weer met later hier en daar enige regen of motregen. Matige, aan de kust tijdelijk vrij ia krachtige, zuidelijke wind. v~~ Iets zachter. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 26 nov.zon op 8.17, onder 16.37 uur. Maan op 2.48, onder 14.43 uur. 30 nov. N.M. HET WEER HM EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Gil; Madrid LUsobon Sell beu geh bCu Seh beu

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1