ïlieuiuc £dJtsclje (ifoitranl „Sport-toto" met prijs van ten hoogste f 25.000 Inzet niet meer dan een gulden per week Loterijbelasting van 20 pet. Chroesjtsjef in onmin met Rood-China V.N. zullen wel over Hongarije debatteren Twaalf jaar geëist tegen Joop S. Chinezenjaclit iii Java: 300,000 zaken sluiten „NEDERLAND EN BELGIË BLIJVEN IN GEBREKE" Auto reed op wachtenden bij autobuslialte in Onderzoek naar kasteel bij Katwijk (in zee) DINSDAG 24 NOVEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: t 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwasticfi is abfblmn tnyn bert in tfgfjenspott" LONEN EN PRIJZEN LITERAIR BANKET WORMER praatjes geen gaatjes Zie pagina 5 vullen WIJZIGING LOTERIJWET INGEDIEND (Vai parlementsredactie) De regering wil over prijzen van aller- lei loterijen en kansspelen een belasting van twintig procent heffen. Dit blijkt uit een wetsontwerp dat tegelijk met de voor- gestelde wijziging van de Loterijwet bij de Tweede Kamer is ingediend. De „loterijbelasting" zal worden gehe ven van winnaars van prijzen van binnen landse loterijen en andere binnenlandse kansspelen, maar ook van binnen het rijk wonende of gevestigde winnaars van bui tenlandse loterijen en andere buitenland se kansspelen. Van de belasting is vrij gesteld1. elke prijs van een loterij of kansspel waarvan de hoogste prijs niet meer dan f 1.000 bedraagt; 2. de prijs die minder dan f 100 bedraagt; 3. de prijs die niet hoger is dan de inzet („eigen geldjes"). De belasting wordt geheven door inhouding op de prijs. Volgens de bestaande belastingwetge ving wordt bij prijsvragen de verkregen prijs als „opbrengst van andere arbeid" in de inkomstenbelasting betrokken, in dien men er van moet uitgaan dat het verkrijgen van de prijs mede is beïnvloed door „arbeid" van de winnaar. Daarom rekent de rechter in het aLgemeen de prijzen van reclameprijsvragen waarbij een slagzin wordt gevraagd tot het be lastbare inkomen, maar bijv. de toegeken de prijzen bij de prijsvraag „Kijk u rijk" niet, omdat hier de fortuin overheerst. Belastingvrijdom geldt tot nu toe tevens voor de prijzen uit loterijen en andere vormen van spel en weddenschap. Een uitzondering is de Staatsloterij, waarbij 15 pet belasting wordt ingehouden van prijzen van f 100 of meer. Dit onoverzich telijke stelsel zal dus vervallen. Over de inleggelden zal een omzetbe lasting van 4 pet worden geheven. Tot nu toe waren o.m. de voetbalpools van de K.N.V.B. en de Caritas hiervan vrijge steld. Het geheel zal het rijk een belasting voordeel van ongeveer f 5 miljoen per jaar opleveren. T~\E MINISTERS Beerman (justitie) en Cals (o., k. en w.) hebben nu bij V-J de Tweede Kamer het reeds aangekondigde wetsontwerp tot wijziging van de -Loterywet ingediend. Het belangrijkste doel is de voetbaltoto wettelijk te regelen. Het ontwerp spreekt van „sportpi vragen" en bepaalt daarover onder m« 1. De prijzen die voor de winnaars stemd zijn, bestaan in geld. Een prijs mag niet meer dan f 25.000 bedragert, (De meerderheid van de staatscommis- sie-Wiarda had f 50.000 voorgesteld eh de minderheid f 10.000. Het moderamen van de generale synode der hervormde kérk heeft zich onlangs tegen een voet baltoto als zodanig uitgesproken, omdat deze gevaren voor het geestelijk wel zijn van ons volk oplevert (Red.). 2. De inzet van één deelnemer in prijsvraag mag ten hoogste één gulden bedragen. 3. Om te mogen deelnemen, moet minstens -achttien jaar oud zijn. Onder sportprijsvragen verstaat we'tsontwerp prijsvragen waarbij de deelnemers de uitslagen van bepaalde tevoren aangekondigde prijsvragen ten raden of voorspellen. Met het oog op dp belangen va: stellingen die ten algemene nutte x zaam'zijn, in het bijzonder op het gebied van sport en lichamelijke opvoeding, kun nen de ministers van justitie en van o„ k. en w. een vergunning voor het houden van sportprijsvragen verlenen. Deze gunning, wordt slechts, voor een door de ministers te bepalen tijd, verstrekt één rechtspersoonlijkheid bezittende stelling. De sportprijsvragen mogen dan worden gehouden onder, personen minstens achttien jaar die door de instel ling als begunstigers zijn ingeschreven. De begunstigers betalen een jaarlijks be drag, dat door de instelling vastgesteld wordt. De opbrengst wordt aangewend voor de bestrijding van de onkosten, ver bonden aan het organiseren van sport- prijsvryagen,. en voor een reservefonds. De opbrengst van een prijsvraag dient in overwegende mate ten goede te komen aan de belangen die de instelling met houden van sportprijsvragen beoogt dienen. Indien als winnaar iemand wordt aangewezen die in strijd met de voor\ den voor deelneming heeft gehandeld, De uit Polen gezette correspondent van de New York Times, A. M. Rosenthal, meldt uit Wenen, dat volgens de officiële Poolse delegatie bü de feestelijke viering van de tiende verjaardag van het com munistisch bewind in China te Peking, Rood-China geweigerd heeft aan de pre mier der Sowjetunie, Chroesjtsjef, toe te staan bij dc aanstaande topconferentie te spreken over vraagstukken van het Verre Oosten. De Polen hebben bevestigd, dat de Chinezen bij hun berichtgeving over de feestelijkheden opzettelijk een onderge schikte plaats hebben gegeven aan de aanwezigheid van Chroesjtsjef. De Chinezen menen, dat Chroesjtsjef de rol van Peking in de internationale po litiek heeft veronachtzaamd, door zijn het standpunt van de Chinezen hebben aanvaard, doch het is mogelijk, dat hij. de zaak opnieuw zal ter sprake brengen voor het begin van een top conferentie. De meningsverschillen zijn niet zo belangrijk; dat' zij een bedreiging zou den vormen van het Russisch-Chinese bondgenootschap. Als beweegredenen voor de Chinese aanval op India worden opgegeven de ontbinding van het communistisch be wind in de Indiase staat Kerala en de bewerking, dat Indiase kooplieden en agenten de opstand in Tibet zouden heb- bij verspreid en dat India te veel hulp p_ zou hebben verleend aan Tiibetaanse vluchtelingen. Een der Polen merkte op, dat na« Chinezen hem zelf hebben gezegd, de door Chroesjtsjef beoogde topconferentie een stap terug betekent vergeleken met de tijd, waarin Peking een rol speelde bij de onderhandelingen over Indo-China. Volgens de Polen hebben de Chine zen zeer duidelijk tegen Chroesjtsjef gezegd, dat zij zich gegriefd voelen omdat zij -buiten de topbesprekingen worden gelaten en zij willen niet dat het Verre Oosten wordt aangeroerd tenzij zij zelf bij de topbesprekingi aanwezig zouden zijn. Chroesjtsjef z( De agendacommissie van de Verenigde Naties heeft, ondanks Russische be; ren .gisteren lenoiedlgv enheeft- S-B(jv ren, gisteren een volledig debat ove onderdruklkng van Hongarjje, In de Al gemene Vergadering aanbevolen. In de commissie, die uit 21 leden bestaat, wer den is stemmen voorr en drie tegen uit gebracht. Indonesië en Marokko ont hielden zich van stemming. De tegen stemmers waren Rusland, Tsjechaslowa- k(je en Roemenië. De voorzitter van d« commissie stemde, zoals gebrulkelenk, niet mee. Sir Leslie Munrox (Nieuw-Zeeland), speciaal afgevaardigde bij de Verenigde Naties voro de kwestie Hongarije, heeft bekend gemaakt, dat hij nu onmiddellijk zijn rapport over de gebeurtenissen in Hongarije zal iridiennen bü secretaris generaal Hammarskjöld. Dit rapport zal vermoedelijk de basis zijn voor het ko mende debat. In de politieke commissie van de V.N. is thans de Koreaanse kwestie aan de orde. Op Amerikaans voorstel heeft de commissie besloten, een Zuidkoreaanse afgevaardigde aan het debat te laten deelnemen. Hij heeft echter geen stem recht. Een Russisch voorstel om ook Noord-Korea uit te nodigen werd ver worpen. wordt de inzending buiten aanmerking De ministers kunnen aan de vergunning voor het houden van sportprijsvragen scheidene voorwaarden verbinden. Zo zal bijv. in de regel ten hoogste één sport- prijsvraag per week mogen worden ge houden. Andere wijzigingen Een van de andere voorgestelde wijzi- gingen in de Loterijwet zal er toe leiden dat prijsvragen, die nog niet onder de de finitie van loterij vallen, met loterijen worden gelijkgesteld. Voor het houden van alle prijsvragen zal dus toestemming van de minister van justitie of van bur gemeester en wethouders nodig zijn. Bo vendien moeten zij, evenals loterijen, strekken tot een liefdadig doel of bevor dering van wetenschap, kunst of ander algemeen belang. Van het vereiste van toestemming zijn uitgezonderd prijs vragen waarbij een prijs of premie van f 200 of minder wordt uitgeloofd en prijs vragen waarbij men alleen kan mededin gen als men e,en wetenschappelijke of kunstzinnige prestatie verricht Het optreden van buitenlandse loterijei waardoor het beleid ten opzichte van 1< terijen kan worden doorkruist, zal g< weerd worden, ongeacht of zij een beslo ten vereniging of een geheel vrije kring betreffen. Kanaliseren De ministers Beerman en Cals zeggen in hun toelichting op het wetsontwerp dat zij begrip hebben voor de beschou wingen van die leden der commiss Wiarda die menen dat de maximump: van sportprijsvragen op f 10.000 moet worden bepaald. Anderzijds kunnen de ministers, zo zeggen zij, echter ni« voorbijzien dat zo'n maximum in d praktijk toch niet voldoende is om ht spelen op aanvaardbare wijze te kan; liseren. Het door de meerderheid der commissie voorgestelde bedrag van f 50.000 is volgens de ministers aan de hoge kant. Daarom hebben zij hun keus laten vallen op een bedrag van f 25.000. Een inzet van één gulden per prijsvraag lijkt volgens de ministers voldoende be perking te geven om te voorkomen dat het spelen in een sportprijsvraag ontaardt in een sociaal kwaad en een bedreiging van de welstand van bepaalde personen. Om te verhinderen dat meer keren voor het maximale bedrag deelneemt, is inschrijving van de deelne mers nodig. De mogelijkheid van deug delijke controle wordt vergroot, doordat de ministers slechts aan één instelling een vergunning voor het houden sportprijsvragen zullen verstrekken. Het wetsontwerp gaat er van uit dat niet de overheid, maar een particuliere instelling de sportprijsvragen zal orga seren.- Vertegenwoordiging van de ovi heid in het bestuur van de instelli blijft uiteraard mogelijk. or andere prijsvragen d; 'loterijen geen toestemming van de ov< heid nodig is indien de r pryz< zijn) maar niet hoger dan f populaire en onschuldige kruiswoordpuz- :els, schaakproblemen e.d. buiten de ver- jodsbepalingen gehouden Koningin Juliana en prinses Beatrix vol aandacht voor het boek „De monumenten van Cu rasao in woord en beeld" van prof. dr. M. D. Ozinga, waarvan de eerste exemplaren gisteren op paleis Soestdijk door een dele gatie werden aangeboden. Moeder vermoordt 4 kinderen De 31-jarige mevrouw Wiley Thrilkill te Roseviile in de Amerikaanse staat Georgia, heeft gisteren haar vier kinde ren in hun bedjes met een hamer om het leven gebracht. De kinderen waren twee maanden tot vijf jaar oud. De echtgenoot heeft meegedeeld, dat zijn vrouw vroeger eens onder psychia trische behandeling is geweest. Zaak-Magere Josje: TEGEN JOOP S. uit Amsterdam, de verdachte in de zaak-„Magere Josje", heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank vanmorgen wegens doodslag twaalf jaar gevangenisstraf geëist. De officier, mr. J. Hartsuiker, was zijn requisitoir begonnen met te memoreren hoe verdachte op 11 augustus 1957 op het politiebureau kwam meedelen; „Er ligt een vrouw op een divan, met krabben in haar hals Hij was heel rustig en vertelde pas na een korte ondervraging dat het zijn eigen vrouw, Jos, betrof. Aan de hand van da „stille getuigen" oonoliudieeride de officier dat het slacht offer op de grond gewurgd is en daarna pas op het bed gelegd. Haar kleding lag onordelijk op de grond. Dit wijst erop dat de dader haar heeft uitgekleed het is de vraag of „Magere Josje" zidh dor een wiiflBekeurige bezoeker zo zoi ten behandelen. De officier neemt dat dit pas ds gebeurd, nadat de va vermoord was. Er is met waiter geplenst Kennelijk heeft de dader getracht Jos weer bij bewustzijn te brengen. Hij heeft daar de tijd voor genomen (door haar udt te kleden en te wassen), hetgeen eei wone bezoeker niet zou hebben ge Die zou ziidh zo sneil mogelijk uit de voeten hebben gemaakt. Alleen wanneer er een binding bestaat tussen dad< slachtoffer zaH de eerste trachten zijn daad ongedaan te maken. Mr. Hartsuiker concludeerde dat roof geen motief ls geweest, want het „hlppi geld", bestemd voor de bordeelhoudster, is niet aangeraakt. Het bloed op haar T)E VERWIJDERING van Chinese kleinhandelaren van het platte land in West-Java is gisteren volgens Reuter verscherpt. Reizigers vertellen dat grootscheepse militaire patrouilles worden uitgezonden om de Chinezen weg te halen uit afgelegen dorpen. Volgens het vorige week hernieuwde besluit van Sukarno moeten driehon derdduizend Chinese kleinhandelaren van het eiland tegen nieuwjaar hun za ken hebben gesloten of overgedragen aan Indonesiërs. De militaire commandant van West- Java, kolonel Kosasih, heeft bepaald dat alle Chinese diplomatieke ambtenaren, Generaal Valluy: alleen Westduits leger is enigszins gegroeid ber van de NAVO-srtrijdkrach- ten in Midden-Europaheeft tegen over de pers zijn spijt uitgedrukt dat sommige NAVOdanden zich „mo reel losmaken' van de organisatie. De V.S. en Canada maken hierop een uitzondering, doch bijvoorbeeld België Nederland," aldus de generaal, zijn er t in geslaagd de toegezegde contin genten te leveren. Deze landen hebben geprobeerd door het werven van v-rij- De enorme kracht van het wa ter van de sterk gezwollen ri vier de Becchia in Italië heeft twee van de vijf bogen van een oude stenen brug over deze ri vier in de buurt van Bologna doen instorten. Het verkeer over de beroemde weg, de Via Emilia, waarvan de brug deel uitmaakt, zal hierdoor geruime tijd zijn gestremd. FRANKRIJK BIEDT EXCUSES AAN Frankrijk heeft gisteren West-Duitslönd zijn spijt betuigd over het aanhouden van het Westduitse vrachtschip Bilbao door Franse oorlogsschepen. Het incident deed zich 4 november ter hoogte van Cher- bourg voor. De Westduitsers hadden in arijs geprotesteerd. De Fransen vermoedden indertijd dat de Bilbao, die op weg was naar Noord- Af rika, oorlogsmateriaal voor de Algerijn opstandelingen aan boord had. Tweejarig kind dodelijk getroffen T^EN negentienjarige automobilist die met zeer hoge snelheid reed, is gisteravond omstreeks kwart vooi zes op de provinciale weg van Val kenburg naar Maastricht onder de gemeente Berg en Terblijt op een groepje mensen ingereden dat aan de rechterzijde van de weg bij een halte op de bus naar Maastricht stond te wachten. Twee personen werden bij dit ongeluk zwaar gewond en twee minder ernstig. De bestuurder van de auto zou volgens getuigen in de kom van Berg en Terblijt een snel heid van meer dan 100 kilometer gehad hebben. Doordat hij teveel naar rechts aan hield sleurde hij in volle vaart de 28- jarige mevrouw MulderMullenders uit Geleen die in Berg en Terblijt op fami liebezoek was geweest, mee tegelijk met haar tweejarig zoontje dat de vrouw op de arm hield. Moeder en kind werden meegesleurd en werden levensgevaarlijk gewond. Eveneens werden naar het ziekenhuis overgebracht twee licht gewonden, de 22-jarige J. Kools uit Berg en Terblijt en diens verloofde mej. Kuypers uit Heugem-Maastricht. De bestuurder van de auto, P. J. G. F. uit Maastricht die een 100 meter voorbij de halte zijn wagen tot stilstand wist te brengen, is door de rijkspolitie aangehouden. willigers tekorten aan mankracht te compenseren, doch ze zijn hierbij op moeilijkheden gestuit. West-Duitsland is volgens generaal Valluy het enige land waar de omvang vam de strijdkrachten sinds vorig jaar in geringe mate is toegenomen. Als dit niet nakomen van beloften zo doorgaat, zullen generaal Norstad (N.A.V.O.-opperbcvelhebber) en ik het feit niet langer kunnen verhelen dat wij onze opdracht niet kunnen uitvoeren, aldus de generaal. Aam de kreditzijde staat volgens hem de geboekte vooruitgang bij de inte gratie van de strijdkrachten. Vroeger bestonden de meeste eenheden voorna melijk uit Engelsen en Amerikanen, ter wijl thans Duits-Amerikaanse en Duits- Franse eenheden zijn gevormd. Gezien de grote vernietigende werking van de huidige atoomwapens, acht gene raal Valluy een ,J>eperkte" atoomoorlog onwaarschijnlijk, „doch als wij over enige tijd over minder krachtige atoom wapens beschikken is de mogelijkheid alweer minder gering", meende hij. Commentaar Van de zijde van de legervoorlich- tlngsdicnst deelde men ons echter mee, ;r geen sprake van is, dat in Neder land dienstplichtigen worden vervangen, terwijl de aanbevelingen van de com missie-Van Voorst tot Voorst er ook van uitgaan dat niet tot enige verkorting de diensttijd mag worden overge gaan voordat vervangende vrijwilligers aanwezig zijn. De L.V.D. begrijpt niet hoe generaal Valluy iets anders kan hebben gezegd en meent vooralsnog dat hetgeen hij heeft verteld, verkeerd zal zijn begrepen. Nederlandse jeugd in melkactie eerste De melkactie ten behoeve van de Al gerijnse vluchtelingen-kinderen is afge sloten. Het blijkt nu, dat de Nederland- jeugd met 14.5 procent van de totale behoefte, het grootste aandeed heeft ge had in deze actie, waarvoor ongeveer dertig landen waren aangeschreven. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis zond na melijk naar Tunis 141.000 blikjes melk. Internationale Rode Kruis had er de herfst- en wintercampagne 960.000 gevraagd. Kinderen van 1037 scholen in Nederland namen aan deze actie deel. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis ver zond voorts nog ten behoeve van de Algerijnse vluchtelingenkinderen vijf grote kisten levensmiddelen, benevens ongeveer 11.000 pakje» soep. welke laat ste door een voedingsbedrijf in Neder land teï- beschikking waren gesteld voor dit doel. die op bezoek zijn, binnen 24 uui land moeten verlaten, daar zij anders aan militaire straffen zullen blootstaan. De voorldohtingscoórdiinator van hel centrale bureau voor verdediging, over ste Sunardjo, heeft gisteren scherpe kri tiek geoefend op vertegenwoordigers van de Chinese diplomatieke dienst, die zich zouden hebben ingelaten met Indonesi sche inwendige aangelegenheden. Volgens het persbureau Antara heeft Sunardji echter ontkend, dat er beperkende maai regelen zijn genomen ten aanzien van c'; Chinese ambassade. Indien er van derge lijke maatregelen sprake is, gelden slechts voor personen, die zioh hebben ingelaten met binnenlandse aangelegen heden en het diplomatiek gebruik hebben geschonden, aldus Sunardjo volgens An- C. A. Bakker en M. A. Schouten in CNY-bestuur (Van onze soc.-economische redactie) In een buitengewone algemene verga gadering van het Christelijk Natlonaa Vakverbond, die gisteren te Utrecht is gehouden, zUn twee nieuwe besti leden gekozen: C. A. Bakker te Utrecht, vice-voorzitter van de Ned. Chr. bond werknemers in de hout- en bouw- ürheid en M. A. Schouten, hoofdbe- rder van de Ned. Chr. bond van hcidspersoneel te Groningen. ZU hebben dc benoeming aanvaard. De heer Bakker, die secretaris wordt, is 48 jaar oud. Hij trad in 1939 in dienst in de toenmalige Christelijke Bouw- •beidersbond^ nadat hij voordien als timmerman in het bouwbedrijf had ge werkt. In 1946 werd hij tot secretaris gekozen en in 1955 toen er een fusie tot stand kwam met de bond van christe lijke houtbewerkers, werd hij tweede voorzitter. De heer M. A. Schouten is 46 Jaar Oud. Zes jaar is hij hoofdbestuurder de Ned. Chr. bond van overheids personeel voor de districten Groningen Friesland. Voordien was hij werk- n bij de Arbeidsinspectie, o.m. ge durende vier jaar in Indonesië. De heer Schouten is gemeenteraadslid voor de A.R.P. te Groningen. De beide nieuwe functionarissen wer den bij de eerste stemming reeds geko- ;n, met resp. 98 en 100 van de uitge- raehte 127 geldige stemmen. Bakkerij oorlog duurt voort Op het departement van economische zaken is een oriënteren/de bespreking ge houden in verband met een verzoek om bemiddeling in het bakkerijconflict te Haarlem aan de directie ordoningsvraag stuk ken van dat departement. De tien kleine bedrijven, die met de prijsverla ging zijn begonnen, waren ter conferentie vertegenwoordigd, alsmede de rayomale bakkerijcommissie voor Haarlem en om geving, voorts de Bakkerijstichting als overkoepelende organisatie en de heer Vormaat, directeur van een grootbedrijf te Haarlem. De conferentie heeft geen resultaat gehad. bloesje is niet van het slachtoffer zelf afkomstig, 't Ia hoogstwaarschijnlijk van de dader. Als een willekeurige bezoeker haar had aangevallen, dan had ze toch toch zeker moeite gedaan om haar echt genoot te waarschuwen, die dan altijd meteen beneden kwam. Artur de waarheid heeft ge roken. Hij (heeft de bewuste nacht zo wel met verdachte als met Jos gesproken. Hij 'heeft verdachte voor het keldertje gezien, hij heeft gezien hoe verdachte zijn nen sleurde, hoe dc gordijntjes gesloten wenden en -hoe verdachte later alleen naar bulten kwam. Korte tijd later zag pen en hoorde hij dat Josje dood was. Om 6 uiur 's ochtends had Jos nog geen ood op haar blousje. Toen heeft ze met staan praten, die niets is verdachte bij aiitijd op. „Ek aanvaard det alibi van ver dachte dan ook n-let", aldus de officier, „hij ds een nachtuil en het is onaaneme- lijtk dat hij zaterdagavond ai om 9 uur naar bed zou ^zijn gegaan, terwijl hij „Waarom heeft verdachte zioh die och tend zogenaamd niet gewassen toen hU tegen 8 uur opstond? HU heeft er geen verklaring voor". Maar dc officier zelf heeft die wel. Enkele getuigen hebben een afdruk van lipstick op zijn wang ge zien en daarover gevraagd heeft ver dachte gezegd, dat Josje hem de vorige /ond een kus gegeven had. De officier neemt wel aan, dat ver dachte uit zijn raam heeft gekeken toen de taxi kwam. Maar op dat moment was Jos al gewurgd. Het was hoog tijd, dat hij dlo wurging nu ging ontdekken. De bewoners van het huis zouden het hoogst bedenkelijk hebben gevonden, als hij nog langer alleen boven was gebleven. Hij achtte altijd op haar. Daarom ging hij iar beneden. Ais vender bewijs voerde die officier de verklaringen van getuigen aan, tot wie Josje tijdens haar laven had gezegd dat haar man haar zo dikwijls de keel dicht kneep. Doodslag De opziet tot doden met voorbedachten rade achtte de officier niet bewezen. Dus moord, maar well doodslag want hij heeft de opzet tot doden wel gehad, toen hij de keel van zijn vrouw te lang bleef diohtdruMoenIn leder geval is sprake iin voorwaardelijke opzet. „Verdachte heeft geweigerd zioh aan ;n psychiatrisch onderzoek te onder werpen, maar wij weten niettemin veel zijn gevoelsleven. Hij sloeg zijn v, als zij niet genoeg voor hem ver diende. Hij maakte misbruik van drank", vervolgde de officier. Verzachtende om standigheden had de officier niet kun- ïn vónden. HU meende tot slot dat verdachte de ider is geweest. HU achtte wettig cn -ertuigend bewezen, dat verdachte zUn •ouw heeft gewurgd en eiste tegen hem op grond van doodslag 12 jaar gevan genisstraf. Vermiste Nederlander in woestijn gevonden De Nederlandse employé van de Shell, de heer P. Bronsveld, die sinds vrijdag met een sportvliegtuig in de Soedan vermist werd, is gevonden. Met een Britse collega had hij een noodlanding moeten maken in de woestijn, toen zij 'en sportvliegtuig op weg waren Dongola. Regenachtig De Bilt verwacht tot woenn- dagavond Op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking en *1'cr en daar wat motregen, maar later ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en midwest, Langzame stijging van tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 08.15, onder 16.38. Maan op 01.34, onder 14.17. 30 nov. N.M. QP DE KUST ter hoogte van Katwijk aan Zee zullen morgen, slecht weer voorbehouden, voor de eerste maal onderzoekingen onder water worden ondernomen naar de resten van het oude Castellum Brittenburg, dat eens aan een van de mondingen van de Rijn moet hebben gestaan cn daar thans ongeveer 800 meter uit de kust onder water moet liggen. Tien kikvors mannen van de sleepvaartmaatschappij Wijsmuller te IJmuiden zullen het onderzoek onder leiding van leden van de Archeologische werkgemeenschap in Nederland verrichten. Voor dit onderzoek bestaat vooral van de kant van archeologen grote belangstelling. .Vissers halen er voortdurend nog resten van het kasteel boven water. Het onderzoek zal woensdagmorgen be ginnen vanaf de zeesleepboot Hector. Van het onderzoek zullen onder water foto's worden gemaakt. Ook gaat een radioreporter mee onder water.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1