Roeping van de predikant is verzoening te verkondigen God is met de vergeving niet karig, dat staat vast Gebroeders Van Rijn begraven op Duinrust te Katwijk .Beatrix" te Sassenheim speelde De Toverdoos Katwijkse vissersvloot weer 3 schepen sterker NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 23 NOVEMBER 1959 Intrede ds. Tukker in KATWIJK T\E NIEUWE KERK te Katwijk aan Zee was gisteravond, toen ds. W. L. Tukker uit Rotterdam zijn intrede deed, zo overvol, dat velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. De nieuwe predikant begon zijn werk in de Hervormde Gemeente te Katwijk met een preek over 2 Corinthiërs 5 vers 19: Want God was in Christus de wereld met Zichzel- ven verzoenende, hunne zonden him niet toerekenende en heeft het woord der verzoening in ons gelegd. Na een uitgebreide exegese van de tekst zei ds. Tukker in het slot van zijn preek, dat hij Christus' voetstappen wil drukken om in ootmoed achter de Borg-Prediker aan gaande, het Evan gelie van de vrede met God door Jezus Christus te verkondigen. Direct na zijn preek richtte ds. Tukker zich tot de kerkeraad. ,Jk zal alles wat in mijn vermogen ligt doen om uw dienaar te zijn om Christus' wil". Het ministerie van predikanten zou hem tot elke goede dienst bereid vinden. „Ik ben geen strijder, nog minder een streber. Ik zal mij tevreden stellen met een be scheiden plaats in uw midden. Laat echter wedijveren om zo te pre diken dat de Gemeente het meest is gediend, de ander uitnemender ach tende dan onszelf". Kerkvoogden en notabelen, de koningen der zee zoals ds. Tukker hen noemde, wer den bedankt voor het vorstelijke onthaal. Ook alle andere dienaren der Kerk werden in de dank betrok ken. Tot de Gemeente rei ds. Tukker, dat zij zijn woorden zou hebben te toetsen aan de Schrift en de belijdenis. Voorts richtte hij vriendelijke woorden tot bur gemeester en wethouders en tot ds. Poot, die hem had bevestigd. De predikant stelde onder meer, dat het God op grond van Zijn heiligheid en Zijn gerechtigheid onmogelijk was Zich met de mens te verzoenen. God kan Zijn deugden niet verloochenen, dan zou Hij immers geen God meer zijn. Geluk kig voor ons heeft de Zoon zich aan geboden borg te staan. De Vader heeft de Zoon overgegeven in de dood, waar door de vloek werd weggenomen. Het werk der verzoening is zo diep en groot, dat niet alleen de straf is gedragen cn de toorn gestild, maar dat God zondaren aanneemt, hun de hand reikt. De mens wordt weer kind van God en vervuld met de heilige Geest. Kenmerk Een kenmerk van deze verzoening is, dat zij volledig eenzijdig is. God over schrijdt de grenzen van zijn Godheid en neemt mensengestalte aan. Er is maar één woord te bedenken voor dit grootse, machtige werk: genade. Met de woorden, dat God de wéreld met Zichzelven verzoent, wordt be doeld, dat de hele schepping, de hele kosmos, in het verlossingsplan Is begrepen. In de wereld der mensen voltrekt zich echter een scheiding, die doorloopt tot de rechterstoel van God. Wiir die schelding loopt, is te weten aan het geloof aan de schuld vergeving. Waar het geloof is dür vallen de grenzen. Niet vergeten mo gen wij echter, dat God geen klein werk doet. Het wereldwijde werk van dc Here is een machtig werk, dat uitloopt op een schare die nie mand tellen kan. Deze gedachten, aldus ds. Tukker, ge ven ons hoop. Hebt goede moed. Het offer dat een veelheid van zonden ver- zoent, is gebracht. God is niet karig met de vergeving. Wie tot Hem komt zal Hij geenszins uitwerpen. Over de bediening der verzoening sprekend, merkte de nieuwe dominee op. dat het heil ons nabij komt. ons wordt toegeëigend in de prediking Daarom moet de prediking eerlijk zijn op het punt van de zonde, opdat de toe- hoorders worden overreed zich met God Roepi 3Ulg De roeping van dc prediker is de ver zoening te verkondigen. Er is geen scho ner taak dan de stukken van het geloof uiteen te zetten. Om dit naar behoren te kunnen, moet met het hart worden gepredikt. De prediker moet God met hart cn ziel dienen, Hem zeer liefhebben Dan kan hij de Gemeente leiden tot het geloof in Jezus Christus. OEGSTCEEST Kind in zand gestikt Gistermiddag is het zesjarige jongetje J. G. Glasbergen uit de Abtspoelweg in een ingestorte zandkuil gestikt. Het kind had gespeeld bij de hopen zand die op de Kwoaklann liggen in verband met werkzaamheden. Toen het 's avonds niet thuis kwam werd een onderzoek inge steld, waarbij men de droeve vondst deed. Het slachtoffertje is nog naar het academisch ziekenhuis te Leiden ge bracht, maar geneeskundige hulp baatte Intocht Sinterklaas Sinterklaas heeft zaterdagmiddag, ver gezeld van twee knechten, zijn intrede in Oegstgecst gedaan. Vooraf was in Het Witte Huis de ontvangst door de middenstandsverenigingen. Toen begon de rondrit door de gemeente. Op ver scheidene plaatsen werd gul gestrooid met pepernoten. Een muziekkorps zette luister bij aan deze feestelijke intocht. VOORHOUT Boerhaavekwartier en Hoofdstraat verbeterd Dc werkzaamheden in de Hoofdstraat en het Boerhaavekwartier zijn thans bijna voltooid en vele Voorhoutenaren zullen daar niet rouwig om zijn, gezien de op offeringen. die zij zich gedurende een half jaar hebben moeten getroosten. Voor een zeventigtal bewoners van het Boerhaave kwartier zijn de rioolmoeilijkheden nu op gelost; de bestrating is stukken verbeterd Ook de Hoofdstraat is grondig opge knapt. De oude rioolbuizen zijn vervan gen, bomen werden gerooid, voortuinen zijn smaller gemaakt cn zo zijn er nog meer dingen gebeurd, waardoor de Hoofd straat niet alleen kon worden verbeterd maar ook verbreed. Welkom Ds. J. de Vos, consulent der Gemeente, riep de nieuwe predikant een hartelijk welkom toe. Hij sprak de hoop uit, dat van hem een samenbindende kracht zou uitgaan. Op zijn verzoek zong de Ge meente ds. Tukker het derde vers (enigszins gewijzigd) van de morgen zang toe. Onder de belangstellenden bevon den zich B. en W. van Katwijk, een vertegenwoordiger van de classis Leiden en verscheidene predikan ten. 's Morgens was ds. Tukker be vestigd door ds. J. J. Poot uit De Bilt, die preekte over de verzen 6 en 7 van Jesaja 62: Op uw muren, o Jeruzalem, heb Ik wachters aange steld, die den gansen dag en den gansen nacht nimmer zullen zwij gen. Gij, die den Heere indachtig maakt, gunt u geen rust. En laat Hem geen rust, totdat Hij Jeruzalem grondvest en het stelt tot een lof op aarde. KATWIJK AAN ZEE Begrafenis visser Zaterdagmiddag is op de oude begraaf plaats het stoffelijk overschot begraver van de 19-jarige Cornells Nijgh, die 5 oktober even buiten de IJmuidense haven van de logger KW 85 in zee is gevallen en verdronken. Zoals wij meedeelden zijn de stoffelijke resten dezer dagen op het eilandje Amrum in de Duitse Bocht gespoeld. In de rouwstoet liepen mee de heer N. Parlevliet jr., directeur van de rede rij, en de bemanning van de KW 85. Aan de groeve sprak ds. Offeringa naar leiding van Psalm 90. Gezongen werd het negentiende vers van psalm 89. Jonge Kerk Woendagavond acht uur houdt de Jonge Kerk van de wijkgemeente zuid oost een bijeenkomst in het wijkgebouw in het Abeelplein. Hoog en laag water Dinsdag: hoog water 9.05 en 21.41 uur; laag water 4.23 en 16.56 uur. Zaterdagmiddag zfjn onder grote be langstelling op Dninrnst te Katwijk aan Zee drie van de vier bij Heemstede ver dronken gebroeders Van Rijn ter ruste gelegd. Het stoffelijk overschot van het vierde slachtoffer is nog steeds niet ge vonden. Ds. N. de Jong vestigde de aandacht op de vergankelijkheid van het leven. Hij wenste de familie kracht van Boven toe,, vooral omdat zij waarschijnlijk binnen kort weer en gang naar de begraafplaats zal moeten maken, om de oudste broer ter aarde te bestellen. Heel erg is voorts, HILLEGOM Sizo speelde gelijk Zaterdagmiddag heeft Slzo geen kans gezien voor de tweede maal de lang niet zwakke ploeg van Intimus te kloppen. Met een 11 gelijk spel moesten de oran jemannen genoegen nemen. Hoewel de Hillegommers bijna de gehele wedstrijd in het offensief zijn geweest, hebben ze de verdediging van Intimus niet veel kun nen verontrusten. Na 37 minuten spelen namen de hoofdstadbewoners zelfs door hun linksbinnen de leiding. In de tweede helft lukte het Sizo pas de gelijkmaker te scoren, door Van der Plas. De verdere uitslagen zijn: ADMSizo 2 3-D. J Hercules 2—Sizo 3 1—0, Sizo 5 VEW 5 81, adspiranten: Schoten a Sizo a 6—0, Sizo bHFC e 4—1, ETO c —Sizo c 11—0, Welpen Sizo a—BSM a 2—1, Sizo bHill eg om b 0—3. LISSE Jaarvergadering IJsclub „Lissc" Hedenavond 8 urur wordt in de „Nach tegaal de jaarvergadering gehouden van de ijsdlub „Llsse". IJsclub Llsserd|jk Da ijsclub te Lisserdijk komt dinsdag avond hall 8 in Jaarvergadering bijeen, in de zaal van „Contact" aan de Lisser dijk. Ds. K. Schouten, predikant bij de Geref. Kerk alhier, moet zich enkefle we ken in zijn arnlbtelijike arbeid beperken. Dé catechisaties kunnen de eerste twee weken niet worden gehouden. LEIDERDORP Speelplaats in centrum B. en W. hebben aan de directie van de N.V. Verenigde Touwfabrieken te Lei derdorp verzocht het aan de N.V. toebe horende stuk grond aan de Resedastraat te verkopen aan de gemeente. Het was de bedoeling dit terrein ge deeltelijk uit te geven voor woningbouw en gedeeltelijk te bestemmen voor speel plaats, waaraan in deze wijk dringend behoefte bestaat. Zowel in het Zijlkwartier als in het Docskwartier zijn behoorlijke speelplaat sen. In het centrum van het dorp Is er geen. Momenteel is een terrein langs de Berkenkade voor de jeugd beschikbaar gesteld, doch dit zal in 1960 als zodanig niet meer kunnen worden gebruikt, in verband met de voorgenomen doortrek king van de Acacialaan. De directie heeft echter niet kunnen besluiten tot verkoop van deze grond doch is wel genegen de grond tegen de daarop drukkende lasten voor de duur van 5 Jaren aan de gemeente te ver Blijkens een door de gemeente-archi tect opgemaakte begroting zal voor het In orde maken tot speelplaats een bedrag van rond f 4000 nodig zijn. Het is de be doeling het terrein te egaliseren, een ge deelte te betegelen en het geheel te be grenzen door een talud mot een een voudige beplanting. Agenda gemeenteraad Vrijdagavond kwart voor 8 komt de raad van Leiderdorp bijeen. Agenda Voorstel tot het huren van een stuk grond aan de Resedastraat tot inrichting van een speelterrein; tot benoeming van een geneeskundige, belast met de kosteloze vaccinatie tegen pokken, voor I960: tot benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school; tot voorlopige vaststelling van de ge meenterekening over 1957; tot vaststelling van het krediet in reke ning-courant bii de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten voor 1960; tot afrekening met de bijzondere scho len van de exploitatie-^—over de 'aren 1953 tot cn met 1957; tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Hoofdstraat 225, 227, 229 en 231; tot het toekennen van een premie voor het verbeteren van de woning Hoog- mndeseweg 2: tot verpachting van viswater aan de Hengelaarsbond voor Leiden en omstre ken; tot afwijzing van het verzoek om sub sidie van do Matigheids-Missie onder Militairen: tot het verlenen van een subsidie aan de Stichting voor Maatschappelijk Werk In dc provincie Zuid-Holland; tot het verlenen van een subsidie aan de Stichting voor de Voor- en Nazorg van geesteszieken in Zuid-Holland; tot het verlenen van een subsidie aan het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars. C.K.V. Velocitas Na de teleurstellende wedstrijd van verleden week tegen Perndx 3 heeft Ve locitas in de wedstrijd tegen do sterke sympathieke Fluks-ploeg bewezen, dat ze nog uit een ander vaatje kan tappen I> Noord wijkers waren nog ongeslagen en Velocitas was ai uitgeschakeld voor een eventuele kans op de kampioenstitel. Na een spannende en sneWe wedstrijd zege vierden de Leiderdorpers mot 7-5. Het weer was goed en het void was wel niet glad. maar goed bespeelbaar. In het begin startte Velocitas hoopvol want de beginaanval speelde uitstekend. Binnen 10 minuten bracht P. HennApman met 2 goede doelpunten de stand op 20 Na de vakwisseïtag hadden de Noord- wijkers het beste van het spel en dit brachten ze tot uitdrukking in 2 doel punten. Toen kreeg Velocitas even een korte inzinking en dit werd door Fluks goed uitgebuit. Kort voor de rust maakte de Velocitas-verded tglmg een uAtwerklngs- fout doe door Fluks goed werd afge straft. Na de rust speelde Velocitas uitstekend. Spoedig had L. Krassenburg mat een doorbraakje succes. Toen kregen we weer de beginopstellingen te zien, waarin Ve locitas evenaüs voor de rust het beste van het spel had. J. Melse maakte fraai doelpunt en P. Hennipman scoorde zijn 3e doelpunt met een mooie doorbraak. W. Huizinga loste een zeer ver schot dat raak was (6—3). De strijd bleef span nend, vooral toen Fhiks zijm achterstand verkleinde tot 64. Het werd zelfs nog 65 maar L. Krassenbung maakte een doorbraakje aan alle onzekerheid een einde en bracht de eindstand op 7-5. Een verdiende overwinning na een goede strijd. Scheidsrechter Muller leidde de wedstrijd uitstekend. Velocitas 2 speelde in Sassenhelm tegen TOP 2 en verloor met 32. De Velocitas B-junioren ten slotte be haalden een 41 overwinning op de Per- nix-E junioren. De ruststand was 20 Verder wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd dat Velocitas donderdag avond zijn training houdt in het padvin dersgebouwtje. Voor de Junioren van 7.308.30 uur en voor de senioren van 8.30—10 uur. Leiderdorpse Damvereniging Voor de competitie speelde LDC tegen SDV uit Sassenheim. welke wedstrijd door de Leiderdorpers met 13-7 werd ge wonnen. De uitslagen waren: W. Krom. (SDV)A. v. d. Zwan (LDC) 1—1; IJ. de JongJ. van Sand ijk 11; J. v. d. Poel C. Deegenaars 0—2; N. DemmenieG. Oostergo 0—2; J. SpelD. Has9efras 2— 0; J. Couivee—H. v. d. Vecht 02; W. PauwL. Matze 1—1; A. Wijnhout—C. de Koning 02; A, LongolaanA. Bloc- miendaal 20; C. Kipping—A. Dorsman 0-2. Maatschappelijk werk In de raadsvergadering van 21 decem ber 1951 werd besloten met ingang van het jaar 1952 een subsidie van 15 per jaar beschikbaar te stellen aan de Stich ting voor Maatschappelijk Werk in Zuid- Holland. Deze stichting beoogt de samenwerking te bevorderen tussen de organen vad' particulier initiatief onderling, alsmede die tussen het particulier initiatief e overheid. Op grond van de „Leidraad voor bi ge uit gemeentekas aan de Stichting Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland" wordt op grond van het Inwonertal deze gemeente een bijdrage gevraagd 20 per jaar. B. en W. achten het werk dezer stich ting van groot belang en doen een dien overeenkomstig voorstel. Burgerlijke stand Geboren; Huberta C M, d v W J Nag- tegaal en P Kranenburg; Paul, z v W Snijder en C M de Vries-, Maria L S C. d v L J H Bos cn M F S Vorstenbosch. Alida A, d v A Jansen cn A Borreman. Ondertrouwd: JSM Mansvclders, 50 J en M Straathof, 46 J. Getrouwd; A J Spelthuis, 29 J en G Snoek, 23 j; P van der Kwaak, 23 j A J Heijkoop, 25 J- dat dezer dagen ook een schoonvader van één van de verdronken broers plot seling is overleden. Ds. De Jong hoopte, dat de familie niet tegen God in opstand zal komen. Het ver lies is'ondenkbaar groot, maar gelukkig weten wij waar kracht en bijstand zijn te vinden. Wanneer men bij God schuilt, heeft men niets te vrezen. De predikant stond verder stil bij de redding van Hendrik van Rijn, die als door een wonder aan de dood is ont komen. Bij alle verdriet moet dit toch tot grote dankbaarheid stemmen. Onder de belangstellenden waren ds. W. L. Tukker, ds. J. de Roos uit Alphen den Rijn en ds. Vergunst uit R'dam. KATWIJK AAN ZEE Agcndanleuws Woesdag; Jeugdhuis, 2 en 4 uur, dia- vertoning voor scholieren; 7. 30 uur, Ka pel, bijbellezing van ds. W. A. B. Hagen; 8 uur, hotel Riche, ledenvergadering V.V.V.; 8 uur, consistorie Oude Kerk Jonge Kerk wijkgemeente Zuid. Spreekbeurt Morgenavond half acht spreekt ds. K. de Gier uit Den Haag in het gebouw aan de Remisestraat voor de Gereformeerde Gemeente. VOORSCHOTEN St.-Nicolaas ingehaald De Sint-Nicolaas-wandeltochten, die za terdag onder auspiciën van de W.S.V. De Zwervers, in Voorschoten zijn gehoudi bleken een groot succes. Na een prachtig parcours, uitgelegd over afstanden 10 en 15 km, werden de ruim 450 deelne- mers(sters) aan de finish onthaald op spe culaaspoppen e.d. Halverwege het dorp schaarden de delaars zich voor de stoet van de Sint en met de vrolijke klanken van de ziekvereniging Sint Laurentius begon ware triomftocht door het dorp. Aan de finish werd Sint Nicolaas welkom gehe ten door de ere-oorzitter van De Zwer vers, de heer IJ. J. Ebell. Verschillende wandelverenigingen deden aan deze tocht mee: Nieuw-Voordorp, D.S.B., V.I.O.S.. Z.U.T.. D.E.S., D.U.T., De Klavers en S.VX.V. Filmavond De afdeling Voorschoten van de Ned. vereniging tot bescherming van dieren vertoont vanavond 8 uur in het Cultureel Centrum de films „Wij en de hond" en „Langs bospaden". Lezing prof. dr. RL A. Beek De lezing van prof. dr. M. A. Beek over: „Aspecten van het oude en nieuwe Israël" wordt vanavond gehouden in het gebouw voor Chr. Belangen en niet, zoals wij abusievelijk meldden, op diinsdag- Raadsvergaderlngen De gemeenteraad komt deze week tweemaal in openbare zitting bijeen. Woensdagavond worden de algemene beschouwingen gehouden op de begro ting voor i960 en vrijdagavond wordt de behandeling van de begroting voortgezet met de beantwoording door het college van B. en W. TER AAR Voorlichtingsavond N.K.V. De vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Het noordelijk kleiveengebied" houdt deze winter een viertal lezingen De eerste avond werd gehouden in café Van Acker waar als spreker aanwezig was de vee- voederdeskundige S. de Jong van het Provinciaal Veevoederbureau te Den Haag. De heer De Jong begon met er op tg wijzen van welk een grote betekenis het wegen van de rantsoenen bij het voederen en de op de labels der krachtvoermidde- len vermelde samenstelling zijn. Verder releveerde de heer De Jong de vooruitgang van de melkproduk- n de afgelopen 20 jaar, die door doel bewuste fokkerij is bereikt Ook is de sa menstelling van het hooi belangrijk ver beterd, terwijl meer en beter kuilvoer wordt gewonnen, allemaal factoren, waar door de melkproduktie omhoog is ge- DE operettevereniging „Beatrix", onderafdeling van de gelijkna mige speeltuinvereniging, gaf in het K.S.A.-gebouw te Sassenheim een opvoering van „De Toverdoos", een kindertoneelstuk met zang en dans in drie bedrijven door Stien de Bruijn. Mevrouw A. Hulsbergen-Hes sen, leidster van velerlei jeugdbedrij- vigheid, uitte in een keurig, sympa thiek inleidingswoord haar dank baarheid voor de bijna geheel bezette zaal en haar optimisme voor de toe komst. „De Toverdoos" is, zoals reeds de on dertitel meedeelt, géén operette, maar een toneelstuk met nu en dan, op de hoogtepunten, een koortje of een dansje ingelast. Men kon er vrede mee hebben. Het is verstandiger, een onderhoudend spel zonder muzikale pretenties te kie zen, dan een van de vele compositorisch en esthetisch mislukte kinderoperetten, waarvan de voorbereiding nog bergen werk vraagt bovendien. Met dit laatste willen we intussen niet LEIDERDORP Hoofdstraat 225-231: onbewoonbaar Naar de bewoonbaarheid van de wo ningen Hoofdstraat 225 t/m 231 werd een onderzoek ingesteld. Het blijkt, dat deze woningen ongeschikt zijn ter bewoning en door het aanbrengen van verbeterin gen niet in bewoonbare staat kunnen worden gebracht. Op grond hiervan stellen B. en W. de raad voor de woningen onbewoonbaar te verklaren. De woningen behoren in eigendom toe aan de diaconie van de Hervormde Ge meente te Leiderdorp. Inenting tegen pokken Aan de raad Jaarlijks moet de raad een geneeskun dige benoemen, die belast wordt met de kosteloze inenting tegen pokken. Voor het jaar i960 komt voor benoeming in aanmerking de heer G. A. de Bruijne. Verhuur van visrecht Bij besluit van 26 november 1954 besloot de raad 't visrecht in verschillende wate ren van de Zijllaan en Meijepolder en de Achthovenerpolder, te verhuren aan de Hengelaarsbond voor Leiden en omstre ken voor de periode van 1 januari 1955 tot en met 31 december 1959- Thans verzoekt deze bond om voor het tijdvak ingaande 1 januari i960, wederom in aanmerking te mogen komen het vis recht te huren. Nu het echter in de be doeling ligt zo spoedig mogelijk over te gaan tot bouwrijpmaken van terreinen in de Zijllaan en Meijepolder, komt het B. en W. niet wenselijk voor het visrecht voor alle wateren wederom gere periode te verhuren. B. en W. hebben nagegaan van welke wateren het visrecht zonder bezwaar kar worden verhuurd. Dit betreft de volgen de wateren: de Stro omsloot, ter grootte van 0.57.60 ha, de Leijsloot, voor het deel gelegen tussen de Stroomsloot Dwarswatering, ter grootte van ongeveer 0.66.00 ha en de Doeswateringpolder 0-34.00 ha, totaal 1.57.00 ha. Nu de oppervlakte var het te verhuren gedeelte aanmerkelijk kleiner is gewor den, cliënt ook de huurprijs te worden herzien. Voorheen bedroog deze 100 per jaar. De Hengelaarsbond is bereid thans een huurprijs van 20 per jaar te betalen. Hooguiadeseweg 2 De eigenaar van de woning Hoogmade- seweg 2 diende een aanvraag in om premie ingevolge de Premieregeling ningverbetering cn -splitsing 1953 het verbeteren van deze woning. B. en W. stellen voor premie komstig de regeling woningverbetering en -splitsing toe te kennen en het bedrag op 135 te stellen. beweren, dat „De Toverdoos" zomaar zonder de minste inspanning op het K.S.A.-toneel werd getoverd. De aan dachtige toeschouwer moest wel tot een tegengestelde conclusie komen. Afgezien van een enkele hapering hier en daar verliepen de bewegingen en dialogen doorgaans met een behoorlijke mate van spontane vlotheid. Dit wees onmisken baar op een deugdelijke, tevens op een soepele routine gerichte voorbereiding Daarbij was er blijkbaar minder naar gestreefd, de uitspraak, de dictie en de manier-van-uitdrukken te fatsoeneren Vele vogeltjes zongen zoals ze gebekt waren, maar ze deden het dan ook meestal zonder remming. Dit alles maakte het spel van de blinde koning met zijn hem toegewijde dochter Leonore, de oubollige hofmaarschalk, de quasi-onnozele knecht en visser Baltha zar en de vele hovelingen, vissers, jagers, boeren en wat niet al, het aankijken en óók het aanhoren waard. Een handig regie-trucje was de plaatsing in I van de beroemde toverdoos op het souffleurs hokje, waardoor op een geheimzinnige wijze allerlei bont uitgedoste schatten- dragende personen uit die gouden kist konden opstijgen. Nadat ten laatste opofferende lief de en trouw over laaghartigheid heb ben gezegevierd eindigt het spel, dank zij mede de gelukbrengende to verdoos, tot volle bevrediging der goeden. De koning geneest en de prinses en de verknochte dienaren ontvangen de rondom verdiende be- oningen van liefde en aanzien. De regie van mevrouw Hulsbergen, de door haar ontworpen en grotendeels ver vaardigde kostuums verdienen in menig opzicht te worden geprezen. Het is ove rigens nogal riskant, een achttiende- eeuwse aankleding te kiezen. Wie daar mee eenmaal begint, moet tot het einde voortgaan. Dat is duur en in de gegeven omstandigheden praktisch onuitvoer baar, zöals ook het gedeeltelijke resultaat bewees. De zang en de dansjes maakten even eens een goede indruk en Inez Bogaerd speelde, waar nodig, op correcte wijze de pianobegeleidingen van de populair klinkende melodietjes. Joh. van Wolfswinkel Aulo tegen fietser Zaterdagmiddag zijn op de splitsing ParklaanVan Pallandtlaan een fietser uit Sassenheim en een personenauto uit Amsterdam met elkaar in botsing ge komen. De fietser liep een gebroken rechter been en een kaakfractuur op. Hij werd naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht RIJNSBURG Burgerlijke stand Geboren; Marijke J. d v J M Schone- veld en G J S Ravensbergen-, Jeanette. d v J de Mooij en A Kralt; Albertus H, z v G A van Delft en N Ammeraai. Ondertrouwd. J Plug, 42 j. Noordwijk en R Hogewoning, 33 j. Getrouwd: E Jonker, 24 j en J Rijsber- gen, 21 j. Overleden; G van Dijk, 66 J. echtgenoot van J Vos. Vertrokken personen D den Heijer, van Oude Vlietweg 5 naar Leiden; M van Vreedendaal, van Vliet NZ 45 naar Leiden; A J van der Meij, van Burg. Hermansstraat 10 naar Gent (België). Tweetal Ds. J. Kampman, Chr. Geref. predikant alhier, staat op een tweetal van de Chr. Geref. kerk te Ermelo-Putten. Filmavond Hedenavond geeft de zendingscommis sie van de Geref. kerk te Rijnsburg een filmvoorstelling in de Maranathakerk. Vertoont worden, „Wat blijft" en „Rlki Mata". Aanvang 8 uur. Visserij golven NIET ALLEEN de nieuwe kotter Alnilam KW. 90 is vorige week aanj de Katwijkse visserijvloot toegevoegd. De vloot van Katwijk blijkt eind vorige week nóg twee schepen sterker te zijn geworden. De bekende grote kotter Coen Bot UK. 3 van de rederij Noordzee is aangekocht dooi de heer W. Krijgsman te Katwijk aan Zee. De Coen Bot was eigendom van reddingbootschipper en oliehandelaar Piet Bot te Den Helder en olie- handelaar K. de Boer te Urk. De heer Krijgsman heeft de moderne een heid, die slechts vier jaar oud is, in de vaart gebracht onder de naam Wim en het merk KW. 103. Het schip is uitgerust met een 300 pk. Indu strie dieselmotor. En verder heeft de firma N. v. d Plas Co. te Katwijk aan Zee van de gebr. Korf te Urk overgenomen de kotter Aaltje UK. 123, De Aaltje, die in 1917 werd gebouwd a'ls botter en die een 150 pk. motor heeft, zal ter visserij trekken onder de naam Arie. Niet alleen in Katwijk wordt aan nieuw bouw en uitbreiding gedacht. Een Japan; Zwitsers-Israëlische combinatie, de Israël Nippon Fishing Company, heeft in Jap: en Frankrijk een trawler van 500 ton be steld De schepen zullen worden gebruikt voor de visserij in de Atlantische en de Indische Oceaan en zullen 320 ton vis in de koelruimen kunnen meenemen. De combinatie onderzoekt thans nog de mogelijkheid de vis in koelpakhuizen in de dichtstbijzijnde havens op te slaan en vandaar naar Israël en andere markten met koelschepen te vervoeren. De traw lers komen in de loop van 1960 in Over op de trawl In IJmuiden werd zelfs zaterdagmiddag nog hard aangepakt aan de Zuidzij om enige drijfnetloggers weer gereed te ma ken voor de trawlvisserij. Het betrof hier drie schepen van Meerburgs Noordzeevis serij en Haring Export Maatschappij. De f^W. 5 Fierman Eduard, KW. 7 De Arend TAW-NSA 4-2 Moest enkele weken geleden TAW, met lege handen huiswaarts keren toen het bij NSA op bezoek was geweest, nu moesten de mannen van „Samson" beide puntjes in Korteraar laten en heeft TAW goed revanche genomen door de wedstrijd met 4—2 te winnen. We zagen TAW met een geheel gewijzigd elftal in het veld komen, er waren zeker vier veranderingen in het elftal aangebracht, twee zeer jeugdige spelers deden 't zeer verdienstelijk. Toen de wedstrijd vier minuten oud was kreeg NSA een juweel van een kans, maar vlak voor de doelmond werd de bal toch nog naast gewerkt, tot op luchting van de aanhang an TAW. Twee minuten later zagen we TAW een aanval door het midden opbouwen, waarna Goedhart van dichtbij de bal in de doelmond liet verdwijnen: 10. Steeds kwam TAW nu terug, en kreeg de verdediging van NSA het zwaar te verduren. Toch duurde het ongeveer een half uur eer dit overwicht in een doel punt werd omgezet. Er ontstónd toen een klein misverstand in de verdediging van NSA, en het was weer ,de ijverige Goedhart die de NSA-doelman het nakij- en gaf. Vijf minuten na de thee, zagen we Goedhart een drietal verdedigers van NSA omspelen; hij wist daarna nog te scoren ook: 30. De jeugdige speler Kroon plaatste een kwartier later de bal scherp voor het doel, en weer was de schietgrage Goedhart die de bal kei hard inschoot, en hiermede vier doel punten voor zijn rekening nam. NSA bleef moedig volhouden, en ei ontstond een hevig duel voor hetTAVV- doel, waarna G. de Hey de Ter Aarse doelman verraste 41. Dit gaf de „Sam- son"-mannen moed, en doordat sommige TAW'ers zichtbaar vermoeid raakten, kwam nu NSA veel meer opzetten. Voor al de aanvallen over rechts waren nogal eens gevaarlijk. Na een half uur gespeeld wist NSA goed door te breken en een zuiver schot verkleinde J. Spieren burg de achterstand tot 42. Hard i door NSA gewerkt om de achterstand nog verder in te lopen, maar de g verdediging van TAVV liet het niet verder komen. HAZERSWOUDE kwam uit de richting Alphen een brom fiets, waarop ook een duorijder ws zeten. De bestuurder nam de draai de Gemeneweg te kort en kwam daardoor links van het fietspad. Uit de richting Ha zerswoude kwam een bromfietser, die de eerste trachtte te ontwijken door n links te gaan. De Alphenaar poogde n rechts uit te wijken en juist daardoor den de twee bromfietsen op elkaar Alle drie werden de berijders tegen de weg geslingerd. De brommers werdei zwaar beschadigd terwijl de berijders, n: door de E.H.B.O. te zijn geholpen, naa het academisch ziekenhuis werden ge bracht daar zij vleeswonden aan handen, benen en in het gezicht hadden. Uitstekende konijnen De heer Abr. Westdorp won op de ten toonstellingskeuring van konijnen te Zoe- termeer met Black en Tan vijf prijzen (2 bekers, 2 medailles en 1 ringstandaard en met Rex Blauw een medaille en twee geldprijzen. NOORDWIJKERHOUT Sinterklaas iu het <lorp Iets voor drie uur zaterdagmiddag arri veerde Sint Nicolaas met zijn zwarte pie ten en zijn zwart huisorkest gezeten in de Europa-expres, voor het raadhuis, waar hij door burgemeester P. M. M. van der Weijden hartelijk werd verwelkomd. De burgemeester zei, dat de verwach tingen hoog gespannen zijn, ook die van de heide muziekverenigingen St Jeanne d'Arc en De Harpe Davids. St Nicolaas dankte de burgemeeste: voor de prettige ontvangst en gaf hem traditiegetrouw zijn eerste geschenk. Na een zanghulde door de jeugd trok hij met zijn gevolg per Europa-expres door het dorp. A.R.C. 2 pakt volle i vinst Speltechnisch was er bij de wedstrijd ARC 2—Kozakken Boys 2 (Werkendam op het bijterrein, meer te genieten dan bij net eerste. Het zou onjuist zijn die voorhoede in het eerste eltfal te zetten, maar er werd hard gewerkt met behoor lijke open aai vallen en goed plaatsen Zelfs het van plaats verwisselen, zoge naamd switchen, ging niet onverdienste lijk. Kozakken Boys hebben enthousiast tegenspel geboden. Aanvankelijk ging de strijd gelyk op en doelman Verstappen kreeg dc eerste schoten te verwerken. Toen ARC na plm 20 minuten goed los kwam, was het hek van de dam en mei de rust bad men reeds een 41 voor sprong Ook na de thee hadden de Alphenaren wei het beste spel en zij scoorden nog tweemaal .waartegenover de Kozakken Boys nog een treffer plaatsten. Uitslag dus 62, wat de verhouding goed weer- en de KW 9 Hubertha Gerarda gaan r meer ter drijf net visserij en hebben d« galgen aan boord gekregen om ter trawl visserij uit te varen. Aan de zaterdagmarkt Er werden zaterdag te IJmuiden slechts 2500 kisten vis aangevoerd. Er loste één trawler, de SCH. 27 Onderneming II t Vrolijk, die met de eerste Kanaalharing binnenliep. De vangst bestond uit 600 kis ten verse haring en 20 last gezouten ha- ring. De vangst verse haring leverde t' mooie gemiddelde prijs van f 20 en c totale besomming van f 12.000 op. Bij de aanvoer van 2500 kisten waren behalve de 600 kisten haring van deze trawler ook nog 500 kisten schelvis, 50 wijting, 20fl haring, 500 pilchards, 400 schol, 300 diver sen, 75 gul en kabeljauw en 600 tong. De KW 75 Doggersbank was present met 3W kisten, meest verse haring. Er losten i totaal 30 schepen. Engeland bleef gaarne grove, en middel schol voor prijzen tussen f 50 en f 60 af nemen. Tong voor de export was eens gevraagd met f 5.50 tot f 2.40 per kg voor de verschillende soorten. Schelvis blijft duur: f 48 tot f 40. Eind vorige week op zee In het Kanaal zijn eind vorige goede haringvangsten gemeld. De vang sten waren zeer wisselvallig, ook op de Duitse, Russische en Poolse schepen, maar er kwamen dagvangsten van 200 tol 50 kantjes voor De Scheveningse trawler Oceaan 9 SCH 54 boekte zo'n dagvangst van 200 kantjes, de Cornelis Vrolijk SCH. 171 een vangst van ruim 200 kantjes de Onderneming I SCH. 261 een vang van 130 kantjes op één dag. Van de Kat wijkse vloot ving de Maria Theresia zelfs 250 kantjes, de KW 171 Jan Mari kantjes en de IJmuidense trawler IJM. 72 Beatric haalde van één dag visserij i 120 kantjes scheep. Om de Noord is in de Noordzee eind vorige week niet gevist. Daar lagen de schepen te steken bij windkracht 10. Zaterdag werd de visserij evenwel her vat. En op de kust zijn de vangsten bij de P-boeien nog meegevallen: van ir~ 250 kg tong en van 7 tot 10 mandjes schol per etmaal. Dichter op de kust, waa een briesje werd gemeld, bestonden de etmaalvangsten uit 80 tot 100 kg. tong e 8 tot 10 mandjes vis. Tweede onderzoekingstrawler Acht de minister van landbouw en vi serij een tweede onderzoekingsvaartuig voor de visserij noodzakelijk? Dat i van de vragen, die in de memorie antwoord worden beantwoord De i teer blijkt bereid te zijn voorstellen in die richting te overwegen, mits kan den overeengekomen dat zowel de finan ciering van de bouwkosten als de exploi tatiekosten door het bedrijfsleven overheid gelijkelijk worden gedragen. De ze basis acht de minister redelijk omdat het onderzoek aan boord van zo'n tweede schip vooral betrekking zal hebben op aanvragen, die voor een belangrijk deel rechtstreeks uit het bedrijfsleven afkom stig zijn. Vandaagtien trawlers Er waren vandaag 60 schepen aï visafslag, waarbij liefst tien trawlers met middelmatige vangsten. Van de kustvloot waren hierbij 50 loggers en kotters met 1000 kisten tong en 1200 schol Deze wer den voor de tweede beurt gelost. Bij de tien trawlers die zondagmorgen al aan de hallen lagen om in de loop de nacht te worden gelost voor de eer beurt van 7 uur, waren de Medan met 575 kisten vis, de Nestor KW 101 mi kisten vis, de Emma Wilhelmina KW. 135 -net 525 kisten, de Toronto met 700 kisten, de Thorina met 625 kisten, de KW. 153 Francina met 1000 kisten, de KW Stadt Enchuysen met 250 kisten, de IJM, 16 Jacoba Geziena met 550 kisten, de SCH. 261 Onderneming I met 800 kisten, de Al batros KW 87 met 800 kisten vis KW. 117 met 120 kisten vis. De aanvoeren bestonden grotendeels uit schelvis en haring. Er waren van de tra 'crvloot 1000 kisten schelvis en 4000 kist verse haring. Cijfers per 1 september Op de eerste september van dit jaar bestond de Nederlandse zeevisserijvloot ondermeer uit 3 stoomtrawlers (in 63), 5 stoomloggers (in 1950: 27) e 250 motortrawlers en motorloggers (in 1950 231), Per 1 september waren n aanbouw 14 motortrawlers en motorlog gers en 25 Noordzee-kotters. De harin gaan voeren Tot en met 14 november van dit jaai werden in Nederlandse vissershavens a gevoerd 593.966 kantjes gezouten haring- In de overeenkomstige periode van iaar bestond die aanvoer uit 538,954 kant jes haring. Te Katwijk steeg de aanvoer van 161 -296 tot 175.852 kantjes en in Sclie- veningen van 272.585 tot 304.947 kantjes. De uitvoer bleef vrijwel gelijk: dit jaar 211.261 kantjes en vorig jaar 2" kantjes. Conferentie te Londen In Londen is vorige week een conferen tie gehouden over de kwestie van d ritoriale zones en de visserijzones. Amb telijke vertegenwoordigers van Neder land, België, West-Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Engeland, Italië, Portugal, Spanje, Turkije en de USA hebben hier aan deelgenomen. De conferentie heeft het voorbereidend werk verricht vo begin 1960 te houden zeerechtsconferentie der Verenigde Naties te Genève. Als basis van de besprekingen te Londen werd ge bruikt het voorstel van de USA uit 1958: een territoriale zone van 6 mijl en boven dien een visserijzone van 6 mijl. waarbin nen ook andere landen die al vijf jaar 'ang in_ deze zone visten, zullen mogen blijven vissen. Proefvaart Nic. Senior (K.W. 42) De voor rekening van de N.V. rederij en haringhandel N. Parlevliet jr. te Kat wijk gebouwde trawler Nicolaas Senior zal op donderdag 26 nov. de scheepswerf De Dageraad te Woubrugge verlatea De officiële proefvaart cn overdracht heeft plaats op de Nieuwe Waterweg op zaterdag 28 november. Vertrek uit de Wilhelminahaven te Vlaardingcn o: uur. Het vaartuig meet 44 7.30 x meter en heeft een 900 p.k.-Brons-Appin gedam-12-cylindermotor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4